Рішення
від 16.12.2010 по справі 7/192-пд-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

7/192-ПД-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

16.12.2010                                                                Справа №  7/192-ПД-10

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу              

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СендІнтерМарин", Автономна Республіка Крим

до  Товариства з обмеженою відповідальністю "Снабсудосервіс", м.Херсон  

про зобов'язання до вчинення дій

за участю

представників сторін:

від позивача: Долгополов О.В.- представник, дов. від 17.11.2010р. ( у справі)

від відповідача: не прибув

Сутність справи: Позивач (ТОВ  "СендІнтерМарин", Автономна Республіка Крим, Сакський район, с.Штормове, код ЄДРПОУ 31004974) звернувся з позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача (ТОВ "Снабсудовервіс", м.Херсон, код ЄДРПОУ 31848251) до виконання укладеного  між сторонами договору №1/11 від 12.11.2009р.

Обгрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що предметом укладеного договору є виконання відповідачем гідромеханізованих робіт з переміщення піску в трюм судна на території Донузлавського родовища піску, яке знаходиться у північній частині озера Донузлав на території Сакського району.

Позивачем було надано відповідачу усю необхідну дозвільну документацію, що підтверджувала право ТОВ "СендІнтерМарин" на користування надрами та видобуток піску, після чого відповідач виконував договірні зобов'язання з переміщення гідромеханізованим способом піску з листопада 2009р. по жовтень 2010р.

Натомість у жовтні 2010р. відповідач у одностороньому порядку припинив виконувати договірні зобов'язання, повідомивши про неможливість їх виконання у зв'язку з порушенням замовником п.2.2.2 договору в частині надання у повному обсязі дозвільної документації, необхідної для проведення робіт, у тому числі документації, яка підтверджує право користування земельною ділянкою, на якій відповідач видобував пісок.

Позивач посилається на безпідставність вимоги відповідача, оскільки має дозвіл на спеціальне користування надрами (гірничий відвід) - видобування піску, що є промисловим видобуванням корисних копалин, який отримав у 2003р., коли не було передбачено отримання дозволу на видобування піску на землях водного фонду згідно постанови Кабінету Міністрів України №557 від 12.07.2005р. Термін дії дозволу становить 10 років, отже, позивач видобуває корисні копалини у період дії дозволу та на земельній  ділянці, на яку наданий цей дозвіл.

Той факт, що ТОВ "СендІнтерМарин" не мав дозволу на проведення робіт на землях водного фонду, видача якого в подальшому була передбачена згідно постанови №557 від 12.07.2005р., а також правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою, на якій здійснювався видобуток піску, не кваліфікує його дій як самовільного користування корисними копалинами.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідач, належним чином  повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням відділення зв'язку про вручення 30.11.2010р. ТОВ "СендІнтерМарин" ухвали господарського суду №7/192-ПД-10 про порушення справи, явку представника не забезпечив, витребувані судом матеріали не надав, правом надання письмового відзиву з викладенням правової позиції щодо предмета позову не скористався.

Зважаючи  на те, що відповідач в установленому законом порядку був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, належними доказами не підтвердив факту поважності причин, що унеможливили явку його представника та подання витребуваних судом документів, суд, керуючись ст.75 ГПК України, розглядає справу по наявних в ній документах.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

Дванадцятого листопада 2009р. між сторонами укладений договір №1/11 від 12.11.2009р., на підставі якого відповідач взяв на себе зобов'язання по виконанню гідромеханізованих робіт з переміщення піску в трюм судна на Донузлавському родовищі піску Південно-Східної ділянки, Центральної частини. (пункт 1.1 -1.2 договору, а.с.8-10)

В свою чергу, позивач зобов'язався забезпечити необхідну для проведення промислового видобування піску дозвільну документацію (пункт 2.2.2 договору).

Відповідач виконував договірні зобов'язання до жовтня 2010р., після чого повідомив про неможливість їх подальшого виконання через відсутність у замовника (позивач) необхідного обсягу дозвільної документації, до якої також відносить правовстановлюючий документ, що підтверджує право позивача на користування земельною ділянкою водного фонду.

Відсутність такого документа відповідачем  ототожнюється з відсутністю права на промислове видобування піску, і як наслідок, неможливість продовження виконання договірних зобов'язань, що було підставою для звернення з позовом, вирішення  якого є предметом даного спору.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд визнав позов обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з врахуванням наступного.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" №1264-ХІІ від 25.06.1991р. зі змінами і доповненнями (далі Закон №1264-ХІІ) розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин проводиться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр, які погоджуються користувачами надр з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та Державним комітетом України по нагляду за охороною праці в частині додержання вимог законодавства про надра.

Стаття 19 вказаного Кодексу встановлює, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 16 Кодексу про надра України спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Також частини 1 та 2 статті 18 вказаного Кодексу передбачають, що надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України; земельні ділянки для користування надрами (крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу) надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів (яким, відповідно до частини 1 статті 17 вказаного Кодексу, є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин).

Відповідно до пункту 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1540 від 02 жовтня 2003 року, цей Порядок регулює надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони і поширюється на всі види користування надрами, на які необхідний дозвіл.

Пункти 3-4, 8 вказаного Порядку передбачають, що на кожний вид користування

надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл; дозвіл на промислову

розробку родовищ корисних копалин надається після проведення експертизи та оцінки

розвіданих запасів корисних копалин Державною комісією по запасах корисних копалин, питань земельних ресурсів, водного господарства, дозвіл надається (в тому числі) для видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ), строк дії якого може бути не більш як на 20 років.

Пункт 7 цього Порядку встановлює обов'язковість узгодження питання про надання дозволів на користування надрами з органами місцевого самоврядування, центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки, крім того, на користування надрами з метою видобування корисних копалин - із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з державного гірничого нагляду, на користування надрами з метою видобування природних лікувальних ресурсів - також із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах охорони здоров'я, на користування нафтогазоносними надрами - з центральними органами виконавчої влади.

Крім того, користування  земельною ділянкою за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання в користування ( оренду), розцінюється як самовільне зайняття земельної ділянки.

ТОВ "СендІнтерМарин" має спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний №3059 від 16.07.2003р. на видобування піску на Донузлавському родовищі, південно-Східна ділянка, Центральна частина (площа 2), північної частини озера Донузлав Сакського району АР Крим з терміном дії 10 років.( а.с.11)

Зазначений дозвіл отриманий 2003р., коли не було передбачено отримання дозволу на видобування піску на землях водного фонду згідно постанови Кабінету Міністрів України №557 від 12.07.2005р. Отже, позивач видобував корисні копалини (пісок) з період дії цього дозволу та на земельній ділянці, на яку наданий цей дозвіл.

Той факт, що позивач здійснює видобування піску на земельній ділянці, яка йому в установленому порядку не передана в строкове платне користування, не кваліфікує його дій, пов'язаних з користуванням надрами, як самовільних, оскільки таке користування підтверджено наданим спеціальним дозволом.

Зазначений факт встановлено і підтверджено також у постанові Вищого господарського суду України по справі №2-8/2975-2009 від 24.06.2010р. за позовом Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції виконавчого комітету Штормівської сільської ради до позивача про стягнення збитків за заподіяну шкоду внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Щодо відсутності укладеного позивачем з уповноваженим органом договору оренди земельної ділянки, то це питання не стосується і виходить за межі тих правовідносин, що існують між сторонами внаслідок укладеного договору №1/11 від 12.11.2009р. по виконанню  гідромеханізованих робіт з переміщення піску.

Викладене свідчить про належне виконання позивачем обов'язку, передбаченого пунктом 2.2.2 договору, і безпідставне ухилення відповідача від виконання договірних зобов'язань.

З огляду на викладене, враховуючи приписи статей 16, 525, 526 ЦК України, ст.193 ГК України, позов є обгрунтованим і підлягає задоволенню.

Витрати по оплаті державного мита в розмірі 85грн., а також 236грн. вартості послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.43, 44, 49, 82-85  Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

Зобов'язати  Товариство з обмеженою відповідальністю "Снабсудосервіс", м.Херсон, вул.Полтавська, 97, код ЄДРПОУ 31848251, р.рахунки не відомі, виконувати умови договору №1/11 від 12.11.2009р., укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю "СендІнтерМарин", Автономна Республіка Крим, Сакський район, с.Штормове, вул.Леніна, 3, код ЄДРПОУ 31004974, поштова адреса: м.Севастополь, вул.Суворова, 22-а, р.рахунки невідомі,  щодо проведення гідромеханізованих робіт з переміщення піску.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Снабсудосервіс", м.Херсон, вул.Полтавська, 97, код ЄДРПОУ 31848251, р.рахунки не відомі, на користь  Товариства з обмеженою відповідальністю "СендІнтерМарин", Автономна Республіка Крим, Сакський район, с.Штормове, вул.Леніна, 3, код ЄДРПОУ 31004974, поштова адреса: м.Севастополь, вул.Суворова, 22-а, р.рахунки невідомі, 85грн. витрат по оплаті державного мита та 236грн. судових витрат.   

         Суддя                                                                                      Н.О. Задорожна

           Дата підписання рішення

           відповідно до вимог ст. 84 ГПК України  

           20.12.2010р.                    

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення16.12.2010
Оприлюднено30.12.2010
Номер документу13139563
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/192-пд-10

Судовий наказ від 04.01.2011

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Задорожна Н.О.

Рішення від 16.12.2010

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Задорожна Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні