Калуський міськрайонний суд івано-франківської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа №345/2612/25
Провадження № 2/345/1271/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.06.2025 р. м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Юрчака Л.Б., з участю секретаря судового засідання Пилипів Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Калуша у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Войнилівської селищної ради об`єднаної територіальної громади Калуського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом. Позовні вимоги ОСОБА_1 полягають увизнанні занею правана спадщинуза заповітомпісля смерті ОСОБА_2 .Позивачка проситьсуд визначитидодатковий строкдля поданнязаяви проприйняття спадщини,оскільки вважає,що фактичноприйняла спадщину,проживаючи разомзі спадкодавцемдо моментуйого смерті.Заяву донотаріуса булоподано,однак їйвідмовлено узв`язку зпропущеним строком.Позивачка вважає,що строкнею пропущеноз поважнихпричин ідоводить фактспільного проживанняз померлим.З оглядуна це,вона проситьнадати додатковийстрок тривалістютри місяціз днянабрання судовимрішенням законноїсили дляоформлення спадковихправ.
Позивачка в судове засідання не з`явилася, її представник адвокат Лопух З.Я. подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовну заяву підтримує у повному обсязі.
У судове засідання представник Войнилівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області також не з`явився, однак подав до суду заяву, згідно якої просить розглядати справу без їхньої участі та покладається на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визнання прав передбачено як спосіб захисту цивільних прав та інтересів.
Відповідно до вимогст. 12 Цивільного процесуального кодексу України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно зіст.13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами та іншими учасниками процесу доказів.
Ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У судовому засіданні встановлено, що 16 березня 2009 року ОСОБА_2 був складений заповіт, згідно якого на день відкриття спадщини земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,93 га в урочищі «Дубина-4» і земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,01 га в урочищі «Шептинський» заповів мені, ОСОБА_1 (а.с. 5).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 05.12.2018 року Виконкомом Томашівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області (а.с. 6) і відповідно до цивільного законодавства України наступив час відкриття спадщини.
На день відкриття спадщини, ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянка площею 0,9300 га у межах згідно з планом, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в урочищі «Дубина-4» Томашівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серія ЯЕ № 842299. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010830401177. Кадастровий номер земельної ділянки 2622887800:02:002:0513 (а.с. 7).
А також ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянка площею 1,0100 га у межах згідно з планом, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в урочищі «Шептинський» Томашівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серія ЯЕ № 842259. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010830401149. Кадастровий номер земельної ділянки 2622887800:02:002:0366 (а.с. 8).
З метою успадкування майна позивачка звернулася з заявою до приватного нотаріуса Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Лесик Вікторії Богданівни, що знаходиться в м. Калуш, бул. Незалежності, 2, Івано-Франківської області про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Розглянувши її заяву, приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Лесик Вікторія Богданівна, 29.11.2024 року відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 . В даній відмові нотаріус вказав, що позивачкою у встановлений законом строк не прийнято спадщину після смерті ОСОБА_2 , тому рекомендовано звернутись в суд щодо вирішення питання по суті (а.с. 4).
Згідно акту про встановлення факту постійного проживання від 24.04.2025 року встановлено, що як до смерті, так і після смерті ОСОБА_2 , позивачка постійно проживала разом з ним в одному господарстві (а.с. 9).
Відповідно до даного акту, сусіди ОСОБА_3 , що проживає в АДРЕСА_1 , та ОСОБА_4 , що проживає в АДРЕСА_1 , засвідчили, що ОСОБА_2 до дня смерті постійно проживав разом з ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 .
Ст. 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зіст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за законом чи заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У відповідності до ст.ст.1269,1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав спільно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто протягом шести місяців з час відкриття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п.24постанови "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30 травня 2008 рокуроз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на чинення цих дій.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК Українидокази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити, та визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
У відповідності до поданої заяви у відповідача відсутні претензії щодо визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини позивачем.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.
За таких обставин, суд визнає поважними причини пропуску строку прийняття спадщини, оскільки зазначені обставини ніким не спростовані, позивачем не було заявлено відмови від спадщини та надає додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленомустаттею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Щодо повного тексту рішення.
Останній день строку виготовлення повного тексту даного рішення припадав на 29 червня 2025 року. Однак, 29.06.2025 р. був вихідним днем, а перший після цього робочий день був понеділок: 30.06.2025 року.
Також суд відзначає, що за положеннями ч. 3ст. 124 ЦПК України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Тому зважаючи на викладене, і оскільки кількість встановлених судом обставин, кількість досліджених і описаних доказів та аргументів сторін вимагали від судді детального і відповідного викладу у цьому рішенні, повний текст рішення було виготовлено тільки 30.06.2025 року.
На підставі викладеного, ст.ст.1268,1270,1272 ЦК України, керуючись ст.ст.259,263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заявуОСОБА_1 до Войнилівської селищної ради об`єднаної територіальної громади Калуського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
Визнати ОСОБА_1 додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 терміном на три місяці з часу набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 30.06.2025.
Суддя:
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2025 |
Оприлюднено | 02.07.2025 |
Номер документу | 128524128 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Юрчак Л. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні