Герб України

Рішення від 13.06.2025 по справі 748/5137/24

Козелецький районний суд чернігівської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Провадження № 2/734/345/25 Справа № 748/5137/24

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

13 червня 2025 року селище Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Домашенка Ю.М.,

секретар судового засідання Легкобит І.В.,

за участі :

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Зелінської А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,-

встановив:

ОСОБА_1 (далі Позивач) звернулася до Козелецького районного суду Чернігівської області з позовною заявою до Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (далі Відповідач) про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.

Позовні вимогимотивує тим,що з 21.10.2014житловий будинокіз господарськимита побутовимиспорудами,розташований по АДРЕСА_1 відповіднодо розпискифактично перебуваєу їїкористуванні тавласності.Позивач сплачуєза будиноккомунальні послуги, утримуєйого вналежному стані,проводить капітальніі поточніремонти, у 2022 році побудувала на прибудинковій земельній ділянці господарську споруду. До жовтня 2014 року в цьому будинку проживала ОСОБА_2 , проте документів на право власності на вказане нерухоме майно в неї оформлено не було.

Спірне нерухоме майно станом на 15.04.1991 відносилося до категорії колгоспних дворів, в ньому були зареєстровані та проживали ОСОБА_3 1922 року народження та ОСОБА_4 , 1925 року народження, які померли. Спадкоємців у зазначених осіб немає.

З жовтня 2014 року по теперішній час позивач відкрито, безперервно володіє зазначеним нерухомим майном з господарськими будівлями та спорудами. Позивач зверталася до органів влади для оформлення права власності, однак питання не можливо вирішити внаслідок відсутності правовстановлюючих документів та фактичних власників будинку.

За таких обставин, позивач просить визнати право власності за набувальною давністю на житловий будинок із господарськими та побутовими спорудами, розташований по АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, пояснивши, що восени 2014 року придбала у жінки в АДРЕСА_1 , який перебував у занедбаному стані. Документи не оформляли, лише продавець написала розписку, яку засвідчили в сільській раді. Продавець є родичкою власників будинку (діда й баби), які померли. Місцезнаходження продавця на даний час не знає, можливо вона виїхала за кордон. Влітку вона ( ОСОБА_1 ) з чоловіком проживає в будинку в с. Лебедівка постійно, а в інший період можуть на день-два виїжджати за місцем реєстрації в сел. Гончарівське, щоб придбати продукти, тощо. Доглядає за будинком, сплачує комунальні платежі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача в судове засідання не з?явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти позовних вимог.

Судовим розглядом цивільної справи встановлено таке.

Відповідно до довідки Максимівського старостинського округу Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 03.12.2024 № 199 житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 станом на 15.04.1994 відносився до категорії колгоспних дворів. У ньому були зареєстровані та проживали: ОСОБА_3 1922 року народження та ОСОБА_4 , 1925 року народження, які померли.

Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про смерть від 19.03.2025 № 00050135597 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав по АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до інформації Козелецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 20.03.2025 № 206/106-10-25-33.19/33.19, в архіві Відділу наявний актовий запис про смерть № 12 від 27.02.1996, складений виконавчим комітетом Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлу ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Як убачається з листа Козелецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 16.04.2025 № 261/246-10-25-33.19/33.19, у відділі наявний актовий запис про шлюб № 11, складений 15.06.1964 виконавчим комітетом Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відмітка про розірвання цього шлюбу відсутня.

Спадкові справи щодо майна померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відсутні (Інформаційні довідки зі Спадкового реєстру № 80596909 від 26.03.2025 та № 80596924 від 26.03.2025).

Згідно з розпискою від 21.10.2014, посвідченою секретарем Максимівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, ОСОБА_2 продала ОСОБА_1 ділянку з будинком по АДРЕСА_1 . Будинок передала в повне розпорядження на весь час, на нього претендувати не буде.

Відповідно до довідки Максимівського старостинського округу Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 14.10.2024 № 166, ОСОБА_1 у 2014 році заселилася в житловий будинок по АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів, який придбала у ОСОБА_2 без оформлення відповідних документів. На дату видачі довідки у ОСОБА_1 є розписка від ОСОБА_2 щодо будинку, відкритий особовий рахунок за спожиту електричну енергію по договору № 202 від 22.06.2015 з ПАТ «Чернігівобленерго», регулярно здійснюються комунальні платежі. Жителі с. Лебедівка ОСОБА_7 , ОСОБА_8 підтверджують, що дійсно ОСОБА_1 проживає за вищевказаною адресою з 2014 року, а в зимовий період вибуває за місцем реєстрації, обробляє присадибну ділянку, тримає птицю в літній період.

22.06.2015 ОСОБА_1 з ПАТ «Чернігівобленерго» укладено договір про користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні свідок ОСОБА_8 повідомив, що у 2014 році ОСОБА_1 купила будинок в АДРЕСА_1 . У кого саме, не знає. Будинок був у поганому стані. Влітку ОСОБА_1 живе в будинку постійно, приїжджає також і взимку, обробляє город, тримає птицю. Він (свідок) проживає на відстані приблизно 1 км від ОСОБА_1 , яку зустрічає в основному в четвер на базарі. Щоб хтось інший проживав у будинку, не бачив.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ст. 317 ЦК України).

Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Частиною 1 ст. 344 ЦК України встановлено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.

Разом із цим добросовісність свідчить про те, що володілець майна не знав і не міг знати про те, що він володіє чужим майном, тобто ті обставини, які обумовили його володіння, не давали і не могли давати володільцю сумніву щодо правомірності його володіння майном.

Тобто, давність володіння є добросовісною, якщо особа при заволодінні майном не знала і не повинна була знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності.

За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно та майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.

Зазначене відповідає висновку Верховного Суду від 28.04.2020 у справі № 552/1354/18.

Оскільки позивач з жовтня 2014 року добросовісно, відкрито та безперервно користується спірним нерухомим майном, підтримує його в належному стані, власник у цього майна відсутній, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору, оскільки є інвалідом 2 групи.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 273, 354, 368 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,право власностіза набувальноюдавністю нажитловий будинокіз господарськими та побутовими спорудами, розташований по АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач:Гончарівська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області (Чернігівська область, Чернігівський район, сел. Гончарівське, вул. Танкістів, буд. 11).

Суддя Юрій ДОМАШЕНКО

СудКозелецький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення13.06.2025
Оприлюднено16.06.2025
Номер документу128091461
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —748/5137/24

Рішення від 13.06.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

Ухвала від 29.05.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

Ухвала від 14.04.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

Ухвала від 11.03.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Домашенко Ю. М.

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Кухта В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні