Постанова
від 12.01.2011 по справі 9/31-40
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

9/31-40

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


                                                                                                                                                                                                                  ПОСТАНОВА                                                                                                                                                                                                                            

12.01.11                                                                                           Справа  № 9/31-40

Львівський апеляційний господарський суд,  в складі колегії:

головуючого-судді:                  Бойко С.М.,

суддів:                                         Бонк Т.Б.,

                                                    Марко Р.І.,

при секретарі   Томкевич Н.,

з участю представників:

від позивача (скаржника) –   не з”явився,

відповідача –  не з”явився,

розглянув апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Горохівське хлібоприймальне підприємство», м.Луцьк

на рішення господарського суду Волинської області від 04.11.2010 року, суддя Соломка Л.І., у справі    №9/31-76

за позовом  відкритого акціонерного товариства «Горохівське хлібоприймальне підприємство», м.Луцьк

до відповідача закритого  акціонерного товариства «Горохівзернопрод», смт.Мар»янівка Горохівського району

про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів,

                                                      в с т а н о в и в :

рішенням господарського суду Волинської області від 04.11.2010 року відмовлено в задоволенні позовних вимог   відкритого акціонерного товариства «Горохівське хлібоприймальне підприємство»до закритого  акціонерного товариства «Горохівзернопрод»про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ “Горохівзернопрод”, оформленого протоколом №1 від 05.06.2009 року.

Рішення суду мотивоване тим, що вказані загальні збори акціонерів скликані, підготовлені та проведені з дотриманням встановленого діючим законодавством порядку; є правомочними, а прийняті на них рішення  відповідають вимогам діючого законодавства та не порушують права позивача, що свідчить про відсутність підстав для визнання їх недійсними.

В апеляційній скарзі  скаржник (позивач) просить рішення суду скасувати та  прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задоволити, з підстав неповного з”ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права, апелюючи тим, що безумовною підставою для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства є прийняття загальними зборами рішення з питань, не включених до порядку  денного загальних зборів товариства, що наявне в спірному випадку, оскільки п.4 порядку денного зборів вказано затвердження основних напрямків діяльності товариства на 2009 рік, а зборами по цьому питанню прийнято рішення  про надання згоди на отримання кредиту, надання згоди на передачу нерухомого та рухомого майна в іпотеку, надання згоди на відчуження майна товариства.

Скаржник також покликається на порушення товариством порядку проведення спірних зборів, зокрема, не забезпечено належного інформування про час та місце проведення зборів та у встановлені законом строки, а також  факт відсутності під час проведення зборів лічильної комісії та реєстру акціонерів, що не дає можливості  встановити правомочність спірних зборів та є підставою для визнання прийнятих на них рішень недійсними.

В судове засідання представники сторін не з»явилися, хоча  належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення ухвал суду, а тому суд вважає за можливе розгляд справи провести за наявними в справі документами про права і обов”язки сторін без їх участі.

Суд, дослідивши наявні докази по справі,  вважає, що апеляційна скарга позивача  підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство “Горохівське хлібоприймальне підприємство” є акціонером закритого акціонерного товариства “Горохівзернопрод”, якому згідно з реєстром власників іменних цінних паперів особовий рахунок №35073 станом на 05.09.2009 р., виданого реєстратором ТзОВ «Фондова компанія «Реєстратор –Сервер»належить право власності на 118 162 простих іменних акцій ЗАТ “Горохівзернопрод” (а.с.46-47).

Згідно з ч.1 ст.88 Цивільного кодексу України, у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариства, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені самим ЦК України або іншим законом.

Відповідно до ст.154  ЦК України установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства крім відомостей, передбачених  ст.88 цього Кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу; умови про категорії акцій, що випускаються товариством, та їх номінальну вартість і кількість; права акціонерів; склад і компетенцію органів управління товариством та про порядок ухвалення ними  рішень.  В статуті акціонерного товариства мають також міститись відомості, передбачені законом.

До акціонерних товариств, створених до набрання чинності Законом України “Про акціонерні товариства”, застосовуються положення статей 1-49 Закону України “Про господарські товариства” до втрати ними чинності або до моменту приведення статутів акціонерних товариств у відповідність до Закону України “Про акціонерні товариства”.

На час прийняття оскаржуваного рішення діяв Закон України “Про господарські товариства”(зі змінами і доповненнями станом на 13.12.2006 року).

Відповідно до ст.116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом брати участь в управлінні товариством, крім випадків встановлених законом. Права учасника господарського товариства також передбачено ст.88 ГУ України та ст.10 Закону України “Про господарські товариства”, за змістом яких встановлено  також право брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди), при цьому право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства (на вимогу учасника товариство зобов”язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів); здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом; інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

Вищим органом акціонерного товариства відповідно до ст.41 Закону України «Про господарські товариства»та п.8.2 статуту ЗАТ “Горохівзернопрод”, затвердженого на загальних зборах акціонерів протоколом №1 від 11.04.2009 р. та затвердженого Державним реєстратором Горохівської РДА (в редакції, яка була чинною на момент прийняття оспорюваного рішення) є загальні збори акціонерів.

05.06.2009 р. проведено загальні збори акціонерів закритого акціонерного товариства “Горохівзернопрод”, оформлені протоколом №1, з наступним порядком денним (а.с.19): 1) затвердження звіту про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2008 рік; 2) використання прибутку товариства за 2008 рік; 3) внесення змін в установчі документи; 4) затвердження основних напрямків діяльності товариства на 2009 рік.

Зі змісту протоколу зборів вбачається, що по другому питанню вирішено затвердити розподіл прибутку за 2008 рік наступним чином –100% в резервний фонд та відобразити в річній фінансовій звітності за 2009 рік; по третьому питанню вирішено викласти п.1.2 статуту товариства в наступній редакції -  учасниками товариства є юридичні та фізичні особи, що надалі іменуються «акціонери», а кожен окремо –«акціонер».  По четвертому питанню вирішено надати згоду на отримання закритим акціонерним товариством “Горохівзернопрод” у ВАТ «Державний ощадний банк України»кредит в розмірі 28 000 000 грн. терміном на 36 місяців, на поповнення обігових коштів та закриття заборгованості ПП «Імпалс», ТзОВ «Агровіта», ПП «Борошно –зернова компанія», СПД ФО Федюка О.О., СПД ФО Батіна С.А. по договорах застави/іпотеки (п'ять іпотечних договорів та договір застави); надати згоду на відчуження ЗАТ “Горохівзернопрод” рухомого майна товариства, яке належить товариству на праві приватної власності згідно переліку в додатку №2 до даного протоколу та  уповноважити голову правління товариства на підписання та укладання від імені ЗАТ “Горохівзернопрод” договору купівлі –продажу цього майна (а.с.19-20). Згідно додатку №2 назва обладнання:  крупорушка марки КОПЗК-1Н; крупорушка марки КОПКЗК-2ДЛ;  крупорушка марки КОПКЗК-2ДЛ (а.с.21).

Протокол підписаний головою Панасюком М.П. та секретарем зборів Пилипчук Л.В. На зборах присутні акціонери товариства, що володіють 361 888 шт. простих іменних акцій, що становить 75,383% статутного фонду –приватне підприємство «Імпалс»в особі директора Каплана А.Й.

Підставою для визнання прийнятих на спірних зборах рішень недійсними позивач зазначає порушення порядку скликання, підготовки та проведення спірних зборів, а також прийняття рішень, якими порушено корпоративне право позивача на управління товариством.

Згідно ч.1 ст.43 Закону України “Про господарські товариства” про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. Загальні збори не вправі приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.

Згідно п.8.5 Статуту про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально не менше як за 45 днів до їх скликання шляхом направлення рекомендованого листа  або вручення під підпис повідомлення із переліком питань, включених до порядку денного, місця та часу проведення загальних зборів. Будь - який з акціонерів має право вносити свої пропозиції щодо порядку денного Загальних зборів  не пізніше як за 30 днів до їх скликання. Рішення про зміни в порядку денному повинні бути доведені до відома всіх акціонерів не пізніше як за 10 днів до проведення зборів у тому є порядку як і про проведення Загальних зборів.

Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про проведення даних зборів опубліковане у Бюлетні «Цінні папери України»№84 від 16.04.2009 р., що відповідає вимогам вищевказаних норм. Зі змісту поданих оголошень вбачається час та місце проведення спірних зборів, порядок реєстрації та порядок денний цих зборів.

Проте, вимогами вищевказаної норми закону та умов статуту товариства передбачено порядок повідомлення держателів іменних акцій персонально та у визначені строки, доказів чого відповідачем не представлено, а судом не встановлено, що свідчить про порушення товариством такого порядку та є однією з підстав для визнання недійсним прийнятого на цих зборах рішення.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України “Про господарські товариства” реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Проте, доказів проведення реєстрації акціонерів для участі у зборах не має.

Відповідно до положень ч.8 ст.41 Закону України “Про господарські товариства”загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.

Згідно п.5.4 статуту ЗАТ “Горохівзернопрод”, затвердженого загальними зборами акціонерів протоколом №1 від 11.04.2008 р., затвердженого Державним реєстратором Горохівської РДА 05.08.2008 р., статутний фонд товариства розділений на 480 000 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю по 10 грн. кожна, що розподілені між акціонерами. Розмір, склад та частка кожного  з акціонерів у статутному фонді становить:    ПП «Імпалс»- 361 838 шт. акцій, що відповідає 75,38 % частки у статутному фонді та ВАТ “Горохівське хлібоприймальне підприємство” –118 162 шт. акцій, що відповідає  24,68 % частки у статутному фонді.

Станом на дату проведення загальних зборів 05.06.2009 р. частки учасників залишені без змін, що вбачається з реєстру цінних паперів, наданого реєстратором - ТзОВ «Фондова компанія»«Реєстратор - Сервер». Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що на зборах приймав участь акціонер –ПП «Імпалс», який володіє 75,3831 % акцій.

Разом з тим, наявність на зборах лише одного акціонера з визначеною часткою акцій не може підтверджувати факт правомочності спірних зборів за відсутності реєстру акціонерів, наявність якого є обов»язковим згідно вимог ч.1 ст.41 Закону України “Про господарські товариства”. Відсутність реєстру акціонерів під  час проведення загальних зборів акціонерів робить неможливим встановлення правомочності загальних зборів, а тому є також однією з підстав для визнання прийнятого на зборах рішення недійсним.

Крім цього, виходячи із приписів частини 5 статті 61 Закону України «Про господарські товариства» загальні збори не вправі приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.

Відповідно до оскаржуваного рішення від 05.06.2009 року до порядку денного зборів по четвертому питанню визначено затвердження основних напрямків діяльності товариства на 2009 рік. Проте, зі змісту оскаржуваного протоколу зборів вбачається, що по четвертому питанню вирішено надати згоду на отримання закритим акціонерним товариством “Горохівзернопрод” у ВАТ «Державний ощадний банк України» кредит в розмірі 28 000 000 грн. терміном на 36 місяців, на поповнення обігових коштів та закриття заборгованості ПП «Імпалс», ТзОВ «Агровіта», ПП «Борошно –зернова компанія», СПД ФО Федюка О.О., СПД ФО Батіна С.А. по договорах застави/іпотеки (п'ять іпотечних договорів та договір застави); надати згоду на відчуження ЗАТ “Горохівзернопрод” рухомого майна товариства, яке належить товариству на праві приватної власності згідно переліку в додатку №2 до даного протоколу та  уповноважити голову правління товариства на підписання та укладання від імені ЗАТ “Горохівзернопрод” договору купівлі –продажу цього майна (а.с.19-20). Згідно додатку №2 назва обладнання:  крупорушка марки КОПЗК-1Н; крупорушка марки КОПКЗК-2ДЛ;  крупорушка марки КОПКЗК-2ДЛ (а.с.21). Тобто, вирішені  зборами питання не відповідають вказаному у порядку денному зборів - затвердження основних напрямків діяльності товариства на 2009 рік, оскільки включення різних питань до такої категорії  порушує право акціонера на попереднє ознайомлення з порядком денним загальних зборів акціонерів, передбачене частиною першою статті 43 Закону України «Про господарські товариства».

Крім цього, підставою порушення спірним рішенням корпоративних прав позивача вказано позбавлення права на отримання дивідендів у  розмірі 24,62% від суми 994,3 тис. грн. в зв»язку з прийняттям спірними зборами рішення про віднесення 100% прибутку до резервного фонду товариства.

Порядок розподілу прибутків та покриття збитків визначений у розділі 7 статуту товариства.  Згідно п.7.1, 7.2 статуту товариства прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняльних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку сплачуються проценти по кредитах, вносяться передбачені законодавством податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, знаходиться в повному розпорядженні товариства і є його власністю.  Напрямки використання прибутку:    на утворення фондів;   на благодійність внески та пожертвування  та інші цілі, необхідні для діяльності підприємства.

Порядок розподілу чистого прибутку та покриття збитків затверджується загальними зборами акціонерів, а згідно п.7.8 статуту товариства передбачено, у разі якщо загальні збори ухвалюють рішення про розподіл прибутку, прибуток підлягає розподілу між  акціонерами пропорційно до розміру їх часток у статутному фонді протягом 60 календарних днів від дня затвердження загальними зборами фінансових показників товариства  за фінансовий рік, а також  ухвалення рішення про розподіл прибутку.

З матеріалів справи вбачається, що чистий прибуток розподілено за рішенням загальних зборів акціонерів від 05.06.2009 р. відповідно до вимог статуту, а тому суд не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися в господарську діяльність товариства, оскільки загальні збори прийняли рішення не розподіляти прибуток товариства. З цих підстав рішення суду першої інстанції в цій частині є правильним.

Щодо покликання скаржника  на те, що рішенням загальних зборів від 05.06.2009 р., по третьому питанню внесені зміни до статуту товариства, яким його виключено із статуту товариства, то як вбачається зі змісту позовної заяви цих вимог позивачем не заявлялося, а покликання на ці нові обставини в апеляційній інстанції не розглядаються, оскільки не були предметом дослідження в суді першої інстанції.

Згідно статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема може захищати свої права та охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадку їх порушення, оспорювання чи невизнання самим акціонерним товариством.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути, зокрема: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; акціонер (учасник) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства. Проте, не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.

Згідно п.4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Позивачем  доведено  порушення оскаржуваним рішенням  його прав та законних інтересів як акціонера товариства. В зв'язку із проведенням оскаржуваних зборів позивач  був позбавлений права голосувати, права отримувати прибуток, права брати участь в управлінні справами відповідача.

З наведеного апеляційний суд приходить до висновку про наявність в спірному випадку підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ “Горохівзернопрод”, оформленого протоколом №1 від 05.06.2009 року, оскільки спірні збори підготовлені, скликані та проведені з порушенням вимог діючого законодавства, а прийняте на них рішення не відповідає вимогам діючого законодавства та установчим документам товариства та порушує права та законні інтереси позивача.

Таким чином, позовні вимоги відкритого акціонерного товариства «Горохівське хлібоприймальне підприємство»до закритого  акціонерного товариства «Горохівзернопрод»про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ “Горохівзернопрод”, оформлене протоколом №1 від 05.06.2009 року підлягають задоволенню, а рішення місцевого суду скасуванню.

Оскільки судом першої інстанції неповно з”ясовано обставини, що мають значення для справи та прийнято рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому воно підлягає  скасуванню, а апеляційна скарга позивача  – задоволенню.

При скасуванні рішення суду проводиться новий розподіл судових витрат на підставі ст.49 ГПК України, а тому  з відповідача  на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати в розмірі 85 грн. державного мита за розгляд справи в суді першої інстанції, 42,5 грн державного мита за апеляційне провадження  та 236 грн. у відшкодування витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст.99,101, 103-105 ГПК України, суд,               

                                                    постановив:

рішення господарського суду Волинської області від 04.11.2010 року в справі за номером 9/31-76 скасувати, а апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Горохівське хлібоприймальне підприємство»–задоволити.

Позов задоволити.

Визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ “Горохівзернопрод”, оформлене протоколом №1 від 05.06.2009 року.

Стягнути з закритого  акціонерного товариства «Горохівзернопрод»(45744, Волинська область, Горохівський район, смт.Мар»янівка, вул.Привокзальна,17, код ЄДРПОУ 31016749) на користь відкритого акціонерного товариства «Горохівське хлібоприймальне підприємство»(45744, Волинська область, Горохівський район, смт.Мар»янівка, вул.Привокзальна,17, код ЄДРПОУ 00953450) 127,5 грн. державного мита та 236 грн. у відшкодування витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати місцевому суду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий-суддя:                                              С.Бойко

Судді:                                                                      Т.Бонк

       

                                                                                 Р.Марко

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення12.01.2011
Оприлюднено27.01.2011
Номер документу13502677
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/31-40

Постанова від 12.01.2011

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

Ухвала від 22.12.2010

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні