Герб України

Вирок від 13.06.2025 по справі 650/2718/23

Верхньорогачицький районний суд херсонської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Справа № 650/2718/23

Провадження № 1-кп/650/119/25

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13червня 2025року селище Велика Олександрівка

Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участі прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовомузасіданні взалі судуселищаВелика Олександрівка Херсонської області, в порядку спеціального судового провадження (in absentia), обвинувальний акту кримінальномупровадженні внесеномудо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань за№ №22023230000000488 від 02.11.2023 року відносно:

ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Згідно з Конституцією України Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф.

Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно зі статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території.

22 лютого 2022 року президент рф направив до ради федерації звернення про використання зс рф за межами рф, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року президент рф публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.

24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України.

З метою протидії збройній агресії у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжується у визначеному законом порядку.

З 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Статтею 73 Конституції України, а визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

15 липня 2022 року Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів» відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено частиною» першою статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України "Про всеукраїнський референдум".

Згідно із ст. 1 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум щодо зміни території України - це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України. Призначення всеукраїнського референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою Верховної Ради України.

Згідно із ч.1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

У березні 2022 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), громадянин України, матеріали відносно якого виділено в інше кримінальне провадження, перебуваючи у м. Херсоні, достовірно знаючи, що військовослужбовці рф окупували м. Херсон та частину Херсонської області та продовжують окупаційну діяльність на території України, маючи досвід роботи в органах влади та місцевого самоврядування, добровільно погодився виконувати рішення окупаційного військового керівництва рф, розташованого на окупованих територіях, та обійняв посаду так званого керівника окупаційного органу влади військово-цивільної адміністрації Херсонської області (далі окупаційна ВЦА Херсонської області).

Переслідуючи кінцеву мету окупації Херсонської області приєднанням частини території України до рф, умисно на виконання вимог військово-політичного керівництва рф у порушення порядку, встановленого Конституцією України, у липні 2022 року (більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена) як посадова особа окупаційного органу влади держави-агресора публічно проголосив про початок підготовки до проведення незаконного референдуму з питань входження до складу рф тимчасово окупованої території Херсонської області.

На виконання зазначеної вище злочинної мети, у першій половині вересня 2022 року (конкретне місце та час органом досудового розслідування не встановлено) керівництвом окупаційної ВЦА Херсонської області, до складу якої входили особи, матеріали відносно яких виділено в інше кримінальне провадження, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, сформовано склад та організовано роботу так званої «дільничної виборчої комісії» ДВК № 808, яка діяла на території с. Максима Горького Бериславського району Херсонської області.

У свою чергу, у невстановлені дату та час, але не пізніше 20 вересня 2022 року, ОСОБА_5 , будучи проросійсько налаштованою, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, добровільно прийняла пропозицію так званого голови с. Максима Горького щодо участі в організації та проведенні на території тимчасово окупованого с. Максима Горького Бериславського району Херсонської області незаконного референдуму про вихід Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб`єкта рф, та була призначена на посаду так званого члена комісії ДВК № 808.

Так, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 23.09.2022 по 27.09.2022, діючи за попередньою змовою з так званою головою с. Максима Горького та іншими невстановленими на даний час особами (щодо яких здійснюється досудове розслідування), діючи із прямим умислом, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», прийняла участь у проведенні незаконного референдуму, а саме проводила агітаційну роботу шляхом розповсюдження серед мешканців с. Максима Горького Бериславського району Херсонської області періодичних видань газет рф, та у період з 23-27 вересня 2022 року зі списками виборців та наданими їй бюлетенями здійснила по-дворовий обхід жителів с. Максима Горького Новорайської ОТГ Бериславського району Херсонської області з метою їх залучення до голосування щодо виходу Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб`єкта російської федерації. Під час проведення референдуму ОСОБА_5 активно пропонувала мешканцям с. Максима Горького проголосувати шляхом поставлення відповідних відміток у бюлетені, вела облік громадян по списку, які проголосували під час проведення незаконного референдуму.

В подальшому, 27 вересня 2022 року так звана «ЦВК Херсонської області» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів було задекларовано 497051 громадян, що становить 87.05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, виявили бажання за входження Херсонської області у склад російської федерації.

Таким чином, наслідком вищевказаних незаконних та неправомірних дій ОСОБА_5 та інших осіб, щодо яких здійснюється розслідування у даному провадженні, стало визнання російською федерацією незаконного референдуму на тимчасово окупованій територій України таким, що відбувся та незаконного приєднання Херсонської області до складу російської федерації.

Дії обвинуваченої ОСОБА_5 суд кваліфікує за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України як колабараційна діяльність, а саме участь громадянина України в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, вчиненій за попередньою змовою групою осіб.

Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, здійснювалось в порядку спеціального досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 23 жовтня 2023 року.

Також відповідно до ухвали Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 18 квітня 2024 року, здійснено спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не надавала та від якої будь-яких клопотань на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 5 ст. 374 КПК України, у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Згідно із ч. 2 ст.7КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Приймаючи рішення щодо проведення спеціального досудового розслідування та проведення розгляду за процедурою in absentia, слідчий суддя виходив із того, що інкриміновані обвинуваченій злочини та її поведінка відповідають вимогам, зазначеним у ч. 2 ст. 297-1 КПК України. Положення закону щодо здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження не визнані неконституційними і є такими, що узгоджуються зі стандартами, визначеними у Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи щодо критеріїв, які регламентують провадження, що здійснюється за відсутності обвинуваченого. Так відповідно до рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи важливою умовою застосування спеціального досудового розслідування та спеціального судового розгляду є те, щоб під час спеціального досудового розслідування або спеціального судового провадження було забезпечено процесуальні права та гарантії осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, зокрема, право обвинуваченого бути поінформованим належним чином про дату слухання справи та про своє право на законне чи інше представництво в суді.

Повістки про виклик ОСОБА_5 , повідомлення останній про підозру, зміну підозри, повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України, шляхом публікування на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на стадії судового розгляду - на офіційному веб-сайті Великоолександрівського районного суду Херсонської області. Також зазначені виклики здійснювалися у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур`єр» в рубриці «Оголошення». Копії процесуальних документів, що підлягали врученню обвинуваченій, на виконання вимог ч. 2 ст.297-5КПК України надавались захиснику.

Після вручення ОСОБА_5 підозри у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст.111-1 КК України, згідно доручення від 27.09.2023 року № 014-003123ч Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївських областях про залучення захисника, підозрюваній ОСОБА_5 було забезпечено захисника ОСОБА_6 . Також захиснику надавалися копії процесуальних документів, що підлягали врученню обвинуваченій, на виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України, що свідчить про дотримання прав підозрюваної на захист в ході досудового розслідування.

Враховуючи наведене та з урахуванням здійснення у даному кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування і спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення та судом вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваної та вподальшому обвинуваченої ОСОБА_5 на захист та доступ до правосуддя.

Всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачена була проінформована належним чином про дати та час розгляду кримінального провадження, а також належним чином були дотримані її права на представництво у суді.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченої була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст.2КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду належної оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, а отже поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Вина обвинуваченої ОСОБА_5 у скоєнні зазначеного кримінального правопорушення підтверджується:

- показами свідка ОСОБА_7 , яка суду пояснила, що про напад російських військових дізналась 24 лютого 2024 року, а з березня місяця вже почалася окупація. Це вона зрозуміла із того, що на території села перебували військові рф. Весь час окупації вона перебувала у вказаному населеному пункті і бачила, як 23 вересня 2022 року проводився референдум з приводу приєднання Херсонської області до рф. Взяти участь у референдумі їй не пропонували, але до неї приходили члени комісії, до складу якої входили ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 . Її погукали і запропонували проголосувати. Вона відмовилась, але їй сказали, що тоді за неї голос поставлять. Тоді вона проголосувала «Ні». Бюлетень їй надала ОСОБА_11 , а ОСОБА_10 записувала прізвище того, кому його було видано. Поряд перебували солдати, які не погрожували. Вона не знає, що могло змусити вказаних осіб піти працювати на окупаційну владу. Щоб хтось агітував вона не бачила.

- показами свідка ОСОБА_12 , яка суду пояснила, що вона на період окупації с. ОСОБА_13 проживала у вказаному населеному пункті, в якому були присутні російські військові. Очаковську ОСОБА_14 окупаційна влада призначила старостою села, а її донька ОСОБА_5 приймала участь у в референдумі про приєднання до росії, який був проведений восени 2022 року. ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 проводили голосування. ОСОБА_11 пропонувала, ОСОБА_18 була з бумагами, а ОСОБА_19 була із скринькою. Її вони зустріли на вулиці. Неподалік від дівчат стояли російські військові, які нікому не погрожували. ОСОБА_18 стояла мовчки, а ОСОБА_11 пропонувала розписуватися та голосувати.

- показами свідка ОСОБА_20 , яка суду пояснила, що під час перебування с. ОСОБА_13 під окупацією його військовослужбовцями рф вона проживала у ньому та бачила як приблизно у вересні місяці 2022 року проводився незаконний референдум. До неї приходила ОСОБА_21 , ОСОБА_10 і ОСОБА_9 у супроводі двох військових рф. ОСОБА_5 запропонувала свідку проголосувати, на що вона погодилася. Їй надали бюлетень, який вона після того як проголосувала, кинула в скриньку. Після цього ця комісія пішла далі по вулиці до сусідів.

- показами свідка ОСОБА_22 , яка суду пояснила, що на території с. ОСОБА_13 вона проживала із самого початку окупації та до його деокупації у листопаді місяці 2022 року. Під час окупації села були присутні військові від ЛНР, ДНР та інші формування. У них була переважно російська мова, шеврони та російські прапори. Десь в кінці вересня місяця вказаного року був проведений референдум, у якому брали участь ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Вони приходили до неї особисто, а неподалік по вулиці їх супроводжували військові з автоматами та в масках. У вказаних осіб із собою були урни та інші документи. Їй надали бюлетень та запропонували поставити галочку біля «Так» чи «Ні». З нею спілкувалася ОСОБА_10 , у якої були в руках бюлетені і яка надала їй бюлетень для голосування. ОСОБА_9 носила скриньку. Підпис вона ставила в журналі, який надала їй ОСОБА_23 . В кінці жовтня 2022 року ОСОБА_23 та її мама ОСОБА_24 виїхали на непідконтрольну територію України.

- показами свідка ОСОБА_25 , яка суду пояснила, що все життя проживає в с. Максима Горького та бачила, що окупація вказаного населеного пункту почалася з весни 2022 року та закінчилася 08 листопада 2022 року. ОСОБА_26 окупували російські військові, що вона визначила за мовою їх спілкування російська та зовнішнім одягом. Під час окупації старостою села окупаційна влада призначила ОСОБА_27 , а її донька ОСОБА_8 приймала участь у референдумі. До неї додому у супроводі військових рф прийшли ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , у зв`язку з проведенням референдуму за приєднання до росії. Вони її погукали та ОСОБА_11 запропонувала проголосувати, на що вона відмовилася і вони пішли. Очаковська ОСОБА_24 тримала скриньку, а ОСОБА_8 тримала документи.

- показами свідка ОСОБА_28 , яка суду пояснила, що на момент окупації та весь час окупації с. ОСОБА_13 вона проживала у ньому та бачила як відбувався незаконний референдум. До комісії, яка брала участь у референдумі входили ОСОБА_27 , її донька ОСОБА_8 , її невістка ОСОБА_10 , та її сваха ОСОБА_29 . По дворах та хатах ходили ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Три дні вона сиділа вдома, але згодом пішла за продуктами, де її зустріли вказані особи. Крім неї були і інші місцеві мешканці. У вказаних осіб були вже їх особисті дані та готові бюлетені для голосування. ОСОБА_30 просто стояла із сумкою, у ОСОБА_31 були відомості, а у ОСОБА_5 були бюлетені. Із вказаними особами, а точніше неподалік були присутні військові із автоматами та в шоломах.

- показами свідка ОСОБА_32 , який суду пояснив, що він проживає в с. Максима Горького та проживав у ньому на період його окупації військовими рф. Під кінець березня місяця 2022 року російські військові приїхали. Це він зрозумів виходячи з наявної техніки, одягу, мови. Під час окупації старостою села окупаційна влада призначила ОСОБА_27 , а її донька ОСОБА_8 приймала участь у референдумі про приєднання до росії. Референдум було проведено десь у середині вересня місяця. Участі у референдумі він не брав. До нього на вулиці підходили дівчата ОСОБА_10 , ОСОБА_21 і ОСОБА_9 у супроводі двох військових рф та пропонували проголосувати, на що він відмовився.

- показами свідка ОСОБА_33 , яка суду пояснила, що вона весь час окупації села ОСОБА_13 російськими військами проживала у ньому. В кінці вересня місяця 2022 року у вказаному населеному пункті був проведений референдум, який організувала староста від окупаційної влади ОСОБА_27 . Під час проведення референдуму по селу ходили ОСОБА_27 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 та просили проголосувати. Очаковська ОСОБА_23 тримала списки у яких шукала її прізвище. ОСОБА_9 тримала планшет із бюлетенями. Вона поставила галочку у бюлетені та розписалася у відомості. Солдати, які були поряд захищали членів комісії від місцевих мешканців. Після того, як вона проголосувала вказані особи пішли далі по вулицям;

- протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации», де виявлено публікацію Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації щодо ухвалення федерального конституційного закону «Про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб`єкта Херсонської області». Назва публікації: «Постановление «О Федеральном конституционном законе «О принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Херсонской области». Дата публікації: 04 жовтня 2022 року. Підписант: Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_34 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

- протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации», де виявлено публікацію Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації: «Про ухвалення указу президента російської федерації від 19 жовтня 2022 року № 756 «Про введення військового стану на територіях Донецької народної республіки, Луганської народної республіки, Запорізької та Херсонської областей». Назва публікації: «Постановление «Об утверждении Указа Президента Российской Федерации от 19 октября 2022 года № 756 «О введении военного положения на территориях Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской и Херсонской областей». Дата публікації: 19 жовтня 2022 року. Підписант: Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_34 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Президент России», де виявлено публікацію президента російської федерації: «Федеральний Закон від 04.10.2022 № 375-ФЗ «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Херсонською областю про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб`єкту». Назва публікації: «Федеральный закон от 04.10.2022 г. № 375-ФЗ «О ратификации Договора между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта». Дата публікації: 04 жовтня 2022 року. Підписант: президент російської федерації ОСОБА_35 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Президент России», де виявлено публікацію президента російської федерації: «Указ про виконуючого обов`язки губернатора Херсонської області». Дата публікації: 05 жовтня 2022 року. Підписант: президент російської федерації ОСОБА_35 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный интернет-портал правовой информации» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://publication.pravo.gov.ru», де за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 », у загальному доступі розміщено публікацію Договору між російською Федерацією та Херсонською областю про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб`єкта від 30 вересня 2022 року. Назва публікації: «Договор между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года (ратифицирован Федеральным законом от 4 октября 2022 года № 375-ФЗ, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 № 19696/дп)». Дата публікації: 03.10.2022. Підписанти: За російську федерацію ОСОБА_36 2. За Херсонську область ОСОБА_37 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення голови адміністрації Херсонської області ОСОБА_38 до президента російської федерації володимира путіна з метою прийняття Херсонської області до складу рф як нового суб`єкта федерації. Назва статті: «Обращение главы администрации Херсонской области ОСОБА_39 ». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено публікацію Виборчої комісії Херсонської області щодо рішення за результатами референдуму. Назва публікації: «Избирательная комиссия Херсонской области опубликовала решение о результатах референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення громадської ради Херсонської області до голови регіону з ініціативою негайного проведення референдуму. Назва статті: «Общественный совет Херсонской области обратился к главе региона с инициативой немедленного проведения референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю із вмістом указу президента російської федерації щодо визнання Херсонської області від 29 вересня 2022 року № 686. Назва статті: «Россия признала Херсонскую область». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 11 лютого 2023 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», було здійснено огляд загальнодоступної сторінки Всесвітньої мережі Інтернет, а саме офіційного Інтернет-ресурс Верховної Ради України за посиланням (Інтернет-адресою): «https://www.rada.gov.ua/», де за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у загальному доступі розміщено статтю щодо ухвалення ВРУ Заяви про невизнання псевдореферендумів і заклику світу так само не визнавати їх. Назва статті: « ОСОБА_40 : Верховна Рада України ухвалила Заяву щодо невизнання псевдореферендумів і закликала світ так само не визнавати їх». Дата публікації: 21 вересня 2022 року. Автор: Прес-служба Апарату Верховної Ради України. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація;

- протокол огляду від 21 грудня 2022 року, відповідно до якого було оглянуто територію та приміщення Школи № 1 розташованої в місті Берислав Бериславської ОТГ Херсонської області в ході якого присутній учасник огляду ОСОБА_41 пояснив, що під час окупації м. Берислава збройними силами російської федерації, представниками окупаційної влади, в приміщення Школи №1 були завезені та зберігались в одному з кабінетів матеріали, реквізити, обладнання, символіка тощо для проведення на території Бериславської ОТГ незаконного референдуму на приєднання Херсонської області до рф. Далі, ОСОБА_41 запропонував показати де саме в Школі №1 знаходиться приміщення в якому зберігалися вказані матеріали. Після чого учасники огляду прослідували в приміщення згідно Школи №1. Перебуваючи на першому поверсі Школи №1, ОСОБА_41 вказав на приміщення на дверях якого міститься табличка з написом «кабінет № 26 музичного мистецтва» та пояснив, що саме в цьому приміщенні зберігаються вищевказані матеріали щодо незаконного проведення референдуму на території Бериславської ОТГ.

В ході огляду кабінету № 26, виявлено: наліпки, прапорці з російською символікою картонні коробки у яких, згідно з наявними у коробках інструкціями на російській мові, у розібраному вигляді зберігалися кабінки та ящики для голосування, переносні пластикові урни для бюлетенів та опечатувальний матеріал до них, банери виборчих дільниць в Херсонській області.

Також, у ході огляду кабінету № 26 виявлено 18 аркушів паперу формату А4 на яких надруковано таблиці, які містять інформацію щодо кількості годин відпрацьованих членами псевдовиборчих дільниць із зазначенням прізвищ таких осіб.

Також, у ході огляду кабінету № 26 виявлено один аркуш паперу формату А4, який містить рукописний текст виконаний кульковою ручкою, російською мовою, барвником синього кольору. Зі змісту тексту - голова «УИК №807» ОСОБА_42 пише пояснювальну голові ТИК № 8 щодо заміни за станом здоров`я водія псевдодільниці № 807 ОСОБА_43 на іншого водія ОСОБА_44 .

Зразки виявлених у ході огляду вищеописаних предметів (по одному зразку) та документів (всього на 19 арк.), вилучено та долучено до даного протоколу огляду у якості Додатку №1. До вказаного протоколу додано: додаток №1 - опечатаний пластиковий ящик зі зразками та документами щодо незаконного референдуму, виявлені в Школі №1 м. Берислава; додаток №2 - DVD-R «My Media» об`ємом 4,7 G, з відео матеріалами;

- протокол огляду від 14 лютого 2023 року, відповідно до якого було оглянуто переносну урну для бюлетенів. Урна виготовлена з прозорого полімерного матеріалу. У верхній частині урна має отвір для вкидання бюлетнів. Урна розкладається на дві частини і для з`єднання цих частин використовуються затискачі виготовлені з полімерного матеріалу червоного кольору. Також, по краям ручки урни розміщено два наскрізні отвори, які використовуються для опечатування урни номерними пластиковими стяжками, які ідуть в комплекті до урни.

На момент огляду, ручка урни опечатана та заклеєна паперовою биркою, яка містить надписи виконані кульковою ручкою: «Додаток № 1 В даному ящику опечатано зразки виявлених у ході огляду 21.12.2022 в школі № 1 у м. Берислав предметів та документів щодо проведення незаконного референдуму про приєднання Херсонської області до рф».

В ході огляду, в урні візуально проглядалися документи та предмети, для більш детального огляду і опису яких урну було відкрито.

У вказаній урні виявлено та оглянуто: 2 аркуші паперу формату А4 на який від руки нанесено текст від руки російською мовою, барвником синього кольору із заголовком «Объяснительная» на ім`я «Главе ТИК №8» від «Главы УИК № 807 ОСОБА_42 », документ містить підпис ОСОБА_42 та дату 13.10.22г. Зі змісту тексту голова «УИК №807» ОСОБА_45 пише пояснювальну голові ТИК №8 щодо заміни за станом здоров`я водія псевдодільниці №807 ОСОБА_46 на іншого водія ОСОБА_47 ; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №807, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_42 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_48 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_49 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 »; 6 аркушів паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №808, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_56 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_5 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_57 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 ОСОБА_64 »; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о отработанном времени членами УИК №821, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_65 », «заместителя председателя комиссии, референдума ОСОБА_66 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_67 »; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №810, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя ОСОБА_68 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_69 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_70 ». та «членов комиссии референдума ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 »; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №811, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_79 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_80 », «секретаря комиссии референдума ОСОБА_81 ». та «членов комиссии референдума ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 »; 4 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №801, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_91 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_92 », «секретаря комиссии референдума ОСОБА_93 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , ОСОБА_102 »; наліпка білого кольору на якій нанесено слово «выборы» червоного кольору, а також під словом міститься зображення герба рф. 1 од: наліпка червоного кольору на якій зображено герб рф. 1 од: баннер світлого кольору, виготовлений з матеріалу схожий на щільну тканину, просочену водонепроникним розчином на який коричневим кольором нанесено текст: «Херсонская область участок референдума №». Баннер по кутам своєї площини має металеві вставки, які в свою чергу мають отвори, які призначені для кріплення. 1 од; аркуш паперу формату А4, на який машинним типом нанесено текст з заголовком «Паспорт на ящик для голосования». Аркуші паперу містять відомості що пов`язані із установкою ящиків для голосування, правилами для експлуатації та зберігання на 3 арк.; прапорець виготовлений з синтетичного матеріалу з триколором рф (біла, синя та червоні горизонтальні полоси), пластиковим тримачем та підставкою, яка виготовлена з металу; сейф-пакети у кількості 2 шт. Пакети виготовлені з полімерного матеріалу сірого кольору. В центрі пакетів зазначено номери: 90717910 90717911. На зворотній частині пакетів, в центрі міститься текст «для сопроводительных документов»; полімерний пакет, прозорого кольору в якому містяться лист з написом «паспорт на ящик для тайного голосования», опечатувальні стяжки в кількості 20 шт. Стяжки виготовлені з полімерного матеріалу жовтого кольору. На кожній стяжці міститься індивідуальний номер. На 20 жовтих стяжках позначено номери підряд, починаючи з № 28910931 по №28910955. Також, на кожній стяжці під номером міститься запис «опечатано», а також отвір з металевим кільцем-фіксатором. В пакеті також містяться вироби червоного кольору схожі на кріплення фіксатори. які виготовлені з пластику в кількості 2 од., а також ремінець чорного кольору, призначений для переносу ящика для таємного голосування.

Оглянуті предмети та документи поміщено до вищевказаної прозорої урни, яка опечатана за правилами криміналістики та згідно з постановою слідчого від 14 лютого 2023 року визнані речовими доказами;

- протокол огляду від 13 січня 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд території та приміщення сільського клубу розташованої в АДРЕСА_2 , у ході якого присутня діловод сільради ОСОБА_103 пояснила, що під час окупації с. Високе Херсонської області збройними силами російської федерації були завезені матеріали, реквізити, обладнання, символіка тощо для проведення на території села незаконного референдуму на приєднання Херсонської області до російської федерації. Також, ОСОБА_104 пояснила, що головою так званої «дільничої виборчої комісії» від окупаційної влада рф, була призначена та організовувала проведення незаконного референдуму мешканка с. Високе ОСОБА_105 . Допомагав їй у його проведенні її чоловік ОСОБА_106 .

Далі, ОСОБА_104 запропонувала показати де саме в приміщенні сільського клубу знаходиться приміщення в якому були розміщені кабінки для голосування та зберігалися матеріали щодо незаконного референдуму з символікою рф. Після чого учасники огляду прослідували в приміщення сільського клубу.

Перебуваючи на першому поверсі сільського клубу ОСОБА_104 вказала на приміщення актової зали клубу та пояснила, що на даний час в приміщенні зберігається гуманітарна допомога, надана міжнародними організаціями мешканцям села.

У вересні 2022 року, саме в цьому приміщенні були встановлені кабінки для голосування за незаконне приєднання Херсонської області до рф (на час обшуку демонтовані) та в даному приміщенні зберігалися окремі матеріали та реквізити для вказаного референдуму.

У ході огляду приміщення актового залу виявлено: карту Бериславського району з надрукованим у правому верхньому куті гербом рф та помітками чорним маркером так званих «участков избирательной комиссии» по селам району з номерами 801-813. Цифрою «807» позначено участок по с. Високе; прапорець з російською символікою; переносна пластикова урна для бюлетнів з наліпкою із гербом рф та написом «выборы»; опечатувальні номерні стяжки до переносної урни для бюлетнів.

Зразки виявлених у ході огляду вищеописаних предметів (по одному зразку), вилучено та долучено до даного протоколу огляду у якості Додатку №1. Вказані предмети поміщені в опечатаний пластиковий ящик з прикріплено биркою. До протоколу також були додані: опечатаний пластиковий ящик із матеріалами щодо організації незаконного референдуму, виявлені в сільському клубі с. Високе та DVD-R «My Media» об`ємом 4,7 G, з відео матеріалами;

- протокол огляду від 14 січня 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд переносної урни для бюлетнів з наліпкою із гербом рф та надписом «выборы». Урна виготовлена з прозорого полімерного матеріалу. У верхній частині урна має отвір для вкидання бюлетнів. Урна розкладається на дві частини і для з`єднання цих частин використовуються затискачі виготовлені з полімерного матеріалу червоного кольору. Також, по краям ручки урни розміщено два наскрізні отвори, які використовуються для опечатування урни номерними пластиковими стяжками, які ідуть в комплекті до урни.

На момент огляду, ручка урни опечатана та заклеєна паперовою биркою, яка містить надписи виконані кульковою ручкою: «Додаток №1 В даному ящику опечатано зразки виявлених у ході огляду 13.01.2023 в сільському клубі с. Високе Бериславського району реквізитів для проведення незаконного референдуму про приєднання Херсонської області до рф».

В ході огляду, в урні візуально проглядалися документи та предмети, для більш детального огляду і опису яких урну було відкрито.

У вказаній урні виявлено та оглянуто: два пластикові бейджі з кліпсами та булавками для їх кріплення до одягу. В бейджі вкладено картки, які містять штрих-код та надруковано надписи: «star. Бейдж горизонтальный с клипсой и булавкой»; прапорець виготовлений з синтетичного матеріалу з триколором рф біла, синя та червоні горизонтальні полоси), пластиковим тримачем та підставкою;

сейф-пакети у кількості 2 шт. Пакети виготовлені з полімерного матеріалу сірого кольору. В центрі пакетів зазначено номери: 90662147, 90662148. На зворотній частині пакетів, в центрі міститься текст «для сопроводительных документов»; опечатувальні стяжки в кількості 14 шт. Стяжки виготовлені з полімерного матеріалу жовтого та оранжевого кольорів. На кожній стяжці міститься індивідуальний номер. На 4 жовтих стяжках позначено номери підряд, починаючи з №33441987 по №33441990. На 10 оранжевих стяжках позначено номери підряд, починаючи з №02686101 по №02686110. Також, на кожній стяжці під номером міститься запис «опечатано», а також отвір з металевим кільцем-фіксатором; карта виготовлена на аркуші паперу розміром 140 на 100 см. На карті у верхньому лівому куті міститься надпис російською мовою «херсонская область», у правому верхньому куті міститься зображення герба російської федерації (двоголовий орел). На карті схематично позначено кордони та територію Херсонської області. Назви населених пунктів області вказано російською мовою. Біля окремих населених пунктів чорним маркером проставлено номери так званих «участков избирательной комиссии» з нумерацією 801-813. Цифру «807» проставлено біля с. Високе Херсонської області. Також, по карті Херсонської області, біля окремих населених пунктів проставлено круглі позначки діаметром 2 см оранжевого, жовтого, світло-зеленого та темно- зеленого кольорів, з позначеннями прапору рф у кожній окремій позначці. Крім того, в районі м. Берислав проставлено квадратну позначку з галочкою червоного кольору та надписом «ТИК». В лівому нижньому куті карти міститься інформація з розшифровкою умовних позначень нанесених на карту, а саме: значок з галочкою та надписом «ТИК розшифровується як «территориальная избирательная комиссия». Кольоровими позначками, біля окремих населених пунктів визначено «отношение избирателей к рф». При цьому вказані позначки розділені по п`ятибальній системі (найменший бал 1 має оранжева позначка., найбільший бал 5 має зелена позначка). Оглянуті предмети та документи було поміщено до вищевказаної прозорої урни, яка опечатана за правилами криміналістики. Вказані предмети відповідно до постанови слідчого від 14 січня 2024 року визнані речовими доказами.

До протоколу також були додані опечатаний пластиковий ящик із матеріалами щодо організації незаконного референдуму, виявлені в сільському клубі с. Високе та DVD-R «My Media» об`ємом 4,7 G, з відео матеріалами;

- протокол огляду від 03 лютого 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд території та приміщення Бериславського фахового педагогічного коледжу ім. В.Ф. Беньковського в м. Берислав Херсонської області по вул. Слобідській, буд. 45, у ході якого присутня лаборант педколеджу ОСОБА_107 пояснила, що під час окупації м. Берислав Херсонської області збройними силами російської федерації, в приміщенні педагогічного коледжу розміщувалися окремі представники окупаційної влади. В тому числі, в коледжі перебував так званий «голова військово-цивільної адміністрації Бериславського адміністративного району» ОСОБА_108 .

Далі, ОСОБА_107 провела учасників на третій поверх та пройшовши в ліве крило будівлі, вказала на вхідні двері в кабінет, на яких міститься дві таблички з надписами: «308 Директор» та «309 Приймальна» та пояснила, що саме вказане приміщення займав ОСОБА_108 .

Після відкриття дверей та візуального огляду встановлено, що за дверима розміщувалися три відокремлені приміщення, які візуально схожі на приймальну кімнату, безпосередньо кабінет та побутову кімнату.

Безпосередньо у кабінеті виявлено.

п. 1 - на овальному столі в центрі приміщення виявлено карту масштабу 1:50000 з умовними позначеннями російською мовою. На карті вказано розташування населених пунктів Бериславського, Великоолександрівського, Високопільського, Великолепетихського, Нововорнцовського, Горностаївського та Каховського районів. Також, у ході огляду карти виявлено, що навпроти окремих населених пунктів розміщено наліпки в кількості 32 шт. виготовлені з полімеру рожевого кольору. На кожній наліпці містилися буквенні позначення виконані кульковою ручкою барвником синього кольору з написом «УИК», а також цифрова нумерація від цифри «801» до цифри «832».

Вищевказані наліпки є позначеннями, які використовувала окупаційна влада рф для визначення в яких населених пунктах у вказаних районах розміщувались так звані «участковые избирательные комиссии» для проведення незаконного референдуму на території Херсонської області.

Крім того, у вказаному кабінеті, на робочому столі кабінету, виявлено паперову папку-швидкозшивач, в якій знаходилися наступні документи в оригіналах та копіях:

п. 2 - 23 скріплені аркуші паперу формату А4, які містять друкований текст. На титульному листі міститься назва документа - «памятка по организации голосования». Зі змісту, документ являє собою пам`ятку (текст викладено російською мовою) щодо порядку організації та проведення референдуму зі зразками типових документів;

п. 3 - аркуш паперу формату А4 з рукописними записами. В заголовку містить назву Акт. В нижній частині два умовні підписи та прізвища ОСОБА_109 , ОСОБА_110 . Поверх підписів проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809». Зі змісту, документ являє собою акт (текст викладено російською мовою) щодо заміни ОСОБА_111 бюлетня для голосування через неправильне заповнення;

п. 4 - аркуш паперу формату А4 виготовлений друкованим способом. Документ являє собою бланк з назвою: «бюллетень для голосования на референдуме Херсонской области по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». У правому верхньому куті виконано два умовні підписи, поверх яких проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809»;

п. 5 - 5 аркушів формату А4, які містять рукописні записи, виконані кульковою ручкою, барвником синього кольору. У верхній частині документи містять назву «Протокол по референдуму». Зі змісту протоколи складалися членами незаконної виборчої дільниці №809 по с.Качкарівка Херсонської області і стосувалися питань щодо перенесення дати референдуму, підрахунку бюлетенів, визнання гімну рф в якості присяги на вірність росії та виконання обов`язку по референдуму.

п. 6 - 8 аркушів формату А4, які являють собою таблиці заповнені рукописними записами. У верхній частині документи містять назву «Табель учета рабочего времени сотрудников вца Херсонской городской территориальной громады Херсонского района Херсонской области». Документи містили прізвища та години роботи під час організації незаконного референдуму членів так званої «уик №809 по с. Качакарівка».

п. 7 - 31 аркуш формату А4, які являють собою копії посвідчувальних документів на громадян України: ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , ОСОБА_122 , ОСОБА_123 ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , ОСОБА_131 , з яких вбачається, що, вказані особи були членами так званої «уик №809 по с. Качакарівка» з організації незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф.

п. 8 - 13 аркушів формату А4, які містять рукописні записи виконані барвником синього кольору. Зі змісту, документи стосуються процедури організації проведення в с. Качакарівка незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф.

Оглянуті предмети та документи було поміщено до опечатаного поліпропіленового пакету, та відповідно до постанови слідчого від 14 січня 2024 року визнані речовими доказами.

До протоколу також були додані: опечатаний поліпропіленовий пакет із вилученими в Бериславському педагогічному коледжі матеріалами та DVD-R «My Media» об`ємом 4,7 G, з відео матеріалами.

- протокол огляду від 06 лютого 2023 року, відповідно до якого було проведено огляд карти масштабу 1:50000 з умовними позначеннями російською мовою. На карті вказано розташування населених пунктів Бериславського, Великоолександрівського, Високопільського, Нововорнцовського, Великолепетихського, Горностаївського та Каховського районів. Також, у ході огляду карти виявлено, що навпроти окремих населених пунктів розміщено наліпки в кількості 32 шт. виготовлені з полімеру рожевого кольору. На кожній наліпці містяться буквенні позначення виконані кульковою ручкою барвником синього кольору з написом «УИК», а також цифрова нумерація від цифри «801» до цифри «832». Вищевказані наліпки є позначеннями, які використовувала окупаційна влада рф для визначення в яких населених пунктах у вказаних районах розміщувались так звані «участковые избирательные комиссии» для проведення незаконного референдуму на території Херсонської області: паперову папку-швидкозшивач, в якій знаходяться наступні документи в оригіналах та копіях: 23 скріплені аркуші паперу формату А4, які містять друкований текст. На титульному листі міститься назва документа - «памятка по организации голосования». Зі змісту, документ являє собою пам`ятку (текст викладено російською мовою) щодо порядку організації та проведення референдуму зі зразками типових документів; аркуш паперу формату А4 з рукописними записами. В заголовку містить назву Акт. В нижній частині два умовні підписи та прізвища ОСОБА_109 , ОСОБА_110 . Поверх підписів проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809». Зі змісту, документ являє собою акт (текст викладено російською мовою) щодо заміни гр. ОСОБА_111 бюлетня для голосування через неправильне заповнення; аркуш паперу формату А4 виготовлений друкованим способом. Документ являє собою бланк з назвою: «бюллетень для голосования на референдуме Херсонской области по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». У правому верхньому куті виконано два умовні підписи, поверх яких проставлено штам з надписом «референдум херсонской области. участковая комиссия 809»; 5 аркушів формату А4, які містять рукописні записи, виконані кульковою ручкою, барвником синього кольору. У верхній частині документи містять назву «Протокол по референдуму». Зі змісту протоколи складалися членами незаконної виборчої дільниці №809 по с. Качкарівка Херсонської області і стосувалися питань щодо перенесення дати референдуму, підрахунку бюлетенів, визнання гімну рф в якості присяги на вірність росії та виконання обов`язку по референдуму; 8 аркушів формату А4, які являють собою таблиці заповнені рукописними записами. У верхній частині документи містять назву «Табель вца Херсонской городской учета рабочего времени сотрудников территориальной громады Херсонского района Херсонской области». Зі змісту документи містять прізвища та години роботи під час організації незаконного референдуму членів так званої «уик №809 по с. Качакарівка»; 31 аркуш формату А4, які являють собою копії посвідчувальних документів на громадян України: ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , ОСОБА_122 , ОСОБА_132 , ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , ОСОБА_133 . Зі змісту, наявних матеріалів, вказані особи були членами так званої «уик №809 по с. Качакарівка» з організації незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф; 13 аркушів формату А4, які містять рукописні записи виконані барвником синього кольору. Зі змісту, документи стосуються процедури організації проведення в с. Качакарівка незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф.

Оглянуті документи поміщено до поліпропеленового пакету, який опечатано за правилами криміналістики. Відповідно до постанови від 06 лютого 2023 року вказані предмети визнані речовими доказами;

- протоколом пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_134 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка мешкала в с. Максима Горького Бериславського району та яка брала участь в організації та проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф;

- протоколом пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_7 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка мешкала в с. Максима Горького Бериславського району та яка брала участь в організації та проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф;

- протоколом пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_135 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка в період окупації с. ОСОБА_13 погодилась на співпрацю з окупаційною владою та безпосередньо брала участь в проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф;

- протоколом пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_136 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнав ОСОБА_5 , як особу яка в період окупації с. ОСОБА_13 погодилась на співпрацю з окупаційною владою та безпосередньо брала участь в проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф;

- протокол пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_20 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка в період окупації с. ОСОБА_13 погодилась на співпрацю з окупаційною владою та безпосередньо брала участь в проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф;

- протокол пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_22 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка брала активну участь в проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф;

- протокол пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_12 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка мешкала в с. Максима Горького Бериславського району та яка брала участь в організації та проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф;

- протокол пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_32 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнав ОСОБА_5 , як особу яка мешкала в с. Максима Горького Бериславського району та яка брала активну участь в проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф;

- протокол пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_25 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка мешкала в с. Максима Горького Бериславського району та яка брала участь в проведенні незаконного референдуму щодо приєднання Херсонської області до складу рф;

- протокол пред`явлення для впізнання за фотознімком від 31 липня 2023 року, разом з Додатком № 1 із фототаблицею № 1 та довідкою до неї, відповідно до якого свідок ОСОБА_28 серед осіб представлених для впізнання на фотознімках впізнала ОСОБА_5 , як особу яка в період окупації с. ОСОБА_13 погодилась на співпрацю з окупаційною владою та безпосередньо брала участь в проведенні незаконного референдуму щодо відокремлення території Херсонської області та приєднання її до складу рф;

Також, на судовому засіданні були досліджені показання свідків отримані не шляхом їх безпосереднього допиту судом під час судового засідання, а у порядку частини одинадцятої статті 615 КПК України, відповідно до якої показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

У вказаному порядку досліджені показання свідків ОСОБА_134 , ОСОБА_137 , та ОСОБА_138 , які були допитані під час досудового розслідування, яке здійснювалося в умовах воєнного стану, що підтверджується протоколами допитів свідків та змістом DVD-R дисків доданих до них, які було оглянуто в присутності учасників справи та відтворено в залі суду.

Таке рішення було судом ухвалене у зв`язку з неможливістю забезпечення прибуття вказаних свідків до зали суду з об`єктивних причин, а саме, перебування ОСОБА_139 та ОСОБА_137 , на службі в ЗСУ, та станом здоров`я свідка ОСОБА_140 .

Так, відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_134 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що він 06 липня 2023 року під час допиту, 22 серпня 2023 року та 18 вересня 2023 року під час додаткового допиту надав такі показання: село Максима Горького Бериславського району перебувало під окупацією військових рф з березня місяця по листопад місяць 2022 року, а він протягом вказаного періоду часу проживав у ньому. На початок окупації він входив до місцевої самооборони. Окупаційна влада розносила газети «Маяк» і «Новий день». Хто саме їх розносив він не бачив. Під час проведення референдуму напочатку осені 2022 року ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_5 у складі комісії приходили до нього і пропонували проголосувати. ОСОБА_9 була зі скринькою, а ОСОБА_8 була з бюлетенями, а ОСОБА_10 зі списками. Неподалік від них стояли двоє військових з автоматами. Погроз до вказаних осіб та до нього не було, а діяли вони добровільно, оскільки їм пообіцяли багато грошей.

Відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_141 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що він 06 липня 2023 року під час допиту, надав такі показання: свідок проживає в с. Максима Горького та перебував у ньому весь час його окупації, коли і бачив проведення на його території незаконного референдуму десь на початку осені 2022 року. Референдум організувала ОСОБА_142 . До нього приблизно у вересні місяці приходили ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 . Вони запропонували йому проголосувати на референдумі. Поряд із вказаними особами неподалік стояли військові в масках та з автоматами, які нікому не погрожували. Військові з ним не спілкувались та нікому не погрожували, лише спостерігали. Щодо добровільності та оплатності дій вказаних осіб будь-які обставини повідомити не може. Очаковська ОСОБА_23 не погрожувала йому та не агітувала. Коли ОСОБА_5 пропонувала проголосувати то пояснила, що у разі його відмови це зробити за нього все одно поставлять галочку.

Відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_138 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що вона 11 липня 2023 року під час допиту надала такі показання: в березні місяці 2022 року с. ОСОБА_13 окупували представники російської федерації, якими були буряти, чеченці, інші. Старостою від окупаційної влади була ОСОБА_142 , яка всім керувала. Під час проведення референдуму по домівках ходили ОСОБА_10 , ОСОБА_21 та ОСОБА_9 . Скриньку для голосування вона не бачила, але бачила у вказаних осіб бюлетені для голосування та списки. Вказані особи приходили до її подвір`я, а в подальшому йшли по інших домівках. З ними були військові, але ОСОБА_9 казала, що то її доньку і невістку охороняють. Вказані особи діяли добровільно, оскільки їм платили гроші та у них перед цим була нарада в клубі.

Враховуючи повну узгодженість між собою вказаних доказів за змістом, їх єдність та взаємозв`язок за часом та характером подій, суд визнає наведені та проаналізовані вище документовані дані достовірними доказами обвинувачення.

Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд зберігаючи об`єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження, створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, надано не було.

Будь-яких порушень процесуального закону під час руху кримінального провадження на всіх стадіях процесу, які були б підставою для визнання доказів неналежними чи не допустимими не виявлено.

Судом також встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також судом у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу.

Враховуючи повноту та несуперечливість досліджених в судовому засіданні доказів, суд приходить до висновку про доведеність вини обвинувачено ОСОБА_5 у скоєнні вказаного кримінального правопорушення.

Обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_5 відповідно до ст. 66 КК України, судом не встановлено.

Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_5 , відповідно до ст. 67 КК України, суд визнає - вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_5 суд, у відповідностідо вимогст. 65 КК України,враховує ступінь тяжкості скоєного обвинуваченом кримінального правопорушення, яке згідно зіст.12 КК Українивідноситься до тяжкого злочину, мотив та мету вчиненого злочину.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Відповідно до ч. 2ст. 65 КК України, особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинений злочин призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових злочинів.

При призначенні покарання суд враховує, що відповідно до ч. 2ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчиненого обвинуваченою злочину проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, який посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави та дані про особу винного, відсутність обставин, що пом`якшують покарання та наявність обставини обтяжуючої покарання, суд дійшов висновку, що конкретні обставини кримінального провадження та наведені вище дані про особу ОСОБА_5 дають підстави для призначення їй покарання у виді позбавлення волі у межах санкції статті за якою кваліфіковано її дії.

Саме таке покарання на думку суду буде необхідним і достатнім для виправлення та попередження вчинення нею нових злочинів.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений. Витрати на залучення експертів відсутні, заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувалися.

Питання щодо речових доказів суд вирішує у відповідності до ст. 100 КПК України.

Суд також приймає рішення, щодо залишення обраного запобіжного заходу обвинуваченій ОСОБА_5 , до набрання вироку законної сили - тримання під вартою, оскільки, судовий розгляд кримінального провадження завершено, жоден із більш м`яких запобіжних заходів для обвинуваченого, не зможе запобігти ризикам передбаченим ст. 177 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 373,374 КПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Визнати ОСОБА_5 винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України 10 (десять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади і місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги та займатися діяльністю, яка пов`язана з виборчим процесом та процесом проведення референдуму строком на 15 (п`ятнадцять) років, та з конфіскацією всього належного їй майна на користь держави;

Залишити незмінним запобіжний захід у виді тримання під вартою до затримання ОСОБА_5 та приведення вироку до виконання.

Строк відбування покарання обчислювати з дня затримання на виконання вироку суду.

Строк додаткового покарання рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Речові докази: 1 переносна урна для бюлетенів, виготовлена з прозорого полімерного матеріалу; 2 аркуші паперу формату А4 на який від руки нанесено текст від руки російською мовою, барвником синього кольору із заголовком «Обьяснительная» на ім`я « ОСОБА_143 » від «Главы УИК № 807 ОСОБА_42 »; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №807, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_42 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_48 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_49 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 »; 6 аркушів паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №808, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_56 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_5 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_57 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 ОСОБА_64 »; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о отработанном времени членами УИК №821, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_65 », «заместителя председателя комиссии, референдума ОСОБА_66 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_67 »; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №810, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя ОСОБА_68 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_69 , «секретаря комиссии референдума ОСОБА_70 ». та «членов комиссии референдума ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 »; 2 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №811, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_79 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_80 », «секретаря комиссии референдума ОСОБА_81 ». та «членов комиссии референдума ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 »; 4 аркуші паперу формату А4 з заголовком «сведения о фактически отработанном времени членами УИК №801, работавшими в комиссии не на постоянной (штатной) основе в период подготовки и проведения референдума за сентябрь 2022». Документ містить прізвища: «председателя комиссии ОСОБА_91 », «заместителя председателя комиссии референдума ОСОБА_92 », «секретаря комиссии референдума ОСОБА_93 », та «членов комиссии референдума ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , ОСОБА_102 »; наліпка білого кольору на якій нанесено слово «выборы» червоного кольору, а також під словом міститься зображення герба рф. 1 од.; наліпка червоного кольору на якій зображено герб рф. 1 од: баннер світлого кольору, виготовлений з матеріалу схожий на щільну тканину, просочену водонепроникним розчином на який коричневим кольором нанесено текст: «Херсонская область участок референдума №»; аркуш паперу формату А4, на який машинним типом нанесено текст з заголовком «Паспорт на ящик для голосования»; прапорець виготовлений з синтетичного матеріалу з триколором рф, пластиковим тримачем та підставкою, яка виготовлена з металу; сейф-пакети у кількості 2 шт. Пакети виготовлені з полімерного матеріалу сірого кольору. В центрі пакетів зазначено номери: 90717910 90717911. На зворотній частині пакетів, в центрі міститься текст «для сопроводительных документов»; полімерний пакет, прозорого кольору в якому містяться лист з написом «паспорт на ящик для тайного голосования», опечатувальні стяжки в кількості 20 шт; переносна урна для бюлетенів, виготовлена з полімерного матеріалу. На урні міститься наліпка із зображенням герба рф та надписом «выборы»; два пластикові бейджі з кліпсами та булавками для їх кріплення до одягу. В бейджі вкладено картки, які містять штрих-код та надруковано надписи: «star. Бейдж горизонтальный с клипсой и булавкой»; прапорець виготовлений з синтетичного матеріалу з триколором рф біла, синя та червоні горизонтальні полоси), пластиковим тримачем та підставкою; сейф-пакети у кількості 2 шт. Пакети виготовлені з полімерного матеріалу сірого кольору. В центрі пакетів зазначено номери: 90662147, 90662148. На зворотній частині пакетів, в центрі міститься текст «для сопроводительных документов»; опечатувальні стяжки в кількості 14 шт., номери підряд, починаючи з №33441987 по №33441990 та номери підряд, починаючи з №02686101 по №02686110; карта виготовлена на аркуші паперу розміром 140 на 100 см. На карті у верхньому лівому куті міститься надпис російською мовою «херсонская область», у правому верхньому куті міститься зображення герба російської федерації (двоголовий орел). На карті схематично позначено кордони та територію Херсонської області. Назви населених пунктів області вказано російською мовою. Біля окремих населених пунктів чорним маркером проставлено номери так званих «участков избирательной комисии» з нумерацією 801-813. Цифру «807» проставлено біля с. Високе Херсонської області.. В районі м. Берислав проставлено квадратну позначку з галочкою червоного кольору та надписом «ТИК». Кольоровими позначками, біля окремих населених пунктів визначено «отношение избирателей к рф»; карту масштабу 1:50000 з умовними позначеннями російською мовою; 23 скріплені аркуші паперу формату А4, які містять друкований текст. На титульному листі міститься назва документа - «памятка по организации голосования». Зі змісту, документ являє собою пам`ятку (текст викладено російською мовою) щодо порядку організації та проведення референдуму зі зразками типових документів; аркуш паперу формату А4 з рукописними записами. В заголовку містить назву Акт. В нижній частині два умовні підписи та прізвища ОСОБА_109 , ОСОБА_110 . Поверх підписів проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809». Зі змісту, документ являє собою акт (текст викладено російською мовою) щодо заміни ОСОБА_111 бюлетня для голосування через неправильне заповнення; аркуш паперу формату А4 виготовлений друкованим способом. Документ являє собою бланк з назвою: «бюллетень для голосования на референдуме Херсонской области по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации». У правому верхньому куті виконано два умовні підписи, поверх яких проставлено штам з надписом «референдум херсонской области, участковая комиссия 809»; 5 аркушів формату А4, які містять рукописні записи, виконані кульковою ручкою, барвником синього кольору. У верхній частині документи містять назву «Протокол по референдуму». Зі змісту протоколи складалися членами незаконної виборчої дільниці №809 по с.Качкарівка Херсонської області і стосувалися питань щодо перенесення дати референдуму, підрахунку бюлетенів, визнання гімну рф в якості присяги на вірність росії та виконання обов`язку по референдуму; 8 аркушів формату А4, які являють собою таблиці заповнені рукописними записами. У верхній частині документи містять назву «Табель учета рабочего времени сотрудников вца Херсонской городской территориальной громады Херсонского района Херсонской области». Документи містили прізвища та години роботи під час організації незаконного референдуму членів так званої «уик №809 по с. Качакарівка»; 31 аркуш формату А4, які являють собою копії посвідчувальних документів на громадян України: ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , ОСОБА_122 , ОСОБА_123 ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , ОСОБА_131 , з яких вбачається, що, вказані особи були членами так званої «уик №809 по с. Качакарівка» з організації незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф; 13 аркушів формату А4, які містять рукописні записи виконані барвником синього кольору. Зі змісту, документи стосуються процедури організації проведення в с. Качакарівка незаконного референдуму щодо приєднання Херсонській області до рф залишити в матеріалах кримінального провадження.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Подання апеляційної скарги на вирок зупиняє набрання ним законної сили та його виконання. Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок не набрав законної сили.

У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Копію вироку вручити прокурору негайно після його проголошення, а також із урахуванням положень ч.4 ст.46, ч.2 ст. 297-5 КПК України, дві копії вироку направити захиснику обвинуваченого.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Головуючий суддя ОСОБА_144

СудВерхньорогачицький районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення13.06.2025
Оприлюднено18.06.2025
Номер документу128138918
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність