Березнівський районний суд рівненської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 555/736/25
Номер провадження 2/555/192/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2025 року м.Березне
Березнівський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Старовецької Ю.В.
при секретарі - Григорієвій В.М.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - адвоката Оніщук М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача служба у справах дітей Соснівської селищної ради Рівненського району Рівненської області про надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітніх дітей без згоди матері,-
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернувся із позовом до ОСОБА_2 про надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітніх дітей без згоди матері.
Позивач в обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що він перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 16.02.2016 року по 31.08.2023 року. Шлюб розірвано на підставі рішення суду від 31.08.2023 року. Є батьками дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Діти на даний час проживають разом з матір`ю за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно рішення суду від 15.06.2023 року позивач сплачує аліменти на утримання дітей, заборгованості не має. У зв`язку з порушенням прав позивача як батька, систематичними перешкодами у здійсненні спілкування з дітьми з боку ОСОБА_2 та її небажанням домовитись, виконавчий комітет Соснівської селищної ради встановив спосіб участі ОСОБА_1 у вихованні ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
З 28.08.2022 року по 16.05.2024 року позивач проходив військову службу у складі Збройних Сил України, після звільнення з лав ЗСУ належним чином оформив відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з правом виїзду закордон на підставі пункту 3 частини 1 статі 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
14.11.2023 року позивач та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб. За рішенням Богунського районного суду міста Житомир від 22.02.2024 року позивачем усиновлений син дружини від попереднього шлюбу, ОСОБА_3 . Між дружиною та дітьми склались теплі родинні відносини, діти називають один одного братами та сестрою, люблять проводити разом час, святкувати свята та створювати сімейні традиції, відвідувати різні дитячі центри, табори, басейни, тощо, та подорожувати.
Позивач зазначає, що має намір на період літніх канікул здійснити разом з дітьми подорож на морський курорт, з метою оздоровлення після хвороб в осінньо-зимовий період, фізичного розвитку, ознайомлення з культурою інших народів, розширення кругозору. Крім того, місце проживання дітей відноситься до зони забруднення від Чорнобильської катастрофи і для дітей дуже важливо проводити час на морському узбережжі.
Старша донька позивача ОСОБА_6 виявила бажання відвідати таку країну як Греція та відпочити на узбережжі Егейського моря. Діти мріють подорожувати разом, в них багато спільних інтересів, їм разом дуже весело і цікаво. Подорож планується в Грецію півострів Халкідікі в повному складі родини позивача, а саме: дружина ОСОБА_5 , сини ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , та дочка ОСОБА_8 , з проживанням в готелі «Chrousso Village Hotel 4*», за адресою Paliouri 630 85, в комфортабельному сімейному люксі.
Позивач вказує, що сім`я часто подорожує за кордон, син ОСОБА_9 відвідав вже 13 країн, і батьки знають яка як забезпечити комфортну поїздку для дітей. У зв`язку з військовим станом і закритими аеропортами на території країни, родина позивача планує перетин кордону з Республікою Польща, звідки заплановано виліт у Грецію. Якщо будуть проблеми з квитками так як в розпалі туристичний сезон, тому поки їх придбати не можемо у зв`язку із відсутньою можливістю їх повернення, позивач планує змінити країну вильоту на іншу сусідню країну: Румунія, Угорщина, Молдова. Позивач вказує, що обов`язково оформлює медичне страхування усіх члені родини, та перетинає кордон на своєму автомобілі з дотриманням техніки безпеки, та забезпеченням кожної дитини дитячими автомобільними кріслами.
Позивач звернувся до ОСОБА_2 для узгодження поїздки та отримання дозволу від неї на виїзд дітей закордон спочатку усно, а 17.03.2024 року надіслав рекомендований лист, який вона отримала 21.03.2024 року. Усно відповідач відмовила у наданні такого дозволу, письмово відповідь не надала. Після цього, позивач звернувся до Рівненського міського відділу Державної Міграційної Служби 24.03.2025 року для виготовлення дітям других закордонних паспортів, але отримав відмову у зв`язку з подачею ОСОБА_2 06.03.2025 року заяви на оформлення других закордонних паспортів, хоч перші паспорти, виготовлені позивачем в 2021 році, так само зберігаються в неї. Крім того, позивач звернувся до начальника служби у справах дітей Соснівської селищної ради, з повідомленням про свої наміри та проханням поспілкуватись з відповідачем, однак відповіді не отримав. Відповідач вважає єдиним аргументом заборони виїзду дітей, що вона буде переживати так як це дорога, і ОСОБА_12 ще маленький, а ОСОБА_10 одній без нього не можна. При цьому, в липні 2024 року відповідач самостійно з дітьми подорожувала на морський відпочинок автобусним туром до Болгарії.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд надати йому дозвіл на тимчасовий виїзд закордон ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 на строк до 14 днів в період літніх канікул 01.06.2025р. - 31.08.2025р. в країни Польща, Греція, Румунія, Молдова, Угорщина. Також, позивач просить суд зобов`язати ОСОБА_2 на період здійснення ним поїздки закордон разом з дітьми, надати дійсні закордонні паспорти зі строком дії не менше 6 місяців до закінчення нашого перебування за кордоном, або надати йому можливість виготовити закордонні паспорти самому.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні дав пояснення згідно заяви, вимоги підтримує в повному обсязі, позов просить задовольнити.
ІІ. Стислий виклад позиції відповідача.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась; представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнала частково, зокрема вказала, що відповідач не має заперечень щодо виїзду за кордон доньки ОСОБА_11 , однак вважає, що вік ОСОБА_12 не дозволяє йому далекі подорожі. Крім того, сторона відповідача вважає, що відсутні підстави для надати можливості відповідачу виготовити закордонні паспорти для дітей самому, такі як ним не подано жодних доказів, то такі паспорти виготовлялись за заявою відповідачки.
ІІІ. Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
14.05.2025 року позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - служба у справах дітей Соснівської селищної ради Рівненського району Рівненської області письмовою заявою просить розглядати справу у його відсутності.
Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення інших процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.
ІV. Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини/
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади №2025/004456277 від 04.04.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно рішення Березнівського районного суду Рівненської області від 31.08.2023 року у справі №555/720/23, шлюб між сторонами розірвано. Рішення набрало законної сили 12.10.2023 року.
Із свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 09.11.2023 року вбачається, що сторони у справі є батьками малолітньої дитини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 09.11.2023 року, сторони у справі є батьками малолітньої дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 від 25.04.2024 року, позивач є батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до рішення Березнівського районного суду Рівненської області від 15.06.2023 року у справі №555/783/23, вирішено стягувати з позивача на користь відповідача аліменти на утримання неповнолітніх дітей: сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та доньки - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в розмірі 1/3 частини зі всіх видів заробітку, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку щомісячно, починаючи стягувати з 27 квітня 2023 року і до досягнення дітьми повноліття. Рішення набрало законної сили 18.07.2023 року.
Згідно довідки Березнівського ВДВС у Рівненському районі Рівненської області від 03.04.2025 року №7374, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель смт.Соснове, Рівненського району, Рівненської області сплачує аліменти на користь ОСОБА_2 , згідно рішення суду №555/783/23 від 19.07.2023 виданого Березнівським районним судом на утримання сина- ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочки- ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заборгованість зі сплати аліментів станом на 01.04.2025 року відсутня.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Соснівської селищної ради Рівненського району Рівненської області від 29.10.2024 року за №158 «Про визначення способу участі у вихованні дітей», вирішено визначити спосіб участі ОСОБА_1 у вихованні малолітніх дітей - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Також стороною позивача до матеріалів справи було долучено ряд фотознімків, квитків, банківських квитанцій, які підтверджують фати спільного проведення дозвілля родиною позивача.
V. Норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Згідно зі ст.ст. 141, 150, 153, 155 Сімейного кодексу України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Відповідно до ч.7,8 ст.7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.
Статтею 2 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка була ратифікована Постановою Верховної Ради від 27 лютого 1991 року № 789-Х1І «Про ратифікацію Конвенції про права дитини» передбачено, що держави-учасниці поважають і забезпечують всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною, яка перебуває в межах їх юрисдикції, без будь-якої дискримінації, вживають всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації або покарання на підставі статусу, діяльності, висловлюваних поглядів чи переконань дитини.
У статті 3 Конвенції визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини, а держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя.
Відповідно до ч.2 ст.10 Конвенції кожна дитина має право покидати будь-яку країну, включаючи свою власну, та повертатися в свою країну разом з батьками.
Положеннями ст.27 Конвенції про права дитини визначено, що батько або (і) інші особи, що виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здатностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року, зокрема згідно із п 4 виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється: за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску; без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі пред`явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій, зокрема рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
Такти чином законодавством встановлено, що виїзду за кордон громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою батьків або дозволу суду при відсутності згоди одного з батьків.
Судом встановлено, що позивач має намір виїхати разом із малолітніми дітьми до Греції з метою їх загального розвитку та відпочинку, ним визначено конкретний період часу, протягом якого діти будуть перебувати за кордоном, зазначено країни, в які вони відвідуватимуть, однак нотаріально посвідченої згоди на виїзд за кордон неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 матір дітей ОСОБА_2 не надала.
При цьому стороною відповідача не було надано суду будь-яких доказів щодо наявності медичних протипоказань, які б перешкоджали дітям подорожувати тривалий час транспортом (наземним, повітряним) або ж зумовлювали б необхідність залишатись на території України для проходження лікування тощо.
Відпочинок заплановано на період канікул, що не вплине на навчання дітей.
Також суду не було надано будь-яких доказів, що спільне проведення дозвілля дітей з іншими членами сім`ї позивача може якимось чином негативно відображатись на їх психологічному стані. Досліджені в судовому засіданні докази вказують на те, що в родині позивача склались доброзичливі стосунки, і ОСОБА_6 та ОСОБА_12 неодноразово проводили своє дозвілля спільно із батьком, його дружиною та їх сином.
З урахуванням вище викладеного, суд доходить до висновку, що виїзд малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за межі України відповідає їх інтересам, тому суд вважає за необхідне задовольнити позов та надати позивачу дозвіл на виїзд за кордон дітей без письмової згоди матері.
Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою КМУ від 31 березня 1995 р. № 231 (із змінами) визначено зокрема, що виїзд неповнолітніх громадян України за межі території України здійснюється за одним із таких документів: паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий дітям громадянам України згідно з цими правилами; проїзний документ дитини, виданий відповідно до Правил; паспорт громадянина України для виїзду за кордон одного з батьків, у який, відповідно до Правил, записано дитину, яка прямує у його супроводі через державний кордон.
Статтею 18 цих Правил передбачено, що оформлення паспорта/ проїзного документа здійснюється на підставі заяви батьків (законних представників батьків чи дітей), а у разі, коли батьки не перебувають у шлюбі між собою, - того з них, з ким проживає дитина, справжність підпису яких засвідчено нотаріально. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду.
Оскільки закордонні паспорти дітей знаходяться в матері, суд вважає за необхідне зобов`язати ОСОБА_2 на період здійснення ОСОБА_1 поїздки за кордон з дітьми надати закордонні паспорти дітей.
Щодо вимоги про надання позивачу можливості виготовити закордонні паспорти дітей, то суд зазначає, що ОСОБА_1 не було надано суду доказів, що відповідач виготовила для дітей два закордонні паспорти чи наявності будь-яких інших обставин, що йому у цьому перешкоджають, а тому в цій частині вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача служба у справах дітей Соснівської селищної ради Рівненського району Рівненської області про надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітніх дітей без згоди матері задовольнити частково.
Надати ОСОБА_1 дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без згоди матері на строк до 14 днів в період літніх канікул з 14.06.2025 року по 31.08.2025 року в країни - Польща, Греція, Румунія, Молдова, Угорщина.
Зобов`язати ОСОБА_2 на період здійснення ОСОБА_1 поїздки за кордон з дітьми: ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надати закордонні паспорти дітей.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Сторони та інші учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ..
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Служба у справах дітей Соснівської селищної ради Рівненського району Рівненської області, смт.Соснове вул.Шевченка,5 Рівненського району Рівненської області.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду до Рівненського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст виготовлено 18.06.2025 року.
Суддя: Ю. В.
Суд | Березнівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2025 |
Оприлюднено | 23.06.2025 |
Номер документу | 128263432 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за межі України |
Цивільне
Березнівський районний суд Рівненської області
Старовецька Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні