Герб України

Рішення від 23.06.2025 по справі 904/1400/25

Господарський суд дніпропетровської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.06.2025м. ДніпроСправа № 904/1400/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Савенко В.А.

за позовом Криворізької міської ради, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжпостачбуд", Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг

про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним

Представники:

від позивача: Паламарчук Є.П.;

від відповідача: не з`явився;

СУТЬ СПОРУ:

Криворізька міська рада звернулася до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжпостачбуд", в якій просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» в наведеній редакції.

Суд ухвалою від 31.03.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Постановив розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче засідання на 07.05.2025.

28.04.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ТОВ «Криворіжпостачбуд» є дійсно власником нерухомого майна, яке розміщене на спірній земельній ділянці, щодо якої позивач ставить питання про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним. Однак, чинні норми законодавства України та правова позиція Верховного Суду не визначає обов`язок користувача земельної ділянки укласти договір оренди земельної ділянки на умовах дискримінаційного характеру, які заздалегідь ставлять сторони правочину в нерівне становище, що мало місце у спірних правовідносинах між сторонами справи. Так, отримавши відповідну пропозицію від Криворізької міської ради щодо укладання договору оренди земельної ділянки на підставі рішення Криворізької міської ради від 08.12.2023 №2403 «Про надання в оренду земельних ділянок, на яких розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності заявників (користувачів)» ТОВ «Криворіжпостачбуд» звернулося з листом «Про розгляд пропозиції укласти договір оренди на умовах, викладених в проекті договору оренди земельної ділянки», в якому не погодилось з запропонованою до підписання редакцією проекту договору оренди земельної ділянки, підготовленої Криворізькою міською радою, та відхилило цю пропозицію, запропонувавши Криворізькій міській раді підготувати новий проект договору оренди земельної ділянки згідно рішенням Криворізької міської ради №2403 від 08.12.2023 для виконання орендарем п.3.1. цього рішення. Відмова в прийнятті цієї пропозиції ґрунтувалась на наступному. ТОВ «Криворіжпостачбуд» були вчинені через уповноваженого представника відповідні дії, пов`язані з отриманням відомостей щодо нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:160:0110, шляхом звернення з відповідною заявою до Держгеокадастру України, за результатами розгляду якої було отримано рішення від кадастрового реєстратора про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру №РВ-1200687822024 від 30.07.2024 та №РВ-1200687832024 від 30.07.2024, що свідчить про відсутність відомостей за показниками нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була визначена у відповідному витязі та розрахунку розміру орендної плати, і за цих обставин ТОВ «Криворіжпостачбуд» не може погодити істотну умову проекту договору оренди земельної ділянки, викладену в п.4 проекту договору оренди земельної ділянки щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 7 852 950 грн, що запропоновано Криворізькою міською радою до внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру щодо реальної та належно підтвердженої вартості земельної ділянки і її нормативної грошової оцінки в установленому законом порядку. На час розгляду пропозиції в системі Державного земельного кадастру України були відсутні відомості про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки, тобто не містились відомості, на які посилалась міська рада, надаючи на розгляд окрім проекту договору, витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з датою начебто формування 04.12.2023. Враховуючи те, що державним кадастровим реєстратором, особою, яка наділена Законом України «Про Державний земельний кадастр» повноваженнями щодо надання відомостей з Державного земельного кадастру, не було надано даних про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки в спосіб, передбачений законом, з мотиваційним висновком, що такі відомості відсутні в Державному земельному кадастрі на час їх запитування особою, ТОВ «Криворіжпостачбуд» вважає, що за цих обставин не могла бути погоджена одна із істотних умов договору розмір орендної плати, який формується на підставі витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, як це встановлено в п.8 проекту договору оренди земельної ділянки. Станом на 13.02.2024 в системі Державного земельного кадастру України відповідно до отриманої в установленому законом порядку інформації уповноваженою особою ТОВ «Криворіжпостачбуд» стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:160:0110, землекористувачем якої є ТОВ «Криворіжпостачбуд», у відомостях, які стосуються інформації про нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки, зазначено, що відомості про дату проведення такої оцінки та її вартість нормативна грошова оцінка відсутня в Державному земельному кадастрі. ТОВ «Криворіжпостачбуд» звертає увагу суду на те, що витяг з нормативної грошової оцінки, на який посилається позивач як на підставу визначення розміру зобов`язань з плати за землю щодо спірної земельної ділянки, не є належним та допустимим доказом,оскільки на час його формування такі відомості щодо спірної земельної ділянки були відсутні в Державному земельному кадастрі України і на час розгляду пропозиції Криворізької міської ради у 2024 році ці відомості також були відсутні в системі Державного земельного кадастру України. І це в сукупності свідчить, що окремі положення договору оренди земельної ділянки з посиланням на зазначений витяг, а також розрахунок розміру орендної плати за землю, що підлягає до сплати за 2024 року ТОВ «Криворіжпостачбуд» як додаток до договору оренди земельної ділянки по вул.Леоніда Бородича буд.7, сформований всупереч вимогам закону, і такий договір в сукупності з іншими обставинами не може вважатися законним правочином, а тому вимоги позивача у даній справі ґрунтуються на доказах, які сформовані всупереч з вимогами закону. Іншою істотною умовою, яка була запропонована Криворізькою міською радою, була умова п.9 проекту договору оренди земельної ділянки та п.12 проекту договору оренди земельної ділянки, де орендодавець запропонував для підписання редакції проекту договору оренди земельної ділянки щодо зміни умов договору без внесення змін до цього договору, тобто в автоматичному порядку, тим самим відступивши від положень Типової форми договору оренди земельної ділянки, а саме п.36 Типової форми договору оренди, затвердженим відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Так, п.36 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004р. №220 встановлює, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку. Орендодавець змінив дані положення таким чином, що всі зміни до договору здійснюються за взаємною згодою сторін за виключенням розділу «орендна плата». Зазначене є відступом від Типової форми договору оренди земельної ділянки. «…після припинення дії договору «орендар» повертає «Орендодавцю» земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду за актом приймання-передачі (повернення).». Така редакція проекту договору оренди земельної ділянки не відповідає стану правовідносин між сторонами та іншим положенням договору, тому не може бути прийнята орендарем, виходячи з наступного. Покладання на орендаря земельної ділянки обов`язку повернути земельну ділянку в стані, як зазначає орендодавець, не гіршому порівняно з тим, в якому він її одержав в оренду, є неможливим з огляду на положення проекту договору оренди земельної ділянки, розробленого Криворізькою міською радою, в якому відсутній обов`язок орендодавця за цим договором передати орендарю земельну ділянку за актом приймання-передачі в певному стані, а тому включення п.17 до положень договору є неможливим без визначення порядку та умов передачі первісно орендодавцем орендарю. При цьому Криворізька міська рада, виходячи з п.20 проекту договору оренди земельної ділянки, пропонувала в разі підписання проекту договору оренди земельної ділянки, який передбачає строк дії договору оренди земельної ділянки як 1 рік з дати його підписання, повернути земельну ділянку в стані придатному для її подальшого використання. За цих обставин є незрозумілим та таким, що не відповідає приписам закону положення проекту договору оренди земельної ділянки, за якими орендар земельної ділянки має, по-перше, привести земельну ділянку в певний стан зважаючи на те, що на земельній ділянці розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать на праві власності орендарю, а по-друге, має вчинити дії з повернення земельної ділянки у придатному для використання стані, якщо чинне законодавство України не передбачає знесення (демонтаж) об`єктів нерухомого майна, що розміщені на земельній ділянці. Відмова ТОВ «Криворіжпостачбуд» у прийнятті пропозиції укласти договір оренди земельної ділянки на умовах Криворізької міської ради, з обґрунтуванням незгоди з редакцією запропонованою позивачем свідчить про те, що договір оренди в такій редакції є неукладеним і вимоги Криворізької міської ради про визнання такого договору укладеним суперечать вимогам закону та правовій позиції Верховного Суду і не підлягають задоволенню судом у цій справі. У зв`язку із чим відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В підготовче засідання 07.05.2025 представники позивача та відповідача не з`явились. 06.05.2025 відповідач подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд ухвалою від 07.05.2025 відклав підготовче засідання на 26.05.2025.

19.05.2025 позивач подав до суду клопотання, в якому просить суд забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів. Суд ухвалою від 20.05.2025 клопотання позивача задовольнив.

20.05.2025 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Форма витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджена Кабінетом Міністрів України постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147, яка набрала чинності 10.11.2021. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Відповідно до вимог чинного законодавства за Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області закріплено обов`язок здійснення на території міста Кривого Рогу робіт з землеустрою та оцінки земель. Видача витягу є адміністративною послугою, яка надається відповідним управлінням Держгеокадастру на виконання приписів Закону України «Про адміністративні послуги» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 №835 «Деякі питання надання Державною службою геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг». Витяг з технічної документації про нормативну гpoшoвy оцінку земельної ділянки це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період. Таким чином, доводи відповідача стосовно того, що в системі Державного земельного кадастру відсутні відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності. Земельним законодавством передбачено обов`язковість проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності, яка є основою для визначення розміру орендної плати за них. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Позивач наголошує, що розмір орендної плати за користування земельними ділянками комунальної форми власності визначається на підставі приписів Податкового кодексу України та обраховується від нормативної грошової оцінки земель міста і не залежить від волевиявлення сторін.

В підготовче засідання 26.05.2025 представники позивача та відповідача не з`явились. 26.05.2025 відповідач подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи. 26.05.2025 позивач подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд ухвалою від 26.05.2025 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжпостачбуд" про продовження строку розгляду справи в підготовчому провадженні - задовольнив, продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів до 30.06.2025 включно, відклав підготовче засідання на 04.06.2025.

В підготовче засідання 04.06.2025 представники позивача та відповідача не з`явились. 04.06.2025 позивач подав до суду заяву про проведення підготовчого засідання без участі його представника.

Суд ухвалою від 04.06.2025 закрив підготовче провадження та призначив справу для судового розгляду по суті на 23.06.2025.

05.06.2025 позивач подав до суду клопотання, в якому просить суд забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів. Суд ухвалою від 05.06.2025 клопотання позивача задовольнив.

У судове засідання 23.06.2025 з`явився представник позивача, представник відповідача не з`явився.

23.06.2025 відповідач подав клопотання про відкладення судового засідання, вказав, що перебуває у Швейцарії з підстав перенесення хірургічної операції і до цього часу не повернувся, а нестабільна робота інтернету в місті, де він наразі перебуває, унеможливлює проведення засідання в режимі відео конференції.

Так, відповідно до ст.194 ГПК України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.

Клопотання про відкладення судового засідання не мотивоване необхідністю подання заяв чи клопотань, пов`язаних з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні (відповідно до ст.207 ГПК України).

Крім того, суд звертає увагу на положення ч.2 ст.202 ГПК України, згідно з якими неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Перебування представника відповідача, зокрема, на лікуванні не позбавляє сторону можливості направити для участі у судовому засіданні іншого повноважного представника.

Відповідач під час підготовчого провадження скористався правами, наданим йому ст. 42 ГПК України, подав до суду відзив на позовну заяву.

З метою недопущення порушення строків розгляду справи, визначених ГПК України, зокрема і ч.2 ст.195 ГПК України, з огляду на вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про відкладення судового засідання.

В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено скорочене рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до реєстраційного посвідчення Комунального підприємства «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» на нерухоме майно від 09.01.2002, записано в книзі 1 доп.Н, ст. 105, запис № 2856 (а.с. 38): за Товариством з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» зареєстровано право власності на будівлю складу, площею по зовнішньому виміру 633,74 кв.м, за адресою Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Л. Бородича, 7.

Розглянувши звернення заявників (користувачів) - власників будівель або споруд, розташованих на земельних ділянках, про надання в оренду земельних ділянок, Криворізькою міською радою прийнято рішення № 2403 від 08.12.2023 (а.с. 19-20), яким надано заявникам (користувачам) в оренду земельні ділянки, на яких розташовані будівлі або споруди, що перебувають у їх власності, за обумовленими цільовими призначеннями відповідно до додатка 1 - на 1 рік з можливістю поновлення договорів оренди з урахуванням вимог ст. 126-1 Земельного кодексу України (п. 1.1. Рішення № 2403).

Визначено розмір плати за користування земельними ділянками відповідно до Податкового кодексу України та рішення міської ради від 26.05.2021 № 506 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу», зі змінами (п. 2. рішення № 2403).

Згідно з п. 3.1. та 3.2. рішення № 2403 від 08.12.2023 заявники зобов`язані укласти з міською радою договори оренди земельних ділянок та зареєструвати право оренди, що підлягає державній реєстрації, відповідно до закону.

Відповідно до додатка 1 до рішення міської ради № 2403 від 08.12.2023 «Список заявників (користувачів), яким надаються в оренду земельні ділянки, на яких розташовані будівлі або споруди, що перебувають у їх власності» (а.с. 20), за № 13 зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» для надання в оренду земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:03:160:0110, що розташована за адресою: Довгинцівськин район, вул. Леоніда Бородича, 7.

Позивач зазначає, що на виконання рішення міської ради № 2403 від 08.12.2023, відповідачу було направлено пропозицію укласти договір оренди № 20/18/4471 від 27.06.2024 (а.с. 12), до якої додано проект договору оренди із розрахунком розміру орендної плати за землю та витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Як зазначає позивач, 06.08.2024 (вх. № 4513/17) він отримав від відповідача лист від 02.08.2024 (а.с. 22-29), відповідно до якого, уважно розглянувши зміст проекту договору оренди земельної ділянки ТОВ «Криворіжпостачбуд» вважає, що запропоновані Криворізькою міською радою умови, викладені в проекті договору оренди земельної ділянки, не відповідають Типовій формі договору оренди землі, затвердженої Кабінетом Міністрів України, окремі умови проекту договору прямо суперечать приписам Конституції України щодо непорушності права власності на нерухоме майно, яке розміщене на земельній ділянці, не відповідають даним Державного земельного кадастру щодо відомостей зареєстрованих про земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:03:160:0110, що є сукупності є підставою для відхилення пропозиції укласти договір на тих умовах, які визначені в проекті договору оренди земельної ділянки з наступних підстав.

Позивач зазначає, що за результатами розгляду вищенаведеного звернення, Криворізькою міською радою листом № 20/18/5689 від 20.08.2024 (а.с. 30-32) було аргументовано належність та правомірність умов проекту договору та акцентовано увагу на необхідності врегулювання, відповідно до приписів чинного законодавства існуючих правовідносин щодо земельної ділянки за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Леоніда Бородича, 7.

Позивач наголошує, що на спірній земельній ділянці розміщено об`єкти нерухомого майна, які належать на праві приватної власності відповідачу. Таким чином, приписи чинного законодавтсва передбачають обов`язок ТОВ «Криворіжпостачбуд» щодо оформлення належного землекористування відповідно до норм Земельного кодексу України.

Однак, як зазначає позивач, не зважаючи на наведені обставини, на теперішній час відповідачем не вчинено належних дій по врегулюванню фактично існуючих земельних правовідносин та всупереч рішення Криворізької міської ради від 08.12.2023 № 2403, приписів ст. 144 Конституції України не укладено з Криворізькою міської радою договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Леоніда Бородича, 7. Відповідач фактично ухиляється від належних дій по підписанню договору оренди та його виконанню, що обумовлює використання земельної ділянки без відповідної правової підстави. Наведені обставини порушують права та охоронювані законом інтереси Криворізької міської територіальної громади як власника земель міста. На підставі викладеного позивач просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» в наведеній редакції.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 16 та ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

За приписами ст. 80 Земельного кодексу України суб`єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України).

В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України).

У ст. 1 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 13 зазначеного Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів (ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі").

З аналізу наведених норм матеріального права, які регулюють земельні правовідносини, вбачається, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки в оренду.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до реєстраційного посвідчення Комунального підприємства «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» на нерухоме майно від 09.01.2002, записано в книзі 1 доп.Н, ст. 105, запис № 2856 (а.с. 38): за Товариством з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» зареєстровано право власності на будівлю складу, площею по зовнішньому виміру 633,74 кв.м, за адресою Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Л. Бородича, 7.

Криворізька міська рада, розглянувши звернення заявників (користувачів) - власників будівель або споруд, розташованих на земельних ділянках, про надання в оренду земельних ділянок, Криворізькою міською радою прийняла рішення № 2403 від 08.12.2023 (а.с. 19-20), яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» надано в оренду земельну ділянку 1211000000:03:160:0110, що розташована за адресою: Довгинцівськин район, вул. Леоніда Бородича, 7, на якій розташовано будівлю, що перебуває у його власності, за обумовленими цільовими призначеннями на 1 рік з можливістю поновлення договору оренди з урахуванням вимог ст. 126-1 Земельного кодексу України (п. 1.1. рішення № 2403).

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Отже, законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об`єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у положеннях ст. 120 Земельного кодексу України, ст. 377 Цивільного кодексу України, інших положеннях законодавства.

З огляду на викладене, у разі переходу права власності на об`єкт нерухомості у встановленому законом порядку право на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на розташовані на земельній ділянці об`єкти, оскільки право власності на будівлі з усіма притаманними для власності складовими - володіння, користування, розпорядження ними, неможливе без перебування у власника будівель земельної ділянки, на якій розташовані об`єкти нерухомості, у власності або користуванні.

При цьому новий власник будівлі, споруди у зв`язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку у визначений законом порядок і спосіб.

Таким чином, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» є власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці кадастровий номер 1211000000:03:160:0110, то укладення договору оренди вказаної ділянки є обов`язковим.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

За приписами ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Проект договору, зміст якого викладений у позовній заяві, разом з додатками надсилався для підписання Товариству з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд». Відповідач зазначений договір не підписав. Доказів на спростування вказаного до матеріалів справи не подано.

Статтею 187 Господарського кодексу України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Згідно з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

За приписами ч. 3 ст. 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Частиною 4 ст. 179 Господарського кодексу України визначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Типові умови договору в силу їх імперативності є обов`язковими для майбутніх сторін господарських договірних зобов`язань і не підлягають зміні ними. Сторони можуть тільки конкретизувати такі умови без відступу від змісту типового договору.

За приписами ст. 14 Закону України "Про оренду землі" типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вищевказаної норми постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 (зі змінами) затверджено Типовий договір оренди землі.

З аналізу поданого позивачем проекту договору про оренду землі, який надсилався відповідачу та який викладений у позовній заяві, вбачається, що зміст зазначеного договору визначений на основі типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 (зі змінами), та містить усі істотні умови, передбачені ст. 15 Закону України "Про оренду землі".

Частиною 3 ст. 181 Господарського кодексу України встановлено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Позивач 06.08.2024 (вх. № 4513/17) отримав від відповідача лист від 02.08.2024 (а.с. 22-29), відповідно до якого, уважно розглянувши зміст проекту договору оренди земельної ділянки ТОВ «Криворіжпостачбуд» вважає, що запропоновані Криворізькою міською радою умови, викладені в проекті договору оренди земельної ділянки, не відповідають Типовій формі договору оренди землі, затвердженої Кабінетом Міністрів України, окремі умови проекту договору прямо суперечать приписам Конституції України щодо непорушності права власності на нерухоме майно, яке розміщене на земельній ділянці, не відповідають даним Державного земельного кадастру щодо відомостей зареєстрованих про земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:03:160:0110, що є сукупності є підставою для відхилення пропозиції укласти договір на тих умовах, які визначені в проекті договору оренди земельної ділянки.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ТОВ «Криворіжпостачбуд» є дійсно власником нерухомого майна, яке розміщене на спірній земельній ділянці, щодо якої позивач ставить питання про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним. Однак, чинні норми законодавства України та правова позиція Верховного Суду не визначає обов`язок користувача земельної ділянки укласти договір оренди земельної ділянки на умовах дискримінаційного характеру, які заздалегідь ставлять сторони правочину в нерівне становище, що мало місце у спірних правовідносинах між сторонами справи. Так, отримавши відповідну пропозицію від Криворізької міської ради щодо укладання договору оренди земельної ділянки на підставі рішення Криворізької міської ради від 08.12.2023 №2403 «Про надання в оренду земельних ділянок, на яких розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності заявників (користувачів)» ТОВ «Криворіжпостачбуд» звернулося з листом «Про розгляд пропозиції укласти договір оренди на умовах, викладених в проекті договору оренди земельної ділянки», в якому не погодилось з запропонованою до підписання редакцією проекту договору оренди земельної ділянки, підготовленої Криворізькою міською радою, та відхилило цю пропозицію, запропонувавши Криворізькій міській раді підготувати новий проект договору оренди земельної ділянки згідно рішенням Криворізької міської ради №2403 від 08.12.2023 для виконання орендарем п.3.1. цього рішення. Відмова в прийнятті цієї пропозиції ґрунтувалась на наступному. ТОВ «Криворіжпостачбуд» були вчинені через уповноваженого представника відповідні дії, пов`язані з отриманням відомостей щодо нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:160:0110, шляхом звернення з відповідною заявою до Держгеокадастру України, за результатами розгляду якої було отримано рішення від кадастрового реєстратора про відмову у наданні відомостей з Державного земельного кадастру №РВ-1200687822024 від 30.07.2024 та №РВ-1200687832024 від 30.07.2024, що свідчить про відсутність відомостей за показниками нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була визначена у відповідному витязі та розрахунку розміру орендної плати, і за цих обставин ТОВ «Криворіжпостачбуд» не може погодити істотну умову проекту договору оренди земельної ділянки, викладену в п.4 проекту договору оренди земельної ділянки щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 7 852 950 грн, що запропоновано Криворізькою міською радою до внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру щодо реальної та належно підтвердженої вартості земельної ділянки і її нормативної грошової оцінки в установленому законом порядку. На час розгляду пропозиції в системі Державного земельного кадастру України були відсутні відомості про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки, тобто не містились відомості, на які посилалась міська рада, надаючи на розгляд окрім проекту договору, витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з датою начебто формування 04.12.2023. Враховуючи те, що державним кадастровим реєстратором, особою, яка наділена Законом України «Про Державний земельний кадастр» повноваженнями щодо надання відомостей з Державного земельного кадастру, не було надано даних про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки в спосіб, передбачений законом, з мотиваційним висновком, що такі відомості відсутні в Державному земельному кадастрі на час їх запитування особою, ТОВ «Криворіжпостачбуд» вважає, що за цих обставин не могла бути погоджена одна із істотних умов договору розмір орендної плати, який формується на підставі витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, як це встановлено в п.8 проекту договору оренди земельної ділянки. Станом на 13.02.2024 в системі Державного земельного кадастру України відповідно до отриманої в установленому законом порядку інформації уповноваженою особою ТОВ «Криворіжпостачбуд» стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:160:0110, землекористувачем якої є ТОВ «Криворіжпостачбуд», у відомостях, які стосуються інформації про нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки, зазначено, що відомості про дату проведення такої оцінки та її вартість нормативна грошова оцінка відсутня в Державному земельному кадастрі. ТОВ «Криворіжпостачбуд» звертає увагу суду на те, що витяг з нормативної грошової оцінки, на який посилається позивач як на підставу визначення розміру зобов`язань з плати за землю щодо спірної земельної ділянки, не є належним та допустимим доказом,оскільки на час його формування такі відомості щодо спірної земельної ділянки були відсутні в Державному земельному кадастрі України і на час розгляду пропозиції Криворізької міської ради у 2024 році ці відомості також були відсутні в системі Державного земельного кадастру України. І це в сукупності свідчить, що окремі положення договору оренди земельної ділянки з посиланням на зазначений витяг, а також розрахунок розміру орендної плати за землю, що підлягає до сплати за 2024 року ТОВ «Криворіжпостачбуд» як додаток до договору оренди земельної ділянки по вул.Леоніда Бородича буд.7, сформований всупереч вимогам закону, і такий договір в сукупності з іншими обставинами не може вважатися законним правочином, а тому вимоги позивача у даній справі ґрунтуються на доказах, які сформовані всупереч з вимогами закону. Іншою істотною умовою, яка була запропонована Криворізькою міською радою, була умова п.9 проекту договору оренди земельної ділянки та п.12 проекту договору оренди земельної ділянки, де орендодавець запропонував для підписання редакції проекту договору оренди земельної ділянки щодо зміни умов договору без внесення змін до цього договору, тобто в автоматичному порядку, тим самим відступивши від положень Типової форми договору оренди земельної ділянки, а саме п.36 Типової форми договору оренди, затвердженим відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Так, п.36 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004р. №220 встановлює, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку. Орендодавець змінив дані положення таким чином, що всі зміни до договору здійснюються за взаємною згодою сторін за виключенням розділу «орендна плата». Зазначене є відступом від Типової форми договору оренди земельної ділянки. «…після припинення дії договору «орендар» повертає «Орендодавцю» земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду за актом приймання-передачі (повернення).». Така редакція проекту договору оренди земельної ділянки не відповідає стану правовідносин між сторонами та іншим положенням договору, тому не може бути прийнята орендарем, виходячи з наступного. Покладання на орендаря земельної ділянки обов`язку повернути земельну ділянку в стані, як зазначає орендодавець, не гіршому порівняно з тим, в якому він її одержав в оренду, є неможливим з огляду на положення проекту договору оренди земельної ділянки, розробленого Криворізькою міською радою, в якому відсутній обов`язок орендодавця за цим договором передати орендарю земельну ділянку за актом приймання-передачі в певному стані, а тому включення п.17 до положень договору є неможливим без визначення порядку та умов передачі первісно орендодавцем орендарю. При цьому Криворізька міська рада, виходячи з п.20 проекту договору оренди земельної ділянки, пропонувала в разі підписання проекту договору оренди земельної ділянки, який передбачає строк дії договору оренди земельної ділянки як 1 рік з дати його підписання, повернути земельну ділянку в стані придатному для її подальшого використання. За цих обставин є незрозумілим та таким, що не відповідає приписам закону положення проекту договору оренди земельної ділянки, за якими орендар земельної ділянки має, по-перше, привести земельну ділянку в певний стан зважаючи на те, що на земельній ділянці розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать на праві власності орендарю, а по-друге, має вчинити дії з повернення земельної ділянки у придатному для використання стані, якщо чинне законодавство України не передбачає знесення (демонтаж) об`єктів нерухомого майна, що розміщені на земельній ділянці. Відмова ТОВ «Криворіжпостачбуд» у прийнятті пропозиції укласти договір оренди земельної ділянки на умовах Криворізької міської ради, з обґрунтуванням незгоди з редакцією запропонованою позивачем свідчить про те, що договір оренди в такій редакції є неукладеним і вимоги Криворізької міської ради про визнання такого договору укладеним суперечать вимогам закону та правовій позиції Верховного Суду і не підлягають задоволенню судом у цій справі. У зв`язку із чим відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Господарський суд зазначає наступне.

Позивачем долучено до матеріалів справи Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований Головним управлінням Дергеокадастру у Дніпропетровській області № 97-40.110,4-8928/301-23 від 04.12.2023 (а.с. 14), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:03:160:0110 становить 7 852 950,00 грн.

Вказаний Витяг було направлено відповідачу разом із проектом договору оренди, що не заперечується сторонами.

Господарський суд зазначає, що нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативно - правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з положеннями ст..13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов`язково.

Нормативно - грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5-7 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ст.20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з ч. 3 ст. 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері земельних відносин.

Відповідно до пп.2. п.2 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, суб`єкт надання адміністративної послуги у сфері Державного земельного кадастру - державний кадастровий реєстратор, адміністратор центру надання адміністративних послуг, уповноважена посадова особа виконавчого органу місцевого самоврядування.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Так, згідно з пп.14, 15 п. 24 Порядку №1051 до Державного земельного кадастру вносяться, зокрема:

- відомості про нормативну грошову оцінку (значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативно грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку; дата проведення нормативної грошової оцінки земель);

- інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку (назва та дата розроблення документації із землеустрою, відомості про її розробників; назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, найменування органу, що його прийняв, електронні копії відповідних документів), інформація про документи, на підставі яких встановлено нормативно грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці, до складу якої входить земельна ділянка, згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку).

Пунктом 162 Порядку №1051, визначено, що відомості можуть надаватися державними кадастровими реєстраторами у такій формі: витягу з Державного земельного кадастру про об`єкт Державного земельного кадастру; довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копії документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру. Витяги, довідки, викопіювання та копії документів, що створюють під час ведення Державного земельного кадастру, в паперовій та електронній формі відповідно до Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" мають однакову юридичну силу.

Згідно з додатком 41 передбачена форма довідки з Державного земельного кадастру, яка ідентифікує земельну ділянку за її кадастровим номером, місцем знаходження, площею, а також поряд з іншими даними містить відомості про економічну та нормативно грошову оцінку земель.

Відповідно до п.179 Порядку №1051 довідки з Державного земельного кадастру, що містять узагальнену інформацію про землі (території), надають органам державної влади, органам місцевого самоврядування для здійснення своїх повноважень, визначених законом, особам, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів та Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок.

Враховуючи викладене, наданий позивачем Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований Головним управлінням Дергеокадастру у Дніпропетровській області № 97-40.110,4-8928/301-23 від 04.12.2023 (а.с. 14) є належним доказом на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:03:160:0110.

Таким чином, необґрунтованими та безпідставними є твердження відповідача, наведені в листі від 02.08.2024 та відзиві, стосовно того, що витяг з нормативної грошової оцінки, на який посилається позивач як на підставу визначення розміру зобов`язань з плати за землю щодо спірної земельної ділянки, не є належним та допустимим доказом.

Відповідач в своєму листі від 02.08.2024 та відзиві зазначає, що іншою істотною умовою, яка була запропонована Криворізькою міською радою, була умова п.9 проекту договору оренди земельної ділянки та п.12 проекту договору оренди земельної ділянки, де орендодавець запропонував для підписання редакції проекту договору оренди земельної ділянки щодо зміни умов договору без внесення змін до цього договору, тобто в автоматичному порядку, тим самим відступивши від положень Типової форми договору оренди земельної ділянки, а саме п.36 Типової форми договору оренди, затвердженим відповідною постановою Кабінету Міністрів України.

Господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 8. запропонованого позивачем договору оренди: річний розмір орендної плати вноситься орендарем виключно у грошовій формі відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу», зі змінами, унесеними рішенням міської ради від 27.06.2023 № 2015, за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної згідно рішення міської ради від 26.05.2021 № 523 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу». Розмір орендної плати не є сталим і змінюється без внесення змін до цього договору в разі внесення змін до Податкового кодексу України та встановлення Криворізькою міською радою нового розміру ставок плати за землю.

Відповідно до п. 9. запропонованого позивачем договору оренди: розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється без внесення змін до цього договору у разі затвердження Криворізькою міською нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста, у зв`язку із проведенням її щорічної індексації та на інших підставах, визначених чинним законодавством України. Орендар самостійно здійснює індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, після чого самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

Згідно із 12. запропонованого позивачем договору оренди: розмір орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору в разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- зміни річного розміру ставок плати за землю на підставі рішення Криворізької міської ради;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «орендаря», що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом та цим договором.

Як вказано вище, частиною 4 ст. 179 Господарського кодексу України визначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Типові умови договору в силу їх імперативності є обов`язковими для майбутніх сторін господарських договірних зобов`язань і не підлягають зміні ними. Сторони можуть тільки конкретизувати такі умови без відступу від змісту типового договору.

За приписами ст. 14 Закону України "Про оренду землі" типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вищевказаної норми постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 (зі змінами) затверджено Типовий договір оренди землі.

Так, відповідно до п. 13. Типового договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності;

- в інших випадках, передбачених законом. Розмір орендної плати за земельні ділянки державної та/або комунальної власності, які передані в оренду за результатами земельних торгів, не може переглядатися у бік зменшення.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Водночас обов`язковість проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз. 2 ч. 1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель»).

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст.632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 05.06.2024 у справі 914/2848/22 дійшла висновку, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов`язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

Враховуючи викладене, оскільки за умовами запропонованого позивачем договору оренди, розмір орендної плати визначається як відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, господарський суд вважає що п. 8, 9 та 12 запропонованого позивачем договору оренди відповідають умовам Типового договору оренди землі та вимогам чинного законодавства України.

До того ж, відповідно до п. 34. запропонованого позивачем договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім випадків, зазначених у розділі «орендна плата» цього договору). У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується в судовому порядку.

Відповідач також зазначає, що неможливість прийняття редакції договору оренди запропонованої Криворізькою міською радою щодо умов повернення земельної ділянки ТОВ «Криворіжпостачбуд», а саме п.17 цієї редакції, яка викладена наступним чином: «…після припинення дії договору «орендар» повертає «орендодавцю» земельну ділянку в стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду за актом приймання-передачі (повернення), тому не може бути прийнята орендарем, виходячи з наступного. Покладання на орендаря земельної ділянки обов`язку повернути земельну ділянку в стані, як зазначає орендодавець, не гіршому порівняно з тим, в якому він її одержав в оренду, є неможливим з огляду на положення проекту договору оренди земельної ділянки, розробленого Криворізькою міською радою, в якому відсутній обов`язок орендодавця за цим договором передати орендарю земельну ділянку за актом приймання-передачі в певному стані, а тому включення п.17 до положень договору є неможливим без визначення порядку та умов передачі первісно орендодавцем орендарю.

Господарський суд зазначає, що сторонами не заперечується, що спірна земельна ділянка була передана відповідачу за актом приймання-передачі раніше. На момент розгляду даної справи докази підписання сторонами акту повернення з оренди спірної земельної ділянки в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, господарський суд не вважає умову запропонованого позивачем договору оренди щодо обов`язку повернути земельну ділянку за відсутності обов`язку орендодавця передати орендарю земельну ділянку за актом приймання-передачі такою, що суперечить вимогам чинного законодавства та Типовому договору оренди.

Відповідач зазначає, що Криворізька міська рада, виходячи з п.20 проекту договору оренди земельної ділянки, пропонувала в разі підписання проекту договору оренди земельної ділянки, який передбачає строк дії договору оренди земельної ділянки як 1 рік з дати його підписання, повернути земельну ділянку в стані придатному для її подальшого використання. За цих обставин є незрозумілим та таким, що не відповідає приписам закону положення проекту договору оренди земельної ділянки, за якими орендар земельної ділянки має, по-перше, привести земельну ділянку в певний стан зважаючи на те, що на земельній ділянці розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать на праві власності орендарю, а по-друге, має вчинити дії з повернення земельної ділянки у придатному для використання стані, якщо чинне законодавство України не передбачає знесення (демонтаж) об`єктів нерухомого майна, що розміщені на земельній ділянці.

Відповідно до п. 20. запропонованого позивачем договору оренди: орендар зобов`язаний до підписання акту приймання-передачі (повернення) привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення у придатний стан включає в себе благоустрій земельної ділянки.

Господарський суд зазначає, що п. 20. запропонованого позивачем договору оренди не містить вимоги/обов`язку орендаря щодо знесення (демонтаж) об`єктів нерухомого майна, що розміщені на земельній ділянці.

В той же час, відповідно до п. 21. Типового договору оренди землі після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку (земельні ділянки) у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку. У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 193).

З огляду на викладене, господарський суд вважає, що п. 20. запропонованого позивачем договору оренди відповідає положенням Типового договору оренди землі та не порушує будь-які вимоги чинного законодавства.

Враховуючи вище викладене, господарський суд вважає наведені відповідачем у своєму листі від 02.08.2024 та відзиві підстави для відмови від підписання договору оренди землі необґрунтованими.

Господарський суд зазначає, що сторонами до матеріалів справи не надано доказів повернення земельної ділянки, оренда якої є предметом спірного договору. Отже, відповідач продовжує користуватися спірною земельною ділянкою без належних правових підстав.

За таких обставин, права позивача як власника земельної ділянки є порушеними з огляду на встановлені законом підстави та умови користування земельними ділянками комунальної форми власності.

Виходячи з викладеного, запропонована позивачем редакція договору оренди землі за своїми умовами відповідає нормам чинного законодавства. Враховуючи, що останнім дотримано порядок, визначений ст. 179, 181, 184 Господарського кодексу України, позовна вимога про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» в наведеній редакції є обґрунтованою, підтвердженою належними доказами і тому підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» в наступній редакції:

«Договір оренди земельної ділянки


м. Кривий Ріг дата укладання «_____»


2024р.

Криворізька міська рада в особі секретаря міської ради Вілкула Юрія Григоровича, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення Криворізької міської ради від 27.10.2021 № 889 «Про надання повноважень з укладання та підписання договорів оренди земельних ділянок, їх купівлі-продажу, актів приймання-передачі земельних ділянок до земель комунальної або державної власності та інших цивільно-правових угод, об`єктами яких є земельні ділянки», іменована в подальшому «орендодавець», з одного боку, та

Товариство з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд» в особі керівника Меткого Олександра Леонідовича, іменоване в подальшому «орендар», з другого, уклали цей Договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішень Криворізької міської ради від 08.12.2023 №2403 «Про надання в оренду земельних ділянок, на яких розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності заявників (користувачів)» надає, а «орендар» приймає в строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення - за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств (код 11.03) для розміщення існуючого складу готової продукції з кадастровим номером 1211000000:03:160:0110, яка розташована на вул. Леоніда Бородича, 7 в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу.

Об`єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3000га.

3. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна:

Будівля складу, згідно реєстраційного посвідчення КП «КБТІ» на нерухоме майно від 09.01.2002, записаного в книзі 1 доп. Н, сторінка 105, запис № 2856, а також інші об`єкти інфраструктури: -.

4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 04.12.2023 № 97-4-0.110,4-8928/301-23 становить 7 852 950,00 гривень (сім мільйонів вісімсот п`ятдесят дві тисячі дев`ятсот п`ятдесят грн. 00 коп.) та підлягає індексації на коефіцієнт індексації за 2023 рік - 1,051.

5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, відсутні.

6. Земельна ділянка вважається переданою «орендодавцем» «орендареві» з дати внесення відомостей в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Строк дії договору

7. Договір укладено строком на 1 рік. Поновлення договору здійснюється на підставі ст.126-1 Земельного Кодексу України. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладання.

Договір оренди земельної ділянки після закінчення строку, на який його укладено, поновлюється на такий же строк та на тих же умовах без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення. Сторона договору, яка має намір скористатися правом відмови від поновлення договору оренди земельної ділянки, не пізніше як за місяць до дати закінчення дії договору подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору. У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору оренди земельної ділянки до дати закінчення дії договору після настання відповідної дати закінчення договору, державна реєстрація речового права продовжується на той же строк.

Орендна плата

8. Річний розмір орендної плати вноситься орендарем виключно у грошовій формі відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу», зі змінами, унесеними рішенням міської ради від 27.06.2023 № 2015, за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної згідно рішення міської ради від 26.05.2021 № 523 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу».

Розмір орендної плати не є сталим і змінюється без внесення змін до цього договору в разі внесення змін до Податкового кодексу України та встановлення Криворізькою міською радою нового розміру ставок плати за землю.

9. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється без внесення змін до цього договору у разі затвердження Криворізькою міською нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста, у зв`язку із проведенням її щорічної індексації та на інших підставах, визначених чинним законодавством України.

Орендар самостійно здійснює індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, після чого самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

10. Плата вноситься орендарем незалежно від результатів його діяльності на рахунок отримувача ГУК у Дніпропетровській області (Довгинцівський район) UА618999980334169812000004647 у банку Казначейства України, Код класифікації доходів бюджету 18010600, код ЄДРПОУ 37988155.

Зміна банківських реквізитів не є зміною умов договору, тому не потребує внесення змін до Договору. Про зміни цих реквізитів «орендодавець» повідомляє «орендаря» у місячний термін через місцеві засоби масової інформації.

11. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.

Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України без внесення змін до договору.

12. Розмір орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору в разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- зміни річного розміру ставок плати за землю на підставі рішення Криворізької міської ради;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «орендаря», що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом та цим договором.

13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Термін нарахування пені за прострочення сплати грошового зобов`язання не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, не обмежується і встановлюється від першого дня виникнення прострочення до дня погашення включно.

Умови використання земельної ділянки

14. Земельна ділянка передається в оренду для розміщення існуючого складу готової продукції.

15. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств (код 11.03).

16. Умови збереження стану об`єкта оренди «орендар» зобов`язаний забезпечити збереження стану земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства.

Умови повернення земельної ділянки

17. У разі припинення дії договору та права власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, «орендар» повертає «орендодавцеві» земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, за актом приймання-передачі (повернення).

18. «Орендодавець» у разі погіршення з вини «орендаря» корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

19. У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, зі змінами.

20. «Орендар» зобов`язаний до підписання акту приймання-передачі (повернення) привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення у придатний стан включає в себе благоустрій земельної ділянки.

21. Неповернення земельної ділянки не звільняє «орендаря» від сплати орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за фактичне користування земельною ділянкою вноситься у розмірах, визначених розділом «орендна плата» цього договору. Нарахування орендної плати припиняється з дати оформлення акта приймання-передачі (повернення) земельної ділянки.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

22. Здійснені «орендарем» без згоди «орендодавця» витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведеш «орендарем» за письмовою згодою з «орендодавцем» землі, не підлягають відшкодуванню

24. «Орендар» має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим Договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких «орендар» зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору «орендодавцем», а також витрати, які «орендар» здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання «орендодавцем» умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження): -.

Земельна ділянка, що передається в оренду, не обмежена іншими правами третіх осіб.

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Забороняється зміна цільового призначення земельної ділянки без проекту землеустрою щодо її відведення.

Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися «орендарем» у суборенду без зміни цільового призначення за письмовою згодою «орендодавця» (крім випадків, визначених законом).

Інші права та обов`язки сторін

28. Права «орендодавця».

«Орендодавець» має право здійснювати в порядку контролю обстеження земельної ділянки з

метою контролю за умовами її використання.

«Орендодавець» має право вимагати від «орендаря»:

- дострокового розірвання Договору у разі порушення «орендарем» умов цього договору на підставах і в порядку, передбаченому чинним законодавством, зокрема у разі порушення умов

використання земельної ділянки;

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно із договором;

- дотримання екологічної безпеки землекористування та забезпечення і збереження родючості ґрунтів, додержання державних актів, норм і правил;

- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- погоджувати будівництво будівель та споруд на земельних ділянках відповідно до чинного законодавства України. Будь-яке будівництво чи реконструкція існуючих будівель на наданій у оренду земельній ділянці та зміна її цільового використання без відповідного дозволу, передбаченого чинним законодавством України, не допускаються;

- своєчасного внесення у повному обсязі орендної плати;

- розміщення тимчасових споруд у межах орендованої земельної ділянки тільки за згодою міської ради.

29. Обов`язки «орендодавця».

«Орендодавець» зобов`язаний:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору;

- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

- не вчиняти дій, які перешкоджали б «орендареві» користуватися орендованою земельною ділянкою.

30. Права «орендаря»:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього договору;

- за письмовою згодою «орендодавця» зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші споруди та закладати багаторічні насадження;

- отримувати продукцію і доходи;

- за письмовою згодою «орендодавця» передавати земельну ділянку або її частину без зміни цільового призначення в суборенду іншій особі. Умови договору суборенди земельної ділянки (її частини) повинні бути визначені в межах договору і не суперечити йому. Строк дії договору суборенди не може перевищувати строку дії договору. У разі розірвання договору чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється. Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації;

- після закінчення строку, на який було укладено договір, «орендар» при належному виконанні обов`язків відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору на новий строк;

- ставити питання про дострокове розірвання договору.

31. Обов`язки «орендаря».

«Орендар» зобов`язаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором;

- дотримуватися виду використання земельної ділянки, встановленого документацією із землеустрою та визначеного в Державному земельному кадастрі;

- використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з Договором відповідно встановлених меж;

- виконувати та не порушувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором;

- дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

- у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати: копію документу, що підтверджує реєстрацію права оренди в Державному реєстрі речових

прав про нерухоме майно, департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради;

копію договору відповідному органу державної податкової служби;

- систематично сплачувати орендну плату в повному обсязі в установлений договором строк;

- утримувати в належному стані орендовану земельну ділянку та здійснювати її благоустрій за власні кошти, додержуватись Правил благоустрою у місті Кривому Розі, затверджених рішенням Криворізької міської ради від 31.01.2023 № 1685;

- забезпечувати збереження, догляд і збільшення наявних зелених насаджень та об`єктів благоустрою протягом усього строку користування земельною ділянкою. У разі неможливості збереження зелених насаджень оформити їх знесення у відповідності до вимог чинного законодавства України;

- забезпечувати виконання вимог ст.48 Закону України «Про охорону земель», Постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1789 та від 01.08.2006 №1045;

- додержуватись правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;

- забезпечити, у разі необхідності, доступ до земельної ділянки, будинку і споруд, та інженерних комунікацій спеціалістів експлуатаційних служб та представників органів державного управління і місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю для здійснення контролю за використанням та охороною земельної ділянки;

- виконувати обов`язки, передбачені Законами України «Про оренду землі», «Про охорону земель» та іншими правовими актами;

- у строки, встановлені законодавством України, надавати до органів державної податкової служби податкову звітність з орендної плати за землю;

- у відповідності до ст. 164 Земельного кодексу України здійснювати за рахунок власних коштів раціональну організацію території, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, підтоплення, забруднення відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами від інших процесів руйнування;

- відповідно до Закону України «Про карантин рослин» проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці;

- проводити за рахунок власних коштів заходи, направлені на збереження якості землі;

- не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;

- у встановленому законодавством порядку відшкодувати «орендодавцеві» збитки у повному обсязі в разі недбалого ставлення, дії чи бездіяльності «орендаря», що призвело до її виснаження, деградації або погіршення якості земельної ділянки, зокрема і внаслідок технічного забруднення;

- забезпечувати знімання, використання і збереження родючого шару ґрунту при проведені робіт, пов`язаних із порушенням земель;

- виконувати обов`язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 415 Цивільного кодексу України;

- додержуватись вимог чинного законодавства України про працю та зайнятість населення у разі використання праці найманих працівників;

- додержуватись вимог чинного законодавства України у сфері торгівлі, захисту прав споживачів, забезпечення якості товарів, що реалізуються населенню.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе «орендар».

У разі прострочення «орендодавцем» або «орендарем» установлених договором строків передачі об`єкта оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.

Страхування об`єкта оренди

33. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім випадків, зазначених у розділі «орендна плата» цього договору).

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується в судовому порядку.

35. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання «орендарем» земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання:

- за взаємною згодою сторін;

- за рішенням суду, на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором або в разі випадкового знищення чи пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню;

- з інших підстав, визначених законом.

37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

38. У разі розірвання цього договору з ініціативи «орендаря» «орендар» відшкодовує «орендодавцю» суму орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

39. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

40. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

41. Цей договір вважається укладеним з дати його підписання сторонами та набирає чинності з моменту реєстрації права оренди згідно діючого законодавства.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в «орендодавця», другий - в «орендаря».

Додаток: рішення Криворізької міської ради від 08.12.2023 № 2403 «Про надання в оренду земельних ділянок, на яких розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності заявників (користувачів)».

Реквізити сторін

Орендодавець

Криворізька міська рада

Юридична адреса

50101, Дніпропетровська обл.,

м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна,1

ідентифікаційний код юридичної особи 33874388

Орендар

Товариство з обмеженою відповідальністю «Криворіжпостачбуд»

Юридична адреса

50086, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг,

вул. Дніпровське шосе, буд. 16-Б,

ідентифікаційний код юридичної особи 24608574

тел. 067 539 18 20

Підписи сторін

Орендодавець Орендар


Юрій Вілкул
Олександр Меткий

мп мп

«____»


2024р.».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Криворіжпостачбуд" (50086, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, буд. 16Б, ідентифікаційний код 24608574) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, буд. 1, ідентифікаційний код 33874388) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн, про що видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 23.06.2025

Суддя І.В. Мілєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.06.2025
Оприлюднено24.06.2025
Номер документу128307207
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них