Герб України

Рішення від 17.09.2025 по справі 640/20270/21

Одеський окружний адміністративний суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 640/20270/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко О.А

секретар судового засідання Іщенко С.О.

за участю сторін:

представника позивача - Марущак С.В.(згідно ордеру)

представника відповідача - Веретенник В.В. (згідно витягу)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.02.2021 №00129370902, №00129350902, №00129260902.

Справа розглядалась за правилами загального позовного провадження.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 року №2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Згідно із п. 1 «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 16 вересня 2024 року №399 цей Порядок розроблено на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України.

У відповідності до п. 4 Порядку №399 на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», Порядку №399 скеровано дану справу до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2025 року справу № 640/20270/21 передано на розгляд головуючому судді (судді-доповідачу): Вовченко О.А.

Ухвалою суду від 21 квітня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/20270/21, розпочато розгляд справи №640/20270/21 спочатку та визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження з викликом учасників процесу.

Ухвалою суду від 20 травня 2025 року, задоволено заяву представника позивача про участь у судовому засіданні по справі №640/20270/21 в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 16.07.2025 року занесеною до протоколу судового засідання відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача, щодо залишення без руху позовної заяви ТОВ «Українська нафтотрейдінгова компанія», оскільки станом на дату подання позивачем позовної заяви до суду 19.07.2021 року були відсутні в ст. 160 КАС України вимоги щодо зазначення у позовній заяві - відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Ухвалою суду від 16.07.2025 року занесеною до протоколу судового засідання відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача (Вхід. №ЕС/71924/25 від 16.07.2025 року) про участь у судовому засіданні призначеному до розгляду на 16.07.2025 року, о 14:10 годині по справі № 640/20270/21 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, оскільки представником відповідача порушено приписи ч. 2 ст. 195 КАС України та подано зазначене клопотання 15.07.2025 року (до суду надійшло 16.07.2025 року), тобто менше ніж за п`ять днів до судового засідання.

Ухвалою суду від 16 липня 2025 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі №640/20270/21. Призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 05.08.2025 року занесеною до протоколу судового засідання відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача (Вхід. №ЕС/79323/25 від 05.08.2025 року) про участь у судовому засіданні призначеному до розгляду на 05.08.2025 року, о 10:00 годині по справі № 640/20270/21 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, оскільки представником відповідача порушено приписи ч. 2 ст. 195 КАС України та подано зазначене клопотання 04.08.2025 року в 17:19 год (до суду надійшло 05.08.2025 року), тобто менше ніж за п`ять днів до судового засідання.

Ухвалою суду від 08.09.2025 року занесеною до протоколу судового засідання відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача (Вхід. №ЕС/92861/25 від 05.09.2025 року) про участь у судовому засіданні призначеному до розгляду на 08.09.2025 року, о 11:00 годині по справі № 640/20270/21 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, оскільки представником відповідача порушено приписи ч. 2 ст. 195 КАС України та подано зазначене клопотання 05.09.2025 року (до суду надійшло 05.09.2025 року), тобто менше ніж за п`ять днів до судового засідання. Судом оформлено ухвалу відповідно до ч. 7 ст. 243 КАС України 11.09.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначено, що співробітниками Головного управління ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю Українська нафтотрейдінгова компанія» з питань дотримання податкового законодавства, яке регулює придбання, зберігання, реалізацію пального, результати якої оформлені актом фактичної перевірки від 31.12.2020 № 6373/05/26-15-09-02/40370388. Перевіркою ТОВ «НТК» в акті фактичної перевірки встановлено порушення: п.85.2 ст.85 ПК України, а саме ТОВ «УНТК» не в повному обсязі надано документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки; п. 231.1, п. 231.3, п. 231.6 ст. 231 та п. 23 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а саме відсутність реєстрації ТОВ «УНТК» акцизних накладних в ЄРАН; п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213. п. 216.12 ст. 216, п. 231.6 ст. 231. п. 232.3, п.п. 232.4.2 та п.232.4 ст. 232, а саме ТОВ УНТК занижено податкові зобов`язання з акцизного податку за липень 2019 року на суму 2.798 860 грн.; ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме здійснення ТОВ «УНТК» оптової торгівлі пальним з акцизного складу з уніфікованим номером 1010734 за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В. без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним , за наявності місць оптової торгівлі; вбачається проведення ТОВ «УНТК» транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов`язання, з метою штучного формування витрат та податкового кредиту, які не мають реального товарного характеру. На підставі висновків акту перевірки, 16.02.2021 Головним управління ДПС у м. Києві прийнято податкові повідомлення-рішення: форми «Р» № 00129260902, яким збільшено суму грошового зобов`язання на загальну суму 3078764,00 грн., з яких 2798860,00 грн. сума основного платежу та 279 886,00 грн. штрафна санкція; форми «ПС» № 00129320902, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в сумі 83525,00 грн.; форми «ПС» № 00129350902, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в сумі 1020,00 грн.; форми «С» № 00129370902, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в сумі 500000,00 грн. Позивач вважає висновками ГУ ДПС у м.Києві, викладеними в Акті перевірки необґрунтованими, а складені на його підставі ППР протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Податкові повідомлення-рішення оскаржувалися позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової служби України. Рішенням ДПС України від 22.06.2021 № 13897/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення № 00129320902 на суму 83525,00 грн. скасовано, а № 00129370902, № 00129350902, № 00129260902 - залишено без змін, а скаргу ТОВ «УНТК» частково задоволено. Оскільки рішення про результати розгляду скарги на ППР надіслане ДПС України з суттєвим порушенням граничного строку для його направлення, то згідно з п. 56.9 2. 56 ПК України адміністративна скарга вважається задоволеною, а ППР скасованим. Наказ від 25.11.2020 № 729-п «Про проведення фактичних перевірок суб`єктів господарювання» є протиправним та таким, що не відповідає вимогам встановленим ст. 81 ПК України, не містить посилання на будь-які повідомлення/інформацію про порушення скаржником законодавства, чи інші підстави, що спричинили необхідність призначення фактичної перевірки платника податків. Вказаний наказ не містить жодної інформації щодо того, в рамках яких заходів контролюючим органом встановлено невідповідність діяльності ТОВ «УНТК» вимогам чинного законодавства; на підставі яких відомостей або документів (дата, номер, підпис уповноваженої особи) встановлені факти сумнівності; сумнівність, яких саме операцій (дата операції, характер та наслідки такої операції та інші докази вчинення таких операцій, показання свідків, працівників) встановлена податковим органом. Щодо порушень п. 85.2 ст. 85 ПК України, зазначено, що фактична перевірка в розумінні ст. 75 та 80 ПК України є відмінною від документальної та документальної невиїзної перевірки. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 N№ 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-1, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з метою изобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 р. на території України встановлено карантин та термін його продовжено. На виконання вимог зазначеної постанови, частина працівників ТОВ «УНТК» працюють віддалено на самоізоляції, у зв`язку з чим, на виконання письмового запиту ГУ ДПС У и Києві від 21.12.2020 року «Про надання пояснень та документального підтвердження» товариством було направлено на електронну адрecy, лише частину запитуваних документів. Скориставшись правом, визначеним ч. 86.7 ст. 86 ПК України, скаржником було подано до ГУ ДПС у м. Києві заперечення на Акт від 31.12.2020 та долучено копії документів на спростування висновків перевірки, які контролюючим органом залишені поза увагою. У відповідності до абз. 1 п. 52-1 підр. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. Нараховані ТОВ «УНТК» штрафні санкції у розмірі 1020,00 грн є безпідставними та протиправними. 01.07.2019 ТОВ «УНТК» отримало ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі № 990614201900253,3 терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024. 19.07.2019 позивачем було зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 410734 за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В для зберігання палива. Проте, через економічну недоцільність, товариством не отримувалась ліцензія на зберігання пального, у зв`язку з чим відповідно до заяви за формою № 1-АКПС від 28.12.2019 № 9316122872 ТОВ «УНТК» анульовано реєстрацію зазначеного акцизного складу. Відповідно до ч. 29 ст. 18 Закону України № 481, до суб`єктів господарювання, які здійснюють виробництво, імпорт, експорт, оптову і роздрібну торгівлю, зберігання таких товарів не застосовуються, починаючи з 23 травня 2020 року до 31 грудня 2020 року включно норми абзаців 8-10 ч.2 ст. 17 Закону України № 481. На виконання вимог п.23 підр. 5 розд. ХХ «Перехідні положення ПК України ТОВ «УНТК» було складено та зареєстровано в ЄРАН акцизні накладні форми «П»: згідно акцизної накладної №1 від 01.07.2019 року, складеною ТОВ «УНІК» та пресстрованою в ЄРАН за напрямом використання «3», ТОВ «УНТК» реалізовано пального за УКТ ЗЕД 2710124194 - 27,13 л. Особа-отримувач пального Приватне підприємство «Компанія «Надежда» (код ЄДРПОУ 22519085); згідно акцизної накладної №2 від 01.07.2019 року, складеною ТОВ «УНТК» та зареєстровано в ЄРАН за напрямом використання « 3», ТОВ «УНТК» реалізовано пального за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 - 598998,30 л. Особа-отримувач пального - Приватне підприємство «Компанія «Надежда» (код ЄДРПОУ 22519085); згідно акцизної накладної №5 від 01.07.2019 року, складеною ТОВ «УНТК» та зареєстровано в ЄРАН за напрямом використання « 3», ТОВ «УНТК» реалізовано пального за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 - 232859,23 л. Особа-отримувач пального ТОВ «Татнефть-АЗС- Україна» (код ЄДРПОУ 38194448). Загальний обсяг реалізованого пального за вказаними акцизними накладними становить 831884,66 л. Відповідно до п. 25 підр. 5 розд. ХХ «Перехідні положення ПК України, норми пунктів 120-2.1-120-2.3 статті 120-2 не застосовуються до акцизних накладних/розрахунків коригування, які платник зобов`язаний скласти з 1 липня по 30 листопада 2019 року. Згідно з п. 23 підр. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України та розд. IV Порядку № 262 можна дійти висновку, що зазначеними нормами врегулювано лише питания щодо перенесення обсягів залишків пального з системи електронного адміністрування реалізації пального до системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового в результаті чого складаються акцизні накладні форми "П". Разом з цим, необхідно зазначити, що вказаним підрозділом Порядку № 262 не регулюється питання складання акцизних накладних ферме "П" при реалізації залишків пального у подальшому. Отже неможливо застосовувати до спірних правовідносин п. 216.12 ст. 216 ПК України. ТОВ «УНТК» с платником акцизного податку, має ліцензію на право оптової торгівлі пальним № 990614201900253 від 01.07.2019, має у користуванні (експлуатації) акцизні склади пересувні (АСП) та з 19.07.2019 по 28.12.2019 на підставі договору нежитлового приміщення № 5 ла 01.07.2019 мав в користуванні акцизний склад за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул Ювілейна, буд. 66в. Станом на 01.09.2019 ТОВ «УНТК» розподілено залишки пального на акцизні склади пересувні (бензовози) з держ. № AA0534XK. AA2274XI. AA0534ХК та в подальшому відвантажено на акцизний склад за адресою Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66в, що підтверджується відповідними товаро-транспортними накладними № 831-850 від 01.07.2019, договором зберігання нафтопродуктів № 189 від 01.01.2019, укладеним між ТОВ «УНТК» та ФОВ «ДТК-ТРЕЙЛІНГ», які були надані до заперечень на Акт від 31.12.2020. Ha виконання вимог законодавства скаржником було складено акцизні накладні № 7, 8, 9,6, 10 від 01.07.2019. Також, 01.07.2019 3 AСП з держ. № АХ4714ЕТ було здійснено відвантаження залишків пального в обсязі 37058,04 л на адресу ТОВ «БЕНТ+», про що складено акцизну накладну № 4. ТОВ «УНТК» розподілило зазначені залишки пального в обсязі 695227.30 л. у тому числі 479477.30 л - помилково віднесені контролюючим органом до фактично відсутніх, у відповідності до вимог п. 23 підр. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України. Враховуючи, що ТОВ «УНТК» здійснено реалізацію пального в тому ж об`ємі, який був у залишках, зокрема 695227,30 л, без перевищення такого обсягу, у товариства не виникло обов`язку з реєстрації заявки на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та податкові зобов`язання зі сплати акцизного податку.

Від представника Головного управління ДПС у м. Києві до суду надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що ГУ ДПС у м. Києві, ознайомившись з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. ГУ ДПС у м. Києві на підставі наказу від 25.11.2020 № 729-п проведено фактичну перевірку ТОВ «УНТК», за адресую здійснення діяльності: м. Київ, пров. Куренівський, буд. 19/5, кв. 219, якою встановлено порушення п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212, п. 231.5 ст. 230 ПК України (акт перевірки від 31.12.2020 № 15373/Ж5/26-15-09-02/40370388). Перевіркою встановлено, що ТОВ «УНТК» порушено: п. 85.2 ст. 85 ПК України, а саме ТОВ «УНТК» не у повному обсязі надано документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки; В ході перевірки в порушення п. 85.2. ст. 85 ПКУ ТОВ «УНТК» не надано в повному обсязі інформацію та її документальне підтвердження щодо правомірності здійснення операцій з придбання та реалізації пального, в тому числі: акти приймання-передачі нафтопродуктів, акти видачі зі зберігання, акти наданих послуг, акти інвентаризації по залишкам нафтопродуктів, договори зберігання, договори перевезення, маршрутні листи тощо.; п. 231.1, п. 231.3, п. 231.6 ст. 231 та п. 23 підрозд. 5 розд. XX «Перехідні положення» ПК України, а саме відсутність реєстрації ТОВ «УНТК» акцизних накладних в ЄРАН; При співставленні інформації, наведеної у базах даних СЕАРП та СЕАРП СЕ, встановлено, що обсяги залишків пального ТОВ «УНТК», які станом на 30.06.2019 обліковувались у СЕАРП, були розподілені та потрапили до СЕАРП СЕ складають 831884,66 л., у тому числі: за кодом УКТ ЗЕД 2710124194 27,13 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 831 857,53 л. Станом на 31.12.2020, відповідно інформації, наведеної у базах даних СЕАРП та СЕАРП СЕ по ТОВ «УНТК» обліковується нерозподілений залишок пального за кодом УКТЗЕД 2710124194 в обсязі 25 595,3 л., а його фактичне місцезнаходження в ході перевірки не підтверджено. Перевіркою встановлено відсутність реєстрації ТОВ «УНТК» акцизних накладних в ЄРАН на пальне за кодом УКТ ЗЕД 2710124194 у загальному обсязі 25 595,32 л., чим порушено вимоги п. 231.1, п. 231.3, п. 231.6 ст. 231 та п. 23 підрозд. 5 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ; п. п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п. 216.12 ст. 216, п. 231.6 ст. 231, п. 232.3, п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 ПК України, а саме занижено податкові зобов`язання з акцизного податку за липень 2019 року на суму 2798860 грн.; ТОВ «УНТК» повинно було скласти та зареєструвати акцизні накладні з напрямом використання 3 «розподіл обсягу залишків пального станом на 01 липня 2019 року між акцизними складами/пересувними акцизними складами» на розподіл пального у акцизні склади пересувні, що відповідають дійсності та фактичній місткості АСП. Загальна фактична місткість АСП, де згідно зареєстрованих акцизних накладних станом на 01.07.2019 знаходились обсяги залишків пального, становить 108 470,00 л. (у тому числі: НОМЕР_1 35 760,00; НОМЕР_2 35 760,00; НОМЕР_3 36 950,00), але відповідно даних зазначених в СЕАРП та СЕ, ТОВ «УНТК» по розподілу, прийнято на вищезазначені пересувні акцизні склади 695227,30 літрів пального, що на 479 477,30 літрів більше фактичної місткості АСП. ТОВ «УНТК» не мало можливості тримати зазначений залишок нафтопродуктів в повному обсязі, та відповідно, у ТОВ «УНТК» було відсутнє право на використання ліміту пального в обсязі 479 477,30 літрів. Відповідно, ТОВ «УНТК» повинно було здійснити поповнення ліміту при подальшому відвантаженні (відпуску) пального в адресу контрагентів-клієнтів. ТОВ «УНТК» перевищило обсяги фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального та в порушення вимог п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п. 216.12 ст. 216, п. 231.6 ст. 231, п. 232.3, п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 ПКУ, ТОВ «УНТК» занижено податкові зобов`язання з акцизного податку за липень 2019 року на суму 2798860 грн.; ч. 8 ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме здійснення оптової торгівлі пальним з акцизного складу з уніфікованим номером 1010734 за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі.За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС у м. Києві винесено ППР від 16.02.2021: №00129320902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з обсягу реалізованого пального у сумі 83 525,00 гривень; №00129350902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1 020,00 грн., за порушення п. 85.2 ст. 85 ПК України; № 00129370902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 500 000,00 грн., за порушення п ч. 8 ст. 15 Закону № 481; № 00129260902, збільшення суми грошового зобов`язання на 3 078 746,00 грн., а саме: за податковими зобов`язаннями з акцизного податку на 2 798 860,00 грн. та за штрафними санкціями на 279 886,00 грн. (10%).

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги покладаючись на обґрунтування зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача сповіщений належним чином та завчасно в судові засідання не з`являвся про причини не явки суд не повідомив.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» (ідентифікаційний код 40370388) зареєстровано 25.03.2016 року, місцезнаходження: місто Київ, пров. Куренівський, будинок, 19/5, офіс 219, перебуває на податковому обліку з 25.03.2016 року. Позивач здійснює види діяьності: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами.

25 листопада 2020 року Головним управлінням ДПС у м. Києві на підставі доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами від 25.11.2020 № 737/26-15-09-02-14 прийнято наказ № 729-п «Про проведення фактичних перевірок суб`єктів господарювання», де з посиланням на п.п 80.2.5 п.80.2 ст. 80 ПК України наказано: провести фактичні перевірки субєктів господарювання (згідно з додатками 1-12) тривалістю 10 діб. Перевірку провести з метою дотримання вимог чинного законодавств, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального (т.3 а.с. 105). Згідно додатку 12 до наказу ГУ ДПС у м. Києві від 25.11.2020 № 729-п визначено ТОВ «Українська нафтотрейдінгова компанія» для проведення фактичної перевірки за адресою: м. Київ, пров. Куренівський, буд. 19/5 кв. 219, тривалість перевірки 10 діб з 21.12.2020 року. Період діяльності, що перевіряється ст.. 102 ПК України. (т.3 а.с 106).

21 грудня 2020 року в 15:00 посадовими особами органу ДПС, ГДРІ Безсмертним І.А. направлення № 2958/26-15-09-02 від 21 грудня 2020р., ГДРІ Лавровським О.А. направлення № 2959/26-15-09-02 від 21 грудня 2020р., ГДРІ Ізотенко Ю.О. направлення № 2960/26-15-09-02 від 21 грудня 2020р. проведено перевірку суб`єкта господарської діяльності ТОВ «Українська нафтотрейдінгова компанія» за адресою м. Київ, провулок Куренівський, буд. 19/5 кв. 219, що підтверджено Актом фактичної перевірки від 31.12.2020 № 15373/Ж5/26-15-09-02/40370388 (т.3 а.с. 228-239).

В ході проведення фактичної перевірки ТОВ «УНТК» відповідно до вимог п.п. 20.1.2, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 85.2, п. 85.4 ст. 85 Податкового Кодексу України ГУ ДПС у м. Києві звернулося до ТОВ «УНТК» із письмовою вимогою від 21.12.2020 № б/н, щодо надання до перевірки пояснення та документального підтвердження з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального за період з 01.06.2019 по дату закінчення перевірки (т.3 а.с. 73-74)..

ТОВ «УНТК» на письмову вимогу ГУ ДПС у м. Києві від 21.12.2020 в ході перевірки не надано в повному обсязі документального підтвердження щодо придбання, зберігання та реалізації пального.

У висновку акту фактичної перевірки зазначено, що за результатами перевірки ТОВ «УНТК» (код 40370388) встановлено порушення:

- п. 85.2 ст. 85 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме ТОВ «УНТК» не у повному обсязі надано документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки;

- п. 231.1, п. 231.3. п. 231.6 ст. 231 та п. 23 підрозд, 5 розд. ХХ "Перехідні положення" Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме відсутність реєстрації ТОВ «УНТК» акцизних накладних в ЄРАН;

- п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п. 216.12 ст. 216, n. 231.6 cm. 231, n. 232.3, п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 (зі змінами та доповненнями), а саме ТОВ «УНТК» занижено податкові зобов`язання 3 акцизного податку за липень 2019 року на суму 2798 860 грн.;

- ч. 8 ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (зі змінами та доповненнями), а саме здійснення ТОВ «УНТК» оптової торгівлі пальним з акцизного складу з уніфікованим номером 1010734 за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі;

- вбачається проведення ТОВ «УНТК» транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов`язання, з метою штучного формування витрат та податкового кредиту, які не мають реального товарного характеру.

ТОВ «Українська нафтотрейдінгова компанія» подано 26.01.2021 року до Головного управління ДПС у м. Києві заперечення на акт фактичної перевірки від 31.12.2020 року № 15373/Ж5/26-15-09-02/40370388 та додатки (т.1 а.с. 62-80).

Головним управлінням ДПС у м. Києві 09.02.2021 року розглянуті заперечення на акт фактичної перевірки від 31.12.2020 року № 15373/Ж5/26-15-09-02/40370388 та повідомлено позивача, що ГУ ДПС у м. Києві за результатами розгляду заперечення ТОВ «УНТК» вирішено висновки Аккта від 31.12.2020 № 15373/Ж5/26-15-09-02/40370388 залишити без змін, а заперечення залишити без задоволення (т.3 а.с.95-100).

За наслідком проведення фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві, 16.02.2021 року прийнято податкові повідомлення рішення:

- №00129320902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з обсягу реалізованого пального у сумі 83 525,00 гривень;

- №00129350902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1 020,00 грн., за порушення п. 85.2 ст. 85 ПК України;

- № 00129370902, про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 500 000,00 грн., за порушення п ч. 8 ст. 15 Закону № 481;

- № 00129260902, збільшення суми грошового зобов`язання на 3 078 746,00 грн., а саме: за податковими зобов`язаннями з акцизного податку на 2 798 860,00 грн. та за штрафними санкціями на 279 886,00 грн. (10%).

ТОВ «УНТК» подано до Державної податкової служби України скаргу на податкові повідомлення-рішення від 16.02.2021 №00129320902, №00129350902, № 00129370902, № 00129260902 (т.1 а.с. 81-96).

Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №13897/6/99-00-06-03-01-06 від 22.06.2021 року, скасовано ППР ГУДПС у м. Києві від 16.02.2021 № 00129320902 та залишено без змін ППР ГУ ДПС у м. Києві від 16.02.2021 №00129350902, №00129370902, № 00129260902, а скарга ТОВ «УНТК» частково задоволено (т.1 а.с. 97-105).

Позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення від 16 лютого 2021 року №00129350902, № 00129370902, № 00129260902 та звернувся з позовною заявою до суду.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Такі перевірки мають свої особливості щодо сфери правового регулювання, підстав для їх призначення, проведення, оформлення результатів та прийнятих за її наслідками рішень.

Підпунктом 75.1.3. пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки визначений статтею 80 ПК України.

За приписами підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України (в редакції чинній на дату призначення перевірки) фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Приписами п. 81.1 ст. 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів зокрема: копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

В п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

У пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 9-рп/2008 в справі № 1-10/2008 вказано, що при визначенні природи «правового акта індивідуальної дії» правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що «правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії)» стосуються окремих осіб, «розраховані на персональне (індивідуальне) застосування» і після реалізації вичерпують свою дію.

У постанові від 08 вересня 2021 року у справі № 816/228/17 Велика Палата Верховного Суду сформулювала висновок, що неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об`єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.

Також Велика Палата Верховного Суду у постанові у справі № 816/228/17 зазначено, що нормами ПК України з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів установлено умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки.

У постанові від 28 травня 2024 року у справі № 280/1431/23 Верховний Суд зазначив, що підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України встановлює в одному підпункті статті дві самостійні (окремі) підстави для проведення перевірки: (1) наявність та/або отримання певної інформації; (2) здійснення контролюючим органом функцій, визначених законодавством у відповідній сфері. Така особливість зазначеного підпункту зумовлює обов`язок контролюючого органу у наказі про призначення перевірки поряд з юридичною підставою у вигляді нумераційного позначення відобразити конкретну з таких двох фактичних підстав, яка і зумовила прийняття рішення про проведення перевірки, або ж обидві, в обсязі, достатньому для ідентифікації однієї з двох (або обох в сукупності у разі їх наявності). Відображення такої фактичної підстави не обов`язково має бути сформульоване тотожно до змісту правової норми, якою ця підстава встановлена, проте, повинна бути чітко визначена та змістовно відповідати правовій нормі.

Отже у разі, якщо підставою для призначення фактичної перевірки стало здійснення відповідних функцій, то контролюючий орган у рішенні про проведення перевірки поряд із посиланням на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України повинен саме про це зазначити.

З дослідженого судом наказу Головного управління ДПС у м. Києві «Про проведення фактичної перевірки суб`єктів господарювання» №729-п від 25 листопада 2020 року, вбачається, що відповідачем з посиланням на п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України зазначено як підставу для призначення фактичної перевірки позивача: контроль за дотриманням вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального.

В додатку 12 до наказу ГУДПС у м. Києві від 25.11.2020 № 729-п зазначено, що період діяльності, що перевіряється: згідно ст.102 ПК України.

З приписів ст. 102.1 ПК України, вбачається, що контролюючий орган, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня.

Отже відповідачем в наказі № 729-п від 25 листопада 2020 року відображено достатній обсяг інформації щодо підстави для проведення перевірки, а тому наказ не може вважатися оформленим з істотним порушенням вимог чинного законодавства.

Вказаний наказ не можна вважати протиправним, оскільки підстава для проведення перевірки змістовно відповідає правовій нормі п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України, а його недоліки, а саме, що не сформульовано підставу для проведення перевірки тотожно до змісту ст. 80 ПК України та не зазначення дати періоду діяльності ТОВ «УНТК», який буде перевірятися при цьому наявне посилання на ст.102 ПК України, щодо періоду діяльності ТОВ «УНТК» за який буде проведено перевірку, в розумінні статті 81 ПК України не є настільки значущими, що ставлять під загрозу можливість реалізації платником податків своїх прав.

Щодо застосування до ТОВ «УНТК» в податковому повідомленні-рішенні №00129350902 штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 1 020,00 грн., за порушення п. 85.2 ст. 85 ПК України суд зазначає наступне.

З метою виконання наданих функцій, відповідно до статті 20 ПК України, контролюючі органи мають серед інших прав, право запитувати та вивчати під час проведення будь-яких перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла в тому числі від платників податків та податкових агентів, зокрема і інформація про застосування реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі електронні копії розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, поданих до контролюючих органів. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Згідно з п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: зокрема, за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 85.2 ст. 85 ПК України, платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно приписів ст 85 ПК України, у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис (п.85.6). Отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи контролюючого органу, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису (п. 85.7).

До суду суб`єктом владних повноважень не було надано акт що засвідчував факт відмови позивача надати копії документів з переліком документів, які йому запропоновано подати, а також опис отриманих від ТОВ «УНТК» документів.

З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що 21.12.2020 року перевіряючими надано представнику ТОВ «УНТК» письмовий запит щодо надання до 12 год 00 хв. 23.12.2020 року до перевірки пояснення та документальне підтвердження з питань дотримання вимог законодавства, яке регулює придбання зберігання та реалізацію пального за період з 01.06.2019 року по дату закінчення перевірки, а саме:

- документи, що підтверджують право власності або право користування приміщеннями, нежитловими приміщеннями та іншими матеріальними активами, які використовуються для здійснення господарської діяльності;

- документи, що підтверджують право власності або право користування транспортних засобів, які використовуються для провадження господарської діяльності;

- картки рахунків та оборотно-сальдові відомості бухгалтерського обліку, в яких відображено залишки пального на в розрізі кожного місяця та кодів УКТ ЗЕД за перевірясмий період (рахунок 281, 203 та/або інші, де відображений рух пального);

- картки рахунків та оборотно-сальдові відомості по рахунками 31, 36, 63 та іншим, де відображались операції оприбуткування (придбання) та продажу пального за перевіряємий період;

- договори постачання нафтопродуктів та договори з покупцями нафтопродуктів, інформацію та документальне підтвердження щодо транспортування нафтопродуктів (товарно-транспортні накладні) на місце зберігання/оптової чи роздрібної торгівлі/акцизний склад та з місця зберігання/оптової чи роздрібної торгівлі/акцизного складу (державний номер, марка та вид транспортного засобу. ПІБ водія тощо);

- договори відповідального зберігання паливо мастильних матеріалів укладених між ТОВ «УНТК» та зберігачами/поклажедавцями, документальне підтвердження щодо транспортування нафтопродуктів (товарно-транспортні накладні) на місце зберігання пального;

- ТТН, акти зливу нафтопродуктів за формою 5-НП, акти приймання передачі товару та акти звіряння залишків нафтопродуктів між ТОВ «УНТК» та зберігачами/поклажедавцями;

- акти списання пального, первинна документація для підтвердження кількості списання пального (т. 3 а.с. 73-74)..

На письмовий запит ГУ ДПС у м. Києві від 21.12.2020 року про надання до 12 год 00 хв. 23.12.2020 року пояснень та завірених копій документів, позивачем надано наступні документи: договір суборенди транспортних засобів №1/20-1 від 01.01.2020; картка рахунку 63 та 31 за період червень 2019 листопад 2020; оборотно-сальдові відомості по рахунках 31, 36, 63 за період червень 2019 листопад 2020; оборотно-сальдові відомості по рахунку 28 за період червень 2019 листопад 2020; договори поставки нафтопродуктів: №137 від 30.01.2019; №107 від 26.11.2018; №170720-1 від 17.07.2020; №152 від 04.03.2019; №94/09-20 від 01.09.2020; №50/ФМ від 06.04.2020; №75/ФМ від 21.08.2020; №237/2/2118 від 30.03.2020; №717 від 25.11.2019; договори відповідального зберігання: №06/04-1 від 06.04.2020; № ХР 02/03/20 від 02.03.2020; №158-Н від 01.07.2019; №38 від 10.06.2020; № 2020/11хр від 11.02.2020; № 29 від 02.04.2018; № 2018/21хр від 01.06.2018. про що зазнаено в п. 2.1.3 описової частини акту перевірки.

З пояснень позивача вбачається, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» частина працівників працювали відділено, відповідно у позивача була відсутня можливість надати значну кількість копій документів у встановлений у вивозі контролюючого органу строк.

На підтвердження зазначеного відповідачу та до суду позивачем надано копію наказу ТОВ «УНТК» № 6 від 15.10.2020 року про переведення на дистанційну (надомну) роботу усіх працівників до закінчення встановленого Кабінетом Міністрів України карантину (т. 3 а.с. 75).

Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2020 року по справі № 816/2932/15: «Платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Платник податків у разі ненадання документів під час проведення перевірки не позбавлений права надання таких і після завершення такої перевірки, які мають бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення. Протягом п`яти робочих днів з дня отримання акта перевірки платник податків має право надати до контролюючого органу, що призначив перевірку, документи, визначені в акті перевірки як відсутні. У разі якщо до закінчення перевірки або у зазначений вище термін платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують відповідні показники, вважається, що такі документи у платника податків відсутні.».

Приписами п. 86.7 ст. 86 ПК України встановлено, що у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.

З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що позивачем подано до Головного управління ДПС у м. Києві заперечення на акт фактичної перевірки від 31.12.2020 № 15373/Ж5/26-15-09-02/40370388 та документи: акцизні накладні від 01.07.2019 року №1,2,4,5,6,7,8,9,10,13,14, 15,16,17,20; товарно-транспортні накладні від 01 липня 2019 року; договір №189 зберігання нафтопродуктів від 01 січня 2019 року; договір оренди №5 від 01 липня 2019 року; лист від ТОВ «Тантнєфть-АЗС-У країна» про номери акцизних складів від 27 червня 2019 р.; витяг з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від ПП «Компанія «Надежда» про акцизні склади від 4.12.2019; лист від ТОВ «Алпен Трейд» про виписку акцизних накладних; видаткова накладна №6365 від 02 листопада 2020 року від ТОВ «УНТК» на ТОВ «ЕКОЙЛТРЕЙД» та ТТН №6607 від 02 листопада 2020 р.; акт 5-НП №101 приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю від 02 листопада 2020 року; Акт №УТІ 100019361 прийому-передачі нафтопродуктів на зберігання від ПП «Компанія «Надежда» від 02.11.2020. та акт охорони; видаткова накладна №936 від 31 жовтня 2020 року; паспорт № 11Л2015912; акт звірки залишків дизельного палива ГІП «Компанія «Надежда» станом на 01

грудня 2020 року; залишки і обороти зберігання ТОВ «Татнсфть-АЗС-Україна» за період 01.11.2020 - 30.11.2020 р.; акт звірки №113001 за листопад 2020р. від «СПЕЦТОПТСЕРВІС»; акт звірки залишків дизельного палива ТОВ «Ойл Трансшипмент» за листопад 2020р.; оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за листопад 2020р.; акт звірки залишків дизельного палива 111 І «Компанія «Надежда» станом на 01 листопада 2020 року; залишки і обороти зберігання ГОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» за період 01.06.2019 - 30.06.2019 р; залишки і обороти зберігання ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» за період 01.07.2019 - 31.07.2019 р.; акт звірки залишків дизельного палива ПГІ «Компанія «Надежда» станом на 01 липня 2019 року; лист від ТОВ «Параллель М ЛТД» про виписку акцизних накладних; видаткові накладні від 07 жовтня 2019 року №2636, №2637, №2642, №2639, №2638, №2640, №2643, №2639, №2638, №2641; товарно-транспортні накладні від 07 жовтня 2019 року №3020, №3021, №3026, №3023, №3022, №3024, №3027, №3023, №3022, №3025; видаткова накладна №1549 від 22 липня 2019р.; ТТН №4241 від 22 липня 2019 року; повернення постачальнику №32813 від 27 листопада 2020р.; ТТН №В32813 від 27 листопада 2020р.; акт №УТП00032813 повернення нафтопродуктів із відповідального зберігання від ПП «Компанія «Надежда» від 27.11,2020р.; видаткова накладна №1250 від 01 липня 2019р.; ТТН №1334 від 01 липня 2019р.; акт №22-09-2020/2 приймання-передачі нафтопродуктів від 22 вересня 2020 р.; ЖД накладна ІМ 40 ТФ UA903180/2020/001607; акт №06-10-2020/1 приймання-передачі нафтопродуктів від 06 жовтня 2020 р.; ЖД накладна ІМ 40 ТФ UA903180/2020/001729; реєстри обліку господарських операцій з контрагентами ФГ «БЕЛОГОРОВСЬКЕ», TOB «ІНТЕРКОРТ», TOB «ПРЕМІУМ-РЕСУРС», ТОВ «КАРГОТРАНС 2012», ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД-Г РУН». ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ», ПП «АДОРА», ПП ЗНАМ`ЯНКА

«АВТО-СВІТ», ТОВ «РЕГІОН-ОІЛ», ТОВ «ДРУЖБА-НОВА» (ДО «Комбінат «АЙСТРА») (т.3 а.с. 76-94).

09.02.2021 року Головним управлінням ДПС у м. Києві розглянуті заперечення ТОВ «УНТК» від 26.01.2021 року на акт фактичної перевірки від 31.12.2020 року, та в повідомленні № 1885/І/26-15-09-02-16 від 09.02.2021 зазначено, що в ході перевірки в порушення п. 85.2. ст. 85 ПКУ ТОВ «УНТК» не надано в повному обсязі інформацію та її документальне підтвердження щодо правомірності здійснення операцій з придбання та реалізації пального, в тому числі: акти приймання-передачі нафтопродуктів, акти видачі зі зберігання, акти наданих послуг, акти інвентаризації по залишкам нафтопродуктів, договори зберігання, договори перевезення, маршрутні листи тощо.

Зазначення Головним управлінням ДПС у м. Києві в повідомленні № 1885/І/26-15-09-02-16 від 09.02.2021 «Про розгляд заперечення» про не надання позивачем: актів приймання-передачі нафтопродуктів, актів залишків нафтопродуктів, договорів зберігання, договорів перевезення, спростовується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: актом фактичної перевірки від 31.12. 2020 року, де заначено в п. 2.1.3 отримання документів на письмовий запит контролюючого органу зокрема і: договору суборенди транспортних засобів №1/20-1 від 01.01.2020 року; договорів відповідального зберігання: №06/04-1 від 06.04.2020; № ХР 02/03/20 від 02.03.2020; №158-Н від 01.07.2019; №38 від 10.06.2020; № 2020/11хр від 11.02.2020; № 29 від 02.04.2018; № 2018/21хр від 01.06.2018; разом з запереченнями на акт фактичної перевірки позивачем надано: акти приймання нафти, акти приймання-передачі нафтопродуктів, акти звірки залишків нафтопродуктів.

Щодо посилання відповідача в повідомленні № 1885/І/26-15-09-02-16 від 09.02.2021 про ненадання позивачем: актів наданих послуг, актів інвентаризації по залишкам нафтопродуктів, маршрутні листи, суд зазначає, що згідно запиту відповідача від 21.12.2020 року (т. 3 а.с. 73-74) такі документи не витребовувалися у ТОВ «УНТК».

Головним управлінням ДПС у м. Києві в повідомленні № 1885/І/26-15-09-02-16 від 09.02.2021 «Про розгляд заперечення», зазначено, що «ТОВ «УНТК» в ході перевірки та з урахуванням вимог п. 44.7 ст. 44 ПКУ не надано жодних первинних документів, що підтверджують господарські відносини між ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код 41223117) та ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП» (код 42351943) з передачі підакцизного пального в загальному об`ємі 1 535 051,00 літрів».

Суд звертає увагу, що до суду відповідачем не надано належних та допустимих доказів витребування ГУ ДПС у м. Києві у ТОВ «УНТК» під час проведення фактичної перевірки первинних документів по господарській діяльності між ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» та ТОВ «ВАНО-ТРЕЙД ГРУП», відповідно підстав для застосування відповідальності до позивача за ненадання вказаних документів судом не встановлено.

Відповідальність за невиконання вимог ст.85 ПК України встановлена п.121.1. ст.121 ПК України: «Незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Приписи п. 121.1 ст. 121 ПК України вказують на відповідальність у вигляді штрафу за незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю.

З вище зазначених досліджених документів, судом встановлено, що ТОВ «УНТК» було надано відповідь на запит Головного управління ДПС у м. Києві, та запитувані первинні документи.

Суд зауважує, що відповідальність передбачена виключно у разі ненадання платником податків відповіді на запит податкового органу чи ненадання запитуваних документів, при цьому судом встановлено, що ТОВ «УНТК» фактично надано відповідь на запит Головного управління ДПС у м. Києві, та запитувані документи, відповідно у контролюючого органу були відсутні підстави для притягнення позивача до відповідальності за ненадання первинних документів

З урахуванням вище викладеного суд дійшов висновку, що податкове повідомлення Головного управління ДПС у м. Києві від 16 лютого 2021 року №00129350902, щодо застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» штрафних (фінансових) санкцій (штраф) 1020,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо застосування до ТОВ «УНТК» в податковому повідомленні-рішенні №00129370902 штрафних (фінансових) санкцій (штраф) 500000,00 грн. за порушення ч. 8 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі Закон№ 481/95-ВР ), а саме за здійснення оптової торгівлі пальним з акцизного склад, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, суд зазначає наступне.

В акті фактичної перевірки від 31.12.2020 року, посадовими особами відповідача з посиланням на: абз. 1 та абз. 2 п.п. 14.1.212, п. 14.1 ст. 14, абз. 1 п. 231.3 ст. 231 ПК України, ст. 1, ч. 1, ч. 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР зазначено, що «Згідно бази даних ДПС України «Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового» ТОВ «УНТК» 19.07.2019 зареєстровано акцизний склад за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В з уніфікованим номером 1010734. Відповідно до Заяви за формою № 1-АКПС від 28.12.2019 № 9316122872 ТОВ «УНТК» анульовано реєстрацію даного АС. В ході аналізу бази даних ЄРАН 2019 за період з 01.07.2019 по 28.12.2019 ТОВ «УНТК» складено та у період з 15.08.2019 по 28.12.2019 зареєстровано в адресу контрагентів-покупців АН з кодом операції « 3»: реалізація пального суб`єкту господарювання неплатнику на фізичне відвантаження (відпуск) пального з акцизного складу ТОВ «УНТК» (з уніфікованим номером 1010734) за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66B у загальному обсязі 249 836,29 л.

Відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТОВ «УНТК» 01.07.2019 отримано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі № 990614201900253, з терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024. …

Тобто, якщо суб`єкт господарювання здійснює діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб`єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам та при цьому використовує місце (територію), на якій розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування, він зобов`язаний отримати ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за податковою адресою суб`єкта господарювання,

Таким чином, на підставі наданих документів та інформаційних ресурсів ДПС України (ЄРАН 2019, ЄРПН) перевіркою встановлено здійснення ТОВ «УНТК» оптової торгівлі пальним з акцизного складу з уніфікованим номером 1010734 за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 15 Закону № 481».

Під час розгляду справи судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що ТОВ «УНТК» отримало ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614201900253 з терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, місцезнаходження: 04073, м. Київ, Оболонський район, пров. Куренівський, буд. 19/5 кв. (офіс) 219 (т.1 а.с. 107).

19.07.2019 року ТОВ «УНТК» зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1010734, за адресою: Доекцька область, м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В для зберігання палива проте ліцензія на право зберігання пального товариством не отримувалася та відповідно до заяви за формою № 1-АКПС від 28.12.2019 року № 9316122872 ТОВ «УНТК» анульовано реєстрацію акцизного складу.

Приписами п.п. 14.1.212, п. 14.1 ст. 14 ПК України, визначено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (абз 1).

Згідно абз. 2 п.п. 14.1.212, п. 14.1 ст. 14 ПК України, реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

В абз. 1 п. 231.3 ст. 231 ПК України зазначено, що акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.

Відповідно до ст. 1 Закону № 481/95-ВР, оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб`єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам господарювання; місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Отже з приписів чинного законодавства вбачається, що оптової торгівлі пальним здійснюється лише за наявності відповідної ліцензії.

В ст. 15 Закону № 481/95-ВР зазначено, що ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво), які здійснюють оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі пальним копії таких документів не подають.

Також в ст. 15 Закону № 481/95-ВР встановлено річну плату за ліцензії на право оптової торгівлі пальним у розмірі:

- за наявності у ліцензіата місць оптової торгівлі пальним, - 5000 гривень за кожне таке місце;

- за відсутності у ліцензіата місць оптової торгівлі пальним, - 10000 гривень.

В ч. 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР зазначено, що суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання.

Отже, з положень наведених в ст. 15 Закону № 481/95-ВР вбачається два окремі види ліцензії на право оптової торгівлі пальним:

- ліцензія на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (за відсутності місць оптової торгівлі пальним);

- ліцензія на право оптової торгівлі пальним на кожне місце оптової торгівлі пальним (за наявності місць оптової торгівлі пальним).

Також законодавчо визначено відмінний перелік документів для їх отримання, та різний розмір річної плати за такі ліцензії.

Положеннями ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

В акті фактичної перевірки відповідачем зазначено, що 07.10.2019 року ТОВ «УНТК» складено та у період з 15.08.2019 року по 28.12.2019 року зареєстровано акцизні накладні: 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160 про реалізацію пального на адресу ТОВ «ТД КОНКОРД ЮГ» з акцизного складу ТОВ «УНТК» уніфікованим номером 1010734 за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В.

Під час розгляду справи судом також досліджені видаткові накладні від 07.10.2019 року: №2636, №2637, №2642, №2639, №2638, №2640, № 2643, № 2641 (т. 2 а.с. 105, 107, 109, 111, 113, 115, 117, 119) де зазначено про відпуск ТОВ «УНТК» на адресу ТОВ «ТД КОНКОРД ЮГ» палива дизельного ДП-Л-Євро5-ВО (УКТ ЗЕД 2710 19 43 00); товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 07 жовтня 2019 року: 3020, 3021, 3026, 3023, 3022, 3024, 3027, 3025, (т.2 а.с. 106, 108, 110, 112, 114, 116, 118, 120), де вказано, що ТОВ «УНТК» здійснило відпуск ТОВ «ТД КОНКОРД ЮГ» палива дизельного ДП-Л-Євро5-ВО з м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В.

Згідно із дослідженими судом доказами, ТОВ «УНТК» передавало товар (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО (УКТ ЗЕД 2710 19 43 00) у власність покупця ТОВ «ТД КОНКОРД ЮГ» за адресою акцизного складу (м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В) шляхом відвантаження товару в автотранспорт.

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд дійшов висновку, що ТОВ «УНТК», як суб`єкт господарювання, що здійснював оптову торгівлю паливом та маючи в наявності ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним №990614201900253 з терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, об`єктивно володів інформацією, що для легалізації оптової торгівлі пальним за наявності у позивача місць оптової торгівлі пальним приписами Закону № 481/95-ВР визначено наявність ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі.

Суд зазначає, що посилання позивача на те, що оптова торгівля з місцем оптової торгівлі за адресою Донецька область, місто Краматорськ, вул. Ювілейна, 66В за наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним не є порушенням законодавства є необґрунтованим та спростовується вище зазначеними приписами Закону № 481/95-ВР.

Ліцензія на оптову торгівлю пальним за відсутності місць оптової торгівлі № 990614201900253, яка була наявна у позивача є належним дозвільним документом в розумінні Закону №481 лише в тому випадку якщо у господарюючого суб`єкта відсутні місця оптової торгівлі.

За обставин, встановлених в даній справі, ТОВ «УНТК» мало в період з 01.07.2019 року місце оптової торгівлі (акцизний склад з уніфікованим номером 1010734) де і здійснювало оптову реалізацію пального, що підтверджується матеріалами справи, а тому, в контексті ч.8 ст.15 Закону №48, позивач повинен мати ліцензію на право оптової торгівлі пальним на таке місце оптової торгівлі пальним з зазначенням відомостей про місце зберігання/оптової торгівлі пальним (адреси).

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2022 у справі №340/2620/21 висловив правову позицію, що легалізація державою здійснення суб`єктом господарської діяльності з придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб`єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам за наявності місця (території), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування відбувається шляхом видачі ліцензії. Вчинення такого виду діяльності без попереднього погодження державою розцінюється відповідно до положень статті 17 Закону №481 як правопорушення, за вчинення якого настає відповідальність у вигляді штрафних санкцій.

Згідно абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону №481 до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.

З урахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку, що у позивача була відсутньою ліцензія на право оптової торгівлі пальним на кожне місце оптової торгівлі пальним (за наявності місць оптової торгівлі пальним), а тому застосування штрафу за абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону №481 є правомірним, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.02.2021 року №00129370902.

Щодо визначення ТОВ «УНТК» в податковому повідомленні-рішенні від 16.02.2021 року №00129260902 суми грошового зобов`язання за платежем пальне в розмірі 3078746,00 грн, (за податковими зобов`язаннями 2798860 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 279886,00 грн.) за порушення п.п. 213.1.12 п.213.1 ст. 213, п. 216.12 ст. 216, п. 231.6 ст. 231, п. 232.3. п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 ПК України, а саме ТОВ «УНТК» занижено податкові зобов`язання з акцизного податку за липень 2019 року на суму 2798860 грн, суд зазначає наступне.

В акті фактичної перевірки зазначено, що за результатом аналізу даних СЕАРП та СЕ за перевіряємий період встановлено, що y ТОВ «УНТК» відсутні обсяги пального для подальшої фізичної передачі (відпуску, відвантаження) без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку станом на 01.07.2019 у загальному обсязі 479477,30 л., у тому числі: за кодом УКТ ЗЕД 2710124194 - 244430,77 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710124512 - 122 420,29 л.; за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 -112 626,24 л.

Також в акті фактичної перевірки вказано, що згідно бази даних ЄРАН-2019 встановлено, що ТОВ «УНТК» після розподілу вищенаведених залишків пального до АСП, відвантажило 695335,34 л пального на АС (уніфікований номер 1010734) та 37058,04 л. у АСП держ. № НОМЕР_3 на адресу ТОВ «БРЕНТ+» (код 41423131). Товарно-транспортних накладних на підтвердження вищенаведених операцій ТОВ «УНТК» до перевірки не надано. Таким чином, максимальна фактична місткість АСП, де згідно зареєстрованих ТОВ «УНТК» акцизних накладних станом на 01.07.2019 знаходились обсяги залишків пального, становить 108470,00 л., при цьому до них прийнято (розподілено) 695 227,30 л., що на 479477,30 л. більше фактичної місткості АСП. Враховуючи вищевикладене, ТОВ «УНТК» не мало можливості розподілити зазначений залишок пального в повному обсязі, та відповідно, у ТОВ «УНТК» було відсутнє право на використання ліміту пального в обсязі 479 477,30 л.

Позивач вважає такі висновки ГУ ДПС ум. Києві такими, що не відповідають дійсності, оскільки до спірних правовідносин неможливо застосовувати п. 216.12 ст. 216 ПК України, яка говорить, що датою виникнення податкових зобов`язань з акцизного податку щодо операцій, визначених у пп. 213.1.12. п. 213.1 ст. 213 цього Кодексу, a саме реалізації з акцизного складу/акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, є дата реалізації таких обсягів пального або спирту.

ТОВ «УНТК» с платником акцизного податку, має ліцензію на право оптової торгівлі пальним № 990614201900253 від 01.07.2019, має у користуванні (експлуатації) акцизні склади пересувні (АСП) та з 19.07.2019 по 28.12.2019 на підставі договору нежитлового приміщення № 5 від 01.07.2019 мав в користуванні акцизний склад за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул Ювілейна, буд. 66В. Станом на 01.09.2019 ТОВ «УНТК» розподілено залишки пального на акцизні склади пересувні (бензовози) з держ. № AA0534XK. AA2274XI. AA0534ХК та в подальшому відвантажено на акцизний склад за адресою Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66в, що підтверджується відповідними товаро-транспортними накладними № 831-850 від 01.07.2019, договором зберігання нафтопродуктів № 189 від 01.01.2019, укладеним між ТОВ «УНТК» та ФОВ «ДТК-ТРЕЙЛІНГ». Ha виконання вимог законодавства позивачем були складені акцизні накладні № 7, 8, 9,6, 10 від 01.07.2019. Також, 01.07.2019 3 AСП з держ. № АХ4714ЕТ було здійснено відвантаження залишків пального в обсязі 37058,04 л на адресу ТОВ «БЕНТ+», про що складено акцизну накладну № 4. У зв`язку з обмеженою місткістю, кожним із вказаних бензовозів з метою розподілення зазначеного обсягу залишків пального було здійснено перевезення за декілька разів. Оскільки Порядком № 262 не передбачено можливості коригування даних щодо реквізитів акцизного складу пересувного, а також роз`єднання об`єму пального на декілька акцизних накладних, перевезеного одним АСП, ТОВ «УНТК» було складено акцизні накладні на загальний об`єм 695227,30 л, який був перевезений вказаними АСП 01.07.2019.

З акту фактичної перевірки та податкового повідомлення-рішенні від 16.02.2021 року №00129260902 вбачається, що підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення стали висновки про порушення позивачем п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п. 216.12 ст. 216, п. 231.6 ст. 231, п. 232.3. п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 ПК України

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Приписами п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПК України визначено, що платником акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий.

В ст. 215 ПК України встановлено групи підакцизних товарів, порядок справляння та ставки акцизного податку.

Згідно п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 ПК України, об`єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що: отримані з інших акцизних складів/акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних; ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією; вироблені в Україні, реалізація яких є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 цього пункту, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

В п. 216.12 ст. 216 ПК України зазначено, що датою виникнення податкових зобов`язань щодо операцій, визначених у підпункті 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, є дата реалізації таких обсягів пального або спирту етилового.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 ПК України, платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Приписами п. 231.6 ст. 231 ПК України встановлено, що платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального або спирту етилового не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу. Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального або спирту етилового в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, платник податку зобов`язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального або спирту етилового, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктами 215.3.1 або 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до п. 232.1 ст. 232 ПК України, облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Згідно з п. 232.3 ст. 232 ПК України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (?АНакл), обчислений за формулою зазначеною в цьому пункті Кодексу.

В п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 ПК України вказано, що у разі якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального за умови наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку, не менше ніж сума акцизного податку, розрахованого з обсягу пального у такій заявці. Кошти сплаченого акцизного податку, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального, зараховуються на окремі рахунки, відкриті платнику акцизного податку в центральному органі виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Підпунктом 232.4.4 пункту 232.4 статті 232 ПК України визначено, що у разі виявлення помилок у зареєстрованих заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового платник податку має право в межах 365 днів зареєструвати коригування до такої заявки на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в межах позитивного значення показника ?АНакл, визначеного відповідно до пункту 232.3 цієї статті. При цьому таке коригування до заявки на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового повинно відображатися у декларації з акцизного податку за період, в якому відбулося таке коригування.

Верховний Суд у постанові від 21 квітня 2022 року у справі № 380/799/20 висловив правову позицію про те, що Податковий кодекс України виділяє поняття «реалізації підакцизного товару (продукції)» та «реалізації пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу». Так, реалізація пального для цілей розділу VI «Акцизний податок» ПК України має місце, зокрема у випадку саме фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального. Натомість, в інших випадках підакцизний товар (продукція), в тому числі і пальне, вважається реалізованим внаслідок проведення будь-якої операції (серед іншого, згідно з договором купівлі-продажу, міни, поставки, іншими господарськими чи цивільно-правовими договорами), що передбачає відвантаження такого товару.

Також Верховний Суд у постанові від 26 жовтня 2023 року у справі №420/11327/21 виснував, що суб`єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції з пальним на митній території України, які визначені підпунктом 14.1.212 пункту 14.1. статті 14 ПК України, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу є платником акцизного податку, а тому має до початку здійснення таких операцій зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального та в подальшому складати акцизні накладні на обсяги реалізації. Облік отриманого та витраченого (реалізованого) пального має вестись з метою виявлення об`єкта оподаткування акцизним податком, а саме: обсягів перевищення витраченого (реалізованого) пального над отриманим. При цьому якщо обсяги реалізованого (витраченого) пального не перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку, за які сплачено акцизний податок, то у платника податків не виникатиме і об`єкта оподаткування відповідно до підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу. Такий облік можливий лише за умови реєстрації суб`єкта господарювання платником акцизного податку.

Відповідно до пункту 22, 23 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України, платники податку зобов`язані з 1 травня 2019 року до 1 червня 2019 року зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов`язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Акцизні накладні / розрахунки коригування, складені:

до 30 червня 2019 року (включно), реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних до 15 липня 2019 року (включно);

з 1 до 31 липня 2019 року (включно), реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних у період з 23 липня до 15 серпня 2019 року (включно);

з 1 серпня 2019 року, реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних у терміни, передбачені пунктом 231.6 статті 231 цього Кодексу.

Для розподілу обсягів залишків пального, що обліковуються у платників податку в системі електронного адміністрування реалізації пального, між акцизними складами / акцизними складами пересувними, де такі обсяги залишків пального знаходяться фактично станом на 1 липня 2019 року:

а) платники податку та суб`єкти господарювання, які з 1 липня 2019 року не підпадають під визначення платників податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу та у яких станом на 16 липня 2019 року в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишків пального, зобов`язані скласти акцизні накладні в двох примірниках на такі обсяги пального, перший примірник зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з 16 до 20 липня 2019 року (включно), із зазначенням в акцизних накладних акцизних складів / акцизних складів пересувних, де такі обсяги пального фактично знаходилися станом на 1 липня 2019 року, та розпорядників таких акцизних складів / акцизних складів пересувних шляхом заповнення обов`язкових реквізитів акцизної накладної, передбачених підпунктами "г", "ґ", "з" та "и" пункту 231.1 статті 231 цього Кодексу;

б) після виконання платником податку вимог підпункту "а" цього пункту щодо відповідного розпорядника акцизного складу / акцизного складу пересувного такий розпорядник акцизного складу / акцизного складу пересувного зобов`язаний з 16 до 22 липня 2019 року (включно) зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних другий примірник отриманої акцизної накладної, складеної платником податку згідно з підпунктом "а" цього пункту.

Обсяги ввезеного на митну територію України пального або спирту етилового з 1 до 15 липня 2019 року (включно) обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового в такій послідовності: 16 липня 2019 року зараховуються автоматично на підставі оформлених належним чином митних декларацій у розрізі платників податку та умов оподаткування пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД; з 16 до 22 липня 2019 року (включно) розподіляються між акцизними складами пересувними, що використовуються під час такого ввезення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених платником податку - розпорядником таких акцизних складів пересувних.

Отже, для осіб, які були платниками акцизного податку з реалізації пального до 01.07.2019 року, передбачено здійснення розподілу наявних в СЕА РП станом на цю дату обсягів пального, шляхом складання акцизних накладних в двох примірниках. При цьому для перших примірників передбачено строк реєстрації з 16 по 20 липня 2019 року, а для других - з 16 по 22 липня 2019 року.

Реєстрація акцизних накладних повинна здійснюватися за формою, затвердженою Міністерством фінансів України (п. 231.2 ПК України).

23.07.2019 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового», зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 09.07.2019 за № 753/33724.

Наказом Міністерства фінансів України № 262 затверджено Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, а також нові форми документів, зокрема: заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів; акцизну накладну форми «П»; акцизну накладну форми «С»; розрахунок коригування акцизної накладної форми «П»; розрахунок коригування акцизної накладної форми «С»; форму заявки на поповнення (коригування) залишку пального; форму заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового.

Отже, виконання вимоги щодо складання і реєстрації акцизних накладних на розподіл пального в строки, встановлені п. 23 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ у зазначені вище терміни унеможливилося у зв`язку з несвоєчасним набрям чинності наказу Міністерства фінансів України від 19.06.2019 № 262.

Процедура заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового відповідно до статей 231, 232 розділу VI "Акцизний податок" ПК України, визначена в Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України № 262 від 19.06.2019 (далі Порядок № 262).

В п. 2 р. І Порядку № 262, зазначено, що особи, які ввозять на митну територію України або вивозять за межі митної території України пальне або спирт етиловий, здійснюють реалізацію пального або спирту етилового відповідно до вимог підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу та які відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу визначені платниками акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового (далі платник податку), складають: акцизні накладні форми "П", розрахунки коригування акцизної накладної форми "П", заявки на поповнення (коригування) залишку пального у разі реалізації пального.

Приписами р. ІV Порядку № 262, встановлено, що акцизна накладна форми "П", яка складається для перенесення обсягів залишків пального з системи електронного адміністрування реалізації пального до системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового і розподілу таких обсягів між акцизними складами / акцизними складами пересувними, де такі обсяги пального фактично знаходилися станом на 01 липня 2019 року, заповнюється в порядку, визначеному у розділах I, II цього Порядку з урахуванням особливостей, визначених у пунктах 2, 3 цього розділу. Таблична частина акцизної накладної заповнюється у порядку, визначеному в пункті 16 розділу ІІ цього Порядку (п.1). Для розподілу обсягу залишків пального між власними акцизними складами / пересувними акцизними складами, розпорядниками яких є платники податку, які станом на 01 липня 2019 року зареєстровані в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального, а з 01 липня 2019 року підпадають під визначення платників податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 Кодексу та у яких станом на 16 липня 2019 року в системі електронного адміністрування реалізації пального обліковуються обсяги залишків пального, зобов`язані скласти акцизні накладні форми "П" у двох примірниках на обсяги залишків пального та зареєструвати їх в Єдиному реєстрі акцизних накладних у порядку і терміни, визначені пунктом 23 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. У такій акцизній накладній не зазначаються: цифровий код операції для акцизної накладної, яка складається в одному примірнику (у відповідному полі зазначається цифра "0"); реквізити акцизного складу / акцизного складу пересувного, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне; серія та номер податкового векселя, виданого до отримання або ввезення пального на митну територію України; повне або скорочене найменування та код за ЄДРПОУ отримувача такого пального суб`єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, або суб`єктів літакобудування, або замовників, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", або підприємств, установ та організацій системи державного резерву; адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб`єкт господарювання неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки. У відповідних клітинках рядків акцизної накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються (крім цифри "0", яка зазначається у клітинках, призначених для цифрового коду операції для акцизної накладної, яка складається в одному примірнику, та може зазначатися у клітинці, призначеній для ознаки умов оподаткування). У такій акцизній накладній зазначаються: ознака щодо умов оподаткування пального "0" або "4"; ознака щодо напрямів використання пального "3"; номер примірника "1" або "2" із кількості примірників "2"; реквізити платника податку, який склав акцизну накладну, як особи, що реалізує пальне, та особи отримувача пального розпорядника акцизного складу; реквізити акцизного складу або пересувного акцизного складу, на який фізично відвантажене (отримане) пальне.

Отже розділом IV Порядку № 262 не регулюється питання складання акцизних накладних форми "П" при реалізації залишків пального у подальшому.

Порядок складання акцизної накладної форми "П" та порядок її заповнення визначено розділом ІІ Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового.

Відповідно до п. 1 р. ІІ Порядку № 262 акцизна накладна форми "П" складається в день ввезення на митну територію України пального чи в день реалізації пального у разі кожної повної або часткової операції з реалізації пального.

Положеннями п. 2 р. ІІ Порядку№ 262 заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового передбачено, що акцизні накладні реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

В п. 4 р. ІІ Порядку № 262 зазначено, що заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового визначено порядок заповнення акцизної накладної.

Так, вказаним пунктом зокрема визначено, що у відповідному рядку зазначається ознака щодо умов оподаткування пального: "1" - пальне, яке не підлягає оподаткуванню згідно з підпунктом 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 розділу VI Кодексу; "2" - пальне, звільнене від оподаткування акцизним податком згідно з пунктом 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу; "3" - ввезені на митну територію України або вироблені в Україні бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів, що оподатковуються на умовах, встановлених пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу, за ставкою акцизного податку, визначеною підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу, без застосування підвищувального коефіцієнта 10; "4" - пальне, реалізоване та/або використане як сировина для виробництва непідакцизної продукції, яке оподатковується на умовах, встановлених пунктами 229.2 - 229.7 статті 229 розділу VI Кодексу. Акцизні накладні з ознакою щодо умов оподаткування "4" (які передбачають відвантаження пального на умовах, встановлених пунктами 229.2 - 229.7 статті 229 розділу VI Кодексу) можуть бути виписані в межах ліміту квот, встановлених Кабінетом Міністрів України для отримувачів такого пального; "5" - залишки пального, які не обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального (утворилися до 01 липня 2019 року у суб`єктів господарювання, які до 01 липня 2019 року не є платниками акцизного податку з реалізації пального). Така умова оподаткування може бути зазначена тільки у суб`єктів господарювання, які до 01 липня 2019 року не підпадали під визначення платника акцизного податку з реалізації пального згідно з пунктом 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу та не були зареєстровані в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального, а з 01 липня 2019 року підпадають під визначення платника акцизного податку з реалізації пального згідно з пунктом 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу та зареєстровані в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового.

На підтвердження обґрунтування позовної заяви щодо розподілення позивачем станом на 01.09.2019 року залишків пального на акцизні склади пересувні (причіп до автомобіля) з держ. № AA0534XK, AA2274XI та в подальшому відвантажено на акцизний склад за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 66в, позивачем до суду надано: договір суборенди транспортного засобу № 9/19-2 від 01.07.2019 укладеного ТОВ «УНТК» (суборендар) з ФОП ОСОБА_1 (орендар) (т.3 а.с. 320-33); акт приймання-передачі № 9 до договору суборенди транспортного засобу від 01.07.2019 (т.3 а.с. 34), товаро-транспортні накладні № 831-850 від 01.07.2019 (т. 3 а.с. 9-27), договором зберігання нафтопродуктів № 189 від 01.01.2019, укладеним між ТОВ «УНТК» та ФОВ «ДТК-ТРЕЙЛІНГ» (т.1 а.с. 120-125) договором оренди нежитлового приміщення № 5 від 01.07.2019 року укладеного з ФОВ «ДТК-ТРЕЙЛІНГ» (орендодавець) на оренду нежитлового приміщення площею 600 кв. м. обладнаного ємностями для зберігання бензину та дизельного палива за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ювілейна, буд 66В (т.1 а.с. 204-206). Ha виконання вимог законодавства позивачем були складені акцизні накладні № 7, 8, 9,6, 10 від 01.07.2019 (т. 1 а.с. 214-217). Також, 01.07.2019 3 AСП з держ. № НОМЕР_3 було здійснено відвантаження залишків пального в обсязі на адресу ТОВ «БЕНТ+», що підтверджено видатковою накладною та товарно-транспортною накладною (т.2 а.с. 70-71), про що складено акцизну накладну № 4 (т.1 а.с 211). Також поставка нафтопродуктів на адресу ТОВ «БЕНТ+» підтверджено договором поставки нафтопродуктів № 137 від 30 січня 2019 року (т.3 а.с.40-44), видатковою накладною, товарно-транспортною накладною, рахунком на оплату від 01.07.2019 року та платіжним дорученням від 02.07.2019 року (т. 3 а.с. 45-48)..

З досліджених судом товарно-транспортних накладних № 831-850 від 01.07.2019 (т. 3 а.с. 9-27), вбачається здійснено неодноразового перевезення (акцизні склади пересувні) автомобілями з причепами з держ. № AA0534XK, AA2274XI 01.07.2019 року палива за адресою Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ювілейна 66В.

З урахуванням приписів Порядку № 262 ТОВ «УНТК» було складено акцизні накладні на загальний об`єм 695227,30 л, який був перевезений вказаними АСП 01.07.2019 року, що не спростовується відповідачем.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ «УНТК» на підтвердження вище зазначених господарських операцій надавав до Головного управління ДПС у м. Києві документи, що підтверджено записами в п. 2.1.3 акту фактичної перевірки та в додатку до заперечення на акт фактичної перевірки. Однак відповідач при прийняття податкового повідомлення рішення не надав оцінку наданим позивачем документам.

Також суд звертає увагу, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень на якого відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, не надав до суду належних, допустимих та достатніх доказів на обґрунтування прийнятого податкового-повідомлення рішення №00129260902 від 16.02.2021 року та висновків акту фактичної перевірки.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначені норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

При цьому належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» частково, а саме в частинні визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у м. Києві від 16.02.2021 року №00129350902 та №00129260902.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до приписів ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Враховуючи часткове задоволення позову, суд дійшов висновку що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 4213,00 грн., сплачений згідно платіжного доручення № 1785 від 14.07.2021 (т.1 а.с.17).

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 16.02.2021 року №00129350902.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 16.02.2021 року №00129260902.

В іншій частинні позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» 4213,00 грн., грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Українська нафтотрейдінгова компанія» (04073, м. Київ, пров. Куренівський, буд. 19/5, офіс 219, код ЄДРПОУ 40370388).

Відповідач: Головного управління ДПС у м. Києві, (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011).

Суддя О.А. Вовченко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.09.2025
Оприлюднено19.09.2025
Номер документу130281853
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю