Кам'янка-бузький районний суд львівської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 446/730/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.06.2025року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської областів складі:
головуючого - судді Костюк У. І.
секретаря судових засідань: Новосад І.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка-Бузька цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Приходько Наталії Миколаївни про визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями,-
встановив:
представник позивачів - адвокат Мельник Л.І. подала до Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області позовну заяву до Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області; приватного нотаріуса Приходько Наталії Миколаївни про визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями, в якій просить суд визнати за позивачами право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та іншими спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 у відповідних частках.
В обґрунтування позовних вимог, представник позивача вказує, про те, що будинок АДРЕСА_1 відносився до типу колгоспного двору, головою якого був ОСОБА_3 та членами даного колгоспного двору були ОСОБА_4 та позивачі по справі. У зв`язку із припиненням існування колгоспного двору позивачі просять визнати за ними право власності на належну їм частку у вказаному домоволодінні.
В частині визнання права власності в порядку спадкування, позивачі посилається на те, що після смерті батьків відкрилась спадщина, до складу якої входила в тому числі і частина будинковолодіння, яке належало до суспільної групи господарств «колгоспний двір». Спадкоємцями спадкового майна були позивачі, які фактично спадщину прийняли. Для оформлення своїх спадкових прав позивачі звернулися до нотаріуса, однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірний житловий будинок, а тому звернулися з даним позовом до суду.
За результатами автоматизованого розподілу справи від 04.04.2025, оформленого відповідним протоколом, для розгляду цієї справи визначено суддю Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області Костюк У.І..
Ухвалою судді Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 08.04.2025 провадження у справі відкрито в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 22.05.2025 підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, через канцелярію суду представник позивачів адвокат Мельник Л.І. подала заяву, в якій просила суд розгляд справи здійснювати без участі позивачів та його представника.
Відповідач в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду представником Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області подана заява, в якій просить суд розгляд справи здійснювати без участі представника відповідача за наявними матеріалами справи. Заперечень проти позову немає.
Приватний нотаріус Львівського районного нотаріального округу Львівської області Приходько Н.М. в судове засідання не з`явилася, на адресу суду надійшов лист, в якому просила суд розгляд справи проводити у її відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За вимогами ст. ст.12,81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені певні обставини.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 11.10.1970 ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в графі про батьків ОСОБА_4 зазначений як батько, ОСОБА_3 зазначена як мати /а.с. 11/.
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00050162674 від 20.03.2025, 15.10.1994 ОСОБА_6 зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 , після чого змінила своє дошлюбне прізвище на « ОСОБА_7 » /а.с. 12/.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 10.01.1979 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі про батьків ОСОБА_4 зазначений як батько, ОСОБА_3 зазначена як мати /а.с. 12/.
Згідно свідоцтва про право особистої власності на будівлю від 12.09.1988, будинковолодіння, яке знаходиться в АДРЕСА_1 належало до типу колгоспного двору, головою якого була ОСОБА_3 /а.с. 15/
Згідно витягу з погосподарської книги Жовтанецької сільської ради за 1991-1995, будинковолодіння в АДРЕСА_1 рахувалося ОСОБА_3 та в даному господарстві станом на 01.01.1991 проживали та були прописані ОСОБА_3 , 1952 р.н., голова двору, ОСОБА_4 , 1944р.н., син, ОСОБА_5 , 1975р.н., дочка, ОСОБА_2 , 19758 р.н., син /а.с. 13/.
Разом з тим згідно довідки № 5980 виданої 11.11.2024 КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» станом на 31.12.2012, житловий будинок АДРЕСА_2 не зареєстрований праві власності за колгоспним двором, головою якого є ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності виданого виконкомом Жовтанецької сільради 12.09.1988 на підставі рішення Кам`янка-Бузького райвиконкому № 181 від 21.07.1988 та записано 12.09.1988 в реєстрову книгу за р. № 568 /а.с. 16/.
06.04.2024 КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» було виготовлено Технічний паспорт на житловий будинок АДРЕСА_1 /а.с. 24-28/.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого 30.08.2017 виконавчим комітетом Жовтанецької сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с. 19/.
Згідно довідки № 346/08-19 виданої 31.03.2025 виконавчим комітетом Жовтанецької сільської ради, померлий ОСОБА_4 який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 постійно до дня смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та разом з ним були зареєстровані та проживали: дружина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .. Заповіт від імені ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у Жовтанецькій сільській раді Львівського району Львівської області не посвідчувався та не складався /а.с. 20/.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 виданого 16.08.2024 відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 /а.с. 21/.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на випадок своєї смерті склала заповіт, згідно якого житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами та приналежною земельною ділянкою, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 заповіла дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею, 0,5624 Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 425111 заповіла синові ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 22/.
Приватним нотаріусом Львівського районного нотаріального округу Приходько Н.М. заведена справа № 25/2024 після смерті ОСОБА_3 /а.с. 23/.
20.03.2025 приватним нотаріусом Львівського районного нотаріального округу Приходько Н.М. видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на будинок АДРЕСА_1 /а.с. 17-18/
Як вказали в позовній заяві, позивачі не можуть оформити спадкові права в нотаріальному порядку, оскільки спадкове майно відноситься до суспільної групи господарств «колгоспний двір», а також у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на право власності.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Відтак з матеріалів справи судом встановлено, що спірний житловий будинок АДРЕСА_1 відносився до суспільної групи господарств - колгоспний двір.
Приписами частини 1 статті 120 ЦК УРСР передбачено, що майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності (стаття 112 цього Кодексу).
Згідно з положеннями частини 1 статті 121 ЦК УРСР володіння, користування і розпорядження майном колгоспного двору здійснюється за згодою всіх членів двору.
Нормою частини 2 статті 122 ЦК УРСР визначено, що розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Відповідно до ст. 123 ЦК УРСР розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
У пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» роз`яснено, що право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 не втратили права на частку в його майні.
Згідно витягу з погосподарської книги встановлено, що головою колгоспного двору була ОСОБА_3 , та членами цього двору були ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , які станом на 15.04.1991 проживали та були прописані там і були членами цього двору, та мали право на частку в праві сумісної власності на підставі статей 120, 123 ЦК УРСР та виходячи з встановленої ч. 2 ст. 123 ЦК УРСР рівності часток усіх членів колгоспного двору, розмір їхньої частки становив по 1/4 кожного.
За правилами ст. 392 ЦК України власник може пред`явити позов про визнання його права власності у випадку відсутності у нього документа, який засвідчує його право власності.
Беручи до уваги наведені вище обставини справи та те, що позивачами на момент існування колгоспного двору не було оформлено право власності на належну їм частину в майні домоволодіння, а також те, що вони позбавлені в позасудовому порядку на оформлення таких прав, то суд дійшов висновку, що за позивачами, необхідно визнати право власності на належну їм частину у майні колишнього колгоспного двору, яка визначена судом вище.
Разом з тим, вирішуючи позовну вимогу в частині визнання права власності в порядку спадкування суд встановив наступне.
Зокрема між сторонами виникли правовідносини, які є спадковими та регулюються Книгою шостою Спадкове право Цивільного кодексу України.
З встановлених судом обставин справи беззаперечно встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_5 .
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина до складу якої входить частина будинковолодіння в АДРЕСА_1 яка належала йому на праві власності.
Спадкування згідно зі ст. 1217 ЦК України здійснюється за заповітом або за законом.
Померлий ОСОБА_4 заповіту не складав, що підтверджується, довідкою № 346/08-19 виданою 31.03.2025 виконавчим комітетом Жовтанецької сільської ради, тому спадкування його майна здійснюється за законом.
Як зазначено у ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті.
Відповідно до положень ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємцями спадкового майна померлого ОСОБА_4 були його дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_2 , які фактично спадщину прийняли, але не оформили своїх спадкових прав в нотаріальному порядку на вище вказане майно.
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 .
Відтак після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входила 1/4 частина будинковолодіння в АДРЕСА_1 , яка належала їй на праві власності, як члену колгоспного двору та 1/8 частина будинковолодіння в АДРЕСА_1 , яку вона фактично успадкувала після смерті чоловіка ОСОБА_4 ..
Померла ОСОБА_3 на випадок своєї смерті склала заповіт, тому спадкування її майна здійснюється за заповітом.
Згідно складеного заповіту померла ОСОБА_3 житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами та приналежною земельною ділянкою, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 заповіла дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею, 0,5624 Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 425111 заповіла синові ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 22/.
Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем спадкового майна, зокрема частини спірного будинковолодіння померлої матері ОСОБА_3 за заповітом, яка фактично прийняла спадщину, що підтверджується її зверненням із заявою в нотаріальну контору для прийняття спадщини.
Разом з тим позивачі оформити своїх прав на вище вказане спадкове майно в нотаріальну порядку не мають можливості, у зв`язку з відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про прийняття спадщини.
Судом зазначається, що пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2007 «Про судову практику у справах про спадкування», передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.
Таким чином, позивачі є спадкоємцями до майна покійних батьків та їм належить майно, яке залишилося після їх смерті, а саме право власності на відповідні частки будинковолодіння в АДРЕСА_1 .
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи, той факт, що позивачі позбавлені можливості оформити свої спадкові права на спадкове майно у нотаріальному порядку, хоча таке майно належить їм в порядку спадкування, то суд дійшов до висновку, що таке право підлягає судовому захисту шляхом визнання права власності на спадкове майно.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в :
позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Жовтанецької сільської ради Львівського району Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Приходько Наталії Миколаївни про визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на 5/8 житлового будинку з господарськими будівлями та іншими спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 3/8 житлового будинку з господарськими будівлями та іншими спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_7 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 .
Відповідач: Жовтанецька сільська рада Львівського району Львівської області, код ЄДРПОУ: 04374039, місцезнаходження: Львівська область, Львівський (Кам`янка-Бузький) район, с. Жовтанці, вул. Львівська, 2.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Львівського нотаріального округу Львівської області, місцезнаходження: Львівська область, Львівський район, м. Кам`янка-Бузька, вул. Незалежності, буд. 73.
Повний текст рішення виготовлено 25.06.2025.
Суддя У.І. Костюк
Суд | Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2025 |
Оприлюднено | 02.07.2025 |
Номер документу | 128490241 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Костюк У. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні