ГОСПОДАР СЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Д онецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.01.11 р. Справа № 41/266пн
Суддя господарського суд у Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового зас ідання Говор О.С.
розглянув у відкритому суд овому засіданні господарськ ого суду справу
за позовом: Маріупольськог о міжрайонного природоохоро нного прокурора в інтересах держави в особі Володарської районної державної адмініст рації, смт. Володарське
до відповідача: Українсько го степового природного запо відника Національної Академ ії наук України, с. Самсонове
про зобов' язання привест и земельні ділянки площею 9 кв .м. та 1,7 кв.м. під Каплицею - кул ьтове спорудження на честь П реподобного Іллі Муромця та „Поклінний хрест” на територ ії Володарського району у пр идатний до використання стан , шляхом знесення споруд та ви користовувати їх за цільовим призначенням
При участі представників:
від позивача: Леуцька О.В. - довіреність від 27.12.2010
від відповідача: Сіренко В .О. - довіреність від 23.12.2010р. №157/18 9
в засіданні брали участь: пр окурор Кравцов В.І. - посвідч ення № 3248
в судовому засіданні оголо шувалась перерва
з 27.12.2010 року до 10:00 год. 13.01.2011 року
СУТЬ СПОРУ:
Маріупольський міжрайонни й природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з поз овом в інтересах держави в ос обі Володарської районної де ржавної адміністрації до Укр аїнського степового природн ого заповідника Національно ї Академії наук України, с. Сам сонове про зобов' язання при вести земельні ділянки площе ю 9 кв.м. та 1,7 кв.м. під Каплицею - культове спорудження на чес ть Преподобного Іллі Муромця та „Поклінний хрест” на тери торії Володарського району у придатний до використання с тан, шляхом знесення споруд т а використовувати їх за ціль овим призначенням.
В обґрунтування позовних в имог прокурор посилався на т е, що на території садиби відд ілення „Кам' яні могили” Укр аїнського степового природн ого заповідника на площі 9 кв.м . збудовані Каплиця - культо ве спорудження на честь Преп одобного Іллі Муромця та „По клінний хрест” на площі 1,7 кв.м ., та розміщення даних об' єкт ів суперечить цільовому приз наченню заповідника. Прокуро р стверджує про необхідність застосування у даному випад ку п. 2 ст. 212 Земельного кодексу України
Прокурор стверджує, що прое кт організації території, в я кому буде передбачено місце розташування „Каплиці” та ук лінного хреста на території господарської зони відділен ня „Кам' яні могили” до тепе рішнього часу не затверджено Міністерством України з охо рони навколишнього природно го середовища.
Позивачем позовні вимоги п рокурора підтримано та заявл ено до суду клопотання про ро згляд справи без участі його представника.
Відповідач проти задоволе ння позовних вимог заперечив , посилаючись на те, що відпові дачем здійснюються дії з роз роблення Проекту організаці ї території Українського сте пового природного заповідни ка НАН України та охорони йог о природних комплексів, яким передбачалось будівництво б есідок, каплиці тощо, та згідн о з яким передбачається вине сення садиби за межі заповід ника; при винесенні садиби за межі заповідника, одночасно відбудеться й винесення Кап лички та Уклінного хреста. Ві дповідач стверджує, що рішен ням Наукової ради з проблем з аповідної справи і діяльност і заповідників при Відділенн і загальної біології НАН Укр аїни рекомендовано узаконит и побудовані малі архітектур ні споруди, відповідно нової редакції Загальнодержавної програми розвитку заповідно ї справи в Україні на період д о 2020 року.
Розглянувши матеріали спр ави, вислухавши пояснення пр едставників сторін, суд ВСТА НОВИВ:
Наказом Міністерства охор они навколишнього природног о середовища України від 17.10.2008 р оку № 528 затверджено Положення про Український степовий пр иродний заповідник у новій р едакції. Відповідно до п. 1.1. нав еденого Положення Українськ ий степовий природний запові дник створений відповідно до Постанови Ради Міністрів УР СР від 22.07.1961 року № 1118 „Про впоряд кування мережі державних зап овідників і мисливських госп одарств республіки шляхом об ' єднання існуючих на той ча с самостійно заповідників: „ Хомутовський степ”, „Кам' ян і могили” та „Михайлівська ц ілина”. Загальна площа УСПЗ с кладає 3335,68 га.
Як вбачається з листа Науко вої ради з проблем заповідно ї справи і діяльності запові дників відділення загальної біології Національної Акаде мії Наук України від 03.10.2006 року, розглянувши звернення Дирек ції Українського степового п риродного заповідника Націо нальної Академії наук Україн и від 11.09.2006 року та відповідні д одані матеріали, Президією Н аукової ради з проблем запов ідної справи і діяльності за повідників, підтримано оприх одування та взяття на баланс Українського степового запо відника рекреаційних об' єк тів (малих архітектурних спо руд), що побудовані на його тер иторії, а саме, зокрема, „Капли чка”, „Поклінний Хрест” у від діленні „Кам' яні Могили”.
20.04.2007 року Українському степо вому заповіднику відділення „Кам' яні могили” на підста ві розпорядження голови Воло дарської районної державної адміністрації від 12.10.2006 року № 469, видано Державний акт на пра во постійного користування з емельною ділянкою площею 289,2 г а на території Новокраснівсь кої сільської ради Володарсь кого району Донецької област і для функціонування заповід ника.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно розподілу тер иторії об' єкта природно-зап овідного фонду, Українського степового природного запові дника Національної Академії наук України, за режимами охо рони і використання, до загал ьної площі заповідника включ ено територію режиму непрямо го використання та охорони (с адиба) площею 5,77 га, що дорівнює 0,20% від загальної площі запові дника.
Також, згідно довідки Украї нського степового природног о заповідника Національної А кадемії наук України від 23.12.2010 р оку № 157/190, на території відділе ння Українського степового п риродного заповідника „Кам' яні могили” (389,2 га) з 1952 року знах одиться садиба (1 га території непрямого цільового признач ення); господарські, житлові, с анітарно-гігієнічні, освітнь о-виховні та пам' ятні спору ди, які знаходяться на її тери торії, виникли історично в пе ріод з 1952 року по 2000 рік включно, всі ці споруди в 2007 році взяті на баланс організацій і на ни х розроблена відповідна доку ментація Володарським БТІ.
Як вбачається з листа Держа вної служби заповідної справ и Міністерства охорони навко лишнього природного середов ища України від 23.05.2007 року № 28-7-8/690, Державною службою було розгл януто клопотання відповідач а щодо дозволу на розміщення на території садиби відділе ння „Кам' яні могили” пам' я тних споруд „Капличка” та „П оклінний Хрест” та повідомле но відповідача про те, що при р озробці проекту організації території Українського степ ового природного заповідник а територію, на якій розміщен а садиба заповідника, необхі дно виділити як господарську ділянку, з наступним перенес енням у її межі пам' ятних сп оруд, що дасть змогу забезпеч ити дотримання режиму терито рії заповідника згідно з чин ним законодавством та дозвол ить відвідування цих пам' ят ок.
Протягом серпня-вересня 2008 р оку Розівська районна держав на адміністрація Запорізько ї області, Володарська район на державна адміністрація До нецької області, Володарська районна рада Донецької обла сті звертались до Міністерст ва охорони навколишнього при родного середовища з клопота ннями щодо збереження пам' я тних споруд, розташованих на території садиби заповідник а „Кам' яні Могили” - Капли чки та Уклінного Хреста.
21.05.2010 року державним інспекто ром відділу оперативного між районного екологічного конт ролю по Приазовському регіон у Державної екологічної інсп екції в Донецькій області пр оведено перевірку додержанн я вимог ст. 20 Закону України „П ро природно-заповідний фонд України” відділенням УСПЗ „К ам' яні могили”, про що склад ено акт перевірки додержання вимог природоохоронного зак онодавства України Українсь кого степового природного за повідника НАН України відділ ення „Кам' яні могили” № 55 ві д 21.05.2010 року (далі - акт перевір ки).
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксован о, зокрема, що на території (в м ежах) садиби відділення „Кам ' яні могили” Українського с тепового природного заповід ника на площі 9 кв.м. збудовані Каплиця - культове спорудж ення на честь Преподобного І ллі Муромця та „Поклінний хр ест” на площі 1,7 кв.м.; розміщенн я даних об' єктів, згідно ст. 1 6 Закону України „Про природн о-заповідний фонд України” с уперечить цільовому признач енню заповідника.
