Рішення
від 24.12.2010 по справі 21/306-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

21/306-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

21.12.10р.

Справа № 21/306-10

За позовом  Закритого акціонерного товариства "Медфарком-Центр", м. Київ 

до  Закритого акціонерного товариства "Фармак-Д", м. Дніпропетровськ 

про стягнення 1 372,61 грн. за договором купівлі - продажу

            

Суддя  Назаренко Н.Г.

Представники:

  від позивача - не з'явився;

 від відповідача - не з'явився. 

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача суми боргу у розмірі 1 164,84 грн., 3% річних - 23,04 грн., інфляційних витрат -                                 47,76 грн., пені - 136,97 грн..

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не виконуються умови договору купівлі - продажу № 9-Дн-Максі від 22.04.10р.

Позивач в судове засідання не з'явився надіслав до суду клопотання № 02-12/10 від 15.12.10р., в якому просить розглядати справу без участі представника позивача, позовні вимоги згідно поданої позовної заяви підтримує.   

Відповідач не використав надане йому законом право на участь свого представника в судовому засіданні, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Згідно з Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки,  підпис працівника, яким вона здійснена.

Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, примірники повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками „адресат вибув”, „адресат відсутній”, зокрема, “за зазначеною адресою не проживає” і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.

Про це Вищим господарським судом України зазначалося і в інформаційних листах від 02.06.2006р. № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" (пункт 4), від 14.08.2007р. № 01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15), від 18.03.2008р. № 01-8/164 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2007 році" (пункт 23).

Крім того, особи, які беруть участь у розгляді, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (див. Роз'яснення Президії ВАСУ від 18.09.1997р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").

З матеріалів справи вбачається, що ухвали суду надсилались сторонам за адресами, зазначеними в позовній заяві та документах, доданих до матеріалів справи (а.с. 3, 23, 39).

Відповідно до ч. 1 ст. 93 ЦК України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися  належними  їм процесуальними  правами,  виявляти  взаємну  повагу  до  прав  і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів  до всебічного, повного  та  об'єктивного  дослідження  всіх  обставин справи.

При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відсутності сторін  відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

22 квітня 2010 року між Закритим акціонерним товариством "Медфарком-Центр" (далі - Продавець, Позивач) та Закритим акціонерним товариством "Фармак-Д" (далі - Покупець, Відповідач) укладено  договір купівлі-продажу № 9-Дн-Макси (далі - Договір), відповідно до п. 1.1 відповідно до якого Продавець зобов'язався продавати та доставляти товари в асортименті та кількості у власність Покупця, а Покупець прийняти та оплатити Товари.  

Згідно з п.8.2 Договору, договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами та діє до31.12.2010р..

Ціна, кількість товару вказуються Продавцем в первинних документах, а саме в накладних  (п.2.1. Договору).

Також сторони домовились, що товар, продається Покупцеві з правом повернення Товару Продавцю у порядку передбаченому п.3.2. цього Договору; Товар продається Покупцю при умові, якщо Покупець приймає його в повному асортименті згідно приведеному в цьому пункті. Оплата такого товару здійснюється згідно п.5.1. цього Договору (п.2.2. Договору).

На виконання умов договору позивач передав відповідачу товару на загальну суму            4 164,36 грн., що підтверджується видатковими накладними № 011181-91 від 28.04.2010р.,   № 011179-91 від 28.04.2010р., № 011802-91 від 12.05.2010р., № 011801-91 від 12.05.2010р., та довіреностями на отримання товару (а.с. 25-31).

Пунктами 5.1., 5.2. Договору визначено, що Відповідач зобов'язався кожні дві неділі після отримання Товару, проданого згідно п.2.2. цього Договору, пред'являти Продавцю звіт про реалізацію такого Товару. Оплата Товару здійснюється на протязі 3-х календарних днів з моменту пред'явлення звіту, непред'явлення такого звіту в передбачений строк,  позбавляє його права на повернення цього Товару згідно п.3.2. цього Договору, і в цьому випадку Покупець зобов'язаний оплатити  такий Товар у порядку і строк оплати товару встановлений протягом 21 календарного дня з моменту його отримання.

Проте в порушення умов договору, відповідач  за отриманий товар так і не розрахувався.

Станом на час розгляду справи заборгованість відповідача за поставлений товар, з урахуванням повернення товару згідно накладним на повернення № 4 від 03.06.2010р. на суму 1 593,08 грн. та № 7 від 03.06.2010р. на суму 1 406,44 грн., становить 1 164,84 грн.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Стаття 526 ЦК України встановлює вимогу щодо виконання зобов'язань належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч.1 ст. 530 ЦК України).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар)  у власність другій стороні  (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

З огляду на умови Договору щодо строку оплати поставленого товару, строк оплати поставленого товару, є таким, що настав.

Відповідно до ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ст. 173 ГК України, один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Доказів того, що відповідачем  здійснено повну оплату за поставлений позивачем товар, по договору, суду не надано.

Крім основного боргу позивач просив суд також стягнути з відповідача  пені у сумі 136,97 грн., 3% річних - 23,04 грн., інфляційних витрат - 47,76 грн.

Відповідно до частини першої статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.          

Згідно з ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.

Під неустойкою (штрафом, пенею), відповідно до статті 549 цього Кодексу, розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно п. 6.1 договору, у випадку не дотримання відповідачем строків оплати товару, останній зобов'язаний сплатити на користь позивача пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу від суми неоплаченого в строк товару.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити борг з урахуванням індексу інфляції, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Вина відповідача в порушенні зобов'язань за договором купівлі-продажу доведена матеріалами справи.

На підставі викладеного, враховуючи, що наявні у справі матеріали свідчать про обґрунтованість вимог позивача та такими, що підлягають задоволенню про стягнення з відповідача боргу  у сумі 1 164,84 грн., пені за період з 20.05.2010р. по 28.10.2010р. -         136,97 грн., 3% річних за період з 20.05.2010р. по 28.10.2010р. - 23,04 грн., інфляційних витрат за період з серпня по вересень 2010р. - 47,76 грн.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі ст.ст. 173, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 525, 526, 530, 546, 548, 625, 629, 655, 692 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 1, 49, 75, 82-85, 87, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Фармак-Д" (49122,                                    м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, буд. 63, кв. 52, код ЄДРПОУ 24599255) на користь Закритого акціонерного товариства "Медфарком-Центр" (01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд. 60, код ЄДРПОУ 33239630) основного боргу у сумі 1 164 (одна тисяча сто шістдесят чотири) грн. 84 коп., пені у сумі 136 (сто тридцять шість) грн. 97 коп., 3% річних у сумі 23 (двадцять три) грн. 04 коп., інфляційних втрат у сумі 47 (сорок сім) грн. 76 коп., державного мита у сумі 102 (сто дві) грн., витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя

 Н.Г. Назаренко

 

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.12.2010
Оприлюднено13.01.2011
Номер документу13413855
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —21/306-10

Ухвала від 10.11.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Судовий наказ від 31.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Рішення від 24.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні