Рішення
від 19.01.2011 по справі 30/376-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

30/376-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

18.01.11р.

Справа № 30/376-10

За позовом: відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ в особі структурної одиниці "Дніпропетровських міських електричних мереж", м. Дніпропетровськ  

до  державного підприємства "Дніпропетровський метрополітен", м. Дніпропетровськ  

про зобов'язання укласти договір

Суддя:  Євстигнеєва Н.М.

                                                                               Секретар судового засідання: Бажанова Ю.А.

Представники:

Від позивача: Швидкий Є.П., довіреність №255 від 07.05.2010 року, юрисконсульт 2 категорії

Від відповідача: Грицюк А.Г., довіреність від 11.01.2011 року №076, провідний  юрисконсульт; Кошурников В.В., довіреність від 06.01.2011 року №05, начальник служби електропостачання   

СУТЬ СПОРУ:

Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ в особі структурної одиниці "Дніпропетровських міських електричних мереж", м. Дніпропетровськ просить зобов'язати державне підприємство "Дніпропетровський метрополітен" укласти договір про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 від 12.10.2010 року в редакції ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго"; судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 12 жовтня 2010 року було направлено відповідачу для підписання та скріплення печаткою проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 від 12.10.2010 року. Відповідач, в свою чергу, підписав даний договір з протоколом розбіжностей. Не погодившись з редакцією договору, викладеною відповідачем у протоколі розбіжностей, позивач звернувся до суду з вимогою зобов'язати відповідача укласти договір у своїй редакції.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечує та зазначає, що до договору, який підписано відповідачем з протоколом розбіжностей необхідно застосовувати вимоги ч.4 ст. 179 Господарського кодексу України, оскільки сторони при підписанні договору не можуть відступити від змісту типового договору, а можуть лише конкретизувати цей договір. При вирішенні спору, на думку відповідача, слід враховувати, що на основі типового договору про постачання електричної енергії, текст якого міститься в додатку 3 до Правил користування електричною енергією між сторонами укладено Договір про постачання електричної енергії від 22.05.2008р. №7323/3670.

Розгляд справи був відкладений з 21.12.2010р. на 12.01.11р. 

В судовому засіданні 12.01.11р. оголошено перерву на 18.01.2011р.

В судовому засіданні 18.01.11р. оголошено вступна та резолютивна частини рішення.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

12.10.2010р. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (м. Дніпропетровськ) в особі  Дніпропетровських міських електричних мереж (4 район електричних мереж) (м. Дніпропетровськ) оформило супровідний лист за вих. №0490/674 про врегулювання спірних договірних відносин щодо спільного використання технологічних електричних мереж  керівнику Державного підприємства "Дніпропетровський метрополітен" (м. Дніпропетровськ) для розгляду та підписання договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 з додатками та просило підписати та повернути один примірник договору у строки, встановлені чинним законодавством.

Додатками до цього супровідного листа є проект Договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 з додатками в двох примірниках.

Згідно з п.3 ст. 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Відповідно до п.4 ст. 181 ГК України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

05.11.2010р. на адресу позивача надійшов лист №НА-33/1429 від 04.11.2010р., додатками до якого є:

- один примірник підписаного договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 з додатками на 9 аркушах;

- протокол розбіжностей  до договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 в двох примірниках;

- два примірника нового Додатку 1 "Однолінійна схема" до договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4;

- копія довіреності ДП "Дніпропетровський метрополітен" Кошурникову В.В.

Згідно Протоколу розбіжностей до договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 2010року відповідач не погодився з запропонованою позивачем редакцією пунктів договору: п.п.1.1., 1.2., 2.4., 2.7., 2.8., 2.10., 2.12., 2.13., 4.3., 5.1., заголовок розділу 6, п.п. 6.1. –6.6., 7.3., 7.4., розділ 9 п.п.9.1. –9.8., у зв'язку з доповненням договору розділом "Відносини з постачальником електричної енергії" нумерація пунктів в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 змінилася: розділ 10 "Місцезнаходження та банківські реквізити сторін" є, відповідно, розділом 11 з цією ж назвою Також відповідач не погодився з назвою та змістом Додатку №1.

Лист з протоколом розбіжностей в перелічених вище пунктах договору позивач отримав 05.11.2010року

Позивач вважає відмову відповідача підписати запропоновану редакцію договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 у повному обсягу необґрунтованою, з протоколом розбіжностей та редакцією пунктів запропонованих відповідачем не погоджується, що і є причиною спору.

Згідно з п.1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюється на основі договорів.

За приписами п.3 ст.179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначаються Законом України "Про електроенергетику", який також регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Відповідно до ч. 6 ст.24, ч. 1 ст.26 названого Закону, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, який розташований на цій території, в укладенні договору на постачання електричної енергії.

В силу статей 3,7 названого Закону, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. № 910), зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.96 р. за № 417/1442 (надалі - Правила).

Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Норми розділів "Загальні положення", "Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін" та "Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів" поширюються на всіх споживачів без винятку (п.1.1).

Відповідно до положень пункту 1.2. Правил, електропередавальна організація - це суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами або місцевими (локальними) електричними мережами, а також суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території.

Згідно з положеннями пункту 1.4, точка продажу електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі про постачання електричної енергії або в договорі про купівлю-продаж електричної енергії.

Для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж. Договір про спільне використання технологічних електричних мереж укладається між ними на основі типового договору (додаток 2 до названих Правил) (п.1.7 Правил).

Пунктом 1.13 Правил визначено, що укладення, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог законодавства та цих Правил.

1. Заперечуючи проти запропонованої позивачем редакції п.1.1 Договору про спільне використання технологічних електричних мереж відповідач посилається на зміст п.1.1 Типового договору про спільне використання технологічних електричних мереж (далі –Типовий договір), який є Додатком до Правил користування електричною енергією, а саме: Власник мереж забезпечує технічну можливість передачі електричної енергії Споживачу в обсягах згідно з договором про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії, з показниками допустимих відхилень від стандартних умов надання обсягу електричної енергії та рівня дозволеної потужності за класами напруги, а Споживач дотримується установленого режиму споживання електричної енергії та своєчасно сплачує за отримані послуги, визначені пунктом 4.1 цього Договору.

Позивач в п.1.1 Договору дещо розширив зміст цього пункту Договору та запропонував покласти на власника мереж обов'язок забезпечити технічну можливість передачі (транзиту) електричної енергії в межах величин дозволених постачальником електричної енергії до використання. Необхідність прийняття цього пункту в редакції позивача обґрунтована останнім посиланням на п.п.1.5., 10.2. Правил, відповідно до яких у разі підключення електроустановок споживача до електричних мереж, власник яких не є постачальником електричної енергії, між споживачем та цим власником електричних мереж на основі типового договору укладається договір про технічне забезпечення електропостачання споживача.

Між тим, у разі виникнення такої необхідності сторони укладають договір про технічне забезпечення електропостачання споживача, Типова форма якого затверджена Правилами (Додаток №1).

Можливість внесення до договору про спільне використання технологічних електричних мереж такої умови Типовим договором (Додаток №2) не передбачена. Це має бути окремий договір, типова форма якого затверджена Правилами (Додаток №1).

Підпунктом 27 пункту 10.2. Правил передбачено обов'язок споживача електричної енергії (у даному випадку власника електричних мереж) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

За викладеного, суд не вбачає підстав для прийняття пропозиції позивача, викладеній у п.1.1 договору.

2. Позивач, посилаючись на п.5.4 Правил, викладає п.1.2 Договору в наступній редакції: "Передача електричної енергії забезпечується відповідно до наданого власником мереж Додатку 1 "Однолінійна схема", з обов'язковим зазначенням у повному обсязі необхідних вихідних даних для визначення в передбаченому ПКЕЕ порядку величини втрат електричної енергії, що пов'язані з передачею (транзитом) електричної енергії Користувачу, або іншим суб'єктам господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Користувач, а саме місць встановлення, типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії тощо.

Власник мереж забезпечує передачу електричної енергії до межі балансової належності належних йому електричних мереж, визначених додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"".

Пунктом 5.4 Правил користування електричною енергією визначено, що для укладення договору про постачання електричної енергії, договору про технічне забезпечення електропостачання або договору про спільне використання технологічних електричних мереж споживача заявник має надати відповідній організації передбачені цим пунктом документи. Зі змісту цього пункту вбачається, що йдеться лише про перелік документів, які сторона зобов'язана надати енергопостачальній організації. Цей пункт не містить умови, яка є обов'язковою для включення до договору про спільне використання технологічних електричних мереж споживача та є обов'язковою для її прийняття. Отже, вимога позивача щодо викладення п.1.2 договору в запропонованій ним редакції не підлягає задоволенню.

Пункт 1.2 Договору слід прийняти в редакції, запропонованій відповідачем, а саме: "п.1.2. Передача електричної енергії забезпечується відповідно до додатка "Однолінійна схема" (Додаток 1), наданого Власником мереж з обов'язковим зазначенням місць встановлення типів, марки обладнання, довжини ліній, які задіяні в передачі електричної енергії.

Власник мереж забезпечує передачу електричної енергії до межі балансової належності належних йому електричних мереж, визначених додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток №2)".

3. Позивач просить зобов'язати відповідача  прийняти п.2.4 договору в наступній редакції: "Забезпечувати збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр), відповідно до акту пломбування встановлених на території власника мереж засобів обліку та пломб на них.

У разі звернення до власника мереж електропередавальної організації, або споживача щодо невідповідності обліку вимогам ПУЕ або технічним характеристикам заводу виробника засобів обліку, власник мереж повинен привести свої засоби обліку у відповідність до вимог в терміни, зазначені ПКЕЕ".

Відповідач вважає, що внесення цього пункту до договору є новою умовою договору, яка не передбачена умовами Типового договору.

Так, дійсно умовами Типового договору про спільне використання технологічних електричних мереж, який є додатком  №2 до ПКЕЕ, така умова не передбачена, тобто пропозиція відповідача про виключення цього пункту з договору №423/4 від 12.10.2010р. не суперечить змісту Типового договору. Не передбачена така умова договору як обов'язкова і Правилами користування електричною енергією, а, відтак, не є обов'язковою для включення до спірного договору. Однак відсутність такої умови в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж не звільняє відповідача (власника електричних мереж) від обов'язку забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування в силу положень підпункту 26 пункту 10.2 Правил.

4. Відповідно до підпунктів 11,12,15 пункту 10.2 Правил позивач викладає пункт 2.7 договору в наступній редакції: "п.2.7. Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників користувача до власних електричних установок для проведення контрольного огляду або технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії".

Відповідач, в свою чергу, викладає зміст п.2.7 договору в редакції пункту 2.6 Типового договору, а саме: "Забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників користувача до власних електричних установок для проведення технічної перевірки, контролю за рівнем споживання електричної енергії".

Враховуючи, що умовами п.2.6 Типового договору не передбачено забезпечення безперешкодного доступу відповідальних представників користувача до власних електричних установок для проведення контрольного огляду та технічної перевірки засобів обліку, заперечення відповідача суд вважає обґрунтованими.

Стосовно посилань позивача на підпункти 11,12,15 пункту 10.2 Правил слід зазначити, що відповідно до вказаних підпунктів споживач (субспоживач) електричної енергії зобов'язаний:

- забезпечити безперешкодний доступ постачальника електричної енергії та/або електропередавальної організації до розрахункових засобів обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів обліку (підп.11 п.10.2. Правил);

- забезпечити безперешкодний доступ постачальника електричної енергії та/або електропередавальної організації до бази даних локального устаткування збору і обробки даних для отримання та передачі інформації про обсяг та параметри потоків електричної енергії та величини споживаної потужності (підп.12 п.10.2. Правил);

-  забезпечити безперешкодний доступ (за службовим посвідченням) відповідальних представників постачальника електричної енергії та/або відповідальних представників підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору про постачання електричної енергії (підп.15 п.10.2. Правил).

Таким чином, у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом є право безперешкодного доступу до розрахункових засобів обліку електричної енергії, розташованих на об'єктах споживачів та електропередавальної організації виключно для проведення технічної перевірки та контролю за обсягом споживання електричної енергії.

5. Згідно п.2.8 договору в редакції позивача Власник мереж зобов'язаний припиняти передачу або обмежувати обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою електропередавальної організації. При цьому позивач посилається на підпункт 24 пункту 10.2 Правил, який містить обов'язок споживача припинити передачу або обмежити обсяг передачі електричної енергії субспоживачу за обґрунтованою вимогою електропередавальної організації. Умови припинення та обмеження постачання та передачі електричної енергії зазначені в розділі VІІ Правил, який містить інші способи припинення та обмеження постачання та передачі електричної енергії субспоживачем. Крім того, порядок обмеження та припинення електропостачання встановлено в пункті 6 Договору про постачання електричної енергії №7323/36-70 від 22.05.2008р., укладений між позивачем та відповідачем. Запропонована позивачем редакція п.2.8 договору лише частково відтворює зміст п.2.7 Типового договору.

За наведеного, суд вважає пропозицію позивача щодо п.2.8 договору неприйнятною.

6. Згідно п.2.10 Договору про спільне використання технологічних електричних мереж позивачем до обов'язків власника електричних мереж віднесено:

"Забезпечити необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для виконання складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків.

Для складання балансів електричної енергії, власник технологічних електричних мереж забезпечує наприкінці розрахункового періоду одночасність зняття показів лічильників електричної енергії з наступним внесенням їх до Акта про обсяги переданої електричної енергії".

Суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача щодо внесення до договору про спільне використання технологічних електричних мереж пункту 2.10 у вищенаведеній редакції, оскільки аналогічні за змістом положення містить договір про електропостачання №7323-36/70 від 22.05.2008р., укладений між Державним підприємством "Дніпропетровський метрополітен" та ВАТ "ЕК"Дніпрообленерго".

Суд відхиляє посилання позивача на положення пункту 5.2 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ №691 від 12.06.2008р. (далі - Методика), оскільки цим пунктом врегульовано порядок обчислення плати за спільне використання (без ПДВ) технологічних електричних мереж, яка розраховується як добуток значення загальної величини витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на частку відділення між обсягами віддачі електричної енергії з технологічних електричних мереж спільного використання до обсягу надходження в мережі спільного використання. Порядок проведення розрахунків врегульовано розділом 7 договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 від 12.10.2010р.

7. У зв'язку з тим, що редакція п.2.12 договору, запропонована позивачем, суперечить положенням Типового договору, суд не вбачає підстав для задоволення цієї вимоги.

Відповідно до п.2.11 Типового договору власник мереж зобов'язаний за необхідності (не в будь-якому разі) укласти договори про технічне забезпечення електропостачання споживача з іншими суб'єктами господарювання, приєднаними безпосередньо до електричних мереж Власника мереж, передачу електричної енергії яким забезпечує Користувач. За змістом підпункту 20 пункту 10.2 Правил обов'язок укласти договори про спільне використання технологічних електричних мереж та  про технічне забезпечення електропостачання споживача з іншими суб'єктами господарювання виникає лише у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією.

8. Позивач пропонує внести до договору пункт 2.13, згідно якого власник мереж має забезпечувати управління діяльністю з утримання технологічних електричних мереж спільного використання за принципом економічної діяльності та з метою досягнення оптимальної вартості послуг для їх користувачів. Такий обов'язок власника електричних мереж передбачено пунктом 1.5. Методики. Між тим, Типова форма договору про спільне використання технологічних електричних мереж не містить такої умови, як обов'язкової при укладанні договору, отже вимога стосовно включення пункту 2.13 до договору задоволенню не підлягає.

9. Оскільки сторони при укладанні договору не можуть відступити від умов Типового договору, а можуть лише конкретизувати його умови, суд вважає правомірною пропозицію відповідача, викладену в Протоколі розбіжностей до договору про спільне використання технологічних електричних мереж, щодо доповнення договору пунктом 4.3 в наступній редакції:

"У разі припинення споживання електричної енергії внаслідок звільнення Користувачем займаного об'єкта останній повідомляє про це Власника мереж за 20 днів і здійснює повний розрахунок за використання електричних мереж до дня виїзду включно. Власник мереж припиняє передачу електричної енергії в день звільнення об'єкта".

10. Суд відхиляє вимогу позивача щодо викладення п.5.1. Договору в запропонованій ним редакції, оскільки вона не відповідає змісту п.5.1 Типового договору, який містить підстави звільнення від сплати за використання технологічних електричних мереж за час перерви в електропостачанні –відсутність вини користувача в перерві електропостачання. Конкретні ж випадки, коли перерва в електропостачанні відбувається не з вини користувача, Типовим договором не встановлені. Посилання позивача на пункт 1.5., підпункт 20 пункту 10.2. Правил не обґрунтовує необхідність визначення в договорі випадків, коли користувач вправі не сплачувати за використання технологічних електричних мереж. Це може бути будь-який випадок, якщо перерва в електропостачанні відбулася не з вини користувача.

Відповідно до п.1.5 Правил у разі підключення електроустановок споживача до електричних мереж, власник яких не є постачальником електричної енергії, та виникнення у споживача відповідно до законодавства України зобов'язань уносити плату за перетікання реактивної електроенергії, між споживачем та цим власником електричних мереж на основі типового договору (додаток 1) укладається договір про технічне забезпечення електропостачання споживача. Зі змісту цього пункту вбачається обов'язок споживача та власника електричних мереж на основі типового договору укласти договір про технічне забезпечення електропостачання споживача, але ж ніяк не встановлено умови звільнення користувача від сплати за використання електричних мереж за час перерви в електропостачанні, якщо перерва відбулася не з вини користувача.

Відповідно до підпункту 20 пункту 10.2. Правил споживач електричної енергії зобов'язаний у разі використання технологічних електричних мереж електропередавальною організацією, укласти з останньою договір про спільне використання технологічних електричних мереж та у передбачених цими Правилами випадках договори про технічне забезпечення електропостачання споживача із суб'єктами господарювання та організаціями, електроустановки яких приєднані до цих технологічних електричних мереж.

Договір про спільне використання технологічних електричних мереж укладений сторонами з протоколом розбіжностей, які є предметом розгляду у даній справі.

11. Посилаючись на пункти 7.14, 10.2 Правил позивач просить зобов'язати відповідача прийняти розділ 6 договору в наступній редакції:

"6. Порядок обмеження та припинення передачі електричної енергії по технологічним електричним мережам спільного використання.

Передача електричної енергії по технологічним електричним мережам спільного використання може бути припинена або обмежена власником мереж:

6.1. Без попередження у разі:

виникнення аварійних ситуацій в електроустановках Власника мереж на час, що не перевищує визначеного ПУЕ для струмоприймачів відповідної категорії Користувача;

використання технологічних електричних мереж власника мереж користувачем після закінчення строку дії цього договору (зазначена умова суперечить пункту 6.3 Типового договору відповідно до якого припинення спільного використання технологічних електричних мереж Власника мереж Користувачем після закінчення строку дії цього Договору відбувається з повідомленням Користувача не пізніше ніж за три робочих дні);

приєднання суб'єктами господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує користувач власних струмоприймачів або струмоприймачів третіх осіб поза розрахунковими засобами обліку;

самовільного внесення суб'єктами господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує користувач, змін у схемі обліку електроенергії.

6.2. З повідомленням суб'єктів господарювання, передачу електроенергії яким забезпечує користувач, не пізніше ніж за 10 хвилин у разі перевищення даних суб'єктів договірної граничної величини електричної потужності в години максимуму навантаження протягом 30 хвилин і більше.

6.3. З повідомленням Користувача не пізніше ніж за три робочих дні у разі несплати Користувачем за використання електричних мереж Власника мереж у встановлений термін з дотриманням процедури, передбаченої ПКЕЕ (з редакцією пункту 6.3 договору відповідач погодився).

6.4. З повідомленням суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує користувач, не пізніше ніж за три робочих дні у разі:

відсутності персоналу для обслуговування електроустановок або договору на обслуговування електроустановок;

недопущення уповноважених посадових органів виконавчої влади, на які покладено відповідні обов'язки згідно з чинним законодавством, до власних електроустановок або розрахункових засобів обліку електроенергії.

6.5. На виконання припису державних органів, на які покладені відповідні обов'язки згідно з законодавством, у зазначені в приписі терміни.

6.6. У разі відсутності резервного живлення з повідомленням не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках електропередавальної організації (постачальника електричної енергії), Власника мереж або для приєднання нових споживачів.

6.7. На вимогу постачальника електричної енергії у зазначені в цій вимозі терміни."

Вимога позивача в цій частині підлягає задоволенню в частині редакції пунктів 6.2; 6.3; 6.5-6.7 договору, в решті вимоги цього розділу задоволенню не підлягають, оскільки запропонована позивачем редакція розділу 6 договору не конкретизує умови цього розділу договору, створює суттєво нові умови договору, прийняття яких Типовим договором не передбачено та доповнює розділ пунктом 6.4. зміст якого в Типовому договорі відсутній.

12. Позивач просить викласти п.7.3. договору в наступній редакції:

"Оплата Користувачем послуг з утримання технологічних електричних мереж спільного використання здійснюється платіжним дорученням на підставі виставленого Власником мереж рахунка та оформленого Акта прийому-здачі виконаних робіт у десятиденний термін з дати отримання рахунка".

Редакція цього пункту, яка запропонована відповідачем в протоколі розбіжностей відрізняється від редакції позивача лише тим, що визначає Акт прийому-здачі виконаних робіт як Додаток №5, решта умов цього пункту є тотожними, отже пропозиція відповідача щодо конкретизації п.7.3 договору та визначення Акту  прийому-здачі виконаних робіт як Додаток №5  не суперечить змісту Типового договору та може бути прийнята позивачем. Крім того, Акт прийому-здачі виконаних робіт, який додається до Договору про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 від 12.10.2010р. названий сторонами як Додаток №5 (а.с.22).

13. Розділ 7 договору позивач просить доповнити п.7.4: "Зобов'язання користувача по оплаті послуг власника мереж з утримання технологічних електричних мереж спільного використання виникають з початку розрахункового періоду, який настає за датою встановлення власником мереж розрахункових засобів обліку електричної енергії для забезпечення складення балансу електричної енергії у власних технологічних електричних мережах для проведення комерційних розрахунків та надання користувачу кошторису обґрунтованих витрат, погодженого територіальним представництвом НКРЕ".

Згідно п.1.8. Методики для підтвердження величини обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання за розрахунковий період (календарний рік) власник мереж складає кошторис витрат (без ПДВ) на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік.

Положеннями пункту 2.5. Методики встановлено, що кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання з обґрунтуванням щодо кожної статті витрат та розрахунок плати за спільне використання технологічних електричних мереж подаються власником мереж щороку на погодження до відповідного територіального представництва НКРЕ.

Узгоджений з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж, укладеного згідно з ПКЕЕ, однак внесення змін у запропонованій позивачем редакції названою Методикою не передбачено. Кошторис витрат (без ПДВ) складається власником на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати, що безпосередньо стосуються цього виду діяльності за попередній календарний рік для підтвердження величини обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання за розрахунковий період (календарний рік) (п.1.8 Методики).

Пункт 7.4 договору від 12.10.2010р. встановлює початок виникнення зобов'язань користувача по оплаті послуг власника мереж з утримання технологічних електричних мереж спільного використання, однак пунктами 1.8., 2.5. Методики такі умови виникнення зобов'язань по оплаті послуг власника не встановлені. За наведеного вимога позивача про зобов'язання відповідача прийняти запропоновану редакцію п.7.4 договору  відхиляється судом.

14. В протоколі розбіжностей до договору про спільне використання технологічних електричних мереж відповідач заперечує проти викладеної позивачем редакції п.8.2.2 договору. В мотивувальній частині позовної заяви позивач пропонує виключити п.8.2.2 з договору, однак прохальна частина позовної заяви вимоги про виключення п.8.2.2 договору не містить тому не розглядається судом.

15. В протоколі розбіжностей до договору про спільне використання технологічних електричних мереж відповідач викладає зміст розділу 9 в наступній редакції:

9. Відносини з постачальником електричної енергії.

9.1. Власник мереж зобов'язаний припинити надання послуг із спільного використання технологічних електричних мереж на вимогу постачальника електричної енергії.

9.2. Сторони Договору забезпечують доступ постачальника електричної енергії до розрахункових засобів обліку електричної енергії Користувача у термін, встановлений договором про постачання електричної енергії, укладеним між постачальником та Користувачем.

Запропонована редакція розділу 9 договору не в повному обсягу відтворює пункти Типового договору, але редакція пунктів 9.1., 9.2. викладена відповідачем відповідно до умов цього договору. За наведеного, вимога позивача про виключення розділу 9 з договору про спільне використання технологічних електричних мереж не є обґрунтованою.

16. У зв'язку з доповненням договору розділом 9 змінюється нумерація та структура договору, розділ 9 в редакції позивача є розділом 10 "Інші  умови", п.9.1 договору є, відповідно, п.10.1 договору, а розділ 10 "Місцезнаходження та банківські реквізити сторін" відповідно розділом 11 з такою ж назвою.

Зміст п.10.1 узгоджено сторонами в наступній редакції:

10.1. За наявності в Сторін суміжних електроустановок межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, визначеної у додатку 2 до цього Договору "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін".

Пункт 10.2 договору слід прийняти в редакції відповідача, а саме: "Строки проведення ремонтів в електромережах Власника мереж, під час яких електроустановки Користувача будуть відключені або буде знижена надійність електропостачання інших споживачів, доводяться до відома заінтересованих сторін письмовим повідомленням Власника мереж, узгодженим з користувачем, в термін не менш як за 10 робочих днів. Доповнення позивачем цього пункту договору словосполученням "та/або інших суб'єктів господарювання, передачу електричної енергії яким забезпечує Користувач" є необґрунтованим.

Зміст п.10.3 (п.9.3) договору узгоджено сторонами в редакції п.10.3 Типового договору: "Усі майнові суперечки з питань цього Договору вирішуються відповідно до законодавства України".

Не підлягає задоволенню вимога позивача про зобов'язання відповідача прийняти редакцію п.9.4 (10.4) договору. Позивач пропонує викласти  п.9.4 (10.4) договору в наступній редакції:

Цей договір набирає чинності з дня його підписання та укладається на строк до 31.12.2010року та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення цього терміну не буде заявлено однією із Сторін про відмову від цього Договору або його перегляд. Договір може бути розірвано за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством. Сторони домовились про те, що у випадку переходу права власності (права господарського відання) на технологічні мережі до іншої особи цей Договір припиняє свою дію з моменту переходу права власності іншій особі за умови надання документа, який підтверджує права власності (володіння) на даний об'єкт". Пропозиція позивача щодо припинення дії договору з моменту переходу права власності іншій особі за умови надання документа, який підтверджує права власності (володіння) на даний об'єкт не відповідає вимогам чинного законодавства та Типовому договору, відповідно до якого договір втрачає чинність у разі переходу права власності (господарського відання) на технологічні електричні мережі до іншої особи без будь-яких додаткових умов. Зі змісту цього пункту вбачається, що відповідач зобов'язується надати позивачу документ, який підтверджує перехід права власності на об'єкт, у разі переходу права власності на цей об'єкт до іншої особи. Включення такої умови до Договору є неправомірним, оскільки вимагає від відповідача надання документу, який не належить останньому.

Зміст пунктів 10.5. (п.9.5.); 10.6. (9.6.); 10.7. (9.7.); 10.8. (9.8.) договору узгоджено сторонами, розбіжності по цим пунктам відсутні.

Невнесення позивачем до Договору розділу 9 "Відносини з постачальником електричної енергії", обумовило порушення нумерації наступних розділів і пунктів Договору, змінює структуру Договору, передбачену Типовим договором. У зв'язку з чим розділ 10 "Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін", який пропонує позивач, виключити, а залишити в договорі розділ 11 з такою ж назвою.

За викладеного суд вважає правомірними позовні вимоги щодо спонукання відповідача прийняти в редакції позивача пункти 4.3; 6.2; 6.3; 6.5; 6.6; 6.7; 9.1; 9.3; розділ Х "Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін" (у зв'язку із зміною нумерації пункти 9.1; 9.3; є відповідно пунктами 10.1; 10.3; розділ 10 є розділом 11), в решті позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покладаються на позивача та відповідача в рівних частках.

Керуючись ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

                                                       В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Державне підприємство "Дніпропетровський метрополітен" (49038 м. Дніпропетровськ, вул. Курчатова,8, ЄДРПОУ 25523992) укласти Договір про спільне використання технологічних електричних мереж №423/4 від 12.12.2010р. в редакції Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49000 м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе,22, ЄДРПОУ 23359034), а саме:

Пункт 4.3. "У разі припинення споживання електричної енергії внаслідок звільнення Користувачем займаного об'єкта останній повідомляє про це Власника мереж за 20 днів і здійснює повний розрахунок за використання електричних мереж до дня виїзду включно. Власник мереж припиняє передачу електричної енергії в день звільнення об'єкта" - виключити.

Пункт 6.2. "З повідомленням суб'єктів господарювання, передачу електроенергії яким забезпечує користувач, не пізніше ніж за 10 хвилин у разі перевищення даних суб'єктів договірної граничної величини електричної потужності в години максимуму навантаження протягом 30 хвилин і більше".

Пункт 6.3. "З повідомленням Користувача не пізніше ніж за три робочих дні у разі несплати Користувачем за використання електричних мереж Власника мереж у встановлений термін з дотриманням процедури, передбаченої ПКЕЕ (з редакцією пункту 6.3 договору відповідач погодився)".

Пункт 6.5. "На виконання припису державних органів, на які покладені відповідні обов'язки згідно з законодавством, у зазначені в приписі терміни".

Пункт 6.6. "У разі відсутності резервного живлення з повідомленням не пізніше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках електропередавальної організації (постачальника електричної енергії), Власника мереж або для приєднання нових споживачів".

Пункт 6.7. "На вимогу постачальника електричної енергії у зазначені в цій вимозі терміни".

Розділ 10 "Інші умови".

Пункт 10.1. "За наявності в Сторін суміжних електроустановок межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, визначеної у додатку 2 до цього Договору "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"".

Пункт 10.3. "Усі майнові суперечки з питань цього Договору вирішуються відповідно до законодавства України".

Розділ 11 "Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін".

В решті позовних вимог –відмовити.

Стягнути з Державного підприємства "Дніпропетровський метрополітен" (49038 м. Дніпропетровськ, вул. Курчатова,8, ЄДРПОУ 25523992) на користь Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49000 м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе,22, ЄДРПОУ 23359034) витрати по сплаті державного мита в розмірі 42,5грн. та 118грн. витрат, пов'язаних зі сплатою інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, про що видати наказ.

Суддя                                                                                Н.М.Євстигнеєва

Повне рішення складено -  24.01.2011 року

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.01.2011
Оприлюднено07.02.2011
Номер документу13611987
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —30/376-10

Судовий наказ від 04.02.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Рішення від 19.01.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 21.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні