Касаційний господарський суд верховного суду
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяУХВАЛА
28 жовтня 2025 року
м. Київ
cправа № 911/4706/15 (911/1396/24)
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Погребняка В.Я. - головуючого, Васьковського О.В., Огородніка К.М.,
розглянувши матеріали касаційних скарг Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Атрекс" в особі ліквідатора Шкабрія Михайла Петровича
на рішення Господарського суду Київської області
від 11.12.2024
у складі судді: Лопатін А.В.,
та постанову Північного апеляційного господарського суду
від 15.09.2025
у складі колегії суддів: Пантелієнка В.О. (головуючий), Доманської М.Л.,
Козир Т.П.,
у справі за позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атрекс",
Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Аларіт"
про визнання недійсним договору купівлі-продажу, визнання права власності, витребування майна, визнання недійсним договору іпотеки та скасування державної реєстрації права іпотеки на земельну ділянку
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - ПАТ АБ "Укргазбанк", заявник) 13.10.2025, засобами електронного зв`язку, звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 у справі № 911/4706/15(911/1396/24), заявивши при цьому клопотання про зупинення дії оскаржуваних судових рішень.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 911/4706/15(911/1396/24) було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., суддя - Огороднік К.М., суддя - Васьковський О.В., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.10.2025.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Атрекс" в особі ліквідатора Шкабрія Михайла Петровича (далі - ТОВ "Атрекс", заявник) 13.10.2025, засобами поштового зв`язку, звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 у справі № 911/4706/15(911/1396/24).
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 911/4706/15(911/1396/24) було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., суддя - Огороднік К.М., суддя - Васьковський О.В., що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 13.10.2025.
В обґрунтування підстав касаційного оскарження ПАТ АБ "Укргазбанк" та ТОВ "Атрекс" зазначають про порушення судами попередніх інстанцій статей 203, 267, 387, 388 ЦК України за неврахування правових позицій Верховного Суду викладених у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.01.2021 у справі № 824/62/20, постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 14.06.2019 по справі № 910/6642/18, постанові Верховного Суду від 21.05.2020 у справі 920/551/19 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.11.2024 у справі № 204/8017/17.
Розглянувши матеріали касаційних скарг ПАТ АБ "Укргазбанк" та ТОВ "Атрекс", колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги відповідають вимогам щодо їх форми та змісту згідно зі статтею 290 Господарського процесуального кодексу України.
Щодо заявленого ПАТ АБ "Укргазбанк" клопотання про зупинення дії рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанови Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 колегія суддів зазначає про таке.
Абзацом 2 частини 4 статті 294 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за наявності клопотання особи, яка подала касаційну скаргу, суд у разі необхідності вирішує питання про зупинення виконання рішення (ухвали) суду або зупинення його дії, якщо зупинити його виконання неможливо.
Частиною 1 статті 332 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Клопотання про зупинення виконання судового рішення має бути мотивованим, містити підстави для зупинення виконання судового рішення, підтверджені належними доказами. У клопотанні заявник повинен навести обґрунтування його вимог та довести, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для відновлення порушених прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, або буде неможливим повернення виконання судових рішень у разі їх скасування.
Метою зупинення виконання судових рішень або зупинення їх дії є запобігання невідворотним негативним наслідкам, які можуть виникнути з огляду на виконання судового рішення, що набрало законної сили у випадку його скасування судом касаційної інстанції. Натомість сама лише незгода скаржника з судовим рішеннями не є автоматичною підставою для зупинення виконання або зупинення дії судових рішень, а касаційний суд не може ставити під сумнів законність судових рішень тільки через те, що скаржник вважає їх незаконними.
Водночас набуття судовими рішеннями чинності і, як наслідок, їх виконання чи дія, є законодавчо передбаченими стадіями судового процесу, а тому таке виконання та дія судового рішення саме по собі не є безумовною підставою, з якою закон пов`язує можливість (необхідність) зупинення виконання або зупинення дії судового рішення.
Заява скаржника зводиться до незгоди з оскаржуваним судовим рішенням, належних та достатніх доводів щодо необхідності зупинення виконання рішення суду не надано. Доказів на підтвердження обставин викладених в обґрунтування клопотання, заявником не надано.
Відтак, зважаючи на викладене, суд касаційної інстанції не вбачає правових підстав для задоволення клопотання ПАТ АБ "Укргазбанк" про дії рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанови Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 по справі № 911/4706/15 (911/1396/24) до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
На підставі викладеного та керуючись статтями 234, 290, 294 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, -
У Х В А Л И В:
1. Відкрити касаційне провадження у справі № 911/4706/15 (911/1396/24) за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" на рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025.
2. Відкрити касаційне провадження у справі № 911/4706/15 (911/1396/24) за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Атрекс" в особі ліквідатора Шкабрія Михайла Петровича на рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025.
3. Об`єднати касаційні скарги Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Атрекс" в особі ліквідатора Шкабрія Михайла Петровича на рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 в одне касаційне провадження.
4. Повідомити учасників справи, що розгляд касаційних скарг Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Атрекс" в особі ліквідатора Шкабрія Михайла Петровича на рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 відбудеться 25 листопада 2025 року о 10:45 у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6 в залі судових засідань №330.
3. Надати учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу до 18.11.2025.
4. Витребувати з Господарського суду Київської області та Північного апеляційного господарського суду матеріали справи № 911/4706/15 (911/1396/24) за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атрекс", Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Аларіт" про визнання недійсним договору купівлі-продажу, визнання права власності, витребування майна, визнання недійсним договору іпотеки та скасування державної реєстрації права іпотеки на земельну ділянку.
5. В задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" про зупинення дії рішення Господарського суду Київської області від 11.12.2024 та постанови Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 по справі № 911/4706/15 (911/1396/24) - відмовити.
6. Довести до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов`язковою.
Головуючий В.Я. Погребняк
Судді О.В. Васьковський
К.М. Огороднік
| Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
| Дата ухвалення рішення | 28.10.2025 |
| Оприлюднено | 30.10.2025 |
| Номер документу | 131357331 |
| Судочинство | Господарське |
| Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Погребняк В.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні