35/384-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.01.11р.
Справа № 35/384-10
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля»
м. Павлоград Дніпропетровської області
до Тернівської міської ради
м. Тернівка Дніпропетровської області
про визнання договору частково недійсним
Суддя Широбокова Л.П.
Представники:
Від позивача: Габайдуллін О.Ф., представник, дов. від 02.12.2010р.
Від відповідача: Чорний О.Ю., начальник юр відділу, дов. №2834/01-15 від 30.11.2010р.
СУТЬ СПОРУ:
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 23.12.2010р. до 13.01.2011р.
Позивач звернувся до суду та просить визнати недійсним з моменту вчинення правочину п. 9 Договору оренди землі №07-0/485-А, що укладений між ним та відповідачем. Свої вимоги обґрунтовує тим, що умови договору, які передбачають обчислення розміру орендної плати з урахуванням індексів інфляції не відповідають положенням Закону України «Про оренду землі».
Представник Позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач у своїх поясненнях вказав, що п. 9 договору оформлено не коректно, тому він визнає позовні вимоги.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 7 липня 2010 року N2453-VI) в судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між позивачем Відкритим акціонерним товариством «Павлоградвугілля»- орендар та Тернівською міською радою –орендодавець (надалі відповідач) було укладено договір оренди землі №07-0/485-А від 09.02.2007р., строком дії на один рік, та дія якого на час звернення до суду скінчилася.
За вказаним договором орендодавець надавав, а орендар приймав в строкове платне користування земельну ділянку, площею 0,8432 га, яка розташована у м. Тернівка, по вул. С.Маркова, 22а, для будівництва та обслуговування поліклініки.
У п.8. договору сторони встановили орендну плату в розмірі 1% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка складала 213,96 грн на місяць. А в оспорюваному п. 9 договору встановили –«Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції».
Позивач вважає, що вказана умова договору не відповідає вимогам закону, та просить визнати її недійсною.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.
Цією статтею визначено перелік способів судового захисту, одним із яких є визнання правочину недійсним.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України, що кореспондуються з положеннями ст. 207 Господарського кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст. 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Отже, вирішуючи спір про визнання правочину недійсним, господарському суду належить встановити наявність саме тих обставин, з якими закон пов'язує недійсність правочинів, зокрема, відповідність змісту правочину вимогам Цивільного кодексу України, іншим актам цивільного законодавства.
Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 Цивільного кодексу України).
Свобода договору означає можливість сторін вільно визначати зміст договору, який вони укладають і формувати його конкретні умови. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України).
Розглядаючи спір про визнання угоди недійсною, суд перевіряє відповідність умов цієї угоди законодавству, що діяло станом на час її укладання. Договір не може бути визнаний недійсним на підставі законодавства, яке не було чинне на час укладання договору (п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009р. N9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними»- надалі Постанова Пленуму).
Відповідно до статті 13, 15 Закону України «Про оренду землі»(в редакції станом на 09.02.2007р. –час укладення спірного договору) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є:
об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Статтею 21 цього Закону було встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Тобто, вище наведеними нормами Закону передбачалася сплата орендної плати з урахуванням індексів інфляції, що і було обумовлено сторонами в оспорюваному договорі. Та в цій частині договір відповідає вимогам законодавства, чинного на час його укладання, і відсутні правові підстави для визнання п. 9 договору недійсним.
Суд не приймає визнання позову відповідачем, оскільки воно суперечить чинному законодавству, підписано представником відповідача Чорним О.Ю., на підставі довіреності №2834/01-15 від 30.11.2010р., що не надає йому повноважень на визнання позову.
З врахуванням встановлених обставин, вимоги позивача не обґрунтовані, та в позові слід відмовити.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на позивача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст. 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі»господарський суд, -
ВИРІШИВ :
В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дати його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя
Повне рішення складено 18 січня 2011р.
Л.П. Широбокова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2011 |
Оприлюднено | 27.01.2011 |
Номер документу | 13505453 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Широбокова Людмила Петрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні