Рішення
від 22.12.2010 по справі 14/88-1759
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" грудня 2010 р. Справа № 14/88-1759

Господарський суд Терноп ільської області

у складі судді Руденка О. В.

Розглянув справу

за позовом Прокурора м . Тернополя в інтересах держа ви бул. Шевченка, 7, м.Тернопіль ,46000 в особі Тернопільської м іської ради вул. Листопадова , 5, м.Тернопіль, 46000

до Фізичної особи - підп риємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1

про звільнення самовіл ьно зайнятої земельної ділян ки.

за участю представників ст орін:

прокуратури: Ковалик Ю.В.;

позивача: Михальчук О .Ю.;

відповідача: не з'явився .

Суть справи:

Прокурор м. Тернополя в інте ресах держави в особі Терноп ільської міської ради зверн увся у господарський суд Тер нопільської області з позово м до Фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельн ої ділянки

Розгляд справи судом відкл адався з підстав, що викладен і у відповідній ухвалі.

Обґрунтовуючи позовні вим оги, підтримані повноважним представником та прокурором , позивач посилається на те, що перевіркою, проведеною Держ авною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель у Тернопільській обл асті, виявлено факт самовіль ного зайняття фізичною особо ю - підприємцем ОСОБА_1 зем ельної ділянки. З огляду на що просить зобов'язати відпові дача звільнити незаконно зах оплену земельну ділянку в су довому порядку.

Відповідач відзиву на позо вну заяву не подав, участь пов новаженого представника в су довому засіданні не забезпеч ив, хоча про час і місце слухан ня справи був повідомлений н алежним чином, в порядку ст. 64 Г ПК України та п.19 Інформаційно го листа Вищого господарсько го суду України від 13.08.2008р. №01-8/482. Т аким чином, справа відповідн о до ст.75 ГПК України розгляда ється за наявними в ній матер іалами.

В судовому засіданні предс тавнику позивача та прокурор ові процесуальні права та об ов' язки, передбачені ст.ст. 20 , 22, 81-1 ГПК України, роз' яснено.

Технічна фіксація (звукоза пис) судового процесу у відпо відності до ст. 81-1 ГПК України н е здійснювалась за відсутнос ті відповідного клопотання.

Розглянувши матеріали спр ави, заслухавши доводи предс тавника позивача господарсь ким судом встановлено наступ не:

Згідно із проведеним посад овими особами контролюючого органу обстеженням земельно ї ділянки, яка знаходиться у м ежах міста Тернополя по вул. Л ьвівській ними встановлено ( акт від 14.10.2010 року у справі), що зе мельна ділянка площею 0,0058 га із земель житлової та громадсь кої забудови, самовільно зай нята га використовується фіз ичною особою - підприємцем ОСОБА_1 без правовстановлю ючих документів.

Зважаючи на встановлені в п роцесі перевірки обставини к онтролюючим органом приват ному підприємцю виносились п риписи, відповідно до ст.ст.6 т а 10 Закону України "Про держав ний контроль за використання м та охороною земель" з вимого ю усунути виявлені порушення вимог земельного законодавс тва.

В свою чергу, невжиття відпо відачем заходів щодо усуненн я порушення вимог законодавс тва, яке регламентує земельн і правовідносини, слугувало підставою для звернення прок урора в інтересах органу мі сцевого самоврядування до го сподарського суду із позовом про звільнення самовільно з айнятої земельної ділянки.

Оцінюючи підстави для звер нення із позовними вимогами, суд враховує, що згідно з пун ктом 2 статті 121 Конституції Ук раїни на прокуратуру України покладається представництв о інтересів громадянина або держави в суді у випадках, виз начених законом.

За Рішенням Конституційно го Суду України N 3-рп/99 від 08.04.99 ро ку під поняттям "орган, уповно важений державою здійснюват и відповідні функції у спірн их відносинах" потрібно розу міти орган державної влади ч и орган місцевого самоврядув ання, якому законом надано в т ому числі повноваження орган у виконавчої влади (органи мі сцевого самоврядування). В ко нтексті пункту 2 статті 121 Конс титуції України приписи пунк ту 3 частини 1 статті 2 Господар ського процесуального кодек су України треба розуміти та к, що прокурори та їх заступни ки подають до господарського суду позови саме в інтересах держави.

Відповідно ст. 14 Конституці ї України земля є основним на ціональним багатством, що пе ребуває під особливою охорон ою держави. Право власності н абувається і реалізується гр омадянами, юридичними особам и та державою виключно відпо відно до Закону.

Пунктом 34 ст. 26 Закону Україн и "Про місцеве самоврядуванн я в Україні" визначено, що викл ючною компетенцією міських р ад є вирішення відповідно до Закону питань регулювання з емельних відносин.

До розмежування земель дер жавної і комунальної власнос ті, повноваженнями з розпоря дження ними в межах населени х пунктів, тобто функціями ви конавчої влади, наділені міс ькі ради (Розділ X Перехідні по ложення п. 12 Земельного кодекс у України).

Таким чином, прокурор цілко м обґрунтовано пред'явив поз ов в інтересах держави в особ і Тернопільської міської рад и як органу, на який державою п окладено обов'язок щодо здій снення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держав и, оскільки предмет спору ці і нтереси зачіпає.

Вирішуючи спір по суті суд в раховує, що земельні відноси ни щодо володіння, користува ння і розпорядження землею р егулюються Конституцією Укр аїни, Земельним кодексом Укр аїни, а також прийнятими відп овідно до них нормативно-пра вовими актами.

Статтею 13 Конституції Украї ни визначено, що земля, її надр а, атмосферне повітря, водні т а інші природні ресурси, які з находяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, ви ключної (морської) економічн ої зони є об'єктами права влас ності українського народу. В ід імені українського народу права власника здійснюють о ргани державної влади та міс цевого самоврядування в межа х, визначених цією Конституц ією.

За змістом п. 1 ст. 124 Земельног о кодексу України передача з емельних ділянок, що перебув ають у державній або комунал ьної власності, здійснюється на підставі рішення відпові дного органу виконавчої влад и або органу місцевого самов рядування шляхом укладення д оговору оренди земельної діл янки.

Статтями 125, 126 Земельного код ексу України регламентовано , що право власності та право п остійного користування на зе мельну ділянку виникає після одержання її власником або к ористувачем документа, що по свідчує право власності чи п раво постійного користуванн я земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання дог овору оренди і його державно ї реєстрації.

Приступати до використанн я земельної ділянки до встан овлення її меж у натурі (на міс цевості), одержання документ а, що посвідчує право на неї, т а державної реєстрації забор оняється. Право власності на земельну ділянку і право пос тійного користування земель ною ділянкою посвідчується д ержавним актом. Право оренди землі оформляється договоро м, який реєструється відпові дно до закону.

Із пояснень представника п озивача у судовому засіданні слідує, що зазначені вище пр авовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку у відповідача відсутні.

Статтею 212 Земельного кодек су України передбачено, що са мовільно зайняті земельні ді лянки підлягають поверненню власникам землі або землеко ристувачам без відшкодуванн я затрат, понесених за час нез аконного користування ними. Повернення самовільно зайня тих земельних ділянок провад иться за рішенням суду.

Поняття "самовільне зайнят тя земельних ділянок" визнач ено у ст. 1 Закону України "Про д ержавний контроль за викорис танням та охороною земель" як будь-які дії особи, які свідча ть про фактичне використання не наданої їй земельної діля нки чи намір використовувати земельну ділянку до встанов лення її меж у натурі (на місце вості), до одержання документ а, що посвідчує право на неї, т а до його державної реєстрац ії.

З огляду на те, що відповіда ч займає спірну земельну діл янку без наявних правових пі дстав, визначених положенням и ст. ст. 116, 125, 126 Земельного кодек су України, суд прийшов до вис новку, що спірна земельна діл янка є самовільно зайнятою і , в силу приписів ст. 212 Земельно го кодексу України, підлягає поверненню власнику землі, у даному випадку - Тернопільс ькій міській раді.

З урахуванням наведених пр авових положень та встановле них в процесі розгляду справ и обставин, суд вважає, що дово ди, викладені у позовній заяв і та поясненнях повноважних представників позивача та пр окурора є обґрунтованими, пі дтверджуються зібраними по с праві доказами, відповідають приписам закону, який реглам ентує спірні правовідносини , а відтак позовні вимоги підл ягають до задоволення в повн ому обсязі.

Відповідно до ст. 44,49 ГПК Укра їни, судові витрати по справі відшкодовуються за рахунок відповідача.

На підставі наведеного, кер уючись ст.ст.4-3,29,33,43,44,49, 75,82-85 ГПК Укра їни, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати приватного підприємця ОСОБА_1 (АДР ЕСА_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, як а розташована згідно схеми р озташування самовільно зайн ятої земельної ділянки у міс ті Тернополі по вул. Львівськ ій площею 0,0058 га.

3. Стягнути з фізичної о соби - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1):

- в доход Державного бюджету України - 85 (вісімдесят п'ять) г рн. 00 коп. державного мита;

- в доход Державного бюджету України, № 31210264700002 у ГУДК у Терноп ільській області, МФО 838012, ЄДРП ОУ 23588119, одержувач - державний бюджет м. Тернопіль 22050003 - 236 (дв істі тридцять шість) грн. витр ат на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су. Видати накази.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право под ати апеляційну скаргу, а прок урор апеляційне подання прот ягом десяти днів з дня прийня ття (підписання) рішення 27. 12 дата 2010 року через м ісцевий господарський суд.

Суддя О.В. Руденко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.12.2010
Оприлюднено12.01.2011
Номер документу13304664
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/88-1759

Ухвала від 17.11.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 01.12.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Судовий наказ від 10.01.2011

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 29.10.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Рішення від 22.12.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні