Кам'янський районний суд черкаської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
Реєстрація04.06.2025
Справа № 696/92/25 Провадження № 2-о/696/24/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2025 року м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області
у складі: головуючого судді Шкреби В.В.,
при секретарі Степановій Н.В.,
за участю заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника в режимі відеоконференції-адвоката Кайрод Т.Г.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , прож. по АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, просп. Повітряних Сил, б.6 м. Київ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Кам`янський відділ ДРАЦС у Черкаському районі Черкаської області ЦМУ Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ 04061085, вул. Героїв Майдану, б. 37 в м. Кам`янка Черкаського району Черкаської області) про встановлення факту батьківства, -
встановив:
В провадженні Кам`янського районного суду Черкаської області на розгляді перебуває дана справа.
З метою встановлення, чи є ОСОБА_2 ,який буввійськовослужбовцем ЗСУта загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 ,в зоніпроведення бойовихдій, біологічним батьком ОСОБА_1 , представником заявника подано клопотання про призначення по справі судової молекулярно-генетичної експертизи ДНК. Просила проведення експертизи доручити експертам Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
В судовому засіданні заявник та її представник, підтримали клопотання.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явились, про причини неявки не повідомляли . Їхня невка не перешкоджає вирішенню даного клопотання.
Заслухавши представника заявника, учасників процесу, приходжу до такого висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
У п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це, зокрема, висновку експертизи, у тому числі судової молекулярно-генетичної.
Судом встановлено, що предметом позовних вимог у даній справі є встановлення факту батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Враховуючи, що для вирішення справи необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити чи є ОСОБА_2 , батьком ОСОБА_1 , неможливо, суд вважає за необхідне призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, який знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Пастерівська, 104.
Згідно відповіді на запит суду, зразок біологічного матеріалу від померлого ОСОБА_2 зберігається в архіві відділення судово-медичної імунології, цитології і генетичної ідентифікації КУ «Запорізьке обласне бюро СМЕ» ЗОР, а тому суд вважає за необхідне зобов`язати посадових осіб даної установи надати експертам на дослідження відібрані зразки біологічного матеріалу ОСОБА_2 , який був військовослужбовцем ЗСУ та загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , в зоні проведення бойових дій.
Оскільки клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи заявлене заявником, у відповідності до ч. 2ст.135ЦПК України вона повинна оплатити витрати, пов`язані з проведенням експертизи.
Згідно ч. 1ст.107ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Відповідно до змісту положень Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5, до експертної установи (експерту) надаються: документ про призначення експертизи (залучення експерта), об`єкти, зразки для порівняльного дослідження та, за клопотанням експерта, - матеріали справи (протоколи оглядів з додатками, протоколи вилучення речових доказів тощо) (п. 3.2 Інструкції). Об`єкти дослідження надсилаються в експертну установу (експертові) в упаковці, яка забезпечує їх збереження, та засвідчуються особою у передбаченому законодавством порядку (абз. 2 п. 3.4 Інструкції). Для відібрання зразків орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), може залучити спеціаліста (абз. 3 п. 3.4 Інструкції).
Аналіз вищенаведених положень цивільного процесуального закону та Інструкції свідчить про те, що об`єкти та зразки для проведення експертного дослідження надаються експерту, якому доручено проведення експертизи, органом, який призначив проведення експертизи, зокрема, й шляхом відібрання необхідних зразків залученими спеціалістами.
Згідно ч. 3, п. 1 ч. 4ст.108ЦПК України експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей: призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою.
Враховуючи те, що для проведення молекулярно-генетичної експертизи відібрані зразки біологічного матеріалу можуть бути в процесі дослідження знищені, суд доходить висновку про необхідність надання дозволу на часткове або повне знищення об`єктів дослідження.
Оскільки, для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст.103,104,135,247,252 ЦПК України, суд,-
постановив:
Клопотання представника заявника про призначення судово-генетичної експертизи задовольнити . Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , прож. по АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, просп. Повітряних Сил, б.6 м. Київ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ),Кам`янський відділДРАЦС уЧеркаському районіЧеркаської областіЦМУ Міністерстваюстиції (м.Київ)(кодЄДРПОУ 04061085,вул.Героїв Майдану,б.37в м.Кам`янка Черкаськогорайону Черкаськоїобласті)про встановленняфакту батьківства, судово біологічну експертизу за експертною спеціальністю «Молекулярно-генетичні дослідження.
Проведення експертизи доручити експертам Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, який знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Пастерівська, 104. На вирішення експертів поставити наступні питання: 1. Чи являється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , чи це виключається ?
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК Україниза завідомо неправдивий висновок або за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків. Надати дозвіл експерту, якому доручено проведення по справі молекулярно-генетичної експертизи, на повне або часткове знищення об`єктів дослідження судової молекулярно-генетичної експертизи.
Зобов`язати посадових осіб архіву відділення судово-медичної імунології, цитології і генетичної ідентифікації КУ «Запорізьке обласне бюро СМЕ» ЗОР, надати на дослідження відібрані зразки біологічного матеріалу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , експертам Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
Зобов`язати ОСОБА_1 ,з`явитися до експертної установи у визначений час для відбору експертних зразків. Роз`яснити учасникам процесу, що у відповідності до ст.109ЦПК України у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні. Витрати по оплаті проведення судової експертизи покласти на заявника ОСОБА_1 .
Для вирішення поставлених питань направити на адресу експертної установи копію цієї ухвали та матеріали цивільної справи 696/92/25. Провадження по цивільній справі зупинити на час проведення експертизи. Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: В.В.Шкреба
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2025 |
Оприлюднено | 06.06.2025 |
Номер документу | 127895029 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Шкреба В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні