Кіцманський районний суд чернівецької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа№ 718/816/25
Провадження 2-о/718/67/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" червня 2025 р. м.Кіцмань Чернівецька область
Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого - судді: Мінів О.І.
присяжних: Пілата К.В., Пілат І.В.,
секретаря судових засідань Анучкіній О.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Кіцмань, цивільну справу №718/816/25 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Мамаївська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки,-
У С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції заявника.
Заявник ОСОБА_1 звернувся доКіцманського районногосуду Чернівецькоїобласті,в порядкуокремого провадженняіз заявою,де зазначенозаінтересованими особами: Мамаївська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки.
Вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є його рідним дядьком, який є інвалідом першої групи підгрупи А, безстроково. ОСОБА_2 проживає разом із ним та його батьками.
Посилається на те, що вже на протязі тривалого часу догляд за дядьком здійснює саме він, оскільки дядько внаслідок хронічного психічного захворювання не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує як медичного нагляду та лікування, так і постійної сторонньої допомоги і контролю, в зв`язку з цим перебуває на обліку у лікаря-психіатра.
Зазначає, що поданням опікунської ради виконавчого комітету Мамаївської сільської ради визнано за доцільне призначити його опікуном над дядьком ОСОБА_2 ..
За таких обставин просить заяву задовольнити, визнати ОСОБА_2 недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши його опікуном останнього.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09.04.2025 вказану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами окремого провадження. Судове засідання призначено на 30.04.2025.
30.04.2025 ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області провадження по справі зупинено та призначено по справі судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено лікарям-експертам Чернівецької філії судових експертиз ДУ Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
29.05.2025 на адресу Кіцманського районного суду надійшов висновок судово-психіатричної експертизи №742 від 22.05.2025 стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 18.06.2025 поновлено провадження у справі та призначено до розгляду.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, скерував 18.06.2025 до суду заяву про підтримання заявлених вимог та розгляд справи за відсутності заявника.
Від представника заінтересованої особи ОСОБА_2 адвоката Бугая В.Д. 18.06.2025 року надійшла заява, в якій просить розгляд справи провести без його участі. Не заперечує щодо задовлення заявлених вимог ОСОБА_1 , оскільки це буде відповідати інтересам ОСОБА_2 ..
Представник зацікавленої особи Мамаївської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, в судове засідання не прибула, однак 04.06.2025 скерувала на адресу суду заяву про розгляд справи без представника сільської ради.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо, відповідно до положень Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, суд приходить до наступного.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 23.08.2005р. є пенсіонером по інвалідності І групи з 01.06.05р., довічно. Інвалідність також підтверджується довідкою МСЕ серії 2-18 АЖ №221730. (а.с.6)
Згідно Витягу з реєстру Мамаївської територіальної громади, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за місцем проживання АДРЕСА_1 .(а.с.8)
Згідно до копії свідоцтва про народження серія № НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_3 , де вказаний батько - ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 (тітка заявника та мамою ОСОБА_2 ).(а.с.9)
Згідно до копії свідоцтва про народження серія № НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_2 , де вказаний батько ОСОБА_6 , мати ОСОБА_7 . (а.с.9)
Заочним рішенням Кіцманського районного суду Чернівецької області від 06.03.2015 р. шлюб між ОСОБА_6 , 1943 р.н. та ОСОБА_8 , 1948 р.н. розірвано. (а.с.10)
Згідно до копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 від 30.05.1997р., ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_9 (бабуся заявника), де вказаний батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 (а.с.11)
Згідно до копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_10 (батько заявника), де вказаний батько ОСОБА_11 , мати - ОСОБА_12 . (а.с11)
Відповідно до копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 , ОСОБА_11 ,1951 р.н. та ОСОБА_13 , 1952 р.н.(бабуся заявника) зареєстрували шлюб 17.01.1973 р.(а.с.12)
З Акту обстеження житлово-побутових умов №22 від 19.02.2025 р. вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із своїми батьками ОСОБА_10 ,1974 р.н., ОСОБА_14 , 1978 р.н., сестрою ОСОБА_15 , 2005 р.н. та дядьком ОСОБА_2 1968 р.н.. Також встановлено при обстеженні, що ОСОБА_2 є інвалідом 1 групи внаслідок психічного розладу, який постійно хворіє, постійно лікується амбулаторно, кілька разів на рік стаціонарно в психіатричній лікарні, а тому потребує постійного стороннього догляду та допомоги. Зі слів обстежуваних ОСОБА_1 дійсно здійснює постійний сторонній догляд за своїм дядьком ОСОБА_2 психічно хворим інвалідом 1 групи.(а.с.14)
Також суду надано, подання органу опіки та піклування виконавчого комітету Мамаївської сільської ради Чернівецького району, яким визнано за доцільне призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над дядьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.17)
Рішенням Мамаївської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 03.03.2025 року №50/2 затверджено подання органу опіки та піклування про доцільність призначення ОСОБА_16 опікуном над ОСОБА_2 (а.с.18)
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 виданого виконкомом Лужанської селищної ради Кіцманського району Чернівецької області, ОСОБА_11 (дідусь заявника) помер ІНФОРМАЦІЯ_8 . (а.с.27)
Відповідно до копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ №453493 від 24.04.19, ОСОБА_17 (бабуся заявника), має ІІ групу інвалідності загального захворювання та пенсіонером за віком. (а.с.28)
З актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що батьком вказаний ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , мати ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с.34)
Згідно даних Висновку судово-психіатричного експерта №742 від 22.05.2025, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час страждає хронічним психічним захворюванням у формі шизофренії, параноїдна форма, безперервний перебіг, виражений тип дефекту. За своїм психічним станом, в силу наявного у неї хронічного психічного захворювання, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, що відповідає поняттю «недієздатність». В силу стану психічного здоров`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не може брати особисто участь у розгляді цивільної справи.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Згідно із ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає у порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч. 2 п. 1ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦПК України.
Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (ч.1 ст. 41 ЦК України).
У відповідності до положень ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно зі ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до положень ст.62 ЦК України, опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника (ст. 63 ЦК України).
Відповідно до вимог ч.1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров`я.
Крім того, суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (стаття 300 ЦПК України).
Згідно постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972 зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.
Окрім цього, згідно із п. 39 рішення Європейського суду з прав людини від 24.10.1979 у справі «Вінтерверп проти Нідерландів» зазначено, що сама природа того, що має бути встановлено компетентним національним органом- тобто реальний розлад психіки, потребує об`єктивної медичної експертизи.
У своїй постанові від 19 жовтня 2016 року по справі № 6-384цс16 судова палата у цивільних справах Верховного Суду України зазначила, що при проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров`я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними. Відтак, з зазначених питань висновок експерта повинен бути повним та категоричним, та не має допускати іншого розуміння змісту, ніж зазначений.
Оцінка Суду.
Таким чином, зважаючи на вищезазначені норми законодавства, беручи до уваги встановлені по справі фактичні обставини, у суду є всі підстави для визнання ОСОБА_2 , 1968 року народження недієздатним, оскільки з даних проведеної за ухвалою суду судово-психіатричної експертизи у справі, внаслідок психічного розладу, на який страждає, останній не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, що як юридична категорія відповідає поняттю "недієздатність".
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним та відповідно призначення йому опікуна.
Беручи до уваги те, що судом встановлено, що заявник, який є племінником ОСОБА_2 (тобто перебуває у сімейних відносинах із підопічним), виявив бажання бути опікуном для нього, фактично здійснює догляд за ним і опікунська рада рекомендує призначити ОСОБА_1 опікуном, суд приходить до висновку, що за таких обставин призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , який за своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, є доцільним.
Жодних даних, які б свідчили про наявність перешкод для призначення опікуном заявника суду не надано та в ході судового розгляду не встановлено, а тому заяву слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.39-41, 55, 59, 60, 63-65 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 89, 258-259, 263-265, 268, 293-294, 295-300 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Мамаївська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши його опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 .
Судове рішення у відповідності до ч.4 ст. 268 ЦПК України не проголошувалося.
Строк дії рішення суду -два роки з дня набрання ним законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_8 , мешканець АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Мамаївська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, місцезнаходження: вул..Шевченка,156, с.Мамаївці, Чернівецький район, Чернівецька область.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_9 , мешканець АДРЕСА_1 .
Суддя: О.І. Мінів
Присяжні: К.В. Пілат
І.В. Пілат
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2025 |
Оприлюднено | 20.06.2025 |
Номер документу | 128234203 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Мінів О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні