Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2025 року Справа № 160/11551/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Калугіної Н.Є.,
при секретарі судового засідання - Корольової Г.В.,
за участю:
представника позивача - Сидорова Ю.В.,
представника відповідача - Єгорова А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за правилами загального позовного провадження справу №160/11551/25 за позовом Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.02.2025 року:
№38/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 167 227,99 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 83 613,99 грн.;
№39/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 480 812,24 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 240 406,16 грн.;
№40/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 155 136,53 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 77 568,31 грн.;
№41/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 903105 398,08 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 451 552 699,08 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що у позивача на праві оренди є у користуванні двадцять дев`ять об`єктів оподаткування - земельних ділянок у яких вид цільового призначення земель - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код виду цільового призначення земель 11.02). 11.02.2019 року позивачем подано чотири звітні податкові декларації з плати за землю (орендна плата) за 2019 рік до відповідних контролюючих органів за місцезнаходженням земельних ділянок із зазначенням розміру орендної плати, у відповідності до рішення сесії Криворізької міської ради від 27.06.2018 №2816. Після визнання нечинним вказаного рішення сесії в судовому порядку, позивачем подано уточнюючі декларації із зазначенням розміру орендної плати за землю на рівні, встановленому у попередньому рішенні сесії Криворізької міської ради. Разом з тим, Верховним судом у справі №160/9207/18 рішення сесії Криворізької міської ради від 27.06.2018 №2816 визнано законним, тому це рішення відновило свою силу у 2023 році. 05.08.2024 позивачем подано уточнюючі податкові декларації з плати за землю (орендна плата) за 2019 рік, та змінено розмір орендної плати з 0,9 % до 2,5 % від нормативної грошової оцінки землі.
Разом з тим, за результатами проведеної контролюючим органом документальної позапланової перевірки позивача, відповідачем встановлено заниження платником податку розміру орендної плати. Позивач вважає прийняте за результатами документальної позапланової перевірки податкові повідомлення-рішення протиправними, оскільки у 2019 році з урахуванням уточнюючих декларацій сплачував орендну плату на рівні 2,5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 року, що не заперечується відповідачем. Разом із тим, відповідно до розрахунку грошового зобов`язання за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, контролюючий орган обчислив орендну плату на рівні 7,5% (тобто ставка орендної плати була розрахована, як ставка 2,5% з якою погодився податковий орган по інших договорах оренди, але при цьому, на думку податкового органу ставка 2,5% має складати трикратний розмір земельного податку 2,5% х 3) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, хоча відповідні зміни до договору оренди не вносилися.
Позивач також зазначив, що в такому випадку треба виходити із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 цього Кодексу, та зазначає. що до моменту внесення до договору оренди відповідних змін, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК.
Тому, позивач вважає помилковими висновки податкового органу щодо заниження суми орендної плати за землю з боку позивача внаслідок застосування ставки орендної плати, яка не передбачена ані умовами договорів оренди, ані податковим законодавством, тому зазначає про неправомірність та необгрунтованість прийнятих відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, податкових повідомлень-рішень №38/32-00-07-13, №39/32-00-07-13, №40/32-00-07-13, №41/32-00-07-13 від 04.02.2025 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 відкрито провадження у даній справі, повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.05.2025, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
Згідно наданого відповідачем відзиву на позов, відповідач позов не визнає, просить відмовити у його задоволенні, зазначив, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди землі, який укладається між орендодавцем (власником) і орендарем. Під час перевірки розмір орендної плати за 2019 рік, за земельні ділянки з цільовим призначенням 11.02, розраховано відповідно до умов договорів оренди земельних ділянок, а саме: - у трикратному розмірі земельного податку (розмір земельного податку згідно рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816 складає 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки); - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; - 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (в договорах оренди зазначено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до договору у разі зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю). На підставі вищевикладеного, відповідач вважає, що податкові повідомлення-рішення від 04.02.2025 №38/32-00-07-13, №39/32-00-07-13, №40/32-00-07-13, №41/32-00-07-13 є такими, що складені відповідно до норм чинного законодавства.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 відкладено розгляд справи № 160/11551/25 та повідомлено сторін, що наступне судове засідання відбудеться 26.06.2025 о 15:00 год у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5, зал №2. Витребувано у відповідача лист Східного МУ ДПС по роботі з ВПП від 04.09.2024 №3484/5/32-00-07-05-04.
19.06.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення, згідно змісту яких, відповідач зазначив, що у цих договорах (місцерозташування земельних ділянок - Довгинцівський район міста Кривий Ріг):
договір оренди земельної ділянки від 05.04.2007 №2059 по земельній ділянці 1211000000:03:508:0019 площею 1,0253 га;
договір оренди земельної ділянки від 05.04.2006 №1409 по земельній ділянці 1211000000:03:512:0012 площею 2,2160 га;
договір оренди земельної ділянки від 11.07.2011 №3133 по земельній ділянці 1211000000:03:539:0025 площею 6,9556 га;
договір оренди земельної ділянки від 11.07.2011 №3132 по земельній ділянці 1211000000:03:510:0007 площею 10,6763 га; У відповідності до договорів оренди земельних ділянок від 11.07.2011 №3133 та від 11.07.2011 №3132:
у п.7 встановлено: «Річна орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки….».
У п. 12 Договору визначено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі: «…зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством…».
У пункті 30 Договору встановлено права «Орендодавця», а саме: в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаними земельними ділянками по Довгинцівському району м. Кривого Рогу нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати ставить трикратний розмір земельного податку.
У цих договорах (місцерозташування земельних ділянок - Інгулецький район міста Кривий Ріг):
договір оренди земельної ділянки від 29.03.2007 №1897 по земельній ділянці 1211000000:05:056:0024 площею 0,4881 га;
договір оренди земельної ділянки від 27.02.2012 №887 по земельній ділянці 1211000000:05:057:0001 площею 0,3862 га.
У відповідності до договорів оренди земельних ділянок від 11.07.2011 №3133 та від 11.07.2011 №3132:
- у п. 7. встановлено: «Річна орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки….»;
- у п. 12 визначено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі: «…зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством…»;
- пунктом 30 встановлено права «Орендодавця», а саме: в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою по Інгулецькому району м. Кривого Рогу нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати ставить трикратний розмір земельного податку.
У цих договорах (місцерозташування земельних ділянок - Саксаганський район міста Кривий Ріг):
договір оренди земельної ділянки від 10.11.2006 №4756 по земельній ділянці 1211000000:06:239:0018 площею 0,2403 га;
договір оренди земельної ділянки від 10.11.2006 №4757 по земельній ділянці 1211000000:06:239:0019 площею 0,7733 га;
договір оренди земельної ділянки від 10.11.2006 №4755 по земельній ділянці 1211000000:06:239:0020 площею 2,4176 га.
У відповідності до договорів оренди земельних ділянок №5336 від 20.12.2006. додаткова угода №20117048 від 25.01.2017; №4755, Додаткова угода №2016531 від 29.11.2016; №4756, додаткова угода №2016530 від 29.11.2016, №4757:
у п.7. встановлено: «Розділ "Орендна плата" - Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється у зв`язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Обчислення розміру орендної плати здійснюється на підставі ст. 288 ПКУ у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки згідно витягу з технічні документації та рішень міської ради від 24.06.2016 №3728, №3727. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації»;
- п. 11 визначено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі: «…зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством…»;
- у п. 38 встановлено: Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім умов, вказаних в розділі "орендна плата" цього договору)..
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаними земельними ділянками по Саксаганському району м. Кривого Рогу нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування умов договорів оренди.
У цих договорах (місцерозташування земельних ділянок Металургійний район міста Кривий Ріг):
договір оренди земельної ділянки від 29.03.2007 №1892 по земельній ділянці 1211000000:02:171:0008 площею 1,9976 га;
договір оренди земельної ділянки від 29.03.2007 №1894 по земельній ділянці 1211000000:02:170:0001 площею 107,7846 га;
договір оренди земельної ділянки від 20.10.2008 №4784 по земельній ділянці 1211000000:02:151:0009 площею 0,2384 га;
договір оренди земельної ділянки від 23.06.2005 №3260 по земельній ділянці 1211000000:02:151:0006 площею 0,8111 га;
договір оренди земельної ділянки від 22.07.2008 №3710 по земельній ділянці 1211000000:02:164:0001 площею 0,2075 га;
договір оренди земельної ділянки від 12.11.2008 №4877 по земельній ділянці 1211000000:02:234:0001 площею 1,1999 га;
договір оренди земельної ділянки від 12.11.2008 №4876 по земельній ділянці 1211000000:02:241:0009 площею 0,2500 га;
договір оренди земельної ділянки від 12.11.2008 №4878 по земельній ділянці 1211000000:02:241:0010 площею 0,2500 га;
договір оренди земельної ділянки від 23.06.2005 №3256 по земельній ділянці 1211000000:02:084:0003 площею 0,9051 га;
договір оренди земельної ділянки від 23.06.2005 №3255 по земельній ділянці 1211000000:02:085:0003 площею 0,1151 га;
договір оренди земельної ділянки від 07.09.2010 №4479 по земельній ділянці 1211000000:02:241:0012 площею 0,2499 га;
договір оренди земельної ділянки від 01.07.2011 №3039 по земельній ділянці 1211000000:02:500:0001 площею 1758,3877 га;
договір оренди земельної ділянки від 01.07.2011 №3041 по земельній ділянці 1211000000:02:125:0009 площею 0,4075 га;
договір оренди земельної ділянки від 01.07.2011 №3042 по земельній ділянці 1211000000:02:180:0007 площею 311,7556 га;
договір оренди земельної ділянки від 01.07.2011 №3043 по земельній ділянці 1211000000:02:125:0010 площею 1,2441 га;
договір оренди земельної ділянки від 28.07.2011 №3417 по земельній ділянці 1211000000:02:207:0005 площею 0,0320 га;
договір оренди земельної ділянки від 27.02.2012 №886 по земельній ділянці 1211000000:02:211:0005 площею 0,3747 га;
договір оренди земельної ділянки від 27.02.2012 №889 по земельній ділянці 1211000000:02:244:0012 площею 0,5491 га;
договір оренди земельної ділянки від 03.04.2012 №1453 по земельній ділянці 1211000000:02:213:0001 площею 2,358 га;
договір оренди земельної ділянки від 03.04.2012 №1454 по земельній ділянці 1211000000:02:125:0011 площею 3,2505 га;
У відповідності до договорів оренди земельних ділянок від 03.04.2012 №1453, від 03.04.2012 №1454, від 27.02.2012 №889, від 27.02.2012 №886, від 28.07.2011 №3417, від 01.07.2011 №3043, від 01.07.2011 №3042, від 01.07.2011 №3041, від 01.07.2011 №3039, від 07.09.2010 №4479, від 12.11.2008 №4878, від 12.11.2008 №4876, від 12.11.2008 №4877, від 22.07.2008 №3710, від 20.10.2008 №4784:
- у пунктах 6/п.7. встановлено: «Річна орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки….»;
- у п. 12 визначено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі: «…зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством…»;
- у п. 30 встановлено права «Орендодавця», а саме: в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаними земельними ділянками по Металургійному району м. Кривого Рогу нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати ставить трикратний розмір земельного податку.
Отже, за висновками відповідача, визначення платником податків суми орендної плати у розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки землі згідно рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816, відбувалось без врахування умов укладених ним договорів оренди щодо визначення розміру орендної плати, а саме: у трикратному розмірі земельного податку; 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Дані дії платника податків суперечать податковому законодавству, оскільки, відповідно до вимог пункту 288.1 статті 288 ПКУ підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно наданої позивачем відповіді на відзив, позивач зазначив, що відповідачем не спростовані доводи позову стосовно протиправності спірних податкових повідомлень рішень, вказав, що у 2019 році з урахуванням уточнюючих декларацій сплачував орендну плату на рівні 2,5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 року, що визнається та не заперечується відповідачем не зважаючи на те, що інша група договорів оренди земельних ділянок де застосовувалась ставка 2,5 % відповідач ігнорує рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 року, яким власне відповідна ставка встановлена і на дотриманні та виконанні якого наголошує відповідач, що звичайно не може не суперечити його ж позиції по іншій групі договорів оренди за ставкою 3%. Також позивач зазначив, що відповідно до розрахунку грошового зобов`язання за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, відповідач розраховує орендну плату за договорами оренди земельних ділянок (№3133, 3132 від 11.07.2011 року; №887 від 27.02.2012 року; 1453 від 03.04.2012 №1453, від 03.04.2012 №1454, від 27.02.2012 №889, від 27.02.2012 №886, від 28.07.2011 №3417, від 01.07.2011 №3043, від 01.07.2011 №3042, від 01.07.2011 №3041, від 01.07.2011 №3039, від 07.09.2010 №4479, від 12.11.2008 №4878, від 12.11.2008 №4876, від 12.11.2008 №4877, від 22.07.2008 №3710, від 20.10.2008 №4784) на рівні ставки 7,5% (тобто, ставка орендної плати була розрахована, як ставка 2,5% з якою погодився податковий орган по інших договорах оренди, але при цьому, на думку податкового органу ставка 2,5% має складати трикратний розмір земельного податку 2,5% х 3) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, хоча відповідні зміни до договору оренди не вносилися.
Крім того, за висновками позивача, договори оренди земельних ділянок (№5336 від 20.12.2006. додаткова угода №20117048 від 25.01.2017; №4755, Додаткова угода №2016531 від 29.11.2016; №4756, додаткова угода №2016530 від 29.11.2016, №4757) по яких відповідач вважає правомірною застосування ставки 3% замість 2,5%, як зазначено вище суперечить його ж позиції щодо всіх інших договорів, ставка по яких має застосуватись відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.20218 року. Також, позивач посилається правовий висновок судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду по справі №640/329/20.
Протокольною ухвалою від 26.06.2025 судом закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 15.07.2025.
14.07.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення, згідно змісту яких, відповідач зазначив, що після скасування Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі №160/9207/18 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.10.2019 у справі №160/9207/18 та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визнання нечинним рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816 «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році», вказане рішення Криворізької міської ради набуло чинності.
У подальшому, в уточнюючих податкових деклараціях з плати за землю (орендна плата) за 2019 рік наданих ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» 05.08.2024, до відповідних контролюючих органів змінено розмір орендної плати з 0,9 % до 2,5 % від нормативної грошової оцінки землі, а саме уточнюючі податкові декларації від 05.08.2024 №9337156929, №9337156928, №9337156927, №9337156926. Проте, на думку відповідача, ПАТ «АМКР» при розрахунку суми орендної плати за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 замість розмірів орендної плати встановлених у договорах оренди землі використовувало інші дані, що є прямим порушенням вимог пунктів 288.1, 288.4, 288.5 статті 288 ПКУ.
В судовому засіданні 15.07.2025 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши доводи представників учасників процесу, з`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
За період з 01.04.2019 по 31.12.2019 ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» є платником орендної плати за землю з юридичних осіб та задекларувало за цей період орендну плату за землю з юридичних осіб у сумі 627 056 705,72 гривень.
Основної вид економічної діяльності ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» є: 24.10 виробництво чавуну, сталі та феросплавів (металургійне виробництво).
Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816 «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» (далі - Рішення № 2816) з 01.01.2019 року на території міста Кривого Рога встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками цільового призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код виду цільового призначення земель 11.02) у розмірі 2,50 відсотків від нормативної грошової оцінки землі, для юридичних осіб з основним видом економічної діяльності віднесеним до розділу КВЕД 24.
ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» є користувачем на праві оренди двадцяти дев`яти земельних ділянок, у яких вид цільового призначення земель - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код виду цільового призначення земель 11.02):
МЕТАЛУРГІЙНИЙ РАЙОН М.КРИВОГО РОГУ: 1211000000:02:171:0008 - 1,9976 га; 1211000000:02:170:0001 - 107,7846 га; 1211000000:02:151:0009 - 0,2384 га; 1211000000:02:151:0006 - 0,8111 га; 1211000000:02:164:0001 - 0,2075 га; 1211000000:02:234:0001 - 1,1999 га; 1211000000:02:241:0009 - 0,2500 га; 1211000000:02:241:0010 - 0,2500 га; 1211000000:02:084:0003 - 0,9051 га; 1211000000:02:085:0003 - 0,1151 га; 1211000000:02:241:0012 - 0,2499 га; 1211000000:02:500:0001 - 1758,3877 га; 1211000000:02:125:0009 - 0,4075 га; 1211000000:02:180:0007 - 311,7556 га; 1211000000:02:125:0010 - 1,2441 га; 1211000000:02:207:0005 - 0,0320 га; 1211000000:02:211:0005 - 0,3747 га; 1211000000:02:244:0012 - 0,5491 га; 1211000000:02:213:0001 - 2,358 га; 1211000000:02:125:0011 - 3,2505 га;
ДОВГИНЦІВСЬКИЙ РАЙОН М.КРИВОГО РОГУ: 1211000000:03:508:0019 - 1,0253 га; 1211000000:03:512:0012 - 2,2160 га; 1211000000:03:539:0025 - 6,9556 га; 1211000000:03:510:0007 - 10,6763 га;
ІНГУЛЕЦЬКИЙ РАЙОН М.КРИВОГО РОГУ: 1211000000:05:056:0024 - 0,488 га; 1211000000:05:057:0001 - 0,3862 га;
САКСАГАНСЬКИЙ РАЙОН М.КРИВОГО РОГУ: 1211000000:06:239:0020 - 2,4176 га; 1211000000:06:239:0018 - 0,2403 га; 1211000000:06:239:0019 - 0,7733 га.1 га; 1211000000:05:057:0001 - 0,3862 га.
11.02.2019 позивачем було подано чотири звітні податкові декларації з плати за землю (орендна плата) за 2019 рік до відповідних контролюючих органів за місцезнаходженням земельних ділянок з зазначенням розміру орендної плати на рівні 2,5 % від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 у справі № 160/9207/18, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.10.2019 у справі № 160/9207/18, визнано протиправним та нечинним Рішення № 2816 Криворізької міської ради, а саме: положення Додатку 1 до Рішення № 2816 Криворізької міської ради у частині встановлення для юридичних осіб ставки податку за користування земельними ділянками та річного розміру орендної плати за користування земельними ділянками на рівні 2,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земель міста, що відповідають таким критеріям: - вид цільового призначення земель: код - « 11.02»; назва - «землі промисловості; для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості»; код розділу КВЕД - « 19, 24».
27.11.2019 позивачем подано уточнюючи податкові декларації відповідно до яких, змінено розмір орендної плати з 2,5 % до 0,9 % від нормативної грошової оцінки землі , тобто до рівня ставки, встановленої у попередньому рішенні КМР щодо встановлення ставок орендної плати та земельного податку у місті Кривий Ріг.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.03.2023 у справі №160/9207/18 касаційну скаргу Криворізької міської ради на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.10.2019 у справі №160/9207/18 задоволено, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.03.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 29.10.2019 скасовано, ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, тобто рішення КМР від 27.06.2018 №№ 2816 відновило юридичну силу.
05.08.2024 позивачем подано уточнюючі податкові декларації (№9337156929, №9337156928, № 9337156927, №9337156926) з плати за землю (орендна плата) за 2019 рік, в яких змінено розмір орендної плати з 0,9 % до 2,5 % від нормативної грошової оцінки землі.
Наказом Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 15.07.2024 №158-п призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» (код ЄДРПОУ 24432974) з метою здійснення контролю за достовірністю, повнотою нарахування та сплати орендної плати юридичними особами з врахуванням положень рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 року №2816 «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» у частині встановлення для юридичних осіб ставок плати за землю за користування земельними ділянками, що відповідають таким критеріям: вид цільового призначення земель - 11.02 землі промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; код розділу КВЕД - 19,24 за період діяльності з 01.04.2019 по 31.12.2019.
За результатами перевірки складено акт від 08.01.2025р. №5/32- 00-07-13, згідно висновків якого, ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» при розрахунку суми орендної плати за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 замість розмірів орендної плати встановлених у договорах оренди землі використовувало інші дані, та контролюючим органом встановлені такі порушення податкового законодавства:
- п. 288.1, 288.4, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, у результаті чого занижено суму орендної плати з юридичних осіб на 903 908 574,84 гри., за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 в тому числі:
- по Металургійному району м. Кривого Рогу на 903 105 398,08 грн., в тому числі: - за квітень 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за травень 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за червень 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за липень 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за серпень 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за вересень 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за жовтень 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за листопад 2019 року на 100 345 044,23 грн.; - за грудень 2019 року на 100 345 044,24 грн.
- по Довгинцівському району м. Кривого Роту на 480 812,24 грн., в тому числі: - за квітень 2019 року на 53 423,59 грн.; - за травень 2019 року на 53 423,59 грн.; - за червень 2019 року на 53 423,59 грн.; - за липень 2019 року на 53 423,59 грн.; - за серпень 2019 року на 53 423,59 грн.; - за вересень 2019 року на 53 423,59 грн.; - за жовтень 2019 року на 53 423,59 грн.; - за листопад 2019 року на 53 423,59 грн.; - за грудень 2019 року на 53 423,52 грн.
- по Інгулецькому району м. Кривого Рогу на 155 136,53 грн., в тому числі: - за квітень 2019 року на 17 237,39 грн.; - за травень 2019 року на 17 237,39 гри.; - за червень 2019 року на 17 237,39 грн.; - за липень 2019 року на 17 237,39 грн.; - за серпень 2019 року на 17 237,39 грн.; - за вересень 2019 року на 17 237,39 грн.; - за жовтень 2019 року на 17 237,39 грн.; - за листопад 2019 року на 17 237,39 грн.; - за грудень 2019 року на 17 237,41 грн.
- по Саксаганському району м. Кривого Рогу на 167 227,99 грн., в тому числі: - за квітень 2019 року на 18 580,88 грн.; - за травень 2019 року на 18 580,88 гри.; - за червень 2019 року на 18 580,88 грн.; - за липень 2019 року на 18 580,88 грн.; - за серпень 2019 року на 18 580,88 грн.; - за вересень 2019 року на 18 580,88 грн.; - за жовтень 2019 року на 18 580,88 грн.; - за листопад 2019 року на 18 580,88 грн.; - за грудень 2019 року на 18 580,95 грн.
За наслідками перевірки було прийнято податкові повідомлення-рішення від 04.02.2025 року:
№38/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 167 227,99 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 83 613,99 грн.;
№39/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 480 812,24 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 240 406,16 грн.;
№40/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 155 136,53 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 77 568,31 грн.;
№41/32-00-07-13, яким підприємству збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на 903105 398,08 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 451 552 699,08 грн.
Позивач не погодився із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями від 04.02.2025 та звернувся до ДПС України зі скаргу від 13.02.2025р. №85-12/21.
Рішенням ДПС України від 03.04.2025 року №9346/6/99-00-06-03-02-06 скаргу залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 04.02.2025 залишено без змін.
Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з положень Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та Закону України від 06.10.1998 року №161-XIV Про оренду землі (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №161-XIV) користування землею в Україні є платним.
В силу статті 1 Податкового кодексу України цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XII Податкового кодексу України.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункти 288.1 та 288.4 статті 288 Податкового кодексу України).
Положеннями статей 269, 270 ПК України передбачено, що платниками податку є, зокрема, землекористувачі. Об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Пунктом 284.1 ст. 284 ПК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Відповідно до пунктів 286.2, 286.3 статті 286 ПК України (в редакції, станом на дату подання позивачем податкової декларації) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов`язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Частиною третьою статті 23 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон № 1378-IV, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За приписами статті 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Пунктом 288.5.2. пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу врегульовано, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Як встановлено судом, позивач на підставі договорів оренди, укладених з Криворізькою міською радою, є користувачем 29 ти земельних ділянок у місті Кривий Ріг.
Зокрема, згідно договору оренди ділянки від 29.03.2007 №1892 (державна реєстрація від 29.05.2007 №040710800449) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:171:0008 загальною площею 1,9976 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку УДК в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно висновків відповідача, враховуючи що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 25.04.2017 №2017169 (державна реєстрація від 26.04.2017 №20196798) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:170:0001 загальною площею 107,7846 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. На момент укладання договору оренди річна орендна плата за землю вноситься Орендарем в розмірі 12 052 082 грн. 82 коп. (дванадцять мільйонів п`ятдесят дві тисячі вісімдесят дві гри. 82 коп.) виключно у грошовій формі за ставкою 0,9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
8. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється у зв`язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобов`язується щорічно відповідно до інформації Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору.
11. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних, розмірів орендної плати за землю, визначених Податковим, кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно висновків відповідача, враховуючи той факт, що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 30.11.2018 № 2449 (державна реєстрація від 11.12.2018 №2018494) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:151:0009 загальною площею 0,2384 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата за землю у 2019 році вноситься виключно у грошовій формі відповідно до рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 №2816.
11. Розмір орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених Договором; зміни граничних розмірів орендної плати за землю, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавства; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; в інших випадках, передбачених законодавством та цим Договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно висновків відповідача, враховуючи що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 23.06.2005 №3260 (державна реєстрація від 12.07.2005 № 4654), а також додаткової угоди від 13.10.2015 № 6 до даного договору (державна реєстрація від 29.10.2015 №2015204) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:151:0006 загальною площею 0,8111 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 4.1. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря у трикратному розмірі земельного податку, з урахуванням рішення міської раді від 26.06.2013 №2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" зі змінами та відповідно до розрахунку наданого до Договору оренди земельної ділянки. Річна орендна плата з 1 січня 2016 року вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря відповідно до Податкового кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на підставі витягу з технічної документацій (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаний управлінням Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішення міської ради від 24.06.2015 №3727 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу".
4.6. Розмір та сума орендної плати переглядаються без внесення, змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 кв. м земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання. передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення. цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря , що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим Договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі. В той же час, порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 30.11.2018 №2447 (державна реєстрація від 12.12.2018 №29522613) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:164:0001 загальною площею 0,2075 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата за землю у 2019 році вноситься виключно у грошовій формі відповідно до рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 №2816.
11. Розмір орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених Договором; зміни граничних розмірів орендної плати за землю, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавства; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; в інших випадках, передбачених законодавством та цим Договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючи що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 12.11.2008 №4877 (державна реєстрація від 10.12.2008 №040810801009) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:234:0001 загальною площею 1,1999 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням земельних ресурсів у місті Кривому Розі Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни і коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 12.11.2008 №4876 (державна реєстрація від 10.12.2008 №040810801007) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:241:0009 загальною площею 0,2500 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням земельних ресурсів у місті Кривому Розі Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 12.11.2008 №4878 (державна реєстрація від 10.12.2008 №040810801008) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:241:0010 загальною площею 0,2500 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням земельних ресурсів у місті Кривому Розі Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.06.2005 №3256 (державна реєстрація від 12.07.2005 №4656), а також додаткової угоди від 13.10.2015 № 6 до даного договору (державна реєстрація від 19.10.2016 №17021906) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:084:0003 загальною площею 0,9051 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 4.1. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря у трикратному розмірі земельного податку, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки па території м. Кривого Рогу зі змінами та відповідно до розрахунку наданого до Договору оренди земельної ділянки. Річна орендна плата з 1 січня 2016 року вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря відповідно до Податкового кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на підставі витягу з технічної документацій (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаний управлінням Держземагентства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішення міської ради від 24.06.2015 № 3727 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу".
4.6. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 кв. м земель міста та зміни даної базової вapтості; - зміни умов господарювання, передбачених Договором; - зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршеним стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджується документами: - в інших випадках, передбачених законодавством та цим Договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючий той факт, що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 23.06.2005 №3255 (державна реєстрація від 12.07.2005 №4652), а також додаткової угоди від 15.10.2015 № 5 до даного договору (державна реєстрація від 19.10.2016 №17044517) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:085:0003 загальною площею 0,1151 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 4.1. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря у трикратному розмірі земельного податку, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу зі змінами та відповідно до розрахунку наданого до договору оренди земельної ділянки. Річна орендна плата з 1 січня 2016 року вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності «Орендаря» відповідно до Податкового кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на підставі витягу з технічної документацій (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаний управлінням Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішення міської ради від 24.06.2015 № 3727 "Про встановлення ставок земельною податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривої о Рогу".
4.6. Розмір та сума орендної плані переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 кв. м земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря» що підтверджується документами; - в інших випадках передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючий той факт, що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 07.09.2010 №4479 (державна реєстрація від 29.09.2010 №041010800734), а також додаткової угоди від 13.10.2015 №1 до даного договору (державна реєстрація від 31.08.2016 №16241790) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:241:0012 загальною площею 0,2499 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься "Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності Орендаря у трикратному розмірі земельного податку, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013 № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу зі змінами та відповідно до розрахунку наданою до Договору оренди земельної ділянки. Річна орендна плата з 1 січня 2016 року вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності «Орендаря» відповідно до Податкового кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на підставі витягу з технічної документацій (aбo довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаний управлінням Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та відповідного рішення міської ради від 24.06.2015 № 3727 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором; затвердження базової вартості 1 кв. м земель міста та зміни даної базової вартості».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Проте, згідно висновків акту, відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 3% від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 01.07.2011 №3039 (державна реєстрація від 07.07.2011 №121100004000554) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:500:0001 загальною площею 1758,3877 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 01.07.2011 №3041 (державна реєстрація від 05.07.2011 №121100004000547) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:125:0009 загальною площею 0,4075 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 80501.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 01.07.2011 №3042 (державна реєстрація від 07.07.2011 №121100004000550) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:180:0007 загальною площею 311,7556 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди земельної ділянки від 01.07.2011 №3043 (державна реєстрація від 05.07.2011 №121100004000548) Даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:125:0010 загальною площею 1,2441 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 28.07.2011 №3417 (державна реєстрація від 25.11.2011 №121100004000764) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:207:0005 загальною площею 0,0320 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 27.02.2012 №886 (державна реєстрація від 15.03.2012 №121100004001089) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:211:0005 загальною площею 0,3747 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься 'Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 118 127 00019 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 27.02.2012 №889 (державна реєстрація від 15.03.2012 №121100004001099) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:244:0012 загальною площею 0,5491 га.
Відповідно до умов договору оренди:
« 7. Річна орендна плата вноситься 'Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 118 127 00019 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 03.04.2012 №1453 (державна реєстрація від 03.05.2012 №121100004001241) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:213:0001 загальною площею 2,3580 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься 'Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 118 127 00019 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно висновків відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 03.04.2012 №1454 (державна реєстрація від 03.05.2012 №121100004001242) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:02:125:0011 загальною площею 3,2505 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься 'Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 118 127 00019 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 05.04.2007 №2059 (державна реєстрація від 06.09.2007 №040710800646), а також додаткової угоди від 19.09.2007 №1 до даного договору (державна реєстрація від 11.10.2007 №040710800816) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:508:0019 загальною площею 1,0253 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку УДК в Дніпропетровській області МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); - зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючий той факт, що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 05.04.2006 №1409 (державна реєстрація від 25.05.2006 №040610800813), а також додаткової угоди від 30.08.2010 №3 до даного договору (державна реєстрація від 09.02.2011 №121100004000069) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:512:0012 загальною площею 2,2160 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 4.1 Річна орендна плата вноситься Орендарем з 04.06.2008 року виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області,…
4.5 Розмір та сума орендної плати переглядається за станом на кожне перше число кварталу в межах терміну дії договору оренди у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); - зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв.м. земель міста, здійснення індексації грошової оцінки земель, зміни цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором, у т.ч. п.4.4 (щодо врахування індексів інфляції)».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючий той факт, що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 11.07.2011 №3133 (державна реєстрація від 08.11.2011 №12110000400073), а також додаткової угоди від 17.08.2016 №1 до даного договору (державна реєстрація від 23.08.2016 №16079587) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:539:0025 загальною площею 6,9556 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7…Обчислення розміру орендної плати здійснюється на підставі ст. 288 Податкової кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки згідно витягу з технічної документації виконаний управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішень міської ради від 24.06.2015 № 3728 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу», № 3727 Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу...
11.Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 м2 земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджується документами; - в разі зміни або скасування понижувального коефіцієнту; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючи той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Проте, згідно висновків акту, відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 3 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 11.07.2011 №3132 (державна реєстрація від 11.11.2011 №121100004000741), а також додаткової угоди від 17.08.2016 №1 до даного договору (державна реєстрація від 22.08.2016 №16070468) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:03:510:0007 загальною площею 10,6763 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7…Обчислення розміру орендної плати здійснюється на підставі ст. 288 Податкової кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки згідно витягу з технічної документації виконаний управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішень міської ради від 24.06.2015 № 3728 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу», № 3727 Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу...
11.Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 м2 земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджується документами; - в разі зміни або скасування понижувального коефіцієнту;- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновком відповідача, враховуючи той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку
Проте, згідно висновків акту, відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 3 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 29.03.2007 №1897 (державна реєстрація від 29.05.2007 №040710800451) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:05:056:0024 загальною площею 0,4881 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 6. Річна орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України Про плату за землю, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 332 118 127 00019, код ЄДРПОУ 24230992, у банку УДК в Дніпропетровській області, МФО 805012.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки); - зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючий той факт, що ПАТ «АМКР» було сплачено орендну плату в розмірі, передбаченому даним договором оренди, то порушень Міжрегіональним управлінням щодо даної земельної ділянки не встановлено, а грошові зобов`язання не були донараховані та не входять до складу спірних податкових повідомлень-рішень.
Згідно договору оренди ділянки від 27.12.2012 №887 (державна реєстрація від 15.03.2012 №1211000040001090) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:05:057:0001 загальною площею 0,3862 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 7. Річна орендна плата вноситься 'Орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок Управління казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 118 127 00019 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
За висновками відповідача, враховуючи той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Відповідно відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 7,5 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 10.11.2006 №4755 (державна реєстрація від 22.11.2006 №040610801322), а також додаткової угоди від 29.11.2016 №3 до даного договору (державна реєстрація від 02.12.2016 №17878784) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:239:0020 загальною площею 2,4176 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 4.1…Обчислення розміру орендної плати здійснюється на підставі п. 288.5 ст. 288 Податкової кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки згідно витягу з технічної документації виконаного управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішень міської ради від 24.06.2015 № 3728 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу», № 3727 Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу»...
4.5.Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 м2 земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджується документами; - в разі зміни або скасування понижувального коефіцієнту; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Проте відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 3 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 10.11.2006 №4756 (державна реєстрація від 22.11.2006 №040610801321), а також додаткової угоди від 29.11.2016 №3 до даного договору (державна реєстрація від 02.12.2016 №17864979) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:239:0018 загальною площею 0,2403 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 4.1…Обчислення розміру орендної плати здійснюється на підставі п. 288.5 ст. 288 Податкової кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки згідно витягу з технічної документації виконаного управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішень міської ради від 24.06.2015 № 3728 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу», № 3727 Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу..
4.5.Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 м2 земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджується документами; - в разі зміни або скасування понижувального коефіцієнту; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Проте відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 3 % від НГО.
Згідно договору оренди ділянки від 10.11.2006 №4757 (державна реєстрація від 22.11.2006 №040610801323), а також додаткової угоди від 29.11.2016 №3 до даного договору (державна реєстрація від 02.12.2016 №17847043) даний договір оренди укладений щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:239:0019 загальною площею 0,7733 га.
Відповідно до умов договору оренди: « 4.1…Обчислення розміру орендної плати здійснюється на підставі п. 288.5 ст. 288 Податкової кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки згідно витягу з технічної документації виконаного управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області та рішень міської ради від 24.06.2015 № 3728 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу», № 3727 Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу...
4.5.Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі: - затвердження базової вартості 1 м2 земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря», що підтверджується документами; - в разі зміни або скасування понижувального коефіцієнту; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором».
У 2019 році відповідно до Рішення №2816 розмір орендної плати складає 2,5% від нормативної грошової оцінки землі.
В той же час, за наданим розрахунками, податкові зобов`язання з орендної плати за землю ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» за вищевказаною земельною ділянкою нараховані по ставкам орендної плати за землю відповідно до рішення Криворізької міської ради №2816 від 27.06.2018 р. «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році» без урахування трикратного розміру земельного податку, що не відповідає умовам договорів оренди, де річний розмір орендної плати становить трикратний розмір земельного податку.
Проте відповідачем здійснено донарахування орендної плати за цією земельною ділянкою до рівня 3 % від НГО.
Разом з тим, суд зазначає, що за умовами пункту 30 договорів оренди земельних ділянок: від 11.07.2011 №3133, від 11.07.2011 №3132, від 27.02.2012 №887, від 03.04.2012 №1453, від 03.04.2012 №1454, від 27.02.2012 №889, від 27.02.2012 №886, від 28.07.2011 №3417, від 01.07.2011 №3043, від 01.07.2011 №3042, від 01.07.2011 №3041, від 01.07.2011 №3039, від 07.09.2010 №4479, від 12.11.2008 №4878, від 12.11.2008 №4876, від 12.11.2008 №4877, від 22.07.2008 №3710, від 20.10.2008 №4784, цим пунктом встановлено права «Орендодавця» щодо збільшення в односторонньому порядку розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку.
За умовами пункту 38 договорів оренди земельної ділянки №5336 від 20.12.2006. додаткова угода №20117048 від 25.01.2017; №4755, Додаткова угода №2016531 від 29.11.2016; №4756, додаткова угода №2016530 від 29.11.2016, №4757, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім умов, вказаних в розділі "орендна плата" цього договору).
Для з`ясування позиції орендодавця земельних ділянок щодо трактування умов договорів оренди земельних ділянок, які надані у користування ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ», Міжрегіональним управлінням в рамках проведення поточної документальної позапланової виїзної перевірки до Криворізької міської ради направлено лист від 04.09.2024 № 3484/5/32-00-07-05-04.
У відповідь на цей лист, Криворізька міська рада у листі від 26.09.2024 № 6/18/6465, зазначила, що підтримує ініціативу контролюючого органу щодо здійснення заходів з перевірки правильності та повноти нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки, які на них покладені чинним законодавством України та посилалась на підпункт 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 Податкового кодексу України, згідно якого контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів покладено на контролюючі органи.
Проте, така відповідь не є запереченням або непогодженням орендодавця з розміром орендної плати, сплаченої позивачем за користування земельними ділянками за період з 01.04.2019 по 31.12.2019.
Також в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо висловлювання орендодавцем незгоди або претензій щодо визначеної позивачем ставки орендної плати за вказаний період.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що 21.11.2023 Верховним Судом розглянута справа №640/329/20 за позовом Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо оскарження податкових повідомлень-рішень, якими, зокрема, було збільшено контролюючим органом податкові зобов`язання ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» по орендній платі за землю з юридичних осіб за 2017-2018 роки.
У постанові від 21.11.2023 Верховний Суд вказав, що:
«Дійсно, статтею 288 ПК України визначено нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі……………..
ПК України встановлено обов`язок орендаря земельної ділянки сплачувати земельний податок у формі орендної плати не нижче суми, передбаченої пунктом 288.5.1 ПК України.
У цій справі (№ 640/329/20) суди першої та апеляційної інстанції в рішенні та постанові також застосували пункт 288.5.1 ПК України, чітко зазначивши, що: «... річний розмір орендної плати, сплачений позивачем на підставі зазначених вище договорів оренди, не суперечив підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України».
Суди попередніх інстанцій не прийняли доводи контролюючого органу щодо заниження позивачем розміру орендної плати у зв`язку зі сплатою орендної плати у розмірах, визначених у рішенні Криворізької міської ради, без врахування положень договорів оренди.
Пунктом 288.4 статті 288 ПК України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до частин першої - третьої статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Посилаючись, зокрема, на частину другу статті 632 ЦК України, відповідач зазначає, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно, відповідач вважає, що позивач до внесення змін додатковими угодами в договори оренди землі, повинен сплачувати орендну плату у відповідності до умов договорів оренди землі.
Суди попередніх інстанцій зазначили, що відповідач в ході перевірки встановив, що в укладених позивачем з Криворізькою міською радою договорах оренди землі міститься пункт 12, яким передбачено, що розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі: зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.../... зміни розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м. земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.../...зміни (збільшення або зменшення) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Зважаючи на той факт, що положеннями пункту 12 вказаних договорів оренди не передбачено механізму (порядку) зміни розміру орендної плати, порівнюючи зміст цього пункту з іншими договорами оренди, укладеними між позивачем та Криворізькою міською радою, в яких визначено, що зміна розміру орендної плати здійснюється на підставі рішення Криворізької міської ради, контролюючий орган дійшов висновку про необхідність сплати орендної плати у розмірі, встановленому договором.
З огляду на зміст укладених позивачем з Криворізькою міською радою договорів оренди землі, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що відповідно до пункту 12 цих договорів сторонами передбачено умови, які в випадках, зокрема, збільшення або зменшення орендної плати, передбачають зміну договору у відповідній частині без внесення змін до нього.
Тоді як відповідач розцінює наведені в пункті 12 договорів оренди умови виключно як можливість зміни орендної плати в такий спосіб лише внаслідок використання орендодавцем свого права на одностороннє збільшення орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розміру земельного податку.
При цьому вимогами пункту 30 цих же договорів, дійсно визначено право орендодавця в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку.
Суд апеляційної інстанції обґрунтовано вважав, що застосування пункту 12 договорів виключно у взаємозв`язку із пунктом 30 цих же договорів невиправдано звужує як зміст пункту 12, так і повноваження органу місцевого самоврядування, який має законодавче право визначати розмір орендної плати в граничних межах, встановлених Кодексом.
Більше того, виходячи з пункту 30 договорів, вбачається що використання орендодавцем свого права на одностороннє збільшення орендної плати неможливе без внесення змін до договору окремим документом.
Вимогами пункту 36 договорів передбачено, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім умов, вказаних у розділі «Орендна плата» цього договору, тобто в пункті 12). У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
Таким чином, пункт 12 договорів оренди землі передбачає можливість зміни орендної плати без внесення змін до договору окремим документом як внаслідок збільшення так і внаслідок зменшення орендної плати.
Враховуючи зміст інших договорів оренди, укладених між позивачем та Криворізькою міською радою, усталену практику відносин між сторонами, а також подальшу, після укладання, поведінку сторін (зокрема, відсутність заперечень щодо тлумачення змісту договорів), суди попередніх інстанцій дійшли висновку про досягнення сторонами згоди на зміну розміру орендної плати в односторонньому порядку шляхом прийняття рішень Криворізькою міською радою.
Криворізька міська рада, як орендодавець, не визнавала неправильною сплату позивачем орендної плати відповідно до ставок, встановлених у відповідних рішеннях міської ради. Наведене вище є свідченням, що Криворізька міська рада (орендодавець) і позивач (орендар) однаково розуміли положення договорів оренди в частині визначення орендної плати та можливості її зміни без укладання додаткових угод.
При цьому встановлені договорами оренди випадки, за яких змінювалася орендна плата, орендодавець в жодному разі не ставив у залежність до збільшення мінімального розміру земельного податку.
Колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що обставини, покладені відповідачем в основу висновку про заниження орендної плати під час її нарахування на підставі рішень Криворізької міської ради, не є свідченням порушення позивачем вимог законодавства, що регулює відносини оренди землі і сплати орендної плати. Норми пункту 288.5 статті 288 ПК України містять вимогу, за якою річна сума платежу, визначена договором оренди, не може бути меншою за розмір, визначений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. В даному випадку суди попередніх інстанцій установили, що річний розмір орендної плати, сплачений позивачем на підставі зазначених вище договорів оренди, не суперечив підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України».
Отже, Верховний Суд, розглядаючи аналогічний спір, правовідносини якого були фактично окремлені попереднім звітним періодом сплати орендної плати за землю з юридичних осіб, дійшов висновку про те, що визначення платником податку (ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ») ставки орендної плати на рівні, визначеному рішенням Криворізької міської ради щодо встановлення розміру плати за землю (орендної плати та земельного податку), не є свідченням порушення позивачем вимог законодавства, що регулює відносини оренди землі і сплати орендної плати.
Враховуючи, що Верховним Судом надана правова оцінка діям позивача щодо визначення та сплати орендної плати на підставі договорів оренди земельної ділянки, умови яких є не змінними і у 2019 року, суд у цій справі зазначає про те, що такі висновки Верховного Суду повинні бути застосовані у цій справі.
Тому, суд у цій справі зазначає, що статтею 288 Податкового кодексу України законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Проаналізувавши податкового законодавства, вбачається, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була неодноразово висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах 24.04.2015 року (справа №131а15), 14.03.2017 року (справа №21-2246а16), та підтримана колегією суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, зокрема, у постановах від 24.01.2018 року (справа №817/206/15), від 07.03.2018 року (справа №813/6875/14), від 28.03.2019 року у справі №814/1834/16, від 01.10.2019 року у справі №824/2644/14-а, тощо.
Відтак, зважаючи на умови пункту 12 договорів оренди, сторонами договорів оренди передбачено порядок зміни розміру орендної плати без внесення змін до первинного договору.
Отже, в даному випадку, річний розмір орендної плати, сплачений позивачем на підставі зазначених вище договорів оренди, не суперечив підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.
З урахуванням викладеного, зважаючи на відповідність річної суми орендної плати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України суд дійшов висновку про необґрунтованість висновків контролюючого органу про заниження орендної плати під час її нарахування на підставі рішень Криворізької міської ради.
Відповідно, прийняті контролюючим органом за наслідками перевірки податкові повідомлення рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи встановлені судом обставини, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, за результатами з`ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судового збору здійснити на підставі частини 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 5, 9, 139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення, прийняті Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків №38/32-00-07-13, №39/32-00-07-13, №40/32-00-07-13, №41/32-00-07-13 від 04.02.2025 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079) на користь Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» (код ЄДРПОУ 24432974) суму сплаченого судового збору у розмірі 24224,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 25 липня 2025 року.
Суддя Н.Є. Калугіна
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2025 |
Оприлюднено | 28.07.2025 |
Номер документу | 129098006 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Калугіна Наталія Євгенівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Калугіна Наталія Євгенівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Калугіна Наталія Євгенівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Калугіна Наталія Євгенівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Калугіна Наталія Євгенівна