Герб України

Рішення від 16.06.2025 по справі 682/1058/25

Славутський міськрайонний суд хмельницької області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 682/1058/25

Провадження № 2/682/723/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2025 року м. Славута

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі :

головуючої судді - Матвєєвої Н.В.

за участю секретарки судового засідання Кисельової А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Славута Хмельницької області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

До суду надійшов позов ОСОБА_1 до Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка була зареєстрована в с. Хоровець, після смерті якої відкрилася спадщина на майно, в тому числі і на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Як єдиний спадкоємець першої черги за законом, а також за заповітом, посвідченим 09.04.1991 року виконавчим комітетом Хоровецької сільської ради Славутського району позивач прийняв спадщину та подав заяву про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Шепетівського районного нотаріального округу Якимчук І.П. Однак приватним нотаріусом позивачу було запропоновано звернутися до суду про визнання права власності на житловий будинок, у зв`язку з відсутністю документу, що підтверджує право власності на житловий будинок.

За таких обставин, позивач просить суд визнати за ним, ОСОБА_1 право власності на спадкове майно після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , що складається із житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого по АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 23.04.2025 у даній справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання на 28.05.2025.

28.05.2025 підготовче провадження у даній справі закрито та призначено розгляд у відкритому судовому засіданні на 16.06.2025.

16.06.2025 в призначений час учасники справи до суду не з`явились.

Від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про підтримання позовних вимог та про розгляд справи за його відсутності.

Від Улашанівської сільської ради надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника сільської ради за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, приймаючи до уваги заяви сторін по справі, дослідивши надані докази, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що батьками позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .

Після смерті ОСОБА_2 приватним нотаріусом Шепетівського районного нотаріального округу Якимчук І.П. заведена спадкова справа № 28/2015, з якої слідує, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 за законом та заповітом. Однак, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на житловий будинок що знаходиться в АДРЕСА_1 , позивачу неможливо видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказане майно у зв`язку із відсутністю документу, що підтверджує право власності на цей будинок, та рекомендовано звернутися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно.

Згідно довідки Улашанівської сільської ради від 26.03.2025 № 11.09.09/150, ОСОБА_2 була головою дворогосподарства та їй на праві приватної власності належав житловий будинок із надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 вступив у володіння майном, взяв речі на зберігання, доглядав за будинком син - ОСОБА_1 .

Фізична наявність будинку підтверджується даними технічного паспорту та довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомого майна, з яких вбачається, що будинок знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , має загальну площу 86,0 м.кв. та житлову площу 43,6 м.кв., біля будинку розташовані надвірні будівлі: хлів «Б», літня кухня з гаражем «В», хлів «Г».

Розпорядженням №7 від 25.01.1994 року Славутської районної ради народних депутатів "Про оформлення права власності на житлові будинки" доручено бюро технічної інвентаризації оформити право власності і видати свідоцтва на житлові будинки в селах Хоровецької сільських рад і внести відповідні записи в реєстрових книжках.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Також у відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Як видно із матеріалів справи, на даний час позивач позбавлений можливості вирішити питання оформлення спадщини у позасудовому порядку.

Як зазначено в пункті 3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду Ураїни з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.

Відповідно до ст. 67 Закону України «Про нотаріат», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, котрий має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, враховуючи те, що нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок після смерті матері ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, суд, беручи до уваги, що позивач згідно з вимогами ЦК України прийняв спадщину, право власності ОСОБА_2 ніким не оспорюється, житловий будинок, який є спадковим майном набутий нею у 1974 році, до 1992 року, тому підтвердженням права власності спадкодавця є технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями і спорудами, вважає що його позовні вимоги щодо визнання за ним в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_2 права на житловий будинок ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 1218, 1223, 1268, 328, 392 ЦК України, ст. 4-13, 17, 18, 263, 265, 273 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , що складається із житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням https://sl.km.court.gov.ua/sud2214/ або в підсистемі "Електронний суд".

Головуючий суддя Н.В.Матвєєва

СудСлавутський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення16.06.2025
Оприлюднено23.06.2025
Номер документу128246566
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —682/1058/25

Рішення від 16.06.2025

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Матвєєва Н. В.

Ухвала від 28.05.2025

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Матвєєва Н. В.

Ухвала від 23.04.2025

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Матвєєва Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні