Герб України

Рішення від 06.06.2025 по справі 460/995/25

Рівненський окружний адміністративний суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 червня 2025 р. м. Рівне№460/995/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи питання про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі за позовом

Господарського товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" доГоловного управління ДПС у Рівненській області про ухвалення додаткового судового рішення,

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 позов Господарського товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій - задоволено частково.

Зобов`язано Головне управління ДПС у Рівненській області здійснити коригування в інтегрованій картці платника податків Господарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" (вул. Промислова, буд. 4, с. Нова Любомирка, Рівненський район, Рівненська область, 35321, код ЄДРПОУ 13973454) шляхом визначення суми переплати за платежем «орендна плата з юридичних осіб» за користування земельною ділянкою площею 1,9749 га, кадастровий номер 5610100000:01:005:0342, та розміщена за адресою: Рівненська обл., м. Рівне, вул. Олексинській, 31-В, яка виникла за період з 01.05.2021 р. по 01.09.2024 р.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

30.05.2025 представник позивача подав до суду заяву про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення на користь позивача витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 10000 грн 00 коп.

04.06.2025 від представника відповідача надійшли заперечення щодо стягнення на користь позивача витрат на правничу допомогу адвоката.

За приписами частини третьої статті 252 КАС України, суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви.

Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для ухвалення додаткового рішення, суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

За змістом частин сьомої, дев`ятої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Судом встановлено, що 10.09.2024 року, між Адвокатським об`єднанням «Лінія Права» (Виконавець) та Господарським товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" (Замовник), укладено договір про надання правничої допомоги адвокатським об`єднанням, відповідно до якого, Виконавець бере на себе зобов`язання надати Замовнику правову допомогу при розгляді справ про зобов`язання Головного управління ДПС у Рівненській області здійснити коригування в інтегрованій картці платника податків Господарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" та зобов`язання Головного управління ДПС у Рівненській області підготувати висновок про повернення ГТОВ "Рівнешляхбуд" надміру сплачених сум грошових зобов`язань.

Згідно п. 3.2 договору про надання правничої допомоги адвокатським об`єднанням №29/05-1 від 29.05.2024 р. у редакції додаткової угоди № 1 від 02.09.2024 р., вартість послуг, що надається АДВОКАТСЬКИМ ОБ`ЄДНАННЯМ визначається фіксованою сумою та становить 10 000 (десять тисяч) грн. 00 коп. за підготовку та подання до суду позовної заяви та надання правової допомоги у процесі розгляду судом справи за позовом Клієнта до Головного управління ДПС у Рівненській області та/або Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення про неврахування однієї таблиці даних платника податку на додану вартість, які КЛІЄНТ оплачує в гривнях шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок АДВОКАТСЬКОГО ОБЄДНАННЯ, що фіксується в підписаних актах про надання юридичної допомоги та рахунку-фактурі, без ПДВ».

У пункті 3.2 договору за надання правової допомоги сторони узгодили, що вартість послуг визначається незалежно від результату розгляду позову ГТОВ «Рівнешляхбуд» про зобов`язання Головного управління ДПС у Рівненській області здійснити коригування в інтегрованій картці платника податків та становить 10000 (десять тисячі грн. 00 коп.) гривень за підготовку проекту позовної заяви. Вартість наданих послуг (гонорар) сплачується КЛІЄНТОМ шляхом безготівкового перерахування коштів на рахунок ОБ`ЄДНАННЯ напротязі 10 (десяти) календарних днів з дати ухвалення судом першої інстанції остаточного судового рішення по справі. Клієнт додаткового несе судові витрати, які визначені процесуальним законодавством за умови, що обов`язок з їх оплати покладається на Клієнта, як сторону у справі, законом або судом.

На підтвердження наявності у позивача зобов`язань з понесення витрат на правову допомогу у справі №460/995/25, представник позивача надав договір про надання правової допомоги від 10.09.2024 р. та Акт прийому-передачі послуг правової допомоги від 24.01.2025 р.

Суд, вирішуючи питання про відшкодування судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу, у відповідності до положень частини п`ятої статті 242 КАС України враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові 21.01.2021 №280/2635/20, відповідно до якого КАС України у редакції, чинній з 15.12.2017, імплементував нову процедуру відшкодування витрат на професійну правову допомогу, однією з особливостей якої є те, що відшкодуванню підлягають витрати, незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною / третьою особою чи тільки має бути сплачено. Зазначені норми (статті 134, 139) були введені в КАС України з 15.12.2017, у тому числі, з метою унормування відносин між суб`єктами, які потребують юридичного супроводу, та адвокатами. Так, за існуючого правового регулювання у сторін з`явилась можливість відшкодувати понесені на правову допомогу витрати (у разі доведення власної правоти у спорі із суб`єктом владних повноважень). При цьому, норми зазначених статей спрямовані саме на захист прав та інтересів позивачів-суб`єктів господарювання, а не адвокатів. Встановлена на законодавчому рівні можливість позивачів отримати відшкодування понесених витрат на правничу допомогу сприяє нормальному розвитку галузі, дозволяє учасникам судових процесів залучати для захисту свої прав кваліфікованих адвокатів, даючи при цьому таким особам законне право сподіватись на повне або часткове відшкодування понесених витрат у разі доведення власної правової позиції.

Таким чином, додані до матеріалів справи документи підтверджують надання адвокатом професійної правничої допомоги позивачу.

Суд зазначає, що обов`язок доведення неспівмірності витрат законом покладено на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, тобто, у даному випадку, на відповідача.

В той же час, відповідач подав до суду заперечення щодо відшкодування витрат на правову допомогу.

Суд зазначає, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим, а також критерій розумності їх розміру, приймає до уваги конкретні обставини справи.

Крім того Велика Палата Верховного Суду у додатковій постанові від 19.02.2020 по справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19) вказала, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

З урахуванням обставин справи, а саме: справа розглядалась у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; позовні вимоги задоволено частково, виходячи з характеру доказів у справі (відсутності експертиз, відсутності виклику свідків, тощо); кількості сторін та відсутності інших учасників у справі; виходячи з фактично витраченого представником позивача часу, суд вважає розмір вартості наданих послуг є неспівмірним зі складністю справи та обсягом наданих адвокатом послуг.

Суд зазначає, що попри волю сторін договору визначити розмір гонорару адвоката, суд не позбавлений права оцінювати заявлену до відшкодування вартість правничої допомоги та встановлювати її фактичність (постанова Верховного Суду від 31.08.2023 справа №824/20/23).

З огляду на викладене, враховуючи предмет спору, обсяг адвокатських послуг, беручи до уваги категорію та складність справи, суд дійшов висновку, про наявність підстав для зменшення суми витрат, що підлягають відшкодуванню позивачу до 4000,00 грн, що відповідатиме вимогам співмірності, розумності та справедливості.

Керуючись статтями 241-246, 252, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Заяву представника Господарського товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" про стягнення судових витрат задовольнити частково.

Стягнути на користь Господарського товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн (чотири тисячі гривень 00 копійок).

В іншій частині заяви - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 06 червня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Господарське товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнешляхбуд" (вул. Промислова, буд.4,с. Нова Любомирка,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35321, ЄДРПОУ/РНОКПП 13973454)

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)

Суддя С.М. Дуляницька

СудРівненський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.06.2025
Оприлюднено09.06.2025
Номер документу127941829
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —460/995/25

Ухвала від 27.06.2025

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Хобор Романа Богданівна

Рішення від 06.06.2025

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

С.М. Дуляницька

Ухвала від 23.05.2025

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

С.М. Дуляницька

Рішення від 23.05.2025

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

С.М. Дуляницька

Ухвала від 24.03.2025

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

С.М. Дуляницька

Ухвала від 13.02.2025

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

С.М. Дуляницька

Ухвала від 28.01.2025

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

С.М. Дуляницька

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні