Долинський районний суд івано-франківської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа №: 343/603/25
Провадження №: 2/343/400/25
Р І Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2025 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
судді - Монташевич С. М.,
з участю: секретаря судового засідання - Шикор Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду Івано - Франківської області справу № 343/603/25 за позовом ОСОБА_1 до Вигодської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позицій сторін:
ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, який складається з: житлового будинку (літ. А), стайні (літ. Б), стодоли (літ. В), сараю (літ. Г), вбиральні (літ. Д), криниці (№ 1), воріт (№ 2), огорожі (№3), та розташований по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що вона, ОСОБА_1 , проживала разом зі своїм чоловіком ОСОБА_2 в с.Пшеничники Калуського району Івано-Франківської області. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після його смерті відкрилася спадщина за законом. Єдиним спадкоємцем за законом, який прийняв спадщину і бажає оформити своє право на спадкове майно, є вона, ОСОБА_1 . На день смерті чоловіка залишилося спадкове майно, зокрема будинковолодіння АДРЕСА_1 . Вона спадщину прийняла в порядку ст. 1268 ЦК України, оскільки на день смерті чоловіка постійно разом з ним проживала і була зареєстрована у спадковому житловому будинку. В установленому законом порядку вона звернулася до державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після емерті чоловіка ОСОБА_2 , проте їй відмовлено у видачі такого, оскільки відсутні документи, що підтверджують право власності на нерухоме майно. Відсутні відомості про реєстрацію права власності підтверджується довідкою з ОБТІ, в якій вказано, що реєстрація права власності не здійснювалась, а реконструкція житлового будинку була проведена без дозвільних документів, що в силу положеньст. 376 ЦК Українивважається самочинним будівництвом. Оскільки законодавством не встановлено порядку видачі нових документів спадкоємцям на ім`я спадкодавця, який мав право на спадкове майно, вона змушена звернутися до суду з даним позовом.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, її представник - адвокат Андрійович Я.Ф. подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності його довірительки, на підставі наявних матеріалів справи. Позов підтримав.
Представник відповідача Вигодської селищної ради у судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав клопотання, в якому вказав, що Вигодська селищна рада заперечень проти позову не має, розгляд справи просить проводити за відсутності її представника.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:
ухвалою суду від 03 квітня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Долинської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом залишено без руху та надано позивачці строк для усунення недоліків.
15 квітня 2025 року на виконання ухвали суду від 03.04.2025 позивачкою подано до суду звіт про проведення технічного обстеження будинковолодіння та висновок про вартість об`єкта оцінки.
16квітня 2025року суд відкрив провадження у даній справі та призначив підготовче судове засідання за участю сторін.
Ухвалою від 14.05.2025 суд за клопотаннями позивачки та представниці відповідача замінив неналежного відповідача Долинську міську раду на належного відповідача - Вигодську селищну раду (вул. Д.Галицького, 75 в смт Вигода Калуського району Івано-Франківської області).
29 травня 2025 року представник відповідача Вигодської селищної ради подав клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, в якому вказав, що Вигодська селищна рада не має заперечень до позову.
09 червня 2025 представник позивачки подав заяву про розгляд справи в їхній відсутності. Того ж дня суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду, про що постановив ухвалу.
Частиною 1статті 206 ЦПК Українивстановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно із вимогами ч. 4ст. 206 ЦПК України, суд перевірив, що заява відповідача про визнання позову не суперечать закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на те, що завершення розгляду справи відбулося за відсутності учасників справи, датою ухвалення рішення у справі є дата складання повного судового рішення, що відповідає вимогам ч. 4, 5ст. 268 ЦПК Українита не є порушенням прав сторін щодо участі у розгляді справи, про що зазначив Верховний Суд у постанові від 05.09.2022 у справі № 1519/2-5034/11.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про його смерть серії НОМЕР_1 від 23.02.2023 (а.с. 8).
Після його смерті відкрилася спадщина за законом, оскільки заповіт він не складав. На день смерті ОСОБА_2 був зареєстрований і проживав з ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка №225 від 20.10.2023 (а.с. 9).
Згідно із записом в погосподарській книзі № 7 за 2016-2023 рр Новошинського старостинського округу Вигодської селищної ради, номер погосподарського обліку 02-0005-1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , належить на праві особистої власності житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Будинок дерев`яний, загальна площа 103,5 кв.м, житлова площа 66,3 кв.м. Рік побудови будинку 1998. До будинку примикають такі господарські будівлі: стайня, стодола, сарай, вбиральня, криниця, ворота, огорожа. Земельна ділянка для будівництва і обслуговування цього будинку площею 0,18 га передана померлому ОСОБА_2 згідно рішення Новошинської сільської ради від 26 грудня 1993 року. На день смерті ОСОБА_2 в цьому будинку зареєстровані: ОСОБА_1 - дружина - по даний час, що підтверджується даними довідки №24 від 05.02.2024 Новошинського старостинського округу (а.с.20).
Як встановлено з архівного витягу із рішення 14 сесії 21 скликання Новошинської сільської ради від 26 грудня 1993 року, ОСОБА_2 передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку, площею 0,18 га, в с.Пшеничники для обслуговування житлового будинку (а.с. 21).
На підтвердження факту родинних відносин зі спадкодавцем позивачка, як дружина ОСОБА_2 , надала свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 21.11.1996 (а.с. 7).
ОСОБА_1 спадщину прийняла, оскільки на день смерті чоловіка проживала та була зареєстрована з ним у спадковому житловому будинку, а також у шестимісячний строк звернулася із відповідною заявою до нотаріуса, у зв`язку з чим була заведена спадкова справа №70483442, про що свідить витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі №72035097 від 04.04.2023 (а.с. 22).
Прийнявши спадщину, позивачка звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.
Проте, як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії вих. № 110/02-31 від 15.02.2024, у видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок в АДРЕСА_1 відмовлено, оскільки відсутні документи, які підтверджують право власності ОСОБА_2 на вказане нерухоме майно. При цьому в постанові зазначено, що дозвільних документів на виконання зазначеного виду робіт не представлено, що в силу положень ст. 376 Цивільного кодексу України, вважається самочинним будівництвом. Реєстрація права власності на даний житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами в ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" не проводилась. Спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_2 відповідно до п. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, прийняла його дружина - ОСОБА_1 , яка на день смерті спадкодавця була зареєстрована і проживала разом зі спадкодавцем і в строк, передбачений ст. 1270 ЦК України не заявила про відмову від спадщини. 03.11.2023 до нотаріальної контори спадкоємицею було подано заву № 614 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. Інших спадкоємців за законом немає (а.с. 23).
Відповідно до технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, виготовленого ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" 17.01.2024, витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, сформованого ОКП "Івано-Франківське ОБТІ", будинковолодіння в АДРЕСА_1 складається з: житлового будинку, загальною площею 103,5 кв.м, житловою - 66,3 кв.м (літ. А), стайні (літ. Б), стодоли (літ. В), сараю (літ. Г), вбиральні (літ. Д), криниці, воріт, огорожі, огорожі (№ 1, 2, 3). У вказаному витягу наявна відмітка, що житловий будинкок (літ. А) та господарські будівлі: стайня (літ. Б), стодола (літ. В), сарай (літ. Г) побудовано без дозвільних документів (а.с. 10-12, звор. а.с.13-17).
Даними довідки ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" 17.01.2024 №433 підтверджено вищевказані технічні характеристики будинковолодіння, а також зазначено, що житловий будинкок (літ. А) та господарські будівлі: стайня (літ. Б), стодола (літ. В), сарай (літ. Г) побудовано, зі слів заявника ( ОСОБА_1 ), у 1998 році. Дозвільних документів на виконання зазначеного виду робіт не представлено, що в силу положень ст. 376 ЦК України вважається самовільним будівництвом. Реєстрація права власності на даний об`єкт в ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" не проводилась (а.с. 19).
Згідно із даними звіту про проведення технічного обстеження, складеного 13.04.2025 ТОВ "ЕКА-Захід", встановлена можливість надійної та безпечної експлатації житлового будинку, що по АДРЕСА_1 (а.с. 32-37).
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина. До складу спадщини увійшло домоволодіння, яке розташоване в АДРЕСА_1 . Право власності на дане майно не зареєстровано за спадкодавцем у встановленому законом порядку, у зв`язку з чим нотаріусом було відмолено позивачці, яка є спадкоємицею першої черги за законом на спадкове майно після смерті чоловіка та прийняла спадщину, у видачі свідоцтва про право на спадщину.
При цьому встановлено, що до складу домоволодіння в АДРЕСА_1 входять самочинно зведені будівлі, 1998 року побудови, оскільки, як описано вище, позивачка після смерті чоловіка не знайшла документів, на підставі яких збудовано будинок та господарські споруди. Проте, згідно із даними звіту про проведення технічного обстеження, складеного 13.04.2025 ТОВ "ЕКА-Захід", під час технічного обстеження на предмет визначення можливості або неможливості його надійної та безпечної експлуатації були оглянуті його основні несучі та огороджувальні конструкції, встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації і встановлено їх готовність до експлуатації (а.с. 32-37). Дане будинковолодіння збудоване на земельній ділянці, виділеній спадкодавцю органом місцевого самоврядування для обслуговування житлового будинку.
Ринкова вартість житлового будинку по АДРЕСА_1 становить 336250,00 грн, про що свідчить висновок про вартість об`єкта оцінки, складений 13.04.2025 ТОВ "ЕКА-Захід" (а.с. 49).
Таким чином, між сторонами виник спір з приводу визнання права власності на нерухоме майно.
Оцінка суду:
зважаючи на позицію сторони позивачки, беручи до уваги визнання позову відповідачем, дослідивши докази, які надані на обґрунтування позовних вимог, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов слід задоволити з таких підстав.
Згідно ізп.1ч.2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Положеннями ст.81ЦПКУкраїни визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Позивачкою доведено належними та допустимими доказами, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , належало будинковолодіння у АДРЕСА_1 . Таке за ним рахувалося згідно з даними погосподарської книги, в ньому було зареєстровано місце проживання як спадкодавця, так і членів його сім`ї (його дружини).
Як визначено ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Отже, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому спадкове майно.
Згідно зі ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Судом встановлено, що за життя спадкодавець заповіту не складав.
Згідно із ч. 1 ст. 161 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
З матеріалівсправи встановлено,що ОСОБА_1 є спадкоємицеюза закономпершої чергипісля смертічоловіка наспадкове майнота прийняласпадщину впорядку ст.1268ЦК України,оскільки надень смертіпроживала табула зареєстрованаіз спадкодавцемза однієюадресою.Інші спадкоємці, які б прийняли спадщину, в тому числі які б мали право на обов`язкову частку у спадковому майні, відсутні.
Згідно із ч. 1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Як визначено ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Позивачка звернулася до нотаріуса за видачею їй свідоцтва про право на спадщину, яку вона прийняла після смерті ОСОБА_2 , однак у видачі свідоцтва про право власності на спадщину їй відмовлено у зв`язку з відсутністю документів, які б підтверджували право власності померлого на нерухоме майно.
Відповідно до п. 4.18 Глави 10 Розділу ІІ "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" від 22.02.2012 № 296/5, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Як роз`яснено у п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Частинами 1, 2ст. 376 ЦК Українипередбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проєкту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до п. 10Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів", у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.
Як встановлено судом, житловий будинок та господарські споруди, право власності на які ОСОБА_1 просить визнати за нею, збудовані на земельній ділянці, яка відведена спадкодавцю під забудову (будівництво та обслуговування будинку). Відповідні дозвільні документи на будівництво (будівельний паспорт, дозвіл на початок будівельних робіт) відсутні, однак суду надано експертний звіт, згідно із яким встановлена можливість надійної та безпечної їх експлуатації.
Позивачка, яка є спадкоємицею за законом першої черги на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 прийняла спадщину у встановленому законом порядку, однак у зв`язку з відсутністю документів про право власності за померлим на будинковолодіння не має змоги оформити свої спадкові права на нього, відповідач позов визнав, інші спадкоємці, які б прийняли спадщину, в тому числі які в мали право на обов`язкову частку у спадковому майні, відсутні, тому суд приходить до висновку, що є достатні підстави, щоб заявлений позов задовольнити та визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодінняу АДРЕСА_1 , будівництво якого здійснено у 1998 році, яке складається з житлового будинку, загальною площею 103,5 кв.м, житловою - 66,3 кв.м (літ. А), стайні (літ. Б), стодоли (літ. В), сараю (літ. Г), вбиральні (літ. Д), криниці, воріт, огорожі, огорожі (№ 1, 2, 3), що належало ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке повинно бути прийняте в експлуатацію згідно з порядком, встановленим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів".
На підставі викладеного, ст. 13, 16, 376, 1216 - 1220, 1223, 1261, 1268, 1269 - 1270, 1296, 1297 ЦК України, п. 10Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів", та керуючись ст. 200, 258, 259, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
позов ОСОБА_1 до Вигодської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно збудоване будинковолодінняу АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке складається житлового будинку, загальною площею 103,5 кв.м, житловою - 66,3 кв.м (літ. А), стайні (літ. Б), стодоли (літ. В), сараю (літ. Г), вбиральні (літ. Д), криниці (№ 1), воріт (№ 2), огорожі (№3).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Позивачка: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: Вигодська селищна рада Івано-Франківської області, місцезнаходження: смт Вигода, вул. Д.Галицького, 75 Калуського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04355875.
Суддя Долинського районного суду С. М. Монташевич
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2025 |
Оприлюднено | 11.06.2025 |
Номер документу | 127987566 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Монташевич С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні