Герб України

Рішення від 23.06.2025 по справі 755/6668/25

Дніпровський районний суд міста києва

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 755/6668/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" червня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Марфіної Н.В. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - головного управління по м. Києву та Київській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

У С Т А Н О В И В:

28.03.2025 року Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України»в особі філії - головного управління по м. Києву та Київській області звернулось до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за договором про споживчий кредит від 25.04.2024 року №346778969102 в розмірі 261290,79 грн.; витрати по сплаті судового збору в сумі 3377,57 гривень.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що між Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» та ОСОБА_1 , 25.04.2021 року було укладено договір про споживчий кредит №346778969102, на умовах якого, позивач надав, а відповідач отримав суму кредиту у визначеному Кредитному договором. Відповідно до п. 2.1 Договору, банк зобов`язався надати позичальнику на умовах цього договору, а Позичальник має право отримати та зобов`язується належним чином використати та повернути передбачені Кредитним договором строки Кредит, сплатити проценти за користування кредитом та інші платежі у порядку та на умовах, визначених Кредитним договором. Відповідно до п. 2.2 Кредитного договору, Кредит надається в загальному розмірі 200000,00 грн. на строк 60 місяців з терміном остаточного погашення Кредиту не пізніше 25.04.2029 року, з встановленою відповідної процентної ставки у розмірі 56% річних. Позивач виконав свої зобов`язання за договором, надавши відповідачу кредит у встановленому договором розмірі. Проте, відповідач порушив умови договору щодо повернення кредиту та сплати процентів у встановлені договором строки та порядку, у зв`язку з чим у відповідача виникла прострочена заборгованість по сплаті кредиту та процентів. У зв`язку з невиконанням відповідачем зобов`язань за договором, сума заборгованості відповідача по сплаті кредиту та процентів за договором станом на 27.02.2025 року становить 261290,79 грн., що складається з: загальної суми простроченого кредиту (основного боргу) - 191649,79 гривень; загальної суми нарахованих відсотків - 39161,99 гривень, пеня за 6несвоєчасне погашення основго боргу - 24407,17; пеня за несвоєчасне погашення процентів за користування кредитом - 6071,87, що є предметом позовних вимог.

Ухвалою суду від 01.05.2025 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання.

Як убачається з матеріалів справи, направлена на зареєстровану у встановленому законом порядку адресу місця проживання відповідачей копія ухвал суду про відкриття провадження у справі повернулись до суду без вручення адресатам.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання ; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем не надано до суду заперечень щодо розгляду справи в заочному порядку та ухвалення у справі заочного рішення.

За наведених обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплачені відсотки.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.04.2025 року між сторонами укладено Договір про споживчий кредит №346778969102 (а.с. 32-40).

Відповідно до п.п. 2.1-2.4 Договору, банк зобов`язався надати позичальнику на умовах цього договору, а Позичальник має право отримати та зобов`язується належним чином використати та повернути передбачені Кредитним договором строки Кредит, сплатити проценти за користування кредитом та інші платежі у порядку та на умовах, визначених Кредитним договором. Відповідно до п. 2.2 Кредитного договору, Кредит надається в загальному розмірі 200000,00 грн. на строк 60 місяців з терміном остаточного погашення Кредиту не пізніше 25 квітня 2029 року, з встановленою відповідної процентної ставки у розмірі 56%.

Відповідно до п. 2.4.2 Проценти нараховуються щомісячно за методом факт/факт на фактичний залишок заборгованості за Кредитом, що був отриманий позичальником, починаючи з дати видачі кредиту до терміну остаточного повернення кредиту, у зв`язку з настанням обставин, передбачених пп. 3.11.2.1 та 3.11.2.2 цього Договору, нарахування процентів по Кредиту припиняється наступного дня після настання такого терміну.

Відповідно до п. 3.10.1 Договору, Банк має право вимагати повернення суми Кредиту та сплати всієї суми нарахованих процентів за користування Кредитом, строк плати яких ще не настав, в повному обсязі у тому числі, але не виключно, у разі якщо, зокрема, затримання сплати частини Основної частини суми боргу за Кредитом та/або процентів за користування Кредитом на один календарний місяць.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору, актів цивільного законодавства.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України)

Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання. (ч.2 ст. 615 Цивільного кодексу України)

Відповідно до частини першої статі 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно зі ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно ч.2 ст.1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишалася, та сплати процентів, належних за договором.

Звернення до суду з вимогою про дострокове повернення всіх сум за кредитним договором у зв`язку з порушенням умов договору згідно з ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України не означає односторонньої відмови від договору, а є наслідком невиконання чи неналежного виконання боржником своїх договірних зобов`язань. Це спосіб цивільно-правової відповідальності боржника.

Таким чином, при вирішенні спорів про дострокове повернення кредиту суд має враховувати положення статей 1050, 1054 Цивільного кодексу України і виходити з того, що якщо договором встановлений обов`язок позивальника повернути кредит частинами (з розстрочення), то в разі прострочення повернення чергової частини кредитодавець має право вимагати дострокового повернення частини кредиту, що залишився, та сплати процентів, належних йому від суми кредиту.

Як підтверджується наявними у справі доказами, відповідач порушив умови кредитного договору в частині своєчасного повернення кредиту, у зв`язку з чим станом на 27.02.2025 року виникла заборгованість за Договором про споживчий кредит №346778969102 що складається з: загальної суми простроченого кредиту (основного боргу) - 191649,79 гривень та загальної суми нарахованих відсотків у розмірі - 39161,99 гривень, що підтверджується наданими позивачем розрахунками заборгованості по вищезазначеному договору, в свою чергу відповідач не скористався процесуальним правом висловити свої заперечення на позов та надати докази, які мали підтвердити належне виконання відповідачем договірних зобов`язань.

Окремо позивач просив стягнути пеню за несвоєчасне погашення основаного боргу (кредиту) - 24407,17 грн та пеню за несвоєчасне погашення процентів за користування кредитом - 6071,87 грн.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2120-IX (набрав чинності 17 березня 2022 року) розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України доповнено пунктом 18 такого змісту: «У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).».

Отже, згідно пункту 18 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов`язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов`язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

Таким чином, норми ЦК України прямо забороняють з позичальників кредитних коштів стягувати пеню за неналежне виконання зобов`язання. З огляду на вказані положення Закону, вимоги позивача про стягнення пені за несвоєчасне погашення основного боргу (кредиту) у розмірі 24407,14 грн та пеня за несвоєчасне погашення процентів за користування кредитом у розмірі 6071,87 грн є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить позов Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - головного управління по м. Києву та Київській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Договором про споживчий кредит є обґрунтованим, та таким, що підлягає частковому задоволенню, ухвалюючи рішення суд присуджує до стягнення суми заборгованості за кредитом у розмірі 191649,79 грн. та проценти за користування кредитом у розмірі 39161,99 грн.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягненню судовий збір, що був сплачений позивачем при звернені до суду у розмірі 3462,18 пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 526, 610, 611, 629, 626, 1054 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 10, 49, 76, 77-81, 89, 141, 209, 210, 223, 247, 265, 280, 354, 417 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

У х в а л и в:

Позов Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - головного управління по м. Києву та Київській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Договором про споживчий кредит - задовольнити.

Стягути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - головного управління по м. Києву та Київській області заборгованість за Договором про споживчий кредит №346778969102 в розмірі 230811 (двісті тридцять тисяч вісімсот одинадцять) грн. 78 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - головного управління по м. Києву та Київській області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3462 (три тисячі чотириста шістдесят дві) грн. 18 коп.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 23.06.2025 року.

Учасники справи:

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії - головного управління по м. Києву та Київській області (01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27, код ЄДРПОУ 09322277);

Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Суддя -

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.06.2025
Оприлюднено26.06.2025
Номер документу128320854
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —755/6668/25

Рішення від 23.06.2025

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марфіна Н. В.

Ухвала від 01.05.2025

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марфіна Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні