Герб України

Рішення від 20.06.2025 по справі 951/303/25

Козівський районний суд тернопільської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 951/303/25

Провадження №2-о/951/54/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2025 року селище Козова

Козівський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Чапаєва Р.В.,

при секретарі Барилко А.А.,

з участю заявника ОСОБА_1 , представника заявника адвоката Головацького В.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Козова цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Козівська селищна рада, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ,в інтересахякої дієпредставник адвокат ГоловацькийВ.Ф., звернуласьдо судуіз заявою,в якійпросила встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, заявник вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , який на час смерті проживав в с.Ценів Тернопільського району Тернопільської області. Відповідно до довідок Козівської селищної ради Тернопільської області від 12.05.2025 на день смерті спадкодавця, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у будинку, що в АДРЕСА_1 , постійно проживала заявник ОСОБА_1 . Факт перебування у сімейних відносинах між заявником та спадкодавцем підтверджується Свідоцтвом про шлюб від 13.04.1980. Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина на спадкове майно, зокрема на 1/2 частку квартири, що в АДРЕСА_2 . Таким чином, незважаючи на місце реєстрації, заявник постійно проживала із спадкодавцем в АДРЕСА_1 , та проживає там до сьогоднішнього дня. Маючи намір прийняти спадщину після смерті спадкодавця, заявник 14.05.2025 звернулася до Козівської державної нотаріальної контори. Проте у прийнятті заяви їй було відмовлено зокрема через те, що ОСОБА_1 не була зареєстрована на момент смерті зі спадкодавцем, що є підставою для прийняття спадщини. При цьому, їй було роз?яснено, що питання щодо поновлення строку на прийняття спадщини може бути вирішено судом. Заявник вказує, що вона є спадкоємцем першої черги за законом, будь-яких інших осіб, які б прийняли спадщину після смерті спадкодавця, немає.

Заявник ОСОБА_1 з`явилась у судове засідання, просила її заяву задовольнити.

У судовому засіданні представник заявника адвокат Головацький В.Ф. просив заяву задовольнити, оскільки встановлення даного факту заявнику необхідне для вирішення питання щодо оформлення спадщини.

Представник заінтересованої особи Козівської селищної ради у судове засідання не з`явився, 20.06.2025 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, у поданій заяві зазначив, що у вирішенні вищезгаданої заяви ОСОБА_1 Козівська селищна рада покладається на думку суду.

Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи та свідків, проаналізувавши та оцінивши докази у справі, вважає, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 20.10.2022 виданого Козівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 64 роки.

Згідно з довідкою Козівської селищної ради № 01/01-50 від 12.05.2025, ОСОБА_1 , 1960 р.н., яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 09.11.2022 по теперішній час, фактично проживала по АДРЕСА_1 без реєстрації з 02.11.2016 по 08.11.2022. Довідка видана на основі акта № 23 від 12.05.2025 про встановлення факту проживання особи без реєстрації.

Відповідно до довідки Козівської селищної ради № 01/01-50 від 12.05.2025, на день смерті ? ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним у житловому будинку ніхто не був зареєстрований.

Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 13.04.1980, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , одружились 13.04.1980.

Рішенням про відмову у вчиненні нотаріальних дій № 80/01-16 від 14.05.2025 Козівська державна нотаріальна повідомила ОСОБА_1 , що оскільки вона бажає прийняти спадщину, але під час відкриття спадщини вона не була зареєстрована зі спадкодавцем і не подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори, то згідно з ст.1272 ЦК України вона не прийняла її. ОСОБА_1 було рекомендовано звернутись до суду із заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Суд звертає увагу, що жодна норма права не зобов`язує позивача у разі відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропуск строку звернення з заявою про прийняття спадщини заявляти саме вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

При цьому, суд ураховує, що встановлення факту необхідно заявнику у цій справі для подальшого оформлення її спадкових прав у встановленому законом (нотаріальному) порядку.

Свідок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель АДРЕСА_1 показала, що проживає поряд із домоволодінням ОСОБА_2 , що в АДРЕСА_1 . Пригадує, що щодня, починаючи із 2016, бачила на території вказаного домоволодіння та поблизу нього ОСОБА_1 , з чого достеменно може зробити висновок, що вона там проживала разом із чоловіком ОСОБА_2 . Також ОСОБА_1 проживала там і на момент смерті ОСОБА_2 .

Свідок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , житель АДРЕСА_1 показав, що бачив щодня ОСОБА_1 на території домоволодіння у АДРЕСА_1 . Вона там постійно упродовж тривалого часу, можливо, понад 10 останніх років, проживала разом із її чоловіком ОСОБА_2 .

На підставі ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною. Відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття.

Відповідно до статті 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 № 7, в разі, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.

За змістом статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Статтею 3 цього Закону визначено, що місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати.

Відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що вона не проживала зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем та оцінені судом.

Аналогічні висновки зроблені Верховним Судом у постановах: від 10.01.2019 у справі №484/747/17, провадження № 61-44149св18; від 07.06.2022 у справі № 175/4514/20, провадження №61-2387св22; від 09.10.2024 у справі № 644/4646/23, провадження № 61-10383св24.

Метою звернення заявника до суду є встановлення факту її постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

Судом достовірно встановлено, що від встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час смерті залежить виникнення та зміна її майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем за законом першої черги.

Враховуючи викладене, а також беручи до уваги те, що в ході розгляду справи обґрунтування заяви знайшли своє об`єктивне підтвердження, суд вважає, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.9,10,12,13,247,258-259,264,265,268,315,352,354,355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Головацький В.Ф., про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 та на час відкриття спадщини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.

Текст повного рішення виготовлено 20.06.2025.

Відомості про учасників справи.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,зареєстроване місцепроживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Заінтересована особа: Козівська селищна рада Тернопільської області, адреса місцезнаходження вул.Михайла Грушевського, буд.38, селище Козова Тернопільського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04525573,

Головуючий суддя Р.В. Чапаєв

СудКозівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення20.06.2025
Оприлюднено23.06.2025
Номер документу128267391
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —951/303/25

Рішення від 20.06.2025

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чапаєв Р. В.

Ухвала від 21.05.2025

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чапаєв Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні