Герб України

Рішення від 04.02.2025 по справі 562/3370/24

Здолбунівський районний суд рівненської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 562/3370/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" лютого 2025 р. Здолбунівський районний суд

Рівненської області в складі:

головуючого судді Саган Л.В.

за участю секретарясудового засіданняАврамчук Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Здолбунові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Здовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання за ним права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування. В обгрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, спадкоємцем якого за заповітом є він. Спадщину прийняв своєчасно, оскільки на час відкриття спадщини постійно проживав разом із спадкодавцем та подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Він отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , та свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Миротинської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області.

Разом з тим, спадкодавцем за життя було розпочато, але не завершено процедуру приватизації земельної ділянки площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої у с.Гільча Перша Рівненського району Рівненської області, яка була передана у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення Миротинської сільської ради народних депутатів Здолбунівського району Рівненської області № 4 від 24 січня 1994 року "Про передачу земельної ділянки у приватну власність на постійне користування".

Приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Чайковською А.О. 09 жовтня 2024 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 0,25 га для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в с.Гільча Перша Рівненського району Рівненської області, в зв`язку з відсутністю належних правовстановлючих документів. Також органом місцевого самоврядування йому відмовлено у завершенні процедури приватизації вказаної земельної ділянки.

Тому просить суд визнати за ним у порядку спадкування за заповітом право на завершення приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,25 га, яка розташована в с.Гільча Перша Рівненського району Рівненської області, з можливістю набуття за результатами цієї приватизації права власності на вказану земельну ділянку.

Від позивача ОСОБА_1 на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить задовольнити.

Представник Здовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області Рощенко О.О. подала до суду заяву, в якій позов визнає, не заперечує щодо задоволення позовних вимог. Просить розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України в зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір`ю позивача ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 20 січня 1960 року сільською радою Гільчі Першої Здолбунівського району Рівненської області (а.с.39).

Відповідно до заповіту, складеного 19 червня 2017 року і посвідченого секретарем виконкому Миротинської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області Василиною Т.П., ОСОБА_2 усе своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б не складалося, і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті, і на що вона за законом матиме право, заповіла своєму синові ОСОБА_1 - позивачу по справі (а.с.38).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 04 вересня 2017 року Миротинською сільською радою Здолбунівського району Рівненської області (а.с.9).

Зі спадкової справи № 94/2019, заведеної 20 листопада 2019 року приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Чайковською А.О. вбачається, що позивач своєчасно прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , оскільки на час відкриття спадщини постійно проживав разом із спадкодавцем та подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Інших спадкоємців немає (а.с.30-67).

20 листопада 2019 року позивач отримав свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,8523 га з кадастровим номером 5622683800:0:002:0068 та на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,3911 га з кадастровим номером 5622683800:0:002:0180, які розташовані на території Миротинської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області (а.с.52, 54).

09 грудня 2020 року позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6).

Проте 09 жовтня 2024 року приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Чайковською А.О. позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 0,25 га для ведення особистого підсобного господарства, в зв`язку з відсутністю належних правовстановлючих документів, що посвідчують право власності спадкодавця на зазначену земельну ділянку (а.с.23).

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Відповідно до статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Статтею 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.

Згідно з пунктом "г" частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Частиною першою статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, що передбачено пунктом "а" частини третьої статті 152 ЗК України.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами перебачений у статті 118 ЗК України.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання (частина шоста статті 118 ЗК України).

Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення (частина сьома статті 118 ЗК України).

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін (частина восьма статті 118 ЗК України).

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування (частина дев`ята статті 118 ЗК України).

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність (частина десята статті 118 ЗК України).

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (частина одинадцята статті 118 ЗК України).

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації (стаття 125 ЗК України).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Як вбачається з матеріалів спави, на підставі рішенням Миротинської сільськоїради народнихдепутатів Здолбунівськогорайону Рівненськоїобласті №4від 24січня 1994року ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 0,50 га у с.ГільчаПерша Рівненськогорайону Рівненськоїобласті для ведення особистого підсобного господарства, а також для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель (а.с.10-13).

Рішенням Здовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області від 10 листопада 2023 року № 1214 "Про затвердження технічних документацій та передачу земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код 02.01)", затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та передано у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 (а.с.8).

Однак,Здовбицька сільськарада Рівненськогорайону Рівненськоїобласті відмовилапозивачеві в клопотанні про передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,25 га з цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства в с.Гільча Перша Рівненського району Рівненської області, яка на підставі рішення Миротинської сільської ради народних депутатів Здолбунівського району Рівненської області № 4 від 24 січня 1994 року "Про передачу земельної ділянки у приватну власність на постійне користування" була передана у приватну власність на постійне користування матері позивача ОСОБА_2 (а.с.27).

Частиною другою статті 16 ЦК України визначено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

З огляду на наведені норми закону, захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено пунктом 1 частини третьої статті 152 ЗК України.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду з позовами про визнання відповідного права у порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Відповідний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц, провадження 14-652цс18, у постановах Верховного Суду від 13 червня 2018 року у справі № 128/1911/15-ц, від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17, від 29 серпня 2019 року у справі № 554/1195/17 від 30 червня 2020 року у справі № 623/633/17, від 25 березня 2020 року у справі № 158/1672/17, що свідчить про сталість судової практики у вирішенні питання права на завершення приватизації земельної ділянки.

Таким чином, у випадку, якщо спадкодавець за життя із дотриманням вимог законодавства розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, проте не отримав на неї право власності у зв`язку зі смертю, спадкоємці у порядку спадкування набувають право на завершення приватизації. У разі відмови компетентного органу спадкоємцям, належним та ефективним способом захисту їх прав у судовому порядку є звернення із позовом про визнання права на завершення приватизації.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 грудня 2022 року у справі № 692/768/21 (провадження № 61-5004св22).

Оскільки позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті матері, то вважається, що позивач набув право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали попередньому спадкодавцю, на підставі статей 1216 та 1218 ЦК України. До складу спадщини входить, у тому числі, право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку спадкодавець розпочала за життя у встановленому законом порядку та не завершила в зв`язку зі смертю.

З огляду на викладене, наявні правові підстави для визнання за позивачем в порядку спадкування за заповітом права на завершення приватизації та одержання документа, що посвідчує право власності на землю.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.12, 81, 197-200, 263-265 ЦПК України, ст.1216-1223, 1233, 1268 ЦК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 доЗдовбицької сільськоїради Рівненськогорайону Рівненськоїобласті провизнання правана завершенняприватизації земельноїділянки впорядку спадкування- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право назавершення приватизаціїземельної ділянкиплощею 0,25га зцільовим призначеннямдля веденняособистого селянськогогосподарства,яка розташованав с.ГільчаПерша Рівненськогорайону (ранішеЗдолбунівського району)Рівненської області,в порядкуспадкування зазаповітом післясмерті матері ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з можливістю набуття за результатами цієї приватизації права власності на вказану земельну ділянку.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач Здовбицька сільська рада Рівненського району Рівненської області, місцезнаходження: 35709, с.Здовбиця Рівненського району (раніше Здолбунівського району) Рівненської області, вул.Шосова, 105, код ЄДРПОУ 04385830.

С уд дя

СудЗдолбунівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення04.02.2025
Оприлюднено25.06.2025
Номер документу128342440
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —562/3370/24

Рішення від 04.02.2025

Цивільне

Здолбунівський районний суд Рівненської області

Саган Л. В.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Здолбунівський районний суд Рівненської області

Саган Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні