Гусятинський районний суд тернопільської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 травня 2025 року м. ТернопільСправа № 921/16/23
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
за участі секретаря судового засідання Романюка Д.О.
розглянув справу
за позовом - Керівника Тернопільської окружної прокуратури, 46000, м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, буд. 7, в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, 46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, буд. 8
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, 03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд.35
2. Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, Тернопільська обл., 46008
до відповідача - Тернопільської міської ради, 46001, м. Тернопіль, вул. Листопадова, буд. 5
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1. Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, 46002, м. Тернопіль, вул. М.Лисенка, буд. 20 А
2. Тернопільська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", вул. Живова (перейменовано на вул. Торговиця), 32-А, м. Тернопіль, 46008
про витребування земельної ділянки.
За участі від:
прокуратури - Куліковська Л.Б.
позивача - Яреха В.А.
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 1 - не з`явилась
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача 2 - П`ятківський І.О.
відповідача - Голик Л.Р., Друзюк Р.М.
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - не з`явились
Агрументи прокурора.
У січні 2023 року керівник Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Тернопільської міської ради про витребування у власність держави в особі Тернопільської облдержадміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053, площею 10,74 га.
Позовні вимоги з посиланням, зокрема, на статті 20, 46-1, 84, 117, 122, 149 Земельного кодексу та приписи Закону України "Про природно-заповідний фонд України" обґрунтовані тим, що згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.12.2020 "Про передачу земельних ділянок державної власності" незаконно було передано у комунальну власність спірну земельну ділянку, яка відноситься до земель природно-заповідного фонду, та незаконно змінено цільове призначення земельної ділянки на землі сільськогосподарського призначення, а тому земельну ділянку слід витребувати із незаконного володіння відповідача.
Аргументи позивача.
Письмово викладена позиція у завах по суті від позивача щодо заявлених позовних вимог Керівника Тернопільської окружної прокуратури до матеріалів справи не надходила. Відповідно до змісту пояснень представника позивача, даних в судових засіданнях, він підтримав заявлені прокурором вимоги та просив їх задоволити.
Аргументи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
12.04.2023 на адресу суду від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України до матеріалів справи надійшли письмові пояснення № 16/16-02/130-23 від 04.04.2023 (вх.№ 3165 від 12.04.2023), в яких зазначає, що прийняття наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 41 - ОТГ від 09.12.2020 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" зумовило незаконну передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74га з земель державної власності до земель комунальної власності та фактично змінено цільове призначення вказаної земельної ділянки та зазначає, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.
Аргументи відповідача.
Тернопільська міська рада у відзиві на позовну заяву просила відмовити в її задоволенні, вказуючи на безпідставність та суперечливість позовних вимог, посилаючись, зокрема на те, що гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" був створений без вилучення земельних ділянок, а жодна земельна ділянка в його межах не передана спеціальній адміністрації в постійне користування, як земля природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Спірна земельна ділянка є землею сільськогосподарського призначення за основним цільовим призначенням - категорія земель згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України, із цільовим призначенням згідно з КВЦПЗ - 18.00: землі загального користування. У матеріалах справи відсутні рішення органу виконавчої вдали чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земель заказника "Серетський", загальною площею 1192 га, до категорії земель - землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення.
Відповідач вказував на те, що у складі заказника перебувають землі різних категорій земель за основним цільовим призначенням, у тому числі, спірна земельна ділянка, як земельна ділянка сільськогосподарського призначення із цільовим призначенням - землі загального користування, що не суперечить режиму природоохоронної території, за умови дотримання встановлених законом обмежень господарської діяльності при її використанні.
Так, із Тернопільською міською радою 27.08.2021 укладено охоронне зобов`язання та внесені до Державного земельного кадастру відомості про обмеження у використанні спірної земельної ділянки і частини охоронних зон територій та об`єктів природно-заповідного фонду, що унеможливлює її використання не за цільовим призначенням, знищення, погіршення якісного складу, неправомірній передачі у приватну власність чи у користування та свідчить про відсутність порушених інтересів держави.
Обраний прокурором спосіб захисту інтересів держави, на думку відповідача, є неналежним і у разі задоволення позову призведе до того, що спірна земельна ділянка сільськогосподарського призначення, без зміни її конфігурації та категорії земель перейде у власність Тернопільської обласної військової адміністрації, яка ніколи не була власником земельної ділянки. При цьому спірна земельна ділянка вперше сформована із земель, що розташовуються на території Малашовецької сільської ради, тобто спірна земельна ділянка ніколи не перебувала у державній власності Тернопільської обласної військової адміністрації. Більше того, із військовою адміністрацією в силу Закону України "Про природно-заповідний фонд" як з власником чи користувачем земель заказника "Серетський" не було укладено охоронного зобов`язання, у зв`язку з чим обраний прокурором спосіб захисту не узгоджується із нормами статті 387 Цивільного кодексу України.
Прокурор не довів наявності обставин для подання позову у спірних правовідносинах.
У 2024 році позивачем прийнято розпорядження щодо розробки та затвердження технічної документації із землеустрою відносно інвентаризації земель природно - заповідного та іншого природоохоронного призначення, куди спірна земельна ділянка не увійшла.
Аргументи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
15.02.2023 на електронну адресу суду від третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до матеріалів справи надійшли пояснення № 9-19-0.92-466/2-23 від 13.02.2023 (вх. 1350 від 15.02.2023), в яких зазначає, зокрема, про те, що на підставі наказу Держгеокадастру від 21.02.2019 № 59 "Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності", із змінами внесеними наказом Держгеокадастру від 13.05.2019 №129 "Про деякі питання проведення заходу з інвентаризації земель державної власності" та договору на проведення заходу з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності від 21.02.2019 №12-Г, із змінами внесеними додатковою угодою від 13.05.2019 №1, укладеного між Держгеокадастром та Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" Тернопільською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" у 2019 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області (копії наказів та угод долучені позивачем).
На основі вказаної землевпорядної документації та у зв`язку із відсутністю підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, визначених частиною 6 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" в редакції 2019 року до Державного земельного кадастру 05.12.2019 внесено відомості про земельну ділянку площею 10,74 га за кадастровим номером 6122685400:01:001:0053.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" та статті 117 Земельного кодексу України, земельну ділянку площею 10,74 га за кадастровим номером 6122685400:01:001:0053, на підставі наказу Головного управління від 09.12.2020 № 41-ОТГ передано Тернопільській міській раді у комунальну власність.
01.03.2023 на електронну адресу суду від Головного управління Држгеокадастру у Тернопільській області надійшла заява №9-19-0.92-479/2-23 від 14.02.2023 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Тернопільську регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».
Процесуальні дії суду у справі.
22.12.2023 Господарським судом Тернопільської області у складі судді Гевка В.Л. ухвалено рішення у справі №921/16/23 про задоволення позову та витребування на користь держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 07.08.2024 залишено без змін рішення Господарського суду Тернопільської області від 22.12.2023 у справі №921/16/23.
Постановою Верховного Суду від 03.12.2024 скасовано постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.08.2024 та рішення Господарського суду Тернопільської області від 22.12.2023 у справі № 921/16/23, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Тернопільської області.
Скасовуючи судові рішення першої та апеляційної інстанцій у даній справі, судом касаційної інстанції серед іншого зазначено, що ефективним способом судового захисту щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду власнику є негаторний, а не віндикаційний позов. Обрання прокурором (позивачем) неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові. При цьому, судами попередніх інстанцій залишено поза увагою доводи відповідача у справі про обрання прокурором неналежного способу захисту.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 20.12.2024, справу №921/16/23 передано на розгляд судді Шумському І.П.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 23.12.2024 справу №921/16/23 прийнято до провадження суддею Шумським І.П., підготовче засідання призначено на 20.01.2025.
17.01.2025 через підсистему "Електронний суд" від Тернопільської міської ради надійшла заява б/н від 17.01.2025 (вх. № 457 від 17.01.2025).
З урахуванням висновків суду касаційної інстанції, 17.01.2025 через підсистему "Електронний суд" Тернопільською окружною прокуратурою подано заяву б/н від 17.01.2025 (вх. № 459 від 17.01.2025) про зміну предмета позову, відповідно до якої прокурором викладено позовні вимоги у наступній редакції:
- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації шляхом визнання наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 19-6998/14-19-СГ від 21.12.2019 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 недійсним;
- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації шляхом визнання наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 41-ОТГ від 09.12.2020 та акту приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020 в частині, що стосується земельної з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 недійсним;
- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації шляхом визнання рішення сесії Тернопільської міської ради № 8/4/165 від 05.03.2021 про погодження прийняття в комунальну власність земельних ділянок Тернопільської міської територіальної громади в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 недійсним;
- усунути перешкоди Тернопільській обласній державній адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га в Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї речових прав та їх обтяжень в Реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Ухвалою суду від 20.01.2025:
- прийнято до розгляду заяву б/н від 17.01.2025 (вх. № 457 від 17.01.2025) з додатками;
- відкладено підготовче засідання у справі та розгляд заяви прокурора б/н від 17.01.2025 (вх. № 459 від 17.01.2025) про зміну предмета позову на 30.01.2025.
29.01.2025 через систему "Електронний суд" від Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області надійшла заява б/н від 29.01.2025 (вх. №728), у якій третя особа просила суд проводити підготовче засідання без участі його представника.
30.01.2025 через підсистему "Електронний суд" Тернопільською окружною прокуратурою подано заяву б/н від 29.01.2025 (вх. № 749 від 30.01.2025), у якій прокурор просив суд здійснювати розгляд даної справи з урахуванням зміни предмета позову. Разом з тим прокурором подано до матеріалів листи про згоду позивачів на зміну предмета позову.
30.01.2025 через підсистему "Електронний суд" Тернопільською окружною прокуратурою подано клопотання б/н від 29.01.2025 (вх. № 750 від 30.01.2025) про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області та виключення його зі складу учасників справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
30.01.2025 через підсистему "Електронний суд" від Тернопільської обласної прокуратури надійшли додаткові пояснення б/н від 29.01.2025 (вх. № 756).
Ухвалами суду від 30.01.2025:
- продовжено строк підготовчого провадження у справі №921/16/23;
- прийнято до розгляду додаткові пояснення прокурора б/н від 29.01.2025 (вх. № 756 від 30.01.2025);
- відкладено підготовче засідання у справі №921/16/24 та розгляд звернень прокурора б/н від 17.01.2025 (вх. № 459 від 17.01.2025), б/н від 29.01.2025 (вх. № 749 від 30.01.2025) та б/н від 29.01.2025 (вх. № 750 від 30.01.2025) на 13.03.2025.
10.03.2025 через систему "Електронний суд" від Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області надійшла заява б/н від 07.03.2025 (вх. №1657), у якій третя особа просила суд проводити підготовче засідання без участі його представника.
10.03.2025 через систему "Електронний суд" від Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області надійшли додаткові пояснення б/н від 07.03.2025 (вх. №1658) з додатками.
10.03.2025 через систему "Електронний суд" від Тернопільської окружної прокуратури надійшла заява №50-89-2468 вих - 25 від 07.03.2025 (вх. №1663) з додатками.
11.03.2025 через канцелярію суду від відповідача надійшла заява б/н від 11.03.2025 (вх. №1741) з додатками.
11.03.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява б/н від 11.03.2025 (вх. №1749) з додатками.
13.03.2025 через систему "Електронний суд" від Тернопільської обласної прокуратури надійшли додаткові пояснення б/н від 13.03.2025 (вх. №1799) з додатками.
Ухвалою суду від 13.03.2025:
- прийнято до розгляду: додаткове пояснення ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 07.03.2025 (вх. № 1658 від 10.03.2025); пояснення виконуючого обов`язки керівника Тернопільської окружної прокуратури від 07.03.2025 (вх. № 1663 від 10.03.2025), з додатками; звернення Тернопільської міської ради від 11.03.2025 (вх. № 1741) з додатками; пояснення Тернопільської обласної прокуратури від 13.03.2025 (вх. 1799).
- відмовлено у задоволенні: звернення керівника Тернопільської окружної прокуратури від 17.01.2025 (вх. 459) про заміну предмета позову від 29.01.2025 (вх. № 749 від 30.01.2025); клопотання прокурора від 29.01.2025 (вх. № 750 від 30.01.2025) про залучення до участі у якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області;
- відкладено підготовче засідання та питання щодо прийняття до розгляду заяви Тернопільської міської ради від 11.03.2025 (вх. № 1749) на 17.03.2025.
Надалі, ухвалою суду від 17.03.2025:
- прийнято до розгляду заяву Тернопільської міської ради б/н від 11.03.2025 (вх. № 1749) з додатками;
- закрито підготовче провадження по справі №921/16/23 та призначено її до розгляду по суті на 14.04.2025.
14.04.2025 розгляд справи по суті відкладено на 08.05.2025, а надалі - на 19.05.2025.
В судовому засіданні 19.05.2025 оголошувалась перерва до 27.05.2025 та 28.05.2025.
28.05.2025 через канцелярію суду від Тернопільської обласної прокуратури надійшов виступ в дебатах №12-469 вих-25 від 28.05.2025 (вх. №3910).
Прокурором, представниками позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації в судовому засіданні 28.05.2025 підтримано позовні вимоги в повному обсязі.
Представниками відповідача в судовому засіданні 28.05.2025 заперечено проти позову.
Решта учасників процесу явку повноважних представників в судове засідання 28.05.2025 не забезпечили, про дату, час та місце його проведення повідомлені належним чином.
Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.
Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду).
28.05.2025 суд ухвалив скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Фактичні обставини встановлені судом.
Постановою Ради Міністрів Української РСР від 25.02.1980 № 132 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" створено державний заказник "Серетський" (місце знаходження: Тернопільський район, с. Верхній Іванів, Зборівський район, с. Чернихів, коротка характеристика державного заказника: система боліт на р. Серет у верхів`ї Тернопільського водосховища, яка є регулятором його водного режиму, притулком і місцем розмноження багатьох видів водоплавних і болотних птахів, підприємства, організації заказника (га), установи, у віданні яких знаходяться державні заказники: Тернопільський район,колгоспи: "Перше Травня", 147 га, ім. Леніна - 174 га, Зборівський район, колгоспи: "17 вересня"-325 га, "Світанок" - 540 га).
Пунктом 2 Постанови Ради Міністрів Української РСР від 12.12.1983 № 495 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" погоджено з пропозицією Тернопільського облвиконкому, погодженою з Міністерством сільського господарства УРСР і Державним комітетом УРСР по охороні природи, про часткову зміну меж Серетського державного заказника відповідно до рішення облвиконкому від 23 серпня 1982 року №425.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 584 "Про зміну деяких рішень Уряду України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про природно-заповідний фонд України" заказник "Серетський" затверджений як об`єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Охоронним зобов`язанням від 23.05.1980 р. Колгосп "17 Вересня" дало Виконавчому комітету Тернопільської обласної Ради депутатів трудящих зобов`язання про те, що Серетські болота в заплаві р. Серет, площею 325 га об`явлені державним гідрологічним заказником республіканського значення і переданий в користування Колгоспу " 17 вересня", буде утримуватись в належному стані. В цих цілях Колгосп " 17 вересня" зобов`язується суворо виконувати "Положення про охорону пам`яток природи на території Української РСР" і "Інструкцію про порядок обліку, реєстрації і утримання пам`яток природи в Українській РСР", затверджено Радою Міністрів УРСР, і провести наступні заходи по утриманню вказаної пам`ятки природи: зобов`язується суворо виконувати "Положення про Серетський державний гідрологічний заказник", площею 1186 га.
Охоронним зобов`язанням від 28.06.1984 р. Колгосп "17 Вересня" дало Виконавчому комітету Тернопільській Раді народних депутатів зобов`язання про те, що Серетські болота в заплаві р. Серет, площею 419 га об`явлений заповідним об`єктом державним гідрологічним заказником республіканського значення і переданий в користування Колгоспу "17 вересня", буде утримуватись в належному стані. В цих цілях Колгосп " 17 вересня" зобов`язується суворо виконувати "Положення про охорону заповідних об`єктів на території Української РСР і республіканський стандарт, "Порядок погодження, затвердження і державної реєстрації заповідних об`єктів і провести наступні заходи по утриманню вказаного заповідного об`єкту, визначити в натурі межи державного заказника, нанести їх на планово-картографічні матеріали та забезпечити його охорону.
Охоронним зобов`язанням від 31.05.1985 Колгосп "17 Вересня" Зборівського району надав зобов`язання про те, що Серетський державний гідрологічний заказник республіканського значення загальною площею 1192 га, у т.ч. на землях к-пу "17 Вересня" - 419 га, оголошений 25.02.1980 постановою Ради Міністрів УРСР №132 і від 12.12.1983 постановою Ради Міністрів УРСР № 495 в межах землекористувачів колгоспів Зборівського району - "17 Вересня" - 419 га, "Світанок" - 363 га, "Іскра" - 89 га і Тернопільського району - "Перше Травня" - 147 га, ім. Леніна - 174 га загальною площею 419 га, буде охоронятися і утримуватися в належному стані з дотриманням вимог законоположень про території і об`єкти природно-заповідного фонду Української РСР.
Охоронним зобов`язанням № 07-5 від 30.08.1996 р. відповідно до статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Держуправління Мінекобезпеки у Тернопільській області передало під охорону землекористувачу Рибцех "Залізці" Тернопільського облрибкомбінату заповідний об`єкт Гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" загальною площею 1192,0 га., з метою збереження типового водоболотного масиву Західного лісостепу. Заповідний об`єкт розташований в межах Тернопільського 321,0 га і Зборівського - 871,0 га, в складі якого перебувають водо болотні угіддя риб цеху "Залізці" пл.306,0 га.
Охоронним зобов`язанням № 07-1 від 10.07.1996 р. відповідно до статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Держуправління Мінекобезпеки у Тернопільській області передало під охорону землекористувачу колективному сільськогосподарському підприємству "Дніпро" заповідний об`єкт Гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" загальною площею 1192,0 га з метою збереження типового водоболотного масиву Західного лісостепу, який відіграє винятково-важливу роль у водному режимі р. Серет та Тернопільського водосховища і є місцем відтворення водоболотного біорозмаїття. Заповідний об`єкт розташований на території Тернопільського р-ну - 321, 0 і Зборівського р-ну 87,0, в складі якої входять землі кол. с/г п-ва "Дніпро" і входить до складу природно-заповідного фонду України, який охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об`єктів, що перебувають під особливою охороною.
Охоронним зобов`язанням № 07-21 від 30.04.2006р. відповідно до статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" Державне управління екології та природних ресурсів в Тернопільській області передало Малашівській сільській раді Зборівського району під охорону територію площею 501,9 га, яка входить до складу Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 1192,0 га, а Малашівська сільська рада Зборівського району взяла під охорону частину Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 501,9 га, в тому числі ставки - 259,0 га, болота - 187,0 га, пасовища- 35,4 га, чагарники - 0,8 га, торфовища - 11,1 га, ріки - 8,6 га. І зобов`язувалась перенести межі частини заказника в натурі з встановленням необхідних державних охоронних знаків затвердженого взірця, нанести на планово-картографічні матеріали землеустрою сільської ради і землекористувачів. Забезпечити їх непорушність, а також режим охорони та збереження заказника.
Охоронним зобов`язанням № 50/03 від 27.08.2021, яке оформлене відповідно до статей 26, 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", Постанови Ради Міністрів Української РСР від 25.02.1980 № 132 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" із змінами, затвердженими Постановою від 12.12.1983 № 495 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" Тернопільська Обласна Державна Адміністрація передала Тернопільській міській раді під охорону та дотримання встановленого режиму територія (частина території, об`єкт) гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" (землі, не надані у власність і користування юридичним та фізичним особам) загальною площею 865,44 га в межах заплави р. Серет з Горішньоівачівським водосховищем від с. Плотича до с. Кобзарівка та фрагменту заплави р. Лопушанка зі ставом від с. Городище до с Носівці Тернопільського району.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 21.08.2012 № 415 затверджено Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський".
Згідно п. 1.2. Положення заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.
Відповідно до п. 1.3. Положення Заказник, загальною площею 1192 гектара, розташований у межах заплави р. Серет та р. Лопушенка від с. Плотича Тернопільського району до с. Носівці Зборівського району у віданні Івачеводолішнівської (39,5 га), Великоглибочецької (138,6 га), Плотицької (93,9 га) сільських рад, комунального підприємства "Тернопільводоканал" (0,3 га) Тернопільського району, Чернихівської (266,7 га), Малашівської (501,9 га), Городищевської (64,04 га), Кобзарівської (62,1 га) сільських рад, приватного підприємця Бігуна Богдана Костянтиновича (24,96 га) Зборівського району Тернопільської області (далі Землекористувачі).
Згідно п. 1.4. Положення земельна ділянка, якій надано статус Заказника, не вилучається з користування Землекористувачів, які здійснюють у його межах свою діяльність згідно з цим Положенням.
Згідно п. 1.5. Положення землекористувачі на території Заказника у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують і несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.
Відповідно до п. 1.6. Положення межі Заказника встановлюються в натурі, оформляються державними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на відповідні планово-картографічні матеріали, відображаються у формах державної статистичної звітності з кількісного обліку земель ( форма № 6-зем) та землевпорядній документації відповідно до законодавства, обов`язково враховуються при здійсненні землеустрою, розробленні містобудівної документації, проектних матеріалів щодо планування території на регіональному рівні, а також при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
До встановлення меж Заказника у натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.
Розділом 2 Положення визначено мету створення і завдання Заказника.
Розділом 2 Положення визначено Режим Території.
Згідно п. 3.1. Положення відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території Заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті та завданням Заказника, передбаченим цим Положенням, і загрожує збереженню природного комплексу ( наведено перелік видів діяльності).
Відповідно до п.4.1. Положення порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища у межах Заказника тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Відповідно до п.5.1. Положення зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника проводиться відповідно до законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 20.07.2021 № 493 затверджено оновлене Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський".
Згідно п. 1.2. Положення заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.
Відповідно до п. 1.3. Положення Заказник, загальною площею 1192 гектара, розташований у межах заплави р. Секрет та р. Лопушенка від с. Плотича Тернопільського району до с. Носівці Тернопільської області, на території Білецької сільської ради (301,6 га), у тому числі 0,3 га у постійному користуванні комунального підприємства "Тернопільводоканал" та Тернопільської міської ради (890,4 га), у тому числі 24,86 га в оренді у фізичної особи-підприємця Бігуна Богдана Костянтиновича, які здійснюють свої повноваження та діяльність на території Заказника згідно цим Положенням.
Територія Заказника розташована у межах об`єкту Смарагдової Мережі Європи - "Seretskyi" площею 6489 га ("Серетський", UA 0000189).
Згідно п. 1.4. Положення земельна ділянка, якій надано статус Заказника, не вилучаються у власників або користувачів.
Згідно п. 1.5. Положення землекористувачі на території Заказника у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують і несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.
Відповідно до п. 1.6. Положення межі Заказника встановлюються в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. До встановлення меж Заказника у натурі його межі визначаються відповідно до Проєкту створення Заказника.
Розділом 2 Положення визначено мету створення і завдання Заказника.
Відповідно до п. 2.1. Положення Заказник створено з метою збереження у природному стані водно-болотних масивів лісостепової торфоболотної області, які є регулятором водного режиму р. Серет, мають виключне значення у відновленні та підтриманні рівня підземних вод, у межах яких підтримуються умови для існування типових та унікальних рослинних угрупувань, популяцій рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України, та Європейського Червоного списку, місць розмноження, скіпчення і проживання рідкісних видін тварин, що знаходяться під загрозою зникнення, нересту і розведення риби.
Відповідно до п.2.1. Положення основними завданнями Заказника є:
-створення умов для збереження у природному стані ділянки водно-болотних угідь у заплаві р. Серет та р. Лопушанка, які є регулятором водного режиму рік та рівня ґрунтованих вод прилеглих територій;
-відновлення та підтримання рівня підземних вод, які важливі для формування Горішньоівачівського водозабору, що є джерелом централізованого водопостачання міста Тернополя питною водою, забезпечення промисловості міста Тернополя технічною водою;
-підтримання умов проживання, концентрації під час міграцій, відтворення чисельності орнітологічного комплексу, у тому числі відтворення чисельності луня польового (Circus cyaneus), вівсянки чорноголової (Emberiza malanocephala), сорокупуда сірого (Lambrus viridis), горностая (Mustela erminea) - видів, занесених до Червоної книги України;
-збереження середовища існування пальчатокорінника травневого (Dactylorhiza majalis (Reichenb) p. F Hunt et Summerhayes), коручки болотної (Epipactis palustris (L.) Crantz.), молодильника озерного (Isoetes Lacustris L.), товстянки звичайної (Pinguicula vulgaris L.), пальчатокоріника Фукса (Dactilorhiza cordigera (Fries), меч-трави болотної (Cladium mariscus (L.)Pohl ) - видів, занесених до Червоної книги України, іншої типової водно-болотної рослинності для західного лісостепу;
-охорона місць нересту, нагулу чи зимівлі місцевих видів риб з невеликими популяціями (Leuciscus Leuciscus), в`язя (Leuciscus idus), coма (Silurus glanis), а також карася золотого, коропа, окуня, плітки, інших, що мають визначальне місце для підтримання їх популяцій;
-здійснення науково-дослідних робіт з метою розробки заходів по збереженню водно-болотних угідь, їх раціональному використанню в умовах антропогенного впливу, що посилюєься;
-підтримання загального екологічного балансу в регіоні;
- поширення екологічних знань серед населення тощо.
Розділом 2 Положення визначено Режим Території.
Згідно п. 3.1. Положення відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території Заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті та завданням Заказника, передбаченим цим Положенням, і загрожує збереженню природного комплексу (наведено перелік видів діяльності).
Відповідно до п.5.1. Положення зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника проводиться відповідно до законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.
Гідрологічний заказник "Серетський" має площу 1192 га.
З наданої відповідачем до матеріалів справи Картки первинного обліку територій та об`єктів природно - заповідного фонду України Державного кадастру природно-заповідного фонду України (форма 1ДКПЗВ) по Тернопільській області вбачається ведення обліку назва території, об`єкта ПЗФ: "Серетський", значення: - загальнодержавне, категорія:заказник, гідрологічний, місцезнаходження об`єкта ПЗФ:Заплава р.Серет із Івачівською водоймою та фрагмент заплави р.Лопушанка від с.Плотича Тернопільського району до с.Носівці Зборівського району, загальна площа об`єкта ПЗФ в гектарах, всього: 1192,0 га /фактична площа 1222,3 га/, в постійному користуванні (власності) інших землекористувачів(власників):604,19 га, землі запасу та інші землі, що не надані у постійне користування і власність: 617,11 га.
В даній Картці первинного обліку територій та об`єктів природно-заповідного фонду України Державного кадастру природно-заповідного фонду України також зазначено розподіл земель об`єкта ПЗФ ("Серетський") за угіддями та в колонці "Площі угідь в межах земель, що знаходяться в користуванні (власності) інших землекористувачів (власників), земель запасу та інших земель, не наданих у постійне користування чи власність" вказано:
*Сільськогосподарські землі, всього -137,89,
з них:-сільгоспугіддя(137,89)
з сільгоспугідь: -сіножаті (50,40), -пасовища (87,49).
*Ліси та інші лісовкриті площі, всього -26,2,
з них:-лісові землі, всього -12,20, - чагарники (14,0)
*Забудовані землі, всього-2,80
*Відкриті заболочені землі, всього - 691,59
*Відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом 0,20.
*Води, всього-333,3,
з них:-природні водотоки (51,0), -озера (2,80), -ставки (20,5),-водосховища (259,0)
Всього: 1192,0 га.
У Картці первинного обліку територій та об`єктів природно-заповідного фонду України Державного кадастру природно-заповідного фонду України (форма 1ДКПЗВ) по Тернопільській області зазначено географічні координати крайніх точок території (градуси, минути, секунди) гідрологічного заказника "Серетський":
північна - 49 0 43/ 45// пн.ш. 250 23/ 10// сх.д західна - 49 0 43/ 39// пн.ш. 250 23/ 14// сх.д
південна - 49 0 36/ 40// пн.ш. 250 31/ 25// сх.д східна - 49 0 36/ 45// пн.ш. 250 32/ 30// сх.д
Матеріали кадастру оприлюднюються на офіційному веб-сайті Мінприроди, а відтак, слід вважати, що географічні координати крайніх точок території (градуси, минути,секунди) гідрологічного заказника "Серетський" також оприлюднені на офіційному веб-сайті Мінприроди, та доступні до застосування.
Межі територій Смарагдової мережі і їх стандартні форми даних розміщені на офіційному сайті Ради Європи:https:// www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viewer.
При цьому, Міндовкілля інформує про наявність інформаційного шару "Смарагдова мережа" на Публічній кадастровій карті України:https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.
Листом від 21.09.2022 №25/2-121/12655-22 Міндовкілля повідомило, що гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" розташований на території Смарагдової мережі UA0000189 "Seretskyi". У вказаному листі Міндовкілля зазначило, що при плануванні або здійсненні діяльності має враховуватися необхідність збереження у довгостроковій перспективі природних оселищ та видів природної фауни і флори, що підлягають особливій охороні в Європі та вказані у стандартних формах даних територій Смарагдової мережі, що розміщені на офіційному сайті ради Європи: https:// www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viewer.
У листі №10-28-0.215-6136/2-22 від 19.09.2022 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) повідомлено, зокрема, що з врахуванням ч.3 ст.6 Закону України "Про Державний земельний кадастр" адміністратором Державного земельного кадастру відповідно до наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 28.01.2016 №36 "Про визначення адміністратора Державного земельного кадастру" є державне підприємство "Центр державного земельного кадастру(далі-ДП "Центр ДЗК"). Інформацію, що відображалася в інформаційному шарі "Природно-заповідний фонд" розміщено на офіційному вебсайті Держгеокадастру у розділі Публічна кадастрова карта України" ДП "Центр ДЗК" згідно з даними, наданими Міністреством захисту довкілля та природних ресурсів України листами від 04.06.2021 №25/7-11/11576-21 та від 05.11.2021 №2/7-11/23523-21. Інформаційний шар "Природно-заповідний фонд" не містить офіційних відомостей Державного земельного кадастру і носить інформаційний характер. 11.06.2021 на офіційному вебсайті Держгеокадастру land.gov.ua оприлюднено повідомлення щодо розміщення на Публічній кадастровій карті України нового інформаційного шару "Природно-заповідний фонд".
ДП "Центр ДЗК" в своєму листі №3/1314 від 14.09.2022 повідомило, що дані, які містяться на Публічній кадастровій карті України в Інформаційному шарі "Природно-заповідний фонд" (далі-Інформаційний шар), були надані Держгеокадастру листом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 04.06.2021 №25/7-11-11576-21 та передані Центру ДЗК листами Держгеокадастру від 16.06.2021 №24-28-0.211-7240/2-21 та від 15.06.2021 №5-28397/0/1-21 для їх опрацювання та публікації. Центр ДЗК своїм листом від 08.07.2021 №3/2258 проінформував Держгеокадастр щодо забезпечення оновлення даних в Інформаційному шарі. За результатами геопросторового аналізу Центром ДЗК встановлено, що межі земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053 перебувають в межах об`єкту Інформаційного шару гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський". Також в даному листі зазначено, що додатково Центром ДЗК підготовлена схема, що додається до цього листа, з відображенням меж земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0053, 6122685400:01:001:0054 та меж об`єкта Інформаційного шару гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський".
Як вбачається із Схеми розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0053 і 6122685400:01:001:0054 та об`єктів інформаційного шару "Природно-заповідний фонд" з врахуванням умовних позначень на даній схемі земельна ділянка з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 знаходиться в межах об`єкту інформаційного шару "Природно-заповідний фонд" гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський".
Відповідачем до матеріалів справи надано лист Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації "Про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" №04.1/1444 від 26.11.2022 на адресу Тернопільської міської ради. Як вбачається із даного листа в додатку зазначено документи, які надавались разом з листом, а саме: 1.Документи до проекту створення заказника на 25 арк.; 2.Розподіл земель заказника по угіддях, власниках та користувачах земельних ділянок в його межах на 7 арк.; 3.Картосхеми заказника у межах Тернопільської міської територіальної громади на 5 арк.; 4.Охоронні зобов`язання на 38 арк.; 5.Положення про заказник на 29 арк.; 6. Картки первинного обліку на заказник на 16 арк. Відповідачем надано до матеріалів справи лише документи, які вказані в листі під номерами 2 та 6 на 14 арк. Однак документи до проекту створення заказника на 25 арк. відповідачем не було надано до матеріалів справи.
Як вбачається із листа Міністерства Захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля) № 25/2-11/12655-22 від 21.09.2022, з метою виконання протокольних рішень наради від 26.09.2019 під головуванням Прем`єр-міністра України О.Гончарука "Питання функціонування державних кадастрів" та пункту 5 селекторної наради від 08.11.2019 під головуванням Прем`єр-міністра України з питань реалізації програм і проектів регіонального розвитку, Міністерство енергетики та захисту довкілля передало до Держгеокадастру надіслані обласними державними адміністраціями в сканованому вигляді матеріали, які містили проекти створення об`єктів природно-заповідного фонду, охоронні зобов`язання,положення та картографічні матеріали територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також наявні в міністерстві картографічні матеріали щодо біосферних заповідників, природних заповідників, національних природних парків.
Відповідачем до матеріалів справи надано лист Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації "Про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" №04.1/1444 від 26.11.2022 на адресу Тернопільської міської ради. Як вбачається із даного листа в додатку зазначено документи, які надавались разом з листом, а саме: 1.Документи до проекту створення заказника на 25 арк.; 2.Розподіл земель заказника по угіддях, власниках та користувачах земельних ділянок в його межах на 7 арк.; 3.Картосхеми заказника у межах Тернопільської міської територіальної громади на 5 арк.; 4.Охоронні зобов`язання на 38 арк.; 5.Положення про заказник на 29 арк.; 6. Картки первинного обліку на заказник на 16 арк. Відповідачем надано до матеріалів справи лише документи, які вказані в листі під номерами 2 та 6 на 14 арк. Однак документи до проекту створення заказника на 25 арк. відповідачем не було надано до матеріалів справи.
Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільська обласна військова адміністрація) в своєму листі №04.1/847 від 03.08.2022 повідомило, що земельні ділянки з кадастровими номерами 6122685400:01:01:053, 6122685400:01:01:0054 розташовані у межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" та належать до природно-заповідного фонду України. До даного листа додано, зокрема, картосхеми розташування гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" у межах території колишньої Малашівської сільської ради Зборівського району.
Крім того, листом № 04.2/908 від 18.08.2022 Управління екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільська обласна військова адміністрація) повідомлено, що земельні ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:01:0054 площею 7 га, та 6122685400:01:01:053 площею 10,74 га - розташовані у межах території гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський", створеного відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 25 лютого 1980 року №132 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР" зі змінами, затвердженими постановою від 12 грудня 1983 року №495 "Про доповнення переліку державних заказників Української РСР". Також повідомлено про надання завірених копій охоронних зобов`язань щодо забезпечення режиму охорони та збереження території заказника та завірені картосхеми території заказника у межах Малашовецької сільської ради. У доповнення до листа управління від 18.08.2022 №04.2/908 Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільська обласна військова адміністрація) своїм листом № 04.2/909 від 18.08.2022 надано завірену картосхему проектованих меж гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" у межах земель колгоспу "17 вересня" станом на 1980 рік.
21.02.2019 між Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (в подальшому - Сторона 1), з однієї сторони, та Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" (в подальшому- Сторона 2), з іншої сторони, укладено договір №12-Г на проведення заходу з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, згідно п.1.1. якого за умовами цього договору Сторона 2 здійснює захід з інвентаризації несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі крім земель, які знаходяться в постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій, на території об`єднаних територіальних громад з метою формування відповідних земельних ділянок та реєстрації їх у Державному земельному кадастрі відповідно до вимог чинного законодавства, технічного завдання на здійснення заходів з інвентаризації земель (Додаток 1 до договору) та плану здійснення заходу з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (Додаток 2 до договору), які є невід`ємною частиною цього Договору, а Сторона 1 вживає організаційних заходів щодо виділення бюджетних асигнувань відповідно до Плану заходів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру бюджетної програми "Проведення земельної реформи" у 2019 році та Плану використання бюджетних коштів на 2019 рік.
13.05.2019 Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) прийнято наказ №129 "Про деякі питання проведення заходу з інвентаризації земель державної власності", відповідно до п.1 якого: внести зміни до наказу Держгеокадастру від 21.02.2019 №59 "Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності", зокрема, пункт 1 викладено в редакції: " 1.Провести у 2019 році захід з інвентаризації земель державної власності, а саме: інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах об`єднаних територіальних громад (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі крім земель, які знаходяться в постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій) згідно з додатком 1, що додається; інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення державної власності на території областей України (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі) згідно з додатком 2, що додається"; відповідно до п.2 якого: укласти додаткову угоду до договору з державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" від 21.02.2019 №12-Г на здійснення заходу з інвентаризації земель державної власності як з одержувачем бюджетних коштів за напрямком, визначеними підпунктом 3 пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з проведення земельної реформи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2011 №219.
До даного наказу укладено Додаток 1 "Перелік об`єднаних територіальних громад, на території яких проводитиметься інвентаризація земель сільськогосподарського призначення державної власності у 2019 році" , Додаток 2 "Перелік областей, на території яких проводитиметься інвентаризація земель сільськогосподарського призначення державної власності у 2019 році", Додаток 3 "План здійснення заходу з інвентаризації земель державної власності на 2019 рік".
За результатами інвентаризації спірна земельна ділянка була внесена в Державний земельний кадастр.
В матеріалах справи знаходиться Поземельна книга (копія) кадастровий номер земельної ділянки 6122685400010010053, яка відкрита 05.12.2019 державним кадастровим реєстратором Відділу у Зборівському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
В Поземельній книзі в Розділі 1. "Земельна ділянка. Загальні відомості" міститься запис від 05.12.2019 №001 (аркуш №1), в якому зазначено відомості про земельну ділянку 6122685400010010053:
*Місце розташування: Тернопільська область, Зборівський район, Малашовецька сільська рада;
*Цільове призначення:
- категорія земель: Землі сільськогосподарського призначення;
-вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель:Землі загального користування;
-код цільового призначення: 18.00 Землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об`єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування);
*площа, гектарів: 10,7400;
*нормативна оцінка:
-значення, гривень: не зазначено;
-визначена (проіндексована): не зазначено;
-дата оцінки земель: не зазначено;
*форма власності: державна власність;
*прізвище та ініціали Державного кадастрового реєстратора, який вніс відомості:Рум`яна І.М.
В Поземельній книзі кадастровий номер земельної ділянки 6122685400010010053 міститься Розділ 2. Кадастровий план земельної ділянки та експлікація земельних угідь (запис від 05.12.2019 №002). Даний розділ містить Експлікацію земельних угідь, в якій зазначено всього земель, гектарів, у тому числі за земельними угіддями, гектарів: пасовища, 10,7400; площа земельної ділянки, гектарів 10.7400 (арк.№2).
В матеріалах справи знаходиться Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Малашовецької сільської ради, Зборівського району Тернопільської області (далі-Технічна документація), в тому числі і на спірну земельну ділянку площею 10,7400 га. Дана Технічна документація розроблена в 2019 році Тернопільською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру".
Технічна документація містить Викопіювання з планово-картографічних матеріалів (Публічної кадастрової карти України) щодо місця розташування земельної ділянки площею 10,7400 га для проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення. Місце розташування земельної ділянки: Малашовецька сільська рада. Цільове призначення: 18.00-Землі загального користування.
У Пояснювальній записці до Технічної документації зазначено, що підставою для розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки є наступні документи: Розпорядження КМУ "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад від 31.01.2018 №60-Р, Наказ Головного управління Держгеокадастру від 13.05.2019 №129, клопотання, технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею - 64,7960 га, в межах Малашовецької сільської ради, Зборівського р-ну, Тернопільської області та складення за їх результатами технічної документації із землеустрою.
В Пояснювальній записці щодо Відомостей про замовника зазначено, що замовником розробки технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані на території Малашовецької сільської ради Зборівського р-ну Тернопільської області, є Головне управління Держгеокадастру, який і є розпорядником зазначених земель згідно пункту 4 статті 122 Земельного кодексу України.
На титульній сторінці Технічної документації зазначено договір №12-Г від 13.05.2019 Замовник: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до п.1.1. Положення про Тернопільську регіональну філію Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (нова редакція), затверджено наказом Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 06.02.2019 №6, це Положення визначає порядок діяльності та припинення Тернопільської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі-Центр ДЗК, Підприємство).
Тернопільська регіональна філія Центру ДЗК (далі-Філія Центру ДЗК) є відокремленим підрозділом Центру ДЗК і діє на території Тернопільської області (п.1.2. Положення).
Відповідно до п.2.2. Положення предметом діяльності Філії Центру ДЗК є, зокрема, роботи із землеустрою, проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель, грошова оцінка земельних ділянок), топографо-геодезичні та картографічні роботи.
Філія Центру ДЗК не має статусу юридичної особи, є відокремленим підрозділом Підприємства, діє від імені та в його інтересах.
Наказом №41-ОТГ від 09.12.2020 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до статтей 15-1,17,122,148-1 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 року №49/2020 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області,затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року №308 (зі змінами), наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 року №485 "Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності", листа Тернопільської міської ради від 08.12.2020 року №12017/01-Ю, наказано:
1.Передати Тернопільській міській раді (Тернопільській міській територіальній громаді) Тернопільського району Тернопільської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 513,7741 га, які розташовані на території колишніх Кобзарівської, Курівецької, Городищенської, Малашовецької, Чернихівської сільської ради (колишнього Зборівського району), Тернопільської міської ради Тернопільського району, згідно додатку.
2.Укласти з Тернопільською міською радою (Тернопільською міською територіальною громадою) Тернопільського району Тернопільської області акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної в комунальну власність.
3.Право комунальної власності земельних ділянок виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
4.Перехід права власності не припиняє встановлених обмежень та обтяжень на земельні ділянки.
5.Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Наказ №41-ОТГ від 09.12.2020(копія) знаходиться в матеріалах справи.
До наказу №41-ОТГ від 09.12.2020 укладено Додаток (копія Додатку знаходиться в матеріалах справи), в якому зазначено, зокрема, місце розташування земельної ділянки (район, рада): Малашовецька сільська рада Зборівського району, кадастровий номер земельної ділянки: 6122685400:01:001:0053, площа (га): 10,74, цільове призначення земельної ділянки (код, назва): 18.00 Землі загального користування; відомості про обтяження речових прав: відсутні, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки: відсутні.
09.12.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Тернопільською міською радою складено Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, згідно п.1. якого Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.12.2020 №41-ОТГ передає із державної власності, а Тернопільська міська рада (Тернопільська міська ТГ) Тернопільського району приймає у комунальну власність Тернопільської міської ради (Тернопільської міської ТГ) 71 земельну ділянку загальною площею 513,7741 га згідно з додатком, що є невід`ємною частиною цього акту; згідно п.2 якого даний акт разом із наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09.12.2020 №41-ОТГ є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на вказані у додатку земельні ділянки Тернопільською міською радою (Тернопільською міською ТГ) Тернопільського району.
Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020(копія) знаходиться в матеріалах справи.
До Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020 укладено Додаток (копія Додатку знаходиться в матеріалах справи), в якому зазначено, зокрема, місце розташування земельної ділянки (район,рада): Малашовецька сільська рада Зборівського району, кадастровий номер земельної ділянки: 6122685400:01:001:0053, площа(га): 10,74 цільове призначення земельної ділянки (код,назва): 18.00 Землі загального користування; відомості про обтяження речових прав: відсутні, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки:відсутні.
Рішенням четвертої сесії восьмого скликання Тернопільської міської ради від 05.03.2021 №8/4/165 "Про погодження прийняття в комунальну власність земельних ділянок Тернопільської міської територіальної громади" керуючись статтями 12, 117, 122 Земельного кодексу України, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р.№60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", Наказом Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області від 09.12.2020 року №41-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну", статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи висновки постійних комісій міської ради з питань регулювання земельних відносин та екології, з питань містобудування, вирішено:
1. Погодити прийняття в комунальну власність Тернопільської міської територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 513,7741 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Кобзарівської, Курівецької, Городищенської, Малашовецької та Чернихівської сільських рад Зборівського району та Тернопільської міської ради, згідно з додатком (додається).
2. Виконавчому комітету Тернопільської міської ради в двомісячний термін забезпечити оформлення право комунальної власності на земельні ділянки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (інформаційна довідка № 318804827, дата, час формування: 26.12.2022 14:33:43, знаходиться в матеріалах справи) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 30.06.2022 державним реєстратором Сливка Віталієм Івановичем, Тернопільська міська рада, Тернопільська обл., проведено державна реєстрація права власності, форма власності: комунальна, розмір частки 1/1 за Тернопільською міською радою, код ЄДРПОУ:34334305 на об`єкт нерухомого майна: земельна ділянка, кадастровий номер 6122685400:01:001:053, площею (га): 10,74, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2398653161226. Номер запису про право власності/довірчої власності:42780444.
Підстава для державної реєстрації: рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 8/4/165, виданий 05.03.2021, видавник: Тернопільська міська рада; наказ, з додатками, серія та номер:41-ОТГ, виданий 09.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області; акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність (з додатками), серія та номер: б/н, виданий 09.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області та Тернопільської міської ради.
Земельній ділянці площею 10,74 га присвоєно кадастровий номер 6122685400:01:001:0053. Ця земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав. Відповідно до даних останнього, земельна ділянка зареєстрована на праві комунальної власності за Тернопільською міською радою з цільовим призначенням категорія землі сільськогосподарського призначення.
Відповідно до інформації з Секретаріату Кабінету Міністрів України № 20985/0/2-22 від 12.10.2022 (наданої на запит окружної прокуратури №7350 вих-22 від 03.10.2022) Кабінетом Міністрів України рішення про зміни меж чи передачі земельної ділянки із вищевказаним номером (стосується зокрема земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053) у комунальну власність не приймалися.
Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області в своєму листі №10-19-0.51-2494/2-22 від 28.09.2022 зазначило про те, що постанови чи розпорядження Кабінету Міністрів України по зміні цільового зокрема земельної ділянки за кадастровим номером 6122685400:01:01:0053, в Головному управлінні на дату передачі її до земель комунальної власності відсутні. Дана земельна ділянка відносилась до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (18.00 Землі загального користування).
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наданого на запит Господарського суду Тернопільської області від 19.09.2022 за кодом 192203427232 станом на 19.09.2022 Тернопільська міська рада, ідентифікаційний код 34334305 є правонаступником Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392416.
Згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань (копія Витягу знаходиться в матеріалах справи), 10.08.2022 зареєстровано кримінальне провадження:42022212050000065 за статтею 366 частиною 2 КК України. Короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: Службові особи ДП "Центр державного земельного кадастру" Тернопільська регіональна філія внесли до технічної документації із землеустрою завідомо неправдиві відомості про те, що земельні ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0054 площею 7 га 6122685400:01:01:0053 площею 10,74 га є земельними ділянками сільськогосподарського призначення, у той час, коли вказані ділянки знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський". Внаслідок службового підроблення службовими особами вказаного підприємства, які діяли з порушенням вимог земельного та природоохоронного законодавства, зазначені земельні ділянки вибули з державної власності, чим спричинено державі тяжкі наслідки в сумі понад 300 тис. гривень.
У вступній частині висновку зазначено, що експертиза проведена експертом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Тернопільського відділення за постановою від 01.09.2022 року слідчого відділення Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції Гладка Ю.М. про призначення комплексної судової земельно-земельної експертизи та експертизи з питань землеустрою у кримінальному провадженні № 42022212050000065 від 10.08.2022, за ознаками злочину передбаченого частиною 2 статті 366 КК, частиною 2 статті 364 КК України.
Разом із постановою щодо призначення експертизи надійшли матеріали кримінального провадження № 42022212050000065.
У висновку експерта вказано, що відповідно до статті 70 та пункту 2 статті 102 КПК України про кримінальну відповідальність за ст.384 КК України за завідомо неправдивий висновок та за статті 385 КК України за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків експерт попереджений.
На вирішення експерта поставлені такі питання:
1.Чи знаходяться земельні ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський"?
2.Чи відповідно до фактичного місця розташування земельних ділянок кадастровий номер 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га ці земельні ділянки знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський"?
3.Враховуючи відповідь на два вище запитання чи земельні ділянки кадастрові номери 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053 належать до земель природно-заповідного фонду?
4.Чи територія Заказника розташована у межах об`єкту ?
Експертом зазначено, що у зв`язку із взаємопов`язаністю, необхідністю дослідження одних і тих же документів та нормативної бази, дослідження по першому, другому, третьому та четвертому питаннях - об`єднано.
Об`єктами дослідження були земельні ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га.
При проведенні експертного дослідження експертом використовувались наступні вимірювальні та технічні засоби:
-Програмне забезпечення для цифрової картографії та землеустрою Digitals/Delta XE Version 5.0 Professional.
-Програмний пакет Google Earth Pro v.7.3.4.8248.
Для оформлення результатів експертного дослідження застосовувався ПК Intel (R ) Pentium (R ) CPU G4400, принтер Canon PIXMA MP490.
Експерт у висновку зазначає, що дослідження проведено методом аналізу наданих на дослідження матеріалів справи та методом зіставлення відомостей про межі земельних ділянок, аналізом одержаних результатів та співставленням із відомостями, наявними в матеріалах кримінального провадження.
За результатами дослідження був складений план розташування земельних ділянок (додаток 1). На даний план нанесено земельні ділянки з кадастровим номером 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га., нанесенням орієнтовної межі гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" та смарагдова мережа України - "Seretskyi" площею 6489 га (Серетський UA0000189) в межах розташування.
Експертом у своєму висновку в розділі "Дослідження" зазначено про те, що межі територій Смарагдової мережі і їх стандартні форми даних розміщені на офіційному сайті Ради Європи. Також експертом була визначена частина межі Смарагдової мережі України на території Тернопільської об`єднаної територіальної громади (колишня територія Малашовецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області), без визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру
За твердженнями експерта, враховуючи наведене у висновку та місце розташування досліджуваних земельних ділянок було встановлено, що земельні ділянки кадастрові номери 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053 були сформовані без врахування меж природно-заповідного фонду та віднесені до земель сільськогосподарського призначення (аркуш 11 висновку).
Зокрема, по першому, другому, третьому та четвертому питаннях експерт дійшов висновку:
1.Земельні ділянки кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053, згідно даних Державного земельного кадастру знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський".
2.Відповідно до фактичного місця розташування земельних ділянок з кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га знаходяться в межах гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський".
3.Земельні ділянки кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054, 6122685400:01:001:0053, згідно даних Державного земельного кадастру, відносяться до земель сільськогосподарського призначення - землі загального використання, пасовища станом на дату проведення експертизи. Разом з тим, дані земельні ділянки сформовані із земель природно-заповідного фонду.
4.Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 20.07.2021 № 493 затверджено Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" (далі - Положення). Відповідно до п.1.3. Положення територія Заказника розташована у межах об`єкту Смарагдової мережі Європи "Seretskyi" площею 6489 га (Серетський UA0000189).
В додатках до висновку експерта додано № 1 - План розташування земельних ділянок за кадастровими номерами 6122685400:01:001:0054 площею 7.00 га, 6122685400:01:001:0053 площею 10.74 га з нанесенням межі гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" та межі Смарагдової мережі Європи "Seretskyi" площею 6489 га ("Серетський" UA0000189).
Також додано, але не зазначено у додатках до висновку експерта Інформацію про земельну ділянку з кадастровим номером 6122685400:01:001:0054 та інформацію про земельну ділянку з кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 з Державного земельного кадастру.
Як вже зазначалось рішенням Господарського суду Тернопільської області від 22.12.2023, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 07.08.2024, позов задоволено, витребувано на користь держави в особі Тернопільської облдержадміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельну ділянку кадастровий номер 6122685400:01:001:0053, площею 10,74 га.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що спірна земельна ділянка була сформована з земель природно-заповідного призначення, а тому Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області перевищило свої повноваження змінивши цільове призначення спірної земельної ділянки з природно-заповідного призначення на сільськогосподарське призначення, без погодження з Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень законодавства вилучати земельні ділянки державної власності природоохоронного призначення до 27.05.2021 мав виключно Кабінет Міністрів України, однак документи, на підставі яких Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області видало наказ від 09.12.2020 № 41-ОТГ про передачу, зокрема, спірної земельної ділянки, із державної у комунальну власність, не містять посилань на постанови чи розпорядження Кабінету Міністрів України.
Суди, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що прийняття наказу про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність зумовило незаконну передачу спірної земельної ділянки із земель державної власності до земель комунальної власності та фактично незаконно змінено цільове призначення вказаної земельної ділянки.
Постановою Верховного Суду від 03.12.2024 скасовано постанову Західного апеляційного господарського суду від 07.08.2024 та рішення Господарського суду Тернопільської області від 22.12.2023 у справі № 921/16/23, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Тернопільської області.
Скасовуючи судові рішення першої та апеляційної інстанцій у даній справі, судом касаційної інстанції зазначено наступне:
- судами попередніх інстанцій не з`ясовано обставин стосовно визначення меж заказника "Серетський" у натурі відповідно до проєкту його створення відповідно до частини 4 статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та Положення про заказник та обставини щодо наявності/відсутності у Державному земельному кадастрі відомостей про межі цього заказника та обмежень у використанні таких земель на час здійснення інвентаризаційних заходів та внесення Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області за наслідками інвентаризації земель до Державного земельного кадастру відомостей про спірну земельну ділянку як землі сільськогосподарського призначення і передачі її Тернопільській міській раді у комунальну власність, а також віднесення спірної земельної ділянки до відповідної категорії земель і наявність у Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області повноважень на розпорядження такою земельною ділянкою;
- судами попередніх інстанцій не надано належної оцінки доводам Тернопільської міської ради стосовно того, що спірна земельна ділянка перебуває під охороною Тернопільської міської ради згідно з охоронним зобов`язанням, а з військовою адміністрацією відповідно до вимог статті 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", як з власником чи користувачем земель заказника "Серетський", не було укладено охоронного зобов`язання. Тернопільською міською радою як органом місцевого самоврядування та одним із користувачів заказника "Серетський" забезпечується дотримання норм міжнародного та національного права, природоохоронного режиму території, вживаються заходи для здійснення національної політики охорони дикої флори, дикої фауни та природних середовищ, що підтверджується охоронним зобов`язанням, укладеним 27.08.2021, відповідно до якого Тернопільською обласною державною адміністрацією передано Тернопільській міській раді під охорону частину території заказника "Серетський" площею 865,44 га у порядку встановленому частиною 4 статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України";
- встановивши що спірна земельна ділянка відноситься до земель природно-заповідного призначення, суди дійшли висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог прокурора про витребування земельної ділянки з незаконного володіння Тернопільської міської ради, при тому, що ефективним способом судового захисту щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду власнику є негаторний, а не віндикаційний позов. Обрання прокурором (позивачем) неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові. При цьому, судами попередніх інстанцій залишено поза увагою доводи відповідача у справі про обрання прокурором неналежного способу захисту;
- для правильного вирішення спору у справі, яка розглядається, необхідним є встановлення обставин щодо віднесення спірної земельної ділянки до визначеної законом категорії та підтвердження прокурором наявності підставі для витребування/повернення земельної спірної ділянки.
З урахуванням наданих учасниками справи під час нового розгляду доказів, судом встановлено, що на підставі рішення Господарського суду Тернопільської області від 22.12.2023 у справі №921/16/23 Тернопільською обласною державною адміністрацією 05.09.2024 зареєстровано за собою право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га, номер відомостей про речове право: 56574040 (витяг з Державного реєстру речових прав №409426399 від 24.01.2025 міститься в матеріалах справи).
У ньому також міститься датований 24.01.2025 запис про скасування/анулювання речового права на підставі постанови Верховного Суду від 03.12.2024 у справі №921/16/23.
Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області у додаткових поясненнях б/н від 07.03.2025 (вх. №1658 від 10.03.2025) зазначено, що з 30.06.2021 - дати державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га за Тернопільською міською радою у Головного управління відсутні повноваження щодо розпорядження нею.
Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації №109/01.02-01 від 01.03.2024 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на території Тернопільської області» надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення державної форми власності орієнтовною площею1182,8400 на території Тернопільської області, у додатку до якого зазначено землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення (гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський") площею 919,7000 га, розпорядником (землекористувачем) яких вказано Тернопільську обласну державну (військову) адміністрацію.
03.04.2024 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області (замовником) та Львівською регіональною філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» (виконавець) укладено договір №01/19-24 про надання послуг, відповідно до умов п. 1.1, п. 5.1 якого виконавець зобов`язався до 02.10.2024 надати послуги з проведення державної інвентаризації земель у Тернопільській області, відповідно до технічного завдання (додаток №1 до цього договору) та умов цього договору, а замовник зобов`язався прийняти надані послуги та оплатити їх вартість.
Надалі, розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації №573/01.02-01 від 27.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 23,6523 га з кадастровим номером 6122685400:01:001:1384) для збереження та використання заказників за межами села Іванківці на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.
Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації №576/01.02-01 від 28.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 484,1671 га з кадастровим номером 6122685400:01:001:1383) для збереження та використання заказників за межами с. Малашівці на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.
Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації №577/01.02-01 від 28.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 15,3991 га з кадастровим номером 6122682800:01:001:0824, площею 48,9624 га з кадастровим номером 6122682800:01:001:0826, площею 15,2424 га з кадастровим номером 6122682800:01:001:0825) для збереження та використання заказників за межами с. Носівці та с. Городище на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.
Розпорядженням Тернопільської обласної військової адміністрації №578/01.02-01 від 28.10.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності (площею 64,5879 га з кадастровим номером 6122689500:01:001:2145, площею 64,6811 га з кадастровим номером 6122684800:01:002:0021, площею 177,6346 га з кадастровим номером 6122689500:01:001:2146) для збереження та використання заказників за межами с. Плесківці, с. Кобзарівка, с. Чернихів на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.
Матеріали справи містять адресований Тернопільській міській раді лист №02 від 31.01.2025 Комунального підприємства "Земельно-кадастрове бюро", з яким надано відповідачу схему розташування земельних ділянок Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 919,92 га відповідно до наявних у державному земельному кадастрі відомостей про земельні ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення 6122685400:01:001:1384, 6122685400:01:001:1383, 6122682800:01:001:0824, 6122682800:01:001:0826, 6122682800:01:001:0825, 6122689500:01:001:2145, 6122684800:01:002:0021, 6122689500:01:001:2146, а також земельних ділянок, які перебувають в оренді Бігуна К. зальною площею 25,59 га (із кадастровим номером 6122682800:01:001:0793 площею 3,0463 га та 6122682800:01:001:0792 площею 22,5437 га) на території Тернопільської міської ради Тернопільського району Тернопільської області.
З урахуванням наведеного, під час нового розгляду справи відповідачем стверджено, що спірна земельна ділянка із кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 розташована за межами Гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Серетський», у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації у адресованому Тернопільській обласній прокуратурі листі №02.2/442 від 28.02.2025 зазначено, що при проведенні інвентаризації земельних ділянок у технічній документації із землеустрою щодо інвентаризації земель не враховувались сформовані раніше земельні ділянки сільськогосподарського призначення, водного фонду, які вже передані у власність та користування, а також земельні ділянки у межах населених пунктів, розпорядником яких виступає Тернопільська районна державна адміністрація. Таким чином, при розробленні технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель про інвентаризовано частину земель природно-заповідного фонду у межах території заказника та сформовано земельні ділянки, які не були раніше внесені до Державного земельного кадастру, при цьому, цією документацією межі заказника не встановлювались, а спірна земельна ділянка за кадастровим номером 6122685400:01:001:0053 розташована у межах території заказника та належить до природно-заповідного фонду України.
Під час первинного розгляду справи судом встановлено, а під час нового розгляду справи сторонами підтверджено, що межі заказника, станом на 28.05.2025, не встановлені в натурі.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Повноваження прокурора з виконання покладених на нього функцій щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді регулюється статті 23 Закону України "Про прокуратуру", частиною 3 якої передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 3 статті 53 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до часини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Офісу Генерального прокурора або обласної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.
Представництво інтересів держави у суді у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави здійснюється прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а у визначених законом випадках - прокурорами Офісу Генерального прокурора в порядку та на підставах, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 по справі №913/166/19 зазначено, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
У даному випадку прокурором зазначено, що компетентним органом для звернення до суду з цим позовом є Тернопільська обласна державна адміністрація, як розпорядник земельної ділянки природно-заповідного фонду державної власності, з урахуванням набуття нею статусу Тернопільської обласної військової адміністрації.
Прокурором було направлено Лист № 5775вих-22 від 10.08.2022 на адресу Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації як позивача про наявні порушення вимог законодавства.
У вказаних листах прокурор повідомив Тернопільську обласну державну адміністрацію, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації про порушення інтересів держави внаслідок незаконної передачі земельної ділянки природно-заповідного фонду з державної власності у комунальну власність та просив надати інформацію про те, чи будуть Тернопільською обласною державною адміністрацією, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації самостійно вживатись заходи до повернення земельних ділянок у власність держави, шляхом пред`явлення позову до суду.
Листом від 29.08.2022 № 03-6581/16 Тернопільська обласна державна адміністрація, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації зазначила, що Гідрологічний заказник "Серетський" загальною площею 1192 га створений відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР без вилучення у власників і користувачів земельних ділянок. Землі під заказником не були передані у користування установам природно-заповідного фонду області, управління якими здійснюється їх спеціальними адміністраціями. Ураховуючи, що вид цільового призначення земельних ділянок, як земель природно-заповідного фонду, проектом землеустрою з організації встановлення меж заказника на даний час не визначений, обласна військова адміністрація не має підстав для повернення земельних ділянок з комунальної власності у державну власність в судовому порядку.
На запит окружної прокуратури № 6804вих-22 від 14.09.2022 Тернопільська обласна державна адміністрація, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації Листом № 03-7252/16 від 26.09.2022 повідомила, що підтримує позицію викладену у листі від 29.08.2022 № 03-6851/16.
Незважаючи на обізнаність позивача Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації про порушення інтересів держави внаслідок незаконної передачі земельної ділянки природно-заповідного фонду з державної власності у комунальну власність, позивач не здійснював та не висловлював намір здійснити жодних дій спрямованих на усунення порушення прав держави.
Таким чином, прокурором дотримано порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" щодо звернення до компетентного органу до подання позову.
У Рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 викладено висновок про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п. 3).
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте, держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Забезпечення дотримання фізичними та юридичними особами вимог законодавства є безумовним інтересом держави.
Із урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Також, Верховний Суд у п.5.6. постанови від 16.04.2019 у справі №910/3486/18 зазначив про необхідність врахування нездійснення позивачем упродовж тривалого часу захисту інтересів держави у спірних правовідносинах та зробив висновок, що представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється і у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює, або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
А тому, керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації з даним позовом до Тернопільської міської ради за наявності для цього законних підстав.
Дана обставина досліджувалась судами під час попереднього розгляду справи та вони прийшли до такого ж висновку. Під час розгляду справи в касаційному провадженні Верховним Судом зроблений з цього приводу висновок не заперечувався.
У частині 1 статті 9 Конституції України закріплено, що чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Частиною 1 статті 15 Закону України «Про міжнародні договори України» визначено, що чинні міжнародні договори України підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права.
Відповідно до Закону України від 29 жовтня 1996 року №436/96-ВР «Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі» Україна приєдналася до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі із застереженнями щодо вовка та ведмедя бурого, добування дупеля, використання пасток, сіток і капканів.
Відповідно до частини 1 статті 3 Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі кожна Договірна Сторона відповідно до положень цієї Конвенції вживає заходів для здійснення національної політики охорони дикої флори, дикої фауни та природних середовищ існування, приділяючи особливу увагу видам, яким загрожує зникнення, та вразливим видам, особливо ендемічним, та середовищам існування, яким загрожує зникнення.
Згідно з частиною 1 статті 4 Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі договірні Сторони у своїй політиці планування забудови і розвитку територій враховують потреби охорони природних територій, що охороняються згідно із попереднім пунктом, для того щоб уникнути будь-якої деградації таких територій або у міру можливості звести її до мінімуму.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Частиною 4 статті 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.
Згідно частини 1 статті 19 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно частини 2 статті 19 ЗК України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Згідно статті 43 ЗК України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Стаття 44 ЗК України передбачає склад земель природно-заповідного фонду.
Так, згідно статті 44 ЗК України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва).
Згідно частини 1 статті 45 ЗК України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом (частина 2 статті 45 ЗК України).
Відповідно до статті 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об`єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам`ятки природи, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва.
Заказники, пам`ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
Заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів; оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів у їх власників або користувачів (статті 25 Закону України "Про природно-заповідний фонд України").
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно з ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Статтею 13 ГПК України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
В силу ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За приписами ч.1, ч. 3 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Перебування спірної земельної ділянки 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га в межах гідрологічного заказника «Серетський» та в межах території об`єкта Смарагдової мережі Європи «Seretskyi» площею 6489 га («Серетський», UA0000189) підтверджується: копіями картосхем заказника як у межах Малашовецької сільської ради, так і проектовану межу заказника у межах земель колгоспу « 17 вересня» станом на 1980 рік (листи Управління екології та природних ресурсів ТОВА від 18.08.2022 №04.2/909 та від 18.08.2022 №04.2/908), які є частиною матеріалів/проєкту сворення заказника; листа Міндовкілля від 21.09.2022 № 25/2-121/12655-22; офіційного сайту ради Європи: https://www.coe.int/en/web/bern-convention/emerald-viever; висновку експерта № 669/22-22 від 06.09.2022, за результатами проведення земельно-технічної експертизи в рамках кримінального провадження; листом ДП «Центр державного земельного кадастру» від 14.09.2022 № 3/1314, листами Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОВА від 28.11.2024, №02.2/442 від 28.02.2025.
Господарські суди при вирішенні господарських спорів мають досліджувати на загальних умовах і висновки судової експертизи, яку було проведено в межах провадження з іншої справи, в тому числі цивільної, кримінальної, адміністративної. Висновок судової експертизи, яку було проведено в межах провадження з іншої справи оцінюється господарським судом у вирішенні господарського спору на загальних підставах як доказ зі справи, за умови, що цей висновок містить відповіді на питання, які виникають у такому спорі, і поданий до господарського суду в належним чином засвідченій копії (такий висновок щодо можливості використання в господарському судочинстві висновку експерта, наданого в межах кримінального провадження, викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 918/204/18, у постановах Верховного Суду від 08.07.2021 у справі № 910/21300/17, від 15.06.2021 у справі № 910/5898/20, від 11.03.2021 у справі № 923/188/20, від 04.08.2021 у справі №918/36/19).
Відповідачем під час нового розгляду справи цю обставину не спростовано.
Відповідно до змісту наданої відповідачем технічної документації щодо інвентаризації, розпоряджень позивача за жовтень 2024 року, яким вона затверджена (враховуючи час формування спірної земельної ділянки), названі матеріали також не заперечують попереднього висновку суду.
Згідно статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" №1423-ІХ від 28.04.2021 (набрав чинності 27.05.2021) розділ Х Перехідних положень ЗК України доповнено пунктом 24, відповідно до змісту якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.
Отже, земельні ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення віднесені до земель державної форми власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.
Частиною 1 статті 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин віднесено розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно частини 5 статті 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Указом Президента України №68/2022 від 24.02.2022 "Про утворення військових адміністрацій" на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку постановлено утворити Тернопільську обласну військову адміністрацію. Відповідно до пункту 2 даного Указу, Тернопільська обласна державна адміністрація набула статусу відповідної військової адміністрації у зв`язку із необхідністю забезпечення разом із військовим командуванням, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану без проведення реорганізації юридичної особи.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зміни щодо Тернопільської обласної державної адміністрації не вносились.
Отже, Тернопільська обласна державна адміністрація, що набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, є розпорядником земель природно-заповідного фонду державної власності.
Згідно частини 1 статті 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на територіях заказників забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.
У ч. 3 ст. 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" зазначено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Відповідно до ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" території та об`єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання.
Системний аналіз норм ст. ст. 26, 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" вказує на те, що зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження природних об`єктів, оголошених заказником, покладаються як на власників, так і на користувачів таких земельних ділянок. Передача їх під охорону може бути здійснена як підприємствам, установам, організаціям, так і громадянам.
Наявні у матеріалах справи охоронні зобов`язання є лише додатковим доказом того, що спірна земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду.
Відповідно до їх змісту, починаючи з 1980 року Колгоспу "17 Вересня", з 1996 року - Колективу сільськогосподарському підприємству "Дніпро" та Рибцеху "Залізці" Тернопільського облрибкомбінату, з 2006 року - Малашівській сільській раді, а з 2021 року - Тернопільській міській раді передавались під охорону території, які входять до складу Гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Серетський" площею 1192,0 га.
З моменту створення заказника охоронні зобов`язання видавались різним юридичним особам.
Останнє охоронне зобов`язання № 50/03 від 27.08.2021 оформлене саме між Тернопільською обласною державною адміністрацією та Тернопільською міською радою, що повністю відповідає приписам ст. ст. 26, 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Таке охоронне зобов`язання жодним чином не вказує про перебування переданої під охорону земельної ділянки природно-заповідного фонду у власності того, кому така земельна ділянка передана під охорону.
У ч. 4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» зазначено, що межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Всіма учасниками справи визнається, що межі Гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Серетський» не визначені в натурі, не внесені до ДЗК. Вказаний заказник буде складатися з кількох земельних ділянок.
Затверджені у жовтні 2024 року розпорядженнями Тернопільської ОДА (ОВА) чотири технічні документації із землеустрою щодо інвентаризації земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення державної власності стосуються формування на підставі них несформованих раніше земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Тобто тих, які раніше не були сформовані.
Наявність окремих чотирьох таких технічних документацій зумовлена тим, що Гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Серетський" розташований на території декількох адміністративно-територіальних одиниць в межах Тернопільської міської територіальної громади та структурою індексних кадастрових карт (планів). Тому відомості про ці земельні ділянки природно-заповідного фонду внесені окремо, в залежності від їх приналежності до певної адміністративно-територіальної одиниці.
Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації у адресованому Тернопільській обласній прокуратурі листі №02.2/442 від 28.02.2025 зазначено, що при розробленні технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель проінвентаризовано частину земель природно-заповідного фонду у межах території заказника та сформовано земельні ділянки, які не були раніше внесені до Державного земельного кадастру.
Отже затверджені розпорядженнями Тернопільської ОВА у жовтні 2024 року технічні документації стосуються не всіх земельних ділянок природно-заповідного фонду.
До внесення відомостей про межі об`єкта природно-заповідного фонду до ДЗК такі визначаються відповідно до матеріалів створення/проєктів створення. Вказане відповідає вимогам ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд», так і висновкам Верховного суду у подібних правовідносинах.
У постанові Верховного Суду від 07.10.2020 у справі № 910/2323/18 зазначено, що незалежно від завершення процедури встановлення меж об`єкта природно-заповідного фонду в натурі цільове призначення відповідних територій як земель природно-заповідного фонду є незмінним.
У постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 813/4701/16 викладені висновки про те, що правовий режим відповідної земельної ділянки пов`язаний із фактом знаходження на ній об`єкта, який охороняється законом та має особливий статус, а не з рішенням органу, який розпорядився землею. Неприйняття вказаним вище органом рішення про приведення цільового призначення земельної ділянки у відповідність до її дійсного призначення, встановленого в силу вимоги законодавства, не впливає на її правовий режим.
Матеріали справи вказують на те, що сформована та зареєстрована за відповідачем на праві комунальної власності земельна ділянка 6122685400:01:001:0053 площею 10,74 га належить до природно-заповідного фонду.
Предметом позову у справі №921/16/23 є вимога прокурора в інтересах держави в особі Тернопільської облдержадміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, про витребування у власність держави в особі Тернопільської облдержадміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельної ділянки кадастровий номер 6122685400:01:001:0053, площею 10,74 га, у зв`язку із незаконною передачею у комунальну власність земельної ділянки, яка відноситься до земель природно-заповідного фонду, та незаконної зміни цільового призначення земельної ділянки природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення.
Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що зайняття земельної ділянки природно-заповідного фонду з порушенням Земельного кодексу України та Закону України "Про природно-заповідний фонд України" потрібно розглядати як порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, що не пов`язане з позбавленням власника володіння відповідною земельною ділянкою, навіть якщо інша особа зареєструвала її право приватної власності на цю ділянку (такий підхід не суперечить висновку Великої Палати Верховного Суду, сформульованому щодо земельних ділянок водного, природо-заповідного та іншого природоохоронного фонду у постановах від 22.05.2018 у справі № 469/1203/15-ц (провадження № 14-95цс18); від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц (провадження № 14-452цс18, пункт 70); від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц (провадження № 14-473цс18, пункт 80); від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц (провадження № 14-364цс19, пункт 96); від 07.04.2020 у справі № 372/1684/14-ц (провадження № 14-740цс19, пункт 45), від 20.06.2023 у справі №554/10517/16-ц.
За таких умов, ефективним способом судового захисту щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду власнику є негаторний, а не віндикаційний позов.
Способи захисту цивільного права чи інтересу - це закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, інтересів і вплив на правопорушника (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16, пункт 5.5). Тобто, це дії, спрямовані на запобігання порушенню або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу. Такі способи мають бути доступними й ефективними (постанови Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 у справі № 310/11024/15-ц (пункт 14) та від 01.04.2020 у справі № 610/1030/18 (пункт 40)).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорювання. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорювання та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (пункт 57) та від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (пункт 40)).
Обрання прокурором (позивачем) неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові. Такий висновок сформульований, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (провадження № 12-80гс20, пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі № 925/642/19 (провадження № 12-52гс20, пункт 52), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (провадження № 14-125цс20, пункт 76).
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка належить до природно-заповідного фонду, власником якої є держава. Оскільки така категорія земель не може вибувати з власності держави, тому у Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області відсутні повноваження нею розпоряджатись.
Суд у даній справі не бере до уваги посилання прокурора на висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 20.06.2023 у справі №554/10517/16-ц, з урахуванням того, що прокурором у позові чітко зазначено про звернення до суду саме з віндикаційним позовом.
З огляду на те, що прокурором у справі №921/16/23 обрано неефективний спосіб захисту, суд відмовляє у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Об`єднана палата КГС ВС у постанові від 18.06.2021 у справі № 910/16898/19 виснувала, що преюдиціальність - це обов`язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі, для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки їх з істинністю вже встановлено у рішенні чи вироку і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив у законну силу.
Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами. Ці правила також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі.
Господарським судом Тернопільської області у складі судді Хоми С.О. 07.04.2023 ухвалено рішення у справі №921/536/22 про задоволення позову Керівника Тернопільської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача -Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України до відповідача Тернопільської міської ради, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Тернопільської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» та витребувано на користь держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації з незаконного володіння Тернопільської міської ради земельну ділянку з кадастровим номером: 6122685400:01:001:0054 площею 7 га з підстав того, що передача спірної земельної ділянки, яка була сформована із земель природно-заповідного фонду, з державної форми до комунальної форми власності відбулась з перевищенням повноважень Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та всупереч нормам чинного законодавства.
Рішення Господарського суду Тернопільської області від 07.04.2023 у справі №921/536/22 набрало законної сили.
Зазначаючи про тотожність підстав звернення з позовами у справах №921/16/23 та №921/536/22, прокурор у заяві (додаткових поясненнях) б/н від 13.03.2025 (вх. №1799 від 13.03.2025) просив суд врахувати встановлені у справі №921/536/22 обставини як преюдиційні у справі №921/16/23.
Водночас, хоча учасники справ №921/16/23, 921/536/22 ті самі, а правовідносини у них подібні, однак спір у справі №921/536/22 стосується іншої земельної ділянки, а не конкретної у даній справі, що не дає суду у справі №921/16/23 підстави вважати їх преюдиційними.
Розподіл судових витрат.
В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на прокурора.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12, 13, 20, 50, 53, 55, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1.В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256,257 ГПК України.
Повне рішення складено 09 червня 2025 року.
Суддя І.П. Шумський
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2025 |
Оприлюднено | 10.06.2025 |
Номер документу | 127961781 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Шумський І.П.