Листами від 24.12.2010 року № 01-17/415 та від 27.12.2010 року, відповідно Розі вською районною радою Запорі зької області та Володарсько ю районною державною адмініс трацією Донецької області по відомлено суд про те, що пам' ятні споруди - Капличка та Укл інний Хрест, розташовані на с адибі заповідника „Кам' яні Могили” мають надзвичайне п атріотично-виховне та істори ко-просвітне значення для на селення, та пов' язані з істо ричним минулим цієї територі ї.
Як зазначалось, прокурор зв ернувся до суду з вимогами пр о зобов' язання відповідача привести земельні ділянки п лощею 9 кв.м. та 1,7 кв.м. під Каплиц ею - культове спорудження н а честь Преподобного Іллі Му ромця та „Поклінний хрест” н а території Володарського ра йону у придатний до використ ання стан, шляхом знесення сп оруд та використовувати їх з а цільовим призначенням.
При цьому, в обґрунтування т аких позовних вимог прокурор посилався, зокрема, на положе ння ст. ст. 16 та 64 Закону України ”Про природно-заповідний фо нд України” та стверджував, щ о знесення культових спорудж ень має бути наслідком неціл ьового використання територ ій природно-заповідного фонд у України, оскільки розташув ання таких культових спорудж ень суперечить цільовому вик ористанню заповідника.
Наведені твердження проку рора не ґрунтуються на припи сах законодавства, є штучним звуженням вимог законодавст ва щодо функціонування приро дно-заповідних комплексів, ї х основних завдань та цілей в икористання з огляду на наст упне.
Відповідно до ст. 16 Закону Ук раїни ”Про природно-заповідн ий фонд України”, на територі ї природних заповідників заб ороняється будь-яка господар ська та інша діяльність, що су перечить цільовому призначе нню заповідника, порушує при родний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкі дливого впливу на його приро дні комплекси та об'єкти, зокр ема, будівництво споруд, шлях ів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв'язку, не пов'я заних з діяльністю природних заповідників і т.д.
Відповідно до частини трет ьої ст. 7 Закону України ”Про п риродно-заповідний фонд Укра їни”, на землях природно-запо відного фонду та іншого прир одоохоронного або історико-к ультурного призначення забо роняється будь-яка діяльніст ь, яка негативно впливає або м оже негативно впливати на ст ан природних та історико-кул ьтурних комплексів та об'єкт ів чи перешкоджає їх викорис танню за цільовим призначенн ям.
Тобто законодавством обме жено не будь-яку діяльність, а діяльність яка прямо супере чить цільовому призначенню з аповідника, порушує природни й розвиток процесів на терит орії заповідника, негативно впливає на стан природних та історико-культурних комплек сів Тобто, такі суперечності , порушення, створення загроз , можливість негативного впл иву природно-заповідним комп лексам повинно бути належним чином доведено.
Проте, прокурором взагалі н е зазначено яким чином наявн ість на території заповідник а спірних об' єктів впливає на природний стан охоронюван ої території та яких шкідлив ий вплив привносить. Суд вваж ає, що само по собі знаходженн я нерухомих об' єктів на буд ь-якій території не може бути обставиною, що порушує приро дний розвиток процесів та яв ищ на ній або створює загрозу шкідливого впливу на природ ні комплекси, що на ній розташ овані.
Відповідно до статті 61 Зако ну України "Про охорону навко лишнього природного середов ища" та Закону України ”Про пр иродно-заповідний фонд Украї ни”, ділянки суші та водного п ростору, природні комплекси й об'єкти, які мають особливу е кологічну, наукову, естетичн у і народногосподарську цінн ість і призначені для збереж ення природної різноманітно сті, генофонду видів тварин і рослин, підтримання загальн ого екологічного балансу та фонового моніторингу навкол ишнього природного середови ща, вилучаються з господарсь кого використання повністю а бо частково і оголошуються т ериторією чи об'єктом природ но-заповідного фонду України .
До складу природно-заповід ного фонду України входять д ержавні заповідники, природн і національні парки, заказни ки, пам'ятки природи, ботанічн і сади, дендрологічні та зоол огічні парки, парки-пам'ятки с адово-паркового мистецтва, з аповідні урочища.
Також стаття 7 наведеного за кону визначає статус земель природно-заповідного фонду і встановлює, що землі природн о-заповідного фонду - це ділян ки суші і водного простору з п риродними комплексами та об' єктами, що мають особливу при родоохоронну, екологічну, на укову, естетичну, рекреаційн у та іншу цінність, яким відпо відно до закону надано стату с територій та об'єктів приро дно-заповідного фонду.
Землі природно-заповідног о фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мают ь особливу екологічну, науко ву, естетичну, господарську ц інність і є відповідно до ста тті 6 цього Закону об'єктами ко мплексної охорони, належать до земель природно-заповідно го фонду та іншого природоох оронного або історико-культу рного призначення.
Зазначена стаття 6 закону в изначає склад та статус тери торії та об'єкти, що мають особ ливу екологічну, наукову, ест етичну, господарську, а також історико-культурну цінність і встановлює, що вони підляга ють комплексній охороні, пор ядок здійснення якої визнача ється положенням щодо кожної з таких територій чи об'єктів , яке відповідно до цього Зако ну та законодавства України про охорону пам'яток історії та культури затверджується центральним органом виконав чої влади в галузі охорони на вколишнього природного сере довища та центральним органо м виконавчої влади в галузі к ультури.
Таким чином, законодавство м встановлено що особливій о хороні у статусі природно-за повідного фонду, зокрема, при родних та біосферних заповід ників підлягає не тільки при родно-біологічна та екологіч на складова об' єктів природ но заповідного фонду, а і та ск ладова, що має відповідну іст орико-культурну, наукову, ест етичну, рекреаційну цінність .
Ціллю та завданням запрова дження особливого статусу об ' єктів природно заповідног о фонду, метою їхньої діяльно сті є також охорона історичн ого надбання, а також наукова діяльність з дослідження іс торико-культурних складових таких об' єктів, естетичне т а культурне виховання.
Згідно досліджень вчених (а кад. ОСОБА_1 - 1954 р., проф. ОСО БА_2 та ОСОБА_3 - 1928 році) в ме жах господарської зони відді лення „Кам' яні могили” на с келястих підвищеннях північ но-західного сектору був роз ташований укріплений табір к иївського князя Мстислава Ро мановича під час битви між мо нголо-татарами і ратниками К иївської Русі.
Дослідження історика ОСО БА_4 доводиться існування т а загибель в межах заповідни ка фактичних прообразів бага тьох історико-фольклорних пе рсонажів.
Наукові та літературно-іст оричні джерела (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 ) свідчать про значні історик о-культурні події, що відбули сь в межах господарської зон и відділення „Кам' яні могил и” в період громадянської (1919 р .) та Второї Мирової (1941-1943 р.р) вій н.
З матеріалів справи вбачає ться, що збудовані в межах від ділення „Кам' яні могили” ка плиця - культове спорудженн я на честь Преподобного Іллі Муромця та „Поклінний хрест ” служать естетичною відзнак ою, зазначених історико-куль турних подій та мають відпов ідну наукову та виховну цінн ість.
З огляду на викладене суд до ходить до висновку, що спірні об' єкти повною мірою відпо відають цілям заповідної спр ави в цілому, меті та діяльнос ті заповідника, а тому ніяким чином не порушують вимог ст. 1 6 Закону України ”Про природн о-заповідний фонд України”.
Крім того, в обґрунтування позовних вимог прокурор поси лався на положення п. 2 ст. 212 Зем ельного кодексу України.
Відповідно до ст. 212 Земельно го кодексу України самовільн о зайняті земельні ділянки п ідлягають поверненню власни кам землі або землекористува чам без відшкодування затрат , понесених за час незаконног о користування ними. Приведе ння земельних ділянок у прид атний для використання стан, включаючи знесення будинків , будівель і споруд, здійснюєт ься за рахунок громадян або ю ридичних осіб, які самовільн о зайняли земельні ділянки.
Тобто, положення наведеної статті Земельного кодексу У країни, на яку прокурор посил ався в якості підстав знесен ня культових споруджень на ч есть Преподобного Іллі Муром ця - каплички та Поклінного хреста, передбачає приведен ня у придатний для використа ння стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, з емельних ділянок, які самові льно зайняті громадянами або юридичними особами.
Визначення терміну „самов ільне зайняття земельних діл янок” наведене в ст. 1 Закону У країни „Про державний контро ль за використанням та охоро ною земель”. За приписами ціє ї статті, самовільне зайнятт я земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичн е використання земельної діл янки за відсутності відповід ного рішення органу виконавч ої влади чи органу місцевого самоврядування про її перед ачу у власність або надання у користування (оренду) або за в ідсутності вчиненого правоч ину щодо такої земельної діл янки, за винятком дій, які відп овідно до закону є правомірн ими.
Підстави набуття права на з емлю передбачені статтею 116 Зе мельного кодексу України. У ц ій статті врегульовані відно сини щодо набуття громадянам и та юридичними особами прав а власності та права користу вання земельними ділянками і з земель державної або комун альної власності. Підставою набуття права на землю у таки х випадках є рішення органів виконавчої влади або органі в місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визнач ених цим Кодексом або за ре зультатами аукціону.
На підставі рішень сільськ их, селищних, міських рад, а в о кремих випадках - районних і обласних рад, земельні ділян ки передаються у власність г ромадян і юридичних осіб із з емель комунальної власності шляхом відведення їх в натур і (на місцевості) та оформленн я відповідних правовстановл юючих документів.
Згідно статті 125, 126 Земельног о кодексу України, право влас ності на земельну ділянку, а т акож право постійного корист ування та право оренди земел ьної ділянки виникають з мом енту державної реєстрації ци х прав.
Право постійного користув ання земельною ділянкою посв ідчується державним актом на право постійного користуван ня земельною ділянкою.
Як зазначалось та як вбачає ться з матеріалів справи, 20.04.2007 року Українському степовому заповіднику відділення „Кам ' яні могили” на підставі ро зпорядження голови Володарс ької районної державної адмі ністрації від 12.10.2006 року № 469, вид ано Державний акт на право по стійного користування земел ьною ділянкою площею 289,2 га на т ериторії Новокраснівської с ільської ради Володарського району Донецької області дл я функціонування заповідник а.
З матеріалів справи вбачає ться також, що земельні ділян ки площею 9 кв.м. та 1,7 кв.м. під Ка плицею - культове споруджен ня на честь Преподобного Ілл і Муромця та „Поклінний хрес т” на території Володарськог о району є складовою частино ю цієї земельної ділянки, над аної відповідачу у постійне користування для функціонув ання заповідника у Володарсь кому районі Донецької област і.
Тобто, факт самовільного за йняття відповідачем земельн их ділянок на території Воло дарського району, на яких роз ташовано Каплицю - культове спорудження на честь Препод обного Іллі Муромця та „Покл інний хрест”, відсутній, що ун еможливлює зобов' язання ві дповідача привести такі земе льні ділянки в придатний до в икористання стан, шляхом зне сення цих споруд відповідно до ст. 212 Земельного кодексу Ук раїни.
На підставі викладеного та керуючись ст. 61 Закону Україн и "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст . 6, 7, 16, 64 Закону України ”Про прир одно-заповідний фонд України ” ст.ст. 116, 125, 126, 212 Земельного коде ксу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Го сподарського процесуальног о кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вим ог Маріупольського міжрайон ного природоохоронного прок урора в інтересах держави в о собі Володарської районної д ержавної адміністрації до Ук раїнського степового природ ного заповідника Національн ої Академії наук України, с. Са мсонове про зобов' язання пр ивести земельні ділянки площ ею 9 кв.м. та 1,7 кв.м. під Каплицею - культове спорудження на ч есть Преподобного Іллі Муром ця та „Поклінний хрест” на те риторії Володарського район у у придатний до використанн я стан, шляхом знесення спору д та використовувати їх за ці льовим призначенням - відмо вити.
Суддя Гончаров С.А.
В судовому засіданні 13.01.20 11 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення .
Рішення підписане 17.01.2011р
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2011 |
Оприлюднено | 08.02.2011 |
Номер документу | 13654591 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Гончаров С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні