Тернопільський міськрайонний суд тернопільської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяО К Р Е М А Д У М К А
11.06.2025 Справа №607/8840/22 Провадження №2-о/607/104/2025
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11 червня 2025 року, по справі №607/8840/22, було задоволено заяву Органу опіки та піклування в особі Великогаївської сільської ради, заінтересовані особи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, звільнення від обов`язків опікуна та призначення опікуна.
Судом було прийнято рішення продовжити строк дії рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 22 листопада 2022 року, яким вирішено визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, на два роки з дня набрання даним рішенням законної сили. Звільнено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від повноважень опікуна над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Призначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , поклавши на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , права та обов`язки, передбачені ст. 67 ЦК України.
Частиною 2 статті 35 ЦПК України передбачено, що при ухваленні рішення з кожного питання жоден із суддів не має права утримуватися від голосування та підписання рішення.
Положеннями частини 3 статті 35 ЦПК України, передбачено, що суддя, не згідний з рішенням, може письмово викласти свою окрему думку, а тому вважаю за необхідне викласти свою окрему думку, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Відповідно до ч.2 ст. 300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Пунктом 1.1. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 (далі - Правила), передбачено, що опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно зі статтею 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (частина 1 статті 60 ЦК України).
Положеннями статті 63 ЦК України передбачено, що опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
При призначенні опікуна важливі та обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Зазначені висновки викладені Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20.
Натомість вважаю, що подане опікунською радою виконавчого комітету Великогаївської сільської ради подання про призначення опікуном ОСОБА_2 над недієздатною ОСОБА_3 , не містить належної мотивації чому саме ОСОБА_2 необхідно призначити опікуном.
Також, ОСОБА_2 не є близьким родичом по відношенню до хворої ОСОБА_3 , в той час, як у останньої є близькі родички, а саме сестри ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
Суд погоджується, що у ОСОБА_1 , яка є рідною сестрою хворої ОСОБА_3 та є її опікуном, наявні захворювання, одна вони є такі, що не свідчать про неможливість виконувати обов`язки опікуна, а тому вказана причини відмови від виконання обов`язків опікуна є надуманою.
Обґрунтування подання щодо призначення опікуном ОСОБА_2 обмежено виконанням формальних процедур, що свідчить про застосування суто формального підходу до вирішення питання про призначення ОСОБА_2 опікуном ОСОБА_3 .
Також, інших об`єктивних підстав призначення ОСОБА_2 опікуном ОСОБА_3 у зазначеному поданні не міститься.
Мною враховується те, що згідно висновку експерта ОСОБА_3 виявляє ознаки деменції внаслідок нейроінфекції (менінгоенцефаліт), обтяженої судомним синдромом, що досягає рівня вираженого недоумства. Дане захворювання є хронічним, стійким психічним розладом, що беззаперечно є психічним розладом, однак я не згідний із погодженою Органом опіки та піклування кандидатурою опікуна ОСОБА_2 .
СуддяВ. Л. Дзюбич
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2025 |
Оприлюднено | 12.06.2025 |
Номер документу | 128033323 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дзюбич В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні