Любарський районний суд житомирської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 282/316/25
Провадження № 2/282/206/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2025 року селище Любар
Любарський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Вальчука В. В.
при секретарі судового засідання Наумчук-Їлмаз О. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Любар за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Мазуренко Юлія Петрівна до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Романівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Служба у справах дітей Любарської селищної ради про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, -
В С Т А Н О В И В :
Адвокат Мазуренко Ю.П. від імені та в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про визнання батьківства.
Вимоги мотивує тим, що її довіритель, який на даний час перебуває у складі Збройних Сил України, з 2020 року перебуває у фактичних шлюбних стосунках із ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 , від спільного проживання однією сім`єю, у них народився син - ОСОБА_3 , актовий запис про народження якого, був вчинений відповідно до вимог ст.135 Сімейного кодексу України, так як відповідачка не має паспорту громадянина України, що є також перешкодою для реєстрації шлюбу.
Зазначає, що позивач визнає, що він є біологічним батьком дитини, спілкується із ним, виховує його, матеріально утримує, під час відпусток, проводить час разом із сином та всією сім`єю.
Враховуючи вищенаведене, представник позивача просить ухвалити рішення про визнання громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов`язати Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини.
У судове засідання представник позивача ОСОБА_4 не з`явилася, однак у заяві, що надійшла на адресу суду просила проводити судове засідання за її відсутності, а також вказала, що заявлені позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надіслала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності та вказала, що заявлені позовні вимоги визнає повністю та просить суд їх задовольнити.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, у судове засідання не з`явилися, заперечень щодо позову не надали.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи та подані докази, з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , відповідно до якого, його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с.12).
Даний факт також підтверджується копією актового запису про народження №48 від 19.04.2023 (а.с.65).
Згідно довідок №56 та №51 від 03.02.2025, виданих Старочорторийським старостинським округом Любарської селищної ради, позивач ОСОБА_1 з 2021 року по даний час проживає разом із співмешканкою ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , та ведуть спільний побут і господарство. До складу даної сім`ї входять: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - співмешканка, ОСОБА_3 - син, ОСОБА_6 - дочка співмешканки, ОСОБА_7 - син співмешканки (а.с.17, 18).
У заяві, що засвідчена 16.05.2025 року приватним нотаріусом Ізюмського районного нотаріального округу Харківської області, яка надійшла до суду, позивач ОСОБА_1 підтверджує, що він, усвідомлюючи значення своїх дій та маючи можливість керувати ними, розуміючи обставини, які мають для нього істотне значення, без застосування до нього фізичного та психічного тиску з боку інших осіб, вільно володіючи українською мовою, за своєю справжньою волею, діючи не внаслідок тяжких обставин, усвідомлюючи правові наслідки подання та підписання заяви, ствердив, що він є біологічним батьком малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.81).
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Відповідно до ч.1 ст.126 СК України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
В судовому засіданні встановлено, що позивач та відповідачка, як батьки малолітнього ОСОБА_3 , не можуть подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію ОСОБА_1 батьком сина ОСОБА_3 , так як у ОСОБА_2 відсутній паспорт, який є обов`язковим документом при подачі такої заяви, а тому в іншому ніж судовому порядку, позивач позбавлений можливості засвідчити своє батьківство.
Згідно ч.3 ст.128 Сімейного кодексу України, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Відповідно до ст. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Згідно з п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я по батькові матері, батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). При розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» справи про визнання батьківства щодо дитини, яка народилася не раніше 01 січня 2004 року, суд має вирішувати відповідно до норм СК, зокрема ч.2 ст.128, на підставі будь-яких доказів, що засвідчують походження дитини від певної особи й зібрані з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що: «щодо предмету доказування у даній категорії справи, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».
Відповідно до пп.20 п.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з п.2.13 пп.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.16.4 Розділу ІІ «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Положеннями ст.134 СК України встановлено, що на підставі заяви осіб, зазначених у статті 126 СК України або рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із частинами першою, шостою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв`язку, враховуючи визнання позову відповідачкою, суд вважає доведеним, що позивач є батьком ОСОБА_3 в зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76-81, 83, 89, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.126, 128, 134 СК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився в с.Старий Любар Житомирського району Житомирської області, актовий запис №48 від 19.04.2023 року.
Зобов`язати Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести зміни до актового запису №48 від 19.04.2023 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився в с.Старий Любар Житомирського району Житомирської області, вчиненого Любарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), зазначивши батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, виключивши із актового запису відомості про батька - « ОСОБА_5 », змінити прізвище дитини з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ім`я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В. В. Вальчук
Суд | Любарський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2025 |
Оприлюднено | 06.06.2025 |
Номер документу | 127856447 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Любарський районний суд Житомирської області
Вальчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні