Гощанський районний суд рівненської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" червня 2025 р. Справа № 918/192/25
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Гуменюк О.С.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Острозької міської ради та Західного офісу Держаудитслужби
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ"
до Острозького комунального підприємства "Водоканал"
про визнання недійсними додаткових угод до договору про закупівлю товарів та стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача (Острозької міської ради): не з`явився;
від позивача (Західного офісу Держаудитслужби): Галицька А.О. (самопредставництво);
від відповідача (ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ"): не з`явився;
від відповідача (ОКП "Водоканал"): не з`явився;
прокурор: Манжаюк Д.Л.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Острозької міської ради (далі - Позивач 1) та Західного офісу Держаудитслужби (далі - Позивач 2) звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" (далі - Відповідач 1) та до Острозького комунального підприємства "Водоканал" (далі - Відповідач 2), в якій просить: визнати недійсними Додаткові угоди № 1 від 28.02.2022 року, № 2 від 05.04.2022 року, № 3 від 26.04.2022 року, № 4 від 27.04.2022 року, № 5 від 28.04.2022 року, № 6 від 11.05.2022 року, № 7 від 12.05.2022 року, № 8 від 13.05.2022 року, № 9 від 19.05.2022 року, № 10 від 20.05.2022 року, № 11 від 23.05.2022 року, № 12 від 19.07.2022 року, № 13 від 23.08.2022 року, № 14 від 12.09.2022 року, № 15 від 30.09.2022 року, до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ"; стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" на користь Острозької міської ради в дохід місцевого бюджету кошти у сумі 530 552, 50 грн.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що 24.01.2022 р. на веб-сайті електронної системи публічних закупівель "ProZorro" замовником - Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" опубліковано оголошення UA-2022-01-24-002842-b про проведення закупівлі 48 000 л дизельного палива, 3 000 л бензину марки А-95 та 30 000 л бензину марки А-92 (ДК 021:2015:09130000-9: Нафта і дистилянти) з очікуваною вартістю 2916000 грн. За результатами проведеної процедури закупівлі переможцем визнано ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" з ціновою пропозицією 2 514 300 грн, з яким 28.02.2022 р. укладено договір № 33-к про закупівлю товарів. За цим Договором ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" зобов`язується передати у власність Острозького КП "Водоканал" товар в асортименті, кількості та за цінами, що зазначені у Договорі, а замовник зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його. Відповідно до Додатку № 1 до Договору "Специфікація товару", ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" зобов`язується передати у власність Острозького КП "Водоканал" товар, а саме 48 000 л дизельного палива, 30 000 л бензину марки А-92 та 3 000 л бензину марки А-95. Ціна за 1 л дизельного палива 31 грн з ПДВ, за 1 л бензину марки А-95 - 32,10 грн з ПДВ, за 1 л бензину марки А-92 - 31 грн з ПДВ.
Прокурор зазначає, що у подальшому між сторонами підписано ряд додаткових угод, якими кожного разу збільшено ціну за одиницю товару. Таким чином, внаслідок укладення додаткових угод ціну за 1 л дизельного палива збільшено з 31 грн з ПДВ до 57 грн з ПДВ (на 83,9 %), за 1 л бензину марки А-95 - з 32,10 грн з ПДВ до 52 грн з ПДВ (на 61,9 %), за 1 л бензину марки А-92 - з 31 грн з ПДВ до 51 грн з ПДВ (на 64,5 %).
Прокурор вказує, що згідно з наданими Острозьким КП "Водоканал" видатковими накладними, ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" на виконання даного Договору упродовж 2022 року поставлено: 27285 л дизельного палива на загальну суму 1 307 670 грн з ПДВ; 5815 л бензину марки А-92 на загальну суму 241 022, 50 грн з ПДВ; 400 л бензину марки А-95 на суму 20 800 грн з ПДВ. Відповідно до звіту про виконання договору про закупівлю UA-2022-01-24-002842-b, правовідносини за вказаним Договором припинені.
За твердженням прокурора, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради за період з 01.01.2020 до 31.12.2023, якою встановлені порушення законодавства, що відображені в акті ревізії № 13-17-05-06/59 від 22.04.2024 р., яким підтверджено, що збільшення ціни за одиницю товару в кожному випадку здійснювалось без належного документального підтвердження ринкових коливань ціни дизельного палива, бензину марок А-92 і А-95 у бік збільшення. Таким чином, органом фінансового контролю констатовано факт безпідставного укладення сторонами додаткових угод до Договору.
На думку прокурора, оскаржувані додаткові угоди укладені з порушенням вимог ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а тому, з огляду на положення ст.ст. 203, 215 ЦК України підлягають визнанню недійсними в судовому порядку, а надмірно сплачені кошти у розмірі 530 552, 50 грн - стягненню з відповідача ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" на користь місцевого бюджету.
27.03.2025 року до господарського суду від Західного офісу Держаудитслужби надійшло клопотання в якому просить суд долучити до матеріалів справи №918/192/25 письмові пояснення.
У вказаних поясненнях зазначено, що за результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері закупівель в частині внесення змін до договору про закупівлю встановлено, що замовником (Острозьким КП "Водоканал") в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2 Розділу 11 Договору про закупівлю від 28.02.2022 р. №33-к, укладено Додаткові угоди від 28.02.2022 р. №1, від 05.04.2022 р. №2, від 26.04.2022 р. №3, від 27.04.2022 р. №4, від 28.04.2022 р. №5, від 11.05.2022 р. №6, від 12.05.2022 р. №7, від 13.05.2022 р. №8, від 19.05.2022 р. №9, від 20.05.2022 р. №10, від 23.05.2022 р. №11 до Договору про закупівлю від 28.02.2022 р. №33-к на збільшення ціни за одиницю товару без документального підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення його ціни та збільшення ціни за одиницю товару більше як на 10 відсотків. Водночас, слід зазначити, що Договір про закупівлю товарів №33к/481 від 28.02.2022 р. укладеного між Острозьким КП "Водоканал" та ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" було розірвано 14.11.2022 р. Відтак, оскільки вищевказані додаткові угоди до Договору про закупівлю від 28.02.2022 р. №33-к підлягають визнанню недійсними то розрахунок за поставлені паливно-мастильні матеріали повинен здійснюватися за ціною, визначеною у первісному договорі. Таким чином, внаслідок безпідставного збільшення ціни на паливно - мастильні матеріали шляхом укладання спірних додаткових угод з порушенням законодавства Острозьким KП "Водоканал" зайво сплачено коштів для ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ2 на суму 522 303 грн, в тому числі за рахунок коштів місцевого бюджету 194 653 грн.
Крім того, Західний офіс Держаудитслужби вказує, що орган державного фінансового контролю має право звертатись до суду в інтересах держави у разі незабезпечення підконтрольною установою вимог щодо усунення порушень законодавства, виявлених під час заходу державного фінансового контролю (контрольного заходу). З огляду на вищевикладене, оскільки порушення (оплата завищеної вартості паливно-мастильних матеріалів на суму 194 653 грн) виявлене під час ревізії в Управлінні містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради та підтверджене під час проведення зустрічної звірки (не є контрольним заходом) у Острозькому КП "Водоканал" усунуто, а відтак, підстави для звернення до суду в інтересах держави - відсутні.
08.04.2025 року до суду від керівника Здолбунівської окружної прокуратури надійшли заперечення на клопотання (заяву) в яких просить суд врахувати дані заперечення на письмові пояснення позивача - Західного офісу Держаудитслужби при вирішенні справи по суті, вказуючи про те, що оскільки додаткові угоди №№ 1-15 визнаються недійсними, то розрахунок за поставлені товари повинен здійснюватися за ціною, вказаною за умовами Договору, а саме за 1 л дизельного пального 31 грн з ПДВ, за 1 л бензину марки А-95 - 32,10 грн з ПДВ, за 1 л бензину марки А-92 - 31 грн з ПДВ.
За твердженням прокурора, кошти, які безпідставно та незаконно витрачені у розмірі 530 552, 50 грн підлягають поверненню до місцевого бюджету. Часткове зменшення асигувань Острозькому комунальному підприємству на суму 194 653 грн не є реальним поверненням коштів, безпідставно одержаних ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ", до місцевого бюджету Острозької територіальної громади в особі Острозької міської ради, а свідчить лише про формальний підхід Західного офісу Держаудитслужби до захисту інтересів держави та відшкодування збитків, завданих місцевому бюджету. Таким чином, грошові кошти в сумі 530 552, 50 грн є такими, що були безпідставно одержані ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ", підстава їх набуття відпала, а тому відповідач ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" зобов`язаний їх повернути в дохід місцевого бюджету, що відповідає приписам ст. ст. 216, 1212 ЦК України.
При цьому, прокурор вказує, що враховуючи, що Західний офіс Держаудитслужби не здійснює захист інтересів держави, прокурор відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", зобов`язаний був здійснити представництво в суді законних інтересів держави.
Відповідачі відзиву у строки і порядку, визначені ухвалою суду від 17.03.2025 року, не надали, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.03.2025 року постановлено прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначити на "16" квітня 2025 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.04.2025 року відкладено підготовче засідання на "14" травня 2025 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14.05.2025 року постановлено закрити підготовче провадження у справі № 918/192/25 та призначити справу до судового розгляду по суті на "11" червня 2025 р.
Прокурор в судовому засіданні 11.06.2025 року підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві та з урахуванням заперечень на пояснення позивача 2.
Представник позивача 2 в судовому засіданні 11.06.2025 року підтримав позицію викладену у письмових поясненнях.
Представник позивача 1 - Острозької міської ради в судове засідання 11.06.2024 року не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать Довідки Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документи в електронному вигляді (Ухвали від 14.05.2025 р. та від 29.05.2025 р.) надіслано одержувачу Острозькій міській раді в її електронний кабінет, документи доставлено до електронного кабінету 14.05.2025 року об 19:54 год. та 29.05.2025 року об 18:10 год.
Представник відповідача 1 - ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" в судове засідання 11.06.2024 року не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать Довідки Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документи в електронному вигляді (Ухвали від 14.05.2025 р. та від 29.05.2025 р.) надіслано одержувачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" в його електронний кабінет, документи доставлено до електронного кабінету 14.05.2025 року об 19:54 год. та 29.05.2025 року об 18:10 год.
Представник відповідача 2 - Острозького КП "Водоканал" в судове засідання 11.06.2024 року не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать Довідки Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документи в електронному вигляді (Ухвали від 14.05.2025 р. та від 29.05.2025 р.) надіслано одержувачу Острозькому комунальному підприємству "Водоканал" в його електронний кабінет, документи доставлено до електронного кабінету 14.05.2025 року об 19:54 год. та 29.05.2025 року об 18:10 год.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.
Оскільки відповідачі не скористалися своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин, враховуючи, що неявка представників позивача та відповідачів не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до Звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2020-01-24-002842-b, дата формування звіту - 28.02.2022 р.; замовник - Острозьке комунальне підприємство "Водоканал"; дата укладення договору про закупівлю - 28.02.2022 р.; сума, визначена в договорі про закупівлю - 2 514 300,00 UAH (в тому числі ПДВ 419 050,00 UAH); найменування учасника, з яким укладено договір про закупівлю - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ"; ідентифікатор договору - 33К.
28.02.2022 року між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" (Учасник) укладено Договір № 33-К про закупівлю товарів (далі - Договір), за умовами п. 1.1. якого, учасник зобов`язується передати у встановлений строк у власність замовника товар, в асортименті, кількості та за цінами, що зазначені в Договорі, а замовник зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його, за умовами договору. Ціни на товар встановлюються в національній валюті України.
Відповідно до п. 1.2. Договору, найменування (номенклатура, асортимент) товару згідно Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 код "09130000-9 Нафта і дистиляти", надалі - товар, згідно зі специфікацією (додаток № 1), що є невід`ємною частиною цього договору.
Згідно п. 3.1. Договору, ціна цього договору становить: 2 514 300,00 грн в т.ч. ПДВ 419050,00 грн (в т.ч. із місцевого бюджету 1 024 100,00 грн, в т.ч. ПДВ 170 683,33 грн).
Пунктом 3.2. Договору передбачено, що при зміні ціни за одиницю товару в сторону збільшення згідно з п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі), учасник зобов`язаний завчасно в письмовій формі інформувати про це замовника. У якості обгрунтування зміни ціни товару учасник підтверджує рівень цін, що встановились на ринку палива в м. Острог Рівненської області шляхом надання відповідної довідки.
Замовник зобов`язується повністю оплатити вартість переданої у його власність товару, шляхом перерахування грошових коштів на банківський поточний рахунок постачальника, вказаний в цьому договорі. Сторони домовились, що датою платежу є дата надходження грошовоих коштів на поточний рахунок продавця (п. 4.2. та п. 4.3. Договору).
Згідно п. 10.1. Договору, договір наьирає чинності з дати його укладення (підписання) сторонами та діє до 31.12.2022 року, а в частині виконання зобов`язань за цим договором - до моменту повного належного виконання сторонами усіх своїх зобов`язань за цим договором.
Відповідно до п. 11.2. Договору, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; продовження строку дії договору про закупівлю та строку викоання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.
Відповідно до Специфікації товару (додаток № 1 до договору № 33-К від 28.02.2022 р.) передбачено товар, який учасник зобов`язується передати замовнику: дизельне паливо - 48000 л на суму 1488000,00 грн (ціна за 1 л - 31 грн з ПДВ); бензин марки А-92 - 30000 л на суму 930000,00 грн (ціна за 1 л - 31 грн з ПДВ); бензин марки А-95 - 3000 л на суму 96300,00 грн (ціна за 1 л - 32,10 грн з ПДВ).
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 31/1 від 28.02.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-92 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 28.02.2022 р.: бензин А-92 - 33,75 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 33,75 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 1 від 28.02.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин А-92 - 33,75 грн з ПДВ за 1 л; дизельне паливо - 33,75 грн з ПДВ за 1 л; при цьому загальна сума договору залишається незмінною. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 2 від 05.04.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: дизельне паливо - 36,75 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода з специфікацією є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 46/1 від 26.04.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-92 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 26.04.2022 р.: бензин А-92 - 37,09 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 40,39 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 3 від 26.04.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин А-92 - 37,09 грн з ПДВ за 1 л; дизельне паливо - 40,39 грн з ПДВ за 1 л; при цьому загальна сума договору залишається незмінною. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 48/1 від 27.04.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-92 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 27.04.2022 р.: бензин А-92 - 39,10 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 44,39 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 4 від 27.04.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин А-92 - 39,10 грн з ПДВ за 1 л; дизельне паливо - 44,39 грн з ПДВ за 1 л; при цьому загальна сума договору залишається незмінною. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 48/2 від 28.04.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-92 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 28.04.2022 р.: бензин А-92 - 39,10 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 44,66 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 5 від 28.04.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин А-92 - 39,10 грн з ПДВ за 1 л; дизельне паливо - 44,66 грн з ПДВ за 1 л; при цьому загальна сума договору залишається незмінною. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 49/1 від 11.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-95 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 11.05.2022 р.: бензин А-95 - 35,27 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 46,00 грн/л з ПДВ.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 55 від 11.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-95 та дизельне пальне на ринку Рівненської області, направлено додаткові угоди про підвищення цін.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 6 від 11.05.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин марки А-95 - 35,27 грн з ПДВ за 1 л; дизельне пальне - 46,00 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 50/1 від 12.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-95 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 12.05.2022 р.: бензин А-95 - 38,76 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 46,00 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 7 від 12.05.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин марки А-95 - 38,76 грн з ПДВ за 1 л; дизельне пальне - 46,00 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 50/2 від 13.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-95 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 13.05.2022 р.: бензин А-95 - 42,00 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 46,00 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 8 від 13.05.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин марки А-95 - 42,00 грн з ПДВ за 1 л; дизельне пальне - 46,00 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 51/1 від 19.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-92, бензин А-95 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 19.05.2022 р.: бензин А-92 - 42,97 грн/л з ПДВ, бензин А-95 - 46,15 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 50,55 грн/л з ПДВ.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 54 від 19.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-95 та дизельне пальне на ринку Рівненської області, направлено додаткові угоди про підвищення цін.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 9 від 19.05.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: дизельне пальне - 50,55 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-92 - 42,97 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-95 - 46,15 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 51/2 від 20.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-92, бензин А-95 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 20.05.2022 р.: бензин А-92 - 47,22 грн/л з ПДВ , бензин А-95 - 50,71 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 55,55 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 10 від 20.05.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: дизельне пальне - 55,55 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-92 - 47,22 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-95 - 50,71 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" звернулося до Острозького КП "Водоканал" з листом вих. № 53/1 від 23.05.2022 р., в якому зазначило, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та у зв`язку зі зміною рівня цін на бензин А-92, бензин А-95 та дизельне паливо на ринку Рівненської області, повідомлено про підвищення вартості палива і проінформовано про ціну станом на 23.05.2022 р.: бензин А-92 - 51,00 грн/л з ПДВ , бензин А-95 - 52,00 грн/л з ПДВ, дизельне паливо - 57,00 грн/л з ПДВ.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 11 від 23.05.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились збільшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: дизельне пальне - 57,00 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-92 - 51,00 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-95 - 52,00 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 12 від 19.07.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 5 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились змінити ціну в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, і здійснювати в подальшому закупівлю пального в межах нижче наведених цін: дизельне пальне - 55,00 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-92 - 49,00 грн з ПДВ за 1 л; бензин марки А-95 - 52,00 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 13 від 23.08.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п. 11.2. договору, у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, сторони домовились зменшити ціну за одиницю товару і здійснювати закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин марки А-92 - 48,00 грн з ПДВ за 1 л; дизельне пальне - 53,00 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 14 від 12.09.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 5 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились змінити ціну в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, і здійснювати в подальшому закупівлю пального в межах нижче наведених цін: дизельне пальне - 51,00 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
Відповідно до п. 1 та п. 3 Додаткової угоди № 15 від 30.09.2022 року до договору про закупівлю товарів за державні кошти № 33-К/481 від 28.02.2022 р., на підставі п. 5 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони домовились змінити ціну в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у зв`язку з коливанням цін на ринку нафтопродуктів по Україні, і здійснювати в подальшому закупівлю пального в межах нижче наведених цін: бензин марки А-92 - 46,50 грн з ПДВ за 1 л. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною договору про закупівлю товарів № 33-к/481 від 28.02.2022 р., складена у двох примірниках для кожної із сторін, та вступає в дію з моменту її підписання і скріплення печатками та діє до моменту виконання зобов`язань за основним договором.
Враховуючи вищезазначене, внаслідок укладення додаткових угод № 1 - 15 збільшено ціну з ПДВ: за 1 л дизельного палива з 31 грн до 57 грн (на 83,9 %); за 1 л бензину марки А-95 з 32,10 грн до 52 грн (на 61,9 %); за 1 л бензину марки А-92 з 31 грн до 51 грн (на 64,5 %).
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" поставило Острозькому КП Водоканал" 27 285 л дизельного палива на загальну суму 1 307 670 грн згідно видаткових накладних від 28.02.2022 року по 24.10.2022 року, копії яких містяться в матеріалах справи, арк. справи 40 - 49.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" поставило Острозькому КП Водоканал" 5 815 л бензину марки А-92 на загальну суму 241 022,50 грн згідно видаткових накладних від 28.02.2022 року по 03.10.2022 року, копії яких містяться в матеріалах справи, арк. справи 40, 41 - 46, 48-49.
ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" поставило Острозькому КП "Водоканал" 400 л бензину марки А-95 на загальну суму 20 800,00 грн згідно видаткової накладної від 02.06.2022 року, копія якої міститься в матеріалах справи, арк. справи 47.
Острозьке КП "Водоканал" сплатило ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" за паливо відповідно платіжних доручень від 28.02.2022 року по 07.06.2023 року, копії яких містяться в матеріалах справи, арк. справи 50-59.
Відповідно до Акту Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області області ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради за період з 01.01.2020 до 31.12.2023 року, за результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері закупівель в частині внесення змін до договору про закупівлю встановлено, що замовником - Острозьким КП "Водоканал" в порушення вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та пункту 11.2. розділу 11 Договору про закупівлю від 28.02.2022 р. №33-к, до договору укладено Додаткові угоди від 28.02.2022 №1, від 05.04.2022 №2, від 26.04.2022 №3, від 27.04.2022 №4, від 28.04.2022 №5, від 11.05.2022 №6, від 12.05.2022 №7, від 13.05.2022 №8, від 19.05.2022 №9, від 20.05.2022 №10, від 23.05.2022 №11 на збільшення ціни за одиницю товару без документального підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення його ціни, та збільшення ціни за одиницю товару більше як на 10 відсотків. Таким чином, внаслідок безпідставного збільшення ціни на паливно-мастильні матеріали шляхом укладання спірних додаткових угод з порушенням законодавства Острозьким KП "Водоканал" зайво сплачено коштів для ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ".
Таким чином, Острозьке KП "Водоканал" відповідно до укладеного Договору повинно було сплатити за поставлене паливо за ціною згідно умов договору, зокрема: дизельне паливо - 27 285 л за ціною 31 грн за 1 л у розмірі 845 835,00 грн; бензин А-92 - 5 815 л за ціною 31 грн за 1 л у розмірі 180 265 грн; бензин А-95 - 400 л за ціною 32,10 грн за 1 л у розмірі 12 840,00 грн.
З огляду на зазначене, фактично сплачено за поставлене паливо у розмірі 1 569 492,25 грн, відповідно, переплата становить 530 552,50 грн (1 569 492,25 - 1 038 940,00), з яких переплата: за дизельне паливо - 461 835,00 грн, за бензин А-92 - 60 757,50 грн, за бензин А-95 - 7 960,00 грн.
За таких обставин, внаслідок неправомірного збільшення ціни за одиницю товару шляхом укладання спірних додаткових угод з порушенням законодавства мала місце переплата коштів у розмірі 530 552,50 грн.
Щодо участі прокурора у цій справі, оцінка обґрунтованості порушення інтересів держави в особі органу, визначеного прокурором позивачем.
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури у справі № 918/192/25 здійснює представництво інтересів держави в особі Острозької міської ради та Західного офісу Держаудитслужби у зв`язку із невиконанням позивачами свого обов`язку щодо захисту інтересів держави в суді.
Прокурором, листами № 54/2-73ВИХ-25 від 21.01.2025 р., № 54/2-74ВИХ-25 від 21.01.2025 р., було повідомлено позивачів про виявлені порушення та просив надати інформацію щодо вжитих заходів до усунення виявлених порушень.
У відповідь на вказані листи прокуратури, позивачі - Острозька міська рада та Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області повідомили, що заходи по претензійно - позовній роботі по договору № 33К про закупівлю товарів від 28.02.2022 року не проводилися.
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури листами № 54/2-231ВИХ-25 від 11.03.2025 р. та № 54/2-230ВИХ-25 від 11.03.2025 р. звернувся до Острозької міської ради та Західного офісу Держаудитслужби в яких повідомив, що відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", Здолбунівська окружна прокуратура вважає за необхідне захистити інтереси держави щляхом звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою на здійснення відповідних функцій у даних спірних правовідносинах - Острозької міської ради та Західного офісу Держаудитслужби до ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" та Острозького комунального підприємтсва "Водоканал" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів у сумі 530 552,50 грн.
Не вжиття позивачами належних заходів щодо оспорення вищевказаних додаткових угод та повернення грошової суми, сплаченої за кількість палива, яке не було поставлене, незважаючи на очевидний характер порушень, свідчить про їх бездіяльність, тому прокурор правомірно звернувся із цим позовом до господарського суду.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що, звертаючись до суду із позовом у даній справі, прокурор відповідно до вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" обґрунтував наявність у нього підстав для представництва інтересів держави в суді, визначив, у чому саме полягає порушення інтересів держави та правильно визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), визнання правочину недійсним є способом захисту цивільних прав та інтересів.
За приписами ч. 1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).
Відповідно до частини першої та другої статті 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
При цьому, суд виходить з того, що вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).
Згідно ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі". Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом ( абз. 1 ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі").
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно з ч. 1 - ч. 3 ст. 180 ГК України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Частиною першою статті 175 ГК України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. 185 ГК України, до укладення господарських договорів на організованих ринках капіталу, організованих товарних ринках, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних організованих ринків капіталу, організованих товарних ринків, ярмарків та публічних торгів.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Положеннями ч. 1 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Згідно з ч. 2, ч. 3 ст. 632 ЦК України, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; 3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті. У зв`язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України "Про оборонні закупівлі", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов`язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.
Абзацом 2 частини 3 статті 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Статтею 652 ЦК України визначено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв`язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Таким чином, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
У п. 52 - п. 63 та п. 88 - п. 90 постанови Великої Палати Верховного суду від 24.01.2024 року у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23) викладено правову позицію:
"Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону № 922-VIII умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно з пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Із системного тлумачення наведених норм ЦК України, ГК України та Закону № 922-VIII вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII. У цьому Законі в редакції до 19 квітня 2020 року норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі".
Отже, вказана норма Закону № 922-VIII в редакції до 19 квітня 2020 року не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку.
Зазначена норма була змінена Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" № 114-IX від 18 вересня 2019 року (далі - Закон № 114-ІХ), яким Закон № 922-VIII було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.
Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.
Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону № 114-ІХ, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов`язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії "ціновому демпінгу" коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.
За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом № 114-ІХ у вказану норму пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати "ціновий демпінг" з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі."
Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни, водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища як коливання ціни на ринку.
Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди.
При цьому існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
Суд зазначає, що чинне законодавство про публічні закупівлі не визначає, які органи, установи чи організації мають право надавати інформацію щодо коливання цін на ринку і які документи можуть підтверджувати таке коливання.
Разом з тим, судом враховується, що у документах, які видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників такого коливання, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 13.10.2020 року у справі № 912/1580/18).
Листи - повідомлення ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" не відповідають вищезазначеним вимогам та не містять точної інформації про коливання цін на паливо станом на момент підписання спірних додаткових угод. Відтак, листи ТОВ "ЛІВАЙН ТОРГ" не є належними доказами на підтвердження коливання ціни на паливо, оскільки, в зазначених листах зазначено лише підвищення вартості на паливо та не доводять їх коливання.
Одночасно постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (правова позиція викладена Верховним Судому складі Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 року у справі № 927/491/19).
При цьому судом враховується, що будь-який суб`єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
З іншого боку, будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки (позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 13.07.2021 року у справі № 927/550/20).
Так, підприємство, яке мало беззаперечне право на отримання палива за ціною, визначеною в укладеному між сторонами договорі, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо збільшення ціни палива підписало оспорені додаткові угоди, внаслідок чого ціна за одиницю товару збільшилась, а обсяг поставки, що передбачався за договором, фактично, зменшився.
Крім того, суд погоджується з доводами прокурора про те, що збільшення ціни палива за 1 л у додаткових угодах по відношенню до погодженої у договорі ціни здійснено з порушенням ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема п. 2 ч. 5 ст. 41 цього Закону, яким встановлена не лише вимога пропорційного збільшення ціни за одиницю товару по відношенню до збільшення ціни товару на ринку, а й 10-відсоткове обмеження такого збільшення.
Зокрема, з аналізу додаткових угод слідує, що динаміка зміни ціни за договором у відсотковому значенні становила щодо: дизельного палива - на 83,9 %, бензину марки А-92 - на 64,5 %, бензину марки А-95 - на 61,9%.
При цьому судом звертається увага на те, що сторони не могли не розуміти особливості функціонування ринку пального; враховуючи діяльність відповідача, на момент підписання основного договору відповідач знав (не міг не знати) про ціни, які склалися на ринку на паливо, постачання якого він мав намір здійснювати, та гарантував йго поставку замовнику за цінами відповідно до договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Отже, сторонами не підтверджено правомірності дій щодо зміни істотних умов договору про закупівлю після його підписання та до виконання сторонами в повному обсязі.
За таких обставин зміна ціни згідно з оспорюваними додатковими угодами є безпідставною, суперечить принципам максимальної економії та ефективності, встановлених ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", з огляду на що суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання оспорюваних додаткових угод недійсними відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України.
Також прокурором заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідача 1, в результаті укладених спірних додаткових угод, безпідставно отриманих коштів у розмірі 530 552,50 грн.
Відповідно до Специфікації товару (додаток № 1 до договору № 33-К від 28.02.2022 р.) передбачено товар, який учасник зобов`язується передати замовнику: дизельне паливо - 48000 л на суму 1488000,00 грн (ціна за 1 л - 31 грн з ПДВ); бензин марки А-92 - 30000 л на суму 930000,00 грн (ціна за 1 л - 31 грн з ПДВ); бензин марки А-95 - 3000 л на суму 96300,00 грн (ціна за 1 л - 32,10 грн з ПДВ).
З 28.02.2022 року по 30.09.2022 року сторонами було підписано 15 додаткових угод № 1-15, якими було змінено ціну палива в бік збільшення ціни за 1 л з ПДВ, а саме: дизельного палива збільшено з 31 грн до 57 грн (на 83,9 %), бензину марки А-95 з 32,10 грн до 52 грн (на 61,9 %), бензину марки А-92 - з 31 грн до 51 грн (на 64,5 %), від початкової ціни палива, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю товарів.
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 ЦК України.
Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.
Оскільки зазначені додаткові угоди № 1-15 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між відповідачами щодо ціни палива, поставленого за договором № 3К про закупівлю товарів від 28.02.2022 року, мали регулюватись відповідно до умов договору та специфікацією (додатком № 1 до договору), підписаними сторонами при укладенні зазначеного договору, згідно з якими ціна за: дизельне паливо - за 1 л становить 31 грн з ПДВ; бензин марки А-92 - за 1 л становить 31 грн з ПДВ); бензин марки А-95 - за 1 л становить 32,10 грн з ПДВ.
Таким чином, грошові кошти в сумі 530 552,50 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем 1, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач 1 зобов`язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України. Доказів повернення вказаних коштів матеріали справи не містять.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено, що додаткові угоди № 1 від 28.02.2022 року, № 2 від 05.04.2022 року, № 3 від 26.04.2022 року, № 4 від 27.04.2022 року, № 5 від 28.04.2022 року, № 6 від 11.05.2022 року, № 7 від 12.05.2022 року, № 8 від 13.05.2022 року, № 9 від 19.05.2022 року, № 10 від 20.05.2022 року, № 11 від 23.05.2022 року, № 12 від 19.07.2022 року, № 13 від 23.08.2022 року, № 14 від 12.09.2022 року, № 15 від 30.09.2022 року, до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладені між сторонами за відсутності встановлених Законом України "Про публічні закупівлі" підстав та з перевищенням максимального ліміту щодо можливої зміни ціни за 1 л палива (10 %), а відтак суд вважає обґрунтованими та правомірними позовні вимоги прокурора про визнання таких додаткових угод недійсними.
Крім того, судом встановлено, що внаслідок неправомірного збільшення ціни на паливо шляхом укладання оспорюваних додаткових угод грошові кошти в сумі 530 552,50 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем 1, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов`язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України. Відтак, вимога прокурора про стягнення з відповідача 1 зазначених коштів також визнається судом обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати по сплаті судового збору (з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору) у розмірі 21351,32 грн покладаються на відповідача 1 - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" та у розмірі 21351,31 грн покладаються на відповідача 2 - Острозьке комунальне підприємство "Водоканал".
Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсною Додаткову угоду № 1 від 28.02.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
3. Визнати недійсною Додаткову угоду № 2 від 05.04.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
4. Визнати недійсною Додаткову угоду № 3 від 26.04.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
5. Визнати недійсною Додаткову угоду № 4 від 27.04.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
6. Визнати недійсною Додаткову угоду № 5 від 28.04.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
7. Визнати недійсною Додаткову угоду № 6 від 11.05.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
8. Визнати недійсною Додаткову угоду № 7 від 12.05.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
9. Визнати недійсною Додаткову угоду № 8 від 13.05.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
10. Визнати недійсною Додаткову угоду № 9 від 19.05.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
11. Визнати недійсною Додаткову угоду № 10 від 20.05.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
12. Визнати недійсною Додаткову угоду № 11 від 23.05.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
13. Визнати недійсною Додаткову угоду № 12 від 19.07.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
14. Визнати недійсною Додаткову угоду № 13 від 23.08.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
15. Визнати недійсною Додаткову угоду № 14 від 12.09.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
16. Визнати недійсною Додаткову угоду № 15 від 30.09.2022 року до Договору про закупівлю товарів № 33-к від 28.02.2022 року, укладеного між Острозьким комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ".
17. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" (49094, м. Дніпро, вул. Мандриківська, 47, офіс 503, код ЄДРПОУ 41449359) на користь Острозької міської ради (35800, Рівненська обл., м. Острог, вул. Героїв Майдану, 4, код ЄДРПОУ 05391005) в дохід місцевого бюджету кошти у сумі 530 552,50 грн (п`ятсот тридцять тисяч п`ятсот п`ятдесят дві гривні 50 копійок).
18. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" (49094, м. Дніпро, вул. Мандриківська, 47, офіс 503, код ЄДРПОУ 41449359) на користь Рівненської обласної прокуратури (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. 16 липня, буд. 52, код ЄДРПОУ 02910077; р/р UA228201720343130001000015371, МФО 820172, ЄДРПОУ 02910077, банк одержувач Державна казначейська служба України, м. Київ, код класифікації видатків бюджету 2800) 21 351,32 грн (двадцять одну тисячу триста п`ятдесят одну гривню 32 копійки) витрат по сплаті судового збору.
19. Стягнути з Острозького комунального підприємства "Водоканал" (35800, Рівненська обл., м. Острог, вул. Івана Федорова, 56, код ЄДРПОУ 31542385) на користь Рівненської обласної прокуратури (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. 16 липня, буд. 52, код ЄДРПОУ 02910077; р/р UA228201720343130001000015371, МФО 820172, ЄДРПОУ 02910077, банк одержувач Державна казначейська служба України, м. Київ, код класифікації видатків бюджету 2800) 21 351,31 грн (двадцять одну тисячу триста п`ятдесят одну гривню 31 копійку) витрат по сплаті судового збору.
20. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Позивач (стягувач): Острозька міська рада (35800, Рівненська обл., м. Острог, вул. Героїв Майдану, 4, код ЄДРПОУ 05391005).
Стягувач щодо судового збору: Рівненська обласна прокуратура (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. 16 липня, буд. 52, код ЄДРПОУ 02910077).
Відповідач (боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІВАЙН ТОРГ" (49094, м. Дніпро, вул. Мандриківська, 47, офіс 503, код ЄДРПОУ 41449359).
Відповідач (боржник) щодо судового збору: Острозьке комунальне підприємство "Водоканал" (35800, Рівненська обл., м. Острог, вул. Івана Федорова, 56, код ЄДРПОУ 31542385).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 18 червня 2025 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Р.В. Романюк
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2025 |
Оприлюднено | 20.06.2025 |
Номер документу | 128239623 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.