Герб України

Рішення від 11.06.2025 по справі 702/195/25

Монастирищенський районний суд черкаської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 702/195/25

Провадження № 2/702/215/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2025 року м.Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:

головуючої судді Барської Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Возної В.В.,

сторони не з`явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі судових засідань м. Монастирище цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача виконавчий комітет Монастирищенської міської ради, як орган опіки та піклування, про оспорювання батьківства та виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини,

в с т а н о в и в :

У поданій 11.03.2025 до суду позовній заяві ОСОБА_1 вимогу про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батьківство висунув ОСОБА_2 .

В обґрунтування позову зазначає, що 28.07.2023 він з відповідачем ОСОБА_2 зареєстрував шлюб, а в лютому 2024 року - припинили спільне проживання і відносин майже не підтримують.

17.05.2024 вони розірвали шлюб, а ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідач ОСОБА_2 народила доньку ОСОБА_3 .

Відповідно до ч.1 ст. 122 Сімейного кодексу України позивач зареєстрований батьком дитини, оскільки з часу розірвання шлюбу до дня народження дитини сплив час, менший десяти місяців.

Позивач стверджує, що не є батьком ОСОБА_3 , позаяк подружніх відносин з відповідачем не підтримував понад 10 місяців і жодного відношення до зачаття дівчинки не має.

Про факт реєстрації його батьком дитини відповідач повідомила у телефонному режимі і пояснила, що така реєстрація вчинена згідно вимог діючого законодавства.

За доводами позивача, наразі він мобілізований до лав Збройних Сил України, а тому настоює на задоволенні заявлених вимог і розгляді справи за його відсутності.

Позивач просить виключити відомості про нього, ОСОБА_1 , як батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з актового запису про народження №17 від 04.02.2025, складеного Монастирищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 .

Постановленою 17.03.2025 ухвалою Монастирищенський районний суд Черкаської області позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі з призначенням справи до судового розгляду в порядку загального позовного провадження.

31.03.2025 відповідач ОСОБА_2 подала до суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги визнала повністю та підтверджує той факт, що народжена нею дівчинка ОСОБА_3 біологічною дитиною ОСОБА_1 не являється, батьком дитини є інший чоловік, просила позов задовольнити.

Ухвалою суду від 16.04.2025 підготовче провадження у справі закрите та її призначено до судового розгляду.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи, повідомлений у встановленому законом порядку, на адресу суду разом із позовною заявою подав заяву про розгляд справи без його участі, позовну заяву підтримав повністю та просив її задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. Подала до суду заяву від 31.03.2025 про розгляд справи без її участі, позовну заяву підтримала та просила її задовольнити.

Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) свого представника у судове засідання не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, виконавчого комітету Монастирищенської міської ради, як органу опіки та піклування, ОСОБА_4 до суду не прибула, у поданій на адресу суду заяві просила справу розглядати за її відсутності, при прийнятті рішення покладалась на думку суду, повідомила суду, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 28.07.2023 призваний на службу до лав Збройних Сил України і проходить службу у в/ч НОМЕР_2 .

Зважаючи на відсутність передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи, суд постановив ухвалу про її розгляд за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову та відзиву.

Оскільки справа розглядається без участі сторін, відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу судом не здійснюється.

За приписами ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі ст. 12, 13 ЦПК України суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності. Суди розглядають справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Перевіривши викладені у позовній заяві обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 СК України.

Зокрема, ч. 1, 2 ст. 122 Сімейного кодексу України визначено, що дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.

Статтею 133 СК України визначено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.

Судом установлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі з 28.07.2023 по 17.05.2024, що підтверджують копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 28.07.2023 та свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 17.05.2024 (а.с.6, 7)

Досліджуючи свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 04.02.2025, яке видане Монастирищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), суд встановив, що батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 17, зареєстрований позивач ОСОБА_1 (а.с.11).

Статтею 136 СК України визначено, що особа, яка записана батьком дитини, відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Відповідно до п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 № 3, судам слід ураховувати, що відповідно до ст. 136 СК України оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті, не допускається.

Оспорити батьківство має право, зокрема, особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї, як батька, з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка, як батька дитини.

Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорюваних відомостей з актового запису про народження дитини.

Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників (частина перша статті 82 ЦПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У постановах Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 606/2142/18 (провадження № 61-19502св19), та від 11.01.2023 у справі № 172/1206/21 (провадження № 61-9183св22) зазначено, що при вирішенні справ про оспорювання батьківства суди повинні керуватися найкращими інтересами дитини, забезпечуючи баланс між інтересами дитини та сторін по справі.

Суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до пункту 20 глави 1 розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Підпунктом 2.13.1 пункту 2.13 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, передбачено, що рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За змістом статті 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Ураховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що відповідач, визнаючи позовні вимоги в повному обсязі, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, зазначила, що позивач ОСОБА_1 дійсно не є батьком її малолітньої дочки ОСОБА_6 , суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову позивача про оспорювання батьківства та виключення з актового запису відомостей про його батьківство.

За приписами ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню із відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 4, 12, 13, 76-82, 89, 95, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272-273, 279, 352, 354, 355, ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, виконавчий комітет Монастирищенської міської ради, як орган опіки та піклування, про оспорювання батьківства та виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини - задовольнити.

Виключити із вчиненого 04 лютого 2025 року Монастирищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) актового запису №17 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як про батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , НОМЕР_5 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Третя особа: Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) місцезнаходження: вул. Соборна, 121 м. Монастирище Черкаської області, 19101 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: виконавчий комітет Монастирищенської міської ради, як орган опіки та піклування місцезнаходження: вул. Соборна, 121 м. Монастирище Черкаська область, код ЄДРПОУ 43972373.

Суддя Тетяна БАРСЬКА

СудМонастирищенський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення11.06.2025
Оприлюднено16.06.2025
Номер документу128039458
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —702/195/25

Рішення від 11.06.2025

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Барська Т. М.

Ухвала від 16.04.2025

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Барська Т. М.

Ухвала від 17.03.2025

Цивільне

Монастирищенський районний суд Черкаської області

Барська Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні