Слов'янський міськрайонний суд донецької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяНомер провадження 2-о/243/115/2025
Номер справи 243/5715/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«10» липня 2025 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Хаустової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання - Чернікової Ю.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі Наказу № 29-к «Про впровадження дистанційної роботи Слов`янського міськрайонного суду Донецької області» від 10 травня 2022 року, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представника заявника - адвоката Бондаренко Дмитра Валерійовича, за участю заінтересованої особи: Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин, факту належності правовстановлюючого документу -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з заявою, за участю заінтересованої особи: Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин, факту належності правовстановлюючого документу, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він доводився онуком по лінії матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла - ОСОБА_2 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті залишилась спадщина рухоме та нерухоме майно в тому числі - житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , є спадкоємцем за заповітом, мати ОСОБА_1 , - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_2 . ОСОБА_1 , звернувшись до нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину,
але отримав постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії від 17 червня 2025 року
№ 51/02-31, яка складена приватним нотаріусом Краматорського районного
нотаріального округу Донецької області Соловар В.І. У постанові зазначені наступні
підстави для відмови: неможливо встановити факт родинних відносин заявника
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла
ІНФОРМАЦІЯ_2 ; неможливість встановлення факту родинних відносин обумовлена розбіжністю
у написані по батькові ОСОБА_2 , у заповіті посвідченому
ОСОБА_4 , секретарем виконавчого комітету Райгородоцької селищьної ради Слов`янського району Донецької області, складений 03 листопада 1997 року зареєстровим № 49, по батькові померлої вказано « ОСОБА_5 », а в свідоцтві про смерть, видане Відділом реєстрації актів цивільного стану у місті Жмеринці Жмеринського району Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) від 30 грудня 2022 року, по батькові померлої вказано « ОСОБА_6 », також вказана розбіжність в написанні по батькові спадкодавця в заповіті та свідоцтві про смерть стала другою підставою для відмови приватного нотаріуса, а саме неможливість встановити факт складання заповіту саме ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 , зареєстрований разом із ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади №2023/007028683 від 04 вересня 2023 року згідно якого зазначено адреса місця проживання в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 ., період реєстрації з 02 лютого 2005 року до дати витягу, вказане також підтверджується довідкою Райгородоцької селищної ради від 13 лютого 2020 року № 02-30/321, карткою реєстрації особи.
Судом встановлено, що згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 17 червня 2025 року №81547150, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 - відсутня.
Встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_2 , необхідне для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Просить суд встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , та померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_2 , а саме, що він доводився онуком ОСОБА_2 по лінії матері. Також просить встановити факт належності заповіту складеного на ім`я
ОСОБА_1 посвідчений ОСОБА_4 , секретарем виконавчого комітету
Райгородоцької селищної ради Слов`янського району Донецької області, складений
03 листопада 1997 року за реєстровим № 49 - ОСОБА_2 .
Заявник, ОСОБА_1 , та представник заявника - адвокат Бондаренко Д.В., який діє на підставі Ордеру на надання правничої (правової) допомоги серія АН №1717540 від 18 червня 2025 року, в судове засідання не з`явилися, про місце, дату та час судового засідання були повідомлені належним чином, представник заявника надав заяву про розгляд справи без його участі та без участі заявника, заявлені вимоги просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, до судового засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, справу просив розглянути за наявними матеріалами відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд, розглянувши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені вимоги ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин, факту належності правовстановлюючого документу підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Згідно з ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» відповідно до статей 255, 271 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення, оскільки один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 30 грудня 2022 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла - ОСОБА_2 .
Постановою приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області від 17 червня 2025 року №51/02-31 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 через відсутність документів, що підтверджують родинні відносини між спадкодавцем та спадкоємцем за заповітом, помилку в по батькові спадкодавця в заповіті посвідченим 03 листопада 1997 року. реєстровий №49, заповіт посвідчений секретарем виконкому Райгородоцької селищної ради Гончаровою Л.А.
Заявник зазначає, що є онуком померлої ОСОБА_2 , але внаслідок зазначення прізвища до шлюбу матері заявника ОСОБА_7 ( ОСОБА_8 , в Свідоцтві про народження виданим Маяківською сільською радою Слов`янського району актовий запис 6 зроблений 26 січня 1953 року прізвище доньки померлої, матері заявника зазначено « ОСОБА_9 », а в Витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 19 червня 2025 року №00051884930, прізвище матері заявника до реєстрації шлюбу зазначено як ОСОБА_9 , також зазначенням по батькові спадкодавця в заповіті посвідченим 03 листопада 1997 року, реєстровий №49, заповіт посвідчений секретарем виконкому Райгородоцької селищної ради Гончаровою Л.А., « ОСОБА_5 », що суперечить свідоцтву про смерть спадкодавця де зазначено « ОСОБА_6 », отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відповідно до Свідоцтва про народження, яке видане 10 липня 1973 року, серія НОМЕР_2 , актовий запис №470 від 10 липня 1973 року, батьками ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , зазначено: мати - ОСОБА_10 , батько - ОСОБА_11 .
Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 15 липня 1997 року, батьками ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є ОСОБА_13 та ОСОБА_2 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 19 червня 2025 року №00051884930, 27 січня 1973 року актовий запис №85 відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Слов`янську Слов`янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області зареєстровано шлюб ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , призвіще після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_14 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу від 20 червня 2025 року №00051908533 актовий запис №68 від 17 червня 1974 року зареєстровано відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Слов`янському району реєстраційної служби Слов`янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області зареєстровано актовий запис про розірвання шлюбу ОСОБА_11 ОСОБА_10 , призвіще після розірвання шлюбу ОСОБА_14 .
Відповідно до Свідоцтва про укладання шлюбу від 11 грудня 1985 року серія НОМЕР_4 було зареєстровано шлюб, зазначено російською в свідоцтві про укладання шлюбу, між ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_8 , призвіще після укладання шлюбу вказане російською ОСОБА_17 , шлюб зареєстровано відділом РАЦС Краснолиманського міськвиконкому Донецької області.
Відповідно до Свідоцтва про шлюб спадкодавця НОМЕР_5 від 11 березня 1951 року, було зареєстровано шлюб, вказано російською, ОСОБА_18 и ОСОБА_19 , після реєстрації шлюбу призвіще дружини - ОСОБА_9 .
Відповідно до Свідоцтва про смерть від 29 жовтня 2010 року серія НОМЕР_6 зареєстровано смерть ОСОБА_20 ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 57 років відділом державної реєстрації актів цивільного стану Краснолиманського міського управління юстиції Донецької області.
Отже, дівоче прізвище ОСОБА_21 ІНФОРМАЦІЯ_6 - ОСОБА_9 . Зі свідоцтва про народження ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , встановлено, що його мати - ОСОБА_10 .
Відповідно до записів з домової книги для приписки громадян, що проживають у будинку АДРЕСА_1 , встановлено факт реєстрації ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 . Згідно домової книги ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 не знята з реєстрації у зв`язку із смертю.
Таким чином, суд приходить до висновку, що померлі ОСОБА_2 та ОСОБА_20 ІНФОРМАЦІЯ_6 є матір`ю та донькою, отже, заявник є онуком померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 14 червня 1995 року реєстровий №878 видане Першою Слов`янською державною нотаріальною конторою, зареєстроване в КП «Бюро технічної інвентаризації» від 19 червня 1995 року, реєстровий №2157 книга 13, житловий будинок АДРЕСА_1 належить - ОСОБА_2 .
Згідно з Листом Верховного Суду України від 01 лютого 2012 року «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», факт родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1 ст. 256 ЦПК) встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.
Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути:
- спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки;
- особи, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;
- інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб;
- прокурор у порядку статей 45, 46 ЦПК відповідно до ст. 361 Закону від 5 листопада 1991 р. N 1789-XII "Про прокуратуру" також має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин для осіб, інтереси яких він представляє за законом.
Водночас справи про встановлення факту родинних відносин із метою одержання спадщини не можуть розглядатися судами, якщо заявник відповідно до ст. 1224 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) усунутий від спадщини.
Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).
До заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази:
1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб);
2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі - РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;
3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.
Цей перелік не є вичерпним.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» відповідно до п.1 ст.273 ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Внесення змін до заповіту посвідченого 03 листопада 1997 року, реєстровий №49, секретарем виконкому Райгородоцької селищної ради Гончаровою Л.А., де по батькові спадкодавця зазначено « ОСОБА_5 », що суперечить свідоцтву про смерть спадкодавця де зазначено « ОСОБА_6 », неможливе тому, що заповіт після смерті спадкодавця набрав сили і є остаточним.
Наявність зазначеної невідповідності перешкоджає ОСОБА_1 , отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1
Суд, вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені вимоги ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення юридичного факту належності документа, підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у Свідоцтві про народження або в Паспорті.
У відповідності до п.12 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» «При розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаним у Свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення».
Встановлення факту належності правовстановлюючого документу, а саме: заповіту посвідченого 03 листопада 1997 року, реєстровий №49, секретарем виконкому Райгородоцької селищної ради Гончаровою Л.А., має для заявника юридичне значення, оскільки від цього факту безпосередньо породжуються юридичні наслідки, від яких залежить вирішення питання щодо отримання заявником спадщини за заповітом після померлої ОСОБА_2 , але судом з`ясована неможливість внесення змін до заповіту, що унеможливлює вирішення зазначеного питання позасудовим шляхом.
З урахуванням вищевикладеного, а також зібраних по справі доказів та їх належної оцінки, знайшло своє підтвердження, що правовстановлюючий документ: заповіт посвідчений 03 листопада 1997 року, реєстровий №49, секретарем виконкому Райгородоцької селищної ради Гончаровою Л.А.,, належить ОСОБА_2 , у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
Із заяви ОСОБА_1 , вбачається, що питання про встановлення факту родинних відносин між ним та його бабусею виникло у зв`язку з тим, що він не може підтвердити факт того, що він є онуком - ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, суд приходить до переконання, що факт родинних відносин між ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджується зібраними по справі доказами.
Відповідно до діючого законодавства юридичний факт встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. В таких справах заявник має подати докази про відсутність можливості одержання чи відновлення відповідного документу.
Встановлення факту не пов`язується з іншим вирішенням спору про право.
В зв`язку з викладеним, заявлені вимоги ОСОБА_1 , про встановлення факту родинних відносин із ОСОБА_2 , належності заповіту ОСОБА_2 , підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4,11,12,13,258-259, 293, 305-309, 315 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_22 , представника заявника - адвоката БОНДАРЕНКО Дмитра Валерійовича, за участю заінтересованої особи: Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що
ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , є онуком ОСОБА_24 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити факт належності заповіту складеного на ім`я ОСОБА_22 посвідчений ОСОБА_25 , секретарем виконавчого комітету Райгородоцької селищьної ради Слов`янського району Донецької області, 03 листопада 1997 року за реєстровим № 49 - ОСОБА_24 .
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повне судове рішення складено 10 липня 2025 року.
Головуючий:
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду Т.А. Хаустова
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2025 |
Оприлюднено | 11.07.2025 |
Номер документу | 128744993 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Хаустова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні