Рішення
від 01.02.2011 по справі 5016/2/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5016/2/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 "01" лютого 2011 р.                                                 Справа №  5016/2/2011

за позовом: Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії

«Миколаївобленерго»

юридична адреса: 54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40

поштова адреса: 54055, м. Миколаїв, вул. Чигрина, 94

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Оларю»

      54022, м. Миколаїв, вул. Толстого, 2-Б

про: стягнення заборгованості в розмірі 2199,93 грн.

Суддя Смородінова О.Г.          

ПРИСУТНІ:

Від позивача          – Крижанівська І.М., за довіреністю;

Від відповідача:    -   не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовом стягнути з відповідача борг за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в сумі 2 199,93 грн.

Позовні вимоги ґрунтуються на підставі договору № 44/312 від 14.08.09 р., повідомлення про перевищення договірної величини споживання електричної енергії, рахунку, норм ст. 26 Закону України «Про енергетику», пунктів 6.14, 6.16 Правил користування електричної енергії,  затверджених Постановою НКРЕ України від 31.07.96 р. № 28, ст. 526 Цивільного кодексу України, та мотивовані тим, що на даний час рахунок за перевищення договірних величин електроспоживання у листопаді 2010 р. відповідачем не сплачений, що створює критичне становище у енергетичній галузі та спричиняє суттєву шкоду державі.

Відповідач відзив по суті позову не надав, свого представника в судове засідання не направив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення № 5400113378537.

Отже, справа розглядається на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

За результатами розгляду справи, суд на підставі ст. 85 ГПК України оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши представника позивача, суд  

ВСТАНОВИВ:

          

14 серпня 2009 р. між сторонами було укладено договір № 44/312 «про постачання електричної енергії»,  згідно з предметом якого постачальник (позивач по справі), продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 35,0 кВт, а споживач (відповідач по справі) оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 2.1 договору сторони під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, зобов'язались керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричної енергією, затвердженими в установленому порядку.

Порядок розрахунків за спожиту електричну енергію сторони передбачили додатком № 10 до договору № 44/321, відповідно до п. 6 та п. 8 якого, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності споживач оплачує постачальнику підвищену оплату за електричну енергію за обсяг перевищення споживачем договірних величин споживання електричної енергії та величин потужності за розрахунковий період відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». Кошти за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або потужності сплачуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. Рахунки на оплату перевищення договірної величини споживання електроенергії та/або потужності, за перетікання реактивної електроенергії, пені, 3% річних, інфляційні нарахування виписуються постачальником електричної енергії окремо та надаються споживачу. Вказані рахунки мають бути оплачені споживачем протягом 5 операційних днів з дня отримання.

За змістом частин 4 та 5 ст.26 Закону   України   "Про  електроенергетику" , споживач енергії  несе  відповідальність  за  порушення  умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і  тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України. Споживачі   у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Пунктом 5.1 договору сторони обумовили, що для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік споживач не пізніше 15 листопада поточного року налає постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії по місяцях (кварталах) для оформлення додатку №1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу».

13.01.10 р. між сторонами до договору № 44/321 від 14.08.09 р. були підписані додатки № 1 та № 1 а про обсяги постачання електричної енергії споживача на 2010 рік.

Відповідач згідно з пунктами 3 та 4 цього додатку № 1 самостійно контролює власне електроспоживання, прогнозує обсяги споживання електричної енергії та самостійно сплачує їх з урахуванням авансових (планових) платежів і роздрібних тарифів, що діють у розрахунковому періоді та друкуються в газеті «Южная правда»чи інших друкованих виданнях. Також, споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою що до коригування договірної величини споживання електричної енергії. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням, що до можливості та обґрунтованості такого коригування та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє про результати розгляду заяви, шляхом надсилання споживачу повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або відгрунтованої відмови у здійснені коригування. Пропозиції споживача, що до коригування договірних величин, є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань що до оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії.

Пунктом 5 додатку № 1 передбачено, що у разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії, яке визначається, під час  підбиття підсумків розрахункового періоду, споживач несе відповідальність згідно з частиною п'ятою статті 26 Закону України «Про електроенергетику». Період підбиття підсумків розрахункового періоду та повідомлення споживача про їх результати розпочинається з 3 робочого дня і не має перевищувати 10 робочих днів від останнього дня періоду для здійснення споживачем остаточного розрахунку.

На підставі наданого відповідачем акту спожитої електричної енергії було визначено, що обсяг фактично спожитої електроенергії у листопаді 2010 р. складає 22919 кВт/год, про що відповідачу було виставлено рахунок № 44/312/11 від 15.11.10 року на суму 2864,69 грн., який підписав головний бухгалтер відповідача, тобто підтвердив фактичний обсяг. Але, згідно додатку № 1 –а від 13.01.10 р. до договору, споживач повинен був спожити у листопаді 2010 р. не більше 20 000 кВт/год., тобто відповідачем допущено перевищення договірного рівня споживання електричної енергії в обсягах  2919 кВт/год.

Про допущення відповідачем понад договірного рівня споживання електричної енергії у листопаді 2010 року позивач надіслав на адресу відповідача повідомлення про перевищення договірної величини споживання електроенергії від 17.11.10 р. за № 04-23/2-142483 з рахунком за перевищення договірної величини споживання електричної енергії № 44/312/11 без дати на суму 2199,93 грн., про що свідчить перелік згрупованих рекомендованих листів від 22.11.10 р.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач даний рахунок в строки обумовлені умовами договору не оплатив, що спричинило заборгованість понад договірному рівню споживання електричної енергії на загальну суму 2199,93 грн.

Відповідно ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання  та  інші  учасники  господарських відносин  повинні  виконувати  господарські  зобов'язання належним чином відповідно до закону,  інших правових актів,  договору, а за відсутності   конкретних   вимог  щодо  виконання  зобов'язання  - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

За приписами ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є  правовідношення,  в  якому  одна  сторона (боржник)   зобов'язана   вчинити   на   користь   другої  сторони (кредитора) певну дію (передати  майно,  виконати  роботу,  надати послугу,  сплатити  гроші  тощо) або утриматися від певної дії,  а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно зі ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України зобов'язання має виконуватись відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна умов договору не допускається. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику», пунктом 6.1 Правил користування електричною енергією та умовами договору передбачено, що поставлена/отримана електрична енергія повинна оплачуватися щомісячно та в повному обсязі. У випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період споживачі сплачують електропостачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Відповідно до п. 6.14 ПКЕЕ перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового періоду.

З матеріалів справи вбачається, що обсяг спожитої відповідачем понад договірну величину електроенергії у листопаді 2010 р. склав 2919 кВт/год.

У зв'язку з наведеним, на підставі додатків № 1, 1 а, договору № 44/4871, ч. 5 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»та п. 6.16 ПКЕЕ, обсяг спожитої електричної енергії понад договірну граничну величину споживання позивачем був розрахований відповідачу у двократній вартості, що цілком правомірно склало у листопаді 2010 р. –2199,93 грн.

Дослідивши надані позивачем докази, та оцінивши їх у відповідності з вимогами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку, що в спірних правовідносинах відповідачем дійсно порушені норми та приписи діючого законодавства, в зв'язку з чим позивач цілком правомірно звернувся до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Отже, враховуючи викладене, позовні вимоги заявлені позивачем відповідно до вимог чинного законодавства, матеріалами справи підтверджені, та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

1.   Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оларю»(54022, м. Миколаїв, вул. Толстого, 2-Б, код ЄДРПОУ 36579300) на користь Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії “Миколаївобленерго” в особі філії м. Миколаєва  (м. Миколаїв, вул. Чигрина, 94) на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 260383011001 в Державному ощадному банку України,  МФО 326461, код 23399393 –2199,93 грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оларю»(54022, м. Миколаїв, вул. Толстого, 2-Б, код ЄДРПОУ 36579300) на користь Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії “Миколаївобленерго” в особі філії м. Миколаєва  (м. Миколаїв, вул. Чигрина, 94) на поточний рахунок № 26002392418001 у МФ КБ «Приватбанк», МФО 326610, код 24789699 –102,00 грн. держмита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення 10 денного строку з дня його підписання.          

   Суддя                                                        О.Г. Смородінова

                           

Рішення підписано 03.02.2011р.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення01.02.2011
Оприлюднено08.02.2011
Номер документу13646899
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5016/2/2011

Рішення від 01.02.2011

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 05.01.2011

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні