5309-2010
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 305
РІШЕННЯ
Іменем України
11.01.2011Справа №2-30/5309-2010
Про стягнення 933, 84 грн.
Суддя Ловягіна Ю.Ю.
П Р Е Д С Т А В Н И К И :
Від позивача – Смирнова Л.Є., представник за дов. від 26.04.2010р. № 281-Д, у справі.
Від відповідача – Еміралієв А.С., керівник.
Суть спору: позивач – Відкрите акціонерне товариство «Крименерго» в особі Сімферопольського району електричних мереж, м. Сімферополь (ОКПО 00131400) звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Крим-Екологія», Сімферопольський район, с. Клинівка (ОКПО 34398458) про стягнення заборгованості за використану активну електроенергію в сумі 794,15 грн., пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за активну електроенергію в сумі 77,48 грн., 3% річних за активну електроенергію в сумі 17,71 грн., інфляційні втрати за активну електроенергію в сумі 44,50 грн. та судові витрати.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що у порушення умов договору №1285 від 06.01.2009р. на користування електричною енергією, відповідач порушив взяті на себе зобов'язання по щомісячній та своєчасній оплаті спожитої електричної енергії, в результаті чого за Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Крим-Екологія», Сімферопольський район, с. Клинівка за період з 01.08.2009р. по 15.06.2010р. утворилась заборгованість у розмірі 794,15 грн. Крім того, позивач просить стягнути інфляційні витрати в розмірі 44,50 грн., 3% річних в сумі 17,71 грн., пеню за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань в сумі 77,48 грн.
В судовому засіданні 20.12.2010 р. позивач надав новий розрахунок суми позову, згідно з яким змінилися розрахунки річних та інфляції. Отже в розрахунку вказано, що річні становлять 15,72 грн., інфляція – 35,76 грн. Однак своїм правом на зменшення позовних вимог в порядку ст. 22 ГПК України позивач не скористався, усно пояснив, що залишає розгляд його вимог на розсуд суду.
Оскільки заяв про зміну вимог в порядку ст. 22 ГПК України від позивача не надходило, суд розглядає позов виходячи з вимог, заявлених позивачем в позові.
Відповідач проти задоволення позову заперечує з тих підстав, що в жовтні 2010р. він був відключений від електропостачання, а тому борг виник за менший період та в меншій сумі та нарахована позивачем сума заборгованості не відповідає дійсності, з цих підстав просить в задоволенні позовних вимог в частині стягнення 933,84грн. відмовити.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 20.12.2010р. за клопотанням відповідача строк розгляду справи було продовжено до 16.01.2011р.
Згідно зі ст. 75 ГПК України, суд вважає можливим розгляд справи за наявними в ній матеріалами. Інших доказів представлено не було.
Розглянув матеріали справи, заслухав доводи представника позивача та відповідача, суд –
в с т а н о в и в:
06 січня 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Крименерго» в особі Сімферопольського району електричних мереж, м. Сімферополь (енергопостачальна організація) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Крим-Екологія», Сімферопольський район, с. Клинівка (абонент) уклали договір № 1285 на користування електричною енергією (а.с 28-31).
Відповідно до п. 1 договору постачальник продає електричну енергію користувачу для забезпечення потреб електроприводів користувача з приєднаною потужністю, яка зазначена у додатку (додатках) № 6 («Акт розмежування балансової приналежності електромереж та експлуатаційній відповідальності сторін» до договору, а користувач сплачує постачальнику вартість використаної (придбаної) електричної енергії та здійснює інші платежі відповідно до умов даного договору.
Згідно зі п. 2.2.2 постачальник зобов'язується постачати електроенергію, як різновид товару.
Обов'язки абонента регламентуються розділом 3, зокрема п. 2.3.3 договору передбачено, що користувач зобов'язується сплачувати постачальнику вартість електричної енергії та інші нарахування відповідно до умов додатку № 4 «Порядок розрахунків».
Згідно з п.п. 2 п. 10.2 Правил користування електричної енергії, які затверджені постановою НКРЄ № 28 від 31.07.1996р., споживач електричної енергії зобов'язаний сплачувати обсяг спожитої електричної енергії, також сплачувати інші платежі у відповідності з умовами додатку № 4 від 06.01.2009р. до договору (а.с. 33).
Відповідно до п.1 додатку № 4 розрахунки за використану електроенергію здійснюються у відповідності з п. 6.6 ПКЕЕ. Розрахункова дата (день, коли споживач надає «Акт про обсяги переданої споживачу (використаної споживачем) електричної енергії», а постачальник виставляє кінцевий рахунок) встановлюється 4 числа місяця до такого ж наступного місяця. Показники розрахункових засобів обліку у відповідності з «переліком об'єктів та точок комерційного обліку» фіксуються 4 числа кожного місяця та оформлюються «Актом» в двох екземплярах, по одному для кожної із сторін.
Пунктом 2 додатку №4 до договору встановлено, що споживач до 9-го числа поточного розрахункового періоду здійснює платіж за наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (очікуваного) обсягу споживання електричної енергії. Зазначений платіж здійснюється виключно за рахунком, що виставляється постачальником, який розрахований на підставі заявленого (очікуваного) обсягу споживання електричної енергії та тарифу поточного місяця.
У випадку неповної передоплати за минулий розрахунковий період різниця між сумою передоплати та вартістю фактично спожитої електроенергії повинна бути оплачена протягом 5 робочих днів з дня отримання рахунків.
Так, за період з 01.08.2009р. по 15.06.2010р., відповідно до представленого позивачем розрахунку, за відповідачем склалася заборгованість зі сплати за користування електричною енергією у розмірі 794,15 грн. (а.с. 51), яка дотепер не сплачена.
Загальними умовами виконання зобов'язання, передбаченими статтею 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з п.п 2. п. 10.2 Правил користування електричною енергією споживач електричної енергії повинен сплачувати обсяг спожитої еклектичної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та розрахунків, які виставлені на підставі актів про порушення Правил користування електричною енергією та умов договору.
Таким чином, внаслідок несвоєчасної сплати послуг за електричну енергію за відповідачем склалась заборгованість у сумі 794,15 грн., яка підтверджується матеріалами справи, розрахунком заборгованості за використану електроенергію, а тому підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
На підставі ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Доводи відповідача про відключення його від електропостачання 28.10.2009р. не приймаються судом до уваги з наступного.
Частиною 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України регламентовано, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. (ст. 33, 34 ГПК України).
Так, в якості доказу відключення електроенергії, відповідач посилається на акт комісії громади с. Клиновка, яку очолює депутат Перовської сільської ради про відключення електроенергії та показниках лічильника від 10.01.2011р. (а.с. 65). Однак такий доказ не є належним та допустимим, оскільки під час складання вказаного акту працівники ВАТ «Крименерго» участі не приймали, акт складений з участю депутата Петровської сільської ради та мешканців с. Калинівка.
До того ж, слід зазначити, що Правила користування електричною енергією передбачають певну процедуру відключення споживача від електропостачання.
Так, відповідно до п. 7.5 Правил користування електричною енергією, споживач повинен бути попереджений про повне або часткове припинення постачання електричної енергії не пізніше ніж за три робочих дні. Попередження про припинення повністю або частково постачання електричної енергії оформляється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено. Відключення електроустановок споживача здійснюється персоналом власника електричних мереж, до яких приєднані ці електроустановки, у разі виявлення порушень, зазначених у пунктах 7.5 та 7.6 цих Правил, та/або на виконання вимоги постачальника електричної енергії чи на виконання припису відповідного центрального органу виконавчої влади, на який покладено відповідні обов'язки згідно із законодавством України. Відключення здійснюється в зазначений у вимозі або приписі термін із дотриманням процедури, передбаченої цими Правилами. (пункт 7.7 Правил).
Доказів письмового повідомлення про припинення постачання електричної енергії Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Крим-Екологія», відповідачем надано не було. Доказів відключення не представлено.
Позивач з цього приводу в судовому засідання пояснив, що відключення від електропостачання Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Крим-Екологія» не здійснювалося.
Крім того, відповідач посилається на те, що не споживав електричну енергію, а тому показники лічильників за період з жовтня 2009 р. не змінювалися.
Однак відповідно до умов договору показники розрахункових засобів обліку оформлюються «Актом» в двох екземплярах, по одному для кожної із сторін.
Відповідно до п. 6.39 ПКЕЕ у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.
Проте такі показники представлені постачальнику не були і позивач здійснював розрахунок вартості спожитої електричної енергії на підставі середніх показників виходячі з даних попередніх періодів.
Також слід зазначити, що відповідно до пункту 6.18 Правил користування електричною енергією у разі остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний повідомити постачальника електричної енергії та (у разі наявності відповідного договору) електропередавальну організацію або основного споживача не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договору, і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
Попереджень про постачання електричної енергії від відповідача не надходило.
Крім того, відповідач в судовому засіданні наголошував на тому, що спожиту електроенергію він оплатив постачальнику. Однак як слідує з матеріалів справи та наданих доказів, всі платежі були враховані позивачем при розрахунку заборгованості.
Інших доказів сплати суми боргу відповідачем надано не було.
Пунктом 6 додатку №4 до договору про постачання електричної енергії №1285 від 06.01.2009р. встановлено, що у випадку несвоєчасної оплати обумовлених цим Порядком платежів, постачальник здійснює споживачу нарахування за час прострочки: пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу, яка діє у період, за який здійснюється нарахування; 3% річних від простроченої суми. При цьому сума боргу за спожиту електроенергію повинна бути оплачена споживачем з урахуванням індексу інфляції.
Позивачем заявлена до стягнення пеня в сумі 77,48грн. за період з 15.12.2009р. по 15.06.2010р. Однак вказані вимоги підлягають частковому задоволенню з наступного.
Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Як слідує з розрахунку (а.с.51), позивачем нараховується пеня на суму боргу ні за кожний період виникнення боргу, а з урахуванням зросту суми боргу, що є порушенням ч. 6 ст. 232 ГК України.
Отже, пеня підлягає стягненню за період з 15.12.2009 р. по 15.06.2010 р., як вказано позивачем, за кожний період виникнення суми боргу окремо: від суми 327,61 грн. (борг виник 09.10.2009 р.) за період з 15.12.2009 р. по 09.04.2010 р. виходячи з подвійної ставки НБУ 10,25 % в сумі 21,16 грн. Від суми боргу 461,22 грн. (який виник 23.12.2009) пеня розраховується за період з 30.12.2009 р. (як вказано в розрахунку позивачем) по 15.06.2010 р. виходячи з подвійних ставок НБУ 10,25 % та з 08.06.2010 – 9,5 % в сумі 42,85 грн. Усього підлягає стягненню пеня в сумі 64,01 грн.
Відповідно до п. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3% річних за період з серпня 2009 року по червень 2010 року в сумі 17,71 грн., які підлягають частковому задоволенню, оскільки позивачем невірно був визначений період нарахування та виникнення боргу, та дата, з якої розраховуються річні. А тому, три відсотки річних підлягають стягненню за період з 01.09.2009 р. по 01.06.2010 р., як вказано в розрахунку позивача, за кожний період окремо (а.с. 52) в сумі 13,39 грн.
Також позивачем заявлено до стягнення інфляційні витрати за період з серпня 2009 року по червень 2010 року в сумі 44,50 грн., які підлягають частковому задоволенню в сумі 35,76 грн., як розраховано позивачем до стягнення в розрахунку, наданому суду 20.12.2010 р. (а.с.52).
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. З відповідача підлягає стягненню сума заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 794,15 грн., пеня в розмірі 64,01 грн., 3% річних – 13,39 грн. та інфляційні витрати у розмірі 35,76 грн.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України пропорційно задоволеним вимогам.
У судовому засіданні, яке відбулося 11 січня 2011р. оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Відповідно до ст. 84 ГПК України рішення оформлено та підписано 13 січня 2011р.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШІВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Крим-Екологія», Сімферопольський район, с. Клинівка, вул. Роднікова, 1 (р/р 2600301800152 в СФ ООО «Укрпромбанк», МФО 384867, ОКПО 34398458) на користь Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» в особі Сімферопольського району електричних мереж, м. Сімферополь, Кечкеметська, 172 (р/р 260303071142 зі спеціальним режимом використання по оплаті за активну електроенергію, МФО 324805, ОКПО 00131400 у філії Кримського відділення «Ощадбанку», м. Сімферополь) 794,15 грн. боргу, 64,01 грн. пені, 13,39 грн. 3% річних, 35,76 грн. інфляційні витрати, 99,10 грн. державного мита та 229,30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В інший частині позову відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Ловягіна Ю.Ю.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2011 |
Оприлюднено | 01.02.2011 |
Номер документу | 13570205 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Ловягіна Ю.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні