Герб України

Ухвала від 27.08.2025 по справі 757/41023/25-к

Печерський районний суд міста києва

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/41023/25

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора: ОСОБА_3 , захисників-адвокатів: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного: ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

В С Т А Н О В И В:

26.08.2025 старший слідчий в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 , за погодженням із прокурором другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання обґрунтовує тим, що у провадженні Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань перебувають матеріали кримінального провадження № 62020000000000682 від 27.08.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 358, ч.1 та ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено такі фактичні обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 .

Згідно з актом на право користування землею від 20.02.1964, виданим виконавчим комітетом Солонянської районної ради депутатів трудящих, Всесоюзному науково-дослідному інституту кукурудзи в постійне користування відведено 3199,9 гектарів землі згідно із зазначеним в акті планом та описом меж.

Надалі рішенням № 216 виконкому Солонянської районної Ради депутатів трудящих від 02.08.1974 Дослідному господарству ВНДІ кукурудзи додатково виділено 902,6 га.

З урахуванням виділення додаткових площ на підставі державного акта на право користування землею серії Б № 009919 (1978 рік) Дослідному господарству ВНДІ кукурудзи надано в безстрокове і безплатне користування 5064,1 гектарів землі згідно з планом землекористування.

У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 26.09.1984 на базі Всеукраїнського науково-дослідного інституту кукурудзи, дослідного господарства, Синельниківської селекційно-дослідної станції, Ерастівської, Красноградської, Жеребківської, Розівської, Ізмаїльської та Генічеської дослідних станцій» створено Науково-виробниче об`єднання «Дніпро».

Згідно з Положенням про науково-виробниче об`єднання, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 30.12.1975 № 1062 науково-виробниче об`єднання є єдиним науково-виробничим та господарським комплексом, до складу якого входять науково-виробничі, конструкторські, проєктно-конструкторські та технологічні організації, заводи (фабрики), пусконалагоджувальні, шефмонтажні та інші структурні одиниці в залежності від задач, поставлених перед об`єднанням.

Наказом Української академії аграрних наук від 06.11.1991 № 269 «Про перехід наукових установ союзного підпорядкування у відання УААН» прийнято в підпорядкування Української академії аграрних наук Науково-виробниче об`єднання «Дніпро» у складі Всесоюзного НДІ кукурудзи, дослідного господарства, Синельниківської селекційно-дослідної станції, Ерастівської, Красноградської, Жеребківської, Розівської, Ізмаїльської та Генічеської дослідних станцій.

Згідно з актом на право постійного користування землею серії ДП, виданим на підставі рішення Новоолександрівської сільської Ради народних депутатів від 09.04.1994 № 24, науково-виробничому об`єднанню «Днепр» надано в постійне користування 4934,5 га землі згідно з планом землекористування.

Наказом Української академії аграрних наук від 08.07.1994 № 104 передбачено передати на баланс Інституту кукурудзи його дослідне господарство і надати йому статус госпрозрахункового підрозділу без права юридичної особи, директору Інституту кукурудзи ОСОБА_9 ліквідувати дослідне господарство, внести зміни в статут Інституту та подати його в десятиденний строк Академії на затвердження.

Наказом Української академії аграрних наук від 04.12.1998 № 127 «Про створення дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства» передбачено створити на базі частини земель і майна Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук державне дослідне господарство на самостійному балансі за правом юридичної особи, підпорядкувавши його зазначеному інституту; затвердити назву господарства: «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН»; передати дослідному господарству «Дніпро» земельні угіддя та основні фонди, залишивши за інститутом 300 га ріллі та основні виробничі фонди згідно з додатком.

Наказом № 180 по Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук від 21.12.1998 Дослідному господарству «Дніпро» передано земельні угіддя у кількості 4610 га.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 № 1089 «Про перелік установ, організацій та підприємств, які входять до складу Української академії аграрних наук» (у редакції на період учинення злочину) до установ і підприємств у складі НААН віднесені відповідно Інститут зернового господарства (код ЄДРПОУ 00496662) та Державне підприємство «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства (код ЄДРПОУ 30093529).

В подальшому площа земель, переданих у користування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України» (далі - ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН») зменшилася внаслідок низки вилучень.

Так, розпорядженням голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 17.07.2002 № 427-Р «Про надання земельної ділянки в постійне користування інституту зернового господарства Української академії аграрних наук для сільськогосподарського використання» вилучено з постійного користування дослідного господарства «Дніпро» земельну ділянку загальною площею 1003,2979 га та надано Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук в постійне користування, в тому числі рілля - 942,7779 га, господарчі шляхи - 5,375 га, лісосмуги - 26,675 га, яри - 15,75 га, штучні водотоки - 12,72 га.

Крім того, рішенням Національної академії аграрних наук України від 15.08.2002 «Про вилучення землі із землекористування дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства» (протокол № 12) дано згоду на вилучення 0,5 га сільськогосподарських угідь із землекористування дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства з метою передачі Новоолександрівській сільській раді.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 22.05.2003 «Про вилучення землі із землекористування дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства» (протокол № 11) дано згоду на вилучення 9,0 га землі (непридатної для вирощування сільськогосподарських культур) із землекористування дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства під будівництво ринку для реалізації сільськогосподарської продукції на ділянці трас Кривий Ріг - Дніпропетровськ, Київ - Сімферополь та Запоріжжя - Дніпропетровськ товариству «Анфір Ландшафт».

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 20.05.2004 «Про вилучення землі із землекористування Дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» (протокол № 7) дано згоду на вилучення із землекористування Дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» земельної ділянки площею 2,0 га (землі несільськогосподарського призначення) та передачу її Новоолександрівській сільській раді Дніпропетровського району Дніпропетровської області з метою будівництва автоцентру.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 16.03.2006 «Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» (протокол № 3) дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН земельної ділянки площею 3,0 га (землі малопридатні для проведення наукових дослідів та не відносяться до особливо цінних земель) та передачу вказаної ділянки Новоолександрівській сільській раді Дніпропетровського району Дніпропетровської області для облаштування кладовища.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 22.06.2006 «Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» (протокол № 10) дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» двох земельних ділянок загальною площею 0,2222 га (в т.ч. 0,0986 га - рілля, 0,1236 га: з них 0,0976 га чагарники, 0,026 га - інші насадження) і передачу їх Новоолександрівській сільській раді Дніпропетровського району Дніпропетровської області.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 22.06.2006 «Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства дослідного господарства «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН (протокол № 10) дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» двох земельних ділянок по 0,2 га і передачу їх Новоолександрівській сільській раді Дніпропетровського району Дніпропетровської області.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 22.02.2007 «Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» (протокол № 4) дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» земельної ділянки площею 7,75 га (рілля) і передачу її в користування Управління капітального будівництва Дніпропетровської міської ради для проєктування та будівництва дороги.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 23.12.2009 «Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» (протокол № 20) дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства УААН» земельної ділянки площею 8,0 га (рілля) для будівництва автоматизованого сортувального центру при умові компенсації збитків, які виникнуть при цьому.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 22.12.2010 «Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства НААН» (протокол № 20) дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту зернового господарства НААН» земельної ділянки площею 8,6626 га (рілля) для будівництва автомобільної дороги державного значення Знам`янка - Луганськ - Ізварине, за умови відшкодування збитків, пов`язаних із вилученням земельної ділянки.

Рішенням президії Національної академії аграрних наук України від 26.01.2012 «Про вилучення землі із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту сільського господарства степової зони НААН» (протокол № 1) дано згоду на вилучення із землекористування Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту сільського господарства степової зони НААН» земельних ділянок загальною площею 50,64 га, в тому числі: рілля 35,73 га, сад 8,48 га, пасовища 4,66 га, господарські двори 0,10 га, господарські дороги 1,11 га, полезахисні лісосмуги 0,56 га, та відведення в тимчасове користування земельної ділянки 23,8 га (рілля), з них: 15,0 га (рілля) для перевлаштування комунікацій та 8,8 га (рілля) для складування грунту з метою будівництва автомобільної дороги державного значення Знам`янка - Луганськ - Ізварине на ділянці «Південний обхід міста Дніпропетровська - друга черга.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1362-р «Про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» враховано будівництво автомобільної дороги Знам`янка - Луганськ - Ізварине на землях сільськогосподарського призначення, наданих державному підприємству «Дослідне господарство «Дніпро» Інституту сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України» у постійне користування.

Таким чином, у 2020 році у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» перебували земельні ділянки, раніше надані 20.02.1964 Всесоюзному науково-дослідному інституту кукурудзи (у складі земель загальною площею 3199,9 га), надалі у 1978 році - Дослідному господарству ВНДІ кукурудзи (у складі земель загальною площею 5064,1 га), які після того увійшли до складу земель, наданих 09.04.1994 Науково-виробничому об`єднанню «Дніпро» у постійне користування, в подальшому 08.07.1994 передані на баланс Інституту кукурудзи, після чого 21.12.1998 передані Дослідному господарству «Дніпро».

Право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених ст. 141 ЗК України, перелік яких є вичерпним. Перехід права постійного користування зазначеними земельними ділянками до ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» визнаний державою шляхом неодноразового видання правових актів індивідуальної дії, зокрема актів Кабінету Міністрів України.

За даними державної статистичної звітності, станом на 25.08.2020 у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» знаходилося 3 788,3509 га земель.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 03.03.2017 № 221-к ОСОБА_6 призначено на посаду начальника відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області з 06.03.2017.

Як службова особа органу державної влади ОСОБА_6 відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, будучи службовою особою структурного підрозділу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, юрисдикція якого поширюється на територію Дніпровського району Дніпропетровської області, ОСОБА_6 згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону та якому вимогами ст. 22 цього Закону забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах, який також зобов`язаний неухильно додержуватись вимог закону та загальновизнаних етичних норм поведінки (ст. 38); представляючи державу, діяти виключно в її інтересах (ст. 39); діяти неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб (ст. 41); сумлінно, компетентно, вчасно, результативно і відповідально виконувати службові повноваження, не допускати зловживань (ст. 42).

Відповідно до Закону України «Про державну службу» та п. 3 Загальних правил поведінки державного службовця, затверджених наказом Головного управління державної служби України від 05.08.2016 № 158, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.08.2016 за № 1203/29333, у своїй діяльності на посаді начальника відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_6 має дотримуватись таких принципів державної служби, як служіння народу України, забезпечення довіри суспільства до державної служби, охорона та сприяння реалізації прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина, законності, професіоналізму, компетентності, чесності, відданості справі, персональної відповідальності за виконання службових обов`язків.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_6 , будучи начальником відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області, зобов`язаний дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки, додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції, забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальними повноваженнями здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій або виконують такі функції за спеціальними повноваженнями, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління зі спеціальним статусом, повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Аналогічне визначення службових осіб міститься у примітці до ст. 364 КК України.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до ст. 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Згідно до ст. 8 Закону України «Про землеустрій» (далі - Закон) в редакції станом на 03.07.2020, регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі у межах повноважень, встановлених законом.

Відповідно до Положення про відділ у Дніпровському районні Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області, затвердженого наказом Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області № 23 від 16.02.2017, відділ у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (далі також - Відділ) є структурним підрозділом Головного управління у Дніпропетровській області, юрисдикція якого поширюється на територію Дніпровського району.

Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем?єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, наказами Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, дорученнями начальника Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, першого заступника начальника та заступників начальника Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а також цим Положенням.

Завданням Відділу є реалізація повноважень Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на території Дніпровського району.

Відділ відповідно до покладених на нього завдань:

1) подає начальнику Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області пропозиції щодо розроблення:

? нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері земельних відносин в установленому законодавством порядку; стандартів і технічних регламентів у сфері Державного земельного кадастру відповідно до закону, а також порядків створення та актуалізації картографічних матеріалів, кадастрових класифікаторів, довідників та баз даних;

? нормативно-технічних документів з питань геодезії, картографії, геоінформаційних систем;

2) подає у встановленому порядку пропозиції щодо розпорядження землями державної та комунальної власності, встановлення меж району, села і селища, регулювання земельних відносин;

3) надає адміністративні послуги згідно із законом у відповідній сфері;

4) здійснює заходи щодо вдосконалення порядку ведення обліку і підготовки звітності з регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

5) здійснює ведення Державного земельного кадастру, забезпечує здійснення інформаційної взаємодію державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку;

6) організовує виконання на відповідній території робіт із землеустрою, охорони та оцінки, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру;

7) здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, вносить до Державного земельного кадастру відомості (зміни до них) про об`єкти Державного земельного кадастру (крім відомостей (змін до них) про землі в межах державного кордону);

8) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов`язаних з діяльністю Держгеокадастру;

9) забезпечує здійснення землеустрою, у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель;

10) сприяє у здійсненні державного нагляду у сфері землеустрою:

11) проводить відповідно до законодавства моніторинг земель;

12) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади начальником Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за погодженням з Головою Держгеокадастру.

Начальник Відділу:

? здійснює керівництво Відділом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;

? організовує та забезпечує виконання відділом Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем?єр-міністра України, наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України, доручень Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказів Держгеокадастру, доручень Голови Держгеокадастру та його заступників, наказів Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, розпоряджень голови місцевої державної адміністрації;

? вносить начальнику Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області пропозиції щодо визначення пріоритетів роботи відділу і шляхів виконання покладених на нього завдань та подає на затвердження плани роботи Відділу (річні, піврічні);

? звітує перед начальником Головного управління Держтеокадастру у Дніпропетровській області щодо виконання покладених на Відділ завдань та планів роботи;

? підписує документи з питань діяльності Відділу;

? здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Відділ діє на підставі цього Положення, що затверджується наказом начальника Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до пп. 25-7 п. 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр згідно з покладеними на нього завданнями складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення.

Підпунктом 1 п. 6 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, передбачено, що посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Згідно з п. 6 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 (зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 651), керівники територіальних органів Держгеокадастру є головними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, м. Києві та м. Севастополі, районі, а їх перші заступники та заступники - відповідно першими заступниками та заступниками головних державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, м. Києві та м. Севастополі, районі.

Посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, у межах своїх повноважень мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи порушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; отримувати в установленому законодавством порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держгеокадастр завдань.

Таким чином, згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ст. ст. 11, 25 Закону України «Про державну службу», п. 1 примітки до ст. 364 КК України, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді начальника відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області, на момент вчинення кримінального правопорушення був працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка здійснювала функції представника влади.

Начальник відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення за таких обставин.

У невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 29.01.2020, у невстановленої досудовим розслідуванням особи виник умисел, направлений на протиправне заволодіння земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної форми власності, які перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», загальною площею 239,3396 га, за попередньою змовою групою осіб шляхом зловживання службовими особами ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» та Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах.

З метою реалізації свого умислу не пізніше 29.01.2020 зазначена невстановлена особа розробила план заволодіння земельними ділянками, який передбачав протиправне обернення частини земель, що перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», на користь осіб, коло яких мало бути визначене в процесі вчинення злочину.

Зазначений план вчинення злочину, спрямованого на заволодіння частиною земель, що перебували у державній власності у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», передбачав такі етапи:

1) залучення до вчинення злочину виконувача обов`язків директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» ОСОБА_10 , який мав: 1.1) ініціювати проведення інвентаризації земель, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»; 1.2) під час проведення топографо-геодезичних робіт повідомити виконавцю зазначених робіт викривлену інформацію про земельні ділянки, що фактично перебувають у користуванні підприємства; 1.3) підписати акти встановлення меж земельних ділянок з викривленими геопросторовими параметрами, внаслідок чого частина земель мала залишитися неврахованою у технічній документації із землеустрою; 1.4) підписати акти приймання-передачі межових знаків щодо земельних ділянок, утворених в результаті інвентаризації земель підприємства;

2) залучення до вчинення злочину службових осіб Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, які наділені повноваженнями щодо: 2.1) видання наказів про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту; 2.2) надання вихідних даних для проведення інвентаризації зазначених земель; 2.3) встановлення меж земельних ділянок та підписання відповідних актів встановлення меж; 2.4) передачі межових знаків на зберігання та підписання відповідних актів приймання-передачі; 2.5) затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації несформованих земельних ділянок державної власності та земельних ділянок державної власності, відомості про які відсутні в Державному земельному кадастрі (далі - ДЗК); 2.6) реєстрації утворених земельних ділянок у ДЗК; 2.7) видання наказів про надання дозволів на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність; 2.8) видання наказів про затвердження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства та надання земельних ділянок у приватну власність;

3) підшукання землевпорядної організації, яка виготовить технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні в ДЗК), які перебувають у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», з дотриманням умови неврахування частини земель ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» у технічній документації, що буде виготовлена; укладення договору з такою землевпорядною організацією та надання їй завдання на складання технічної документації із землеустрою;

4) звернення ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» до Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області;

5) видання Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області наказу щодо надання дозволу ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту, які перебувають у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

6) виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні в ДЗК), які перебувають у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», без урахування частини земель, які фактично знаходилися у користуванні зазначеного державного підприємства;

7) встановлення під час проведення інвентаризації меж земельних ділянок, що перебувають у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», без урахування частини земель, щодо заволодіння якими виник умисел, підписання актів встановлення меж земельних ділянок та актів прийомки-передачі межових знаків на зберігання;

8) підшукання осіб, які, діючи в інтересах невстановленої особи, що розробила цей план, а також інших невстановлених осіб, акумулюють у своїй власності земельні ділянки, утворені за рахунок земель, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» і не увійшли до технічної документації із землеустрою; набуття права власності такими особами здійснюватиметься шляхом укладення договорів купівлі-продажу з метою створення видимості оплатного добросовісного набуття земельних ділянок;

9) підшукання осіб, які, діючи на підставі довіреностей, виданих фізичними особами - набувачами земельних ділянок в порядку безоплатної приватизації, в подальшому відчужать зазначені земельні ділянки на користь осіб, визначених невстановленою особою, яка розробила цей план; крім того зазначені особи, діючи на підставі відповідних довіреностей, виконуватимуть інші юридично значимі та необхідні дії, пов`язані із набуттям фізичними особами - довірителями у власність земельних ділянок в порядку безоплатної приватизації;

10) підшукання фізичних осіб, які в порядку безоплатної приватизації формально набудуть право власності на земельні ділянки, утворені за рахунок земель, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» і не увійшли до технічної документації із землеустрою; підписання такими особами довіреностей на представлення їхніх інтересів під час розроблення проєктів землеустрою та їх затвердження, реєстрації утворених земельних ділянок у ДЗК, реєстрації права власності на земельні ділянки та їх подальше відчуження;

11) направлення землевпорядною організацією на адресу Держгеокадастру України матеріалів технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» з метою проведення її обов`язкової державної експертизи з огляду на віднесення земельних ділянок до особливо цінних земель, із зазначенням неправдивої інформації про відсутність розбіжностей між відомостями у документах, що посвідчують право землекористувача на земельні ділянки, та матеріалами ДЗК;

12) здійснення Держгеокадастром України державної експертизи технічної документації, підготовка висновку, затвердження висновку Головою Держгеокадастру України без урахування розбіжностей між площею земель, щодо яких надано дозвіл на проведення інвентаризації, та площею земельних ділянок, сформованих за результатами інвентаризації;

13) усунення Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області зауважень, викладених Держгеокадастром України у висновку державної експертизи землевпорядної документації (за наявності);

14) реєстрація земельних ділянок, утворених за результатами інвентаризації, у ДЗК державними кадастровими реєстраторами відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області;

15) видання уповноваженою службовою особою Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області наказу щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (несформованих земельних ділянок державної власності та земельних ділянок державної власності, відомості про які відсутні у ДЗК), які перебувають у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», без урахування частини площ, що перебували у користуванні зазначеного державного підприємства та щодо заволодіння якими у невстановленої особи виник протиправний умисел, у зв`язку з чим було розроблено цей план;

16) видання уповноваженою службовою особою (службовими особами) Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області наказів про надання фізичним особам, підшуканим для оформлення на них земельних ділянок в порядку безоплатної приватизації, дозволів на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, фактично за рахунок земель, що перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» та не були відображені у технічній документації земель підприємства, без внесення змін до правовстановлюючих документів на право постійного користування землею;

17) підшукання землевпорядних організацій для розроблення проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області;

18) розроблення та погодження проєктів землеустрою щодо відведення заздалегідь визначеним особам земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області фактично за рахунок земель, що перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» та не були відображені у технічній документації земель підприємства;

19) реєстрація утворених земельних ділянок у ДЗК державними кадастровими реєстраторами відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області;

20) затвердження уповноваженими службовими особами Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області проєктів землеустрою та надання земельних ділянок у приватну власність заздалегідь визначеним фізичним особам;

21) вчинення представниками фізичних осіб, яким були надані у власність земельні ділянки, необхідних дій, спрямованих на реєстрацію права власності на земельні ділянки без надання власникам відповідних правовстановлюючих документів;

22) укладення представниками власників земельних ділянок від імені останніх, але фактично в інтересах невстановлених осіб, договорів купівлі-продажу щодо відчуження зазначених земельних ділянок на користь осіб, які згідно з планом, розробленим невстановленою особою, мали акумулювати у своїй власності земельні ділянки, утворені за рахунок земель, що перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

23) вжиття заходів щодо унеможливлення притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності за вчинений злочин шляхом приховання або знищення документів, які стосуються передання земель, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», у приватну власність без належного вилучення, зокрема наказів Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про надання дозволів на розроблення проєктів землеустрою та затвердження проєктів землеустрою та надання земельних ділянок у приватну власність.

Реалізуючи зазначений план, діючи у межах першого та другого його етапів, невстановлена особа залучила до його виконання виконувача обов`язків директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» ОСОБА_10 , виконувача обов`язків начальника Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_11 , начальника відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_6 , а також інших невстановлених осіб, яким довела до відома інформацію про наявність плану, спрямованого на заволодіння земельними ділянками, що знаходилися у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», роз`яснила зміст цього плану, поінформувала про роль, відведену кожному з них у вказаному плані, а також про перелік необхідних дій, що мають бути вчинені кожним із них, та запропонувала долучитися до реалізації вказаного протиправного плану у межах відведеної кожному з них ролі.

У невстановлені досудовим розслідуванням час та місці начальник відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_6 прийняв пропозицію невстановленої особи долучитися до зазначеної протиправної діяльності та погодився діяти в межах ролі, відведеної йому в зазначеному вище злочинному плані, а саме:

? надати вихідні дані для проведення інвентаризації земель ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? визначити та встановити межі земельних ділянок ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» із викривленням їхніх геопросторових параметрів таким чином, щоб частина земель, яка перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» та щодо заволодіння якою виник злочинний умисел, не увійшла до технічної документації, складеної за результатами інвентаризації;

? передати межові знаки на зберігання та підписати відповідні акти приймання-передачі щодо земельних ділянок, які перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», з викривленими відповідним чином геопросторовими параметрами.

Також до реалізації вказаного плану долучилися виконувач обов`язків директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» ОСОБА_10 , виконувач обов`язків начальника Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_11 та інші невстановлені особи.

Надалі 23.04.2020 виконувач обов`язків директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» ОСОБА_10 уклав з ДП «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» договір № 23/04 від 23.04.2020 щодо виготовлення технічної документації із землеустрою.

Після цього виконувач обов`язків директора вказаного підприємства ОСОБА_10 звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області із заявою від 26.06.2020 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області № 101, яка 02.07.2020 була отримана Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області і зареєстрована за

вх. № О-72334/0/21-20.

У подальшому на запит ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області відділом у Дніпровському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області 16-17.07.2020 сформовано викопіювання з кадастрової карти (плану) №№ НВ-1213995502020, НВ-1213995852020, НВ-1213996002020, НВ-1214000272020, НВ-1213995162020, НВ-1214000692020, НВ-1214000782020, НВ-1214000462020, НВ-1213995942020, НВ-1213996352020 за підписами державних кадастрових реєстраторів та начальника відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_6 щодо таких земельних ділянок:

? кадастровий номер 1221486200:02:030 орієнтовною площею 1049,8173 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:02:008 орієнтовною площею 35,1880 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:02:039 орієнтовною площею 43,2839 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:02:037 орієнтовною площею 74,9915 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:02:045 орієнтовною площею 106,6513 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:03:048 орієнтовною площею 22,1690 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:03:049 орієнтовною площею 23,5418 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:03:047 орієнтовною площею 19,6929 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:03:042 орієнтовною площею 414,9011 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? кадастровий номер 1221486200:03:019 орієнтовною площею 1620,3752 га, форма власності - державна власність, обмеження, обтяження - постійне користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН».

Загалом відділом у Дніпровському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області на запит Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надано викопіювання щодо земельних ділянок, які перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», загальною площею 3 410,6120 га.

Надалі виконувач обов`язків начальника ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_11 видав наказ № 1-ІЗ від 04.08.2020 про надання ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, орієнтовною площею 4 934,5000 га, що відповідало площі, зазначеній у акті на право постійного користування землею серії ДП, виданому згідно з рішенням Новоолександрівської сільської Ради народних депутатів від 09.04.1994 № 24, на підставі якого ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» використовувало зазначені землі.

Згідно з п. «г» ч. 1 ст. 57 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель має включати копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час інвентаризації земель.

Відповідно до п. 7 Порядку № 476, вихідними даними для проведення інвентаризації земель є зокрема копії документів, які посвідчують речові права на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку.

У подальшому 17.08.2020 начальник відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою групою осіб, на виконання єдиного злочинного умислу у межах своєї заздалегідь визначеної ролі як співвиконавця, будучи обізнаним про площу земельних ділянок, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», відповідно до правовстановлюючих документів, державної статистичної звітності та попередньо наданих викопіювань з кадастрової карти, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зловживаючи службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому в адміністративній будівлі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за адресою: м. Дніпро, вул. Філософська, 39-А, видав у якості вихідних даних для проведення інвентаризації земель ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» викопіювання з формування території Новоолександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області на загальну площу 2 813 га, а саме:

1) № 1285/104-20 площею 22,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1213995502020 мала площу 19,6929 га);

2) № 1286/104-20 площею 22,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1213995852020 мала площу 22,1690 га);

3) № 1287/104-20 площею 24,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1213996002020 мала площу 23,5418 га);

4) № 1288/104-20 площею 1050,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1214000272020 мала площу 1620,3752 га);

5) № 1289/104-20 площею 415,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1213995162020 мала площу 414,9011 га);

6) № 1290/104-20 площею 36,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1214000692020 мала площу 35,1880 га);

7) № 1291/104-20 площею 1050,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1214000782020 мала площу 1049,8173 га);

8) № 1292/104-20 площею 75,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1214000462020 мала площу 74,9915 га);

9) № 1293/104-20 площею 44,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1213995942020 мала площу 43,2839 га);

10) № 1294/104-20 площею 75,00 га (відповідна територія згідно з витягом ДЗК № НВ-1213996352020 мала площу 106,6513 га).

При цьому будь-якого обґрунтування зменшення площі земельних ділянок у викопіюванні № 1288/104-20 (1050,00 га) порівняно із витягом з ДЗК № НВ-1214000272020 (1620,3752 га) та у викопіюванні № 1294/104-20 (75,00 га) порівняно із витягом з ДЗК № НВ-1213996352020 (106,6513 га) ОСОБА_6 не наведено.

У той же день, 17.08.2020, начальник відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_6 , продовжуючи свою протиправну діяльність, діючи за попередньою змовою групою осіб на виконання єдиного злочинного умислу як співвиконавець у межах своєї заздалегідь визначеної ролі, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зловживаючи службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому в адміністративній будівлі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за адресою: м. Дніпро, вул. Філософська, 39-А, спільно з виконувачем обов`язків директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» ОСОБА_10 та іншою невстановленою особою склав та підписав акти встановлення меж земельних ділянок, згідно з якими здійснено встановлення в натурі меж таких земельних ділянок:

1) І-1 площею 157,3363 га;

2) І-2 площею 45,5101 га;

3) І-3 площею 12,2030 га;

4) І-4 площею 17,4476 га;

5) І-5 площею 33,4048 га;

6) І-6 площею 7,3311 га;

7) І-7 площею 79,1393 га;

8) І-8 площею 32,2667 га;

9) І-9 площею 21,1454 га;

10) І-10 площею 29,6156 га;

11) І-11 площею 57,9269 га;

12) І-12 площею 35,5905 га;

13) І-13 площею 46,1344 га;

14) І-14 площею 6,2151 га;

15) І-15 площею 4,4871 га;

16) І-16 площею 62,6084 га;

17) І-17 площею 12,2414 га;

18) І-18 площею 40,3253 га;

19) І-19 площею 20,0045 га;

20) І-20 площею 96,2097 га;

21) І-21 площею 33,9747 га;

22) І-22 площею 73,5128 га;

23) І-23 площею 14,5680 га;

24) І-24 площею 141,2585 га;

25) І-25 площею 24,4294 га;

26) ІІ-1 площею 19,3289 га;

27) ІІ-2 площею 45,2198 га;

28) ІІ-3 площею 19,3289 га;

29) ІІ-4 площею 273,8509 га;

30) ІІІ-1 площею 19,9885 га;

31) ІІІ-2 площею 235,9889 га (відповідно до обчислення площі геопросторового об`єкта в Державній геодезичній референцній системі координат УСК-200 площа ділянки становить 642,8532 га, відповідно площа, зазначена в акті, не відповідає фактично визначеній площі);

32) ІІІ-3 площею 235,9889 га;

33) ІІІ-4 площею 731,7854 га;

34) ІІІ-5 площею 5,7955 га.

Всього начальник відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_6 , діючи у межах своєї ролі у єдиному злочинному плані, склав та підписав акти встановлення меж 34 (тридцяти чотирьох) земельних ділянок, сформованих у 3 відділення загальною площею 3 204,7435 га, а саме:

І відділення - 25 земельних ділянок загальною площею 1 105,2876 га,

ІІ відділення - 4 земельні ділянки загальною площею 463,0474 га,

ІІІ відділення - 5 земельних ділянок загальною площею 1 636,4085 га (з урахуванням площі ділянки ІІІ-2 - 642,8532 га).

Водночас 25.08.2020 ОСОБА_6 , обіймаючи посаду начальника відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області, листом № 1321/104-20 повідомив ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» про те, що згідно з даними державної статистичної звітності у користуванні підприємства знаходиться 3 788,3509 га.

Надалі начальник відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_6 , продовжуючи свою злочинну діяльність, у не встановлені досудовим розслідуванням час, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому в адміністративній будівлі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за адресою: м. Дніпро, вул. Філософська, 39-А, спільно з виконувачем обов`язків директора ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» ОСОБА_10 та іншою невстановленою особою склав та підписав акти приймання-передачі межових знаків на зберігання щодо таких земельних ділянок:

1) І-1 площею 157,3363 га;

2) І-2 площею 45,5101 га;

3) І-3 площею 12,2030 га;

4) І-4 площею 17,4476 га;

5) І-5 площею 33,4048 га;

6) І-6 площею 7,3311 га;

7) І-7 площею 79,1393 га;

8) І-8 площею 32,2667 га;

9) І-9 площею 21,1454 га;

10) І-10 площею 29,6156 га;

11) І-11 площею 57,9269 га;

12) І-12 площею 35,5905 га;

13) І-13 площею 46,1344 га;

14) І-14 площею 6,2151 га;

15) І-15 площею 4,4871 га;

16) І-16 площею 62,6084 га;

17) І-17 площею 12,2414 га;

18) І-18 площею 40,3253 га;

19) І-19 площею 20,0045 га;

20) І-20 площею 96,2097 га;

21) І-21 площею 33,9747 га;

22) І-22 площею 73,5128 га;

23) І-23 площею 14,5680 га;

24) І-24 площею 141,2585 га;

25) І-25 площею 24,4294 га;

26) ІІ-1 площею 19,3289 га;

27) ІІ-2 площею 45,2198 га;

28) ІІ-3 площею 19,3289 га;

29) ІІ-4 площею 273,8509 га;

30) ІІІ-1 площею 19,9885 га;

31) ІІІ-2 площею 235,9889 га (відповідно до обчислення площі геопросторового об`єкта в Державній геодезичній референцій систем координат УСК -200 площа ділянки 642,8532 га);

32) ІІІ-3 площею 235,9889 га;

33) ІІІ-4 площею 731,7854 га;

34) ІІІ-5 площею 5,7955 га,

загальною площею 3 204,7435 га, засвідчивши їх закріплення в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка, а також правильність формування конфігурації та геопросторових параметрів земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» та сформовані за результатами інвентаризації його земель, загальною площею 3 204,7435 га.

Зазначені акти встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та приймання-передачі межових знаків на зберігання в силу ст. 57 Закону України «Про землеустрій» є невід`ємною частиною технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН».

В подальшому з урахуванням встановлених у зазначений спосіб меж земельних ділянок за результатами процедури інвентаризації ДП «Дніпровський науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» було виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у ДЗК) в користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ДУ Інститут зернових культур НААН України» за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі за текстом - Технічна документація), на підставі якої сформовано 34 земельні ділянки:

1) на основі земельної ділянки І-1 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:005:0001 площею 157,3363 га,

2) на основі земельної ділянки І-2 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:004:0009 площею 45,5101 га,

3) на основі земельної ділянки І-3 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:008:0003 площею 12,2030 га,

4) на основі земельної ділянки І-4 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:010:0001 площею 17,4476 га,

5) на основі земельної ділянки І-5 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:010:0002 площею 33,4048 га,

6) на основі земельної ділянки І-6 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:011:0002 площею 7,3311 га,

7) на основі земельної ділянки І-7 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:032:0003 площею 79,1393 га,

8) на основі земельної ділянки І-8 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:032:0004 площею 32,2667 га,

9) на основі земельної ділянки І-9 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:033:0001 площею 21,1454 га,

10) на основі земельної ділянки І-10 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:012:0003 площею 29,6156 га,

11) на основі земельної ділянки І-11 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:031:0002 площею 57,9269 га,

12) на основі земельної ділянки І-12 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:039:0001 площею 35,5905 га,

13) на основі земельної ділянки І-13 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:037:0003 площею 46,1344 га,

14) на основі земельної ділянки І-14 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:044:0033 площею 6,2151 га,

15) на основі земельної ділянки І-15 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:037:0002 площею 4,4871 га,

16) на основі земельної ділянки І-16 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:045:0002 площею 62,6084 га,

17) на основі земельної ділянки І-17 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:047:0001 площею 12,2414 га,

18) на основі земельної ділянки І-18 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:048:0009 площею 40,3253 га,

19) на основі земельної ділянки І-19 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:030:0004 площею 20,0045 га,

20) на основі земельної ділянки І-20 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:030:0003 площею 96,2097 га,

21) на основі земельної ділянки І-21 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:030:0002 площею 33,9747 га,

22) на основі земельної ділянки І-22 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:015:0001 площею 73,5128 га,

23) на основі земельної ділянки І-23 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:012:0002 площею 14,5680 га,

24) на основі земельної ділянки І-24 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:029:0001 площею 141,2585 га,

25) на основі земельної ділянки І-25 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:013:0001 площею 24,4294 га,

26) на основі земельної ділянки ІІ-1 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:047:0003 площею 19,3289 га,

27) на основі земельної ділянки ІІ-2 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:049:0001 площею 45,2198 га,

28) на основі земельної ділянки ІІ-3 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:042:0001 площею 19,3289 га,

29) на основі земельної ділянки ІІ-4 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:041:0001 площею 273,8509 га,

30) на основі земельної ділянки ІІІ-1 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:010:0001 площею 19,9885 га,

31) на основі земельної ділянки ІІІ-2 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:001:0003 площею 642,8532 га,

32) на основі земельної ділянки ІІІ-3 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:014:0001 площею 235,9889 га,

33) на основі земельної ділянки ІІІ-4 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:019:0001 площею 731,7854 га,

34) на основі земельної ділянки ІІІ-5 - земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:03:026:0001 площею 5,7955 га,

загальною площею 3 204,7435 га.

Надалі 22.10.2020 наказом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 27-ІЗ затверджено Технічну документацію, згідно з якою у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» перебувало 3 204,7435 га земель, що не відповідало фактичній площі земель, які перебували у користуванні підприємства.

Земельні ділянки, які увійшли до технічної документації із землеустрою ДП «ДГ «Днпро» ІЗК НААН», були сформовані внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельних ділянок ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», які підлягали інвентаризації на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 04.08.2020 № 1-13 (з урахуванням змін, внесених наказом №3-ІЗ від 21.08.2020), а саме:

1) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:005:0001 площею 157,3363 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-1, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 80,6195 га і склала 157,3363 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0019, 1221486200:02:002:0024, 1221486200:02:002:0047, 1221486200:02:002:0040, 1221486200:02:002:0044, 1221486200:02:002:0051, 1221486200:02:002:0032, 1221486200:02:002:0057, 1221486200:02:002:0036, 1221486200:02:002:0020, 1221486200:02:002:0021, 1221486200:02:002:0045, 1221486200:02:002:0028, 1221486200:02:002:0048, 1221486200:02:002:0011, 1221486200:02:002:0025, 1221486200:02:002:0058, 1221486200:02:002:0049, 1221486200:02:002:0037, 1221486200:02:002:0034, 1221486200:02:002:0038, 1221486200:02:002:0017, 1221486200:02:002:0063, 1221486200:02:002:0056, 1221486200:02:002:0015, 1221486200:02:002:0018, 1221486200:02:002:0023, 1221486200:02:002:0046, 1221486200:02:002:0010, 1221486200:02:002:0013, 1221486200:02:002:0029, 1221486200:02:002:0012, 1221486200:02:002:0014, 1221486200:02:002:0065, 1221486200:02:002:0043, 1221486200:02:002:0064, 1221486200:02:002:0031, 1221486200:02:002:0041, 1221486200:02:002:0027, 1221486200:02:008:0011, 1221486200:02:009:0001 загальною площею 80,6195 га;

2) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:004:0009 площею 45,5101 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-2, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 22 га і склала 45,5101 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0039, 1221486200:02:002:0026, 1221486200:02:002:0035, 1221486200:02:002:0042, 1221486200:02:002:0053, 1221486200:02:002:0061, 1221486200:02:002:0059, 1221486200:02:002:0033, 1221486200:02:002:0022, 1221486200:02:002:0009, 1221486200:02:002:0008 загальною площею 22 га;

3) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:008:0003 площею 12,2030 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-3, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 11,0766 га і склала 12,2030 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:008:0005, 221486200:02:008:0006, 1221486200:02:008:0007, 1221486200:02:008:0008, 1221486200:02:008:0009, 1221486200:02:008:0010 загальною площею 11,0766 га;

4) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:010:0001 площею 17,4476 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-4, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 18,9791 га і склала 17,4476 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:010:0003, 1221486200:02:010:0004, 1221486200:02:010:0006, 1221486200:02:010:0007, 1221486200:02:010:0008, 1221486200:02:010:0009, 1221486200:02:010:0010, 1221486200:02:010:0011, 1221486200:02:010:0012, 1221486200:02:010:0015 загальною площею 18,9791 га;

5) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:010:0002 площею 33,4048 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-5, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 3,4011 га і склала 33,4048 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:010:0013, 1221486200:02:010:0014 загальною площею 3,4011 га;

6) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:011:0002 площею 7,3311 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-6, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 2 га і склала 7,3311 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:032:0024 площею 2 га;

7) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:032:0003 площею 79,1393 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-7, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 1,7815 га і склала 79,1393 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:032:0006 площею 1,7815 га;

8) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:032:0004 площею 32,2667 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-8, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 3,8813 га і склала 32,2667 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:032:0005, 1221486200:02:033:0007 загальною площею 3,8813 га;

9) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:033:0001 площею 21,1454 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-9, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 2,2218 га і склала 21,1454 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:033:0005, 1221486200:02:033:0006 загальною площею 2,2218 га;

10) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:031:0002 площею 57,9269 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-11, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 1,7094 га і склала 21,1454 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 1221486200:02:031:0003 площею 1,7094 га;

11) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:037:0003 площею 46,1344 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-13, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 2,0024 га і склала 46,1344 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:037:0011, 1221486200:02:037:0012 загальною площею 2,0024 га;

12) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:045:0002 площею 62,6084 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-16, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 6,7898 га і склала 62,6084 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:045:0003, 1221486200:02:045:0004, 1221486200:02:045:0005, 1221486200:02:045:0006 загальною площею 6,7898 га;

13) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:030:0004 площею 20,0045 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-19, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 5,4700 га і склала 20,0045 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:030:0005, 1221486200:02:030:0006, 1221486200:02:030:0007, 1221486200:02:030:0008 загальною площею 5,4700 га;

14) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:012:0002 площею 14,5680 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-23, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 19,3937 га і склала 14,5680 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:013:0002, 1221486200:02:013:0006, 1221486200:02:013:0007, 1221486200:02:013:0008, 1221486200:02:025:0001, 1221486200:02:026:0001, 1221486200:02:027:0001, 1221486200:02:028:0001, 1221486200:02:028:0002, 1221486200:02:028:0003 загальною площею 19,3937 га;

15) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:029:0001 площею 141,2585 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-24, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 13,4049 га і склала 141,2585 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:014:0002, 1221486200:02:014:0003, 1221486200:02:014:0004, 1221486200:02:014:0006, 1221486200:02:014:0007, 1221486200:02:014:0008, 1221486200:02:014:1008 загальною площею 13,4049 га;

16) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:02:013:0001 площею 24,4294 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки І-25, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 17,9922 га і склала 24,4294 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:013:0003, 1221486200:02:013:0004, 1221486200:02:013:0005, 1221486200:02:013:0009, 1221486200:02:013:0010, 1221486200:02:013:0011, 1221486200:02:014:0001, 1221486200:02:014:0005, 1221486200:02:024:0001 загальною площею 17,9922 га;

17) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:03:042:0001 площею 19,3289 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки ІІ-3, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 3,4850 га і склала 19,3289 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:03:039:0002, 1221486200:03:039:0003 загальною площею 3,4850 га;

18) земельна ділянка з кадастровим номером 1221486200:03:019:0001 площею 731,7854 га сформована внаслідок викривленого відображення геопросторових параметрів (координат поворотних точок) земельної ділянки, що перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», в результаті чого площа ділянки ІІІ-4, яка увійшла до Технічної документації, була зменшена на 5,9925 га і склала 731,7854 га, а за рахунок земель, які безпідставно не увійшли до Технічної документації, сформовано земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:03:026:0002, 1221486200:03:026:0004, 1221486200:03:026:0005 загальною площею 5,9925 га.

При цьому в подальшому на виконання розробленого невстановленою особою плану, спрямованого на заволодіння земельними ділянками державної форми власності, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», земельні ділянки, що перебували у користуванні вказаного підприємства, але внаслідок встановлення 17.08.2020 меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) фактично не були враховані як землі ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» та не увійшли до Технічної документації як землі зазначеного підприємства, були надалі безпідставно обліковані як землі резервного фонду та в порядку ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України без погодження із землекористувачем та без дотримання процедури їх вилучення передані Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області у приватну власність фізичних осіб.

Так, з 06.11.2020 по 26.05.2021 земельні ділянки, які безпідставно не увійшли на підставі наказів ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області були безоплатно передані у приватну власність фізичним особам, внаслідок чого вибули із державної власності та постійного користування ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН».

У свою чергу відомості про земельні ділянки ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», які увійшли до Технічної документації, були внесені до ДЗК у період з 19.10.2020 по 26.03.2021.

За таких обставин начальник відділу у Дніпровському районі Головного управління Держгеокадастру Дніпропетровській області ОСОБА_6 , одночасно будучи головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Дніпровського району, здійснюючи правозастосовні та правозахисні функції та виконуючи обов`язки працівника правоохоронного органу, достовірно знаючи і розуміючи порядок складання, зміст і правила оформлення документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, розуміючи порядок встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), діючи умисно, з корисливого мотиву, за попередньою змовою групою осіб в інтересах невстановлених осіб, зловживаючи службовим становищем, у відповідності до своєї ролі як співвиконавця у розробленому невстановленою особою єдиному плані злочинної діяльності, перебуваючи на своєму робочому місці, розташованому в адміністративній будівлі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за адресою: м. Дніпро, вул. Філософська, 39-А, підписав 17.08.2020 акти встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок №№ І-1, І-2, І-3, І-4, І-5, І-6, І-7, І-8, І-9, І-11, І-13, І-16, І-19, І-23, І-24, І-25, ІІ-3, ІІІ-4, а також у невстановлений досудовим розслідуванням час акти приймання-передачі межових знаків на зберігання до цих земельних ділянок із викривленими даними про координати їхніх крайніх (поворотних) точок у бік зменшення площ, що стало підставою для невнесення до Державного земельного кадастру відомостей про дійсні параметри земельних ділянок, які перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», та створило необхідні та достатні умови для подальшого безпідставного вибуття з державної у приватну власність сформованих за рахунок цих земель земельних ділянок із кадастровими номерами 1221486200:02:002:0013; 1221486200:02:002:0023; 1221486200:02:002:0018; 1221486200:02:002:0015; 1221486200:02:002:0056; 1221486200:02:002:0063; 1221486200:02:002:0029; 1221486200:02:002:0012; 1221486200:02:002:0014; 1221486200:02:002:0017; 1221486200:02:002:0038; 1221486200:02:002:0043; 1221486200:02:002:0064; 1221486200:02:002:0031; 1221486200:02:002:0041; 1221486200:02:002:0027; 1221486200:02:002:0034; 1221486200:02:002:0037; 1221486200:02:002:0049; 1221486200:02:002:0058; 1221486200:02:002:0025; 1221486200:02:002:0011; 1221486200:02:002:0048; 1221486200:02:002:0028; 1221486200:02:002:0045; 1221486200:02:002:0021; 1221486200:02:002:0020; 1221486200:02:002:0036; 1221486200:02:002:0057; 1221486200:02:002:0032; 1221486200:02:002:0044; 1221486200:02:002:0040; 1221486200:02:002:0047; 1221486200:02:002:0024; 1221486200:02:002:0019; 1221486200:02:002:0039; 1221486200:02:002:0026; 1221486200:02:002:0035; 1221486200:02:002:0042; 1221486200:02:002:0051; 1221486200:02:002:0053; 1221486200:02:002:0054; 1221486200:02:002:0061; 1221486200:02:002:0065; 1221486200:02:002:0059; 1221486200:02:002:0033; 1221486200:02:002:0022; 1221486200:02:002:0009; 1221486200:02:008:0005; 1221486200:02:008:0008; 1221486200:02:008:0007; 1221486200:02:008:0009; 1221486200:02:008:0006; 1221486200:02:008:0010; 1221486200:02:008:0011; 1221486200:02:010:0015; 1221486200:02:010:0004; 1221486200:02:010:0009; 1221486200:02:010:0010; 1221486200:02:010:0008; 1221486200:02:010:0006; 1221486200:02:010:0003; 1221486200:02:010:0011, 1221486200:02:010:0012; 1221486200:02:010:0007; 1221486200:02:010:0013; 1221486200:02:010:0014; 1221486200:02:009:0001; 1221486200:02:032:0006; 1221486200:02:032:0005; 1221486200:02:032:0024; 1221486200:02:033:0007; 1221486200:02:033:0006; 1221486200:02:033:0005; 1221486200:02:031:0003; 1221486200:02:030:0007; 1221486200:02:030:0008; 1221486200:02:030:0005; 1221486200:02:030:0006; 1221486200:02:045:0003; 1221486200:02:045:0005; 1221486200:02:045:0004; 1221486200:02:045:0006; 1221486200:02:037:0011; 1221486200:02:037:0012; 1221486200:02:037:0016; 1221486200:02:037:0017; 1221486200:02:036:0003; 1221486200:02:036:0001; 1221486200:02:037:0014; 1221486200:02:037:0013; 1221486200:02:037:0015; 1221486200:02:036:0006; 1221486200:02:036:0004; 1221486200:03:039:0003; 1221486200:03:039:0002; 1221486200:03:026:0002; 1221486200:03:026:0004; 1221486200:02:028:0003; 1221486200:02:013:0006; 1221486200:02:014:0007; 1221486200:02:014:0008; 1221486200:02:014:0004; 1221486200:02:014:1008; 1221486200:02:014:0002; 1221486200:02:014:0006; 1221486200:02:014:0003; 1221486200:02:014:0001; 1221486200:02:014:0005; 1221486200:02:013:0003; 1221486200:02:013:0004; 1221486200:02:013:0005; 1221486200:02:013:0010; 1221486200:02:013:0009; 1221486200:02:013:0011; 1221486200:02:013:0002; 1221486200:02:013:0008; 1221486200:02:013:0007; 1221486200:02:024:0001; 1221486200:02:025:0001; 1221486200:02:026:0001; 1221486200:03:026:0005; 1221486200:02:027:0001; 1221486200:02:028:0001; 1221486200:02:028:0002; 1221486200:02:002:0010; 1221486200:02:002:0046; 1221486200:02:002:0008 загальною площею 239,3396 га, що призвело до незаконного заволодіння невстановленими особами земельними ділянками державної власності, загальна вартість яких становить 24 021 656,00 грн, 24 023 212,88 грн, що становить особливо великий розмір, оскільки в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення.

У вчиненні вказаного кримінального правопорушення підозрюється:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець селища міського типу Петриківка

Дніпропетровської області, громадянин України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий.

22.08.2025, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Прокурор вважає наявними ризики, передбачені ст.177 КПК України, зокрема:

1. Підозрюваний ОСОБА_6 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду.

Злочин, що інкримінується ОСОБА_6 , є особливо тяжким і передбачає можливість призначення покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Вищевикладене свідчить також про те, що ОСОБА_6 , усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання за вчинення особливо тяжкого злочину, може планувати втечу з метою переховування від органів досудового розслідування та уникнення притягнення до кримінальної відповідальності.

2. Підозрюваний ОСОБА_6 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

На теперішній час у кримінальному провадженні не проведений увесь комплекс необхідних слідчих (розшукових) дій, не встановлено усі обставини, що мають значення для досудового розслідування; не встановлені усі місця зберігання предметів та документів, що можуть бути використані як речові докази.

Підозрюваний ОСОБА_6 та інші співучасники під час вчинення кримінальних правопорушень, з метою узгодження дій по реалізації злочинного плану вживали заходи конспірації та приховування своєї діяльності. Зокрема, використовували мобільні термінали, інші електронні засоби, які за своїм функціоналом дозволяють спілкуватись шляхом направлення зображень і текстових повідомлень. Вказані засоби зв`язку, як знаряддя злочину, містять докази протиправної діяльності підозрюваного та інших співучасників, а тому, усвідомлюючи важливість доказового значення цих предметів для досудового розслідування, перебуваючи поза межами установи попереднього ув`язнення, підозрюваний матиме можливість вжити заходів до їх приховання, знищення чи спотворення наявної у них інформації.

Поряд з цим, на теперішній час не встановлені всі обставини здійснення та підготовки вчинення кримінальних правопорушень ОСОБА_6 та іншими особами, що причетні до їх вчинення.

Більш того, значна частина працівники ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області підлягають допиту в статусі свідків у даному провадженні, а ОСОБА_6 , будучи службовою особою ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності може здійснювати вплив на них для ненадання ними показань органу досудового розслідування чи надання ними неправдивих показань.

Крім того, ОСОБА_6 з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності може незаконно впливати на інших учасників кримінального провадження шляхом їх підкупу або примушування.

Також на даному етапі досудового розслідування встановлюються інші причетні до вчинення кримінальних правопорушень особи, а також підлягають допиту свідки, на яких підозрюваний може впливати з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності як особисто так і через третіх осіб.

3. Підозрюваний ОСОБА_6 може незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні.

Підозрюваний може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. На даний час досудове розслідування у кримінальному провадженні триває, проводяться та заплановано проведення низки слідчих дій з метою отримання доказів, які підозрюваний може знищити, сховати або спотворити.

Крім того, на даний час частина документів, що стосуються безпідставного вибуття з державної у приватну власність земель земельних ділянок ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», які можуть мати значення для досудового розслідування, перебуває у володінні службових осіб ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, де ОСОБА_6 є заступником начальника Управління державного земельного кадастру - начальник Відділу методологічного забезпечення ведення державного земельного кадастру ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області. Тобто останній, будучи наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а також маючи вільний доступ до зазначених документів, може вжити заходів до їх знищення, приховання, заміни чи спотворення як особисто так і через підлеглих йому працівників.

4. Також підозрюваний ОСОБА_6 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

На даний час у кримінальному провадженні перевіряється причетність низки інших осіб до підготовки та вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, у тому числі осіб, знайомих з підозрюваним. Враховуючи викладене, існують обґрунтовані підстави вважати, що підозрюваний може узгоджувати свої дії з невстановленими на даний час особами та таким чином намагатися не допустити викриття себе, як співвиконавця розслідуваного кримінального правопорушення, а також встановлення обставин його підготовки та вчинення. Також підозрюваний, за відсутності належного запобіжного заходу, усвідомлюючи, що досудове розслідування перебуває в активній стадії та проводяться слідчі дії спрямовані на встановлення персональних даних осіб, причетних до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, зможе сприяти переховуванню таких осіб від органу досудового розслідування, у тому числі керувати такою протиправною діяльністю та фінансувати її віддалено за допомогою засобів зв`язку. Також слід враховувати, що підозрюваний має значний стаж роботи на керівних посадах Держгеокадастру, у зв`язку з чим він може мати сталі зв`язки із представниками судових та правоохоронних органів, які на його прохання можуть вплинути на подальший хід досудового розслідування.

5. Вчинення підозрюваним ОСОБА_6 інших кримінальних правопорушень.

Характер та спосіб вчинених дій, тяжкість вчиненого підозрюваним кримінального правопорушення, дають підстави вважати, що перебуваючи на волі ОСОБА_6 може вчиняти інші кримінальні правопорушення з метою уникнення притягнення його до кримінальної відповідальності, у тому числі шляхом підроблення документів тощо.

Підставою застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у виді застави є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та наявність ризиків, які дають підстави вважати, що підозрюваний матиме можливість: переховуватися від слідства та суду, незаконно впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, продовжити злочинну діяльність, шляхом вчинення нових кримінальних правопорушень, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Прокурор в судовому засіданні доводи клопотання підтримав, просив клопотання задовольнити, зазначив, що запобіжний захід у виді застави, буде прийнятним при наявності обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованих злочинів та суми завданої шкоди.

В судовому засіданні в режимі відеоконференції підозрюваний та його захисники заперечували з приводу заявленого клопотання, просили відмовити, або застосувати альтернативний запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, зазначивши, що повідомлення про підозру є необґрунтованим, ризики відповідно до ст. 177 КПК України, зазначені в клопотанні нічим не підтверджуються, розмір застави, яку орган досудового розслідування просить застосувати до підозрюваного нічим не підтверджується.

Вивчивши клопотання, заслухавши пояснення учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Судовим розглядом встановлено, що 22.08.2025, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Частиною 1 статті 182 КПК України передбачено, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків.

Слідчий суддя при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу, враховує, що запобіжні заходи у кримінальному провадженні обмежують права особи на свободу та особисту недоторканість, гарантовані ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому можуть бути застосовані тільки за наявності законної мети та підстав визначених КПК України, з урахуванням відповідної практики Європейського суду з прав людини.

Така позиція також узгоджується із частиною 5 статті 9 КПК України, відповідно до якої кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Так, Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя не погоджується з доводами сторони захисту та вважає, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджують долучені до матеріалів клопотання докази, а саме:

? ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 12.08.2020 у справі № 761/24277/20 щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань;

? заява колишнього директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України» ОСОБА_12 про вчинення кримінального правопорушення від 06.08.2020 № 4356зкп;

? показання свідка ОСОБА_12 , які зафіксовані у протоколах допиту останнього від 17.11.2020 та 03.02.2021 щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень службовими особами ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» та посадовими особами ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області;

? документи, що підверджують про наявність у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» землями загальною площею 4 934,5 га.;

? правовстановлюючі документи, які посвідчують правовий зв`язок конкретного майна (землі) з ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»;

? документами, отримані в ході проведення тимчасових доступів та відповіді на звернення згідно ст. 93 КПК України у Державній служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Головного управління статистики у Дніпропетровській області, ДП «Центр Державного земельного кадастру», Державній податкової служби України, Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області які підтверджують факти несанкціонованих змін інформації, яка міститься Державному земельному кадастру;

? документами, вилученими в ході проведення обшуків у Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України».

? показання свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , які зафіксовані у протоколах допиту останніх від 09.12.2021 та 11.12.2021 щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень;

? показання свідків ОСОБА_17 та ОСОБА_18 , які зафіксовані у протоколах допиту останніх від 04.01.2022 щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень;

? показання свідка ОСОБА_19 , які зафіксовані у протоколі допиту останньої від 13.11.2021 щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень;

? показання свідка ОСОБА_20 , які зафіксовані у протоколі допиту останньої від 10.12.2021 щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень;

? показання свідків ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 та ОСОБА_24 , які зафіксовані у протоколах допиту останніх щодо обставин виготовлення, погодження та затвердження висновку державної експертизи землевпорядної документації № 4641-20 від 07.10.2020;

? лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.06.2025 № 7-28-0.216-5484/2-25 щодо надання інформації про дату та час реєстрації наказу ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 22.10.2020 № 27-ІЗ «Про затвердження технічної документації із земель щодо інвентаризації несформованих земельних ділянок державної власності;

? інформація про перелік земельних ділянок, зареєстрованих в державному земельному кадастрі, у межах Дніпровського району Дніпропетровської області з 01.01.2018 по 01.01.2022 на підставі виду документації із землеустрою «Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель»;

? лист НААН щодо надання інформації про те, що земельні ділянки за період 2020-2021 років були передані Головним управління Держеокадастру у Дніпропетровській області у приватну власність третім особам незаконно з порушенням чинного законодавства України;

? протоколи огляду документів та електронних носіїв з інформацією від 29.09.2021, 09.06.2020, 08.08.2024, 23.12.2024, 16.07.2024, 18.07.2024, 03.09.2023, отриманих під час тимчасових доступів та обшуків;

? висновок експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи № 7195/24-32 від 28.06.2024 по документам, які підписував ОСОБА_25 ;

? висновок експерта за результатами проведення комплексної експертизи з питань землеустрою, земельно-технічної та оціночно-земельної експертизи від 24.05.2022 № КСЕ-19-21/34100;

? висновок експерта за результатами проведення комплексної експертизи з питань землеустрою, земельно-технічної та оціночно-земельної експертизи від 17.03.2023 № КСЕ-19-22/15308;

? висновок експерта за результатами проведення повторної оціночно-земельної експертизи від 17.03.2023 № КСЕ-19-22/15308;

? висновок експерта за результатами проведення комплексної експертизи з питань землеустрою, земельно-технічної та оціночно-земельної експертизи від 29.12.2023 № КСЕ-19-22/15308;

? висновок експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи № СЕ-19/111-25/34617-ПЧ від 05.06.2025 по документам, які підписував ОСОБА_11 ;

? висновок експерта за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою № СЕ-19-23/17976-ДЗ від 01.07.2024;

? висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № 338 від 10.06.2024;

? висновок експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи № СЕ-19/111-24/47827-ПЧ від 28.08.2024 по документам, які підписували ОСОБА_6 та ОСОБА_10 ;

? висновок експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи № СЕ-19/111-24/69714-ПЧ від 09.12.2024 по документам, які підписував ОСОБА_6 ;

? висновок експерта за результатами проведення комплексної технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи № КСЕ-19-24/38013-ДД від 19.09.2024.;

? висновок експерта за результатами проведення комплексної технічної експертизи документів та почеркознавчої експертизи № КСЕ-19-24/38013-ДД від 21.10.2024.

? інші матеріали кримінального провадження, які в своїй сукупності підтверджують обґрунтованість підозри.

Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, інкримінованих йому стороною обвинувачення.

Наряду з вказаним, слід відмітити, що Європейський Суд у своїй практиці неодноразово зазначав, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи висунення обвинувачення.

Отже, на початковій стадії розслідування суд, оцінюючи обґрунтованість підозри, не повинен пред`являти до наданих доказів таких же високих вимог, як при формулюванні остаточного обвинувачення при направлені справи до суду.

Вказане, дає слідчому судді прийти до обґрунтованого висновку, що обставини здійснення підозрюваним ОСОБА_6 конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування, що включає в себе можливість та у світлі вказаних обставин необхідність застосування до підозрюваного запобіжного заходу.

Відповідно до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність.

У відповідності до ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.

Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу суддя враховує не тільки положення, які передбачені КПК, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини, яке згідно ч. 5 сг. 9 КПК України, які є джерелом законодавства, у справі «Бойченко проти Молдови» № 41088/05, рішення від 11 липня 2006 року - «одне тільки посилання судів на відповідну норму закону без вказівки підстав з яких вони вважають обґрунтованими твердження про те, що ніби заявник може перешкоджати провадженню в справі, переховуватися від правосуддя або скоювати нові злочини, не є достатнім для ухвалення рішення про обрання запобіжного заходу». А у справі «Мамедова проти Росії» № 7064/05, рішення від 01 червня 2006 року Європейський суд дійшов такого висновку: «посилання на тяжкість обвинувачення, як на головний чинник при оцінці ймовірності того, що заявниця переховуватиметься від правосуддя, перешкоджатиме ходові розслідування або вчинятиме нові злочини є недостатнім, хоча суворість покарання і є визначальний елементом при оцінці ризику переховування від правосуддя чи вчинення нових злочинів, і що потребує позбавлення волі не можна оцінювати з винятково абстрактного погляду, беручи до уваги тільки тяжкість злочину».

Так, сторона обвинувачення вказує, що відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді застави є забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Враховуючи, що відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), слідчий суддя приймає до уваги, що згідно з рішенням ЄСПЛ у справі «В. проти Швейцарії» (W. V. Switzerland), 14379/88, 26 січня 1993 року, у справі «Мангурас проти Іспанії» (Mangouras v. Spain), 12050/04, 8 січня 2009 року розмір застави повинен бути належною гарантією того, що заявник вирішить не зникати через побоювання втратити цю заставу, при визначенні розміру застави виправданим є врахування серйозності обставин справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України, розмір застави щодо особи, підозрюваного чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, визначається у межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів мінімальної заробітної плати.

У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується, у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів мінімальної заробітної плати відповідно.

За таких обставин слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підлягає частковому задоволенню, з огляду на обґрунтованість підозри та недоведеність заявлених ризиків у повному обсязі.

З урахуванням конкретних обставин справи, даних про майновий стан підозрюваного, його вік, тяжкість кримінальних правопорушень, які йому інкримінуються, слідчий суддя вважає, що розмір застави на якому наполягає сторона обвинувачення є надмірно обтяжливим та таким, що не виправдує мету застосування запобіжного заходу, а відтак вважає за необхідне визначити для підозрюваного ОСОБА_6 заставу у розмірі 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки внесення застави в такому розмірі, на переконання слідчого судді, буде справедливим та достатнім гарантуванням запобігання ризиків та виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків.

Разом з тим, слідчий суддя вважає за необхідне одночасно покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені частиною 5 ст. 194 КПК України, у межах строку проведення досудового розслідування, а саме:

1) прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їхнім викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності;

2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності;

4) утримуватися від спілкування з свідками для запобігання можливості підозрюваного незаконно впливати на них у кримінальному провадженні;

5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Згідно ч.6 ст.194 КПК України зазначені обов`язки покладаються на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 184,193,194, 196, 197, 202, 205, 309 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.

Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища міського типу Петриківка, Дніпропетровської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді застави та визначити її розмір в межах 200 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що відповідно становить 605 600 (шістсот п`ять тисяч шістсот) грн. у національній грошовій одиниці України, яка може бути внесена (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок Печерського районного суду міста Києва:

Отримувач: ТУДСАУ в м. Києві

ЄДРПОУ: 26268059

МФО: 820172

Банк: Державна казначейська служба України м. Київ

р/р № UA128201720355259002001012089

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу протягом п`яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язки, зокрема:

1) прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їхнім викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності;

2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності;

4) утримуватися від спілкування з свідками для запобігання можливості підозрюваного незаконно впливати на них у кримінальному провадженні;

5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну - для запобігання можливості підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Термін дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити до 22.10.2025 включно.

У разі невиконання обов`язків, а також, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому, застава, внесена обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.

З моменту внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.

Контроль за виконанням ухвали слідчого судді покласти на прокурора у кримінальному провадженні № 62020000000000682 від 27.08.2020.

В решті вимог клопотання - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення27.08.2025
Оприлюднено03.09.2025
Номер документу129862048
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава