Герб України

Рішення від 29.05.2025 по справі 366/817/25

Іванківський районний суд київської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 366/817/25

Провадження № 2/366/454/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.05.2025 селище Іванків

Іванківський районний суд Київської області у складі головуючого судді МовчанаВ.В., за участю секретаря судового засідання Кулик А.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом ОСОБА_1

до Поліської селищної ради Київської області

про визнання права власності на спадкове майно

Представники учасників справи:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Іванківського районного суду Київської області з позовом до Поліської селищної ради Київської області (далі відповідач) про визнання права власності на спадкове майно.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю підстав для визнання за позивачем права приватної власності на спадкове майно матері ОСОБА_2 , а саме на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 , що належав спадкодавиці ОСОБА_2 .

Позивачка зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 , яка проживала у селі Вовчків, Вишгородського району Київської області. Після смерті матері стало питання про оформлення спадщини. На день її смерті залишилось спадкове майно: житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Спадщину після смерті матері прийняла позивачка, подавши заяву про прийняття спадщини до Іванківської державної нотаріальної контори (спадкова справа № 304/2024).

07.03.2025 року позивачка зверталася до Іванківської державної нотаріальної контори з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок. У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок їй було

відмовлено, оскільки не було пред`явлено правовстановлюючого документу на спадковий будинок.

Позивачка зазначає, що у 1968 році ОСОБА_2 побудувала житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Вказане домоволодіння вона будувала за власні кошти та власними силами, але ніяких правовстановлюючих документів не було оформлено.

Документами, що підтверджують право власності на будинок є виписка з погосподарської книги.

Єдиним спадкоємцем (який прийняв спадщину та претендує на спадкове майно) після смерті ОСОБА_2 є її донька - ОСОБА_1 .

У зв`язку з тим, що Іванківська державна нотаріальна контора не може видати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок, позивачка змушена звертатися з даним позовом до суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.03.2025, головуючим суддею визначено суддю Мовчана В.В.

Ухвалою Іванківського районного суду Київської області від 31.03.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку загального провадження, підготовче засідання призначено на 24.04.2025.

У судовому засіданні 24.04.2025 підготовче судове засідання було відкладено на 07.05.2025.

Ухвалою Іванківського районного суду Київської області від 07.05.2025 було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 29.05.2025.

Позивачка у судове засідання не з`явилася, однак в прохальній частині позовної заяви зазначила про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився, проте 27.05.2025 подав до суду заяву про розгляд справи без представника Поліської селищної ради Вишгородського району. У поданій заяві зазначено, що селищна рада зі справою ознайомлена, заперечень не має.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з вимогами ст. 12, 13, 78, 81, 82 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень, доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Оцінка зібраних по справі доказів здійснюється за правилами, передбаченими ст. 89 ЦПК України, з врахуванням положень ст. 76-88 ЦПК України.

З наданих доказів, встановлено такі факти і обставини.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

З виписки з погосподарської книги № 1 на 2021-2025 роки Вовчківської сільської ради села Вовчків вбачається, що житловий будинок по АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 .

Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області» на вищезазначений житловий будинок виготовлено технічний паспорт (реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності: ТІ01:3236-6660-1974-3010).

Відповідно до листа Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області» від 27.01.2025 № 164 право власності на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 не реєструвалося.

Постановою державного нотаріуса Іванківської державної нотаріальної контори Т.Воробей, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю документів, які посвідчують право власності на житловий будинок.

Зазначено, що за даними нотаріальної контори після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 спадщину прийняла ОСОБА_1 . Інших спадкоємців немає.

Суд, розглянувши подані матеріали, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

За змістом ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до положень чинного на той час (на момент спорудження житлового будинку) ЦК УРСР 1963 року, вказівок по порядку ведення погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених Центральним статистичним управлінням СРСР 13.04.1979 року № 11/5, Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції УРСР 31.10.1975 року за № 45/5, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки сільської ради, в т.ч. і виписки із погосподарських книг.

Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, яка затверджена Міністерством комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, передбачала обов`язкову реєстрацію будинків у містах і селищах міського типу. У період чинності цієї інструкції до 13 грудня 1995 року державна реєстрація нерухомого майна у сільській місцевості не проводилася.

Таким чином, приналежність житлового будинку, з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується відповідним записом із погосподарської книги № 1 на 2021-2025 роки Вовчківської сільської ради, згідно якого вищезазначений житловий будинок рахується за померлою ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно з ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за законом чи за заповітом має право прийняти спадщину.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає у день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інших спадкоємців немає.

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Верховний суд України в п. 23 Постанови Пленуму «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7 роз`яснив, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством.

За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. За змістом статті 392 ЦК України, право власності на майно може бути визнано судом у випадку, коли це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує це право.

Позивач зверталася до Іванківської державної нотаріальної контори, з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, однак у видачі їй було відмовлено, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, тому остання звернулася до суду з метою захисту своїх прав.

Згідно листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем.

Враховуючи, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, а також враховуючи визнання позову відповідачем, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що вимоги позивачки про визнання права власності на спадкове майно підлягають задоволенню.

Питання щодо судових витрат вирішується судом відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

Судом встановлено, що позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., однак остання просить витрати по сплаті судового збору покласти на неї.

На підставі викладеного та керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 200, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Поліської селищної ради Київської області про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

2.Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на спадкове майно матері ОСОБА_2 , а саме на: житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Будинок розміром житлової площі 23,7 кв.м., розміром загальної площі 69,2 кв.м., в плані основна частина під літерою «А1». Господарські будівлі та споруди: прибудова «а2», ганок «а3», сарай «Б», сарай «В», сарай «Г», ворота з хвірткою №1, огорожа №2.

3.Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Поліським РВ ГУ МВС України в Київській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 )

Відповідач: Поліська селищна рада Київської області (адреса: вул. Воздвиженська, 84, смт Красятичі, Вишгородського району, Київської області, ідентифікаційний код 04361723).

Повний текст рішення складено 09.06.2025.

Суддя Віталій МОВЧАН

СудІванківський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.05.2025
Оприлюднено26.06.2025
Номер документу128362811
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —366/817/25

Рішення від 29.05.2025

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Мовчан В. В.

Ухвала від 07.05.2025

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Мовчан В. В.

Ухвала від 31.03.2025

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Мовчан В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні