Господарський суд черкаської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/446/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Паланської сільської ради,
до відповідача - Уманської міської ради,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунального підприємства "Уманьводоканал" Уманської міської ради,
про витребування земельних ділянок, визнання недійсними пунктів рішення Уманської міської ради та внесення записів до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру,
за участю представників сторін:
від позивача - Щербак Н.Л., в порядку самопредставництва, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (в режимі відеоконференції);
від відповідача - Семенко О.С., в порядку самопредставництва, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (в режимі відеоконференції);
від третьої особи - Каленська С.С., адвокат, ордер серія АА № 1525683 від 27.08.2022 (в режимі відеоконференції).
24.04.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Паланської сільської ради до відповідача - Уманської міської ради з вимогами (з урахуванням уточнень позовних вимог):
- витребувати три земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) з цільовим призначенням: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води), категорії: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, із незаконного володіння Уманською міською радою (ЄДРПОУ 26535796);
- визнати недійсними підпункти 15, 16 та 18 пункту 1 рішення Уманської міської ради Черкаської області від 12 листопада 2021 року № 22-26/8 "Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування";
- визнати недійсними підпункти 4, 5 та 7 пункту 3 рішення Уманської міської ради Черкаської області від 12 листопада 2021 року № 22-26/8 "Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування";
- внести запис до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме земельну ділянку з кадастровим номером 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), щодо визначення права власності за Паланською сільською радою (ЄДРПОУ 26261301) змінивши право власності з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7124381500:02:001:0028 (0,25 га) змінивши відомості про власника з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести запис до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме земельну ділянку з кадастровим номером 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), щодо визначення права власності за Паланською сільською радою (ЄДРПОУ 26261301) змінивши право власності з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7124381500:02:001:0029 (0,25 га) змінивши відомості про власника з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести запис до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме земельну ділянку з кадастровим номером 7124381500:02:001:0030 (0,25 га), щодо визначення права власності за Паланською сільською радою (ЄДРПОУ 26261301) змінивши право власності з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) змінивши відомості про власника з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301).
Ухвалою від 07.05.2025 суд відкрив провадження у справі №925/446/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 05.06.2025 о 14:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Ухвалою від 14.05.2025 суддя позовну заяву Паланської сільської ради залишила без руху.
15.05.2025 Паланська сільська рада, на виконання вимог ухвали від 14.05.2025 надала заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 16.05.2025 суд продовжив розгляд справи № 925/446/25, врахувавши, що підготовче засідання призначене на 05.06.2025 о 14:30.
23.05.2025 Уманська міська рада подала відзив на позов, до якого додала клопотання про зобов`язання Паланської сільської ради вчинити дії щодо залучення Комунального підприємства "Уманьводоканал" Уманської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
02.06.2025 позивач подав відповідь на відзив.
26.05.2025 Комунальне підприємство "Уманьводоканал" Уманської міської ради (далі - КП "Уманьводоканал") подало заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 29.05.2025 суд відмовив у задоволенні заяви КП "Уманьводоканал", оскільки КП "Уманьводоканал" не є учасником справи.
02.06.2025 Паланська сільська рада подала відповідь на відзив.
03.06.2025 Уманська міська рада подала клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання). В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначив, що має право на подання заперечення на відповідь на відзив у строк до 12.06.2025.
У судовому засіданні 05.06.2025 представниця відповідача зазначила, що позивач додав не всі документи, зазначені як додатки до заяви про усунення недоліків.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 05.06.2025 суд на підставі ч. 5 ст. 80 ГПК України встановив для позивача додатковий строк для подання доказів та зобов`язав позивача подати: план розміщення окружних кордонів міста Умані з нанесенням суміжних землекористувачів, станом на 1960 рік та план розміщення відновлених та встановлених меж земель міста Умані Черкаської області станом на 1966 рік у строк до 10.06.2025 (включно) з доказами їх направлення відповідачу.
У зв`язку із надходженням повідомлення про замінування приміщення Господарського суду Черкаської області та призупиненням роботи суду, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 05.06.2025 суд відклав підготовче засідання до 23.06.2025 о 12:00, чим задоволено клопотання відповідача.
06.06.2025 Паланська сільська рада подала клопотання про залучення третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору з вимогою залучити до розгляду судової справи № 925/446/25, на стороні відповідача, КП "Уманьводоканал" в якості третьої особи що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою від 06.06.2025 суд задовольнив клопотання Паланської сільської ради про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору та залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - КП "Уманьводоканал". Надав доступ третій особі до даної справи через систему "Електронний суд".
При цьому суд враховує, що копія ухвали від 06.06.2025 доставлена до електронного кабінету КП "Уманьводоканал" 07.06.2025.
До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - сьомою, десятою статті 165 цього Кодексу. (ч. 3 ст. 168 ГПК України)
Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дозволить третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, та надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті. (ч. 4 ст. 168 ГПК України)
В ухвалі від 06.06.2025 суд встановив третій особі строк для подання пояснень щодо позову та відзиву - протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали.
Отже, строк для подання пояснень КП "Уманьводоканал" сплив 17.06.2025, проте, третя особа своїм право не скористалась, пояснення суду не надала.
09.06.2025 Паланська сільська рада на виконання вимог протокольної ухвали суду від 05.06.2025 подала клопотання про долучення доказів.
11.06.2025 Уманська міська рада подала заперечення, які по суті є запереченнями на відповідь на відзив.
Ухвалами занесеними до протоколу судового засідання від 23.06.2025 суд на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України, за власною ініціативою, продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів та на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 04.08.2025 о 15:00.
Ухвалою від 23.06.2025 суд оформив такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання на підставі третього речення частини п`ятої ст. 233 ГПК України.
Ухвалами, занесеними до протоколів судового засідання від 04.08.2025 та від 18.08.2025, суд на підставі ч. 2 ст. 216 Господарського процесуального кодексу України оголошував перерви у судовому засіданні до 18.08.2025 об 11:00 та до 02.09.2025 о 16:00 відповідно.
Судом було здійснено роздруківку деяких матеріалів, що подані позивачем за допомогою системи "Електронний суд" до позовної заяви та до відповіді на відзив у кольоровому форматі та долучено повторно до справи такі докази згідно з описом (а.с. 106, том 3) для зручності ознайомлення з ними (а.с. 107-114, том 3). Також судом в судовому засіданні оглянуто Генеральний план м. Умань, за покликанням, вказаним позивачем у позові, кольорову роздруківку долучено до матеріалів справи (а.с. 100, том 3).
У судовому засіданні 02.09.2025 судом проголошено вступну та резолютивну частини ухваленого рішення.
В обґрунтування позову Паланська сільська рада зазначає таке.
Паланська сільська рада - адміністративно-територіальна одиниця та орган місцевого самоврядування в Уманському районі Черкаської області. Сільській раді підпорядковані такі населені пункти: с. Паланка, с.Антонівка, с. Берестівець, с. Городецьке, с. Громи, с. Іванівка, с. Кочержинці, с. Краснопілка, с. Кочубіївка, с. Максимівка, с. Піківець, с. Посухівка, с. Родниківка, с. Синиця, с.Томашівка, с. Черповоди, с. Юрківка, с. Яроватка.
Відповідно до пункту "а" частини 2 статті 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
На підставі рішення Паланської сільської ради від 23.12.2022 № 36-21/VIII сільською радою надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності орієнтовною площею 20,000 га в адміністративних межах села Городецьке Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області (за межами населеного пункту). В результаті виконаних робіт сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 7124381500:02:001:0042.
Під час обстежувальних робіт встановлено, що в межах земельної ділянки (кадастровий номер 7124381500:02:001:0042) для сінокосіння на землях водного фонду комунальної власності, зареєстровані три земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) з цільовим призначенням: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води), категорії: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Згідно Витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку право власності на вищезазначені земельні ділянки належить Уманській міській раді (ЄДРПОУ 26535796), а право постійного користування належить КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради (ЄДРПОУ 03357174). Підпунктами 15, 16 та 18 пункту 1 рішення Уманської міської ради № 22-26/8 від 12.11.2021 року, затверджено проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури, а підпунктами 4, 5 та 7 пункту 3 рішення Уманської міської ради № 22-26/8 від 12.11.2021 року земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) передано у постійне користування КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради (ЄДРПОУ 03357174).
Позивач, цитуючи норми статей 173, 174 Земельного кодексу України, зазначає, що розроблювана містобудівна документація - Генеральний план міста, який розміщений на офіційному сайті Уманської міської ради: (https://uman-rada.gov.ua/index.php/diialnist/mistobuduvannia/mistobudivna-dokumentatsiia/item/4552-heneralnyi-plan-m-uman) не затверджений та відносить земельні ділянки кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 до земель в адміністративних межах с. Городецьке, Уманського району, Черкаської області (за межами населеного пункту) як схему сучасного використання території.
Також позивач акцентує увагу, що додані матеріали документації (план розміщення окружних кордонів міста Умані з нанесенням суміжних землекористувачів, станом на 1960 рік; план розміщення відновлених та встановлених меж земель міста Умані Черкаської області станом на 1966 рік), які не були затверджені, навіть планово не передбачали включення до земель міста Умані земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030.
Позивач наполягає, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 розташовані на території Паланської сільської територіальної громади в адміністративних межах с. Городецьке, Уманського району, Черкаської області (за межами населеного пункту) i ніколи не перебували в межах міста Умань.
Позивач вважає, що підтвердженням цьому є Державний акт на право колективної власності на землю, серія ЧР № 15-44 від 30.01.1994 року, який видано колективному сільськогосподарському пайовому підприємству «Городецьке» відповідно до рішення Городецької сільської ради народних депутатів від 14 грудня 1995 року № 4-3. Відповідно до Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність між поворотними точками «В» і «Б» розташовані три земельні ділянки право власності на які було незаконно зареєстровано Уманською міською радою.
Покликаючись на пункт 1 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України позивач, наводить власно витлумачений зміст такої норми, що не відповідає безпосередньо змісту норми п. 1 ч. 3 ст. 186 Земельного кодексу України, доходить висновку, що інвентаризація земель здійснена на території іншої громади, що не входить до адмiнiстративно-територiальної одиниці міста Умань. Позивач зазначає, що відповідний орган місцевого самоврядування отримує право розпорядження земельними ділянками, після встановлення меж території адміністративно-територіальних одиниць на місцевості, що закріплюється межовими знаками та внесенням відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. При розробці технічної документації на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 погодження з Паланською сільською радою не було дотримано.
Далі, позивач зазначає, що дані земельні ділянки під артезіанськими свердловинами за кодом КОАТУУ - 712 - належать до Паланської сільської територіальної громади, а Уманська міська територіальна громада має код КОАТУУ - 711. Класифікатор об`єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) - структурований перелік усіх адміністративно-територіальних одиниць України, що підтримувався і публікувався державними статистичними відомствами України з 1997 до 2020 року. Державний класифікатор об`єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) є складовою частиною єдиної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації. КОАТУУ складається з кодів та назв всіх адміністративно-територіальних об`єктів України, які згруповані за ознаками територіальної спільності, історичних, економічних, географічних, етнічних і культурних особливостей. Об`єктами класифікації у КОАТУУ є одиниці адміністративно-територіального устрою України: 1)Автономна Республіка Крим; 2) області; 3) райони; 4) міста; 5) райони у містах; 6) селища міського типу; 7) сільради; 8) селища; 9) села. Отже, уся множина об`єктів класифікації розподілена за територіальною ознакою та адміністративною підпорядкованістю на чотири рівні ієрархічної класифікації. До кожного рівня класифікації входять об`єкти, що підпорядковані об`єктам попереднього рівня.
Позивач вважає, що відповідно до технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, - земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 входять до земельної ділянки з кадастровим номером 7124381500:02:001:0042.
Також, на думку позивача, державним актом на право колективної власності на землю, серія: ЧР № 15-44 від 30.01.1994 року, який видано колективному сільськогосподарському пайовому підприємству «Городецьке» відповідно до рішення Городецької сільської ради народних депутатів від 14 грудня 1995 року № 4-3 підтверджується що земельні ділянки знаходяться на території Паланської сільської ради (ЄДРПОУ 26261301).
Покликаючись на статті 78, 79-1, 83, 173 Земельного кодексу України та статті 21, 393, 319, 321, 387 Цивільного кодексу України, судову практику Верховного Суду, що наведена у постанові від 14.11.2018 у справі №183/1617/16-ц позивач просить задовольнити заявлений позов.
У відзиві на позов Уманська міська рада просить відмовити у задоволенні позову та наводить таку аргументацію своєї позиції.
Відповідач наголошує, що під час вирішення питання про застосування віндикації до спірних речово-майнових відносин судом встановлюються обставини за яких таке майно вибуло із власності законного власника. Однією з обов`язкових умов для задоволення віндикаційного позову є встановлення під час розгляду спорів про витребування майна, зокрема, і тієї обставини, чи перебувало спірне майно у володінні позивача, який указує на порушення своїх прав як власника, на підставах, визначених законодавством, і який на момент подання позову не є власником цього майна, однак уважає себе таким (постанова Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 р. у справі № 522/7636/14-ц).
Відповідач звертає увагу суду на те, що позивач до позовної заяви не долучив належні докази, що б підтверджували приналежність спірної земельної ділянки до власності Паланської сільської ради. Цитуючи норму ч. 4 ст. 74 ГПК України, відповідач доходить висновку, що сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку статті 81 ГПК України сторонами доказів.
Відповідач наводить норму ст. 83 Земельного кодексу України, зокрема, що у комунальній власності перебувають земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Із вказаного відповідач доходить висновку, що у комунальній власності можуть перебувати не лише землі, які знаходяться в межах відповідного населеного пункту.
Наводячи статті 116, 122, 123 Земельного кодексу України відповідач зазначає, що право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 за цільовим призначенням - 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) зареєстровано за Уманською міською радою 24.12.2021 на підставі норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VІ від 06.09.2012, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (інформаційні довідки № 424765950, № 424766225, № 424766343 від 30.04.2025).
Відповідач покликаючись на норми підпункту а) пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» та пункту «б» частини другої ст. 83 Земельного кодексу України зазначає, що у комунальній власності перебувають земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Відповідач звертає увагу суду, що жодного спору щодо належності об`єктів нерухомого майна (артезіанських свердловин) Уманській міській територіальній громаді з будь - ким та будь-коли не виникало. За твердженням відповідача, цей факт не оспорюється позивачем - Паланською громадою. На спірних земельних ділянках знаходяться артезіанські свердловини 605-1а, 175-2а, 178-3а, які відповідно до рішення Уманської міської ради від 11.04.2018 року № 4.38-47/7 закріплені на праві господарського відання або оперативного управління за КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради та використовуються для потреб Уманської міської територіальної громади. Місце розташування земельних ділянок визначено відповідно до фактичного розташування артезіанських свердловин 605-1а, 175-2а, 178-3а КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради та викопіювань з топографічного плану м. Умань Уманського району Черкаської області (стор. 11 Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки), а саме м. Умань, Городецький водозабір.
Державним агентством водних ресурсів України КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради видано дозвіл на спеціальне водокористування від 17.08.2022 № 64/ЧР/49д-22 в якому зазначено фактичне місце здійснення діяльності (водокористування): Городецька ділянка: Городецький водозабір: свердловини …… № 1а/605 (605) (резервна), №2а/175 (533) (резервна), №3а/178 (534) розташовані в межах м. Умань, Уманська ТГ (територіальна громада), Уманський район, Черкаська область, р. Уманка, басейн р. Синюха, район басейну р. Південний Буг, що також доводить розміщення спірних земельних ділянок на території Уманської міської територіальної громади.
Відповідач зазначає, що артезіанські свердловини № 1а/605, № 2а/175, № 3а/178, які розміщені на земельних ділянках з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 за цільовим призначенням - 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) відповідно до паспортів артезіанських свердловин побудовані:
в 1966 році - артсвердловина № 1а/605 (підвідомча приналежність артскважини - м. Умань Городецький водозабір, підвідомча приналежність артскважини Уманське ПУВККХ Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства);
в 1965 році - артсвердловина № 2а/175 (перебурена в 1987 році взамін № 533) Городецький водозабір м. Умань, володілець свердловини Водоканал (ПУВККХ Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства);
в 1965 році - артсвердловина № 3а/178 (перебурена в 1987 році до цього артскважина № 534) місце розташування долина річки Уманка, вище міщанського водозабору навпроти дослідного господарства педінститута м. Умань, підвідомча приналежність артскважини Уманське ПУВККХ Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства).
На думку відповідача, вищевикладене доводить існування та функціонування артсвердловин на спірних земельних ділянках, користувачем яких було Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства (нині - КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради) задовго до утворення КСПП «Городецьке» та видачі державного акта на право колективної власності, а тому державний акт про право колективної власності на землю є неналежним доказом факту приналежності вищезазначених земельних ділянок Паланській сільській раді.
Відповідно до інформації з витягів з Державного земельного кадастру від 13.05.2025 НВ-9962986452025, НВ-9962558462025, НВ-9962987692025 цільове призначення спірних земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) що в дійсності відповідає розміщенню артезіанських свердловин.
Відповідно до звернень КП «Уманьводоканал» та додатків до них (викопіювань з топографічного плану м. Умані та фрагменту Генерального плану м. Умань, затвердженого рішенням Уманської міської ради від 04.06.2002 р. № 1-4/24 (наявні в проектах землеустрою щодо відведення земельної ділянки КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради) рішенням Уманської міської ради від 26 лютого 2021 року № 26-8/8 надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок:
- в постійне користування для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) орієнтовною площею 0,2500 га за адресою: Городецький водозабір, ділянка № 1, КП «Уманьводоканал» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради;
- в постійне користування для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) орієнтовною площею 0,2500 га за адресою: Городецький водозабір, ділянка № 2, КП «Уманьводоканал» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради;
- в постійне користування орієнтовною площею 0,2500 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) за адресою: Городецький водозабір, ділянка № 3, КП «Уманьводоканал» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, рішенням Уманської міської ради від 12.11.2021 № 22-26/8 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування».
В подальшому, рішенням Уманської міської ради від 12 листопада 2021 року № 22-26/8 були затверджені матеріали (проекти) із землеустрою щодо відведення вищезазначених земельних ділянок та передання у постійне користування КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради.
Рішення Уманської міської ради від 12.11.2021 № 22-26/8 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування» прийняте Уманською міською радою на законних підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Щодо неналежного способу захисту, то відповідач зауважує, що передусім судом підлягає встановленню наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо спірної земельної ділянки, а також підтверджений факт порушення (невизнання або оспорювання) цього права на земельну ділянку. Інтерес позивача, у даному випадку стосовно визнання недійсними підпунктів 15, 16, 18 пункту 1, п.п. 4, 5, 7 пункту 3 рішення Уманської міської ради від 12.11.2024 № 22-26/8 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування» має бути законним, не суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам та відповідати критеріям охоронюваного законом інтересу, офіційне тлумачення якого дано в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 №18-рп/2004.
Предметом спору в цій справі є витребування майна з чужого незаконного володіння, а саме трьох земельних ділянок визнання та визнання недійсними підпунктів 15, 16, 18 пункту 1, п.п. 4, 5, 7 пункту 3 рішення Уманської міської ради від 12.11.2024 № 22-26/8 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування». На думку позивача, спірні земельні ділянки знаходиться в адміністративних межах Городецької сільської ради (за межами населеного пункту).
Отже, позовні вимоги заявлено позивачем, у тому числі, з підстав порушення відповідачем меж адміністративно-територіальної одиниці Городецьке Уманського району.
Відповідач вважає, що обраний позивачем спосіб захисту є неефективним, оскільки задоволення вимоги про визнання підпунктів 15, 16, 18 пункту 1, п.п. 4, 5, 7 пункту 3 рішення Уманської міської ради від 12.11.2024 № 22-26/8 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування» незаконними не може призвести до захисту або відновлення порушеного речового права позивача (у разі його наявності), зокрема повернення у його володіння або користування спірної земельної ділянки.
Для витребування майна оспорювання рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування, які вже були реалізовані і вичерпали свою дію, оскарження всього ланцюга договорів та інших правочинів щодо спірного майна не є ефективним способом захисту прав.
Передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності на спірні земельні ділянки у судовому порядку, на думку відповідача, є наявність підтвердженого належними доказами права комунальної власності позивачем земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення (невизнання або оспорювання) цього права на земельні ділянки.
У формулюванні позовних вимог позивач просить визнати недійсними підпункти 15, 16, 18 п. 1 та п.п. 4, 5, 7 п. 3 рішення Уманської міської ради від 12.11.2021 № 22-26/8 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування» при цьому не ставиться питання щодо законності оскаржуваного рішення. А тому, при вирішенні вказаної справи суд розглядає рішення Уманської міської ради від 12.11.2021 № 22-26/8 «Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування» як чинне та законне.
Вищезазначене, на думку відповідача, свідчить про те, що Уманська міська рада будучи власником спірних земельних ділянок розпоряджалась ними, затвердивши технічну документацію із землеустрою передала їх в користування КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради. Заперечень, щодо цього в позивача до подання цього позову не виникало.
Також відповідач вважає, що, враховуючи що предметом спору є визнання недійсними підпунктів рішення Уманської міської ради якими затверджено проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано земельні ділянки у користування КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради, також належним відповідачем, крім Уманської міської ради, має бути особа якій передано земельні ділянки у користування, оскільки, подальше рішення може вплинути на її права.
Щодо наданих доказів відповідач зазначає таке. Як доказ, що підтверджує що спірні земельні ділянки знаходяться на території Паланської сільської ради позивач до позовної заяви надає державний акт на право колективної власності на землю, який був виданий колективному сільськогосподарському пайовому підприємству «Городецьке» (надалі - КСПП «Городецьке» для ведення сільськогосподарського виробництва додаток якого містить список осіб які працюють в КСПП «Городецьке» та, які мають право на середню земельну частку в КСПП, але фактично це розпаювання полів та земель КСПП «Городецьке» і достеменно встановити чи входять спірні земельні ділянки на яких розміщуються артезіанські свердловини в земельну ділянку КСПП «Городецьке» відповідно до державного акту неможливо, оскільки дана земельна ділянка в Державному земельному кадастрі не сформована, межі земельної ділянки не визначено та не винесено в натурі, а отже фактично визначити чи входить вона до меж села Городецьке Уманського району Черкаської області неможливо. Земельні ділянки не були розпайовані, в подальшому не були приватизовані фізичними особами, які ввійшли в списки розпаювання земель КСПП «Городецьке», відповідно ці земельні ділянки не набуті, а ні у власність фізичних осіб, а ні Паланської сільської ради, тому немає правових підстав вважати ці земельні ділянки комунальною власність Паланської сільської ради. Позивачем не надано належних доказів, що земельна ділянка, яка зазначена в державному акті про право колективної власності приватизувалась фізичними особами, а чи залишилась у комунальній власності Паланської сільської ради, також Позивачем не доведено що власником спірних земельних ділянок є Паланська сільська рада, не додано доказів державної реєстрації цього права та не доведено взагалі будь-яких прав на спірну територію.
Зважаючи на вищевикладене, відповідач зазначає, що жодних належних графічних матеріалів чи матеріалів, які дозволяють встановити що земельна ділянка, зазначена в державному акті про право колективної власності знаходиться за межами с. Городецьке Уманського району Черкаської області чи в адміністративних межах Паланської сільської ради Позивачем не надано.
Виходячи з вищевикладеного, відповідач доходить висновку, що відсутні належні докази того, що спірні земельні ділянки на праві комунальної власності належать чи належали будь-коли Позивачу та вибули з його володіння без його волі, що надавала б право на витребування майна з чужого незаконного володіння. Права власності Паланської сільської ради на спірні об`єкти ніколи не було зареєстровано в порядку, передбаченому законом, а отже позовні вимоги про витребування майна на підставі статей 387, 388 Цивільного кодексу України є необґрунтованими, докази порушення або оспорювання прав позивача відсутні.
Крім того, ототожнення позивачем меж земельної ділянки, на якій КСПП «Городецьке» здійснювало господарську діяльність та меж села Городецьке, за твердженням відповідача, є помилковою думкою, оскільки вона не ґрунтується на нормі закону.
Крім цього, як один із доказів позивач надає справу про (роздержавлення) передачу земель у колективну власність КСПП «Городецьке» при цьому не аргументує в якості якого доказу виступають ці документи. Відповідач вважає, що вищезазначені документи не мають жодного значення до даної справи, оскільки не підтверджують власність позивача на спірну ділянку.
Відповідно до Генерального плану с. Городецьке Уманського району Черкаської області, який розміщений в загальному доступі на сайті Паланської територіальної громади, спірні земельні ділянки не входять в адміністративні межі с. Городецьке Уманського р-ну Черкаської області (за межами населеного пункту). Жодного належного доказу позивачем не надано, а подані докази не відповідають критеріям належності, достатності, достовірності.
Щодо розмежування земель, то Уманська міська рада покликаючись на п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України доходить висновку, що сільська, селищна, міська рада має повноваження щодо розпорядження земельними ділянками, які віднесено до земель комунальної власності та в межах населеного пункту (села, селища, міста).
Межі населеного пункту встановлюються, змінюються відповідними компетентними органами відповідності до положень земельного законодавства та законодавства про містобудівну діяльність, яке діяло на час утворення населеного пункту або зміни його меж.
Межі населеного пункту вважаються встановленими, а органи місцевого самоврядування набувають права розпоряджатися земельними ділянками, які відповідно до розроблених проектів щодо встановлення меж відповідної сільської, селищної, міської ради включаються до їх територій, після встановлення (винесення) меж території населеного пункту в натуру (на місцевість), закріплення меж території межовими знаками та внесення відомостей про земельну ділянку до державного земельного кадастру (АС ДЗК), якщо межі населеного пункті не були встановлені/змінені в іншому порядку передбаченому законодавством, яке діяло на час утворення населеного пункту його розбудови та/ або зміни меж.
Відповідач наголошує, що жодного доказу, який би свідчив про те, що спірні земельні ділянки які знаходяться за межами населеного пункту передавались Черкаською обласною державною адміністрацією, як органом виконавчої влади Паланській сільській раді позивачем не надано. Більш того, позивачем не надано жодних графічних матеріалів Генерального плану та плану зонування території (у складі генерального плану) села Городецьке Уманського району Черкаської області, що межує з територією Уманської міської ради.
Земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 не розташовані територіально в адміністративних межах с. Городецьке, так як при встановленні адміністративних меж с. Городецьке Уманського району Черкаської області Уманською міською радою здійснювалось погодження відповідних меж, а саме проект Генерального плану та плану зонування території (у складі Генерального плану) та земельні ділянки з кадастровими номерами: 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 не були зазначені в межах с. Городецьке.
Відповідач наводить норми абз. 3 п. 8 ст. 28-1, яка внесена до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр", наголошує на нормі ч. 3 ст. 173 Земельного кодексу України, відповідно до якої включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті.
Далі відповідач покликається на норми статей 10, 12 Закону України "Про планування і забудову територій".
Рішення Уманської міської ради від 04.06.2002 № 1-4/24 «Про генеральний план» зазначає: генеральний план м. Умані, розроблений в 1971 році, вважати таким, що втратив чинність та затвердити генеральний план міста Умані як містобудівну територіально-планувальну модель спільного розвитку м. Умані та приміських сіл Родниківка і Городецьке, орієнтовану на повне розкриття їх потенційних можливостей і забезпечення соціальних потреб населення з визначення першого етапу будівництва - 2010 рік.
Генеральний план міста Умань розроблено в 1996 році інститутом «Діпромісто» та затверджено рішення Уманської міської ради № 1 4/24 від 04/06/2002 року «Про генеральний план міста» є законним, чинним та ніким не оскарженим.
Відповідно до інформації з витягів з Державного земельного кадастру від 13.05.2025 НВ-9962986452025, НВ-9962558462025, НВ-9962987692025 цільове призначення спірних земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) що в дійсності відповідає розміщенню артезіанських свердловин.
Відповідач заявляє про сплив позовної давності.
Щодо непогодження меж земельних ділянок, то відповідач із покликанням на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, який викладено у постанові від 20.03.2019 у справі № 350/67/15-ц, зазначає, що непогодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами не може слугувати підставою для відмови відповідної місцевої ради в затвердженні технічної документації, за умови правомірних дій кожного із землекористувачів.
Стосовно інвентаризації земель, то відповідач вказує, що у відомостях Державного земельного кадастру зазначається, що відповідно до технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 20.03.2023 розробленої Паланською громадою, проінвентаризовано землі, які відносяться до Паланської громади, відомості про які внесено до Державного земельного кадастру, а саме: відповідно до інформації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру дана земельна ділянка сформована, кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, цільове призначення 10.06 Для сінокосіння, категорія земель - землі водного фонду, площею 19,2484 га та розташована в межах Паланської сільської ради за межами с. Городецьке.
Спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 не увійшли в масив вищезазначеної земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, оскільки не відносяться до земель Паланської територіальної громади. Таким чином, проінвентаризувавши земельну ділянку з кадастровим номером 7124381500:02:001:0042 без спірних ділянок, Паланська сільська рада, на думку відповідача, фактично визнала відсутність в неї права власності на землю, де розміщені артсвердловини Уманської міської територіальної громади.
Відповідач зазначає, що позивач як один із доказів приналежності спірних земельних ділянок до Паланської сільської ради зазначає код КОАТУУ (Класифікатор об`єктів адміністративно-територіального устрою України) -712, однак дане твердження є невірним, оскільки, у зв`язку з прийняттям Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" КОАТУУ втратив актуальність. Міністерством розвитку громад та територій розроблено та затверджено Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (наказ від 26.11.2020 № 290 зі змінами, внесеними наказом від 12.01.2021 № 3), який відповідає чинному законодавству і запроваджується на заміну КОАТУУ. Таким чином код КОАТУУ -712 є неналежним доказом у матеріалах справи.
У своїй відповіді на відзив позивач повторює здебільшого текст позовної заяви. Також позивач зазначає, що Уманська міська рада не надала жодних доказів, які підтверджують право власності на артезіанські свердловини 605-1а, 175-2а, 178-3а. У паспортах вказано, що артсвердловина № 1а/605 перебувала у підвідомчій приналежності - Уманського ПУВККХ - Уманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, володільцем артсвердловини № 2а/175 вказаний Водоканал (ПУВККХ - Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, артсвердловина № 3а/178 перебувала у підвідомчій приналежності Уманського ПУВККХ - Уманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства.
Скористувавшись тлумачним словником української мови позивач зазначає, що поняття слів "Власник" та "володілець" в українській мові можуть бути використані для означення особи (фізичної або юридичної), яка володіє чим-небудь, але мають різні відтінки значення. "Власник" зазвичай означає особу, яка має право власності, тобто легітимне право розпоряджатися та користуватися певним майном. "Володілець" ж може означати особу, яка фактично користується та має доступ до майна, але не має права власності. Аналогічно знаходимо визначення словосполучення «Підвідомча приналежність», у юридичному контексті, означає приналежність до певного органу влади (суду, поліції, тощо) або території, до якого належить та чи інша справа, питання, чи особа. Іншими словами, це визначення того, який орган має право розглянути та вирішити певні юридичні питання.
Ефективність віндикаційного позову забезпечується саме наявністю державної реєстрації права власності за відповідачем, оскільки за відсутності такої реєстрації судове рішення про задоволення віндикаційного позову не є підставою для державної реєстрації права власності за позивачем. Тому позовна вимога про скасування державної реєстрації права власності відповідача суперечить позовній вимозі про витребування нерухомого майна. Отже, замість скасування неналежного запису про державну реєстрацію до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно має бути внесений належний запис про державну реєстрацію права власності позивача. Такий запис вноситься на підставі судового рішення про задоволення віндикаційного позову Постанова ВП ВС від 9 листопада 2021 року у справі № 466/8649/16-ц.
У пунктах 142, 146, 147 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16-ц зроблено висновок, що метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно (принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю). Задоволення вимоги про витребування нерухомого майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності, відповідає речово-правовому характеру віндикаційного позову та призводить до ефективного захисту прав власника.
На віндикаційні позови держави та територіальних громад (в особі органів державної влади та місцевого самоврядування відповідно) поширюється загальна позовна давність. Але, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 5 жовтня 2016 року у справі № 916/2129/15 (№ 3-604гс16), а також висновку Касаційного Господарського суду у складі Верховного Суду, викладеного у постанові від 29 березня 2018 року у справі № 904/10673/16, про те, що приписи про позовну давність до позовних вимог про витребування майна не застосовуються (Постанова ВП ВС від 17 жовтня 2018 року у справі № 362/44/17).
Отже, метою позову є вимога про витребування власником (Паланська сільська рада - ЄДРПОУ 26261301) свого майна: три земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) з цільовим призначенням: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води), категорії: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; із чужого (Уманська міська рада, ЄДРПОУ 26535796) незаконного володіння, яке виникло під час прийняття рішення Уманської міської ради № 22-26/8 від 12.11.2021 року.
До відповіді на відзив позивач додав технічну документацію із землеустрою щодо земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, на відсутність якої звертав увагу відповідач. Суд, враховуючи думку сторін, прийняв такий доказ до розгляду.
У запереченні на відповідь на відзив відповідач зазначає, що в даному випадку помилковим є посилання позивача ст. 186 ЗК України так як норми даної статті стосуються інших відносин у сфері земельного права. Крім цього, трактування статті значно відрізняється від суті та змісту, які викладені в п.1 ч.3. ст. 183 ЗК України та є недоречними по суті справи.
Відповідач зауважує, що позивачем при розробленні документації щодо земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0042 також не було погоджено межі земельної ділянки з Уманською міською радою.
Відповідач повторює тези відзиву, зокрема, щодо відсутності в матеріалах справи доказів встановлення адміністративних меж с. Городецьке та про невходження трьох спірних земельних ділянок до земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0042.
Крім цього, відповідач звертає увагу, що в Технічної документації з землеустрою наданій позивачем, а саме: в пункті 12 (стор.12) «Інформація про наявні в межах об`єкта землеустрою будівлі, споруди та речові права на них» зазначається: на землях водного фонду комунальної власності, яка розташована за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область розташовані громадські будівлі та споруди відсутні». Тобто, це підтверджує, що в Технічну документацію з землеустрою не включені земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030, оскільки на них розміщенні споруди (артсвердловини), які перебувають у комунальній власності Уманської міської ради.
З огляду на вищевикладене, предмет спору відсутній, більш того, предмет спору був відсутній до порушення провадження і на момент відкриття провадження, адже позивач посилався на Технічну документацію з землеустрою як на основний доказ.
Покликаючись на практику Верховного Суду, відповідач стверджує, що відсутність предмета спору на момент звернення з позовом до суду свідчить про відсутність порушеного права позивача, а тому є підставою для відмови у позові, а не для закриття провадження у справі.
Відповідач звертає увагу суду, що позивач до позовної заяви не долучив належні докази, що б підтверджували приналежність спірної земельної ділянки до власності Паланської сільської ради.
Третя особа не подала своєї письмово викладеної позиції щодо позову. У судовому засіданні представниця третьої особи усно зазначила про підтримку позицію відповідача.
Заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши докази суд встановив такі обставини справи.
Відповідно до паспортів артезіанських свердловин останні побудовані:
в 1966 році - артсвердловина № 605-1а (відомча приналежність артсвердловини - м. Умань Городецький водозабір, облікова картка експлуатації артезіанської свердловини видана на Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства);
в 1965 році - артсвердловина № 175(2а) (перебурена в 1987 році на заміну № 533) місце розташування: м. Умань Черкаської області, відомча приналежність свердловини м. Умань ПУВККХ (територія Городецького водозабору), облікова картка експлуатації артезіанської свердловини видана на Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства;
в 1965 році - артсвердловина № 178-3а (перебурена в 1987 році до цього - артсвердловина № 534) місце розташування: м. Умань Черкаської області, Городецький водозабір, відомча приналежність артсвердловини Уманське ПУВККХ (Городецький водозабір друга скважина) облікова картка експлуатації артезіанської свердловини видана на Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства.
В матеріалах справи наявні три проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с. 17-147, том 2), які розроблені на замовлення Комунального підприємства "Уманьводоканал" Уманської міської ради щодо трьох земельних ділянок, на яких розташовані артезіанські свердловини (обставина розміщення артезіанських свердловин на спірних земельних ділянках визнається обома сторонами в заявах по суті, тому на підставі ч. 1 ст. 75 ГПК України не підлягає доведенню).
Відповідно до Витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 214-231, том 1) 03.06.2021 здійснено державну реєстрацію земельних ділянок:
- Відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0029 площею 0,25 га, що розташована за адресою: Черкаська область, Уманська міська рада, Городецький водозабір, ділянка № 1,
- Відділом у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0028 площею 0,25 га, що розташована за адресою: Черкаська область, Уманська міська рада, Городецький водозабір, ділянка № 2,
- Відділом у м. Павлоград Міськрайонного управління у Павлоградському, Юр`ївському районах та м. Павлограді Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0030 площею 0,25 га, що розташована за адресою: Черкаська область, Уманська міська рада, Городецький водозабір, ділянка № 3,
категорія земель всіх трьох земельних ділянок - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення всіх трьох земельних ділянок: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)
12.11.2021 Уманська міська рада VIII скликання на 26 сесії ухвалила Рішення № 22-26/8 "Про розгляд звернень фізичних осіб та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування", відповідно до підп. 15, 16, 18 п. 1. затвердила проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок:
15) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0028) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 2, Комунальному підприємству "Уманьводоканал" Уманської міської ради за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
16) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжний будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0030) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 3, Комунальному підприємству "Уманьводоканал" Уманської міської ради за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
18) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га, в межах охоронної зони навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи площею 0,1119 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0029) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 1, Комунальному підприємству "Уманьводоканал" Уманської міської ради за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до підп. 4, 5, 7 п. 3. цього ж рішення передала у постійне користування земельні ділянки:
4) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0028) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 2, Комунальному підприємству "Уманьводоканал" Уманської міської ради за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
5) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0030) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 3, Комунальному підприємству "Уманьводоканал" Уманської міської ради за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
7) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га, в межах охоронної зони навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи площею 0,1119 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0029) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 1, Комунальному підприємству "Уманьводоканал" Уманської міської ради за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 114-116, том 1) 24.12.2021 на перелічені три земельні ділянки зареєстровано право власності територіальної громади, Уманської міської ради. Також 24.12.2021 на ці земельні ділянки зареєстровано право постійного користування за Комунальним підприємством "Уманьводоканал" Уманської міської ради. Право користування також підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с. 232-234, том 1).
На зареєстрованих трьох земельних ділянках знаходяться вищеперелічені артезіанські свердловини. Вказана обставина зазначається сторонами у заявах по суті, а тому не підлягає доведенню.
Позивач не зазначає про наявність у нього права власності чи права іншого законного користування артезіанськими свердловинами.
23.12.2022 Паланська сільська рада прийняла рішення № 36-21/VIII "Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки в адміністративних межах села Городецьке (за межами населеного пункту), відповідно до якого надала Паланській сільській раді дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 20,0000 га в адміністративних межах села Городецьке Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області (за межами населеного пункту); дозволила виконавчому комітету Паланської сільської ради виступити замовником технічної документації, укласти договір на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки з суб`єктом господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою згідно із законом; технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки розробити та затвердити у встановленому законом порядку (а.с.139, том 1)
На замовлення Паланської сільської ради у 2023 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область (а.с. 203-237, то 2, а.с. 112-114, том 3).
Відповідно до Пояснювальної записки технічної документації вихідними документами при розробці технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності є:
- договір на проведення заходу з інвентаризації земель водного фонду комунальної власності № 23 від 10 березня 2023 року;
- викопіювання з кадастрової карти (плану).
У Пояснювальній записці зазначено, що інвентаризація земель водного фонду комунальної власності проводилась на території за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область.
У п. 8. Пояснювальної записки "Використана затверджена містобудівна документація, а також викопіювання із такої документації" зазначено, що при розробці технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності, які розташована за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область не використовувалась затверджена містобудівна документація.
Із дослідженого випливає, що при розробці технічної документації не використовувались ні Генеральний план с. Городецьке, ні Генеральний план Паланської сільської ради, ні Генеральний план міста Умань. Зі змісту технічної документації не видно, що у розпорядженні інженера-землевпорядника були наявні документи, що свідчать про право власності на такі землі саме позивача.
За результатами розроблення зазначеної технічної документації сертифікованим інженером-землевпорядником В.В. Сабадаш надано пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель з інформацією, що містяться у документах та посвідчують право на земельні ділянки в Державному земельному кадастрі. Інженер-землевпорядник у своїх пропозиціях зазначив, що в результаті виконаних робіт щодо інвентаризації земель водного фонду за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область, при детальному аналізі наданих замовником документів, планово-картографічних матеріалів та іншої інформації, яка розміщена на публічній кадастровій карті України, із земель сформовано земельну ділянку загальною площею 19,2484 га. Обмеження, що визначені переліком обмежень щодо використання земельної ділянки, згідно додатку 6 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051, на земельній ділянці відсутні, що відображено на кадастровому плані. Також, формування земель виконано з урахуванням її фактичного використання та меж суміжних (раніше сформованих) земельних ділянок, зареєстрованих в Державному земельному кадастрі, право користування якими посвідчено правовстановлюючими документами.
З кадастрового плану земельної ділянки, координат поворотних точок меж земельної ділянки, відомостей про встановлення межових знаків, суд встановив, що нова земельна ділянка площею 19,2484 га сформована у вигляді "чобітка" за виключенням трьох земельних ділянок у вигляді рівних кіл, якими є три земельні ділянки площею 0,25 га, державна реєстрація яких здійснена у Державному земельному кадастрі 03.06.2021 і на які 24.12.2021 зареєстровано право власності територіальної громади Уманської міської ради, на таких земельних ділянках знаходяться артезіанські свердловини.
Тобто новосформована земельна ділянка та три спірні земельні ділянки є суміжними між собою, але не накладаються. Оскільки три земельні ділянки площею 0,25 га кожна, були сформовані і зареєстровані раніше, то на час виготовлення технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки площею 19,2484 га інженер-землевпорядник, враховуючи дані з кадастрової карти (плану), відомості з Державного земельного кадастру, не включив до меж новосформованої земельної ділянки раніше зареєстровані три земельні ділянки площею 0,25 га кожна.
Вказаним спростовуються доводи позивача, що в межах земельної ділянки (кадастровий номер 7124381500:02:001:0042) зареєстровані три земельні ділянки з кадастровими номерами 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га). Суд встановив, що досліджені три земельні ділянки не накладаються на новосформовану, а є суміжними з нею, тому жодна з них не перебуває в межах новосформованої.
Згідно з Інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (а.с. 148, том 2) земельна ділянка кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, цільове призначення 10.06. Для сінокосіння; категорія земель: землі водного фонду; вид використання - для сінокосіння; форма власності - інформація відсутня; площею 19,2484 га, місце розташування Черкаська область, Уманський район, Паланська сільська рада за межами с. Городецьке; технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, дата документації 20.03.2023, ПІБ інженера-землевпорядника - Сабадаш В.В.
Отже в Державному земельному кадастрі відсутня інформація про власника земельної ділянки кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, тоді як позивач наполягає, що така земельна ділянка перебуває у комунальній власності Паланської сільської ради.
Також позивач не надав суду доказів реєстрації права власності Паланської сільської ради на земельну ділянку площею 19,2484 га, кадастровий номер 7124381500:02:001:0042 в Державному реєстрі речових прав.
Проте навіть в разі реєстрації права власності на цю земельну ділянку за позивачем, це не є доказом того, що позивач автоматично має бути власником суміжних земельних ділянок, якими є три спірні земельні ділянки площею 0,25 га кожна, на яких розташовані артезіанські свердловини.
Позивач вважає, що відповідач, здійснивши реєстрацію права власності за собою на три земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030 порушив право позивача на ці земельні ділянки, оскільки вони не перебувають у межах міста Умань відповідно до Генерального плану міста, що хоч і не затверджений у порядку, встановленому законом (за переконанням позивача), але має доказову силу щодо того, що ці земельні ділянки не входять у межі міста Умань.
На підтвердження того, що такі земельні ділянки розташовані на території Паланської сільської територіальної громади в адміністративних межах с. Городецьке, Уманського району, Черкаської області (за межами населеного пункту) позивач надає Державний акт на право колективної власності на землю, серія ЧР № 15-44 від 30.01.1994, який видано колективному сільськогосподарському пайовому підприємству «Городецьке» відповідно до рішення Городецької сільської ради народних депутатів від 14 грудня 1995 року № 4-3. Позивач вважає, що відповідно до Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність між поворотними точками «В» і «Б» розташовані три земельні ділянки право власності на які було незаконно зареєстровано Уманською міською радою.
Поданий через систему "Електронний суд" відсканований Державний акт суд додатково роздрукував у кольоровому форматі (а.с. 108-110, том 3). Дослідивши його, суд встановив, що Державний акт на право колективної власності на землю видано Колективному сільськогосподарському пайовому підприємству "Городецьке" Городецькою сільською радою народних депутатів Уманського району Черкаської області у тому, що вказаному власнику землі передається у колективну власність 1356,5 гектарів землі в межах згідно з планом. Землю передано у колективну власність для ведення сільськогосподарського виробництва відповідно до Рішення Городецької сільської ради народних депутатів від 14.12.1995 № 4-3. Суд встановив, що в Державному акті на плані зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність зазначено склад земель по ділянках і такі земельні ділянки на плані позначені номерами і всі ці земельні ділянки мають забарвлення жовтогарячого кольору. Так до загальної площі земель, що передається в колективну власність, тобто до 1356,5 га входять 7 (сім) земельних ділянок: 1 - 506,6 га, 2 - 392,7 га, 3 - 6,8 га, 4 - 428,3 га, 5 - 20,9 га, 6 - 0,2 га, 7 -0 1,0 га. Землі інших форм власності на плані позначені білим кольором, в тому числі між поворотними точками Б і В міститься земельна ділянка у формі "чобітка", на якому на час розгляду справи розташовані три спірні земельні ділянки по 0,25 га кожна, на яких містяться артезіанські свердловини.
Отже позивач помиляється, стверджуючи, що на плані зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність вся зазначена область передана у колективну власність КСПП "Городецьке", останньому передано лише 1356,5 га, що позначені жовтогарячим кольором, тоді як виступ у вигляді "чобітка" позначений білим кольором, що відповідно до позначень означає, що ці землі належать до інших форм власності.
Позивач додав до позовної заяви копію справи про передачі земель у колективну власність КСГПП "Городецьке" Уманського району Черкаської області, 1995 року (а.с. 10-55, том 1, с. 107, том 3). Представник позивача стверджував, що матеріали цієї справи опосередковано доказують приналежність спірних земельних ділянок до меж села Городецьке і, відповідно, на теперішній час, до меж Паланської сільської ради.
Дослідивши план земель р-п "Овочевий", с. Городецьке, Уманського району Черкаської області (а.с. 55, том 1, с. 107, том 3), який у подальшому був перетворений у КСГПП "Городецьке", зокрема, на його кольоровій роздруківці (а.с. 107, том 3) суд з`ясував, що відповідно до умовних позначень межі населеного пункту (с. Городецьке) позначені рожевим обідком, тоді як земельна ділянка у формі "чобітка", на якій знаходяться спірні три земельні ділянки обведена блакитним кольором. Також по кольору заповнення спірні земельні ділянки позначені білим кольором, що відповідно до умовних позначень відноситься до меж інших землекористувачів.
Проаналізувавши все вищенаведене суд дійшов висновку, що позивач не надав жодного доказу, що спірні земельні ділянки знаходились у межах с. Городецьке і у подальшому увійшли у межі території Паланської сільської ради.
Крім того судом оглянуто Генеральний план міста Умань, що міститься на офіційній сторінці Уманської міської ради, кольорова роздруківка такого плану долучена до матеріалів справи (а.с. 100, том 3).
Так на Генеральному плані міста Умань міститься в умовних позначеннях дві межі міста - чорний штрих і червоний штрих, за першим земельна ділянка у формі "чобітка" не входить у межі міста, за другим - входить.
Твердження представника позивача, що оскільки такі земельні ділянки не входять до земель міста Умань відповідно до Генерального плану міста Умань (який, за твердженням самого позивача, не є затвердженим у встановленому законом порядку), то вони автоматично є власністю Паланської сільської ради є помилковими.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Право власності на земельні ділянки мають бути підтверджені відповідними правовстановлюючими документами, які позивач суду не надав.
Відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Оскільки суд встановив недоведеність позивачем обставини існування у нього будь-коли раніше права власності на спірні земельні ділянки, а стаття 387 ЦК України визначає лише право власника на витребування майна, то позивач не є особою, якому належить право витребування майна (земельних ділянок) від відповідача.
Суд зазначає, що частинами 1, 2 статті 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Позовом у процесуальному розумінні є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову. Звертаючись до суду, позивач у позовній заяві викладає предмет і підстави позову.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить ухвалити судове рішення. Предмет позову повинен мати правовий характер і випливати з певних матеріально-правових відносин.
Підстави позову становлять ті обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу, вказуючи при цьому на докази, що стверджують позов, зокрема, факти матеріально-правового характеру, що визначаються нормами матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, їх виникнення, зміну, припинення.
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права.
В свою чергу, на суд покладений обов`язок перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
Отже, предмет і підстава позову сприяють з`ясуванню наявності і характеру спірних правовідносин між сторонами, застосуванню необхідного способу захисту права, визначенню кола доказів, необхідних для підтвердження наявності конкретного цивільного права і обов`язку.
Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
У частині 2 ст. 4 ГПК України зазначається, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Отже, зазначені норми закону визначають об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Підставою для звернення до суду є наявність порушеного права і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Тобто правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод чи інтересів.
Застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності таких умов: наявності у позивача певного суб`єктивного права (інтересу); порушення такого права (інтересу) з боку відповідача; належності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством). Відсутність (недоведеність) будь-якої із зазначених умов унеможливлює задоволення позову. (див. постанову Верховного Суду від 07.11.2023 у справі № 920/1261/21).
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати чи буде воно відновлене у заявлений спосіб. Позов може бути задоволений лише у випадку встановлення факту порушення, невизнання або оспорення відповідачем (відповідачами) прав, свобод чи інтересів позивача. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову. (див. постанову Верховного Суду від 07.11.2023 у справі № 916/3574/21).
Судом встановлено, що позивач не довів належними доказами існування у нього як раніше так і на теперішній час права власності чи іншого права користування спірними земельними ділянками, тому він не має право на їх витребовування від особи, за якою право власності на ці земельні ділянки зареєстровано.
Відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові та не потребує перевірки обраного позивачем способу захисту і правової оцінки по суті спору (близька за змістом правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2023 у справі № 910/5958/20, від 04.12.2019 у справі № 910/15262/18, від 03.03.2020 у справі № 910/6091/19, від 02.09.2025 у справі № 925/1299/24).
Враховуючи відсутність порушеного права позивача реєстрацією спірних земельних ділянок на праві власності за відповідачем, суд не дає оцінку належності способу захисту щодо визнання окремих пунктів рішення Уманської міської ради.
Щодо непогодження відповідачем меж земельних ділянок при їх формуванні, то спірні три земельні ділянки сформовані і зареєстровані у 2021 році, і межували із землями, які не були того часу сформовані у земельні ділянки з відповідними кадастровими номерами і з наявністю інформації стосовно власника, тому така вимога закону не є порушеною з боку відповідача.
Стосовно зазначення позивачем одним із доказів приналежності спірних земельних ділянок до Паланської сільської ради коду КОАТУУ (Класифікатор об`єктів адміністративно-територіального устрою України) -712, то суд враховує, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" КОАТУУ втратив актуальність, Міністерством розвитку громад та територій розроблено та затверджено Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (наказ від 26.11.2020 № 290 зі змінами, внесеними наказом від 12.01.2021 № 3), який відповідає чинному законодавству і запроваджується на заміну КОАТУУ. Отже код КОАТУУ на час формування спірних земельних ділянок не діяв, тому такий код не підтверджує приналежність земельних ділянок до Паланської сільської ради.
Щодо позовної давності суд зазначає таке.
Про застосування позовної давності заявив відповідач у відзиві на позовну заяву.
За загальним правилом ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
У постанові від 18.12.2018 у справі №911/1437/17 Велика Палата Верховного Суду виснувала таке: «Перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з`ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв`язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.».
Суд зазначає, що оскільки порушення права або охоронюваного законом інтересу Паланської сільської ради у цій справі за поданим позову не встановлено і вимоги позову не підлягають задоволенню у зв`язку з їх необґрунтованістю, підстави для застосування позовної давності відсутні.
На підставі викладеного суд відмовляє у задоволенні позову повністю.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд".
Повне рішення складено та підписано 11.09.2025.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2025 |
Оприлюднено | 15.09.2025 |
Номер документу | 130157992 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них щодо усунення порушення прав власника |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.