Жовтневий районний суд м.кривого рогу
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 212/2780/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2025 року м. Кривий Ріг
Покровський районнийсуд містаКривого Рогув складі:Головуючого судді-Власенко М.Д.,за участісекретаря судовогозасідання Машошиної Ю.О.,розглянувши завідсутності учасниківсправи табез фіксаціїсудового засіданняза допомогоюзвукозаписувальних технічнихзасобів впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Часовоярської міської ради Донецької області, третя особа: Часовоярська міська військова адміністрація Бахмутського району Донецької області про визнання права власності на квартиру, -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2025 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив визнати за ним право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 16 березня 2007 року, посвідченого Часів-Ярською державною нотаріальною конторою. У зв`язку з воєнною агресією рф проти України у червні 2022 року позивач був евакуйований з місця свого проживання міста Часів Яр до міста Дніпра, а з січня 2023 року переїхав до міста Краматорськ, а правоустановчі документи, свідоцтво про право власності на спірну квартиру були втрачені (знищені). Позивач звернувся до ЦНАП міста Краматорська з проханням допомогти відновити втрачені документи на квартиру, яка знаходилася в місті Часів Яр Бахмутського району Донецької області. Працівники ЦНАП в місті Краматорськ повідомили, щоб внести відомості про належність спірної квартири, требо звернутися до КП Бахмутське БТІ з проханням надати копії правоустановчих документів. Згідно відповіді КП Бахмутське БТІ за обліками станом на 31 грудня 2012 року право власності на спірну квартиру зареєстровано на ОСОБА_1 . При цьому, нотаріальний примірник договору купівлі-продажу від 16 березня 2007 року знаходиться у приміщенні Часів-Ярської державної нотаріальної контори, яка на теперішній час не працює, нотаріальний архів не вивозився.
Ухвалою суду від 19 березня 2025 року вказану позовну заяву було залиено без руху, позивачам надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 07 квітня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 05 травня 2025 року за клопотанням відповідача залучено до участі в вказаній цивільній справі в якості третьої особи Часовоярську міську військову адміністрацію Бахмутського району Донецької області.
Позивач у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, просив прийняти рішення відповідно до законодавства.
Третя особа належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, представника до суду не направили, заяв або клопотань про розгляд справи без їх участі на адресу суду не надходило, письмових пояснень щодо позову також надано не було.
Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності доч.2 ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що згідно довідки № 1426-5002511026 від 16 січня 2023 року про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.10).
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу № 445, посвідченого 16 березня 2007 року Часів-Ярською державною нотаріальною конторою (а.с.7).
Згідно звіту про оцінку майна двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 , проведеного СОД ФОП ОСОБА_2 , ринкова варість об`єкту оцінки станом на 20 березня 2025 року складає 38500 грн. (а.с.18-27).
Згідно довідки Комунального підприємства Бахмутське бюро технічної інвентаризації Вх. № 01/78 від 31 січня 2025 року, за обліковими даними КП Бахмутське бюро технічної інвентаризації станом на 31 грудня 2012 року право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 16 березня 2007 року, посвідченого Часів-Ярською державною нотаріальною конторою за реєстровим № 445, про що зроблено запис № 3-588 в реєстровій книзі № 8. Дата реєстрації права власності 17 квітня 2007 року (а.с.43).
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану"введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та станом на дату розгляду справи триває.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 (у редакції станом на час розгляду справи), Часовоярська міська територіальна громада за винятком с. Богданівка, куди входить місто Часів Яр з 07 серпня 2024 року є територією активних бойових дій.
Відповідно до ст.41Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Згідно із частиною першою статті 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (частина перша статті 328 цього Кодексу).
Відповідно до ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Відповідно до ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 392 ЦК України передбачено, щовласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а такожу разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Тобто передумовою для застосуванняст.392 ЦК Україниє відсутність іншого, крім судового, шляху для відновлення порушеного права. Позивачами у позові про визнання права власності є особи, які вже є власниками. Вказана стаття не породжує, а підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності.
Верховний Суд України у постанові від 18 лютого 2015 року у справі № 6-244цс14 зазначив, що за правиламистатті 392 ЦК України, позов про визнання права власності може бути пред`явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюється або не визнається іншою особою; по-друге, якщо особа втратила документ, який засвідчує його право власності.
Відповідно до п.37 Постанови № 5 Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» з урахуванням положень частини першої статті15та статті392 ЦКвласник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі статтею 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає (Постанова ОП КГС ВС від 24.01.2020 року у справі № 910/10987/18).
Частина четверта статті 3Закону УкраїниПро державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень містить припис стосовно того, що будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.
Частиною третьою статті 3 Закону передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Відповідно до п.1.2 глави 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затвердженийнаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, право власності на житловий будинок, квартиру, дачу, садовий будинок, гараж, інші будівлі, споруди, земельну ділянку, що відчужуються, може бути підтверджено, зокрема, одним таких документів або їх дублікатів: нотаріально посвідченим договором купівлі-продаж; пожертви, довічного утримання (догляду), ренти, дарування, міни, спадковим договором свідоцтвом про придбання арештованого нерухомого майна з публічних торгів (аукціонів); свідоцтвом про придбання заставленого майна на аукціоні (публічних торгах); свідоцтвом про право власності; державним актом на право власності на земельну ділянку; свідоцтвом про право на спадщину; свідоцтвом про право власності на частку в спільному майн подружжя; договором про поділ спадкового майна; договором про припинення права ні утримання за умови набуття права на нерухоме майно; договором про припинення права на аліменти для дитини у зв`язку з передачею права власності на нерухоме майно; договором про виділення частки в натурі (поділ); іпотечним договором, договором про задоволення вимог іпотекодержателя, якщо умовами таких договорів передбачено передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки; рішенням суду; договором купівлі-продажу, зареєстрованим на біржі, укладеним відповідно до вимог законодавства, тощо.
Пунктом 2.1глави 1 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затвердженийнаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, письмові правочини, що посвідчуються нотаріально, виготовляються нотаріусом не менше ніж у двох примірниках, один з яких залишається у матеріалах нотаріальної справи.
Пунктами 1.1, 2 глави 22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затвердженийнаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5,у разівтрати абозіпсування документа,посвідченого абовиданого нотаріусом,за письмовоюзаявою осіб,за дорученнямяких абощодо якихучинялася нотаріальнадія,нотаріусом видаєтьсядублікат утраченогоабо зіпсованогодокумента. До передачі в архів примірників документів, посвідчених або виданих нотаріусом, дублікат утраченого або зіпсованого документа видається нотаріусом за місцем його зберігання.
Частиною 3статті 12 ЦПК Українивстановлено , що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 81 ЦПК Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК Українивстановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Суд вважає доведеним факт належності позивачу на праві власності квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки це підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та довідкою КП Бахмутське бюро технічної інвентаризації.
Враховуючи обставини справи, те, що позивач на теперішній час позбавлений можливості відновити оригінал правовстановлюючого документу на належне йому нерухоме майно, а також отримати дублікат правовстановлюючого документу, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити судові витрати між сторонами.
Оскільки, згідно позовної заяви позивач не просить стягнути на його користь судові витрати, вказане питання судом не вирішується та такі судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись ст.ст.4, 5, 6, 12, 13, 77-81, 263-265, 273 ЦПК України, ст.ст.319, 321, 328, 392 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 доЧасовоярської міськоїради Донецькоїобласті,третя особа:Часовоярська міськавійськова адміністраціяБахмутського районуДонецької областіпро визнанняправа власностіна квартиру задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 49,86 кв.м., житловою площею 35,38 кв.м.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Часовоярська міська рада Донецької області, код ЄДРПОУ 04052867, юридична адреса: Донецька обл., м. Часів Яр, вул. Незалежності, буд. 1.
Третя особа: Часовоярська міська військова адміністрація Бахмутського району Донецької області, код ЄДРПОУ 44679374, юридична адреса: Донецька обл., м. Часів Яр, вул. Незалежності, буд. 1.
Відповідно до ч.6 ст.259 ЦПК України, якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження, залежно від складності справи складання повного рішення суду може бути відкладено на строк - не більш як п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Повний текст рішення складено та підписано 19 червня 2025 року.
Суддя: М.Д.Власенко
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2025 |
Оприлюднено | 20.06.2025 |
Номер документу | 128239669 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Власенко М. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні