21/324-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.12.10р.
Справа № 21/324-10
За позовом Одеської залізниці, м. Одеса
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СолідКом", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл.
про стягнення 21 030 грн. штрафу
Суддя Назаренко Н.Г.
Представники:
від позивача - Пашко С.Г., дов. №80 від 04.01.10р.;
від відповідача - Матина Ю.В., директор, протоком № 02 від 03.11.08р.
СУТЬ СПОРУ:
Одеська залізниця (далі - Позивач) звернулась до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Товариство з обмеженою відповідальністю "СолідКом" (далі -Відповідач) в сумі 21030,00 грн. штрафу.
Відповідач подав до суду клопотання, в якому просить суд зменшити розмір штрафу, який підлягає стягненню з відповідача, до розумного та справедливого, зокрема до 2 103,00 грн..
Представник позивача не заперечує щодо задоволення клопотання відповідача в повному обсязі.
На підставі ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно залізничної накладної №46913537, Відповідач відвантажив зі станції Баглій Придніпровської залізниці вагон №65488512, вантаж: лом чорних металів на адресу Відкритого акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод", а залізниця зобов'язалась доставити вагони на станцію призначення - Крюків-на-Дніпрі Південної залізниці і видати вантажоодержувачу.
21.06.2010р. при прийманні потягу №2273 на станції Знам'янка Одеської залізниці, у складі якого був вищезазначений вагон, в результаті зважування на тензометричних динамічних вагах виявлено масу в вагоні: брутто 81,2 т., брутто по натурному листу 90,8т., що складає різницю 9,5 т.
22.06.2010р. при контрольному зважуванні вагону на статичних вагах, згідно книги перерахування було встановлено: брутто - 77 500 кг, нетто - 52 800 кг, тара - 24 700 кг, дивлячись на те, що в накладній: нетто - 67 000 кг, що складає різницю у вазі проти даних в накладній в сторону зменшення на 14 200 кг.
За умовами п. 6.3 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" за № 04-5/601 від 29.05.02р., зі змінами та доповненнями від 18.11.03р. та 29.09.08р., передбачено, що Статут не містить чітких приписів стосовно того, якій саме залізниці (відправлення, призначення чи транзитній) належить право вимагати стягнення штрафу за неправильно зазначені відомості в накладній, тому такі позови можуть заявляти як залізниці відправлення, так і призначення або транзитні.
Відповідно до положень ст. 24 Статуту залізниця має право перевіряти правильність відомостей зазначених у накладній, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
Згідно статті 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Зокрема, комерційний акт складається для засвідчення невідповідності маси вантажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
Вивчивши складені за викладених вище обставин акти загальної форми №№ 16329, та 16350 у відповідності до положень ст. 129 Статуту, 22.06.10 р. складений комерційний акт № АА 054407/177 з яких вбачається, що слідів втрати вантажу немає, вантаж завантажений навалом, на рівні висоти бортів. Торцеві стінки глухі, люки щільно прилягають, слідів втрати або просипання вантажу немає.
При видачі вантажу на станції призначення, різниці проти комерційного акта станції Знам'янка не виявлено, що підтверджується відміткою станції Чорноморська в розділі "Є".
Таким чином, суд дійшов висновку про невірне визначення маси вантажу в вагонах.
За умовами ст. 122 Статуту за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту.
За неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення (ст. 118 Статуту).
Статтею 224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Оскільки саме відправник (відповідач у справі) визначив масу вантажу, заповнив і підписав накладну, яка є основним перевізним документом, надається залізниці відправником разом з вантажем, і є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, а згідно статті 24 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності неточності або неповноти відомостей, зазначений ними у накладній, то позов підлягає задоволенню за рахунок відправника.
В силу ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином та у встановлений строк у відповідно до вказівок закону, договору, одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається. Згідно зі ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач, не заперечив проти задоволення позову, у клопотанні зазначив, що покладення на нього надмірно великих штрафних санкцій ускладнить виплату заробітної плати працівників відповідача та відрахування податків до державного бюджету, в підтвердження чого надав Звіт про фінансові результати за 11 місяців 2010р. Крім того відповідач зазначив, що ужив всі заходи щодо виправлення неправильно зазначеної маси вантажу. Оперативне реагування відповідача дозволило залізниці на другий день 25.06.2010р. видати вантаж Вантажоодержувачу, що підтверджується відтисками календарних штампелів в графі "Календарні штампелі" на зворотному боці залізничної накладної № 46913537. Факт порушення ним норм Статуту залізниць України щодо зазначення у перевізних документах неправильної маси вантажу не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин (Вантажоодержовачу та Позивачу).
Позивач проти клопотання Відповідача не заперечив.
Статтею 233 ГК України передбачено, що у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняльно зі збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій, аналогічні положення містить ст. 551 ЦК України.
Враховуючи те, що Відповідач ужив всі необхідні заходи щодо виправлення неправильно зазначеної маси вантажу, що підтверджується залізничною накладною (а.с. 8), тобто враховуючи ступінь вини Відповідача у виникненні цього штрафу, суд вважає за можливе зменшити розмір нарахованого Позивачем штрафу до - 2 103,00 грн. грн.
Згідно зі ст. 49 ГПК України, оскільки спір було доведено до суду з вини Відповідача, на нього слід покласти судові витрати.
Керуючись ст.ст. 525, 526, 551 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 233 Господарського кодексу України, ст.ст. 33, 34, 49, ст.ст.82-85, 87, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "СолідКом" (51911, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Беседова, 20/8, код ЄДРПОУ 35902924) на користь на користь Одеської залізниці (65023, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315) суму 2 103 грн. 00 коп. (дві тисячі сто три грн. 00 коп.) штрафу, 210 грн. 30 коп. (двісті десять грн. 30 коп.) державного мита, 236 грн. 00 коп. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя
Н.Г. Назаренко
Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 24.12.2010р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2010 |
Оприлюднено | 13.01.2011 |
Номер документу | 13414217 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні