Герб України

Рішення від 12.06.2025 по справі 216/7872/24

Центрально-міський районний суд м.кривого рогу

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 216/7872/24

Провадження № 2/216/983/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2025 року місто Кривий Ріг

Дніпропетровської області

Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Онопченка Ю.В.,

за участю: секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуу м.Кривому Розіцивільну справуза позовноюзаявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Центрально-Міської районної в місті ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

08 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Центрально-Міської районної в місті ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.

Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку А-1 з господарськими та побутовими будівлями, літня кухня Б саманна, обкладена цеглою, погріб В цегловий, погріб Г бетонний, вбиральня К цеглова, огорожа № 1, ворота № 2, огорожа № 3, водоколонка І, вимощення 2, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою отримання спадщини позивач звернувся до Першої Криворізької державної нотаріальної контори, однак постановою від 26.07.2024 йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском шестимісячного строку прийняття спадщини.

Строк прийняття спадщини було пропущено позивачем, у зв`язку з сильним емоційним стресом через втрату близької людини. Крім того, він був впевнений, що проживання протягом останніх років разом з матір`ю в силу положень закону є фактичним прийняттям спадщини.

Позивач у судове засідання не з`явився, його представник ОСОБА_3 надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представниця відповідача ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи без участі представника, покладалася на думку суду, просила суд винести законне рішення за умови наявності усіх необхідних документів та доведення обставин справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено,що згідноВитягу зДержавного реєструречових правна нерухомемайно прореєстрацію прававласності від16.12.2014, ОСОБА_2 належитьна правівласності житловийбудинок заадресою: АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть виданого Центрально-Міським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 943.

Постановою державногонотаріуса ПершоїКриворізького державноїнотаріальної конториДніпропетровської областіШабліян Є.М.від 26.07.2024позивачу відмовленоу видачісвідоцтва проправо наспадщину зазаконом післясмерті ОСОБА_2 ,узв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Згідно акту про встановлення факту проживання громадянина від 19.05.2025, за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 2016 року по 2022 рік ОСОБА_1 , разом з матір`ю ОСОБА_2 проживали за вищевказаною адресою без реєстрації.

Відповідно до ч.ч. 1, 5ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини згідно вимог ч. 1ст. 1270 ЦК України.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно ч. 3ст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до абз. 8 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

При розгляді цих справ слідперевірятинаявністьабо відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про правонаспадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними,непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Проаналізувавши встановлені обставини у справі, оцінивши надані в силу положеньстатті 81 ЦПК Українидокази в їх сукупності, зважаючи на те, що позивач є спадкоємцем за законом, має намір прийняти спадщину, зазначив причину пропуску строку, встановленого законом для прийняття спадщини, яка визнана судом поважною, а також беручи до уваги той факт, що позивач позбавлений можливості у позасудовому порядку реалізувати своє право на спадщину, суд вважає можливим визначити йому додатковий строк, достатнійдля подачі заяви проприйняття спадщини після померлого спадкодавця.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10,11,12,13, 264-265, 268 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Центрально-Міської районної в місті ради про визначення додаткового строку на прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ), додатковийстрок в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасникам справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Ю.В.Онопченко

СудЦентрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення12.06.2025
Оприлюднено01.07.2025
Номер документу128486900
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —216/7872/24

Рішення від 12.06.2025

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ОНОПЧЕНКО Ю. В.

Ухвала від 12.02.2025

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ОНОПЧЕНКО Ю. В.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

ОНОПЧЕНКО Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні