Рівненський міський суд рівненської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 569/13126/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Першко О.О. розглянувши позовну заяву Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Рівненського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про звернення стягнення на предмет іпотеки,
УСТАНОВИЛА:
26 червня 2025 року Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії Рівненського обласного управління АТ «Ощадбанк», діючи через свого представника ОСОБА_6 , звернулося до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , в якому просить: стягнути з відповідачів заборгованість за кредитним договором № 256 від 01 червня 2007 року, що станом на 22 травня 2025 року становить 43496,40 дол. США та складається з простроченої заборгованості за основним боргом 43496,40 дол. США, шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки за Іпотечним договором від 01 червня 2007 року, посвідченим приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Юган Г.І. та зареєстрованим у реєстрі за № 1505, а саме: трикімнатну квартиру, загальною площею 80,3 кв.м, житловою площею 50,8 кв.м зі всіма невід`ємними її приналежностями, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Визначити спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення електронного аукціону у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження» з дотриманням Закону України «Про іпотеку» за початковою ціною предмета іпотеки, яка встановлюється при його примусовому виконання на рівні, не нижчому за звичайні ціни на такий вид майна на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності або незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
27 червня 2025 року позовну заяву було передано на розгляд судді.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою становить1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою сплачується судовий збір 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028 грн.
Відповідно допункту 3частини третьоїстатті 175ЦПК Українипозовна заяваповинна містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Відповідно до статті 176 ЦПК України ціна позову визначається: у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, чи оспорюваною сумою за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах про стягнення аліментів - сукупністю всіх виплат, але не більше ніж за шість місяців; у позовах про строкові платежі і видачі - сукупністю всіх платежів або видач, але не більше ніж за три роки; у позовах про безстрокові або довічні платежі і видачі - сукупністю платежів або видач за три роки; у позовах про зменшення або збільшення платежів або видач - сумою, на яку зменшуються або збільшуються платежі чи видачі, але не більше ніж за один рік; у позовах про припинення платежів або видач - сукупністю платежів або видач, що залишилися, але не більше ніж за один рік; у позовах про розірвання договору найму (оренди) або договору найму (оренди) житла - сукупністю платежів за користування майном або житлом протягом строку, що залишається до кінця дії договору, але не більше ніж за три роки; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості; у позовах, що складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Пунктом 15 постанови Пленуму ВССУ від 17 жовтня 2014 року № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» визначено, що до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці.
Таким чином, наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову.
Зміст заявленої вимоги про звернення стягнення на майно ґрунтується на наявності грошових вимог позивача до відповідача на підставі окремого договору, наслідком задоволення таких вимог та виконання судового рішення є припинення грошових вимог позивача. Отже, позовні вимоги про звернення стягнення на заставлене майно мають вартісну оцінку, носять майновий характер і розмір ставок судового збору за їх подання визначається за вимогами статті 4 Закону України «Про судовий збір», виходячи з розміру грошових вимог позивача, на задоволення яких спрямовано позов.
Така правова позиція викладена в пунктах 8.12, 8.13 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2019 року (справа №907/9/17, провадження №12-76гс18).
Оскільки позивач, звертаючись з позовом, визначив, що до грошових вимог, які підлягають задоволенню за рахунок звернення стягнення на заставлене майно, належить сума боргу за кредитним договором у розмірі 43496,40 дол. США (що еквівалентно 1812 147 грн 02 коп. за курсом НБУ на момент подачі позову 26 червня 2025 року). Тобто загальна сума судового збору, яка підлягає сплаті позивачем становить 27182 грн 21 коп.
Позивачем додано до позовної заяви квитанцію про сплату судового збору у розмірі 3028 грн, тобто не доплачено 24154 грн 21 коп., чим не дотримано вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За вказаних обставин позовну заяву слід залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
При цьому не заслуговують на увагу доводи позивача з посиланням на положення пункту 6 Постанови №5 Пленуму ВССУ від 30 березня 2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають з кредитних правовідносин» на підтвердження немайнового характеру позову.
Така позиція стосувалась випадку, коли звертається стягнення заборгованості в такому розмірі, який раніше визначений рішенням суду про її стягнення. Аналогічна правова позиція була викладена Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постанові від 23 січня 2018 року (справа № 2-340/461/16-ц).
Проте Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26 лютого 2019 року (справа №907/9/17, провадження №12-76гс18, пункт 8.14) визнала за необхідне відступити від цих правових висновків та дійшла протилежних висновків, які викладені вище.
Керуючись ст. 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя,
ПОСТАНОВИЛА:
Позовну заяву Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Рівненського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про звернення стягнення на предмет іпотеки - залишити без руху.
Надати Акціонерному товариству «Державний ощадний банк України» в особі філії Рівненського обласного управління АТ «Ощадбанк» строк для виправлення вказаних у даній ухвалі недоліків позовної заяви10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали, а саме долучити до позовної заяви документ, що підтверджує доплату судового збору у розмірі 24154 грн 21 коп.
Роз`яснити, що в разі невиконання вказаних в ухвалі вимог, позовна заява буде вважатись неподаною та буде повернута позивачам, що не перешкоджає повторному зверненню із аналогічною заявою до суду
Копію ухвали надіслати позивачам.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя О.О. Першко
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2025 |
Оприлюднено | 01.07.2025 |
Номер документу | 128481412 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них іпотечного кредиту |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Першко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні