Герб України

Ухвала від 03.06.2025 по справі 927/552/25

Господарський суд чернігівської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

03 червня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/552/25

Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., перевірив матеріали позовної заяви від 26.05.2025 № 53-77-1630вих-25

за позовом: заступника керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави, вул. Замкова, 9А, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000;

в особі: Чернігівської обласної ради, пр-т. Миру, 43, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області, вул. Героїв України, 6, м. Семенівка, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, 15400;

предмет спору: про витребування земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чернігівської обласної ради звернувся з позовом до Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про витребування земельної ділянки площею 632,6369 га, за кадастровим номером 7424787008:01:001:0063, розташованої на території колишньої Хотіївської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що спірна земельна ділянка, в силу положень статей 19, 57, 83 Земельного кодексу України та статті 5 Лісового кодексу України, відноситься до земель лісогосподарського призначення комунальної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернігівської області та використовується для ведення лісового господарства в порядку, визначеному Лісовим кодексом України.

Прокурор клопотав залучити третю особу на стороні позивача Семенівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство Семенівкарайагролісгосп (код ЄДРПОУ 31333576), як постійного користувача спірною земельною ділянкою лісогосподарського призначення згідно з державним актом серії ІІ-ЧН № 000420, виданим за розпорядженням Семенівської РДА від 12.03.2002 № 56.

Вирішуючи питання про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в справі суд установив наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Згідно з п. 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору в установлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

За п. 2 частини 1 статті 163 ГПК України передбачено, що ціна позову визначається в позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.

Зі змісту позову вбачається, що його предметом є матеріально-правова вимога майнового характеру про витребування земельної ділянки, відтак, ціна позову в даній справі визначається вартістю майна.

Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

За змістом положень підпункту 1 п. 2 частини 2 статті 4 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, сума судового збору за подачу цього позову повинна визначатися, виходячи із вартості майна, про витребування якого просить прокурор, та становити 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд констатує, що прокурор не подав до суду доказів, зі змісту яких можна встановити вартість спірної земельної ділянки та, відповідно, визначити суму судового збору, яка підлягає сплаті до Державного бюджету.

Обов`язок визначити ціну позову (вартість спірного майна) покладається на позивача / прокурора.

Вартість спірного майна не може бути визначена на власний розсуд сторони, а має бути підтверджена доказами, при цьому позовна заява повинна містити посилання на такі докази відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини 3 статті 162 ГПК України.

Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до статті 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

- розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

- розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (стаття 20 Закону України «Про оцінку земель»).

Технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок державної та комунальної власності, звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, що проводиться для цілей оподаткування, нарахування та сплати інших обов`язкових платежів, що справляються відповідно до законодавства, є публічною інформацією.

Прокурором, до матеріалів позовної заяви доданий лист-повідомлення Держгеокадастру у Чернігівській області від 14.05.2025 № РВ-7400181472025, в якому Реєстратор зазначив, що в Державному земельному кадастрі відсутні запитувані відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7424787008:01:001:0063. Натомість, матеріали позовної заяви не містять листа-звернення прокурора до запитуваного органу, з якого б вбачалось за можливе встановити, яка саме інформація запитана в ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.

Суд звертає увагу прокурора, що відповідно до підпункту 20 п. 27 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, під час дії воєнного стану, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в сфері земельних відносин, затверджує усереднені показники нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі, які застосовуються в випадках обов`язкового проведення нормативної грошової оцінки земель, передбачених статтею 13 Закону України "Про оцінку земель", у разі неможливості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.

Міністерством аграрної політики та продовольства України виданий наказ від 24.06.2022 № 376 «Про затвердження усереднених показників нормативної грошової оцінки земель», який є в вільному доступі, на підставі якого можливо здійснити необхідні розрахунки вартості спірної земельної ділянки виходячи з усереднених показників нормативної грошової оцінки земель за одиницю площі для земель лісогосподарського призначення (затверджених на 01.05.2022), з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за наступні роки (2023 рік - 1,051; 2024 рік - 1,12).

Крім того, прокурор не позбавлений можливості подати до суду звіт експертної грошової оцінки спірної земельної ділянки з метою підтвердження вартості майна, виходячи з якої має бути розрахований та сплачений до Державного бюджету України судовий збір за розгляд позову судом першої інстанції в установленому законом порядку.

Відповідна інформація прокурором при зверненні до суду з позовом про витребування спірної земельної ділянки з незаконного володіння, до матеріалів позовної заяви не надана.

За частиною 1 статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Суд позбавлений можливості перевірити виконання прокурором обов`язку зі сплати до Державного бюджету України судового збору за розгляд цього позову в установленому порядку та розмірі (платіжні інструкції: від 22.05.2025 № 1414 на суму 2530,40 грн, від 22.05.2025 № 1413 на суму 497,60 грн), за відсутності в доданих до позовної заяви матеріалах належних доказів на підтвердження вартості спірного майна або обґрунтованого розрахунку ціни цього позову, обов`язок з надання яких покладений на заявника, в силу пунктів 3, 5 частини 3 статті 162 ГПК України.

Керуючись статтями 162, 164, 174, 234, 235 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Прокурору, протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту отримання даної ухвали, усунути виявлені недоліки позовної заяви.

3. Роз`яснити прокурору, що відповідно до статті 176 ГПК України, в разі неусунення ним недоліків позовної заяви в установлений судом строк, позовна заява залишається без розгляду.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.

Суддя А.В. Романенко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення03.06.2025
Оприлюднено04.06.2025
Номер документу127825353
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —927/552/25

Ухвала від 03.06.2025

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Романенко А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні