Жовтневий районний суд м.кривого рогу
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 212/2164/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2025 року м. Кривий Ріг
Покровський районний суд міста Кривого Рогу в складі: головуючого Чайкіна І.Б., за участю: секретаря судового засідання Крутиголови В.О., представника позивача Клименко С.М., відповідачки ОСОБА_1 , розглянувши в місті кривий Ріг в залі суду, в порядку загального провадження цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради, якийдіє в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , третя особа: Комунальний заклад Центр соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Криворізької міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В:
Голова ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ ПОКРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ РАДИ, якийдіє в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 в якому просили: 1) позбавити відповідачку батьківських прав відносно дітей; 2) стягнути з відповідачки аліменти на користь майбутнього опікуна або закладу, де будуть знаходитись діти в розмірі 1/2 частини від усіх видів її заробітку щомісячно, починаючи стягнення з дня подання позову до досягнення дітьми повноліття, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку; 3) стягнути відповідачки судовий збір на користь держави. Мотивуючи свою позовну заяву тим, що 05.11.2024 року відповідно до актів органу внутрішніх справ України про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку малолітні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 були влаштовані до Комунального закладу Центр соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Криворізької міської ради.Крім того,відповідачка народила ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 .Відповідачка ОСОБА_1 перебувала увідділенні №19Психіатричне длялікування залежностейКП «Дніпровськабагатопрофільна клінічналікарня наданняпсихіатричної допомогиДОР» налікуванні з16.12.202року по07.01.2025року.Відповідачка такожне перебуваєна облікув управлінніпраці тасоціального захистута ніякоїдержавної допомогине отримує.Спеціалістами службиу справахдітей булоздійснено вихідза адресою: АДРЕСА_1 ,де мешкає ОСОБА_1 та встановлено,що умовипроживання незадовільні,у помешканнібрудно,речі розкидані,через боргивимкнено електропостачання.За місцеммешкання ОСОБА_1 характеризується негативно,зловживає алкогольниминапоями танаркотичними засобами.Стосовно відповідачкипротягом 2024року складалисяадміністративні протоколиза невиконаннябатьківських обов`язківза ч.1ст.184КУпАП. У зв`язку з чим звертаються до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 03.03.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 01.04.2025 року у справі закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог. Зазначила, що хоч ОСОБА_1 останнім часом і намагається виправити ситуацію щодо виховання дітей, проте ці дії є недостатніми. До того ж, відповідачка не позбавлена можливості протягом року звернутися до суду, стосовно поновлення батьківських прав.
Відповідачка заперечувала щодо позбавлення її батьківських прав стосовно дітей. Зазначила, що офіційно влаштувалась на роботу, сплатила за відновлення електропостачання, намагається створити умови для виховання дітей. Вказала, що пройшла лікування від наркотичної залежності.
Свідок ОСОБА_6 , що сім`я ОСОБА_1 встала на соціальний облік з листопада 2024 року, відповідачка вживала наркотичні засоби, належним чином не підтримувала порядок у домі. Мала конфлікт з вітчимом.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали цивільної справи суд дійшов наступного висновку.
В справі «Ilya Lyapin v. Russia», справа № 70879/11, Страсбург, 30.06.2020, §44, 47, Європейський суд з прав людини зазначив про те, що в даний час існує широкий консенсус - у тому числі в міжнародному праві - на підтримку ідеї про те, що у всіх рішеннях, що стосуються дітей, їхні найкращі інтереси мають бути першочерговими. Як правило, інтереси дитини диктують, що зв`язки дитини зі своєю сім`єю повинні підтримуватися, за винятком випадків, коли сім`я виявилася особливо непридатною і це може завдати шкоди здоров`ю та розвитку дитини. Розірвати такі зв`язки означає відірвати дитину від коріння, що може бути зроблено лише у виняткових обставинах; необхідно зробити все для збереження особистих відносин і, якщо це необхідно, для відновлення сім`ї. Оцінюючи, чи був оскаржений захід "необхідним у демократичному суспільстві", Суд повинен врахувати, чи були, зважаючи на справу в цілому, причини, виправдані для оскаржуваного заходу, "відповідні та достатні" для цілей § 2 статті 8 Конвенції. З цією метою, суд повинен з`ясувати, чи проводили вітчизняні суди поглиблену перевірку всієї сімейної ситуації та цілу низку факторів, зокрема факторів фактичного, емоційного, психологічного, матеріального та медичного характеру, і чи врівноважена та розумна оцінка відповідних інтересів кожної людини з постійною турботою про визначення того, яке найкраще рішення буде для дитини.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України» відображено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, І судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 . В свідоцтвах про народження дитини записано: мати ОСОБА_1 (а.с.4- 6).
Відомості про батька дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , записані у відповідності до частини 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с. 7-9)
За відомостями, що містяться у реєстрі Криворізької міської територіальної громади наявна інформація за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).
Згідно актуобстеження умовза адресою: АДРЕСА_1 встановлено, що умови проживання незадовільні, у помешканні брудно, речі розкидані, через борги вимкнено електропостачання (а.с. 28-30).
Відповідно до актів органу внутрішніх справ України про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку малолітні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 були влаштовані до Комунального закладу Центр соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Криворізької міської ради (а.с. 16; 18).
За час знаходження дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_3 у Комунальному закладі Центр соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Криворізької міської ради, їх матм ОСОБА_1 відвідувала дітей в закладі 12.11.2024 року, 27.11.2024 року, приносила солодощі та фрукти (а.с. 13).
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є дитиною позбавлено батьківського піклування на підставі рішення виконавчого комітета Покровської районної в місті ради № 201 від 19.03.2025 року та з 24.03.2025 року перебуває у відділенні медичної реабілітації дітей КП «Криворізький центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» ДОР (а.с. 58)
ОСОБА_1 перебувала у відділенні № 19 Психіатричне для лікування залежностей КП «Дніпровська багатопрофільна клінічна лікарня надання психіатричної допомоги ДОР» на лікуванні з 16.12.202 року по 07.01.2025 року, що підтверджено випискою з медичної карти стаціонарного хворого № 5066 (а.с. 14).
За інформацією КНП «КРИВОРІЗЬКИЙ ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР ЗІ СТАЦІОНАРОМ» КМР 04.11.2024 року жінка на імя ОСОБА_1 народила дитину, станом на 04.11.2024 року породілля та новонароджений знаходяться в КНП «КРИВОРІЗЬКИЙ ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР ЗІ СТАЦІОНАРОМ» КМР (а.с. 20)
Згідно із інформацією з рапорту ДОП відділення поліції № 3 КРУП в ході перевірки за адресою АДРЕСА_1 перевірялась громадянка ОСОБА_1 , 2002 року народження, характеризується негативно, зловживає спиртними напоями та наркотичними засобами ( а.с.22).
ОСОБА_1 не перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту та ніякої державної допомоги не отримує (а.с.23)
ОРГАНОМ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ ВИКОНКОМУ ПОКРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ РАДИ було надано висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 36-38).
Під час розгляду справи ОСОБА_1 влаштувалася на роботу, працює в ТОВ «ВСТОЙЛ» оператором заправних станцій з 18.04.2025 року (наказ № 219 к/тр від 17.04.2025 року) по теперішній час (а.с. 77).
Крім того, надано платіжну інструкцію про перерахування 1000 гривень на рахунок ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», вид послуг: електроенергія (а.с. 78) В судовому засіданні надала докази сплати 5480,20 грн за послуги відновлення електропостачання та квитанції про оплату заборгованості.
Службою у справах дітей виконкому Покровської районної у місті ради здійснено вихід за адресою АДРЕСА_1 та складено акт обстеження умов проживання від 20.05.2025 року, у відповідності до якого в квартирі є необхідна кількість меблів, житло потребує косметичного ремонту, холодильник в наявності, однак не працює. На момент обстеження обмежений запас продуктів харчування. Для новонародженої дитини є ліжко, іграшки та засоби гігієни, для старших дітей не виділені окремі спальні місця. Мати не згодна з позбавленням батьківських прав, частково створила умови для проживання малолітніх дітей.
За правилами ст. 150 Сімейного Кодексу Українибатьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Частинами 1-5ст.150Сімейного кодексуУкраїни закріплено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Згідно вимогст.155 СК Україниздійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства»на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Частиною 1 статті 164 СК України визначено: мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
У відповідності до ч. 3 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
В пункті 16Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»роз`яснено, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбаченихст. 164 СК.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч. 5 ст. 19 СК України).
При цьому суд може не погодитися із висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини (ч. 6 ст. 19 СК України).
За приписами принципу 6 Декларації прав дитини, затвердженої резолюцією Генеральної асамблеї Організації Об`єднаних Націй 1386 (XIV) 20 листопада 1959 року, дитина для повного і гармонійного розвитку його особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і під відповідальністю своїх батьків і в усякому разі в атмосфері любові і моральної і матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, окрім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.
Відповідачка в судовому засіданні категорично заперечувала щодо заявленого позову, що вказує на її зацікавленість у збереженні батьківства. Влаштувалась на роботу, сплатила за відновлення електропостачання, намагається створити умови для виховання дітей.
За результатами розгляду можливо стверджувати, що в матеріалах справи достатньо доказів, які негативно характеризують особистість ОСОБА_1 , проте вони не даютьпідстав для висновку про невідкладну необхідність позбавляти її батьківських прав.
У матеріалах справи відсутні докази застосування до відповідачів заходів впливу у зв`язку із неналежним виконанням батьківських обов`язків що малолітньої з боку органів Національної поліції, органів опіки та піклування, суду, у тому числі притягнення до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків.
Ураховуючи вищевикладене та зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд дійшов правильного висновку щодо відмови у позові та попередження відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання малолітніх дітей, а також покласти на орган опіки та піклування за місцем проживання дитини контроль за виконанням ними батьківських обов`язків щодо дитини.
Суд вважає за доцільне звернути увагу, що залишення поза увагою попередження про необхідність змінити ставлення до виконання батьківських обов`язків визнано у справі № 149/2510/21 достатньою підставою для позбавлення батьківських прав (постанова Верховного Суду від 23 листопада 2022 року).
З урахуванням зібраних у справі доказів, суд вважає, що на цей час відсутні підстави для застосування до відповідачки такого крайнього заходу впливу як позбавлення її батьківських прав. Навіть при доведеності тих обставин, що вона не в повній мірі виконує обов`язки по вихованню дитини, так як ці обставини ще не свідчать про винне, свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками. Враховуючи намагання виправитися, змінити своє ставлення до дитини, усвідомлення відповідальності за невиконання своїх батьківських обов`язків. В той же час, суд вважає за необхідне попередити відповідачку про необхідність змінити ставлення до виховання дітей, поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням нею батьківських обов`язків.
Оскільки вимоги про стягнення аліментів є похідними від вимог про позбавлення батьківських прав, суд констатує відсутність підстав для стягнення аліментів з відповідачки.
Отже, суду не надано безсумнівних доказів, які б свідчили про ухилення відповідача від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей, свідоме нехтування нею своїми обов`язками.
Враховуючи вищевикладене, суд, проаналізувавши обставини та матеріали справи, надавши оцінку ВИСНОВКУ ВИКОНКОМУ ПОКРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ РАДИ, як органу опіки та піклування, щодо доцільності позбавлення батьківських прав в сукупності з іншими наявними у справі доказами, встановивши під час судового розгляду, що відповідачка виявляє стійке бажання приймати участь у вихованні дітей та виявляє бажання до виконання батьківських обов`язків, а позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, як передчасного.
Судові витрати по платі судового збору компенсувати за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 164, 166, 167, 171, 180-182, 248 СК України, ст. ст. 4, 12, 13, 76-83, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Покровської районної в місті ради, який діє в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до ОСОБА_1 , третя особа: Комунальний заклад Центр соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 Криворізької міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів відмовити.
Попередити ОСОБА_1 про необхідність належного виконання обов`язків по вихованню і утриманню дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та покласти на ОРГАН ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ ВИКОНКОМУ ПОКРОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ РАДИ контроль за виконанням батьківських обов`язків ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: Виконавчий комітет Покровської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 04052531, місцезнаходження: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Шурупова, буд. 2.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Третя особа Комунальний заклад «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей № 1» Криворізької міської ради, код ЄДРПОУ25843219, місце знаходження за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Кривий Ріг, вул. Федора Караманиць, буд. 51А.
Повне судове рішення складено 26.06.2025 року.
Суддя: І. Б. Чайкін
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2025 |
Оприлюднено | 30.06.2025 |
Номер документу | 128446437 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Чайкін І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні