1/530-20/107
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
22.11.07 Справа № 1/530-20/107
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2007р. Справа № 1/530-20/107
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головучого - судді Юрченка Я.О.
суддів Процик Т.С.
Галушко Н.А.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Еко-Львів”, м.Львів
на рішення Господарського суду Львівської області від 26.09.2007р.
у справі № 1/530-20/107
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Еко-Львів”, м.Львів
до відповідача Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської Ради, м.Львів
про спонукання до переукладення договору оренди
за зустрічним позовом Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської Ради, м.Львів
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Еко-Львів”, м.Львів
третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Регіональний ландшафтний парк „Знесіння”, м.Львів
про виселення з нежитлових приміщень
За участю представників сторін:
від позивача(за первісним позовом) - Осипович В.М.–представник
від відповідача (за первісним позовом) –Ваверчак Б.П.–представник
від третьої особи –Ванькович С.В. –представник
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 26.09.2007р. у справі № 1/530-20/107 відмовлено у первісному позові Товариства з обмеженою відповідальністю „Еко-Львів”, м.Львів до Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м.Львів про спонукання до переукладення договору оренди та задоволено зустрічний позов Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м.Львів до Товариства з обмеженою відповідальністю „Еко-Львів”, м.Львів за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача –Регіональний ландшафтний парк „Знесіння”, м.Львів про виселення з нежитлових приміщень.
Приймаючи відповідне рішення суд виходив з того, що між Управлінням комунального майна Львівської міської ради (правонаступником якого є Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради) та ТзОВ «Еко-Львів»14 квітня 2006 року укладено договір оренди № Л-4258-6 нерухомого майна за адресою: м.Львів, вул.Довбуша, 24 строком на 364 дні. Термін дії договору відповідно до п.3.1 за згодою сторін визначено до 13 квітня 2007 року.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» вбачається, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
В свою чергу, ТзОВ «Еко-Львів»04.04.2007р. звернулося з листом № 2-4735 до орендодавця про продовження строку дії договору оренди приміщень за адресою: м.Львів, вул.Довбуша, 24. Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради листом № 2-4735/2302 від 27.04.2007р. повідомило ТзОВ «Еко-Львів», що враховуючи перспективний план розвитку міста, недоцільним є продовження договору оренди за № Л-4258-6 від 14.04.2006р. на наступний період.
Відповідно до Ухвали Львівської міської ради народних депутатів № 671 ВІД 13.03.1997Р. Регіональний ландшафтний парк «Знесіння» є балансоутримувачем спірних приміщень, що підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, на якій розташований об»єкт оренди.
Управлінням екології та благоустрою Департаменту містобудування Львівської міської ради проведено перевірку стосовно дотримання орендарем вимог природоохоронного законодавства та режиму заповідності орендованого об”єкту, внаслідок чого складено акт перевірки від 11.03.2004р. про порушення Позивачем (по первісному позову) на території природоохоронної установи вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, Закону України „Про відходи”, Закону України „Про природно-заповідний фонд” та Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря від забруднення хімічними та біологічними речовинами ДСП 201-97.
Крім того, в порушення умов договору, а саме: п.6.8 договору, ТзОВ „Еко-Львів” не уклало договору страхування орендованого майна.
Посилання Позивача (за первісним позовом)на наказ Управління комунального майна Львівської міської ради № 34-0 від 07.02.2006р. в частині терміну переукладення договору оренди на строк до 15.11.2011р. не прийняті судом до уваги, так як договір оренди № Л-4258-6 укладений з останнім 14.04.2006р., тобто вже після видачі відповідного наказу, а тому, укладаючи договір оренди терміном до 13.04.2007р. сторони реалізували свої права і погодили саме такий строк його дії.
Відтак, позовні вимоги ТзОВ «Еко-Львів»щодо спонукання Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради до переукладення договору оренди на строк до 2011 року необґрунтовані і до задоволення не підлягають.
Згідно з ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відтак, Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради відповідно до вимог ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» своєчасно та у визначеному законом порядку повідомило ТзОВ «Еко-Львів»про припинення дії договору.
Як наслідок, у відповідності до ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі закінчення строку дії договору та відмови від його продовження, орендар зобов»язаний повернути об»єкт оренди на умовах зазначених в договорі, що останнім зроблено не було, а тому вимоги про виселення ТзОВ «Еко-Львів»з нежитлових приміщень у будинку № 24 на вул.Довбуша у м.Львові визнані судом обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Представник ТзОВ «Еко-Львів», не погоджуючись з рішенням господарського суду Львівської області від 26.09.2007р. у даній справі, подав апеляційну скаргу від 10.10.2007р., просить рішення скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким первісний позов задоволити, а в задоволенні зустрічного позову відмовити з наступних підстав:
Скаржник вважає рішення по даній справі незаконним і необгрунтованим та стверджує, що Господарським судом Львівської області при прийнятті оскаржуваного рішення допущені порушення норм процесуального та матеріального права, які призвели до неправильного вирішення спору, а також не вжито всіх передбачених законом заходів до всебічного, повного й об»єктивного з»ясування обставин справи.
Зокрема, скаржник говорить про те, що відмова у продовженні орендних відносин суперечить змісту зобов»язання передбаченого п.5.4 договору № Л-4258-6, а тому ТзОВ «Еко-Львів»і звернулося з позовними вимогами про спонукання Відповідача (за первісним позовом) до переукладення договору оренди на строк до 15.11.2011р. Однак, на думку скаржника, суд всупереч вимогам ч.3 ст.84 ГПК України не взяв до уваги ці доводи та не дав їм належної правової оцінки. Також скаржник посилається на те, що в оскаржуваному рішенні дано оцінку лише доказам відповідача(за первісним позовом) і не досліджено та не оцінено всіх доказів позивача (за первісним позовом), що є порушенням вимог ст.4-2 ГПК України щодо рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
У відзиві на апеляційну скаргу представник Відповідача (за первісним позовом) просить оскаржуване рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення. При цьому вказує на необгрунтованість та безпідставність тверджень скаржника, які викладені в поданій ним апеляційній скарзі. Стосовно того моменту, що скаржник посилається на наказ датований 07.02.2006р., то такий не слід брати до уваги, оскільки договір оренди № Л-4258-6 укладений з скаржником 14.04.2006р., тобто вже після видачі відповідного наказу. А тому, укладаючи договір оренди терміном до 13.04.2007р. сторони реалізували свої права і погодили саме такий строк його дії. Стосовно звернення ТзОВ «Еко-Львів»04.04.2007р. про продовження дії договору оренди, то таке зроблено без дотримання вимог ст.9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». В свою чергу, Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради листом № 2-4735/2302 від 27.04.2007р. повідомило ТзОВ «Еко-Львів», що враховуючи перспективний план розвитку міста недоцільним є продовження договору оренди за № Л-4258-6 від 14.04.2006р. на наступний термін в зв»язку з тим, що спірні нежитлові приміщення будуть використовуватись Регіональним ландшафтним парком «Знесіння»для власних потреб.
Крім того, у відзиві зазначено, що ТзОВ «Еко-Львів»за час оренди нежитлових приміщень, які розташовані на території Регіонального ландшафтного парку «Знесіння», порушило вимоги Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», «Про природно-заповідний фонд»та Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря від забруднення хімічними та біологічними речовинами ДПС 201-97. Стосовно виставлених орендарю та сплачених останнім рахунків за користування приміщенням, зазначено, що такі не є належним доказом продовження договірних відносин, так як ТзОВ «Еко-Львів»після закінчення терміну дії договору оренди не передав займаних ним приміщень по акту приймання-передачі, який підписується сторонами орендодавцю чи балансоутримувачу, а продовжує ним користуватися, тому і слачує плату за користування.
Представником Регіонального ландшафтного парку «Знесіння»також подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що позовні вимоги ТзОВ «Еко-Львів»щодо спонукання Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради до переукладення договору оренди на строк до 2011 року є необгрунтованими, а відтак не підлягають до задоволення. Відтак, відповідно до умов Договору, оскільки ТзОВ «Еко-Львів»було належним чином попереджене про непродовження дії Договору, Договір був припинений 13 квітня 2007 року, а згідно з ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»та Розділу 8 Договору «у разі закінчення строку дії договору та відмови від його продовження, орендар зобов»язаний повернути орендодавцю об»єкт оренди на умовах зазначених у договорі оренди».
Також зазначається, що наказ, на який посилається Позивач (за первісним позовом), датований 07.02.2006р., а договір оренди № Л-4258-6 укладений з останнім 14.04.2006р, тобто вже після видачі відповідного наказу, а тому укладаючи договір оренди строком до 13.04.2007р. сторони реалізували свої права і погодили саме такий строк його дії. Крім того, у відзиві зазначено, що спірний договір оренди укладено без врахування специфіки природоохоронної території, діяльність ТзОВ «Еко-Львів»на даній території суперечить вимогам чинного природоохоронного законодавства і не відповідає цілям та завданням Регіонального ландшафтного парку «Знесіння», як рекреаційної природоохоронної установи, із метою перепрофілювання комплексу приміщень на вул. Довбуша, 24 у відпочинково-інформаційно-рекреаційний об»єкт, орендодавець обгрунтовано відмовив Позивачеві (за первісним позовом) в продовженні строку дії договору.
Відтак, представник Регіонального ландшафтного парку «Знесіння» заперечує проти доводів апеляційної скарги ТзОВ»Еко-Львів»та вважає прийняте у даній справі рішення законним та обґрунтованим.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 01.11.2007р. апеляційну скаргу ТзОВ «Еко-Львів»б/н від 10.10.2007р. прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 22.11.2007р.
Розглянувши апеляційну скаргу, матеріали справи, заслухавши поясненн представників сторін, судова колегія прийшла до висновку про відповідність рішення місцевого господарського суду нормам чинного законодавства, фактичним обставинам і матеріалам справи виходячи з наступного.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, 14 квітня 2006 року між Управлінням комунального майна Львівської міської ради (правонаступником якого є Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради) та ТзОВ «Еко-Львів»було укладено договір оренди № Л-4258-6 нерухомого майна за адресою: м.Львів, вул.Довбуша, 24 строком на 364 дні. Термін дії договору відповідно до п.3.1 за згодою сторін визначено до 13.04.2007р.
У відповідності до п.3.3 Договору, у разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов Договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії Договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Положеннями ст.17 ч.2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
ТзОВ «Еко-Львів»04.04.2007р. звернулося з листом № 2-4735 до орендодавця про продовження строку дії договору оренди приміщень за адресою: м.Львів, вул.Довбуша, 24. Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради листом № 2-4735/2302 від 27.04.2007р. повідомило ТзОВ «Еко-Львів», що враховуючи перспективний план розвитку міста, недоцільним є продовження договору оренди № Л-4258-6 від14.04.2006р. на наступний період.
ТзОВ «Еко-Львів»вважає, що відмова у продовженні орендних відносин суперечить змісту зобов»язання, передбаченого п.5.4 договору № Л-4258-6 відповідно до якого орендодавець зобов»язується продовжити даний договір у порядку встановленому законодавством України в межах терміну, який визначено в наказі управління комунального майна № 237-0 від 08.07.2004р. та наказі № 34-0 від 07.02.2006р., яким внесено зміни до вищезазначеного наказу, а саме до 15.11.2011р.
Однак, судом першої інстанції зроблено правильний висновок щодо неможливості прийняття до уваги вищенаведеного твердження, так як наказ, на який посилається Позивач (за первісним позовом) датований 07.02.2006р., а договір оренди № Л-4258-6 укладений з останнім 14.04.2006р., тобто вже після видачі вищезазначеного наказу. Відтак, укладаючи договір оренди терміном до 13.04.2007р. сторони реалізували свої права і погодили саме такий строк його дії.
Відповідно до Ухвали Львівської міської ради народних депутатів № 671 від 13.03.1997р. Регіональний ландшафтний парк «Знесіння»є балансоутримувачем спірних приміщень, що підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, на які розташований об»єкт оренди.
Судом першої інстанції досліджено той факт, що з 2004 року неодноразово проводились перевірки діяльності ТзОВ «Еко-Львів»в орендованих приміщеннях на дотримання вимог природоохоронного законодавства, і виявлено, що останнього притягали до адміністративної відповідальності за порушення ним вимог Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», «Про атмосферне повітря», «Про природно-заповідний фонд України»та Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря від забруднення хімічними та біологічними речовинами ДСП 201-97.
Відтак, судом першої інстанції зроблено вірний висновок стосовно укладення спірного договору оренди без врахування специфіки природоохоронної території, а діяльність ТзОВ «Еко-Львів»на даній території суперечить вимогам чинного природоохоронного законодавства і не відповідає цілям та завданням Регіонального ландшафтного парку «Знесіння», як рекреаційної природоохоронної установи, з метою перепрофілювання комплексу приміщень на вул.Довбуша, 24 у відпочинково-інформаційно-рекреаційний об»єкт, а відтак орендодавець підставно відмовив Позивачу (за первісним позовом) у продовженні строку дії договору.
У відповідності до викладених у рішенні суду першої інстанції положень, вірно зазначено, що право розпоряджатись майном, що є у комунальній власності, в тому числі і щодо укладення договорів оренди та їх відчуження, надано відповідним органам місцевого самоврядування. Відтак, укладення договору оренди та визначення строку оренди є правом територіальної громади, а не її обов»язком.
Також слід зазначити, що ТзОВ «Еко-Львів»в порушення умов договору оренди, а саме: п.6.8 Договору, не уклало договору страхування орендованого майна.
А тому, враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції підставно визнав позовні вимоги ТзОВ «Еко-Львів»щодо спонукання Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради до переукладення договору оренди на строк до 2011 року такими, що не підлягають до задоволення.
Як наслідок, у відповідності до ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди припиняється у разі закінчення строку на який його було укладено, а Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради відповідно до вимог ч.2 ст.17 вищевказаного Закону своєчасно та у визначеному порядку повідомило ТзОВ «Еко-Львів»про припинення дії договору.
Відтак, у відповідності до ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»у разі закінчення строку дії договору та відмови від його продовження, орендар зобов»язаний повернути об»єкт оренди на умовах зазначених в договорі. В свою чергу, ТзОВ «Еко-Львів» об»єкт оренди не передало, орендовані приміщення не звільнило, чим перешкоджає Регіональному ландшафтному парку «Знесіння»використовувати приміщення для власних потреб парку з метою збереження рекреаційно-туристичних функцій, тому судом першої інстанції підставно задоволено зустрічний позов про виселення ТзОВ «Еко-Львів»з нежитлових приміщень у будинку № 24 на вул.Довбуша у м.Львові.
Також слід зазначити, що посилання скаржника на виставлення йому рахунків на оплату за користування спірним приміщенням та проплата ним таких не можуть бути прийняті судом як належний доказ продовження договірних відносин, оскільки останній не передав займаних ним приміщень по акту приймання-передачі, який підписується сторонами, орендодавцю чи балансоутримувачу, а продовжує ними користуватися, за що відповідно сплачує плату за користування.
Виходячи з вищенаведеного та з огляду на відповідність оскаржуваного рішення господарського суду нормам чинного законодавства, фактичним обставинам та матеріалам справи, таке підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга ТзОВ «Еко-Львів»без задоволення.
Керуючись ст.ст. 34, 43, 99, 101, 103,105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Рішення Господарського суду Львівської області від 26.09.2007р. у справі № 1/530-20/107 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Головучий суддя Юрченко Я.О.
Суддя Процик Т.С.
Суддя Галушко Н.А.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2007 |
Оприлюднено | 23.01.2008 |
Номер документу | 1285716 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Юрченко Я.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні