Герб України

Рішення від 06.06.2025 по справі 601/781/25

Кременецький районний суд тернопільської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа №601/781/25

Провадження № 2/601/296/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2025 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Мочальської В.М.,

з участю секретаря Домінської І.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кременці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецької міської ради про визнання права власності на спадкове майно,-

УСТАНОВИВ:

Стислий виклад позицій сторін.

У березні 2025 року представник позивача адвокат Булава О.П. звернувся до суду з позовом, який в ході розгляду справи уточнив, в якому просив визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме: на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , посилаючись на те, що внаслідок смерті матері позивача ОСОБА_2 відкрилася спадщина на спірне майно. Позивач є спадкоємцем за законом першої черги. Спадщину прийняв, оскільки проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно.

Представник позивачки в судове засідання не з`явився, однак надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак від нього на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги визнає.

Суд, в силу ч.3 ст.211 ЦПК України, вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності сторін.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 12.03.2025 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання за участю сторін.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 10.04.2025 за клопотанням представника позивача ОСОБА_3 замінено неналежного відповідача Почаївську міську раду на належного Кременецьку міську раду.

08.05.2025 представником відповідача Галатович І.П. подано заяву про визнання позову та про розгляд справи без участі представника Кременецької міської ради.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 09.05.2025 продовжено строк розгляду справи.

05.06.2025 представник позивача Булава О.П. подав заяву про уточнення позовних вимог.

Частиною 1 статті 206 ЦПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що заява відповідача про визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи, що відповідач позов визнав, суд приймає визнання позову відповідачем та приходить до висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 08 лютого 2017 року, виданого Почаївською міською радою Кременецького району Тернопільської області вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено актовий запис № 18.

З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 09.04.1987 вбачається, що батьками ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію № 00049755066 від 27.02.2025 вбачається, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її матір`ю є ОСОБА_6 .

З довідок директора Почаївського психоневрологічного будинку-інтернату № 24/01-15 та № 25/01-15 від 30.01.2025 вбачається, що ОСОБА_2 , 1947 року народження та ОСОБА_7 , 1922 року народження знаходилися в будинку-інтернаті на повному державному забезпеченні та були зареєстровані по АДРЕСА_2 на день смерті.

З витягу з Реєстру Почаївської територіальної громади № 2024/012075731 від 07.10.24 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрований з 13.05.2016 по АДРЕСА_2 .

З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 80000338 від 06.02.2025 вбачається, що до Спадкового реєстру внесено реєстраційний запис, параметрами якого є: реєстрація спадкової справи № 73612185, дата заведення 06.02.2025, спадкодавець: ОСОБА_2 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З довідки № 104/02-27 від 14.02.2025, виданої виконкомом Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області вбачається, що згідно запису в погосподарській книзі №5 Сапанівської сільської ради за 1995-2000 роки в господарстві за адресою: АДРЕСА_1 по особовому рахунку № НОМЕР_3 значилися: ОСОБА_7 голова господарства, ІНФОРМАЦІЯ_5 , 02.02.2000 вибула в інтернат м. Почаїв; ОСОБА_8 дочка, ІНФОРМАЦІЯ_6 , 02.02.2000 вибула в інтернат в м. Почаїв; ОСОБА_1 внук, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в 1996 вибув на навчання в школу-інтернат у м. Заліщики.

Відповідно до висновку про ринкову вартість, виданого суб`єктом оціночної діяльності ФОП ОСОБА_9 , вартість домоволодіння по АДРЕСА_1 96459 (дев`яносто шість тисяч чотириста п`ятдесят дев`ять) гривень.

З постанови приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Тернопільської області Левандовської М.В. від 06.02.2025 вбачається, що 06.02.2025 приватним нотаріусом заведена спадкова справа №10/2025 до майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживала за адресою: АДРЕСА_2 , яка прийняла спадщину після своєї матері ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка проживала і була зареєстрована на день смерті за адресою: АДРЕСА_2 , як спадкоємець, який прийняв спадщину, тобто такий що постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, але не оформила своїх спадкових прав.

06.02.2025 до приватного нотаріуса звернувся ОСОБА_1 з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав його матері ОСОБА_2 , як спадкоємець, що прийняв спадщину за законом, оскільки постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Нотаріусом відмовлено позивачу у вчиненні нотаріальної дії оскільки він не надав документ, що посвідчує право власності спадкодавця на нерухоме майно.

Отже, між сторонами виник спір з приводу спадкування.

Оцінка суду.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

Частиною першою статті 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно достатті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із частиною четвертоюстатті 3 зазначеного Законуречові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Тобто, право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинними нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинностіЗаконом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»(03 серпня 2004 року) нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, як офіційного визнання державою такого права, а не підставою його виникнення.

Відповідно до частини першоїстатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, згідно з частинами першою та другоюстатті 5 Цивільного кодексу Україниакти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

До 05 серпня 1992 року закон не передбачав процедуру введення нерухомого майна в експлуатацію при оформленні права власності.

Порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва вперше встановленийпостановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня1992 року № 449 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення»(втратила чинність).

Ураховуючи зазначене, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 05 серпня 1992 року, не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію.

Фактично єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації (лист Міністерства юстиції України від 23 лютого 2016 року № 8.4-35//18/1).

Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 , спірний житловий будинок є будинком садибного типу, рік спорудження 1939.

Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин.

Дослідивши письмові докази в їх сукупності, повно та всебічно з`ясувавши обставини, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, прийнявши визнання позову відповідачем, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після її смерті відкрилась спадщина на спірне майно. Позивач є спадкоємцем першої черги. Спадщину прийняв. Відповідач позов визнав.

Розподіл судових витрат.

У відповідності до ч.1 ст. 142 ЦПК України та ч.2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

На підставі наведеного та керуючись ст.12, 76-80, 82, 141, 200, 206, 211, 247, 352 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок, сплаченого нею по квитанції № QE5R-32S4-851E від 04 березня 2025 року.

Дане рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вказане рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_2 .

Представник позивачки: адвокат адвокат Булава Олександр Петрович, місце знаходження провул. Гагаріна, 5, м. Кременець.

Відповідач: Кременецька міська рада, код ЄДРПОУО:14052785, місцезнаходження вул. Шевченка, 67, м. Кременець Тернопільської області.

Повний текст рішення складено 06.06.2025.

Головуючий

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.06.2025
Оприлюднено09.06.2025
Номер документу127938369
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —601/781/25

Рішення від 06.06.2025

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 12.05.2025

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 09.05.2025

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 10.04.2025

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 12.03.2025

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні