14/231-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну(Симона Петлюри), 16 тел. 235-24-26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2010 р. Справа № 14/231-10
Господарський суд Київської області у складі судді Бацуци В. М.
при секретарі судового засідання Поліщук О. Д.
за участю представників учасників процесу:
від позивача: Попов А. С. (довіреність б/н від 29.11.2010 р.);
від відповідача-1: Бурунська Ю. Ю. (довіреність № 3/16 від 21.06.2010 р.);
від відповідача-2: Чижевський М. Г. (довіреність б/н від 22.06.2010 р.);
розглянувши матеріали справи
за позовом Консорціуму „Науково-виробниче об'єднання „Укргідроенергобуд”, м. Київ
до:
1) Відкритого акціонерного товариства „Укргідроенерго”, м. Вишгород;
2) Товариства з обмеженою відповідальністю „Енергопром”, м. Новодністровськ, Чернівецька область;
про стягнення 9 815 269, 92 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Консорціум „Науково-виробниче об'єднання „Укргідроенергобуд” звернулось в господарський суд Київської області із позовом до ВАТ „Укргідроенерго”, ТОВ „Енергопром” про стягнення у солідарному порядку 9 815 269, 92 грн. заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем неналежним виконанням відповідачами своїх обов'язків щодо оплати за виконані позивачем роботи за додатковою угодою № 51 до генерального підрядного контракту № 3 від 15.01.2002 р. на будівництво Дністровської гідроакумулюючої електростанції від 18.03.2010 р. та за договором підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 22.11.2010 р. порушено провадження у справі № 14/231-10 за позовом Консорціуму „Науково-виробниче об'єднання „Укргідроенергобуд” до ВАТ „Укргідроенерго”, ТОВ „Енергопром” про стягнення 9 815 269, 92 грн. і призначено її розгляд у судовому засіданні за участю представників учасників процесу на 01.12.2010 р.
01.12.2010 р. у судовому засіданні представник позивача надав документи, витребувані судом, та усні пояснення щодо своїх позовних вимог, позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні надав суду документи, витребувані судом, та відзив б/н б/д на позовну заяву, у якому він просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову щодо нього у повному обсязі, оскільки додатковою угодою № 51 до генерального підрядного контракту № 3 від 15.01.2002 р. на будівництво Дністровської гідроакумулюючої електростанції від 18.03.2010 р. та договором підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. не встановлено йому обов'язок по оплаті виконаних позивачем робіт, а встановлено такий обов'язок для відповідача-2, а також надав усні пояснення щодо своїх заперечень проти позову, просив суд відмовити в задоволенні позову щодо нього повністю з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача-2 у судовому засіданні надав суду документи, витребувані судом, та відзив б/н б/д на позовну заяву, у якому зазначив, що його заборгованість перед позивачем за договором складає 9 815 269, 92 грн., а також надав усні пояснення по суті спору, позов визнав у повному обсязі.
За наслідками судового засідання судом оголошено вступну і резолютивну частини рішення у даній справі.
Заслухавши пояснення представників учасників процесу, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
18.03.2010 р. між відповідачем-1 та відповідачем-2 було укладено додаткову угоду № 51 до генерального підрядного контракту № 3 від 15.01.2002 р. на будівництво Дністровської гідроакумулюючої електростанції, згідно умов п. 2.1. якого замовник і генпідрядник вступають в довгострокові виробничо-господарські взаємовідносини для виконання будівельних, монтажних, проектних, пусконалагоджувальних, інших робіт пов'язаних з будівництвом та введенням в експлуатацію об'єкту.
Згідно п. 2.2. угоди генпідрядник зобов'язується за завданням замовника на свій ризик власними та/або залученими силами та засобами збудувати об'єкт, дотримуючись вимог чинного законодавства і, у встановлений проектною документацією строк, здати об'єкт замовнику. Генпідрядник щомісячно, до 25 числа поточного місяця, узгоджує із замовником програму робіт наступного місяця. Генпідрядник проводить індивідуальне випробовування встановленого та змонтованого обладнання, здає замовнику окремі черги, комплекси та об'єкт в цілому, усуває за свій рахунок недоробки, що зумовлені неякісним виконанням робіт.
Відповідно до п. 3.3. угоди ціна предмету контракту складає 3 547 094 400, 00 грн. та є динамічною.
Пунктом 5.2.4. угоди передбачено, що замовник зобов'язаний оплатити генпідряднику виконані до консервації об'єкта будівництва роботи та відшкодувати йому пов'язані з нею витрати.
Пунктом 5.3.1. угоди передбачено, що генпідрядник має право залучати відповідно до умов контракту третіх осіб (субпідрядників).
Згідно п. 6.1. угоди замовник забезпечує фінансування будівництва об'єкта, в тому числі забезпечує своєчасне фінансування програми робіт, проведення розрахунків з генпідрядником за роботи, виконані у відповідності до погоджених замовником графіків виконання БМР. З урахуванням графіків, програми робіт, сторони щомісячно, до 25 числа поточного місяця, узгоджують план фінансування наступного місяця і кварталу, в тому числі необхідність і величину авансування конкретних робіт.
Згідно п. 6.3. угоди замовник щомісячно здійснює проміжні розрахунки за роботи, які проводяться протягом 10 (десяти) банківських днів з дати підписання сторонами акту приймання виконаних підрядних робіт за формою № КБ-2в і довідки про вартість виконаних робіт за формою КБ-3 про кінцевий результат робіт (затверджені наказом Державного Міністерства регіонального розвитку та будівництва України 04.12.2009 р. № 554), підписаних уповноваженими представниками сторін.
Відповідно до п. 6.4. угоди генпідрядник надає замовнику зазначені вище форми № КБ-2в і № КБ-3 не пізніше 5 (п'ятого) числа місяця наступного за звітним. Замовник протягом 3-х (трьох) робочих днів перевіряє реальність довідки та акту виконаних робіт, підписує їх, або дає мотивовану відмову в їх підписанні.
Відповідно до п. 6.5. угоди кінцеві розрахунки за виконані генпідрядником роботи замовник здійснює потягом 30 календарних днів після підписання акту здачі об'єкта в експлуатації.
Пунктом 6.8. угоди передбачено, що оплата робіт, виконаних субпідрядниками, проводиться на підставі складених ними та підписаних генпідрядником документів про прийняття виконаних робіт та їх вартості і може проводитися безпосередньо генпідрядником або замовником, якщо не передбачено договором субпідряду.
Пунктом 8.1. угоди передбачено, що генпідрядник за погодженням із замовником, на договірних засадах самостійно залучає до виконання спеціальних робіт субпідрядні організації і забезпечує координацію їх діяльності на будівельному майданчику.
Пунктом 8.2. угоди передбачено, що приймання робіт, виконаних субпідрядниками, здійснює генпідрядник, із послідуючою передачею їх замовнику.
Згідно п. 8.5. угоди генпідрядник відповідає за результати роботи субпідрядників і виступає перед замовникам як генеральний підрядник, а перед субпідрядниками - як замовник. Генеральний підрядник несе відповідальність перед субпідрядниками за невиконання або неналежне виконання замовником своїх зобов'язань за договором підряду, а перед замовником - за невиконання зобов'язань субпідрядниками.
Пунктом 17.3. угоди визначено, що дана додаткова угода до контракту вступає в силу з дня її підписання і діє протягом всього строку будівництва об'єкта.
01.08.2006 р. між позивачем та відповідачем-2 було укладено договір підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС, згідно умов п. 2.1. якого генпідрядник доручає виконати, а субпідрядник виконує на свій ризик власними або залученими силами та засобами, наступне: підготовку споруд для монтажу обладнання; вибір параметрів обладнання та його поставку; проектні та науково-дослідні роботи; монтажні роботи; виконання дослідних та пускових випробувань головного зразка гідроагрегату та всього обладнання пускової схеми Дністровської ГАЕС; здачу робочо-технічній та робочій комісіям, що призначені замовником, робіт в строки, передбачені графіками; проведення необхідних випробувань відповідно до нормативів; усунення за рахунок субпідрядника наслідків неякісного виконання робіт.
Згідно п. 2.2. договору крім вищезазначених робіт, за взаємною згодою сторін, субпідрядник може виконувати інші види робіт та послуг, що оформляються додатковою угодою.
Відповідно до п. 2.3. договору генпідрядник здійснює організацію та координацію виробничого процесу з будівництва Дністровської ГАЕС, а саме виконує функції, пов'язані з забезпеченням технічною документацією; вирішенням технічних питань, що виникають в процесі виконання робіт; організовує приймання і здачу виконаних субпідрядником робіт замовнику; забезпечення пожежно-сторожової охорони виконаних робіт та об'єктів незавершеного будівництва в межах будівельного майданчика.
Відповідно до п. 3.1. договору вартість будівельно-монтажних робіт, що підлягають виконанню по цьому договору визначається кошторисами, калькуляціями, розрахунками, які є невід'ємною частиною даного договору. Вартість першочергових будівельно-монтажних робіт, що підлягають виконанню по цьому договору, орієнтовно складає 27 500 000, 00 грн.
Пунктом 3.3. договору передбачено, що вартість робіт згідно п. 2.1. розраховується щомісячно субпідрядником, узгоджується генпідрядником в поточних цінах згідно ДБН та проектно-кошторисної документації і представляються замовнику для узгодження та прийняття до оплати фактично виконаних робіт.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що генпідрядник забезпечує своєчасне фінансування програми робіт, проведення розрахунків з субпідрядником за виконані роботи у відповідності з погодженим генпідрядником графіком виконання робіт, в межах реального надходження коштів на будівництво Дністровської ГАЕС. З урахуванням графіків, річної програми виконання робіт, сторони щомісячно, до 20 числа поточного місяця, підписують (узгоджують) програму робіт наступного місяця, кварталу, яка буде невід'ємною частиною договору, із вказанням об'ємів, строків та ціни виконуваних робіт.
Пунктом 5.2. договору передбачено, що генпідрядник до початку виконання робіт, в межах виділених замовником авансів, може перераховувати субпідряднику необхідний аванс грошовими коштами або матеріальними ресурсами на підставі наданих субпідрядником заявок.
Пунктом 5.5. договору передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться на протязі 10 днів після підписання довідки по формі КБ-3, яка передається генпідряднику не пізніше 27-го числа звітного місяця.
Згідно п. 9.1. договору здача проміжних робіт в обсязі узгодженої програми здійснюється субпідрядником щомісячно, з оформленням актів прийомки виконаних підрядних робіт форми КБ-2в до 25 числа звітного місяця, а довідки форми КБ-3 до 27-го числа звітного місяця.
Згідно п. 9.2. договору здача-приймання робіт після виконання всієї програми або її частини здійснюється у відповідності до чинного порядку і оформлюється відповідним актом.
Відповідно до п. 14.1. договору генпідрядник забезпечує фінансування будівництва об'єкта, проведення розрахунків з субпідрядником за виконані роботи згідно умов цього договору.
Пунктом 16.2 договору передбачено, що договір вступає в силу після подання субпідрядником погодженого із генпідрядником, замовником та генпроектувальником ПВР (проекту виробництва робіт) і діє протягом всього терміну виконання програми робіт згідно узгоджених графіків.
В подальшому за період дії договору між позивачем та відповідачем-2 було підписано двадцять одну додаткову угоду до договору підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. на виконання додаткових робіт.
Із аналізу положень додаткової угоди № 51 до генерального підрядного контракту № 3 від 15.01.2002 р. на будівництво Дністровської гідроакумулюючої електростанції від 18.03.2010 р. та договору підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. вбачається, що зобов'язаною особою перед позивачем по оплаті виконаних ним робіт за договором підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. є тільки генпідрядник –відповідач-2.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Статтею 11 цього ж кодексу передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:
1) договори та інші правочини;
2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
4) інші юридичні факти.
Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Згідно ч. 1. ст. 543 цього ж кодексу у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Згідно ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Статтею 838 цього ж кодексу передбачено, що підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.
Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку.
Замовник і субпідрядник не мають права пред'являти один одному вимоги, пов'язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.
Суд вважає за необхідне зазначити, що додаткова угода № 51 до генерального підрядного контракту № 3 від 15.01.2002 р. на будівництво Дністровської гідроакумулюючої електростанції від 18.03.2010 р. та договір підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. не встановлюють обов'язок відповідача-1 оплати виконаних позивачем робіт по будівництву об'єктів Дністровської ГАЕС, а встановлюють такий обов'язок відповідача-2.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідач-1 не є солідарним боржником разом із відповідачем-2 по виконанню обов'язків щодо оплати за виконані позивачем роботи за договором підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р.
На виконання умов договору підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. та додаткових угод до нього позивачем у період з 2009 р. по 2010 р. було виконано для відповідача-2 будівельні роботи та поставлено обладнання і матеріали на загальну суму 108 360 072, 39 грн., що підтверджується накладними та відповідними довіреностями відповідача-2, виданими на своїх представників для отримання матеріалів, актом здачі-приймання проектної документації, довідками про вартість виконаних підрядних робіт та витрати (форма КБ-3), перелік яких наведений у позовній заяві б/н від 18.11.2010 р., наявними у матеріалах справи.
За період дії договору та додаткових угод до нього та станом на час розгляду справи відповідачем-2 було лише частково виконано свій обов'язок по оплаті виконаних будівельних робіт і по оплаті поставлених матеріалів і обладнання та перераховано позивачу грошові кошти у розмірі 98 544 802, 47 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Регулювання відносин, що виникають у зв'язку із купівлею-продажем товару і виконанням робіт здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами і безпосередньо договором.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною 1 ст. 692 цього ж кодексу передбачено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Згідно ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Статтею 854 цього ж кодексу передбачено, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.
Частиною 1 ст. 530 цього ж кодексу закріплено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 цього ж кодексу порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 цього ж кодексу боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У встановлений договором та додатковими угодами до нього строк і станом на час розгляду справи відповідач-2 обов'язок щодо оплати виконаних позивачем будівельних робіт та оплати матеріалів і обладнання за договором та додатковими угодами до нього у повному обсязі не виконав і його заборгованість перед позивачем складає 9 815 269, 92 грн., що підтверджується додатковою угодою № 51 до генерального підрядного контракту № 3 від 15.01.2002 р. на будівництво Дністровської гідроакумулюючої електростанції від 18.03.2010 р., договором підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р., накладними та відповідними довіреностями відповідача-2, виданими на своїх представників для отримання матеріалів, актом здачі-приймання проектної документації, довідками про вартість виконаних підрядних робіт та витрати (форма КБ-3), перелік яких наведений у позовній заяві б/н від 18.11.2010 р., актом звіряння розрахунків № 104 від 01.12.2010 р., підписаним позивачем та відповідачем-2, наявними у матеріалах справи.
Отже, вимоги позивача про стягнення із відповідача-2 заборгованості у розмірі 9 815 269, 92 грн. за договором підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, а вимоги позивача про стягнення із відповідача-1 заборгованості у розмірі 9 815 269, 92 грн. за договором підряду № 35-1/1 на будівництво об'єктів Дністровської ГАЕС від 01.08.2006 р. є такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, обставини справи, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача-2.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Позов в частині позовних вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю „Енергопром” про стягнення 9 815 269, 92 грн. заборгованості задовольнити повністю.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Енергопром” (ідентифікаційний код 31195398) на користь Консорціуму „Науково-виробниче об'єднання „Укргідроенергобуд” (ідентифікаційний код 33834660) 9 815 269 (дев'ять мільйонів вісімсот п'ятнадцять тисяч двісті шістдесят дев'ять) грн. 92 (дев'яносто дві) коп. заборгованості та судові витрати 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн. 00 (нуль) коп. державного мита і 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 (нуль) коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Відмовити у задоволенні позову в частині позовних вимог до Відкритого акціонерного товариства „Укргідроенерго” про стягнення 9 815 269, 92 грн. заборгованості повністю.
Суддя В. М. Бацуца
Повний текст рішення підписаний
07 грудня 2010 р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2010 |
Оприлюднено | 29.12.2010 |
Номер документу | 13085405 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бацуца В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні