Жовтневий районний суд миколаївської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяВІТОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
Миколаївської області
Справа №477/511/25
Провадження №1-кс/477/718/25
УХВАЛА
про скасування арешту майна
18 червня 2025 року місто Миколаїв
Слідчий суддя Вітовського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві клопотання адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах третьої особи, щодо майна якої вирішено питання про накладення арешту ОСОБА_4 про скасування арешту майна у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12024150000000014 від 04 січня 2024 року,
ВСТАНОВИВ:
16 червня 2025 року адвокат ОСОБА_3 , діючи в інтересах ОСОБА_4 звернулася до слідчого судді Вітовського районного суду Миколаївської області в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12024150000000014 від 04 січня 2024 року із клопотанням про скасування арешту майна, який накладено ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду Миколаївської області від 22 квітня 2025 року в частині що стосується арешту ноутбука «Lenovo ideapad Gaming 315 ACH6» з адаптером, ноутбука «Lenovo V110-151KB», жорсткого диску «TOSHIBA SOLIVE STATE DRIVE TR 2024 0 G 01», мобільного телефону «IPhone 15Pro Max», с.н.: НОМЕР_1 , з сім-карткою з номером НОМЕР_2 та особистого блокноту, належних останній.
Клопотання мотивовано тим, що 08 квітня 2025 року під час обшуку житла та іншого володіння особи за місцем проживання ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено та вилучено речі та документи належні останній, на які ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду Миколаївської області від 22 квітня 2025 року накладено арешт, у подальшому застосуванні якого на даний час відпала потреба.
У судове засідання адвокат ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 , будучи повідомленими про час та місце розгляду справи не з`явилися. Захисником подано заяву про розгляд клопотання про скасування арешту майна без її участі, просила клопотання задовольнити.
Прокурор групипрокурорів уцьому кримінальномупровадженні ОСОБА_5 в судовезасіданні порозгляду клопотанняне з`явився,надіславши заявупро розглядклопотання безйого участі.У вказанійзаяві заперечувавпроти задоволенняклопотання вчастині скасуванняарешту намобільний телефон,вказуючи,що такийтелефон єречовим доказомта міститьвідомості пролистування ОСОБА_4 з підозрюваним ОСОБА_6 з іншимиучасниками кримінальногоправопорушення тає знаряддямвчинення кримінальногоправопорушення,що потребуєйого збереження. Не заперечував проти задоволення клопотання в частині скасування арешту на комп`ютерну техніку.
Згідно з положенням частини четвертої статті 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання про скасування арешту майна та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду Миколаївської області від 22 квітня 2025 року накладено арешт на майно, зокрема, і на ноутбук «Lenovo ideapad Gaming 315 ACH6» з адаптером; ноутбук «Lenovo V110-151KB»; жорсткий диск «TOSHIBA SOLIVE STATE DRIVE TR 2024 0 G 01»; особистий блокнот ОСОБА_4 ; мобільний телефон ОСОБА_4 «IPhone 15Pro Max», с.н.: НОМЕР_1 , з сім-карткою з номером НОМЕР_2 , яке було вилучено 08 квітня 2025 року під час обшуку житла та іншого володіння особи за місцем проживання ОСОБА_4 із встановленням заборони будь-яким особам користуватися та розпоряджатися цим майном.
Арешт накладено в межах кримінального провадження №12024150000000014 від 04 січня 2024 року за правовою кваліфікацією, кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 191 КК України, за фактом ймовірного привласнення та розтрати бюджетних коштів, вчинених службовими особами комунального підприємства «Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва», шляхом зловживання своїм службовим становищем, за попередньою змовою зі службовими особами приватного товариства, в умовах воєнного стану, яке перебуває у провадженні СУ ГУНП в Миколаївській області.
За змістом частини першої статті 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Обґрунтованість арешту визначається: наявністю підстав для накладення арешту; дотриманням законодавчих приписів при вирішенні питання про арешт; відповідністю майна, на яке накладено арешт, його меті; зв`язком майна з обставинами, що розслідуються (крім конфіскації та відшкодування шкоди) - обґрунтованістю належності майна певній особі (особливо після обшуку); належним мотивуванням застосованого заходу забезпечення кримінального провадження в ухвалі слідчого судді про накладенні арешту; розумністю і співмірністю арешту.
Зазначеним вище обставинам, що визначають обґрунтованість арешту надана оцінка при його накладенні, що вбачається з ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду Миколаївської області від 22 квітня 2025 року, та накладено арешт на вилучене майно з метою збереження речових доказів.
Звертаючись до слідчого судді з цим клопотанням, заявник не наводить нових обставин, які дозволяли б по іншому оцінити доводи сторони обвинувачення про необхідність накладення арешту на вилучене під час обушку майно.
Разом з тим, відповідно до клопотання про скасування арешту майна, вбачається, підставою для його скасування заявником наводиться ті підстави, що вилучене майно не містить інформації, яка має значення для досудового розслідування не знайдено.
Прокурор у поданій слідчому судді заяві також не заперечував проти задоволення клопотання захисника в частині скасування арешту з ноутбука «Lenovo ideapad Gaming 315 ACH6» з адаптером, ноутбука «Lenovo V110-151KB», жорсткого диску «TOSHIBA SOLIVE STATE DRIVE TR 2024 0 G 01» та особистого блокноту, погодившись із доводами, що викладені у клопотанні про скасування арешту майна.
Оскільки в даній частині слідчим суддею не встановлено обставин, які б свідчили про наявність на вилученій у ОСОБА_4 комп`ютерній техніці інформації, що має значення для досудового розслідування цього кримінального провадження, що обумовлювало б її подальше його утримання стороною обвинувачення, то з урахуванням позиції органу досудового розслідування відсутні підстави для подальшого утриманні стороною обвинувачення відповідних електронних пристроїв.
За вказаного, слідчий суддя дійшов висновку, що на даний час ноутбук «Lenovo ideapad Gaming 315 ACH6» з адаптером; ноутбук «Lenovo V110-151KB»; жорсткий диск «TOSHIBA SOLIVE STATE DRIVE TR 2024 0 G 01»; особистий блокнот ОСОБА_4 доказового значення не мають, а отже більше не відповідає критеріям, визначеним статтею 98 КПК, а тому у подальшому їх арешті потреба відпала.
Що стосується доводів клопотання в частині скасування арешту майна мобільного телефону «IPhone 15Pro Max», с.н.: НОМЕР_1 , з сім-карткою з номером НОМЕР_2 , то в даному випадку відсутні підстави для його скасування з огляджу на наступне.
Доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
При накладенні арешту слідчий суддя вказував на достатність підстав вважати, що майно, відповідає критеріям, визначеним статтею 98 КПК України, та з метою збереження речових доказів, наявні підстави для накладення арешту на майно.
Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку статей 170-174 КПК України, та згідно частини другої, третьої статті 170 КПК України, слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в частині першій статті 98 КПК України.
З огляду на положення частини другої, третьої статті 170 КПК України, майно, яке має ознаки речового доказу повинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.
Зі змісту ухвали слідчого судді від 22 квітня 2025 року вбачається, що вирішуючи питання з приводу необхідності накладення арешту, слідчий суддя виходив серед іншого і з того, що інформація, яка міститься у мобільному телефоні ОСОБА_4 , який був вилучений під час обшуку, може мати суттєве значення для встановлення обставин кримінального провадження, що розслідується (встановлення кола осіб, які можуть бути причетні до вчинення злочину, дані про номери мобільних телефонів, використані під час вчинення злочину, зв`язки між особами, причетними до вчинення злочину, тощо).
Аналізом долученого прокурором протоколу огляду від 10 червня 2025 року встановлено, що мобільний телефон ОСОБА_4 «IPhone 15Pro Max», с.н.: НОМЕР_1 , який було вилучено під час обшуку за місцем її проживання містить переписку з ОСОБА_6 , який у цьому кримінальному провадженні повідомлений про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 191 КК України, та на якому наявні документи щодо листування з ним з приводу виконання договорів на виконання яких мало місце привласнення та розтрата бюджетних коштів.
Як вбачається з пояснень прокурора, що викладені ним у поданій слідчому судді заяві, на даний час триває досудове розслідування та встановлюються особи, що причетні до вчинення дій, пов`язаних із привласненням та розтратою бюджетних коштів комунального підприємства «Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва», тому і необхідність арешту вилученого майна підтверджується тим, що вилучена мобільна техніка може містити інформацію про обставини вчинення кримінального правопорушення, та відомості про осіб, причетність яких до вчинення цього правопорушення встановлюється органом досудового розслідування, щодо організації та вчинення кримінального правопорушення, їх зв`язки між собою, тощо.
За вказаного доводи заявника щодо відсутності у вилученого під час обшуку мобільного телефону ОСОБА_4 «IPhone 15Pro Max», с.н.: KL4WFMGWYGA ознак речового доказу не знайшли свого підтвердження під час розгляду клопотання та на даному етапі досудового розслідування існує потреба у збереженні цього майна.
З урахуванням наведеного слідчий суддя дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про скасування арешту в частині що стосується мобільного телефону, оскільки він накладений обґрунтовано з метою забезпечення збереження речових доказів, а відомостей, що в органу досудового розслідування відпала потреба у накладеному арешті, слідчим суддею не встановлено.
На думку слідчого судді, у даному випадку, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, та такий відповідає належній правовій процедурі та завданням кримінального провадження.
Враховуючи викладене слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання адвоката ОСОБА_3 в частині скасування арешту на ноутбук «Lenovo ideapad Gaming 315 ACH6» з адаптером; ноутбук «Lenovo V110-151KB»; жорсткий диск «TOSHIBA SOLIVE STATE DRIVE TR 2024 0 G 01»; особистий блокнот ОСОБА_4 .
В решті клопотання слід відмовити.
Керуючись статтями 98, 170, 174, 372 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити частково.
Скасувати арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду Миколаївської області від 22 квітня 2025 року у справі №477/511/25 на майно, вилучене 08 квітня 2025 року, під час проведення обшуку житла та іншого володіння особи за місцем проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме на: ноутбук «Lenovo ideapad Gaming 315 ACH6» з адаптером; ноутбук «Lenovo V110-151KB»; жорсткий диск «TOSHIBA SOLIVE STATE DRIVE TR 2024 0 G 01»; особистий блокнот ОСОБА_4 .
В частині задоволення клопотання про скасування арешту мобільного телефону «IPhone 15Pro Max», с.н.: НОМЕР_1 , з сім-карткою з номером НОМЕР_2 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_7
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2025 |
Оприлюднено | 23.06.2025 |
Номер документу | 128245081 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Глубоченко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні