Першотравневий районний суд м.чернівців
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяЄдиний унікальний номер 725/7589/25
Номер провадження 3/725/2034/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.10.2025 року Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Піхало Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли вiд Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за cт.212-21 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ :
Так, відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту поданого політичною партією «Команда Михайлішина», ідентифікаційний код - 43775098 (далі - Партія) за І квартал 2025 року до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру. За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені у Звіті Партії відомостей про майно, доходи витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Частиною 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства.
Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Водночасзаконом непередбачено яксамих звітівпро майно,доходи,витрати ізобов`язанняфінансового характерумісцевих організаційполітичної партії,так і обов`язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов`язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.
Згідно з п.п. 3-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року №102/21, відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не набули статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або у Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід`ємною частиною Звіту політичної партії.
Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному веб - сайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
Після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.
У свою чергу після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід`ємними частинами.
За результатами системного аналізу вищенаведених положень нормативно-правових актів, вбачається, що звіти місцевих організацій є лише умовною формою додатку, який є невід`ємною частиною Звіту політичної партії.
Таким чином, закон визначає саме політичну партію відповідальною за порушення порядку подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи).
Водночас зміст cт. 21221 КУпАП не містить вказівки на те, що суб`єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому.
Таким чином, керівнику (уповноваженій особі) Партії при формуванні Звіту надається можливість вчинити дії, пов`язані із організацією внесення інформації до Реєстру усіх відомостей про зареєстровані місцеві організації, які набули статусу юридичної особи, та за потреби внесення інформації до Реєстру.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та відомостей, зазначених у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії, Партія має 1 місцеву організацію, Чернівецьку обласну регіональну парторганізацію Партії.
При цьому відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру вказаної місцевої організації не додано до Звіту.
Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у поданні Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Чернівецької обласної регіональної парторганізації Партії (ід. код 43812380) та є порушенням ч.ч. 9, 11, 13 ст. 17 Закону, п. 1 - 6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року №102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 року за №507/36129.
Зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звіту відповідно до абзац. 2 та 4 п. 6 розд. III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 року №6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 року за № 117/35739.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за І квартал 2025 року від 17.06.2025 року №2302, затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 17.06.2025 року №180/25, який опубліковано на офіційному веб - сайті Національного агентства відповідно до вимог ч.25 cт.17 Закону.
У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов`язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року №102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 року за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний,шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченої Реєстром відповідно до Закону.
Слід зазначити, що повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Розділом 7 п. 7.2. Статуту Партії, затвердженого протоколом від 06.09.2020 року №1 позачергового з`їзду політичної партії «Добробут», передбачено, що Голова Партії без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, незалежно від форми власності та підпорядкування як в Україні, так і за кордоном, фізичними особами; здійснює поточний контроль за використанням майна та коштів Партії.
У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Отже, враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 21221 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.
Звіт Партії за І квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 05.05.2025 року 12:56 (унікальний ідентифікатор Звіту 02f9еf20-2997-11f0-8696-8bfa1b6a117d) та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа керівник Партії порушив порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 21221 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив провадження у справі закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. При цьому, зазначав, що допущена ним помилка, а саме не подання разом із Звітом Політичної партії « ОСОБА_2 » звіту Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії «Команда Михайлішина» була здійснена внаслідок розумової, фізичної та психологічної перевтоми, що вказує на існування випадку (казусу) з огляду на те, що він не передбачав можливості настання суспільно небезпечних наслідків внаслідок неподання звіту Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії «Команда Михайлішина», а також він не міг їх передбачити в силу об`єктивних причин, хронічних та системних проблем зі здоров`ям. Крім того, звертав увагу суду на те, що ні Політична партія «Команда Михайлішина», ні Чернівецька обласна регіональна парторганізація політичної партії «Команда Михайлішина» не володіють жодними активами, не отримують доходи, не мають жодних витрат та зобов`язань фінансового характеру, що також додатково вказує на відсутність суспільно небезпечних наслідків не подання мною звіту Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії «Команда Михайлішина». Отже, вважає, що в його діях відсутній обов`язковий складовий елемент адміністративного правопорушення у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, умислу, направленого на його скоєння.
Суд заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Так, згідност.7 КУпАПніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положень ст.ст.245,252,280,283 КУпАП Українипри розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи, підлягають з`ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до протоколу №50-33/1115 від 06.08.2025 року встановлено, що 17 червня 2025 року було виявлено, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду керівника політичної партії «Команда Михайлішина», місцезнаходження юридичної особи: м. Чернівці, вул. Ольги Кобилянської, буд.53, кв.29, у порушення вимогст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив порядок подання Звіту.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та відомостей, зазначених у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії, Партія має 1 місцеву організацію, Чернівецьку обласну регіональну парторганізацію Партії. При цьому відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру вказаної місцевої організації не додано до Звіту.
Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у подані Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Чернівецької обласної регіональної парторганізації Партії (ід. код 43812380) та є порушенням ч.ч. 9, 11, 13 ст. 17 Закону, п. 1 - 6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року №102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 року за №507/36129.
Зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звіту відповідно до абзац. 2 та 4 п. 6 розд. III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 року №6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 року за № 117/35739.
Згідно з вимогами п.2 ч.11 ЗУ«Про політичні партії в Україні», звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру обов`язково включає такі розділи: "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цьогоЗакону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу).
Отже, невідображені у Звіті Партії відомостей про майно, доходи витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, є порушенням пункту 2 частини 11 статті 17 Закону України «Про політичні партії в України», за що передбачена адміністративна відповідальність заст. 212-21 КУпАП.
Відповідно дост.212-21 КУпАПпорушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю наявних у справі доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення №50-33/1115 від 06 серпня 2025 року (а.с.3-7), в яких зафіксовані обставини вчинення адміністративного правопорушення;
- витяги з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань;
- звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за І квартал 2025 рік;
- копією листа Національного агенства з питань запобігання корупції про надання пояснення та складання протоколу №50-20/56685-25 від 30.06.2025 року;
- копією листа Національного агенства з питань запобігання корупції про надання пояснення та складання протоколу №50-20/61287-25 від 15.07.2025 року;
- копією листа Національного агенства з питань запобігання корупції про надання пояснення та складання протоколу №50-20/64818-25 від 28.07.2025 року;
- копії рекомендованих повідомлень;
- роздруківка з вебсайту щодо викликів;
- копією Статуту політичної партії «Команда Михайлішина»;
- копією Висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру №2302 від 17.06.2025 року;
- копією листа Національного агенства з питань запобігання корупції щодо направлення протоколу про адміністративне правопорушення №50-19/71123-25;
- список згрупованих поштових відправлень по Україні №4599 від 12.08.2025 року.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд вважає, що вони у сукупності відображають усі обставини, які мають значення для повного та об`єктивного розгляду справи про адміністративне правопорушення та підтверджують факт порушенням ОСОБА_1 , як керівником політичної партії«Команда Михайлішина», порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, визначеним ст. 17 ЗУ«Про політичні партії в Україні» за що передбачена адміністративна відповідальність заст. 212-21 КУпАП.
Змістстатті 212-21 КУпАПне містить чіткої вказівки на те, що суб`єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія, на якуст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні»покладено обов`язок щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Статтею 3 Закону України «Про політичні партії в Україні»визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно доКонституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
З огляду на викладене, з урахуванням вимогстатті 14 КУпАП, якою встановлено адміністративну відповідальність посадових осіб за адміністративні правопорушення, пов`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 як керівник політичної партії «Команда Михайлішина» не тільки керує поточною діяльністю партії, а й представляє цю політичну партію у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі шляхом підписання документів від імені партії.
Відповідно дост. 212-21 КУпАПсуб`єктом адміністративного правопорушення є фізична особа, яка відповідальна за подання звіту політичної партії до НАЗК, якою в даному випадку, а також з огляду на копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, може бути і є ОСОБА_1 , за підписом якого було подано звіт партії.
Суб`єктивна сторона у даному випадку характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу.
Отже наведені вище вимоги законодавства дозволяють зробити однозначний висновок про те, що відповідальність заст. 212-21 КУпАПнесе посадова особа, в даному конкретному випадку - керівник політичної партії «Команда Михайлішина» - ОСОБА_1 , а встановлені обставини підтверджують, що ним скоєно правопорушення, передбаченест.212-21 КУпАП.
Таким чином, твердження ОСОБА_1 про те, що він внаслідок отриманих під час проходження військової служби хронічних захворювань, та постійно перебуває в стані загострення, та в стані розумової, фізичної чи психологічної перевтоми, допустив помилку в поданні звіту партії не звільняють його від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
З доданих до протоколу матеріалів вбачається, що НАЗК вжило всіх можливих та допустимих заходів щодо належного повідомлення ОСОБА_1 як посадової особи - керівника партії про вчинене правопорушення, дату явки до контролюючого органу для надання пояснень по суті вчиненого правопорушення, складання протоколу про адміністративне правопорушення та щодо роз`яснення прав, передбачених нормамиКонституції Українита КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника, враховується характер вчиненого правопорушення, матеріальний стан правопорушника та дані про його особу.
Враховуючи всі обставини справи, на правопорушника ОСОБА_1 слід накласти стягнення у вигляді штрафу, оскільки даний вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення.
Відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 212-21, 294 КУпАП, Закону України «Про судовий збір»,-
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого cт.212-21 КУпАП, і за його вчинення накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100 грн. 00 коп. в дохід держави.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд міста Чернівців.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Піхало Н.В.
| Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
| Дата ухвалення рішення | 13.10.2025 |
| Оприлюднено | 24.10.2025 |
| Номер документу | 131173745 |
| Судочинство | Адмінправопорушення |
| Категорія | Адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення Порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру |
Адмінправопорушення
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Піхало Н. В.