Постанова
від 24.11.2010 по справі 2а-10582/10/2670
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА



  

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01025,  м. Київ,  вул. Десятинна,  4/6, тел. 278-43-43

Вн. №27/270

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

 24 листопада 2010 року           10:28           № 2а-10582/10/2670

за позовом

 Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва

до

 Товариства з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп"

3-я особа

про

Печерська районна у м. Києві державна адміністрація

визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації, припинення юридичної особи

Суддя О.В.Головань

секретар Г.А.Тітова

Представники:

Від позивача:       Рябов А.І. довіреність №14561/9/10-209 від 19.08.10 р.           

Від відповідача:   не з'яв.,

Від 3-ї особи:       не з'яв. (клопотання про розгляд справи за відсутності його представника)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся з позовом про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп" (ідентифікаційний код  35428598) від 18.09.07 р. № А01257775 через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, припинення (скасування) державної реєстрації Товариство з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп" (ідентифікаційний код  35428598), анулювання свідоцтва платника ПДВ.

В судовому засіданні 24 листопада 2010 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови про часткове задоволення позову.

          Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп" зареєстроване Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією як юридична особа  18 вересня 2007 року, за адресою: 01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 18.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 6851798 від 31.08.10р. (ідентифікаційний код: 35428598), єдиним засновником Товариства з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп" є ОСОБА_2.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що зазначена фізична особа повідомила про те, що не має жодного відношення до створення та діяльності відповідача. Також, позивач посилається на те, що  ВПМ ДПІ у Червонограді було встановлено здійснення відповідачем  діяльності, що містить ознаки протиправної.

Протиправність діянь відповідача підтверджується вироком Шевченківського районного суду м.Києва по кримінальній справі № 1-1138/08 від 03.11.08р. по обвинуваченню ОСОБА_3 у вчинені злочину, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 205 КК України, що набрав законної сили 19.11.08р. (згідно наданої інформації Шевченківський районним судом на судовий запит № 27/270 від 03.11.10р.).

Згідно з частиною другою статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців", підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Суд доходить висновку, що даний перелік підстав для припинення юридичної особи є виключним, та розширеному тлумаченню не підлягає.

Статтею 110 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом (пункт другий частини першої). Згідно з частиною другою зазначеної правової норми, вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств - також Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

З огляду на викладене, суд приходить до висновків, що право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, передбачене пунктом 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", не включає права на вимоги щодо  визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.

Такого висновку суд дійшов з урахуванням норм статті 110 Цивільного кодексу України, якими чітко визначено обмежений перелік кола суб’єктів, що мають право пред’являти вищезазначені вимоги.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, вирішуючи питання можливого закриття провадження у справі суд, враховує наступне.

Перелік підстав для можливого закриття провадження у справі, визначений частиною першою статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. Відповідно до частини другої зазначеної правової норми, у випадку, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Згідно з частиною четвертою статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Суд доходить висновків, що згідно з вищенаведеною нормою процесуального права, доказом вчинення злочину може бути лише документ передбачений Кримінально–процесуальним кодексом України, зокрема, постанова слідчого (прокурора) або вирок, якими, у визначеному Законом порядку, встановлюється можлива або доведена участь особи у вчиненні злочину.

Враховуючи вищезазначене, вирок Шевченківського районного суду м. Києва по кримінальній справі № 1-1138/08 від 03.11.08р. по обвинуваченню ОСОБА_3 у вчинені злочину, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 205 КК України, що набрав законної сили 19.11.08р. (згідно наданої інформації Шевченківський районним судом на судовий запит № 27/270 від 03.11.10р.), приймається по справі як належний доказ.

Згідно вказаного вироку, зокрема, встановлено, що ОСОБА_3 забезпечив явку ОСОБА_2 в м. Київ, де невстановлена слідством особа підготувала статутні документи, необхідні для реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп", і, отримавши згоду ОСОБА_2 на реєстрацію підприємства, 18.09.07 р. у денний час у Печерській районній державній адміністрації м.Києва зареєстрували ТОВ "Бін-Фінанс-Груп" (код ЄДРПОУ 35428598), юридична адреса: м. Київ, вул. Кіквідзе, 18. Після чого, ОСОБА_2, яка відповідно до установчих документів була призначена на посаду директора  ТОВ "Бін-Фінанс-Груп", відкрила розрахунковий рахунок в банківській установі ВАТ «Фінексбанк», м. Київ, який протягом 2007-2008 років використовувався невстановленими слідством особами з метою прикриття незаконної діяльності.

Продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на прикриття незаконної діяльності інших підприємств, невстановлена слідством особа, свідомо припускаючи, що ОСОБА_2 не буде займатися фінансово-господарською діяльністю й здійснювати керівництво підприємством, одержавши від неї реєстраційні та статутні документи й печатку ТОВ "Бін-Фінанс-Груп", протягом 2007-2008 років підприємницьку діяльність самостійно не здійснювала, договорів фінансового характеру не укладала, податкову звітність до ДПІ не подавала, що дало можливість невстановленим слідством особам ставити підписи на фінансово-господарських документах, завірених печаткою підприємства, від імені ОСОБА_2 і вести незаконну господарську діяльність, що була прикрита із зовнішньої сторони легальними діями по створенню суб’єкта підприємницької діяльності.   

Згідно п. 15 ст. 58 Господарського кодексу  України скасування (припинення) державної реєстрації суб‘єкта господарювання здійснюється на підставі рішення суду у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб‘єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративного-господарські санкції, тобто заходи майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб‘єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Статтею 239 Господарського кодексу України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб‘єктів  господарювання адміністративно-господарські санкції, однією з яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб‘єкта господарювання.

Згідно ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб’єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб’єкта та його ліквідації.

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" підставами для прийняття судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

Вищевказаний вирок суду є достатнім для висновку про існування на момент створення юридичної особи порушень закону, які не можна усунути, оскільки ним встановлено, що особа, яка виступила засновником ТОВ "Бін-Фінанс-Груп", не мала на меті здійснення підприємницької діяльності.

За таких обставин позовні вимоги в частині скасування державної реєстрації юридичної особи також підлягають до задоволення.

Щодо уточнених позовних вимог про анулювання свідоцтва відповідача про реєстрацію платника податку на додану вартість слід зазначити наступне.

Відповідно до "Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000р. № 79, реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Вищевказаним положення передбачено, що за наявності підстав для анулювання реєстрації податковий орган анулює реєстрацію платника податку на додану вартість. Дата анулювання реєстрації визначається згідно з підпунктом 25.3 цього пункту.

Згідно з п. 25.2 "Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу. Податковий орган зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у частині анулювання свідоцтва про реєстрацію податку на додану вартість, оскільки анулювання свідоцтва про реєстрацію у випадку неподання платником податків декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців є підставою для прийняття рішення про анулювання свідоцтва про реєстрацію податку на додану вартість за ініціативи податкового органу.

На підставі вищевикладеного,  ст. ст. 160-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,  суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити частково.

2.          Визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп" (ідентифікаційний код  35428598) від 18.09.07 р. № А01257775 через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

3. Припинити (скасувати) державну реєстрацію Товариство з обмеженою відповідальністю "Бін-Фінанс-Груп" (ідентифікаційний код  35428598).

4.   В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5.          Постанову надіслати сторонам по справі,  державному реєстратору для здійснення заходів по ліквідації юридичної особи у встановленому законом порядку.

6.          Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя                                                                                                О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 26.11.10 р.

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.11.2010
Оприлюднено07.02.2011
Номер документу13635636
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-10582/10/2670

Ухвала від 16.07.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Головань О.В.

Постанова від 24.11.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Головань О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні