ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2010 р. Справа № 27/112-10-4063
Господарський суд Одесько ї області у складі судді Не вінгловської Ю.М.
при секретарі судового зас ідання: Ярешко О.М.
за участю представникі в сторін:
від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2;
від відповідача: Ніку л А.М., Медведєв А.П.
розглянувши у відкрит ому судовому засіданні справ у
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Товарис тва з обмеженою відповідальн істю „ОДАЇ”
про визнання рішення за гальних зборів учасників тов ариства незаконним та поновл ення у складі засновників
ВСТАНОВИВ:
Позивач - учасник То вариства з додатковою відпов ідальністю „ОДАЇ” ОСОБА_1 звернувся до господарськог о суду Одеської області з поз овною заявою до Товариства з додатковою відповідальніст ю „ОДАЇ”, в якій, згідно уточне них позовних вимог, просить с уд визнати незаконним рішенн я загальних зборів учасників товариства від 26.02.2008р. про викл ючення позивача із складу за сновників та поновити позива ча в числі засновників товар иства та його членів, а також п окласти на відповідача судов і витрати.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається н а те, що йому не відомі підстав и, за якими його виключили із с кладу засновників, оскільки він є повноправним учасником товариства, а рішення про йог о виключення порушує його пр ава та законні інтереси, в том у числі майнові.
Відповідач проти позову за перечує та просить суд відмо вити у задоволенні позовних вимог, з підстав наведених у в ідзиві на позовну заяву.
Розглянувши матеріали спр ави, заслухавши пояснення пр едставників сторін, суд вста новив:
Згідно статуту ТОВ „ОДА Ї”, зареєстрованого Анан ьївською районною державною адміністрацією 03.04.2000р. та прото колу загальних зборів №1 від 01 .03.2000р., ОСОБА_1 є одним із учас ників товариства з долею у ст атутному фонді у розмірі 1 852 гр н.
Положеннями п. 3.2 статуту ТОВ „ОДАЇ” визначено, що до винят кової компетенції загальних зборів засновників належить , зокрема, виключення учасник а з товариства.
Згідно до п. 5.4 статуту, учасн ик (засновник) товариства, що с истематично не виконує належ ним чином обов' язки або яки й заважає своїми діями досяг ненню мети товариства, може б ути виключений із товариства на підставі одностайно прий нятої ухвали зборів засновни ків товариства. При цьому зас новник (його представник) у го лосуванні участі не бере.
26 лютого 2008 р. відбулися загал ьні збори засновників ТОВ „О ДАЇ”, на яких, згідно порядку д енного, розглядались наступн і питання:
1. Заява ОСОБА_1 про виділ ення йому його частки в ТОВ „О ДАЇ” і розрахунку, згідно ста туту підприємства.
2. Про виключення з ТОВ „ОДАЇ ” ОСОБА_1, згідно пункту 5.4 с татуту та виплати йому його ч астки (паю) в статутному фонді .
3. Про подання заяв до районн ої прокуратури і суду щодо по вернення майна товариства, я ким незаконно заволодів ОС ОБА_1
Як вбачається з протоколу з агальних зборів учасників ТО В „ОДАЇ” №2 від 26.02.2008р., яким зафік совано процедуру проведення вищевказаних зборів та офор млено прийняті на них рішенн я, у зазначених зборах прийня ли участь 4 засновники, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБ А_6 та ОСОБА_1, що не запере чується позивачем. Отже, на д аних зборах були присутні вс і засновники (учасники) товар иства.
За результатами голосуван ня на загальних зборах були п рийняті рішення, серед іншог о, про позбавлення ОСОБА_1 статусу співзасновника ТОВ „ОДАЇ” та відмовити ОСОБА_1 у виплаті частки в установч ому фонді товариства.
Із змісту даного протоколу зборів учасників товариства вбачається, що позивач - О СОБА_1 у зборах засновників приймав участь та навіть вис ловився про бажання, щоб йому виділили його частку в товар истві та повністю розрахувал ись.
Згідно до наявної в матеріа лах справи заяви від 12.10.2007р. ОС ОБА_1 звернувся до членів то вариства загальних зборів за сновників ТОВ „ОДАЇ” про вид ілення його частки в ТОВ „ОДА Ї” та повного розрахунку з то вариством згідно статуту та установчих документів, подан ня якої ніяким чином не запер ечує ні позивач, ні відповіда ч.
Звертаючись з позовом, ОС ОБА_1 зазначає, що він дійсно писав заяву про вилучення св оєї частки та мав намір одерж ати майно згідно до своєї час тки, після чого одразу ж напис ав би другу заяву про вихід із засновників товариства. Отж е, за думкою позивача, вказані рішення порушують його прав а та інтереси, в тому числі май нові.
Проаналізувавши норми ч инного законодавства, наявні в матеріалах справи докази т а заслухавши пояснення предс тавників сторін, суд дійшов н аступних висновків:
Відповідно до ст. 167 Госп одарського кодексу України к орпоративні права - це права о соби, частка якої визначаєть ся у статутному фонді (майні) г осподарського товариства, що включають правомочності на участь цієї особи в управлін ні господарською організаці єю, отримання певної частки п рибутку (дивідендів), а також і нші правомочності, передбаче ні законом та статутними док ументами.
В силу приписів ст. 50 Закону України „Про господарські т овариства” та ст. 140 Цивільног о кодексу України, товариств ом з обмеженою відповідальні стю є засноване одним або кіл ькома особами товариство, ст атутний капітал якого поділе ний на частки, розмір яких вст ановлюється статутом. Учасни ки товариства з обмеженою ві дповідальністю не відповіда ють за його зобов'язаннями і н есуть ризик збитків, пов'язан их з діяльністю товариства, у межах вартості своїх вкладі в. Учасники товариства, які не повністю внесли вклади, несу ть солідарну відповідальніс ть за його зобов'язаннями у ме жах вартості невнесеної част ини вкладу кожного з учасник ів.
Статтею 52 Закону України „П ро господарські товариства” визначено, що у товаристві з о бмеженою відповідальністю с творюється статутний (складе ний) капітал, розмір якого пов инен становити не менше суми , еквівалентної одній мініма льній заробітній платі, діюч ій на момент створення товар иства з обмеженою відповідал ьністю. До моменту реєстраці ї товариства з обмеженою від повідальністю кожен з учасни ків зобов'язаний внести до ст атутного (складеного) капіта лу не менше 50 відсотків вказа ного в установчих документах вкладу. Внесення до статутно го (складеного) капіталу грош ей підтверджується документ ами, виданими банківською ус тановою. Частина статутного капіталу, що залишилася несп лаченою, підлягає сплаті про тягом першого року діяльност і товариства. Якщо учасники п ротягом першого року діяльно сті товариства не сплатили п овністю суму своїх вкладів, т овариство повинне оголосити про зменшення свого статутн ого капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту в установленому порядку або прийняти рішення про ліквід ацію товариства. Учаснику то вариства з обмеженою відпові дальністю, який повністю вні с свій вклад, видається свідо цтво товариства. Зменшення с татутного капіталу товарист ва з обмеженою відповідальні стю допускається після повід омлення про це в порядку, вста новленому статутом, усіх йог о кредиторів. У цьому разі кре дитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов 'язань товариства та відшкод ування їм збитків. Збільшенн я статутного капіталу товари ства з обмеженою відповідаль ністю допускається після вне сення усіма його учасниками вкладів у повному обсязі. Заз начені норми також кореспонд уються з ст. 144 Цивільного коде ксу України.
Статтею 97 Цивільного кодекс у України встановлено, що упр авління товариством здійсню ють його органи. Органами упр авління товариством є загаль ні збори його учасників і вик онавчий орган.
Згідно зі ст. 58 Закону Україн и "Про господарські товарист ва" загальні збори товариств а з обмеженою відповідальніс тю складаються з учасників т овариства або призначених ни ми представників. Представни ки учасників можуть бути пос тійними або призначеними на певний строк. Учасник вправі в будь-який час замінити свог о представника у зборах учас ників, сповістивши про це інш их учасників. Учасник товари ства з обмеженою відповідаль ністю вправі передати свої п овноваження на зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства. Учасники мають кількість го лосів, пропорційну розміру ї х часток у статутному фонді.
Відповідно до ст. 61 Закону Ук раїни „Про господарські това риства” загальні збори учасн иків товариства з обмеженою відповідальністю скликають ся не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено уст ановчими документами.
Як вбачається із пояснень п озивача, при поданні заяви ві д 12.10.2007р. про виділення частки в ТОВ „ОДАЇ” та повного розрах унку, а також приймаючи участ ь у загальних зборах, які відб улись 26.02.2008р., він мав на увазі ли ше отримання належної йому ч астку у статутному капіталі, при цьому, як вважає позивач, вихід із складу учасників бу в би наступним кроком та здій снений був би ним шляхом пода ння іншої заяви - про вихід.
Між тим, з зазначеними тверд женнями позивача суд не пого джується, з огляду на наступн е:
Відповідно до статті 148 Циві льного кодексу України, учас ник товариства з обмеженою в ідповідальністю має право ви йти з товариства, повідомивш и товариство про свій вихід н е пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не вс тановлений статутом.
Стаття 54 Закону України „Пр о господарські товариства” п ередбачає, що при виході учас ника з товариства з обмежено ю відповідальністю йому випл ачується вартість частини ма йна товариства, пропорційна його частці у статутному (скл аденому) капіталі.
Вихід учасника з товариств а зумовлює припинення корпор ативних відносин між учасник ом і товариством. Правовим на слідком виходу учасника є ви никнення у товариства обов'я зків щодо здійснення з ним ро зрахунків на його вимогу.
При цьому, саме правовим нас лідком виходу учасника є про ведення з учасником розрахун ку та виплата йому його частк и та ніяким чином не навпаки, о скільки саме вклади учасникі в (засновників) формують стат утний капітал товариства і в иключення частки із статутно го капіталу неможлива без ви ходу учасника.
Враховуючи викладене, твер дження позивача про розмежув ання заяви про виплату частк и в товаристві та про вихід із складу учасників, судом до ув аги не приймається та є безпі дставним та необґрунтованим трактуванням законодавчих а ктів, на свою користь.
Отже, оскільки позивачем не заперечується наявність зая ви від 12.10.2007р. про виплату його ч астки та повного розрахунку, яка розглядалась на загальн их зборах учасників ТОВ „ОДА Ї”, які відбулись 26.02.2008р., суд вва жає, що зазначена заява є форм ою реалізації передбаченого законом права учасника на пр ипинення корпоративних відн осин шляхом виходу з товарис тва, в зв' язку з чим ОСОБА_1 вважається таким, що вийшов з товариства з моменту прийн яття загальними зборами ріше ння про виключення учасника з товариства на підставі йог о заяви.
Як зазначено в п. 2.11 Рекоменд ацій Президії Вищого господа рського суду України „Про пр актику застосування законод авства у розгляді справ, що ви никають з корпоративних відн осин” від 28.12.2007 р. № 04-5/14 (із змінами і доповненнями), під час виріш ення спорів про визнання нед ійсними рішень загальних збо рів суду слід з'ясовувати, чи в ідповідає оспорюване рішенн я вимогам чинного законодавс тва та/або компетенції орган у, що прийняв це рішення, чи бу ли загальні збори правомочни ми, чи було дотримано визначе ного законом порядку скликан ня і проведення загальних зб орів.
Крім того, згідно до постано ви Пленуму Верховного суду У країни від 24.10.2008р. №13 „Про практи ку розгляду судами корпорати вних спорів”, судам необхідн о враховувати, що рішення заг альних зборів учасників (акц іонерів) та інших органів гос подарського товариства є акт ами, оскільки ці рішення зумо влюють настання правових нас лідків, спрямованих на регул ювання господарських віднос ин, і мають обов'язковий харак тер для суб'єктів цих відноси н.
При цьому, підставами для ви знання недійсними рішень заг альних зборів акціонерів (уч асників) господарського това риства можуть бути:
- порушення вимог зако ну та/або установчих докумен тів під час скликання та пров едення зборів;
- акціонер (учасник) тов ариства був позбавлений можл ивості взяти участь у зборах ;
- рішення загальних зб орів порушує права чи законн і інтереси акціонера (учасни ка) товариства.
Враховуючи викладене, суд з азначає, що при прийнятті ріш ення загальними зборами засн овників ТОВ „ОДАЇ” не відбул ось порушень норм чинного за конодавства, які б зумовили ї х недійсність або незаконніс ть, в зв' язку з чим суд відмов ляє у задоволенні позовних в имог ОСОБА_1 про визнання незаконним рішення загальни х зборів.
При цьому, суд звертає увагу позивача, що предметом позов у є матеріально-правова вимо га позивача до відповідача, а підставою - посилання на на лежне йому право, юридичні фа кти, що призвели до порушення цього права, та правове обґру нтування необхідності його з ахисту.
Так, предметом даного позов у є правова вимога позивача п ро визнання незаконним рішен ня загальних зборів засновни ків від 26.02.2008р. про його виключе ння з числа засновників та по новлення у складі засновникі в, а підставою є посилання на з аяву про виплату частки, яку п озивач не ототожнює з виходо м із складу учасників та поси лання на повну сплату своєї ч астки до статутного фонду ТО В „ОДАЇ”.
Між тим, при прийнятті рішен ня суд не досліджує наявніст ь або відсутність повного вн есення частки ОСОБА_1 до с татутного фонду товариства, як підставу для виключення і з складу учасників, оскільки ним було подано власноруч за яву про виплату належної йом у частки, що є безумовною підс тавою для виходу із складу уч асників ТОВ „ОДАЇ”, відповід но до вимог чинного законода вства, яка навіть не залежить від згоди товариства чи інши х його учасників.
Однак, суд звертає увагу ТОВ „ОДАЇ”, що відповідно до ст. 144 Цивільного кодексу України в изначено, що статутний капіт ал товариства з обмеженою ві дповідальністю складається з вартості вкладів його учас ників. Не допускається звіль нення учасника товариства з обмеженою відповідальністю від обов'язку внесення вклад у до статутного капіталу тов ариства, у тому числі шляхом з арахування вимог до товарист ва. До моменту державної реєс трації товариства з обмежено ю відповідальністю його учас ники повинні сплатити не мен ше ніж п'ятдесят відсотків су ми своїх вкладів. Частина с татутного капіталу, що залиш илася несплаченою, підлягає сплаті протягом першого року діяльності товариства. Якщо учасники протягом перш ого року діяльності товарист ва не сплатили повністю суму своїх вкладів, товариство по винно оголосити про зменшенн я свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні з міни до статуту у встановлен ому порядку або прийняти ріш ення про ліквідацію товарист ва.
Частиною 4 зазначеної стат ті передбачено також, якщо пі сля закінчення другого чи ко жного наступного фінансовог о року вартість чистих актив ів товариства з обмеженою ві дповідальністю виявиться ме ншою від статутного капіталу , товариство зобов'язане огол осити про зменшення свого ст атутного капіталу і зареєстр увати відповідні зміни до ст атуту в установленому порядк у, якщо учасники не прийняли р ішення про внесення додатков их вкладів. Якщо вартість чис тих активів товариства стає меншою від визначеного закон ом мінімального розміру стат утного капіталу, товариство підлягає ліквідації.
Отже, оскільки статутний ка пітал ТОВ „ОДАЇ”, сформовани й у 2000 році, зменшено не було та товариство не ліквідовано, с уд вважає безпідставним поси лання відповідача про невне сення ОСОБА_1 своєї частк и (вкладу) до статутного капіт алу товариства.
Відповідно до ст. 33 Господар ського процесуального кодек су України кожна сторона пов инна довести ті обставини, на які вона посилається як на пі дставу своїх вимог і запереч ень.
Статтею 32 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и визначено, що доказами у спр аві є будь-які фактичні дані, н а підставі яких господарськи й суд у визначеному законом п орядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на я ких ґрунтуються вимоги і зап еречення сторін, а також інші обставини, які мають значенн я для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни господарський суд оцін ює докази за своїм внутрішні м переконанням, що ґрунтуєть ся на всебічному, повному і об 'єктивному розгляді в судово му процесі всіх обставин спр ави в їх сукупності, керуючис ь законом.
З урахуванням встановлени х обставин, суд дійшов виснов ку про відсутність підстав д ля задоволення позовних вимо г ОСОБА_1 про визнання нез аконним рішення загальних зб орів учасників товариства ві д 26.02.2008р. про виключення позивач а із складу засновників та по новити позивача в числі засн овників товариства та його ч ленів, в зв' язку з чим відмов ляє у позові.
Відповідно до ст. 44, 49 Господа рського процесуального коде ксу України судові витрати п озивача по сплаті державного мита та витрат на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу покладаються н а позивача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 49, 82- 85 Господарського процесуаль ного кодексу України,
суд -
В И Р І Ш И В:
У позові відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання п овного тексту.
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення 10-денного строк у з дня його підписання, якщо а пеляційну скаргу не було под ано. У разі подання апеляційн ої скарги рішення, якщо його н е скасовано, набирає законно ї сили після розгляду справи Одеським апеляційним господ арським судом.
Суддя
Повний текст рішення скла дено 06.12.2010р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2010 |
Оприлюднено | 14.12.2010 |
Номер документу | 12784080 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Невінгловська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні