Господарський суд харківської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
8-й під`їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" серпня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/2491/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Присяжнюка О.О.
при секретарі судового засідання Божко Є.А.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Київстар» (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53) до Товариства з додатковою відповідальністю «СИСТЕКОМ» (61153, м. Харків, просп. Ювілейний, буд. 56) про стягнення коштів за участю представників:
позивача - не з`явився
відповідача - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Київстар» звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з додатковою відповідальністю «СИСТЕКОМ», в якій просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 147 568,98 грн, судові витрати у вигляді судового збору покласти на відповідача.
Позов обґрунтовано з посиланням на порушення відповідачем умов Договору поставки №454326/454327 системи цифрового зв`язку DMR від 19.12.2022 в частині строків поставки товару.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 23.07.2025 позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Київстар» (вх.№ 2491/25) залишено без руху. Встановлено Приватному акціонерному товариству «Київстар» строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху. Встановлено Приватному акціонерному товариству «Київстар» спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом: зазначення відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету; уточнення ціни позову та сум, заявлених до стягнення.
28.07.2025 від позивача через систему "Електронний суд" надійшла заява про усунення недоліків (вх.№ 17403/25), де позивач інформує, що у Приватного акціонерного товариства «Київстар» наявний електронний кабінет в ЄСІТС, у Товариства з додатковою відповідальністю «СИСТЕКОМ» (код ЄДРПОУ 21465140) наявний електронний кабінет в ЄСІТС, а також надає позовну заяву та зазначає, що ціна позову та розмір позовних вимог складають 147 568, 98 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 29.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/2491/25. Справу постановлено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено розгляд справи в судовому засіданні "20" серпня 2025 р. об 11:30.
У судове засідання, призначене на 20.08.2025 об 11:30, учасники справи не з`явились.
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день вручення судового рішення під розписку; день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Копію ухвали суду від 29.07.2025 доставлено в електронний кабінет позивача та відповідача 29.07.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа, які містяться в матеріалах справи. Отже, враховуючи положення Господарського процесуального кодексу України, позивач та відповідач належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
Разом з цим, Товариство з додатковою відповідальністю «СИСТЕКОМ» наданими відповідачу процесуальними правами не скористалося; у встановлений судом п`ятнадцятиденний строк відзив на позовну заяву до суду не подало.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи.
Оскільки учасники справи своїм процесуальним правом участі у судовому засіданні не скористалися, повноважних представників для участі у судовому засіданні не направили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином, заяв та клопотань від них не надходило, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представників позивача та відповідача за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
У судовому засіданні 20.08.2025 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.12.2022 між Приватним акціонерним товариством «Київстар» (Покупець) та Товариством з додатковою відповідальністю «Телекомунікаційні Системи» (код ЄДРПРОУ 21465140, наразі - Товариство з додатковою відповідальністю "СИСТЕКОМ") (Постачальник) укладено Договір поставки №454326/454327 системи цифрового зв`язку DMR (далі - Договір).
Відповідності до п. 1.1 - 1.3 Договору Постачальник зобов`язується передати у власність Покупця, а Покупець прийняти належним чином поставлений Товар та сплатити за нього відповідну грошову суму. Товар поставляється на умовах DDP на склад Покупця згідно з Правилами ІНКОТЕРМС 2010 за адресою (Місце призначення): Київська область, Києво-Святошинський район, с. Білогородка, вул. Компресорна, 3. Строк поставки Товару вказаний в Специфікації Розділу 3 цього Договору.
Пунктом 2.1.1 Договору закріплено обов`язок Постачальника Поставити Товар в строк, що зазначений в пункті 1.3 цього Договору, належної якості та у визначеній Сторонами кількості.
За пунктом 2.4.2 Договору Покупець має право на відшкодування збитків у випадках, передбачених Договором та/або застосовним законодавством.
Згідно з п. 3.1 Договору вартість Товару встановлюються в українських гривнях та вказана у Специфікації, що наведена у цьому пункті.
Крім того, пунктом 3.1 Договору сторони узгодили наступний порядок поставки товару:
- Портативна станція стандарту DMR: радіостанція NX-1200DM (D-DMR, M-non EU) з кліпсою; акумуляторна батарея KNB-69L (2550 мА/г); антена KRA-26M2; зарядний пристрій CHV09 автом. адаптер DC-DC, 11-25V/12V, 1A; зарядний пристрій на 220В KSC-35L у кількості 75 комплектів загальною вартістю 892 500,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно;
- Кабель KPG-22U та ПО для портативної радіостанції NX-1200DM (D-DMR, M-non EU) у кількості 10 комплектів загальною вартістю 48 300,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно;
- Ретранслятор (репітер) стандарту DMR: ретранслятор NXR1700; кліматичний кейс ПАТОН; модульне джерело живлення NES-350-12; дуплексер DF-VM6-SL; кабель та програмне забезпечення KPG-46U у кількості 5 комплектів загальною вартістю 666 500,00 грн без ПДВ у строк до 06.01.2023 включно;
- Антена кругової діаграми: антена GPF22N; кабель RG-213U у кількості 5 комплектів загальною вартістю 35 000,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно;
- Щогла телескопічна 10м. у комплекті із системою кріплення та відтяжками у кількості 5 комплектів загальною вартістю 61 250,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно.
Положеннями п. 3.2 Договору передбачено, що ціна Договору складає суму вартості усього Товару, що має бути поставлений та становить 1 703 550,00 (один мільйон сімсот три тисячі п`ятсот п`ятдесят гривень 00 копійок) грн. без ПДВ., крім того ПДВ 20% 340 710,00 (триста сорок тисяч сімсот десять гривень 00 копійок) грн., всього 2 044 260,00 (два мільйони сорок чотири тисячі двісті шістдесят гривень 00 копійок) грн. з врахуванням ПДВ.
Ціна Договору включає всі податки, збори та обов`язкові платежі, які мають бути сплачені Сторонами (п. 3.3 Договору).
Відповідно до п. 4.1, 4.2 Договору датою поставки вважається дата передачі Товару Покупцеві у Місці призначення. Поставка підтверджується підписаним Сторонами Актом приймання-передачі Товару або Видатковою накладною. Постачальник зобов`язаний не пізніше ніж за 3 (три) робочих дні до планованої дати поставки в письмовій формі попередити Покупця про точну дату поставки Товару до Місця призначення в письмовій формі по е-mail Alexander.Kuksa@kyivstar.net .
Згідно з п. 4.3 Договору Постачальник зобов`язаний надати Покупцю в момент поставки Товару наступні документи: товарно-транспортну накладну; Акт приймання-передачі Товару, в якому зазначається: номер цього Договору, кількість, ціна Товару (далі - Акт) або Видаткова накладна; технічну документацію, передбачену умовами цього Договору; інші документи, передбачені чинним законодавством України.
Пунктом 5.1 Договору передбачено, що оплата вартості Товару за цим Договором здійснюється Покупцем у строк до 5 (п`яти) календарних днів (включно) з дати підписання Сторонами Акту приймання-передачі поставленого Товару (Акт) або Видаткової накладної, та за умов: відсутності прострочення у поставці Товару Постачальником; своєчасного отримання Покупцем від Постачальника всіх документів, передбачених Договором; наявності підписаного Акту або Видаткової накладної. Якщо на останній день, зазначеного у цьому пункті строку оплати, хоча б одна з вищезазначених умов не виконана, Покупець має право збільшити строк оплати наведений в цьому пункті на 5 (п`ять) календарних днів. При цьому будь-які штрафні санкції до Покупця не застосовуються.
За невиконання або неналежне виконання цього Договору Сторони несуть відповідальність в порядку та на умовах, що передбачені застосовним законодавством та цим Договором (п. 8.1 Договору).
Пункт 8.2 Договору визначає, що у разі прострочення строку(ів)/термінів поставки Товару, Постачальник сплачує Покупцю неустойку у розмірі 0,5% (нуль цілих п`ять десятих відсотка) від вартості недопоставленої партії товару та/або не заміненого Товару, за кожний день прострочення, але не більше 20% (двадцяти відсотків) вартості Товару поставка та/або заміна якого прострочена.
Постачальник зобов`язаний у повному обсязі компенсувати Покупцеві збитки, що виникли у останнього у зв`язку з невиконанням / неналежним виконанням Постачальником своїх зобов`язань або порушення гарантій за цим Договором (п. 8.4 Договору).
Сторони окремо обумовили, що для вимог про стягнення неустойки/штрафу за цим Договором встановлюється позовна давність тривалістю у 3 (три) роки. Крім того, нарахування неустойки здійснюється протягом усього часу існування порушення Постачальником зобов`язань за цим Договором (п. 8.5 Договору).
В подальшому сторонами укладено Додаткову угоду №1 до Договору № 454326/454327 від 19.12.2022 року, якою сторони домовились внести зміни в п.1.2 Розділу 1. «Предмет Договору» до Договору № 454326/454327 від 19.12.2022 року та викласти його в наступній редакції:
«1.2. Товар поставляється на умовах DDP на склад Покупця згідно з Правилами ІНКОТЕРМС 2010 за адресою (Місце призначення): 07400, Україна, Київська обл., м. Бровари, Броварська об`їзна, 68 (координати - https://goo.gl/maps/nRt1KQBypij1uVHA7).».
Як вбачається із видаткових накладних, доданих до позовної заяви, товар був поставлений у наступні строки:
- 11.01.2023 - Портативна станція стандарту DMR: радіостанція NX-1200DM (D DMR, M-non EU) з кліпсою; акумуляторна батарея KNB-69L (2550 мА/г); антена KRA 26M2; зарядний пристрій CHV09 автом. адаптер DC-DC, 11-25V/12V, 1A; зарядний пристрій на 220В KSC-35L у кількості 75 комплектів вартістю 892 500,00 грн без ПДВ (Видаткова накладна №Т-1101/3 від 11.01.2023);
- 13.01.2023 - Кабель KPG-22U та ПО для портативної радіостанції NX-1200DM (D-DMR, M-non EU) у кількості 8 комплектів вартістю 38 640,00 грн без ПДВ (Видаткова накладна № Т-1301/1 від 13.01.2023);
- 13.01.2023 - Ретранслятор (репітер) стандарту DMR: ретранслятор NXR1700; кліматичний кейс ПАТОН; модульне джерело живлення NES-350-12; дуплексер DF-VM6-SL; кабель та програмне забезпечення KPG-46U у кількості 3 комплекти вартістю 399 900,00 грн без ПДВ (Видаткова накладна № Т-1301/1 від 13.01.2023);
- 13.01.2023 - Антена кругової діаграми: антена GPF22N; кабель RG-213U у кількості 5 комплектів вартістю 35 000,00 грн без ПДВ (Видаткова накладна № Т-1301/1 від 13.01.2023);
- 13.01.2023 - Щогла телескопічна у кількості 5 комплектів вартістю 61 250,00 грн без ПДВ (Видаткова накладна № Т-1301/1 від 13.01.2023);
- 16.01.2023 - Кабель KPG-22U та ПО для портативної радіостанції NX-1200DM (D-DMR, M-non EU) у кількості 2 комплекти вартістю 9 660,00 грн без ПДВ (Видаткова накладна № Т-1601/1 від 16.01.2023);
- 16.01.2023 - Ретранслятор (репітер) стандарту DMR: ретранслятор NXR1700; кліматичний кейс ПАТОН; модульне джерело живлення NES-350-12; дуплексер DF-VM6-SL; кабель та програмне забезпечення KPG-46U у кількості 2 комплекти вартістю 266 600,00 грн без ПДВ (Видаткова накладна № Т-1601/1 від 16.01.2023).
Позивач стверджує, що відповідачем було порушено строк виконання зобов`язання, а саме:
на 18 днів прострочено строк поставки Портативної станції стандарту DMR: радіостанція NX-1200DM (D-DMR, M-non EU) з кліпсою; акумуляторної батареї KNB 69L (2550 мА/г); антени KRA-26M2; зарядного пристрою CHV09 автом. адаптер DC DC, 11-25V/12V, 1A; зарядного пристрою на 220В KSC-35L;
на 24 дні прострочено строк поставки двох комплектів Кабеля KPG-22U та ПО для портативної радіостанції NX-1200DM (D-DMR, M-non EU);
на 21 день прострочено строк поставки восьми комплектів Кабеля KPG-22U та ПО для портативної радіостанції NX-1200DM (D-DMR, M-non EU);
на 11 днів прострочено строк поставки двох комплектів Ретранслятора (репітер) стандарту DMR: ретранслятор NXR1700; кліматичний кейс ПАТОН; модульне джерело живлення NES-350-12; дуплексер DF-VM6-SL; кабель та програмне забезпечення KPG-46U;
на 7 днів прострочено строк поставки трьох комплектів Ретранслятора (репітер) стандарту DMR: ретранслятор NXR1700; кліматичний кейс ПАТОН; модульне джерело живлення NES-350-12; дуплексер DF-VM6-SL; кабель та програмне забезпечення KPG-46U;
на 21 днів прострочено строк поставки Антени кругової діаграми: антена GPF22N; кабель RG-213U;
на 20 днів прострочено строк поставки Щогли телескопічної.
У зв`язку з простроченням строків поставки товарів позивачем нараховано та заявлено до стягнення пеню у розмірі 147 568,98 грн.
Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду з цим позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також інші юридичні факти.
За змістом ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).
Правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ч. 1, 2 ст. 205 ЦК України).
За приписами ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також як наслідок подій, з якими закон пов`язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Згідно з ч. 1-3 ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (ч. 1 ст. 181 ГК України).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).
Частиною 1 ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ст. 638 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Судом встановлено, що між 19.12.2022 Приватним акціонерним товариством «Київстар» та Товариством з додатковою відповідальністю «Телекомунікаційні Системи» (наразі - Товариство з додатковою відповідальністю "СИСТЕКОМ") укладено Договір поставки №454326/454327 системи цифрового зв`язку DMR, відповідно до умов якого відповідач зобов`язався передати у власність позивача, а позивач - прийняти належним чином поставлений Товар та сплатити за нього відповідну грошову суму відповідно до узгодженого сторонами у п. 3.1 Договору графіку поставки товару.
Відповідно до частин 1, 2 статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За приписами ч. 1 ст. 656 ЦК України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Згідно з ч. 1 ст. 662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Відповідно до статті 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
У відповідності до норм ч. 1 ст. 664 ЦК України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар.
Згідно з частиною 1 статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За умовами статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Так, пунктом 3.1 Договору сторони визначили графік поставки:
- Портативна станція стандарту DMR: радіостанція NX-1200DM (D-DMR, M-non EU) з кліпсою; акумуляторна батарея KNB-69L (2550 мА/г); антена KRA-26M2; зарядний пристрій CHV09 автом. адаптер DC-DC, 11-25V/12V, 1A; зарядний пристрій на 220В KSC-35L у кількості 75 комплектів загальною вартістю 892 500,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно;
- Кабель KPG-22U та ПО для портативної радіостанції NX-1200DM (D-DMR, M-non EU) у кількості 10 комплектів загальною вартістю 48 300,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно;
- Ретранслятор (репітер) стандарту DMR: ретранслятор NXR1700; кліматичний кейс ПАТОН; модульне джерело живлення NES-350-12; дуплексер DF-VM6-SL; кабель та програмне забезпечення KPG-46U у кількості 5 комплектів загальною вартістю 666 500,00 грн без ПДВ у строк до 06.01.2023 включно;
- Антена кругової діаграми: антена GPF22N; кабель RG-213U у кількості 5 комплектів загальною вартістю 35 000,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно;
- Щогла телескопічна 10м. у комплекті із системою кріплення та відтяжками у кількості 5 комплектів загальною вартістю 61 250,00 грн без ПДВ у строк до 23.12.2022 включно.
Разом з тим, поставки товару, здійснені 11.01.2023, 13.01.2023 та 16.01.2023 відбулися з порушенням строку, узгодженого сторонами Договору.
За змістом статей 610, 611, 612 ЦК України невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), є порушенням зобов`язання, що зумовлює застосування до боржника наслідків, установлених договором або законом.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Стаття 549 ЦК України встановлює, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до частини другої статті 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу.
Частиною 4 статті 231 ГК України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
З наведених вище положень статей 230-231 ГК України, статей 549, 551, 611 ЦК України випливає, що встановлення неустойки (штрафу, пені) віднесено до умов договору, які сторони, в межах встановлених законодавством, визначають на власний розсуд при укладенні договору.
Пунктом 8.2 Договору сторони узгодили, що у разі прострочення строку(ів)/термінів поставки Товару, Постачальник сплачує Покупцю неустойку у розмірі 0,5% (нуль цілих п`ять десятих відсотка) від вартості недопоставленої партії товару та/або не заміненого Товару, за кожний день прострочення, але не більше 20% (двадцяти відсотків) вартості Товару поставка та/або заміна якого прострочена.
Сторони окремо обумовили, що для вимог про стягнення неустойки/штрафу за цим Договором встановлюється позовна давність тривалістю у 3 (три) роки. Крім того, нарахування неустойки здійснюється протягом усього часу існування порушення Постачальником зобов`язань за цим Договором (п. 8.5 Договору).
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено порушення умов Договору поставки №454326/454327 системи цифрового зв`язку DMR в частині поставки обумовленого Договорі товару у погоджений сторонами строк.
Перевіривши розрахунки позивача щодо нарахування пені, суд дійшов висновку про їх обґрунтованість, відповідність вимогам чинного законодавства та умовам договору, а також арифметичну вірність, у зв`язку з чим позовні вимоги про стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю «СИСТЕКОМ» на користь Приватного акціонерного товариства «Київстар» пені у розмірі 147 568,98 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частинами 1,2,3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (п. 63 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Руїс-Матеос проти Іспанії від 23 червня 1993 р.).
Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд також спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006р. у справі «Проніна проти України», де Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді усіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, витрати щодо сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 13, 14, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «СИСТЕКОМ» (61153, м. Харків, просп. Ювілейний, буд. 56, код ЄДРПОУ 21465140) на користь Приватного акціонерного товариства «Київстар» (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53, код ЄДРПОУ 21673832) пеню у розмірі 147 568,98 грн та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Київстар» (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53, код ЄДРПОУ 21673832).
Відповідач: Товариство з додатковою відповідальністю «СИСТЕКОМ» (61153, м. Харків, просп. Ювілейний, буд. 56, код ЄДРПОУ 21465140).
Повне рішення складено "21" серпня 2025 р.
Суддя О.О. Присяжнюк
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2025 |
Оприлюднено | 22.08.2025 |
Номер документу | 129660560 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Присяжнюк О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні