Болградський районний суд одеської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяБОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
03.07.2025
Справа № 497/241/25
Провадження № 2-о/497/64/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.07.2025 року Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Кравцової А.В.,
секретар судового засідання Георгієва А.В.
за участю: заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши в залі суду в м.Болград цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи: Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 та Виноградівська сільська рада Болградського району Одеської області,
ВСТАНОВИВ:
29.01.2025р. заявниця звернулася до суду з вищевказаною заявою, якою просить встановити юридичний факт, а саме, - факт того, що гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , який зник безвісти 07.06.2024р. у Краматорському районі Донецької області під час виконання військового обов`язку в бою за Україну, - є батьком її, заявниці, сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , стверджуючи у заяві, що вона з 2006 року проживала у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу з гр. ОСОБА_2 і до дня зникнення його безвісти - до 07.06.2025р. В обгрунтування вимог також стверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в них народився спільний син - ОСОБА_3 , але відомості про батька були записані у свідоцтві про народження з її, заявниці, слів, оскільки на момент народження дитини вона, заявниця, не перебувала у зареєстрованому (офіційному) шлюбі з ОСОБА_2 - який завжди сприймав сина ОСОБА_4 своєю дитиною, виховував та утримував його, мав намір узаконити своє батьківство, однак не встиг через побутові і сімейні причини, зайнятість на роботі та через мобілізацію. До заяви додано докази про те, що ОСОБА_2 зник безвісти. Встановлення факту батьківства, стверджується у заяві, - є необхідним для оформлення пенсії для дитини та отримання одноразової грошової допомоги сім`єю військовослужбовця.
Представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України - надійслав до суду пояснення, якими заперечує проти встановлення такого факту у порядку окремого провадждення, тому вважає, що є спір, тому заява ОСОБА_1 має вирішуватися у позовному провадженні, у зв`язку з чим просить залишити її без розгляду.
У судовому засіданні заявниця вимоги заяви підтримала, просить задовольнити, пояснивши, що вона дійсно з ОСОБА_2 - що є батьком їхньої спільної дитини - сина ОСОБА_3 - проживала разом в незареєстрованому шлюбі, мали намір його зареєструвати, але з різних побутових причин відкладали цю подію, та, з цих же причин вона не змогла зареєструвати народження дитини разом з чоловіком - оскільки він був завжди зайнятий - працював за наймом, вів домашнє господарство з метою забезпечення достатку в родині, але був гарним батьком, сина любив, приділяв йому завжди увагу, брав активну участь в його вихованні та забезпеченні.
Представники заінтересованих осіб - Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_5 , та Виноградівської сільської ради Болградського району Одеської області, - до суду не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені судом належним чином.
Суд також допитав чотирьох свідків: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які суду пояснили, що знають заявницю та її чоловіка як гарних батьків, бо вони є сусідами заявниці та її чоловіка підтверджують, ОСОБА_2 вважав сина заявниці - ОСОБА_3 своїм сином та гарно ставився до нього і до дружини - заявниці ОСОБА_1 , з якими проживав разом онією сім`єю.
Вислухавши пояснення заявниці і свідків, розглянувши надані суду документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що вимоги заяви підлягають задоволенню за наступних підстав.
Ст.51 Конституції України, ч.ч.2,3ст.5 СК України регламентовано, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї (ч.8ст.7 СК України). Відповідно до ч.2ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за спільною заявою матері та батька дитини або за рішенням суду. Згідно з ч.ч.1 та 2 ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст.126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні. Спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою одним із батьків. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд бере до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень вчинено згідно ст.135 СК України. Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Керуючись цим загальним правилом та на підставі ч.2ст.128 СК України, за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи, суд може встановити факт батьківства.
Згідно ч. 1,2,3 ст.130 СК України, в разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, що зазначені у ч.3ст.128 СК України, згідно якої позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. А, відповідно до ч.3ст.125 СК України, в разі, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду; підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України (ч.2ст.128 СК України).
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 77 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. Відповідно до ст.79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи, а, згідно ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Статтею 81 ЦПК України регламентовано, що кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.7 постанови №3 Пленуму ВС України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006, - в разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, яка вважалася матір`ю дитини, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд бере до розгляду в разі, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень вчинено згідно зі ст.135 СК України. З огляду на роз`яснення п.9 цього ж Пленуму ВС України - питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст.212 ЦПК (1618-15), згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення. А, у своїй Постанові від 16.05.2018р. (справа №591/6441/14-ц, провадженя №61-6030св18), ВС зазначив, що СК України не визначає будь-яких особливостей предмету доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто, при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства та на підставі ч.2ст.128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Судом у цій справі встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини:
- ІНФОРМАЦІЯ_4 народився хлопчик - ОСОБА_3 , його матір`ю є заявниця ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про його народження НОМЕР_2 , вид.20.06.2012р. Болградським відділом державної РАЦС РУЮ Одеської області, а/з №138 (а.с.7);
- відповідно до актового запису №138 від 20.06.2012р. про народження дитини ОСОБА_3 , - відомості про батька внесені на підставі заяви матері - тобто, відповідно до ст.135 СК України: батьком записано " ОСОБА_11 " (а.с. 39-40)";
- згідно довідки на ім`я заявниці №1275/1772 від 10.06.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_6 "Сповіщення сім`ї №"99", заявницю сповіщено про те, що її чоловік - солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зник безвісти 07.06.2024р. під час виконання бойового завдання з захисту України у Краматорському районі Донецької області (а.с.8);
- факт зникнення безвісти гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - зареєстрований в Єдиному реєстрі досудового розслідування номер кримінального провадження: 12024162270000347 від 26.06.2024р., за правовою кваліфікацією ст.115 ч.1 ККУ - що підтверджується витягом, копія якого надана суду (а.с.10);
- згідно листа (повідомлення) Одеської обласної прокуратури від 25.07.2024р. про здійснення досудового розслідування №12024162270000347 від 26.06.2024р. за фактом безвісного зникнення військовослужбовця ЗСУ ОСОБА_2 за ознаками кримінального правопорушення ст.115 ч.1 ККУ (а.с.9);
- той факт, що солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зник безвісти 07.06.2024р. вважав своєю родиною заявницю ОСОБА_1 своєю дружиною та сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , -підтверджується карткою соціально-демографічного вивченя військовослужбовця (а.с.11);
- актом опиту свідків Виноградівської сільської ради Болградського району Одеської області №358/02/40 від 09.09.2024р. підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 дійсно проживав однією сім`єю з ОСОБА_1 та її дитиною - ОСОБА_3 , забезпечував дружину та сина матеріально, вони вели спільне господарство;
- та обставина, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який зник безвісти 07.06.2024р. визнавав себе батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та брав активну участь у вихованн дитини, турбувався про нього, проживав спільно з матір`ю дитини - заявницею ОСОБА_1 , та матеріально забезпечував сина, - підтвердили під присягою у судовому засідані свідки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
З огляду на підставу звернення до суду з вищевказаною заявою, суд дійшов висновку, що встановлення факту батьківства буде сприяти найкращим інтересам неповнолітнього сина заявниці.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заявником надано достатньо доказів, якими доведено факт батьківства між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - який зник безвісти 07.06.2024р. та сином заявниці - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ст. 134 CK України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Згідно з п.2.13.1 Розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, а, згідно п.2.16.4. Розділу II цих же Правил, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно з зазначеними в рішенні суду.
Що ж до заперечень представника Міністерства оборони про те, що ця заява має розглядатися у порядку позовного провдаження, оскільки вбачається спір про право, - то вже існує судова практика з цього питання, а саме, Постановою КЦС ВС від 09.04.2025р. у справі №213/1448/24 суд зазначив, що "З огляду на те, що в цьому випадку предметом доказування є походження дитини від батька, то ані Міністерство оборони України, ані Пенсійний фонд України не можуть заперечувати такого факту та володіти будь-якими доказами з цього приводу. Враховуючи, що ОСОБА_2 є безвісно відсутнім, то відповідачами на думку суду першої інстанції має бути Міністерство оборони України та Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Однак, на цей час у ОСОБА_1 жодних вимог до вказаних суб`єктів не має, оскільки вони не порушили її права чи права її неповнолітнього сина. Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що між заявником та заінтересованими особами наявний спір про право, при цьому судом в оскаржуваній ухвалі навіть не вказано про яке саме право на його думку йдеться. Таким чином, належним способом вирішення питання щодо батьківства ОСОБА_2 є звернення до суду з заявою про встановлення факту батьківства відповідно до частини першої статті 130 Сімейного кодексу України (далі - СК України) у порядку окремого провадження, тому підстави для залишення заяви без розгляду відсутні".
Тому, керуючись ст.ст.125,128,130 СК України, Постановою №3 Пленуму ВС України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006, ст.ст.12,76-81,263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи: Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Виноградівська сільська рада Болградського району Одеської області.
Встановити та визнати факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с.Виноградівка Болградського району Одеської області.
Зобов`язати Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) внести зміни до актового запису №138 від 20.06.2012р. про народження дитини - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , що був складений Болградським відділом ДРАЦС районного управляння юстиції Одеської області, а саме: у графі "батько" - вказати " ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, місце народження якого - смт. Вулканешти РМ, місце проживання: АДРЕСА_1 ".
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення його повного тексту, після чого набирає законної сили. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з поважних причин. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: bg.od.court.gov.ua. Повний текст судового рішення виготовлено 03.07.2025 року.
Суддя А.В. Кравцова
Суд | Болградський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2025 |
Оприлюднено | 09.07.2025 |
Номер документу | 128642780 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Болградський районний суд Одеської області
Кравцова А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні